Problemi sa Asrock-ovim Z77 pločama

poruka: 29
|
čitano: 8.571
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Problemi sa Asrock-ovim Z77 pločama

Pozdrav, od prije par dana sam vlasnik Z77 Extreme4 i imam sljedeći, a prema Web-u, čini se čest problem.

 

Pokrenuo sam Windowse 7 x64 normalno i poslije instalacije SP1, BIOS i MBO nisu prepoznavali HDD.

Odspojio sam sve kablove, vratio ih i opet je normalno prepoznao, ali nije htio bootat i rekao da je problem REGISTRY_CORRUPT.

System Recovery sa Win7 setup-a nije radio, davao je error da ne može naći problem u start-up-u, ali da nije ništa riješeno.

System Restore je pisao da restore-ovi koji su napravljeni prije SP1 izbrisani iz nekog razloga, a na zadnji restore i ostale koje je prikazivao poslije SP1 nije mogao učitat (error također).

 

Nakon toga sam krenuo s formatiranjem cijelog diska i ponovne instalacije, ali nakon sto sam izbrisao particije i napravio nove, odabrao particiju na koju zelim instalirati (146GB, druga cca 800) na 64% Expanding Windows Files koraka je stao i dao error da ne postoji particija više na koju želim instalirat.

Restartao sam, ušao u BIOS koji opet naravno nije prepoznao disk.

Nakon toga sam išao u Win7 x64 setup i kako nije bilo hdd-a, ubacio sam DVD s driverima od matične i odabrao load drivers. Poslije 1h isprobavanja različitih x64 SATA AHCI drivera (Intel i ASMedia), na svakom je javio da su un-signed i da bi moglo dovesti do nestabilne instalacije.

No ni poslije njihove instalacije nije pronašao disk (zamijenio sam disk sa Win7 diskom opet). I onda sam išao suludo probati Floppy drivers folder za x86 Windowse koji je pronašao sve particije, ali setup nije mogao instalirati na njih (Failed to format partition, Failed to continue setup, Failed to read). Poslije reboota je ocito izgubio driver i nije opet u setup-u nasao particije.

 

Poslije toga sam ponovo u ruke uzeo Quick (ne znam zasto nije cijeli manual unutra) Installation Guide za MBO. Na zadnjoj stranici ONLINE MANUALA (ne ovog kojeg sam dobio uz MBO već sa Asrockovih stranica - svaka čast Asrocku - my ass) piše da za SATA3 diskove i ovu MBO sa ovim BIOS-om (default je 1.20 jer podržava prve IB cpu) mora instalacijski disk od Windowsa imati predinstaliran SP1 i da se posebno za svaki port treba mijenjat SATA mode u AHCI ili IDE (ovisno o SATA2/3 i o tome da li je namijenjen RAID ili ne).

 

 

Zaključak : Nakon instalacije SP1 na Windows 7, SP1 je očito izbrisao boot sector diska i nije htio bootat disk niti ga pronaći u UEFI-u.

Sutra ću probat drugi instalacijski disk (kad ga nabavim jer trenutno nemam pristup internetu preko PC-a) koji će imat predinstalirani SP1.

 

Ako neće to funkcionirat, reklamirat ću ploču, ali ADM mi za svaku reklamaciju naplati 125 KN makar imam garanciju, već sam jednom išao, nakon toga javim rezultate ako će nekom trebat slično rješenje.

 

LINK NA DISKPART RJEŠENJE - 

http://www.bug.hr/forum/post/procesori-mbo/problemi-asrock-ovim-z77-plocama/2976626.aspx

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011.
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.8.2012 11:57 (Mitch).
 
1 0 hvala 5
15 godina
offline
Problemi sa Asrock-ovim Z77 pločama

Imam potpuno istu ploču.

 

Istina nisam instalirao na disk (instalirao na SSD), nisam imao te probleme, iako po tvojem bi se trebali pojaviti. Nakon što sam cijelu konfu sastavio, prvo sam u BIOS-u promijenio SSD na ACHI, puknuo nutra CD sa w7(Bez sp1) instalirao winse, instalirao SP1 i sve je radilo. Pred nekih mjesec dana sam dignuo BIOS na 1.3 (vidim na netu da je već došlo do 1.7) jer sam imao problema sa mišom (koje update nije rješio pa sam ih rješavao na neki drugi način). Inače kod instalacije sam imao 1.1 BIOS (možda je na njemu još sve OK radilo kod instalacije).Probaj dignuti BIOS prvo na višu razinu (mislim da 1.2 ima Internet flash).

 

'Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way' Charles Bukowski
Moj PC  
0 0 hvala 3
12 godina
neaktivan
offline
Problemi sa Asrock-ovim Z77 pločama

Imam i ja potpuno istu ploču i kao i kolega iznad Windowse sam instalirao na SSD, ali sa njim i sa dodatnim HDD nisam imao problema. 

Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
protjeran
offline
Re: Problemi sa Asrock-ovim Z77 pločama

Mitch ne zna instalirati Windowse! {#}

 

Šala mala.

 

Koristio sam više ASRock Z77 ploča, uostalom i tu Extreme4 i nikakvih problema.

 

Instalacije i na SSD i na WD Green/Blue bez problema.

 

Prvo napravi ovo:

1. Memtest86+

2. HDD Sentinel provjeri zdravlje svog SGT-a, moguće je da "krepava", vidjet ćeš i sam stanje njegovog zdravlja.

3. Vrati takt procesora na tvorničke postavke - moguće je da nije stabilan OC - recimo kod ECS-ice koju trenutno testiram,

ako stavim takt procesora na 5.2GHz, ne vidi mi niti jedan SATA uređaj - sve ih izgubi.

 

Sretno, makar sam siguran da problem nije u ploči, nego vjerojatno u disku i/ili memoriji.

From all the things I lost, I miss my mind the most...
15 godina
offline
Re: Problemi sa Asrock-ovim Z77 pločama
Uspio!

Nije bio mehanicki problem, ali je trebalo imati cmd znanja.
Sutra pisem detaljni tutorial koji radi opcenito za Windows 7 neovisno o MBO.
R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011.
15 godina
offline
Rješenje

Evo nakon četverosatne muke s instalacijom Windowsa 7 SP1, uspio sam na sljedeći način.

(Podrazumijeva se da vam BIOS pronađe disk, a Win7 setup ne)

 

1. Flashati BIOS na najnoviju verziju (u vrijeme pisanja ovog posta - 1.7)

2. Load UEFI defaults (ili jednostavno stisnuti Clear CMOS gumb na MBO)

3. Spojite pržilicu na neki SATA2 port, a HDD obavezno na SATA3 A0 ili A1 port. (Razlog - dva porta za SATA3 s brojem 0 i 1 su Intelovi portovi i nisu stabilni za rad u ovom slučaju, A0 i A1 su od ASMedie čiji je driver u samom BIOSu)

4. Učitajte Windows 7 instalacijski DVD.

5. Kad dođete do koraka di odaberete x86 ili x64 nemojte odabrati ništa, nego otvorite CMD pritiskom na Shift+F10. (poslije svake naredbe stisnuti ENTER, izmedu njih ide status kako je obavljena zadana naredba - cesto pise success)

 

6. Redom upisujte ove naredbe :

diskpart

list disk (sad ce izlistati spojene diskove koje pronade bios)

select disk 0 (broj 0 je defaultni, ako vama na popisu diskova da drugi broj za taj disk, upisite njega)

clean (brise sve particije, stvara unallocated space)

create partition primary size=160000 (broj 160000 je broj Gb koji će imati sistemska particija gdje instaliravate Windowse, 160000 Gb je 156 GB, koristim terabajtni disk pa mi je ovo dosta)

select partition 1

active

format fs=ntfs quick (ako nece ova naredba samo upisite "for" bez navodnika)

exit

Možete još probat i detail partition da budete sigurni kako je sistemska particija formatirana u ntfs i u kakvom je stanju (healthy, system, primary i sl.)

 

 

Nakon toga nastavite sa setupom (uspješno :), preporuka je da ako imate više od 3GB rama da instalirate x64 bitne Windowse jer su driveri potpuno kompabitilni.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011.
 
0 0 hvala 7
14 godina
offline
Problemi sa Asrock-ovim Z77 pločama

A sa kojeg DVD-a si instalirao winse 2. puta. Jel sa prvog ili sa nekog novog, jer ako sam dobro shvatio rekao si da ceš nabaviti novi DVD sa predinstaliranim SP1. Možda ti je dvd bio problem.

Inače ovo sa cmd je ista procedura koju i sama instalacija napravi kroz GUI

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Problemi sa Asrock-ovim Z77 pločama
Novi, s predinstaliranim SP1, ali sam prvi puta preko cmd-a probao na jednom dvd-u, radilo je, ali kako je ovaj imao sp1 onda sam cleanao i ponovo
R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011.
13 godina
neaktivan
offline
Problemi sa Asrock-ovim Z77 pločama

Nije baš vezano direktno uz temu, al riječ je o sličnoj vrsti ploče pa da pitam. Jel ima ova matična, podršku za SLI i Nvidija grafičke? Nigdje ne piše, zato pitam.




http://www.asrock.com/mb/Intel/Fatal1ty%20Z77%20Performance/

AMD Phenom II x 6 1090T
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Problemi sa Asrock-ovim Z77 pločama
GoodAngel kaže...

Nije baš vezano direktno uz temu, al riječ je o sličnoj vrsti ploče pa da pitam. Jel ima ova matična, podršku za SLI i Nvidija grafičke? Nigdje ne piše, zato pitam.




http://www.asrock.com/mb/Intel/Fatal1ty%20Z77%20Performance/

I da ima ne isplati se nikakav multiGPU stavljati na nju, jer je drugi slot na x4 propusnosti. ( i jos je 2.0).

clock2much
12 godina
offline
Re: Problemi sa Asrock-ovim Z77 pločama
GoodAngel kaže...

Nije baš vezano direktno uz temu, al riječ je o sličnoj vrsti ploče pa da pitam. Jel ima ova matična, podršku za SLI i Nvidija grafičke? Nigdje ne piše, zato pitam.




http://www.asrock.com/mb/Intel/Fatal1ty%20Z77%20Performance/

Podržava CrossFirex, ali ne i SLI

LINK!(pod Expansion/Slots)

Živim luksuzno! Jedem luk i lijem suze... :)
13 godina
neaktivan
offline
Problemi sa Asrock-ovim Z77 pločama

kakva su iskustva s ovom extreme 4 pločom, vidim da ona podržava i SLI i CrosfireX.

AMD Phenom II x 6 1090T
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Problemi sa Asrock-ovim Z77 pločama

Izgleda da nove ploce vole vise SSD da se na njega instalira OS{#}

 

EVGA Classified Engineered For Extreme OC
14 godina
offline
Re: Problemi sa Asrock-ovim Z77 pločama
INCOGNITO99 kaže...
GoodAngel kaže...

Nije baš vezano direktno uz temu, al riječ je o sličnoj vrsti ploče pa da pitam. Jel ima ova matična, podršku za SLI i Nvidija grafičke? Nigdje ne piše, zato pitam.




http://www.asrock.com/mb/Intel/Fatal1ty%20Z77%20Performance/

Podržava CrossFirex, ali ne i SLI

LINK!(pod Expansion/Slots)

Promašio si ploču. Valjda nije namjerno. Usput da i ja pitam nešto vezano za istu ploču. Imao sam RAID0 i sad sam maknuo te winse i stavio nove na treći hdd, i u biosu sam maknuo RAID, no međutim windowsi mi i dalje ova dva diska vidi u raidu.

Znači nema dva hdd već jedan. Riješenje?? (osim optimal default value)

14 godina
protjeran
offline
Re: Problemi sa Asrock-ovim Z77 pločama

Obrišeš RAID polje. 

From all the things I lost, I miss my mind the most...
15 godina
offline
Re: Problemi sa Asrock-ovim Z77 pločama
SPIJA kaže...
.

Imao sam RAID0 i sad sam maknuo te winse i stavio nove na treći hdd, i u biosu sam maknuo RAID, no međutim windowsi mi i dalje ova dva diska vidi u raidu.

Znači nema dva hdd već jedan. Riješenje?? (osim optimal default value)

 -uključi RAID u BIOSu. Uđi u kontroler soft (nazovimo ga RAID BIOS), izbaci diskove iz RAIDa.

-teknakon tog možeš isključiti RAID kontroler. (HDD dobija posebnu RAID oznaku, može se prebaciti na drugi kompatibilan kontroler i normalno raditi..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Problemi sa Asrock-ovim Z77 pločama

Valjda tema nije prestara, pa bih postavio i ovdje pitanje. Naime, vec sam otvorio temu sa tim problemom ali nisam rijesio, pa reko posto je ova tema konkretno vezana za ovu MBO.

 

Kupio sam i postavio novi CPU hladnjak, Scythe Grand Kama Cross rev.B, i stalno izbacuje plave ekrane. Ima tome vec par mjeseci, ali sam u nekoliko navrata pokusao i nista.

Probao sve i svasta, nema kontakta hladnjaka sa nijednom komponentom, pasta dobro postavljena kao i sam hladnjak, temperature su dobre.

 

Jedino sto sam uspio skuzit jest, to, da kad je gore ta mrcina od hladnjaka onda mi ne radi kako treba RAM ako je u prvom ili drugom slotu, dok u trecem i cetvrtom radi ok. S obzirom da imam 2 modula rama onda sam isprobavao te kombinacije i ustanovio da tu negdje lezi problem.

 

Nesto malo je pomogao ClearCmos, ali ne skroz, naime sad se manje ili ne pojavljuju bsodi ali vidim po radu da ram pomalo steka ( odnosno ne radi kako treba). Kad je stock hladnjak gore onda je sve ok.

 

Jel netko imao takav ili slican problem i ima li kakvu ideju. Ja mislim da tezina hladnjaka dovodi do naprezanja ploce i da hebe RAM ali samo prvi i drugi slot.

 

Btw. MBO je dobro pricvrscena za kuciste kao i sam hladnjak ( probao i bez ventilatora od hladnjaka ali nije pomoglo ) ???????

Spija
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Problemi sa Asrock-ovim Z77 pločama

1. Staviti zadnji BIOS, 2.80

http://www.asrock.cn/mb/overview.asp?cat=Download&os=BIOS&Model=Z77%20Extreme4

 

2. Memtest memorija, svakog modula posebno, pa skupa u single chanelu, pa u dual chanelu

 

3. Provjeriti dali si dobro pričvrstio hladnjak, BSOD-ove imaš otkad si stavio novi hladnjak. Dakle nešto ti je promaklo.

Provjeri da nije od Scythea lim koji se stavlja sa donje strane ploče u kratkom spoju sa elektronikom od ploče,

njihovi limovi su imali s tim problema jer nisu testirani na svim pločama. Obloži ga tankim slojem izolir trake,

nebi trebalo biti problema.

 

 

Vjerujem da je ovo pod brojem 3., makar napraviti prve dvije stvari nije na odmet.

From all the things I lost, I miss my mind the most...
14 godina
offline
Re: Problemi sa Asrock-ovim Z77 pločama
Don Kihoty kaže...

1. Staviti zadnji BIOS, 2.80

http://www.asrock.cn/mb/overview.asp?cat=Download&os=BIOS&Model=Z77%20Extreme4

 

2. Memtest memorija, svakog modula posebno, pa skupa u single chanelu, pa u dual chanelu

 

3. Provjeriti dali si dobro pričvrstio hladnjak, BSOD-ove imaš otkad si stavio novi hladnjak. Dakle nešto ti je promaklo.

Provjeri da nije od Scythea lim koji se stavlja sa donje strane ploče u kratkom spoju sa elektronikom od ploče,

njihovi limovi su imali s tim problema jer nisu testirani na svim pločama. Obloži ga tankim slojem izolir trake,

nebi trebalo biti problema.

 

 

Vjerujem da je ovo pod brojem 3., makar napraviti prve dvije stvari nije na odmet.

 Jedino mi je i preostalo ovo pod brojem 3, (ostalo je sve probano), i da znas da cu to i probati, jer nakon svih zezancija to mi je najmanji problerm.

Jdino da provjerim jesam li dobro shvatio,  znaci onaj dio nozica sto je, da tako kazem u rupi od maticne, njega da izoliram ??

 

Moglo bi biti i to hahah 

Spija
14 godina
offline
Problemi sa Asrock-ovim Z77 pločama

Prouči uputstvo za upotrebu. Kada koristiš dva keksa proizvođač tačno navodi u koje DIMM-ove se RAM ugrađuje a ti ih možda ugrađuješ u pogrešne jer ti (možda) smeta hladnjak. Proizvođač također navodi da neki RAM ne radi sa ovom pločom pa provjeri da tvoj nije na listi. Evo link za uputsvo za upotrebu ftp://europe.asrock.com/manual/Z77%20Extreme4.pdf i vidi slike za ispravnu instalaciju RAM-a. Nadam se da znaš engleski jezik.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Problemi sa Asrock-ovim Z77 pločama
phoenix2003 kaže...

Prouči uputstvo za upotrebu. Kada koristiš dva keksa proizvođač tačno navodi u koje DIMM-ove se RAM ugrađuje a ti ih možda ugrađuješ u pogrešne jer ti (možda) smeta hladnjak. Proizvođač također navodi da neki RAM ne radi sa ovom pločom pa provjeri da tvoj nije na listi. Evo link za uputsvo za upotrebu ftp://europe.asrock.com/manual/Z77%20Extreme4.pdf i vidi slike za ispravnu instalaciju RAM-a. Nadam se da znaš engleski jezik.

 Ma kakvi, to bi bilo prejednostavno i vjerovatno ne bi ni pisao ovdje kad bi to bilo u pitanju. To je kupljeno prije cca pola godine i prije kupnje provjeren je HCL, osim toga napisao sam da na stock hladnjaku radi bez problema.

Da je do nekompatibilnosti RAM onda bi bio proble nevezano koji je hladnjak gore. A sto se tice slotova jedino sto ne radi je DC ako se ne postuju pravila.

Spija
14 godina
offline
Problemi sa Asrock-ovim Z77 pločama

Testiraj bez ventilatora. Možda on izaziva smetnje?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Problemi sa Asrock-ovim Z77 pločama

nije  probao :-)

 

Spija
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Problemi sa Asrock-ovim Z77 pločama

E ovako, imam plocu ASRock Z77 EXTREME4 i problem oko podizanja sistema, imam ssd mushkin deluxe 240 gb i na njemu je OS i desava mi se da prilikom paljenja kompa bios nece da prepozna ssd, kao da nije povezan, resetujem par puta komp ista prica a kad ga ugasim na dugme i ponovo upalim normalno podigne sistem o.O Citao sam po netu i vidim da dosta ljudi koji poseduju ovu plocu imaju problema sa nekim od ssd-ova. E sad ja svakako planiram uzimati jos jedan ssd Intel 520 ili Samsung 840 pro pa me zanima vase misljenje i iskustvo ako je neko vec imao ovih problema oko ssd postoji li neko resenje a i ako je neko koristio neki od ova dva ssd na ploci jel sve bilo ok, da mi se ne desi da uzmem drugi ssd pa da imam isti problem. Koliko sam shvatio valjda sandforce kontroleri prave neki problem i zato se to desava...

 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Problemi sa Asrock-ovim Z77 pločama

Promjeni SATA kabel

From all the things I lost, I miss my mind the most...
11 godina
neaktivan
offline
Problemi sa Asrock-ovim Z77 pločama

Pokusao sam to odmah na pocetku, 3 kabla sam izmenjao i opet isto, wd hdd uvek u biosu pronadje, tkd kontam da su kablovi ok.

 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Problemi sa Asrock-ovim Z77 pločama

Stavio zadnji UEFI?

 

Ako i to ne pomože, riješavaj se diska, ili ga reklamiraj.

Mogao bi ti brzo crknuti, sindrom sandforce diskova.

 

A drugi savjet, ASRock <-> Mushkin, ne vole se baš.

 

From all the things I lost, I miss my mind the most...
11 godina
neaktivan
offline
Problemi sa Asrock-ovim Z77 pločama

Moracu ga verovatno slati na reklamaciju , juce sam najnoviji bios  nabacio i opet isto, svakako planiram uzeti jos jedan ssd verovatno samsung 840 pro 128gb pa cim ga uzmem u narednih par dana ode mushkin na reklamaciju.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Problemi sa Asrock-ovim Z77 pločama
Ista stvar je i kod mene, jesi procitao prvi post?

Moras ga ili formatirati negdje drugdje ili se igrati i konstantno clear-at CMOS i mijenjat port dok se ne pojavi.

Vjerujem da ces odabrat ovo prvo :)
R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice