Intel i5 Club zaključana tema

poruka: 3.606
|
čitano: 544.831
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel Club (opća tema o procesorima)
3 godine
neaktivan
offline
Intel i5 Club

Što se tiče gejminga, po mom mišljenju, skoro i da nema smisla uzeti i7 u odnosu na i5 trenutno. E sad, pošto gledam ove non K i7 procesore interesuje me da li bi oni mogli biti neki future proof ako igre uopšte budu mogle koristiti toliki broj jezgara i threadova. Neko mi je rekao da će današnji i7 procesori biti u debelom zaostatku kada se toliki broj jezgara bude koristio u igrama i da ga nema smisla sada uzimati ako je namena isključivo gejming.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Intel i5 Club
Dragonbane kaže...

Što se tiče gejminga, po mom mišljenju, skoro i da nema smisla uzeti i7 u odnosu na i5 trenutno. E sad, pošto gledam ove non K i7 procesore interesuje me da li bi oni mogli biti neki future proof ako igre uopšte budu mogle koristiti toliki broj jezgara i threadova. Neko mi je rekao da će današnji i7 procesori biti u debelom zaostatku kada se toliki broj jezgara bude koristio u igrama i da ga nema smisla sada uzimati ako je namena isključivo gejming.

Za sada broj velik jezgrih ostaje isti kao i broj velikih jezgri u sledećoj 13-toj generaciji Intela.

A onda poslije 13-te (a 12-ta još nije da CPU da ga uzneš tek tako i na balgajni MediaMarkta platiš) uduplat će se bropj big.small jezgri, dakle .small jezgri! Čisti Wintel savez na djelu.

Kasnije imam puno informacija i analčitičara ali nikako vremena da naprvim neku kolumnu.

7 godina
offline
Re: Intel i5 Club
Future proof je je bez veze računati ako su ti igre najvažnije. FX8300 je bi future prof pa kad su igre počele koristit više jezgri imao je već mali IPC. nije on jedini i R7 2700 je bio pa ga R5 5600x ubija u igri. Isto je i sa intelom. Neki srednji segment i5 ili R5 je uvijek bio najisplativiji. Kad zastari prodaj i kupi opet novi srednji segment i vozi dalje.
15 godina
offline
Re: Intel i5 Club
Nadimak_forumaša kaže...
Future proof je je bez veze računati ako su ti igre najvažnije. FX8300 je bi future prof pa kad su igre počele koristit više jezgri imao je već mali IPC. nije on jedini i R7 2700 je bio pa ga R5 5600x ubija u igri. Isto je i sa intelom. Neki srednji segment i5 ili R5 je uvijek bio najisplativiji. Kad zastari prodaj i kupi opet novi srednji segment i vozi dalje.

Ja jednom objasnmio i evo sada ću opet:

Prije: i5 je igraći CPU, a iako je i7 za nekoliko % bolji od i5 ne opravdava razliku u cijeni u FPS-u kraj uloženog (novca) naspram prijašnjeg i7 koji je davao malo volje FPS performanse za puno više para za i7.


Sada: Ista stvar i5/i7 je CPU za igrače koji daje najbolji omjer FPS-a naspram nekoliko % bolji od od i9 ili čak taj čuveni ili legendarni i5 12400 (ili 12500) pogotovo kada se uzme Wintel savez sa Windowsima 11.

Uslov: Grafička kartica [Ne Radeon - poluproizvod] u vidu RTX serije 30 da ju ima u konfiguraciji svojeg kućišta. Može i malo starija RTX serije 20.

Za Entuzijame:Top Intel + Top Nvidija = Dobitna kombinacija. Brandirana mašina vas lansira u sami VRH!

PS: Ako igrate nešto starije igrice (koje su za par kopalja bolje od novijih) možda je dovljno iGPU pa onda - birajte mudro!

Sretno svima!

14 godina
offline
Intel i5 Club

Ako je skup CPU onda kalkuliraš ovako i onako...ako je jeftin uzmeš sa više jezgri bez razmišljanja, od viška glava ne boli. U gamingu i9 ili i7 ne profitira toliko zbog više jezgri koliko zbog veče keš memorije u procesoru. 

Uzeo polovni i7 10700f imam jezgri na izvoz, ali sobzirom da me koštao 1500 kn nisam požalio ni sekunde, iako novi i5 10400f košta 1200 kn. Mala razlika u novcima za neko zadovoljstvo u "hrpi" jezgara. Ako je CPU skup onda ti je blesavo dati novce za nešto što nebu iskorišteno ili eventualno možda bude. IMHO.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Intel i5 Club

Tako je da i5 2500K tko je kupio 2011 mogao je igrat sve naslove do 2016 bez problema tamo dok nisu izasli Hitman 2016 ,AC Origins itd...Tek se u tim igrama vidjelo da 4 threada nisu vise dovoljna za ugodno igranje.

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.10.2021 18:47 (MGloc).
Moj PC  
1 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Intel i5 Club
Envy kaže...

Za sada broj velik jezgrih ostaje isti kao i broj velikih jezgri u sledećoj 13-toj generaciji Intela.

A onda poslije 13-te (a 12-ta još nije da CPU da ga uzneš tek tako i na balgajni MediaMarkta platiš) uduplat će se bropj big.small jezgri, dakle .small jezgri! Čisti Wintel savez na djelu.

Kasnije imam puno informacija i analčitičara ali nikako vremena da naprvim neku kolumnu.

 Bio bih ti zahvalan ako nešto imaš da podeliš sa nama.

Ja sam nekako mišljenja da dokle god imamo šest jezgara u i5 i R5 to će biti sasvim dovoljno za igre, kada se tu jezgra povećaju treba očekivati promenu.

Kada su došli i5 8400 i R5 1600 nije bilo smisla kupovati bilo koji stariji i5, tako da po mom mišljenju oni koji su kupili i5 7400 su se debelo zeznuli. E sad, poenta je da se i ja ne zeznem pa da kupim i5 11400 ili 12400 a oni onda povećaju jezgra

12 godina
offline
Intel i5 Club

Bok ekipa drago mi je da je tema opet zaživjela :)

Imam i3 4170 procesor i htio bih postati dio i5 kluba :)

Zanima me isplati li ga se nadograditi na i5 četvrte generacije ?

Igrao bih GTA Definitive edition, Dirt Rally 2.0 i Assetto Corsu.

 

Moj komp je sljedeći:

Matična ploča: Intel H81 chipset, socket 1150, DDR3, zvuk, SATA, Gigabit LAN, PCI-E
Procesor: Intel i3 4170 (3.7 GHz)
Memorija: AMD Radeon R5 entertainment series 8 GB DDR3, 799MHZ single channel

HDD: 500gb
Grafička kartica: nVidia GeForce GTX 960
Optički uređaj: DVD±RW
Kućište: Antec, Midi Tower
Napajanje: 500W

 

Najviše me brine procesor, ssd mi nije toliko bitan.

Koji je najjači procesor za ovu matičnu koji bi normalno mogao funkcionirati sa stock coolerom tako da ne moram micati ovog s i3 4170 ?

Zbunjuje me ovo 2 cores, 4 threads na mom i3 4170, je li to znači da funkcionira kao četverojezgreni procesor ?

Koliko bi me koštao polovni procesor i bih li osjetio razliku u igrama ?

 

Lijep pozdrav

Joca Mastercard
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.10.2021 20:58 (Joca Amsterdam).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Intel i5 Club
Dragonbane kaže...
Envy kaže...

Za sada broj velik jezgrih ostaje isti kao i broj velikih jezgri u sledećoj 13-toj generaciji Intela.

A onda poslije 13-te (a 12-ta još nije da CPU da ga uzneš tek tako i na balgajni MediaMarkta platiš) uduplat će se bropj big.small jezgri, dakle .small jezgri! Čisti Wintel savez na djelu.

Kasnije imam puno informacija i analčitičara ali nikako vremena da naprvim neku kolumnu.

 Bio bih ti zahvalan ako nešto imaš da podeliš sa nama.

Ja sam nekako mišljenja da dokle god imamo šest jezgara u i5 i R5 to će biti sasvim dovoljno za igre, kada se tu jezgra povećaju treba očekivati promenu.

Kada su došli i5 8400 i R5 1600 nije bilo smisla kupovati bilo koji stariji i5, tako da po mom mišljenju oni koji su kupili i5 7400 su se debelo zeznuli. E sad, poenta je da se i ja ne zeznem pa da kupim i5 11400 ili 12400 a oni onda povećaju jezgra

Dopunom kada stignem ovaj post. Pišem u novom postu.

 

Možeš kupiti 5600 za lupam 300 USD ili i5 10600 za 50 USD ili:

5950 PBO (oznaka AMDza overklokirani CPU) za 800 USD ili neki i7 za 350 USD za za samo 5-10% bolje performanse.

 

Ja bi pucao na 12400 ili 12600 radi Wintel saveza i naravno Plug'n'Playa i postojećih Windows 11.

 

U svakom slučaju išao bi na Intel - bez razmišljanja trenutno.

Kupuj 10-u generaciju kojeg već LGA utora da na njega možeš upiknuti i 11 generaciju Intela ali obrati pažnju na ploču da podržava obje generacije.

Isto pravilo vrijedi i za 12 generaciju gdje ćeš se sa Aldera moći prešaltati na 13-tu generaciju. Mislim da je LGA 1700.

 

Gledaj samo score u igrama jer boli te briga da li će 7zip na Ryzenu raspakovati za 10 minuta neku 2GB datoteku ili će to Intel uraditi za 8 Minuta... primjer.

 

Nisam sad sa vremenom da napravim detaljnu analizu a i teško se ovdje sa nekim forumašima boriti isto kao da se borim protiv vjetrenjača.

 

Naravno za igre je najvažniji GPU a njegova (ne)dobavljivost svima nam je jasna.

 

Primjerice ja igram Age of Empires II: Definition Edition i za to je na 1080p dovoljan obični Pentium. Ali ako ti je ploča dobra, iščupaš Pentium i Rokneš 11600 i RTX 3070.

 

Ako igraš igre novije, pogledaj uslugu GeForce Now, pod uslovom da imaš dobru internet vezu.

 

Sorry zbog šturog posta preumoran sam 

Because anything Korea does, Japan does it better.
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.11.2021 18:38 (Envy).
3 godine
neaktivan
offline
Intel i5 Club

Da li se i vama poslednjih nekoliko godina "K" procesori čine bespotrebnim, bar što se gejminga tiče. Razlika u fps-u je mizerna i golim okom nevidljiva. Bacanje para...

 
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Intel i5 Club
Dragonbane kaže...

 Bacanje para...

U par posljednih generacija je bacanje novaca ako se gleda samo i isključivo gaming.

Ali kad gledaš gaming i samo gaming, Intel i5 procesor je neki maksimum za tu potrebu još pogotovo ako igraš na visokoj rezoluciji, kod gaminga je bolje uložiti u jači GPU.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
Poruka je uređivana zadnji put sri 3.11.2021 18:17 (Valentin17).
10 godina
offline
Re: Intel i5 Club
Dragonbane kaže...

Da li se i vama poslednjih nekoliko godina "K" procesori čine bespotrebnim, bar što se gejminga tiče. Razlika u fps-u je mizerna i golim okom nevidljiva. Bacanje para...

 Apsolutno, pogotovo posljednje četiri godine otkako je amd učinio intelove k procesore irelevantnim. A i sami intelovi non k procesori imaju ekstremno visok turbo boost.

Poruka je uređivana zadnji put sri 3.11.2021 19:40 (Chico12).
11 godina
online
Re: Intel i5 Club
Nema to veze s tim tko je trenutno u vodstvu, nego s tim da je razlika k i non k minimalna. Sad će opet biti razlike, barem u multiju obzirom da k i5 ima miće jezgre koje non k nema
16 godina
online
Intel i5 Club

Windows 11+Big Little, očekivano u kombinaciji sa Intel komandirom CPU poslova.

 

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i5-12600k-alder-lake-12th-gen/24.html

 

 

 

 

Leo zbori, overkloking za 500mhz na gore treba dodatnih 90W ili ovo žuto u Cinebenčini 315W=potrošnja kompletnog kompa.Nadam se da neko ne bu rekel, da eto CPU klokanje uopče ima ikakvog smisla.

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.11.2021 20:21 (rambox).
Moj PC  
0 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Intel i5 Club
rambox kaže...

Windows 11+Big Little, očekivano u kombinaciji sa Intel komandirom CPU poslova.

 

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i5-12600k-alder-lake-12th-gen/24.html

 

 

 

 

Leo zbori, overkloking za 500mhz na gore treba dodatnih 90W ili ovo žuto u Cinebenčini 315W=potrošnja kompletnog kompa.Nadam se da neko ne bu rekel, da eto CPU klokanje uopče ima ikakvog smisla.

 

 

 Taj i5 je obrisao pod sa 5600x 5800x i dohvatio 5900x

Intel i AMD fanboy Po danu navijam za AMD a preko većeri za Intel
16 godina
online
Re: Intel i5 Club
dreadmoore kaže... 

  

 Taj i5 je obrisao pod sa 5600x 5800x i dohvatio 5900x

"Da recimo u 1080p gejmingu", pa eto kupi i5 12600K za 2600kn i udri gejmat.Da ti neko i pokloni i5 12600K ili R5 5600X, opet buš moral popit tri Apaurina pije kupnje grafe za gejmanje.

 

  

 

Recimo da moš sad kupit i5 12400 za 1600kn, štima ali opet ti zvoni u ušima od kupovine gejming grafa.

 

 Tko če platit 600eura za RX 6600, ili možda ipak bolje da za istu cijenu kupimo dva komada X Box Series S. 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.11.2021 22:02 (rambox).
14 godina
offline
Re: Intel i5 Club
rambox kaže...
dreadmoore kaže... 

  

 Taj i5 je obrisao pod sa 5600x 5800x i dohvatio 5900x

"Da recimo u 1080p gejmingu", pa eto kupi i5 12600K za 2600kn i udri gejmat.Da ti neko i pokloni i5 12600K ili R5 5600X, opet buš moral popit tri Apaurina pije kupnje grafe za gejmanje.

 

  

 

Recimo da moš sad kupit i5 12400 za 1600kn, štima ali opet ti zvoni u ušima od kupovine gejming grafa.

 

 Tko če platit 600eura za RX 6600, ili možda ipak bolje da za istu cijenu kupimo dva komada X Box Series S. 

 Tko nece platit nece se ni igrati tako da smjesno je bilo sto reci.Znaci grafe nisu bile skupe dok kad je amd bio kralj gejminga samo sad kad je intel pobrisao pod sa cijenom sve je odjedan put poskupilo i samo  sad xbox bitan aj rambox dogovori se sa svojim imaginarnim likom sto kako i zasto.

Intel i AMD fanboy Po danu navijam za AMD a preko većeri za Intel
16 godina
online
Re: Intel i5 Club
dreadmoore kaže...

 Tko nece platit nece se ni igrati tako da smjesno je bilo sto reci.Znaci grafe nisu bile skupe dok kad je amd bio kralj gejminga samo sad kad je intel pobrisao pod sa cijenom sve je odjedan put poskupilo i samo  sad xbox bitan aj rambox dogovori se sa svojim imaginarnim likom sto kako i zasto.

Ne trabunjaj kao pijanac, od kad su grafe gadno poskupile uzalud ti bilo kakav CPU za gejming.Daj neki konkretniji odgovor, ili da ja zaključim PC gejming je na podu nokautiran i neče se tak brzo dič na noge.

 

Slabo pratiš situaciju, da pratiš vidio bi da je dosta Jutubera(razne razine popularnosti ili gledanosti) zbog podebljanog odustalo od PC gejming Jutubiranja.Ekipa je digla sidro, pa eto kažu možda se u budučnosti i vrate na Jubitu.

AMD,........is that Epyc or what?
15 godina
offline
Re: Intel i5 Club
Dragonbane kaže...

Da li se i vama poslednjih nekoliko godina "K" procesori čine bespotrebnim, bar što se gejminga tiče. Razlika u fps-u je mizerna i golim okom nevidljiva. Bacanje para...

Šta igraš? Ako igraš najbolju SP strateeiju svij vremena ili ti Banished, ili čak najbolju MP Strategiju svih vremena Age of Empires II: DE zašto ne imati dGPU unutar procesora?

Melju obje kao mlin žito.

10 godina
offline
Re: Intel i5 Club
@Envy
U mene AoE 2 i AoE 3 lete čak i na macosu i to na 2009 mac miniju sa 9400m grafickom.
Hahaaa koji gušt.
14 godina
offline
Re: Intel i5 Club

Inace youtube gaming je relevantan, ekipa sjedi i gleda oce se pojaviti jutuberi. Neznam koja to ekipa je digla sidro? 

Cinjenica je da grafi na trzistu nema dosta, znaci da se prodaju koliko god bil skupe. Uostalom danas se ljudi igraju i sa starijim karticama bez beda(od rx580,1060) i cekaju da padnu cijene na normalu, a u meduvremenu uzmu aldera malo da pospricaju ryzena. 

Cujem da je teta lisa usla u menopauzu?

15 godina
offline
Intel i5 Club

Evo stavit ću i ovde i5 pojeo i9 brutala.Ma sve je posro i amd i svoje.

https://www.tomshardware.com/news/core-i5-12400f-strong-gaming-engineering-sample

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.11.2021 22:58 (dery).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Intel i5 Club
dery kaže...

Evo stavit ću i ovde i5 pojeo i9 brutala.Ma sve je posro i amd i svoje.

https://www.tomshardware.com/news/core-i5-12400f-strong-gaming-engineering-sample

Je da, ali TomHardveraš je istaknul samo ono kaj njima paše/ili manje bitnu benč klasiku, a ostalo opširno nisu niti spomenuli.

 

S obzirom da me Intel kontaktiral, i ponudil neku pinku ja ču taj test prezentirat na pravi način.Francuska stranica je loše složena, a Google translate radi kao pijanac ili ne radi fučkaj ga sad.Kao što rekoh ranije, Alder Lake je žurno lansiran sa K modelima ili taj i5 12400 namjerno su odgodili za tri mjeseca.Od jeftinog i5 nema nikakve zarade, u odnosu na K modele za ionako besmisleni gejming sa preskupim grafama. 

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.11.2021 23:13 (rambox).
10 godina
offline
Re: Intel i5 Club
rambox kaže...
dery kaže...

Evo stavit ću i ovde i5 pojeo i9 brutala.Ma sve je posro i amd i svoje.

https://www.tomshardware.com/news/core-i5-12400f-strong-gaming-engineering-sample

Je da, ali TomHardveraš je istaknul samo ono kaj njima paše/ili manje bitnu benč klasiku, a ostalo opširno nisu niti spomenuli.

 

S obzirom da me Intel kontaktiral, i ponudil neku pinku ja ču taj test prezentirat na pravi način.Francuska stranica je loše složena, a Google translate radi kao pijanac ili ne radi fučkaj ga sad.Kao što rekoh ranije, Alder Lake je žurno lansiran sa K modelima ili taj i5 12400 namjerno su odgodili za tri mjeseca.Od jeftinog i5 nema nikakve zarade, u odnosu na K modele za ionako besmisleni gejming sa preskupim grafama. 

 

 

 Ma tako je rambox ništa nije ni važno ni relevantno dok riža guta prašinu 

 

AMD prljavi, pokvareni bugoviti gadovi
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.11.2021 0:42 (nicky.sl).
14 godina
offline
Re: Intel i5 Club
2 godine
protjeran
offline
Re: Intel i5 Club

 Po kojoj logici ce jedan 3700x dati vise frejmova nego jedan 5900x i to jos na full hd-u?

Isto tako sam primjetio jednu anomaliju u recenziji od HW-u, gdje je jedino kod njega uvijek isti rezultat skoro, bilo AMD ili nvidia. On je npr jedini recezent ludi koji koristi 6900xt za recenzije, sto meni nema nikakvog smisla. Kladim se da je u AMD sustavu ostavio SAM ukjucen a kod intela nije, tako da svaku recenziju treba uzimati sa kasom opreza.

12600k je posramio sve procesore sto postoje danas, pogotovo u MC-u za toliko love koliko kosta.

14 godina
offline
Re: Intel i5 Club

Nemam pojma, možda znaju rcezenti ili ovi što su prvi linkali recenziju.

15 godina
offline
Intel i5 Club

i5 12600k jednak rizi5600x

kradem mine iz minskog polja
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Intel i5 Club
dery kaže...

i5 12600k jednak rizi5600x

 Prosječno iz HU testa, "pa kad dodaš precizne Švabe i gaming performanse sažetak" onda gledaj ovu tablicu.To je to realni podaci, sve izvučeno i zbrojeno iz okvirno devetnaest različitih igračih testova.

 

https://www.3dcenter.org/news/alder-lake-launchreviews-die-spiele-performance-im-ueberblick

 

 

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
15 godina
offline
Intel i5 Club

Imamo li to novog kralja?

12400F iste performanse od 5600X za pola cijene. Ooooj, my lord, my lord.

Moj PC  
5 1 hvala 1
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel Club (opća tema o procesorima)
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice