AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 31.031
|
čitano: 5.538.124
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ne treba amd-u toliko vrm faza, sa duplo manje nego na intelu rade sa naj procevima i ubuduće sa najačima je miran. 

Nek bira ove uokvirene po potrebi šta mu paše od značajki,neče promašit kojugod.Intel je DOA pogotovo 14gen nema dalje.

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
Poruka je uređivana zadnji put sri 9.10.2024 19:20 (dery).
Moj PC  
2 1 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ibme74 kaže...
Minneyar kaže...

 I opet je B760 -HDV Asrock 90 EUR a ne 120, dakle opet je 30% skuplja AMD verzija ploce. Naucite citat i koristit mozak, vec vam treci put na trecem primjeru govorim istu stvar. A vi usporedujete kruske i jabuke.

 

 

Pa ti cijelo vrijeme mješaš kruške i jabuke kolega 

Kao prvo ta b760m-hdv/m.2 koju spominješ da je 90€ je D4 (DDR4) verzija ploča, D5 (DDR5) je skuplja.

Druga stvar B650M-HDV/M.2 i B760M-HDV/M.2 nisu ni slične ploče:

- b650m ima veći heatsink naspram b760m

- faze: 8+2+1 naspram 7+1+1

- pcie: b650m ima 2x PCIe 4.0 x16 i 1 PCIe 4.0 x1 dok b760m ima 1x PCIe 4.0 x16, 2x PCIe 3.0 x1

- m.2: b650m ima 1x Blazing M.2 (PCIe Gen5x4) i 1x Hyper M.2 (PCIe Gen4x4) dok b760m 1x Hyper M.2 (PCIe Gen4 x4) i 1x Ultra M.2 (PCIe Gen3 x4)

- usb: b650m ima 1x USB 3.2 Gen2 Front Type-C i 7x USB 3.2 Gen1 (2 Rear, 1 Rear Type-C, 4 Front) dok b760m ima 1x USB 3.2 Gen1 Type-C (Rear), 5x USB 3.2 Gen1 Type-A (3 Rear, 2 Front), 6x USB 2.0 (2 Rear, 4 Front)

- b650m ima BIOS Flashback dok b760m nema (što je zgodan dodatak u nekim situacijama pogotovo u budućnosti ako se kupi ova ploča uz neki noviji ryzen pa se može bios nadograditi bez potrebe za procesorom starije generacije).


Najjeftinija B760M-HDV/M.2 DDR5 koju sam našao na nabava.net je u ADM-u 104€, najjeftinija B650M-HDV/M.2 koju sam našao na nabava.net je 118€ na SuperNet webshopu, 14€ razlike za ipak kvalitetniju ploču koja je uz to i bolje opremljena meni nije velika razlika.
to što imaju isto ime ne znači da su identične ploče sa različitim socketima 

 I onda opet dodas 15 EUR i imas na Intelu Riptide koja jede tu jadnu HDV za dorucak.

 

Kultovi su gadna stvar ekipa, na kojoj god strani rasprave bili... za ajmo reci 350 EUR jednostavno trenutno dobijes bolje CPU+MoBo kod Intela nego kod AMD-a. Znaci kupnja sada, ne uzimajuci u obzir eventualne buduce nadogradnje sto je i najveci razlog zasto ici na non-X3D AMD. Iako ajd, ovisi gdje se kupuje, na amazonu su trenutno ili nedostupni ili preskupi Ryzeni, valjda radi popularnosti, vidim brzim pregledom da je kod nas 7600 oko 40 EUR manje od i5 14600k sto ipak dosta mijenja omjer snaga. Ali poanta je, istraziti opcije, kolega na samom pocetku svega ovog je razmisljao izmedu 9700X i 7800X3D, a oboje su trenutno katastrofalno neisplativi...

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Minneyar kaže...
na samom pocetku svega ovog je razmisljao izmedu 9700X i 7800X3D, a oboje su trenutno katastrofalno neisplativi...

 Jeli pitao šta je isplativo ili između ta dva? Šta je danas isplativo šta to znači?Jel znači da će ga isplatit vremenom manjom potrošnjom struje koja je na strani amd-a?

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Kvaliteta košta. AMD je danas simbol kvalitete za razlike od Intela koji simbol degradacije.

Moj PC  
5 1 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Minneyar kaže...

 I onda opet dodas 15 EUR i imas na Intelu Riptide koja jede tu jadnu HDV za dorucak.

 

Kultovi su gadna stvar ekipa, na kojoj god strani rasprave bili... za ajmo reci 350 EUR jednostavno trenutno dobijes bolje CPU+MoBo kod Intela nego kod AMD-a. Znaci kupnja sada, ne uzimajuci u obzir eventualne buduce nadogradnje sto je i najveci razlog zasto ici na non-X3D AMD. Iako ajd, ovisi gdje se kupuje, na amazonu su trenutno ili nedostupni ili preskupi Ryzeni, valjda radi popularnosti, vidim brzim pregledom da je kod nas 7600 oko 40 EUR manje od i5 14600k sto ipak dosta mijenja omjer snaga. Ali poanta je, istraziti opcije, kolega na samom pocetku svega ovog je razmisljao izmedu 9700X i 7800X3D, a oboje su trenutno katastrofalno neisplativi...

 

I onda dodas jos 15€ pa imas bolju... i onda dodas jos 15€ pa imas jos bolju od bolje i tako u nedogled.
Inače ta "jadna" HDV/M.2 bez problema drzi i 7950x na testiranju, imaš na HWU sat vremena cinebencha max temp 79c.

Dakle ploča od 118€ staviš na nju praktički što želiš, pogotovo ako je još PC isključivo za gaming gdje CPU nikada neće biti pod stressom kao na testovima pa ni ta temp neće dolaziti ni blizu te iz testova.

Ali dobro, shvaćam da za intela želiš što bolju ploču sa više faza i što masivnijim heatsinkom kad im otključane i5-ice vuku struje više nego AMD-ovi high end procesori.
Mada opet kada pogledaš sa druge strane na te ploče nemaš šta ni staviti kad se i7/i9 pregrijavaju, ruše, degradiraju, crkavaju a naravno nova serije ide na novi socket pa nemaš ni nekog upgrade patha za te trenutne ploče.

Kako god na kraju okreneš kod Intela ti je najbolje ići na i5 12400/13400/14400F a to možeš i sa jeftinijim pločama. Ako ćeš na nju stavljati i5 k/kf opet računaj da ti tu treba i što bolji hladnjak da drži taj CPU u granicama normalne temperature a da ne spominjem da i5 14600KF košta koliko i R7 7700 a i5 14600K još više, daju iste performanse s tim da je R7 7700 puno stedljiviji za istu razinu performansi. 

Ponavljam ako je isključivo gaming u pitanju best bang for buck - 7500F 178€, ASRock B650M-HDV/M.2 118€, 2x16GB DDR5 6000MHz 70€- to je 366€ za cijeli kombo + eto još20-30€za neki aftermarkt cooler ako treba i igraš šta hoćeš a moći će na tu ploču nadograditi i nadolazće r5 i r7 x3d procesore dok kod intela opet ide novi socket a na trenutnom nemaš šta ni nadograditi kad su sami sebe sjebali sa high end procesorima.

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.10.2024 19:55 (ibme74).
7 mjeseci
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
forumaš kaže...

Kvaliteta košta. AMD je danas simbol kvalitete za razlike od Intela koji simbol degradacije.

 Intel je novi 3dfx, samo se čeka da izdahne

Akagi, Kaga, Sōryū, Hiryū, Shōkaku, Zuikaku
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Kido Butai kaže...
forumaš kaže...

Kvaliteta košta. AMD je danas simbol kvalitete za razlike od Intela koji simbol degradacije.

 Intel je novi 3dfx, samo se čeka da izdahne

 mi stariji dobro znamo sta je 3dfx, i kad je izdahnuo jos uvijek je legenda, pogledaj koliko se na retro trzistu trazi za voodoo-ice, a i da nvidia nije pokupila patente i neka rjesenja kad je 3dfx riknuo, ko zna dali bi bila tu di je

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Boris grozni kaže...
Preskupi su oba, trenutno intel nudi daleko više s obzirom koliko su spustili cijene, ako se igras na 720p pri 14" i 560hz onda se svakako isplati uzeti cpu od 450€👊

 

Igram na 360p pri 2000Hz, šta da kupim?

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Novi 4k monitor i r5 7500f

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
AFARON kaže...
Boris grozni kaže...
Preskupi su oba, trenutno intel nudi daleko više s obzirom koliko su spustili cijene, ako se igras na 720p pri 14" i 560hz onda se svakako isplati uzeti cpu od 450€👊

 

Igram na 360p pri 2000Hz, šta da kupim?

 intel buraz. nikada nisu razočarali, najbolji su, najbrži su, najnaj su, najplavi su, najakiji su. naj.

/s

I dont know you. I dont know what you want. If you leave, that will be the end. I wont look for you, I wont pursue you. But if you dont, I will look for you, I will find you and I will ignore you.
13 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ej kultisti, sam da upitam s obzirom na ove degenericne maliciozne komentare i prizeljkivanje propasti intela... Jeste svjesni sta bi vam vas dragi AMD (i bilo koja druga kompanija) radio da nema konkurencije? Svaka generacija bi vam bila ko Zen 5, 3% poboljsanja za 30% vecu cijenu... Kao sto se vec i dogodilo u GPU marketu kad je AMD prestao bit ozbiljna konkurencija. Prilicno maloumno prizeljkivat tako nesto...

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Alo bajice, nije stvar u Intel : Amd, barem ne kod mene jer mi je u kući situacija 2:1 u korist Intela, već u tvojem lupetanju koje nema veze s vezom, tako da popi rakiju i kavu i na zrak....malo u šumu potražiti vrganje i psa povedi da se istrči.....jbte otišao sam.......

7 mjeseci
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Minneyar kaže...

Ej kultisti, sam da upitam s obzirom na ove degenericne maliciozne komentare i prizeljkivanje propasti intela... Jeste svjesni sta bi vam vas dragi AMD (i bilo koja druga kompanija) radio da nema konkurencije? Svaka generacija bi vam bila ko Zen 5, 3% poboljsanja za 30% vecu cijenu... Kao sto se vec i dogodilo u GPU marketu kad je AMD prestao bit ozbiljna konkurencija. Prilicno maloumno prizeljkivat tako nesto...

Pa ti si kultist jer ne vidiš realnu sliku, to nema veze s željama i pozdravima. Intelu je realnost cjepanje kompanije i rasprodaja. Ustajalom mastadontu je došao kraj. Kupit će ga netko sposobniji poput Qualcomma.

Akagi, Kaga, Sōryū, Hiryū, Shōkaku, Zuikaku
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ja kupujem buduću konzolu, zato nek Intel propadne i nek AMD digne cijene još 73% 

5 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Dakle, postoji novootvorena tema koju ste trazili, a vi i dalje trkeljate u ovoj offtopic.

 
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ja rekao sam sebi, tolerirat ću ih do max još 63% inflacije, izračunao sam da se do te cifre isplati kupovat

14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Zašto intel fanboysi kvare ovu temu? Imate intel temu i tamo se možete raspravljati o istim. Ovo je tema o rzyen procesorima i nikog ovdje ne zanima intel...

Moj PC  
3 2 hvala 0
13 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Dilema. 

 

B650 Aorus Elite AX V2  or

 

MSI B650 TOMAHAWK WiFi?

 

Giga mi odgovara portovima i estetikom. Tomahawk ima bolju zvučnu ali to je nešto što ne koristim.

Giga po rivjuovima ima brži post/boot. Kaj tomahawk ima da ga se isplati doplatit cca 20-30e više?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

9700x ili 7800x3d? da sam miran barem 2 godine,ovaj setup mb i proc imam 3.5

ploca bu overkill ali nema veze,s aorus master da probam taichi asrock

BBall,Tech,Ink....all the way....
Poruka je uređivana zadnji put čet 10.10.2024 14:15 (mariolla79).
Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dax-lax kaže...

Dilema. 

 

B650 Aorus Elite AX V2  or

 

MSI B650 TOMAHAWK WiFi?

 

Giga mi odgovara portovima i estetikom. Tomahawk ima bolju zvučnu ali to je nešto što ne koristim.

Giga po rivjuovima ima brži post/boot. Kaj tomahawk ima da ga se isplati doplatit cca 20-30e više?

 Elite: 12+2+2 Twin Digital VRM Design, 60A, 6-Layer PCB

TOMAHAWK: 14+2+1, 80A, 6-Layer PCB

Tomahawk ima bolji napoj, vjerojatno se i manje grije, 6-Layer PCB kod obje i nije baš nešto, tomahawk uopće nema ničega gen.5 dok elite ima jedan m2 gen5.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.10.2024 14:37 (notloB).
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mariolla79 kaže...

9700x ili 7800x3d? da sam miran barem 2 godine,ovaj setup mb i proc imam 3.5

ploca bu overkill ali nema veze,s aorus master da probam taichi asrock

 x3d i miran si duuugoooo

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dax-lax kaže...

Dilema. 

 

B650 Aorus Elite AX V2  or

 

MSI B650 TOMAHAWK WiFi?

 

Giga mi odgovara portovima i estetikom. Tomahawk ima bolju zvučnu ali to je nešto što ne koristim.

Giga po rivjuovima ima brži post/boot. Kaj tomahawk ima da ga se isplati doplatit cca 20-30e više?

Aorus elite se grije manje za 14C u extremnom testu od steve. Koja ti paše uzmi isto ti dojde.Notlo nagađa.

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
Poruka je uređivana zadnji put čet 10.10.2024 14:39 (dery).
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
notloB kaže...
dax-lax kaže...

Dilema. 

 

B650 Aorus Elite AX V2  or

 

MSI B650 TOMAHAWK WiFi?

 

Giga mi odgovara portovima i estetikom. Tomahawk ima bolju zvučnu ali to je nešto što ne koristim.

Giga po rivjuovima ima brži post/boot. Kaj tomahawk ima da ga se isplati doplatit cca 20-30e više?

 Elite: 12+2+2 Twin Digital VRM Design, 60A, 6-Layer PCB

TOMAHAWK: 14+2+1, 80A, 6-Layer PCB

Tomahawk ima bolji napoj, vjerojatno se i manje grije, 6-Layer PCB kod obje i nije baš nešto, tomahawk uopće nema ničega gen.5 dok elite ima jedan m2 gen5.

 

 Gore za sad ne bi išlo ništa jače od 7600/9600 klase. Čak si gruntam da li ići na Asrock X870 Pro RS za 40e više. Vrm je sličniji tomahawku ali zato ima 2x usb4 + gen5 za gpu i drive. 

Počinjem shvaćati da se tako može u nedogled.

16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Aorus elite ali prva verzija, ova 2 je inferiornnija.....i naRAVNO Mariola da 7800x3d

Moj PC  
2 0 hvala 2
2 godine
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dax-lax kaže...
notloB kaže...
dax-lax kaže...

Dilema. 

 

B650 Aorus Elite AX V2  or

 

MSI B650 TOMAHAWK WiFi?

 

Giga mi odgovara portovima i estetikom. Tomahawk ima bolju zvučnu ali to je nešto što ne koristim.

Giga po rivjuovima ima brži post/boot. Kaj tomahawk ima da ga se isplati doplatit cca 20-30e više?

 Elite: 12+2+2 Twin Digital VRM Design, 60A, 6-Layer PCB

TOMAHAWK: 14+2+1, 80A, 6-Layer PCB

Tomahawk ima bolji napoj, vjerojatno se i manje grije, 6-Layer PCB kod obje i nije baš nešto, tomahawk uopće nema ničega gen.5 dok elite ima jedan m2 gen5.

 

 Gore za sad ne bi išlo ništa jače od 7600/9600 klase. Čak si gruntam da li ići na Asrock X870 Pro RS za 40e više. Vrm je sličniji tomahawku ali zato ima 2x usb4 + gen5 za gpu i drive. 

Počinjem shvaćati da se tako može u nedogled.

 A da, to tako ide, ta srednja klasa je kako ti što treba, napoj u biti gledaš tempu svi mogu sve cpuove tako da i nije prebitno, radije bih gledao što ću uključiti u nju, hoću li nadograđivati, fičr prof, pa po potrebama.

 

Ova RS je 8-Layer PCB za bolju signalizaciju svega, ali treći m2 je samo gen3x4 pa vidi, ukoliko ćeš uopće staviti treći m2... 40 eura i nije previše za kasniju eventualnu nadogradnju, usb4, gen5 disk i gen5 pciex16 je fini future proof.

note: If M2_2 is occupied, PCIE2 will be disabled, znači ili pcie4x4 kartica ili 4x4 drugi ssd nvme disk.

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.10.2024 15:17 (notloB).
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

sisa prime 750 titanum bu to drzala ili da puknem neko novo jace,onda 7800x3d a kasnije nesto novije nakon 2-3 godine eventualno

BBall,Tech,Ink....all the way....
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
notloB kaže...
dax-lax kaže...
notloB kaže...
dax-lax kaže...

Dilema. 

 

B650 Aorus Elite AX V2  or

 

MSI B650 TOMAHAWK WiFi?

 

Giga mi odgovara portovima i estetikom. Tomahawk ima bolju zvučnu ali to je nešto što ne koristim.

Giga po rivjuovima ima brži post/boot. Kaj tomahawk ima da ga se isplati doplatit cca 20-30e više?

 Elite: 12+2+2 Twin Digital VRM Design, 60A, 6-Layer PCB

TOMAHAWK: 14+2+1, 80A, 6-Layer PCB

Tomahawk ima bolji napoj, vjerojatno se i manje grije, 6-Layer PCB kod obje i nije baš nešto, tomahawk uopće nema ničega gen.5 dok elite ima jedan m2 gen5.

 

 Gore za sad ne bi išlo ništa jače od 7600/9600 klase. Čak si gruntam da li ići na Asrock X870 Pro RS za 40e više. Vrm je sličniji tomahawku ali zato ima 2x usb4 + gen5 za gpu i drive. 

Počinjem shvaćati da se tako može u nedogled.

 A da, to tako ide, ta srednja klasa je kako ti što treba, napoj u biti gledaš tempu svi mogu sve cpuove tako da i nije pre bitno, radije bih gledao što ću uključiti u nju, hoću li nadograđivati, fičr prof, pa po potrebama.

 

Ova RS je 8-Layer PCB za bolju signalizaciju svega, ali treći m2 je samo gen3x4 pa vidi, ukoliko ćeš uopće staviti treći m2... 40 eura i nije previše za kasniju eventualnu nadogradnju, usb4, gen5 disk i gen5 pciex16 je fini future proof.

note: If M2_2 is occupied, PCIE2 will be disabled.

 Vidio, da. Nije mi prijelomno. Ova dva gen 3x4 su mi dovoljni, barem za neko dogledno vrijeme

2 godine
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dax-lax kaže...
notloB kaže...
dax-lax kaže...
notloB kaže...
dax-lax kaže...

Dilema. 

 

B650 Aorus Elite AX V2  or

 

MSI B650 TOMAHAWK WiFi?

 

Giga mi odgovara portovima i estetikom. Tomahawk ima bolju zvučnu ali to je nešto što ne koristim.

Giga po rivjuovima ima brži post/boot. Kaj tomahawk ima da ga se isplati doplatit cca 20-30e više?

 Elite: 12+2+2 Twin Digital VRM Design, 60A, 6-Layer PCB

TOMAHAWK: 14+2+1, 80A, 6-Layer PCB

Tomahawk ima bolji napoj, vjerojatno se i manje grije, 6-Layer PCB kod obje i nije baš nešto, tomahawk uopće nema ničega gen.5 dok elite ima jedan m2 gen5.

 

 Gore za sad ne bi išlo ništa jače od 7600/9600 klase. Čak si gruntam da li ići na Asrock X870 Pro RS za 40e više. Vrm je sličniji tomahawku ali zato ima 2x usb4 + gen5 za gpu i drive. 

Počinjem shvaćati da se tako može u nedogled.

 A da, to tako ide, ta srednja klasa je kako ti što treba, napoj u biti gledaš tempu svi mogu sve cpuove tako da i nije pre bitno, radije bih gledao što ću uključiti u nju, hoću li nadograđivati, fičr prof, pa po potrebama.

 

Ova RS je 8-Layer PCB za bolju signalizaciju svega, ali treći m2 je samo gen3x4 pa vidi, ukoliko ćeš uopće staviti treći m2... 40 eura i nije previše za kasniju eventualnu nadogradnju, usb4, gen5 disk i gen5 pciex16 je fini future proof.

note: If M2_2 is occupied, PCIE2 will be disabled.

 Vidio, da. Nije mi prijelomno. Ova dva gen 3x4 su mi dovoljni, barem za neko dogledno vrijeme

 Drugi m2 koji dijeli resurse s drugim PCI-e gen4x4 slotom je isto gen4x4, samo treći m2 je gen3x4.

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.10.2024 15:22 (notloB).
13 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

To mi je jasno. Voljan sam prepustit pcie2 za drugu svrhu

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

ASROCK B650E Steel Legend WiFi

 

1 PCIe Gen5.0 

1  M.2 PCIe Gen5

16+2+1 Phase Power Design

 

Malo je skuplja, ali se isplati.

 

Sreća je put, a ne odredište.
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice