AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 30.888
|
čitano: 5.476.644
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Sa licencom ništa. Ne smeta me watermark i radi mi sve, a džabe. Kad bih morao, kupio bih za 3-5 eura licencu i vozi. Ne moram. 

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
cvaja997 kaže...

Sa licencom ništa. Ne smeta me watermark i radi mi sve, a džabe. Kad bih morao, kupio bih za 3-5 eura licencu i vozi. Ne moram. 

 Ak hoces, sibnem ti moj kljuc u pp, koristim ga ja i jos xx ljudi vec 5+god bez problema..

 

Edit: navodno se na 9600X i 9700X sa sljedecim bios updateom dize tdp da dodju blize 14gen intelu... toliko o "efikanosti" 

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.8.2024 22:11 (hahhaajaads).
16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Dve glasine iz AMD sveta:

  • naredni AGESA update će podići default TDP 9600X i 9700X na 105W
  • očekuje se 5500X3D.
WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ovo je jedino logično... ali što će s već izreklamiranim 65W TDPom?! To je sve zajedno u najmanju ruku jadno, amaterski, netestirano, provizorno... sipaju brojeve kako im se sprdne a krajnjem kupcu za takvo što neće priznati garanciju jer je to overclock

16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Verovatno će ostati 65W opcija u BIOSu, kao ranije Eco mod.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
1 0 hvala 0
2 godine
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ivan(4) kaže...

Verovatno će ostati 65W opcija u BIOSu, kao ranije Eco mod.

 BTW. da malo glumim keca, ovdje sam to predviđao prije 5 dana.

 

BTW1. Odlučio sam prije nego postavim novo napajanje i grafičku flashati novi bios već sam preskočio nekoliko revizija i danas u jutro sflasham to uz nekoliko minuta straha da ne nestane struje i hoću vratiti profil s postavkama, kad kaže asus, vaš profil nije kompatibilan s vašim procesorom, reko super sad moram rebootati u winse i prebaciti txt fileove na mob s diska i natrag u bios prepisati... Kad sam već u winsima otvorim hwinfo da malo vidim kakva su očitanja na def. postavkama i imam što vidjeti, difoltni (auto) za CPU Core Voltage je na 1,4 i kusur V, odradim cinebench i jezgre jedva na 4,7 ghz, tempa na 95C, reza u benchu nikad manja, asus opet radi gluposti, to je nedopustivo visok difoltni napon, opet će imati roštiljanja... Sada sretno radi na 1,225V i 5,350mhz all cores, za sada sweetspot, kad repastam i očistim vodeno ćemo vidjeti.

Poruka je uređivana zadnji put čet 15.8.2024 0:39 (notloB).
16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pronađen bug u Windowsu koji pogađa performanse AM5 procesora u igrama, trunku više kod serije 9000 nego kod 7000.

 

Razlika zavisi od igre do igre, ali u određenim naslovima performanse rastu do 9-10% kada se koristi ugrađeni (po defaultu zaključani) Administrator nalog.

 

Očekuje se da će bug uskoro biti ispravljen.

 

 

 

EDIT: Za sada Intelovi procesori nisu testirani, pa trenutno nije isključeno da i kod njih postoji neki dobitak, a isto važi i za AM4.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put čet 15.8.2024 13:35 (Ivan(4)).
Moj PC  
0 0 hvala 1
11 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ivan(4) kaže...

Pronađen bug u Windowsu koji pogađa performanse AM5 procesora u igrama, trunku više kod serije 9000 nego kod 7000.

 i to opet ne mijenja ništa kod izbora novog procesora, jer gotovo je ista razlika za zen4 i zen5

ta trunka je ista onoj trunki od 1% većih perfomansi u prosjeku - potpuno nezamjetljivo

 

dati 380eura umjesto 280eura za procesor sa istim perfomansama i čak lošijom efikasnosti kod primjerice 8core rajzena koji se uzima za gejmanje ne mogu opravdati niti najveći fanboji (izuzev ramboxa ofkors, al da ga nema bilo bi nam dosadno )

 

16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Da, AMD je ukazao na ovo kao mogući uzrok nižih performansi od očekivanih kod serije 9000, a Stevo Đubre je mučki testirao i seriju 7000. Ipak, performanse će biti malčice bolje, ponegde primetno.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ivan(4) kaže...

...a Stevo Đubre je mučki testirao i seriju 7000.

 

2 godine
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ivan(4) kaže...

Da, AMD je ukazao na ovo kao mogući uzrok nižih performansi od očekivanih kod serije 9000, a Stevo Đubre je mučki testirao i seriju 7000. Ipak, performanse će biti malčice bolje, ponegde primetno.

 Trebao je i intel testirati, tko zna... na kraju ima ovdje juzera koji bi mogli testirati i zen 3, 2 itd. kod igara sa vrlo niskim FRom ovo bi nekome moglo biti vrlo značajno, između neigrivog i igrivog.

16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Jeste, ali je hteo izaći na vreme s videom (sam tako kaže). 

 

Za sada, poruka je da bug postoji, ali da otklanjanje ne popravlja (bitno) odnos Zen 4 i Zen 5 jer oba blago napreduju.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
AMD marketingu bi bilo puno bolje da ne objašnjava ništa.
Moj PC  
7 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ivan(4) kaže...

Da, AMD je ukazao na ovo kao mogući uzrok nižih performansi od očekivanih kod serije 9000, a Stevo Đubre je mučki testirao i seriju 7000. Ipak, performanse će biti malčice bolje, ponegde primetno.

Nema to s time veze,to ti je klasična borba svih Jutubera da budu prvi ili reklame+zarade od reklama ili pregleda.

 

Dubre je samo Mikrošuft, i njihov usrani Windows 11. Sve ostalo se kad tad otkrije, pa prezentira i detaljno pokaže ili popravi ako je moguče.

 

Ovako če svi zaradit više love, pa če opet testirat iste procesore=objavit novi Jubitu video i zaradit lovu.

 

Moraš shvatit, ozbiljan Jutuber to je klasičan posao ili radno mjesto od kojeg se itekako fino živi.

 

- više objavljanih videa, više zarade i love od pregleda

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put čet 15.8.2024 15:11 (rambox).
2 godine
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ivan(4) kaže...

Jeste, ali je hteo izaći na vreme s videom (sam tako kaže). 

 

Za sada, poruka je da bug postoji, ali da otklanjanje ne popravlja (bitno) odnos Zen 4 i Zen 5 jer oba blago napreduju.

 Kome je to bitno osim AMDu, meni je drago što ću izvući još malo iz svog proca a amd je trebao misliti još kod projektiranja cpua da mu serverske performanse neće proći na desktop tržištu.

forumaš kaže...
AMD marketingu bi bilo puno bolje da ne objašnjava ništa.

 Baš me interesira što uče na tim marketinškim smjerovima, kako što bolje lagati? Marketing je još gori od prava, laž i prevara su im glavne valute, odvratna zanimanja.

Poruka je uređivana zadnji put čet 15.8.2024 15:29 (notloB).
16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Uzmi da svaki cigo svog konja hvali i u tu varijablu stavi polupismene novinare koji  drobe svoje i dobiješ šta dobiješ. Ono što prek 2 visi

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Znači nereda ima i u AMD-ovom dvorištu. 

Ako sam dobro shvatio ovaj put su krivi Windowsi ili nešto drugo ?

Očigledno je da ćemo ubuduće morati naučiti čačkati po BIOS-u da bi ove stvari radile kako spada. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.8.2024 0:34 (ghibli7).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ghibli7 kaže...

Ako sam dobro shvatio ovaj put su krivi Windowsi ili nešto drugo ?

 Stvarno steta sto Stevo HWU nije stigao napraviti test i sa Intel procesorima, pa da vidimo cijelu sliku.

Demokracija je sistem u kojem dvije budale mogu preglasati jednog genija.
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
rambox kaže...

Dubre je samo Mikrošuft, i njihov usrani Windows 11. Sve ostalo se kad tad otkrije, pa prezentira i detaljno pokaže ili popravi ako je moguče.

 

Sve dok nema detaljnih testova u kojima su ukljuceni i Intel procesori (i dobro bi bilo i Zen3 procesori) ovo je samo tvrdnja AMD-a da nije problem u njima nego eto u Microsoftu.

Demokracija je sistem u kojem dvije budale mogu preglasati jednog genija.
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Mauro kaže...

 

Sve dok nema detaljnih testova u kojima su ukljuceni i Intel procesori (i dobro bi bilo i Zen3 procesori) ovo je samo tvrdnja AMD-a da nije problem u njima nego eto u Microsoftu.

 Ma isti su i jedni i drugi.Kad nešto zajebu teško ili nikako to priznaju. 

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Mauro kaže...

Sve dok nema detaljnih testova u kojima su ukljuceni i Intel procesori (i dobro bi bilo i Zen3 procesori) ovo je samo tvrdnja AMD-a da nije problem u njima nego eto u Microsoftu.

Uskoro buš dobil i to, ili u budučnosti samo treba vremena da se to i odradi u praksi.

 

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
rambox kaže...
Mauro kaže...

Sve dok nema detaljnih testova u kojima su ukljuceni i Intel procesori (i dobro bi bilo i Zen3 procesori) ovo je samo tvrdnja AMD-a da nije problem u njima nego eto u Microsoftu.

Uskoro buš dobil i to, ili u budučnosti samo treba vremena da se to i odradi u praksi.

 

 

 

 Nadam se da ce Stevo HWU naci vremena da ukljuci i Intel i Zen3 procesore u testiranje, pa da vidimo ...

Demokracija je sistem u kojem dvije budale mogu preglasati jednog genija.
2 mjeseca
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Opet točan kao švicarski sat i oko R9 9000 modela, sve sam davno rekao i izračunao ljudima kako ce biti i koje razlike u performansama u MT i gamingu, i uz to razjasnio da TDP sa gamingom nema veze niti to tako skalira kao u MT sintetici na koji se masa polakolmila. Stara zen 4 serija i pogotovo Raptor Lake (koji je sredio svoje probleme sa mikrokodom) ubili boga u zen 5 i to po 45% manjim cijenama u odnosu na 9900X 

 


Posebno smiješno mi je bilo kad je izašla ona odiseja sa SMT kao da se za to prvi puta čulo i kod AMD i kod Intela i onda mulci po internetu nahrlili ko muhe kako je AMD mogao biti tako glup a od toga su dobili punih 2% u gamingu i -25% u MT LOL, no tu se vidjelo između ostalog koliko u stvari ljude MT uopce ne zanima na desktopu.

Naravno mainstream mediji koji su se vise puta dokazali kako nemaju blage veze o nekom dubljem funkcioniranju HW su samo svojim cirkusantskim najavama zen 5 prije launcha bunili ionako totalno neupucenu masu, a neki kao MLID su samo potvrdili po neznam koji put da nemaju apsolutnog pojma o HW vec samo šire svaku glasinu koju čuju a kad nesto samostalno krenu pričati ispadnu predmet sprdnje kao ono za 7800x3d kad je pričao da ce biti preko 30% brzi od Raptor lake, pa sad za ZEN 5 kako je ložio ljude da TDP šteti masivno gamingu jer nema blage veze kako sta skalira.

Nije to problem samo ni mase nego se isto to i na forumu događa da se ljudi slijepo nadaju a neznaju sami vidjeti sta moze nesto donesti cak ni kad im pred nos stavis IPC, frekvencije i sve ostalo, i jos im moras osnovne stvari oko skaliranja i ostalih stvari objasnjavati i crtati a na interntu imaju vec i prethodne genracije dostupne koje su jednako testirane i gdje se vidi također sta skalira za gaming i koliko sta za MT aplikacije.

To je mana jer na forumu vise nema hardweraša koji su se bavili mijenjanjem platformi redovno i bili fanatici koje drzi strast oko HW, bavili se overklokanjemundervoltom i tuningom, benchanjem itd i koji su na temelju toga znali i kako sta sa cime skalira i zasto i koji su razumjeli tematiku, a danas je kvaliteta diskusije svedena na raspravu oko tržišnog udjela, busanja u prsa default postavkama koja su šrot od kad je hardvera, a imas ako troje ljudi koji znaju nesto u BIOS-u promjeniti i znati zbog cega i sa kojim povlasticama na rad.

 
2 2 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ajde došao da nas narhraniš malo. 

 

Proizvodni procesi su drugačiji i nema više onih overclocka od 1000+ mhz kao nekada. Sa druge strane ta tvoja samohvala i veličanje sebe te konstantno napominjanje da je 99%foruma neuko je ravno tvom egoizmu. 

 

Opali si šamar kolega 

2 mjeseca
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Kakve veze ima proces sa nabijanjem frekvencije? Pa Raptor Lake je oborio rekord u najvecoj frekvenciji koju je 10 godina držao FX 8350...

 

Jedino sta ima veze je to da danas imas brdo automatike i glupisti sa kojom žele sve raditi da nemora korisnik nista i zato što je vise tih kerefeka generalno u životu ljudi su sve manje informirani jer su navikli da ne rade nista.

 

I sa automatikom pokusavaju do maximuma frljiti čipove pa uslijed toga i naponi rastu koji em dizu zagrijavanje i potrošnju u nebo em skracuju životni vijek na svim platformama.

 

Nista se danas narocito manje ne kloka nego prije, i dalje se 500MHz u prosjeku izvlači na flagshipovima a 700MHz+ na nižim modelima koji dolaze sa manjom frekvencijom.

 

I nije ni poanta tko je koliko dobio nemora se ni overklokat moze se undervoltat brutalno da se po 100w skine i 20c za iste performanse jer na default ploča i automatika rade svoje.

 

Poanta je da tko mi god spomene default i to zagovara znam da nema pojma o hardveru, jer svatko tko je par puta benchmarke neke odvrtio i gledao rezultate znao bi osnove od iznad i sta kako i zasto skalira.

 

 

 
1 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Korisnik ne mora niti ne treba znati ništa. Za svoj novac mora dobiti ispravan i stabilan proizvod. To je isto kao da kažeš da krisnik veš mašine treba znati twikati programator ako ova preskače ili ne opere veš. Ne treba znati, nego traži novu ispravnu veš mašinu ili tužiti trgovinu u kojoj je kupio proizvod.
Moj PC  
5 0 hvala 0
13 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Za sta ste platili to ste I dobili, stara narodna kaze "Koliko para toliko muzike".

E sada ako netko zeli hladniji CPU zasto ga ne bi undervoltao I imao nizu temperaturu I potrosnju treba uzet samo 20min vremena.

Moj PC  
1 0 hvala 0
2 mjeseca
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
forumaš kaže...
Korisnik ne mora niti ne treba znati ništa. Za svoj novac mora dobiti ispravan i stabilan proizvod. To je isto kao da kažeš da krisnik veš mašine treba znati twikati programator ako ova preskače ili ne opere veš. Ne treba znati, nego traži novu ispravnu veš mašinu ili tužiti trgovinu u kojoj je kupio proizvod.

 Pa nemora da, ali je problem danasnjeg drustva kad nekom kazes da nezna ili izneses cinjenice koje mu se ne svviđaju ljudi se odma ljute dizu nos itd... Pa neznam ni ja o ruterima i mrežnoj opremi pa kad trebam nesto sa te strane nemam problem s tim da mi netko kaze gle neznas to nejde tako nego ovako, taman posla da bi se ja vrijeđao na to, jos bolje pokazi mi nauci me da i ja znam 

Ono sta je bitno je da su danas sve platforme "sigurne" barem na toliko koliko traje jamstvo (da čak i intel je riješio problem o čemu cu u intel temi kasnije napisati poduži tekst i zakljucak situacije) i tu mašinu ces isto tako nivelirati kako treba da ti ne ronda kad pere i da se troši brže, isto tako ces ju i održavati i čistiti jer je valjda cilj da ti radi 10+ godina a ne 3 koliko je uglavnom garancija i poželjno ištekavati iz struje tokom jakog grmljavinskog nevremena ili kupiti kvalitetnu letvu. 
Isto tako i sa platformom, zasto bi se zelenio pored kompa dok nesto radim na njemu a on se grije 20c vise nego treba i kuha mi sobu i uz to troši nepotrebno vise struje kad mogu sam poštelati napon na razumnu granicu i osigurati si laksi rad pored sistema i generalno duzi zivotni vijek.

Evo vam redom ryzena i kako na default katastrofalno izgledaju naponi...

7950x 1.53v 



Evo ispod slika od 2700x, 5950x, 5900XT, znači svima VID napon skače na 1.47v, ali naravno to nitko ne spominje a svi imaju iste probleme od davnina
 

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.8.2024 20:57 (Kec na desetku).
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Zato postoje recenzije pa si korisnik vulgaris bira proizvod, kojeg uvijek ima, kakav mu paše. Ako je primaran CPU uvijek postoje modeli koje ne treba twikati i rade plug and play bez bilo kakvih toplinskih pretjerivanja. Znači opet ne treba znati ništa osim pročitati recenziju. Nisam ni ja znao kaj to donosi inverter motor pa sam proučio i kupio veš mašinu sa istim. Isto tak sam gledao da bude super jeftina i da ima pet godina garancije. Ali ne znam ju pošteno ni koristiti, kamoli twikati i boli me pišo. Ne želim ni znati :D
Zato kad sam kupovao zadnji PC, ok treba korisničkog iskustva zadnjih godina, birao sam CPU sa niskim TDPom i grafu do maks 200 w tdp, i boli me pišo, ušao u bios jednom, prvi i zadnji puta.
Nema bolje nego imati PC i biti poput prosječnog konzolaša, ne mariti i ne znati ništa :D npr.ja više nemam pojma o ničemu niti želim imati pojma, baš mi paše da sam u ovih 99% korisnika foruma koje nije briga za takve hardverske gluposti ha ha
Poruka je uređivana zadnji put pet 16.8.2024 21:20 (forumaš).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
forumaš kaže...
Korisnik ne mora niti ne treba znati ništa. Za svoj novac mora dobiti ispravan i stabilan proizvod. To je isto kao da kažeš da krisnik veš mašine treba znati twikati programator ako ova preskače ili ne opere veš. Ne treba znati, nego traži novu ispravnu veš mašinu ili tužiti trgovinu u kojoj je kupio proizvod.

  Kompjuteri i štelanje ne idu jedno bez drugog. 

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice