AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.958
|
čitano: 5.127.967
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Kada bi trebali izaci desktop 4000 Ryzeni ili kako ce se vec zvat, prati li netko detalje? Previse svakojakih informacija ima..

8 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Intel će možda konačno zabiberit AMD-u Tiger Lake

I sa CPU-om ali i još više s GPU-om, no gledajući cijene laptopa, AMD će ih izgleda uvijek undercuttati sa cijenom, 4c R3-4300U je stvarno bagatela, a Intelovi Ice Lakeovi su stvarno preskupi.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Kada bi trebali izaci desktop 4000 Ryzeni ili kako ce se vec zvat, prati li netko detalje? Previse svakojakih informacija ima..

Glasine su krajem ove godine, ima puno glasina.

 

https://www.techradar.com/news/amd-ryzen-9-4950x-leak-has-appeared-and-it-could-take-intels-gaming-crown

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Kada bi trebali izaci desktop 4000 Ryzeni ili kako ce se vec zvat, prati li netko detalje? Previse svakojakih informacija ima..

 Dobio danas od adm newsletter i reklamiraju ryzen 4xxx u prodaji u bundle paketu

I believe Wi can Fi...
16 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

To je 4650G, APU baziran na Zen2 arhitekturi a ne "pravi" 4xxx (Zen3), što naravno ne znači da je loš :) 4750G je po CPU snazi malo slabiji od 3700X.

 

 

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Hvala za info. Taman sam sad krenuo guglat da vidim o cemu se tu radi 

Ovo je taj bundle

Ryzen 7 PRO 4750G
MSI B550 Tomahawk Max
DDR4 16GB G.Skill Aegis 3200MHz

I believe Wi can Fi...
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
EricCartman kaže...

Intel će možda konačno zabiberit AMD-u Tiger Lake

 Jedino ako stavi cijenu nižu od rize će mu zabiberit. Podjednaki će biti te se gleda tko ima nižu cijenu mbo+ cpu kombinacija.

kradem mine iz minskog polja
6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Može cifra za koju to ide? Procesor je 2400 HRK, po meni jako dobra kupnja. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.8.2020 16:01 (cvaja997).
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Striko2009 kaže...
The_Fichek kaže...

Kada bi trebali izaci desktop 4000 Ryzeni ili kako ce se vec zvat, prati li netko detalje? Previse svakojakih informacija ima..

 Dobio danas od adm newsletter i reklamiraju ryzen 4xxx u prodaji u bundle paketu

Krivo sam se izrazio, mislio sam na Zen3, a ne APU 4000 serija.. Nomenklatura im je malo u banani. Fala svejedno svima. 

5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Kada bi trebali izaci desktop 4000 Ryzeni ili kako ce se vec zvat, prati li netko detalje? Previse svakojakih informacija ima..

 Sad da ti netrazim clanke, koliko sam pratio i Lisa Su i neki financijski sef AMD-a su obecali ryzen4000 i navi2 jos ove godine.Nitko od njih nije spominjao tocne datume osim toga da su obecali ove godine prije konzola jos.

I naravno o ryzen 4000 doslovno 0 informacija, AMD suti ko... nista osim onog 4950x sa 16 jezgri opet ali do 4.9 boost, to je sve od inf.

16 godina
moderator
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Zen 3 is on track™©®

 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
EricCartman kaže...

Intel će možda konačno zabiberit AMD-u Tiger Lake

I sa CPU-om ali i još više s GPU-om, no gledajući cijene laptopa, AMD će ih izgleda uvijek undercuttati sa cijenom, 4c R3-4300U je stvarno bagatela, a Intelovi Ice Lakeovi su stvarno preskupi.

Ma jok, pa Mobilni žutanjak se jedva nosi sa "starim Mobile Renoir APU".

 

Uzmi u obzir, da je Intel 10nm cpu prinos prilično šepav+tanak=visoke cijene. Baš zato za Mobile i ne mogu izbacit ništa više od 4/8 proca.

 

Vidim da su svi zaboravli na Mobile Zen 3 Cezanne APU. On pod kraj godine nasljeđuje zelenaša, dakle Intel vs TSMC vrlo visoki prinosi na 7nm za buduči AMD Mobile APU.

 

https://videocardz.com/newz/amd-ryzen-5000-cezanne-apu-spotted-with-zen3-and-vega-cores

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
14 godina
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Razmišljam se prebacit ne Ryzen, dali je Rxzen 5 2600 najbolja opcija u toj cijeni i ako da, koja bi ploča bila fobar izbor, a da je što jeftinija ?

 

U ovom slučaju me OC ne zanima, bitno mi je da sve radi uredno, od gejminga do svakodnevnog rada (filmovi, glazba, surfanje...).

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

1600AF ili 3600

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
cvaja997 kaže...

Može cifra za koju to ide? Procesor je 2400 HRK, po meni jako dobra kupnja. 

 Ako mislis na onaj bundle koji sam naveo, taj je oko 4200kn

I believe Wi can Fi...
14 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
MGloc kaže...

1600AF ili 3600

 3600 mi je nekako van buđeta, 2600 je 1139kn, a 1600 ne nalazim.

Dal je velika razlika u gejming performansama među navedenim ?

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

 Ovisi o rezoluciji i grafi. Ako imaš neku grafu kao ta iz potpisa GTX 1660 Ti, onda ti nije neki minus na 1080p a na 1440p nikakav. Ako ćeš neku jaču grafu srednjeg ranga (RX 5700 ili RTX 2060 SUPER), onda si solidno dobar na 1440p a na 1080p i veći framerate je već izraženija razlika. Ovisi naravno i od igre do igre. Tako da, vidi gdje si s tim okvirima pa ćeš dobiti precizniji odgovor. 

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
HCgamingCRO kaže...
The_Fichek kaže...

Kada bi trebali izaci desktop 4000 Ryzeni ili kako ce se vec zvat, prati li netko detalje? Previse svakojakih informacija ima..

 Sad da ti netrazim clanke, koliko sam pratio i Lisa Su i neki financijski sef AMD-a su obecali ryzen4000 i navi2 jos ove godine.Nitko od njih nije spominjao tocne datume osim toga da su obecali ove godine prije konzola jos.

I naravno o ryzen 4000 doslovno 0 informacija, AMD suti ko... nista osim onog 4950x sa 16 jezgri opet ali do 4.9 boost, to je sve od inf.

Da.. gledam malo te vijesti i vijesti o DDR5 i onda malo razmislim koliko se uopce isplati B550 + 4/5xxx Ryzen, ako izlazak bude krajem ove/pocetkom iduce god jer DDR5 vec ide u masovnu proizvodnju, za servere bi trebao stici krajem ove/pocetkom iduce god, a za consumere krajem iduce ili pocetkom 2022. god. Znaci skroz nova platforma dolazi za nekih god i pol, ako ne i manje, tako da ne znam vrijedi li kupovati novu maticnu ciji ce zivotni vijek biti prakticki godinu dana. Sto vise razmisljam o tome, mislim da ne vrijedi, sve da novi Ryzen bude 20% bolji od ovog, uvijek je isplativije kupit jacu grafu za gaming. Tko ima sve top taj nece imat dileme, ali ja generalno ipak gledam ulozeno/dobiveno kak bi rekao Rambox..

 

Dileme naravno ne bih imao nikakve da je AMD odlucio podrzati nove Ryzene na X370 kao sto je to ucinio s B450/X470, ali eto. Korisnici s B350 i X370 su kao u jako malenom broju, iako su im pokrenuli Ryzen hype. Najgluplje je sto dosta tih ljudi brani AMD jer je kao u danasnje doba tehnologije najnormalnije da izmjenis hardver nakon par godina. Postoji sansa i da podrska za B450/X470 bude u banani i da je ona izjava od prije par mjeseci bila farsa.

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.8.2020 13:29 (The_Fichek).
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Pa vjerojatno ce biti nešto kao sa intelom kad je 6 generacija izašla ima podršku za ddr3 i ddr4.
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dreadmoore kaže...
Pa vjerojatno ce biti nešto kao sa intelom kad je 6 generacija izašla ima podršku za ddr3 i ddr4.

Hmmm, ne znam bas. Tada si imao novi procesor koji ustvari nije bio tolko nov, ali je isao na nove i stare maticne. Kod AMDa vidis da ima zajebancije s podrskom na starijim maticnama cim je neka tehnoloska promjena u igri, a vidis da svaka nova generacija donosi zapravo velike promjene sto se tice i dizajna i perf. (ne pricam o refreshu nego Zen1 - Zen2 - Zen3 itd.), a ne pomake od 3-5% kako je tada bilo s Intelom.. Doduse mozebit da sam skroz u krivu i da je Intel tada imao promjene u dizajnu, ali da one nekim cudom nisu rezultirale vecim perf.

 

Kako got bilo DDR4 i DDR5 nece imati isti utor, raspored pinova s donje strane tako da tko got kupi recimo B550 ce morati ici na novu maticnu, ako ce htjeti DDR5 koja po specs izgleda jako dobro. Teoretski moze ici na 8400 Mhz, sto bi znacilo da bi neki pocetni kit mogao ici od 4800Mhz. Isto tako znaci da bi AMD trebao rjesiti infinity fabric 1:1 situaciju sto bi opet znacilo nekakvu promjenu u dizajnu, makar mislim da im to nece biti problem jer bi vec Zen3 trebao imati DDR4 IF 1:1 na 4000Mhz tako da idu dobrim smjerom kaj se tog tice.

 

Ako ce brzine DDR5 zbilja biti puno vece i ako ce nekim cudom Zen3 podrzavati DDR5 i DDR4, opet nece biti idealan za novi socket zbog nesretnog infinity fabrica, makar moguce da sam podcjenio IF Zena 3, ali zivi bili pa vidjeli.

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pa zašto bi B550 bio godinu dana vijek. Cijena DDR5 neće odmah biti povoljna kao za DDR4, Druge strane kada dođe novi chipset i socket treba će neki period dok oni neke stvari srede na platformi.

pogledaj samo koliko je problema imao AM4 i Rx 1xxx serija kad je izašla

BF3:fluffy_inside
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ne misli se na vijek trajanja, nego nadogradnje
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
Ne misli se na vijek trajanja, nego nadogradnje

Koje to smislene nadogradnje prosim lepo?

 

Ako sad imaš recimo R7 3700X, šta bolje ili jače uopče i treba prosječnom korisniku.

 

Ja trenutnu matičnu ne mjenjam minimalno pet godina.Uopče me ne zanima ništa novo, a za ddr5 memoriju me posebno zaboli đon.

 

Kolko vidim AMD je lansiral i A520 matičnjače.

 

https://www.anandtech.com/show/15999/amd-releases-the-a520-chipset-for-ryzen-3000-on-a-budget

 

Ako usporedim svoju B450 Gigabitušu, s ovim A520 modelom odma se vidi da je netko ukral pasivni hladnjak naponskog djela matične.Bogami fini napredak na lošije, i očekivano(manje više nebitno) nema niti PCI-e 4.0.Ajd ok barem matična ima podršku za najnoviji HDMI 2.1 standard.

 

https://www.gigabyte.com/Motherboard/A520M-S2H-rev-10#kf

 

https://www.gigabyte.com/Motherboard/B450M-S2H-rev-10#kf

 

AMD,........is that Epyc or what?
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Wolf88 kaže...

Pa zašto bi B550 bio godinu dana vijek. Cijena DDR5 neće odmah biti povoljna kao za DDR4, Druge strane kada dođe novi chipset i socket treba će neki period dok oni neke stvari srede na platformi.

pogledaj samo koliko je problema imao AM4 i Rx 1xxx serija kad je izašla

Naravno da mislim na vijek nadogradnje kako kaze picajzla. Ne mislim da ce ti maticna eksplodirat nakon 1 god.. Bio je samo jedan problem s AM4 i Rx 1xxx i to je bila memorija. Ne u smislu sama memorija, nego XMP profili. To se rjesilo nakon par tjedana, mjeseci. Softverski problemi kao ocitavanje temp su se brzo rjesili i mislim da nisu vrijedni spomena. O cijeni DDR5 ne mozemo nista rec, mozda ce bit ista cijena kao s DDR4, sve zavisi tko ce sve imati potrebe za memorijom. Ako ce DDR5 odmah ici i u mobitele onda bi mogli nahebat da.

 

Iako je upgrade uvijek primamljiv, mislim da ce se Zen3 isplatit jedino ekipi s 5700XT i jacim grafama, a za obicne smrtnike eventualno iduce god kad se smire cijene kada ce vjerojatno biti i puno vise price o DDR5. Tako da vjerujem da bi za AMDov profit itekako bolje bilo da su B550 izbacili davno, najkasnije pocetkom ove god i da im Zen3 izadje prije Black Fridaya..

7 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

ASRock A520M-ITX/AC

https://www.asrock.com/mb/AMD/A520M-ITXac/index.us.asp#BIOS

 

ASRock B550M-ITX/AC

https://www.asrock.com/mb/AMD/B550M-ITXac/index.us.asp#BIOS

 

Treba uzet ovu A520 i fino iz DOS-a sa sa AMI-FLASHom forsati BIOS od B550.

Profit

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Čitatelj kaže...

ASRock A520M-ITX/AC

https://www.asrock.com/mb/AMD/A520M-ITXac/index.us.asp#BIOS

 

ASRock B550M-ITX/AC

https://www.asrock.com/mb/AMD/B550M-ITXac/index.us.asp#BIOS

 

Treba uzet ovu A520 i fino iz DOS-a sa sa AMI-FLASHom forsati BIOS od B550.

Profit

 Pricamo o ploci koja kosta 130 eura... mislim da ima puno boljih AM4 ploca za te novce.

https://www.mindfactory.de/product_info.php/ASRock-A520M-ITX-AC-MITX-AM4_1372713.html

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.8.2020 1:28 (HCgamingCRO).
7 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)
Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Čitatelj kaže...

 Mozda i netreba se zezati fleshanjem biosa, evo gigabyte ima bas nice linjiu za a520 a ovaj govori nesto o oc memoriji, podrska za pbo, power limit itd...Mozda i nebudu fejl ove maticne ako su im cijene u redu, ovo u MF mozda neki rani primjerak cudan neznam.

https://www.gigabyte.com/Motherboard/A520-AORUS-ELITE-rev-10#kf

7 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Hvala na preporuci... ali... nakon toliko godina rada u IT-u, znam da kupovanje jeftinog znaci skupe probleme kasnije.

I zato ne kupujem nista sto ima veze sa Gigabyte kao brandom.

 

Netko ce reci "pa to je bilo prije", al mene to ne zanima. Moze sve al GB ne.

 

PS - Ne kuzim zasto cijeli vrijeme guras ATX format ploce, koji mene osobno ne zanimaju.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Poruka je uređivana zadnji put pet 21.8.2020 2:30 (Čitatelj).
Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ko god sad gleda Zen3 i 5X0 ploče , a planira nešto sa Zen4 i 6X0 pločama, te DDR5 - može zaboravit.

Ovo je zadnja generacija na ovom socketu i ikakvom zajedničkom upgrade pathu koji veže Zen-Zen3 , DDR4 , AM4 i PCIE3.0-4.0.

 

Dakle slijedeća generacija, Zen4, ima novi socket, sigurno PCIE 4.0 , kasnije vjerojatno i 5.0 , DDR5 i nikakve veze sa Zen3 i niže, eventualno Zen5+ kroz 2-3 generacije kao sada.

 

Također, budući Zen3 dolazi kroz 2-3 mjeseca, dakle do kraja godine, teško je očekivati, osim pod izrazito visokim pritiskom od strane Intela (koji nimalo ne očekujem) , da će se Zen4 pojaviti prije 2022. godine i to vjerojatnije prema ljetu.

Netko tko ima 3700X ili 3800X pitanje koliko mu se isplati što raditi, netko tko treba upgrade ne isplati mu se kalkulirati sa Zen4 jer to znaći do 2 godine čekanja. Zen3 bi trebao biti osjetni upgrade, Zen4 gotovo revolucija. a Zen5 sigurno osjetni pomak naspram trenutne Zen2 generacije.

Moj PC  
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice