AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

poruka: 370
|
čitano: 63.308
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

Pa 9600x i 9700x će mazat sve trenutne Ryzene u gamingu hladno. Ako cijena bude dobra kupovat će se ko blesavi. 9700x će biti brži od 7800x3d jer jednostavno ima bolji IPC+viši takt. All round na velikom broju igara biti će bolji sigurno. Ima ovih koje preferiraju 3D V-cache ali generalno će ga 9700x presavinut.

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.7.2024 18:48 (mislioc).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
Kec na desetku kaže...

Ma nista to, ovo je PBO cirkusarija koja dobiva boost na jezgrama djelomicno i brzo spusta u LOAD-u , i sam je napisao da nije all core OC sta se jedino prizna.

 

Ja bi volio vidjeti performanse tog čipa u MT da mu se napravi all core OC na 5.7-5.8GHz ako je moguce i pusti 400w u njega. 

 

 

 All core da, al za igre znači jako puno da par jezgra može boostat tolko...

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.7.2024 19:35 (ivicask).
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
mislioc kaže...

Pa 9600x i 9700x će mazat sve trenutne Ryzene u gamingu hladno. Ako cijena bude dobra kupovat će se ko blesavi. 9700x će biti brži od 7800x3d jer jednostavno ima bolji IPC+viši takt. All round na velikom broju igara biti će bolji sigurno. Ima ovih koje preferiraju 3D V-cache ali generalno će ga 9700x presavinut.

 Pa i 7700X ima viši takt, 9700X će imati samo 0,1GHz viši maksimalni boost. Procena je da je dobitak u IPC-u 15-20%, tako da će verovatno biti blizu 7800X3D, ali ne verujem da će biti i brži. Ipak, i ako bude u manje od 5%, i to je više nego ok rezultat.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
13 godina
offline
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

Ma ne bojim da će podbacit kako neki to gledaju. Manja potrošnja,grijanje,nešto sitno na taktu plus bolji IPC nema zime za njih bit će to dobar pick ako ih cijenovno dobro postave. 

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
mislioc kaže...

Ma ne bojim da će podbacit kako neki to gledaju. Manja potrošnja,grijanje,nešto sitno na taktu plus bolji IPC nema zime za njih bit će to dobar pick ako ih cijenovno dobro postave. 

 U onim talijanskim testovima 9900x u Cyberpunku se topi u igrama na 82°c pri samo 107w (peak 144w), na njemu je bio Dark Rock Elite od kakti deklariranih 280w! Što sugerira da ce se u benčevima rastaliti

3 mjeseca
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
mislioc kaže...

Ma ne bojim da će podbacit kako neki to gledaju. Manja potrošnja,grijanje,nešto sitno na taktu plus bolji IPC nema zime za njih bit će to dobar pick ako ih cijenovno dobro postave. 

 Kak se ja lepo nasmijem na tvoje prognoze 

3 godine
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
Kec na desetku kaže...
mislioc kaže...

Ma ne bojim da će podbacit kako neki to gledaju. Manja potrošnja,grijanje,nešto sitno na taktu plus bolji IPC nema zime za njih bit će to dobar pick ako ih cijenovno dobro postave. 

 Kak se ja lepo nasmijem na tvoje prognoze 

 prognoze? imas video na netu dakle stvarno stanje, činjenice. Da im ihs nije toliko debel dobio bi u kucistu jedan mali vulkan

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.7.2024 20:44 (Boris grozni).
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
Kec na desetku kaže...
mislioc kaže...

Ma ne bojim da će podbacit kako neki to gledaju. Manja potrošnja,grijanje,nešto sitno na taktu plus bolji IPC nema zime za njih bit će to dobar pick ako ih cijenovno dobro postave. 

 Kak se ja lepo nasmijem na tvoje prognoze 

 A ja tek na tvoje 

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
Boris grozni kaže...
mislioc kaže...

Ma ne bojim da će podbacit kako neki to gledaju. Manja potrošnja,grijanje,nešto sitno na taktu plus bolji IPC nema zime za njih bit će to dobar pick ako ih cijenovno dobro postave. 

 U onim talijanskim testovima 9900x u Cyberpunku se topi u igrama na 82°c pri samo 107w (peak 144w), na njemu je bio Dark Rock Elite od kakti deklariranih 280w! Što sugerira da ce se u benčevima rastaliti

 Nadam se da si svjestan da je to 12/24 procesor pa šta bi trebao radit na 50w i 50c? Pa nisi ti vidio ove prve 7000 makine da vidiš kako oni gore. Ali kod njih to ide uvijek -20,-30CO pa to ne predstavlja toliki problem.

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.7.2024 20:50 (mislioc).
3 godine
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
mislioc kaže...
Boris grozni kaže...
mislioc kaže...

Ma ne bojim da će podbacit kako neki to gledaju. Manja potrošnja,grijanje,nešto sitno na taktu plus bolji IPC nema zime za njih bit će to dobar pick ako ih cijenovno dobro postave. 

 U onim talijanskim testovima 9900x u Cyberpunku se topi u igrama na 82°c pri samo 107w (peak 144w), na njemu je bio Dark Rock Elite od kakti deklariranih 280w! Što sugerira da ce se u benčevima rastaliti

 Nadam se da si svjestan da je to 12/24 procesor pa šta bi trebao radit na 50w i 50c?

 da i? pricamo o 100w, ja sam pod hladnjakom s tdp od 250w i s tim hladim bez problema debelo preko 200w cpu pa u igrama nemam niti priblizno te temperature valjda shvacas da pricamo o temperaturama u igrama? S delidanim i7 sam bio na max 55°c! Ocekujem AMD taljenje u bilo cemu zahtjevnijem od pisljive igre s obzirom na videno

13 godina
offline
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

Pa kak će se 9600x i 9700x talit kad su power limitirani out of the box na 90w. Pa naravno da je ovaj taraba tester to sve ostavio stock i pokrenuo bench zato ti kažem da kod njih ide -20CO,-30CO iz zajebancije. Pa i 7600x ako dobiješ loš primjerak ide grdo preko 70c dok ga ne postaviš na -20,-30. Pa glavni fičr AMD je curve optimizer koji spušta temperature drastično. Sad ima i neki novi curve shaper šta ja znam koji navodno radi još bolje. Pa sjeti se samo izlaska serije 7000 cijeli internet je grmio o 95c temperaturama.

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.7.2024 21:03 (mislioc).
 
0 0 hvala 0
3 mjeseca
protjeran
offline
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

Svaki recenzent od mainstream medija testira na stock, tj pali samo PBO ako kojim ijetkim slučajem vec nije po defaultu upaljen. Nikakvi undervoltovi i overklokovi to bi trebao znat 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

 Da to znamo dugo smo na forumu da se tako testira.

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.7.2024 21:56 (mislioc).
 
0 0 hvala 0
2 godine
online
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

Čisto, što mi se noćas, maloprije desilo, bez ikakvih izmišljenih bedastoća... napravim jučer tipu, susjedu pc, došo i zaboravih 2 stika kod njega, jedan s winsima i drugi s programima... čovjek me odveze do birtije i ja se naserem ko... i drugi dan daanas gledam, ostali mi stikovi kod  njega a čovjek otišao u dalmaciju... i sad ne budi mi teško, odo ja u grad oko iza 17h, imam napraviti laptop privatni, kolegice s posla i jedino što bih mogao pretvoriti u upotrebljivu stvar je usb ssd hd s boot sectorom... i ništa odem ja do instara i reko kolko vam je to sranje, kaže 10 i sedam sedam, stick od 64 i drugi upola, platio naručim taxy natrag, nema ništa svi zauzeti, odo do birtije naručim i polumrtav tip me počne jebati, naručim mu još jednu i donesu mu bezalkoholni sok nekakav, reko ne kenjajte, jer mi tip počeo oćemo na ruku i debilane  i naručim pivu i sebi i njemu alkohol i ovaj se raspadne nakon 2 guta, radi s njim sad što hoćeš sad itd., odem do nekog dućana s naočalama jer sam svoje posijao u taksiju pred koji mjesec, reko nemoj mi rey ban, boli me q za marke, kaže evo ti polar za 70€ iako iste te ima online za 40 i kusur €, uzmem, treba me tuć motikama, potpuni sam idijot... i tako danas, sorry na gnjavežu pijan sam ko majka danas, čak sam i zalio vrt, inače prije nego sam krenuo sam popio 4 pive, u grad ne idem trijezan, muka mi je...

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.7.2024 22:49 (notloB).
3 mjeseca
protjeran
offline
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

Vec te vidim 

 

 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
notloB kaže...

Čisto, što mi se noćas, maloprije desilo, bez ikakvih izmišljenih bedastoća... napravim jučer tipu, susjedu pc, došo i zaboravih 2 stika kod njega, jedan s winsima i drugi s programima... čovjek me odveze do birtije i ja se naserem ko... i drugi dan daanas gledam, ostali mi stikovi kod  njega a čovjek otišao u dalmaciju... i sad ne budi mi teško, odo ja u grad oko iza 17h, imam napraviti laptop privatni, kolegice s posla i jedino što bih mogao pretvoriti u upotrebljivu stvar je usb ssd hd s boot sectorom... i ništa odem ja do instara i reko kolko vam je to sranje, kaže 10 i sedam sedam, stick od 64 i drugi upola, platio naručim taxy natrag, nema ništa svi zauzeti, odo do birtije naručim i polumrtav tip me počne jebati, naručim mu još jednu i donesu mu bezalkoholni sok nekakav, reko ne kenjajte, jer mi tip počeo oćemo na ruku i debilane  i naručim pivu i sebi i njemu alkohol i ovaj se raspadne nakon 2 guta, radi s njim sad što hoćeš sad itd., odem do nekog dućana s naočalama jer sam svoje posijao u taksiju pred koji mjesec, reko nemoj mi rey ban, boli me q za marke, kaže evo ti polar za 70€ iako iste te ima online za 40 i kusur €, uzmem, treba me tuć motikama, potpuni sam idijot... i tako danas, sorry na gnjavežu pijan sam ko majka danas, čak sam i zalio vrt, inače prije nego sam krenuo sam popio 4 pive, u grad ne idem trijezan, muka mi je...

 

Sve si samo ne j...

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

Opče je poznata stvar da se ne kupuje ništa na samom startu tko već brine o isplativosti, tako i sa ovim, vidjeli budemo no nekako mi se sve čini kao pucanj u prazno, za prelazak sa Ryzena 7XXX no svakako tko ide sa 3XXX ili 5XXX imat će o čemu misliti, a mi malo analizirati i tu piskarati

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

Ja sam naivac ali ti si me nadjebao kolega 

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
Sanse da se to desi je 0.00001%
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

Cene su u skladu sa dojavom koju je imao Igor's Lab. https://www.igorslab.de/en/preisalarm-leak-enthuellt-moegliche-preise-fuer-amd-ryzen-9000-zen-5-desktop-cpus/

 

EDIT: Ne tvrdim da će se obistiniti, ali npr 300€ za 6-core ne bi imalo smisla. Sinoć sam pogledao retrospektivu (3600 i 3700X u 2024 ili kako god) na GN, jaz između serija 3000 i 5000, kao i 5000 i 7000 je ogroman. 9000 neće biti ni izbliza biti toliki napredak, tako da nema smisla da novi modeli izađu po 50% višim cenama. Ponavljam, ne takmiči se AMD samo sam sa sobom, nego i sa Intelom. Po cenam po kojima je izašla serija 7000, 9000 bi bila DoA.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put pet 26.7.2024 10:31 (Ivan(4)).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
Wiz3m4n kaže...

Ja sam naivac ali ti si me nadjebao kolega 

  

 

Edit: https://twitter.com/unikoshardware/status/1816714402621718866  Zen 5 = Intel 13/14gen 2.0 

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.7.2024 10:33 (hahhaajaads).
13 godina
offline
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

Na pakiranja stavit Ryzen 9000 ali ne boost taktove nego -30CO,-20CO... tak da ekipa zna kolko se to da spustit.

 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

Je l' ti prođe Prime 95 Small FFT sa -30?

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

Prime da ali Aidu64 padne odmah nakon par minuta -20 radi sve bez problema.

 
1 0 hvala 1
16 godina
online
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

Kao što rekoh ranije, vrlo malo vjerojatno s obzirom da Intel sam sebi stvara velike probleme pa se AMD ne mora niti truditi.Kako to ono ide, ako hočeš jeftinije eto uzmi Ryzen 7000 ili 8000G seriju itd.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-procesori-opca-tema/249569.aspx?page=1010&jumpto=6768738&sort=asc&view=flat

 

Možda se AMD ipak predomislio, pa eto fakat i namjerava krenut sa znatno nižnim cijeneama za Ryzen 9000 procove.Treba iskoristit Intel probleme, pa još i zatuč Intel kad več leži na zemlji sa svojim problemima.Izgleda da ljudi zaboravljaju, pa ako to uzmeš u obzir tu se dalje nema kaj raspravljati.

 

 AM5 socket, Zen4/Zen5/Zen6 itd

 

- Intel, svi novi buduči Intel procovi ne idu u stari 1700 socket

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put pet 26.7.2024 15:36 (rambox).
11 godina
offline
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

igor kavinski sa anandtech foruma

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

To je neki test koji meri isključivo AVX 512 performanse?

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
online
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

This integer benchmark focuses on the branch prediction capabilities and the misprediction penalties of the CPU. It finds the solutions for the classic "Queens problem" on a 16x16 chessboard. At the same clock speed, theoretically, the processor with the shorter pipeline and smaller misprediction penalties will attain higher benchmark scores. The CheckMate benchmark uses integer MMX, SSE2, SSSE3, AVX, AVX2, and AVX512 optimizations to ensure comprehensive performance testing. Additionally, it scales much better for multi-core CPUs than the previous Queen benchmark, taking full advantage of modern processors' parallel processing capabilities.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
16 godina
online
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

Sitni detalji su bitni,dakle tu se skriva večina Zen 5 IPC napretka baziranog na starim idejama CPU dizajna.A bogmeč je zanimljivo, iako večina tu ništ ne bu skužila pogotovo ako ne razumije engleski.

 

https://chipsandcheese.com/2024/07/26/zen-5s-2-ahead-branch-predictor-unit-how-30-year-old-idea-allows-for-new-tricks/?

 

When I recently interviewed Mike Clark, he told me, “…you’ll see the actual foundational lift play out in the future on Zen 6, even though it was really Zen 5 that set the table for that.” And at that same Zen 5 architecture event,  AMD’s Chief Technology Officer Mark Papermaster said, “Zen 5 is a ground-up redesign of the Zen architecture,” which has brought numerous and impactful changes to the design of the core.

 

The most substantial of these changes may well be the brand-new 2-Ahead Branch Predictor Unit, an architectural enhancement with roots in papers from three decades ago.

 

The 2-Ahead Branch Predictor is a proposal that dates back to the early ’90s. Even back then the challenge of scaling out architectural widths of 8 or more was being talked about and a 2-Ahead Branch Predictor was one of the methods that academia put forth in order to continue squeezing more and more performance out of a singlecore.

 

 In the end, this new 2-Ahead Branch Predictor is a major shift for the Zen family of CPU architectures moving forward and is going to give new branch prediction capabilities that will likely serve the future developments of the Zen core in good stead as they refine and improve this branch predictor.

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
Moj PC  
2 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice