Pregrijavanje laptopa?

poruka: 53
|
čitano: 45.451
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Pregrijavanje laptopa?
pitanje

 

Imam osjecaj da mi se laptop pregrijava. Ponekad mu se prilicno zagrije i lijevi dio tipkovnice. Cijeli lijevi dio laptopa. Nije da ne mogu tipkat, ali se osjeti znatna toplina. Nekako imam osjecaj da to ne bi trebalo biti tako. Radi se o ThinkPadu R60, i zanima me u principu koji bi bio najbolji program za pracenje temperature komponenata laptopa, je li to uopce moguce jer pretpostavljam da mora postojati unutra i neki senzor, te na koju komponentu bi trebalo pripaziti da bi se bilo sigurno da se radi o pregrijavanju, da bi se poduzeli sljedeci koraci u sprjecavanju istoga. Hvala.

 

EDIT: Temperatura baterije je 45 stupnjeva. Je li to OK?

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.4.2008 19:48 (RaLe).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pregrijavanje laptopa?

Kad bi došlo do kritiče temperature laptop bi ti se sam ugasio. samo nemoj pokrivati otvore za zrak ispod njega jer se tako puno više zagrijava. ako hočeš možeš kupiti podlogu za hlađenje. Od boljih su ti Titan TTC-G4TZ. odi na links.hr/prijenosna računala/dodatci.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Pregrijavanje laptopa?
prihvaćeno rješenje
RaLe kaže...

 

Imam osjecaj da mi se laptop pregrijava. Ponekad mu se prilicno zagrije i lijevi dio tipkovnice. Cijeli lijevi dio laptopa. Nije da ne mogu tipkat, ali se osjeti znatna toplina. Nekako imam osjecaj da to ne bi trebalo biti tako. Radi se o ThinkPadu R60, i zanima me u principu koji bi bio najbolji program za pracenje temperature komponenata laptopa, je li to uopce moguce jer pretpostavljam da mora postojati unutra i neki senzor, te na koju komponentu bi trebalo pripaziti da bi se bilo sigurno da se radi o pregrijavanju, da bi se poduzeli sljedeci koraci u sprjecavanju istoga. Hvala.

 

EDIT: Temperatura baterije je 45 stupnjeva. Je li to OK?

I ja imam R60, i sa gornje strane uopče ne osjećam toplinu. Skini Notebook Hardware Control (www.pbus-167.com), preko njega možeš pratit temperaturu raznih komponenti. Što se tiče komponenti koje se pregrijavaju, tu se uglavnom radi o GPU (integrirane kartice griju se manje od diskretnih), hard disku ili procesoru.... Da bi spriječio pregrijavanje riješi se nečistoča unutar kučišta (pod pretpostavkom da hardwer radi normalno). A što se tiče temp baterije, tu definitivno nešto ne štima (ne idem često za tim, ali mojoj je trenutna temp 27C, a nisam primjetio da se popela više od 37C, ali ponavljam neidem često za tim), odi na stranice Lenova i vidi da li tvoja baterija pripada jednoj od serija koje su povučene sa tržišta zbog pregrijavanja. Također, posjeti http://forum.thinkpads.com , pa malo pretraži forum ili napravi post (i tamo sam aktivni član, pa se čujemo Cool), zajednica je u redu, i zaista postoji puno stručnih ljudi koji će ti pomoći...... Sretno
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pregrijavanje laptopa?
autorov komentar

Evo sad mi je baterija recimo 37C tocno. A to za bateriju sam provjerio cim sam ga dobio - jer znam da je bilo problema kod mnogih proizvodaca, ne samo kod IBMa. Evo sada recimo ne osjecam takvu toplinu gore, ali ni ne radim nista posebno, upaljen je samo Firefox... No ako nesto zaigram, ili obradujem neke fotografije, a ne daj Boze da mi je u to vrijeme upaljen i iTunes Neodlučan imam osjecaj da se pregrijava. No to mi je prvi laptop pa sam mozda samo "laptopski neiskusan" Viče... Prihvacam tvoj odgovor kao rjesenje, hvala na opsirnom odgovoru, dobro je cuti kakvo je stanje kod korisnika istog modela.

Poruka je uređivana zadnji put sub 12.4.2008 17:40 (RaLe).
16 godina
offline
RE: Pregrijavanje laptopa?

Moji prijedlog ti je update biosa u mome slucaju je rijesio rad ventilatora i stabilnosti samog hardvera Cool

16 godina
odjavljen
offline
Pregrijavanje laptopa?

Čisto sumnjam da bi update bios-a smanjio temperature. Ja ima t43p i ovako izgleda - http://img514.imageshack.us/img514/340/temperaturebh7.jpg

(bruka - ne znam ubost sliku na forum...)

 

Prije par dana sam igrao BF2 i grafa mi je bila na 95 stupnjeva...

 

Uglavnom, IBM-ovi se dosta griju ali ne utječe na stabilnost. Moj gori ko buktinja cijelo vrijeme ali nikakavih problema nemam.

 

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.4.2008 18:36 (Friday).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pregrijavanje laptopa?

vjerujem da ti to nije veliki problem. Ako kupuješ BUG oni su isto spomenuli par puta kada su tetirali laptope kojima se lijeva strana zagrijava.Žalosno je toštose na laptop ne može ugradit hladnjak.Ali ništa ako ti iscuri baterija odnesi ga na servis,jer do onda sve ti radi.

Poruka je uređivana zadnji put pet 18.4.2008 18:42 (unknown).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pregrijavanje laptopa?
RaLe kaže...

 

Imam osjecaj da mi se laptop pregrijava. Ponekad mu se prilicno zagrije i lijevi dio tipkovnice. Cijeli lijevi dio laptopa. Nije da ne mogu tipkat, ali se osjeti znatna toplina. Nekako imam osjecaj da to ne bi trebalo biti tako. Radi se o ThinkPadu R60, i zanima me u principu koji bi bio najbolji program za pracenje temperature komponenata laptopa, je li to uopce moguce jer pretpostavljam da mora postojati unutra i neki senzor, te na koju komponentu bi trebalo pripaziti da bi se bilo sigurno da se radi o pregrijavanju, da bi se poduzeli sljedeci koraci u sprjecavanju istoga. Hvala.

 

EDIT: Temperatura baterije je 45 stupnjeva. Je li to OK?

 Imam i Lenovo i ThinkPad od LenovaIBM(znate na što mislim)  i isto se lijeva strana grije od početka ali kako se nakupi prašine tak i temp.raste,kad ga očistim ,ispušem i slične stvarčice manje je grijanje,Program RightMark CPU Clock Utility iz BUG-a je dobar bar za temp.procesora,kreću se kad radi od 40 do 49 C,tako da je to po meni normalno.Pri najvećem opterećenju ne prelaze 49.

v_maxcpp
16 godina
neaktivan
offline
Pregrijavanje laptopa?

Sa čime čistite unutrašnjost? usisate ga kroz ventilacijske otvore ili ga rastvaljate?


https://www.youtube.com/watch?v=upzKj-1HaKw
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Pregrijavanje laptopa?

to imene zanima meni je trenuto temperatura cpu 62C, a samo firefox mi je upaljen

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Pregrijavanje laptopa?

Skini tipkovnicu s laptopa vidi na youtubu kako se skida i očisti ventilator, tako sam ja

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Pregrijavanje laptopa?

ja sam s prijateljem sve rastavio...sve komponente izvadio (koje se mogu), skinio ekran ...kad je ostala plastika s maticnom plocom usisali smo je i makli svu prasinu..

sad je sve ok

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Pregrijavanje laptopa?
veki101 kaže...

Skini tipkovnicu s laptopa vidi na youtubu kako se skida i očisti ventilator, tako sam ja

Što se tiče ThinkPad-a ima na Lenovo website-u detaljne upute kako sve rastaviti u maintainance manual-ima za svaki pojedini model. Možda ima i neki video nekog korisnika negdje al ovo je sigurno i svakako preporučam.

 

dgigibao kaže...

Sa čime čistite unutrašnjost? usisate ga kroz ventilacijske otvore ili ga rastvaljate?

Možeš na brzinu koristiti i komprimirani zrak što se može nabaviti u limenci (ali oprezno, pročitaj upute da si ne zezneš laptop), bez otvaranja laptopa čime nećeš naravno napraviti posao do kraja ali će definitivno pomoći (ako izleti oblak prašine, onda znaš da je pomoglo ;)).

BTW, imam i ja ThinkPad ali Z61m i takve temperature baterija su mi nepoznate - 37, 38 maksimalno, no moguće da je od modela do modela drugačije. Doduše, temperatura baterije ti ovisi o tome da li se ona puni, troši ili je samo u laptopu dok je laptop spojen na struju. Ovo što sam ja naveo je kada je baterija u laptopu koji je spojen na struju, onako kako ga ja 90% vremena koristim, dakle, vrlo vjerojatno kad se prazni/puni dosegne i veće temperature pogotovo ljeti u neklimatiziranim uvjetima, al to ti sada ne bih znao reći. Evo, trenutno mi je na dijelu gdje se puni temperatura 37°C a u samoj bateriji 34°C (a danas je cijeli dan radio tako i bilo je dosta toplo tu gdje sam ja).

Također sam kao "novi" korisnik laptopa mislio da se moj užasno pregrijava (uglavnom bi mi ljeti zasmetalo, kako stalno pišem, tako mi se desna ruka praktički ne diže s laptopa i onda mi samo taj dio laptopa direktno ispod ruke na dijelu palmrest-a znao postati neugodno vruć) no kada sam imao prilike probati druge laptope, povjerovao sam da je moj hladan a ne vruć kakvim sam sve stvarima svjedočio. Naravno, nemam ni približno iskustva sa ostalim proizvođačima/modelima da bih davao neku konačnu ocjenu a i ovi sa kojima imam iskustva iskreno nisu bili u rangu sa mojim laptopom pa je možda i za očekivati (al primjerice jedan Acer sam prije dvije godine krenuo koristiti nakon što je preko dva sata samo bio upaljen i ništa se na njemu nije odvijalo, u klimatiziranoj prostoriji no palmrest me skoro opekao koliko je na tom djelu plastika bila vruća!).

 

wrathchild kaže...

ja sam s prijateljem sve rastavio...sve komponente izvadio (koje se mogu), skinio ekran ...kad je ostala plastika s maticnom plocom usisali smo je i makli svu prasinu..

sad je sve ok

Mislim da je to pretjerano. No koliko se ti laptopi razlikuju možda je u tvom slučaju i bilo potrebno, a možda će biti i potrebno i za njegov ThinkPad, iako sumnjam. Treba samo vidjeti službene Lenovo upute.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Pregrijavanje laptopa?

Nakon nekog vremena, većina laptopa ima problema sa začepljenjem rashladnih kanala, zbog prašine. Moj HP 6730s je imao isti problem dok ga nisam rastavio i ispuhao svu prašinu iz njega, posebno iz rebara za hlađenje procesora i grafičke. Sad radi kao novi i ne grije se uopće. I Još jedna stvar, nemoj nosit laptop kod servisera, oderat će te ko majmuna, mom frendu su naplatiti 400kn, pa sam mu se smijo, a ja za 2 sata to napravim. Zato ti je bolje dat nekome tko zna nego ovima nosit.

12 godina
neaktivan
offline
Pregrijavanje laptopa?

imam MSI M670 i imam problem sa pregrijavanjem

nzm kako da provjerim temp. baterije

 

oiujewiq
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Pregrijavanje laptopa?
k1d kaže...

imam MSI M670 i imam problem sa pregrijavanjem

nzm kako da provjerim temp. baterije

 

Jesi ga cistio?

13 godina
neaktivan
offline
Pregrijavanje laptopa?

evo ovako imam HP pavilion dv7 model i upoznat sam s problemom pregrijavanja tih modela.

 

imam ga već negdje oko kodinu dana i treba mu čišćenje.Sad,gledao sam neke tutorijale na you tubu i čini mi se komplicirano.Jer zahtjeva rastavljanje gotovo cjelog kompa.A to mi se baš ne radi.

 

Pa ako ima ko kakav savjet za čišćenje uz minimalno otvarenje ili nikakvo.

Bolje živjeti sto godina kao bogataš nego jedan dan u bjedi
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Pregrijavanje laptopa?
teodosije kaže...

evo ovako imam HP pavilion dv7 model i upoznat sam s problemom pregrijavanja tih modela.

 

imam ga već negdje oko kodinu dana i treba mu čišćenje.Sad,gledao sam neke tutorijale na you tubu i čini mi se komplicirano.Jer zahtjeva rastavljanje gotovo cjelog kompa.A to mi se baš ne radi.

 

Pa ako ima ko kakav savjet za čišćenje uz minimalno otvarenje ili nikakvo.

Možeš onako otvoriš poklopac i ispušeš s kompresorom samo ne smije prejako ispuhat jer pod jaki tlakom da nebi neš strgalo iznutra dovoljno osrednje ispuše ili sam dovoljno odneseš u servis pak nek oni tamo očiste i ako treba da stave termopastu.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Pregrijavanje laptopa?

da.Izgleda da mi je to jedina opcija komp pod ruku i pravac servis.Bolje tako nego da nešto sje*em.

 

Jel mi može ko preporučiti kakava cooling pad do 200 kn (nije fiksno) da ga mogu kupiti online

 

 

Bolje živjeti sto godina kao bogataš nego jedan dan u bjedi
11 godina
neaktivan
offline
Pregrijavanje laptopa?

Vidim da je tema nešto starija ali možda se nađe netko tko mi može dati odgovor ili me uputiti u nešto. Znači imam problem iz naslova ove teme. pregrijava mi se laptop. HP probook 4520s. Zna se i ugasiti. No ono što moram istaknuti da počne jako zujati i ugasi se isključivo kada primjerice gledam streaming utakmice i kada mi je laptop preko HDMI kabla spojen na TV. Ovako kod surfanja ne. Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Pregrijavanje laptopa?
Malkin kaže...

Vidim da je tema nešto starija ali možda se nađe netko tko mi može dati odgovor ili me uputiti u nešto. Znači imam problem iz naslova ove teme. pregrijava mi se laptop. HP probook 4520s. Zna se i ugasiti. No ono što moram istaknuti da počne jako zujati i ugasi se isključivo kada primjerice gledam streaming utakmice i kada mi je laptop preko HDMI kabla spojen na TV. Ovako kod surfanja ne. Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

 Moraš ga rastavit i očisti ventilator i onaj bakreni radijator na kojem ti se nakupilo prašine, protok zraka je zatvoren i CPU se ne može normalno hladit te dolazi do pregrijavanja, odnosno gašenja!

11 godina
neaktivan
offline
Re: Pregrijavanje laptopa?

koliko to može okvirno koštati? zaista sam laik za računala pa ne znam da li to može biti oko 100 ili recimo 500 kuna.

13 godina
offline
Pregrijavanje laptopa?

ja sam ocistio laptop i dalje mi se  desava da mi se tokom opterecenja pregrijava. hard disk se ugrije da plastika pece na dodir, a po mome i graficka intergrirana na maticnoj se poprilicno zagrije. Laptop je Lenovo 3000 N20, detalji se mogu vidit pod "moj pc". moje pitanje je na koji jos nacin mogu smanjit pregrijavanje?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Pregrijavanje laptopa?
Malkin kaže...

koliko to može okvirno koštati? zaista sam laik za računala pa ne znam da li to može biti oko 100 ili recimo 500 kuna.

a ovisi od servisa do servisa, moze kostati 50kn a moze 200kn max

tonik kaže...

ja sam ocistio laptop i dalje mi se  desava da mi se tokom opterecenja pregrijava. hard disk se ugrije da plastika pece na dodir, a po mome i graficka intergrirana na maticnoj se poprilicno zagrije. Laptop je Lenovo 3000 N20, detalji se mogu vidit pod "moj pc". moje pitanje je na koji jos nacin mogu smanjit pregrijavanje?

Nova termalna pasta, podloga za hlađenje...

Never let a computer know you're in a hurry.
13 godina
offline
Pregrijavanje laptopa?

a hard disk kako da smirim? ovo za Graficku cu probat.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Pregrijavanje laptopa?

Nemozes ti hard smirit, on se grije sam od sebe ali više zbog drugih komponenti(procesora, integruše), Ako ohladiš ostale i njegova ce se temperatura smanjit. Jedino mozes uzeti podlogu sa ventilatorima koji bi donekle smanjili temperaturu. Kolika ti je temperatura u sobi?

Never let a computer know you're in a hurry.
 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Pregrijavanje laptopa?

sobna temp. oko 22 stupnjeva tak se vrti.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Pregrijavanje laptopa?

Skini program HW monitor i vidi kolike su temperature i postaj sliku ovdje

 

Evo mojih

Never let a computer know you're in a hurry.
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Pregrijavanje laptopa?
Malkin kaže...

koliko to može okvirno koštati? zaista sam laik za računala pa ne znam da li to može biti oko 100 ili recimo 500 kuna.

 odeš u bauhaus i kupiš si 2 mala šarafcigera i šarafaj ...

11 godina
neaktivan
offline
Pregrijavanje laptopa?

skinuo sam CPU thermometer. Intel celeron P4500 i ispod toga piše CPU Core #1 dođe max do 70 °C, a CPU Core #2 do 65°C

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice