Acer E725 - kako maknuti linuxe...?

poruka: 41
|
čitano: 13.703
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Acer E725 - kako maknuti Linuxe...?

Evo susjeda dobila danas taj nootebok ili laptop, kaj već je.

I sad oćemo to pokrenuti kad se neda vrag!

Lap se uopće nije bootal do kraja, s cdom ili bez njega!

Prije je pokazival neki prozor de se je moglo samo čitati copyright, a sad (nakon par mojih kvalitetnih poteza :) pokazuje neke erore odma na početku i tak stoji...:

 

rm: cannot remove  /autofsck state nfs file

 

i još toga ohoho

 

Pitanje je jasno: Kak maknuti te Linuxe il kaj već je i staviti Windows?

Na početku, ak stiščem ko lud Z(Y) onda mi se pojavi ekran de piše:

 

GNU GRUB 0.94

 

Linpus (2.6.25)

 

Tu sad morem stisnuti e, a ili c - kaj god stisnem, nemam pojma kaj dalje... :(

Kak maknuti te iritantne linpuse i staviti Vistu?

 

Proc je T4300, to je valjda 64 bit...

Ima i 4Gb rama tak da.

 

Ajd help, nikad nisam imal susret s takvim vražjim os-om pa da ne ispadnem teški idiot...

You must take your opponent into a deep dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one.- Mihail Talj
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Acer E725 - kako maknuti Linuxe...?
Armor kaže...

Evo susjeda dobila danas taj nootebok ili laptop, kaj već je.

I sad oćemo to pokrenuti kad se neda vrag!

Lap se uopće nije bootal do kraja, s cdom ili bez njega!

Prije je pokazival neki prozor de se je moglo samo čitati copyright, a sad (nakon par mojih kvalitetnih poteza :) pokazuje neke erore odma na početku i tak stoji...:

 

rm: cannot remove  /autofsck state nfs file

 

i još toga ohoho

 

Pitanje je jasno: Kak maknuti te Linuxe il kaj već je i staviti Windows?

Na početku, ak stiščem ko lud Z(Y) onda mi se pojavi ekran de piše:

 

GNU GRUB 0.94

 

Linpus (2.6.25)

 

Tu sad morem stisnuti e, a ili c - kaj god stisnem, nemam pojma kaj dalje... :(

Kak maknuti te iritantne linpuse i staviti Vistu?

 

Proc je T4300, to je valjda 64 bit...

Ima i 4Gb rama tak da.

 

Ajd help, nikad nisam imal susret s takvim vražjim os-om pa da ne ispadnem teški idiot...

ne znam kako ne možes....ja sam samo namjestio boot device na dvd pržilicu umetnuo windowse i bez problema instalira. to znam jer sam ja sestri instalirao,sam se nadam na nećete imati problema sa wlan driverima kao i ja....koje jos nisam uspio instalirati na lap....a potpuno isti kao ovaj tu.....

the PeRo
15 godina
neaktivan
offline
Acer E725 - kako maknuti linuxe...?

Nastimaj da ti boota sa cd-a i obrisi sve particije te napravi nove i Linuxa vise nece biti. Tako sam ja na frendovom Aceru 5520 koji je dosao sa predinstaliranim linuxom.

World championships:7, GP started:250, GP wins:91, Podium finishes:154, Pole positions:68, Fastest laps:76, Points:1,369
 
3 0 hvala 1
14 godina
protjeran
offline
Acer E725 - kako maknuti linuxe...?

Prvo: Kako maknuti Linux - bez e.

 

Pa vjerojatno postoji neki BIOS na tom laptopu Smijeh

 

Ući u bios staviti na boot from CD, staviti instalacijski CD od windowsa, restartati laptop i instalirati windowse.

 

Nije tako teško nadam se.

Prepolovit ću pučanstvo jer ne volim kretene
Moj PC  
3 0 hvala 2
14 godina
protjeran
offline
RE: Acer E725 - kako maknuti linuxe...?
F1-IVO kaže...

Nastimaj da ti boota sa cd-a i obrisi sve particije te napravi nove i Linuxa vise nece biti. Tako sam ja na frendovom Aceru 5520 koji je dosao sa predinstaliranim linuxom.

Fuj. Neće na njega xp (ako ne dodaš drivere za diskove itd) i onda moraš staviti vistu (prije 7-ice) koja ubije laptop. Zato ja na to stavljao Ubuntu i radi lap ko zmaj.

Prepolovit ću pučanstvo jer ne volim kretene
15 godina
neaktivan
offline
RE: Acer E725 - kako maknuti linuxe...?
Buffer Overflow kaže...

Fuj. Neće na njega xp (ako ne dodaš drivere za diskove itd) i onda moraš staviti vistu (prije 7-ice) koja ubije laptop. Zato ja na to stavljao Ubuntu i radi lap ko zmaj.

Mislis na 5520? Frendu rade ko zmaj. Stvarno nikakvih problema. Cak sam mu jucer stavio 7-icu u dual boot.

World championships:7, GP started:250, GP wins:91, Podium finishes:154, Pole positions:68, Fastest laps:76, Points:1,369
14 godina
protjeran
offline
RE: Acer E725 - kako maknuti linuxe...?
F1-IVO kaže...
Buffer Overflow kaže...

Fuj. Neće na njega xp (ako ne dodaš drivere za diskove itd) i onda moraš staviti vistu (prije 7-ice) koja ubije laptop. Zato ja na to stavljao Ubuntu i radi lap ko zmaj.

Mislis na 5520? Frendu rade ko zmaj. Stvarno nikakvih problema. Cak sam mu jucer stavio 7-icu u dual boot.

Da, cura mi ima taj laptop. 1,8GHz AMD (ne znam koji je točno) i 1 Gb rama je bilo kupljeno. A vista gore. Laptop je jedva radio na visti. A ako staviš XP sa tim dodatnim driverima, ubrzo se system raspadne sam od sebe (čudno znam). Zato sam odustao od jednog i drugog, stavio još 2 Gb rama (odnosno 1,5 - ima 2 slota) i stavio Ubuntu. Cura zadovoljna i ja zadovoljan radom laptopa.

Prepolovit ću pučanstvo jer ne volim kretene
16 godina
offline
Acer E725 - kako maknuti linuxe...?

Boot as DVD n1  -  NE pali!

To sam prvo probal i boota se i pojavi se onaj eror kaj sam gore napisal - i tak stoji.

 

Kak točno maknuti sve, da bude čisto?

Ja na svom kompu ubacim DVD od Viste i fino mi ga boota i da na odabir  format, ovde toga nema?!

 

You must take your opponent into a deep dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one.- Mihail Talj
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Acer E725 - kako maknuti linuxe...?

Kako ti već rekoše,prije dizanja stišći ili tab ili neku od F tipki ,uđeš i BIOS i boot oreder namjestiš na dvd-cd uređaj i restart dok su winsi u DVD-CD uređaju.To bi trbalo biti to ,ako već nisi pokušao.

Ako ni tako ne može ,onda pomoću nekih live linux-a probja format napraviti.Recimo Puppy linux može se dizati i s USB-a i lijepo format napraviš svog harda a da sve bude čisto.

 

 

Private
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.10.2009 15:07 (Private).
16 godina
offline
RE: Acer E725 - kako maknuti linuxe...?
Private kaže...

Kako ti već rekoše,prije dizanja stišći ili tab ili neku od F tipki ,uđeš i BIOS i boot oreder namjestiš na dvd-cd uređaj i restart dok su winsi u DVD-CD uređaju.To bi trbalo biti to ,ako već nisi pokušao.

Ako ni tako ne može ,onda pomoću nekih live linux-a probja format napraviti.

 

Kakvi live linuxa?

Ja sam potpuni nub kaj se tiče newindowsa :)

 

Pa kaj nebi to trebalo na neki način dok mi se pojavi ono Linups i imam na odabir neke komande?

 

Jer ak ostavim da boot, pojavi se ovo i stoji beskonačno:

 

rm: cannot remove  /autofsck state nfs file

You must take your opponent into a deep dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one.- Mihail Talj
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.10.2009 14:17 (Armor).
16 godina
neaktivan
offline
Acer E725 - kako maknuti linuxe...?

kad ti se učitao grub samo si morao odabrati šta želiš bootati i stisnuti enter (pogledaj sliku). stvarno nemam pojma kako si uspio seznuti prvo dizanje sustava na novom računalu

 

 

grub grub
Sve što sam napisao nije moje mišljenje. Vjerovatno se nisam odlogirao pa ovo piše ili moj brat ili mama
 
0 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
RE: Acer E725 - kako maknuti linuxe...?

Ima komande koja sve briše s harda iz Linux-a ,ali neka ti se jave tvrdi linux-aši da ja nešto ne zabrljam tebi , sebi mogu ali drugima ne , postoje naravno naredbe iz komand prozora.

Private
14 godina
protjeran
offline
RE: Acer E725 - kako maknuti linuxe...?
Armor kaže...

Boot as DVD n1  -  NE pali!

To sam prvo probal i boota se i pojavi se onaj eror kaj sam gore napisal - i tak stoji.

 

Kak točno maknuti sve, da bude čisto?

Ja na svom kompu ubacim DVD od Viste i fino mi ga boota i da na odabir  format, ovde toga nema?!

 

Boot from CD u BIOS-u. Bios - uđeš u njega pritiskom DEL-a, F2 ili koje već funkcijske tipke. Piše na splashu kod startanja kompa.

 

 

Live CD znači da digneš sustav s cd-a ili USB-a, a ne sa hard drive-a.

 

Naprimjer imaš jedan linux koji služi samo za particioniranje (Gparted):

 

http://gparted.sourceforge.net/download.php

Prepolovit ću pučanstvo jer ne volim kretene
16 godina
offline
Acer E725 - kako maknuti linuxe...?

Problem je kaj na ovom stane i ne reagira više:

 

Buffer Overflow kaže...

Boot from CD u BIOS-u. Bios - uđeš u njega pritiskom DEL-a, F2 ili koje već funkcijske tipke. Piše na splashu kod startanja kompa.

 

 

Live CD znači da digneš sustav s cd-a ili USB-a, a ne sa hard drive-a.

 

Znam to lol

Ovo prvo mislim, a za Live thx

You must take your opponent into a deep dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one.- Mihail Talj
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.10.2009 14:27 (Armor).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
RE: Acer E725 - kako maknuti linuxe...?
Armor kaže...

Problem je kaj na ovom stane i ne reagira više:

 

Ti si daleko nakon ulaska u BIOS. Ovo je već pokušaj dizanja sustava.

Prepolovit ću pučanstvo jer ne volim kretene
16 godina
offline
RE: Acer E725 - kako maknuti linuxe...?
Buffer Overflow kaže...
Armor kaže...

Problem je kaj na ovom stane i ne reagira više:

 

Ti si daleko nakon ulaska u BIOS. Ovo je već pokušaj dizanja sustava.

Znam al prije, na početku je to prošlo bez tih erora i došlo do jednog prozora de sam mogel čitati copyright.

Nekaj sam posle zmuljal i toga više nema - u svakom slučaju pojavi taj skrin, osim ak stiščem Y na početku

You must take your opponent into a deep dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one.- Mihail Talj
14 godina
protjeran
offline
RE: Acer E725 - kako maknuti linuxe...?
Armor kaže...
Buffer Overflow kaže...
Armor kaže...

Problem je kaj na ovom stane i ne reagira više:

 

Ti si daleko nakon ulaska u BIOS. Ovo je već pokušaj dizanja sustava.

Znam al prije, na početku je to prošlo bez tih erora i došlo do jednog prozora de sam mogel čitati copyright.

Nekaj sam posle zmuljal i toga više nema - u svakom slučaju pojavi taj skrin, osim ak stiščem Y na početku

Možeš dropati u shell? (slično cmd-u u win)

 

Ako možeš tamo onda upiši fsck.

 

Pa da vidimo dalje.

Prepolovit ću pučanstvo jer ne volim kretene
15 godina
offline
RE: Acer E725 - kako maknuti Linuxe...?
Armor kaže...

..

 

Ajd help, nikad nisam imal susret s takvim vražjim os-om pa da ne ispadnem teški idiot...

 Smijeh ... -prekasno (šala.)

Armor kaže...
Kakvi live linuxa?

Ja sam potpuni nub kaj se tiče newindowsa :)

..

-stvarno, nebi nikad zaključili..

 

-kod paljenja, tapkaj, tipke (svaki pokušaj za sebe): Del, F12, F10, F1, F2, ESC, Enter ... u prvih par sekundi, ako si pogodio pojavit će se BIOS ili (i to je dovoljno) izbor boot diska.

Za instalaciju XPa, moraš imati SATA drivere (disketa, slipstreamCD..), ili u BIOSu prebaciti HDD na IDE mod. Za Vistu/7/Ubuntu.. samo bootaj. (sve izmjene u BIOSu moraš potvrditi, 'save and exit' ili što već ima u izboru.

-Za vrijeme instalacije će ti biti ponuđeno 'sređivanje' HDDa, prvo sve obriši (particije), onda ih kreiraš (jednu ili više) i kreni s instalacijom. (no to je već sasvim druga tema..)

 

btw. Ubuntu ima liveCD (desktop-386=32/AMD64=64) koji je dobro imati pri ruci, bez obzira koristiš li linux ili ne.. a možeš ga isprobati bez instalacije.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
RE: Acer E725 - kako maknuti linuxe...?

obzirom da nemaš blage veze sa linuxima, skini ovaj program. zaprži ga na cd i bootaj. kad se boota pokušja pokrenuti fsck ili file system check ili neku reparaciju sustava.

link: http://download.linux-live-cd.org/Super_Grub_Disk/download/binaries/sgd/cdrom/super_grub_disk_0.9795.iso (~4 mb)

16 godina
offline
Acer E725 - kako maknuti linuxe...?

Evo kak to izgleda:

 

 

default - probal sam i na IDE default - probal sam i na IDE
bil je hdd na 1. mjestu al sam i zamjenil - svejedno ne radi bil je hdd na 1. mjestu al sam i zamjenil - svejedno ne radi
kad stiščem Y...pojavi se to - kaj dalje?? kad stiščem Y...pojavi se to - kaj dalje??
You must take your opponent into a deep dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one.- Mihail Talj
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
RE: Acer E725 - kako maknuti linuxe...?
Armor kaže...

Evo kak to izgleda:

 

 

pritišćeš y. Zašto?

Prepolovit ću pučanstvo jer ne volim kretene
16 godina
offline
RE: Acer E725 - kako maknuti linuxe...?
Buffer Overflow kaže...
Armor kaže...

Evo kak to izgleda:

 

 

pritišćeš y. Zašto?

Jer mi u suprotnom ode dalje, pojavi se onaj error kaj sam prije stavil sliku i tak stoji...

I to sa Y uspijeva samo na 1 način: da 1. idem u BIOS pomoću F2, sa F10 sejvam i onda stiščem Y - inače ode prek toga

You must take your opponent into a deep dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one.- Mihail Talj
14 godina
protjeran
offline
RE: Acer E725 - kako maknuti linuxe...?
Armor kaže...

Jer mi u suprotnom ode dalje, pojavi se onaj error kaj sam prije stavil sliku i tak stoji...

I to sa Y uspijeva samo na 1 način: da 1. idem u BIOS pomoću F2, sa F10 sejvam i onda stiščem Y - inače ode prek toga

Stvarno čudan laptop. Trebao bi se bootat cd kad je postavljeno tako u BIOS-u.

 

Čudno.

Prepolovit ću pučanstvo jer ne volim kretene
15 godina
offline
RE: Acer E725 - kako maknuti linuxe...?

-prva od tri (ili 7/9?) slika, gdje piše SATA: AHCI, ako želiš instalirati 'običan' XP prebaci na IDE, snimi, ubaci CD i dalje znaš.

 

btw: i ostale zanima, zašto pritiščeš 'Y' ? ;-)

 

-ah, neće bootati s CDa? vjerojatno loš image, prečesto ljudi snime 'neke' windoze' kao da snimaju Tetris. Ako nije bootabilan, ništa od tog.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.10.2009 15:00 (ihush).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Acer E725 - kako maknuti linuxe...?

Koliko vidim imaš i mogučnost dizanja s USB DVD-CD pržilice.....e to bi bilo rješenje ,ako ti netko ima pri ruci vanjski DVD-prž.....na taj način sam dosta onih malih laptopića koji su sad u modi lijepo preuredio i masu winsa instalirao.To je jedan od dobrih načina.

Private
16 godina
offline
Acer E725 - kako maknuti linuxe...?

Napokon je počelo!

Prvo mi je bootalo Live cd pa sam ga izbacil i sad mi boota i Vistu!!

 

Sad sam pobrisal sve particije i napravil nove!

I počel instalacija....

 

Za sad HVALA svima.

Još bum javil kak to sve napreduje...

 

Sad mi još samo fali da nestane struje...hm,ne...da crknu baterije Cool

You must take your opponent into a deep dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one.- Mihail Talj
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Acer E725 - kako maknuti linuxe...?

OMG, zbilja je nestalo "struje"!!

 

Ja odoh jest, kad se vratim, ono žmiga naranđastvo svjetlo i BUM - ugasi se!

Usred instalacije...

 

Sad opet isponova - jel se smije puniti i raditi istovremeno?

You must take your opponent into a deep dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one.- Mihail Talj
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Acer E725 - kako maknuti linuxe...?
Armor kaže...

 

Sad opet isponova - jel se smije puniti i raditi istovremeno?

Meni na par laptopa uopcer nije ni dalo da instaliram OS ako nije bio spojen na punjac.

World championships:7, GP started:250, GP wins:91, Podium finishes:154, Pole positions:68, Fastest laps:76, Points:1,369
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.10.2009 16:21 (F1-IVO).
16 godina
offline
RE: Acer E725 - kako maknuti linuxe...?
F1-IVO kaže...
Armor kaže...

 

Sad opet isponova - jel se smije puniti i raditi istovremeno?

Meni na par laptopa uopcer nije ni dalo da instaliram OS ako nije bio spojen na punjac.

Meni se sad instalira i puni u isto vrijeme :)

Kolko mu treba da se napuni, da nebi slučajno bil pod punjačem, a pun - dal se to smije?

 

Još jedno glupo pitanje: dal je T4300 64bitni procesor?

Pa Google je gluh na to pitanje :(

Ja mislim da je...pošto ima i 4GB rama ili se neko pravi lud

You must take your opponent into a deep dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one.- Mihail Talj
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.10.2009 16:27 (Armor).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Acer E725 - kako maknuti linuxe...?
Armor kaže...

Kolko mu treba da se napuni, da nebi slučajno bil pod punjačem, a pun - dal se to smije?

Naravno da se smije!

Osim toga, LED indikator ti pokazuje da li je baterija napunjena. A kad se i napuni, nećeš ga valjda isključit iz struje pa da se ponovno troši baterija (i onda ćeš je ponovno punit...)

Press any key to continue or any other key to quit.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice