VIP, CARNet i Android - (ne)moguća misija?!

poruka: 34
|
čitano: 30.677
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
VIP, CARNet i Android - (ne)moguća misija?!

Dakle ovako!

 

Hardver čine tablet Point of View Protab2 XXL s operativnim sustavom Android 4.0.3 i prastari internetski 3G "štapić" Huawei K3565 (a.k.a. E160) od VIPNeta.

 

Spomenuti tablet, između ostalog, ima 2 USB porta, jedan uobičajene, a drugi mini veličine. "Štapić" je utaknut u USB port normalne veličine, prepoznat od operativnog sustava, otpočeo s normalnim radom (nakon što sam uklonio zahtjev za PIN-om), u popis APN-ova učitao dva, omogućio mi dodavanje trećega (za CARNet). Nakon unošenja ispravnog APN-a za CARNet, korisničkog imena i lozinke te odabira PAP autorizacije, te nakon odabira tog APN-a za spajanje uređaj se nije htio spojiti na Internet. Od službe za korisnike VIPneta saznao sam da oni vide da je sve u redu do koraka u kojem se korisničko ime i lozinka šalju i provjeravaju i da greška nastaje prilikom logiranja.

 

E sad, rovanje dalje po Internetu, dovelo me do spoznaje da su neki (ne, doduše, u Hrvatskoj) imali sličan problem s PAP-om te da su kontrolom utvrdili da su, iako sučelje nudi odabir samo PAP-a i samo CHAP-a, zapravo jedine dvije opcije sve (i CHAP i PAP) ili ništa. Nijedna od njih mi nije korisna za CARNet.

 

S druge strane, služba za korisnike T-mobilea mi je rekla da su oni slične probleme s tabletima koje prodaju u paketu (npr. Huawei S7) riješili "softverski" (ma što to značilo) i da se kod njih sigurno može internetu pristupiti i preko CARNetovog APN-a. To bi značilo da se i moja kombinacija nekako mora dati podesiti, ali ja ne znam kako.

 

Za kraj pitanja samo da napomenem da je umetanje SIM kartice iz telefona i spajanje na Internet preko drugog (nazovimo ga VIP-ovog) APN-a koji ne zahtijeva unošenje korisničkog imena i lozinke radilo bez ikakvih problema, ali zbog cijene to mi nije prihvatljiva opcija. Mogu li možda u VIP-ovo tehničkoj službi blokirati CHAP protokol? Treća napomena je da služba za korisnike CARNeta nije susretljiva za bilo što mimo uobičajene kombinacije - Internet + Windowsi (možda Mac, ali sigurno ne Linux).

 

Eto, ako netko zna kako ovo riješiti bio bih zahvalan, a vjerojatno bi koristilo i drugima.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
VIP, CARNet i Android - (ne)moguća misija?!

Ja prvi puta čujem a dugo sam na mobilnom netu preko sticka da uopće postoji driver za android.... za winse, mac os i linuxe znam....

Ako je to t-mobile riješio softwerski tj. taj neki driver onda će i vip valjda to trebati srediti bez njih ti to neće ići bojim se.... :)

bug caruje, um klade valja
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
VIP, CARNet i Android - (ne)moguća misija?!

Da ja mogu otići u T-mobile i da mi oni dadu rješenje pod uvjetom da postanem njihov korisnik pristao bih na to s obzirom da mi za stik za desetak dana ionako ističe ugovorna obaveza pa ga VIPnet mora otključati. Ne bih išao u Tele2 jer je njihova pokrivenost slaba.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: VIP, CARNet i Android - (ne)moguća misija?!
Tablet ti ne cita usb net stick jer trebas driver i vipov program za to.

A kao prvo ti treba i USB OTG
R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011.
15 godina
offline
Re: VIP, CARNet i Android - (ne)moguća misija?!

Molim da se prvo pročita moje pitanje iz kojeg će biti očigledno da spomenuto uopće ne stoji.

 

Ukoliko se pokušam spojiti preko VIP-ovog komercijalnog APN-a, sve radi kako treba. Problem nastaje ako se pokušam spojiti preko CARNet-ovog APN (carnet.vip.hr) onda nastaju problemi i to u trenutku autorizacije, tj. slanja korisničkog imena i lozinke serveru koji ih uvijek odbije.

 

Naravno, da ne bude zabune, radi se o dvije različite SIM kartice - ona s kojom radi je iz mobitela, a ova druga je za mobilni internet, registrirana za korištenje s CARNetovim postavkama.

 

Ukratko:

a) Tablet uredno prepoznaje 3G stik jer sâm Android posjeduje drajvere za nekoliko starih modela Huaweijevih 3G stikova.

b) VIP-ov program uopće nije potreban jer u postavkama 3G mreže Android ima mogućnost podešavanja svega što je potrebno.

c) Vrlo je vjerojatno da je problem u tome što mada u sučelju postoji mogućnost podešavanja korištenja samo PAP-a za autentifikaciju, što zahtijeva CARNet, realno Android prihvaća samo istovremeno slanje podataka (korisničkog imena i lozinke) serveru putem PAP-a i CHAP-a. Normalno podešenom serveru je to OK jer od primljenih podataka "izabere" one koji mu odgovaraju. CARNetov server je "alergičan" na bilo što osim samo i isključivo korištenja PAP-a pa vraća grešku vezanu za korisničko ime i lozinku.

15 godina
offline
VIP, CARNet i Android - (ne)moguća misija?!

Mada nisam probao, kladim se da bih istu grešku dobio i kad bih u "VIP-ovom programu" za Windowse pod protokolima za prijenos lozinke i kor. imena ostavio uključene druge protokole osim PAP-a.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: VIP, CARNet i Android - (ne)moguća misija?!

Ako ne riješiš situaciju moj ti je prijedlog da si nabaviš mobilni ruterčić (Huawei E5830 Wireless modem) u vipu za cca 200kn ili 300kn i wifi se spajaš na njega.

Imam takav jedan radi bez problema sa carnetom i može se spojiti do 5 uređaja wifi),možđa baterija nije baš nekaj dugotrajna 1500mah.

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.6.2012 14:03 (dax1974).
15 godina
offline
Re: VIP, CARNet i Android - (ne)moguća misija?!

Da, to je vjerojatno jedna od opcija protiv koje imam dvije primjedbe - isti bih u konačnici morao nositi sa sobom (manji problem), a da bih ga dobio za malo novca morao bih se opet ugovorno vezati da li s VIP-om ili T-mobileom (veći problem). Tele2 mi se ne sviđa jer imaju slabu pokrivenost, makar s njima bih riješio problem i bez tog mobilnog ruterčića (pretpostavljam da se kod njih na komercijalnom APN-u također ne moram logirati) jer kod njih se s ugovornom obavezom može dobiti konkuretna cijena za uslugu.

15 godina
neaktivan
offline
Re: VIP, CARNet i Android - (ne)moguća misija?!

Pa nije to loša opcija obzirom da je vrlo mali i portabilan a i kadkad recimo imaš potrebu nositi samo mobitel a ne i tablet (što je u mom slučaju čest slučaj).

Sada kad razmislim ova mobilna točka je pun pogodak u odnosu na stick ili tablet sa podrškom 3g kartica.

Ali ok ako to tebi ne paše onda ipak probaj nekako osposobiti POV tablet.

14 godina
neaktivan
offline
VIP, CARNet i Android - (ne)moguća misija?!

Ja sam iskopao brošure za CARNet APN pa ču uslikat s brošune a njemu su postavke kako piše... Probajte...

Carnet APN Carnet APN
Carnet APN Carnet APN
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: VIP, CARNet i Android - (ne)moguća misija?!
dax1974 kaže...

Pa nije to loša opcija obzirom da je vrlo mali i portabilan a i kadkad recimo imaš potrebu nositi samo mobitel a ne i tablet (što je u mom slučaju čest slučaj).

Sada kad razmislim ova mobilna točka je pun pogodak u odnosu na stick ili tablet sa podrškom 3g kartica.

Ali ok ako to tebi ne paše onda ipak probaj nekako osposobiti POV tablet.

Kao što rekoh, veći mi je problem nova ugovorna obaveza jer takvi uređaji bez ugovorne obaveze koštaju oko 1000 kn u RH kod mobilnih operatera. Ne znam da ih uopće ima u slobodnoj prodaji, a i pitanje po kojoj bi cijeni taj uređaj tad koštao.

12 godina
offline
VIP, CARNet i Android - (ne)moguća misija?!

*BMT

Imam sličan problem sa istim vipovim stickom i neznam šta dalje... Tj neznam gdje da ubacim kod koji sam dobio preko programa za otključavannje sim-a!

Kako da to napravim, da ga otljučam da mogu koristiti i druge sim internet kartice i da mogu koristiti stick na tabu Prestigio 5570c?!

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
VIP, CARNet i Android - (ne)moguća misija?!

Stavi sim druge mrežetrebao bi te tražiti unos koda za otključavanje tada ako je zaključan...

bug caruje, um klade valja
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
VIP, CARNet i Android - (ne)moguća misija?!

Ako sam dobro shvatio pitanje, stavi SIM karticu u mobitel i preko mobitela ukloni zahtjev za PIN-om.

 

Ako trebaš otključati stik, to ne znam kako izvesti (nisam nikad probao), s tim da ako ti je istekla ugovorna obaveza ili si ga kupio u prepaid paketu, a prošlo je godinu dana, tada s originalnim računom odeš u operaterov centar i oni ti otključaju stik o svom trošku.

Poruka je uređivana zadnji put sub 9.3.2013 8:45 (BMT).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
VIP, CARNet i Android - (ne)moguća misija?!

Otljučao sam ga sam!

Problem se sad javlja kad stick upiknem u tab, a tab ga ne pokrene, tj. nemogu imat internet konekciju... Neznam zašto...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
VIP, CARNet i Android - (ne)moguća misija?!

Kolega BMT jesi li nasao kakvo rjesenje? 
ja sam danas kupio tablet, ustekam vipov stick, probao sam podesiti apn, spoji se na mrezu ali kad otvorim browser baci mi neku autentifikacijsku gresku. 

Mjera čovjekova stvarna karaktera je ono što bi učinio kada za to nitko ne bi saznao...
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
VIP, CARNet i Android - (ne)moguća misija?!

Evo sad sam probao ubaciti sim karticu iz mobitela u stick i stick ustekam u tablet, prepisem apn postavke iz mobitela u tablet i radi uredno.

znaci da carnet ne radi ili je do njihovog servera ili krive postavke upisujemo, mozda se da softwerski rjesiti.

Mjera čovjekova stvarna karaktera je ono što bi učinio kada za to nitko ne bi saznao...
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
VIP, CARNet i Android - (ne)moguća misija?!

Jel ima Carnet za voice tarife? preko gprs0 APN-a? Znam da ima na data tarifama.....

bug caruje, um klade valja
 
0 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Re: VIP, CARNet i Android - (ne)moguća misija?!
Oldy kaže...

Jel ima Carnet za voice tarife? preko gprs0 APN-a? Znam da ima na data tarifama.....

ne kuzim.

carnet je samo za net, pod apn treba upisat carnet.vip.hr

Mjera čovjekova stvarna karaktera je ono što bi učinio kada za to nitko ne bi saznao...
14 godina
offline
VIP, CARNet i Android - (ne)moguća misija?!

Mislim da ne možeš ako ti je kartica sa voice tarife mora biti data sim. :)

bug caruje, um klade valja
 
1 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Re: VIP, CARNet i Android - (ne)moguća misija?!
Oldy kaže...

Mislim da ne možeš ako ti je kartica sa voice tarife mora biti data sim. :)

ne kuzim :)

kak znam dal mi je kartica sa voice tarife ili data sim?

a kolega ima isto takav tablet i ima tmobile stick i radi mu normalno kao i meni kada stavim karticu od mobitela u stick.

Mjera čovjekova stvarna karaktera je ono što bi učinio kada za to nitko ne bi saznao...
14 godina
moderator
offline
Re: VIP, CARNet i Android - (ne)moguća misija?!
luka_cro kaže...
kak znam dal mi je kartica sa voice tarife ili data sim?

Stavi ju u mobitel i probaj nazvat pa ćeš znat Smijeh

Fiat Klub Hrvatska -- fiatisti.hr
15 godina
neaktivan
offline
Re: VIP, CARNet i Android - (ne)moguća misija?!
XXX-Man kaže...
luka_cro kaže...
kak znam dal mi je kartica sa voice tarife ili data sim?

Stavi ju u mobitel i probaj nazvat pa ćeš znat Smijeh

tak sam i mislio :D

 

a nista izlgleda od tog carneta, uzet cu u tmobile neku tarifu za mlade posto je istekao ugovor sa vipom {#}

Mjera čovjekova stvarna karaktera je ono što bi učinio kada za to nitko ne bi saznao...
14 godina
offline
VIP, CARNet i Android - (ne)moguća misija?!

gprs0.vipnet.hr ne možeš mjenjati sa carnet.vip.hr možeš mjenjati samo data.vip.hr sa  carnet.vip.hr naravno uz važeće username i passs;  čim možeš ostvariti poziv sa sim-a znači da je voice tarifa na data sim-u i tarifama nema poziva samo net i sms. :)

bug caruje, um klade valja
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
VIP, CARNet i Android - (ne)moguća misija?!

Probao sam stavit tu karticu iz sticka u mobitel i ne mogu zvati, prekine poziv.

Mjera čovjekova stvarna karaktera je ono što bi učinio kada za to nitko ne bi saznao...
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
VIP, CARNet i Android - (ne)moguća misija?!

Koji APN koristiš na mobu?

bug caruje, um klade valja
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: VIP, CARNet i Android - (ne)moguća misija?!
Oldy kaže...

Koji APN koristiš na mobu?

gprs0.vipnet.hr

Mjera čovjekova stvarna karaktera je ono što bi učinio kada za to nitko ne bi saznao...
14 godina
offline
VIP, CARNet i Android - (ne)moguća misija?!

Da taj APN je za govorne voice tarife sa moba za podatkovne preko sticka je data.vip.hr. :)

bug caruje, um klade valja
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: VIP, CARNet i Android - (ne)moguća misija?!
Oldy kaže...

Da taj APN je za govorne voice tarife sa moba za podatkovne preko sticka je data.vip.hr. :)

i koje je sad rjesenje mom problemu na kraju?
znaci da na androidu ne mogu preko carnet.vip.hr?

 

jer na kompu u tom programu sto se spajam na net stoji pod apn carnet.vip.hr 

Mjera čovjekova stvarna karaktera je ono što bi učinio kada za to nitko ne bi saznao...
14 godina
offline
VIP, CARNet i Android - (ne)moguća misija?!

Da vjerovatno stoji ali ti je problem da se sa karticom iz moba nećeš spojiti preko tog APN-a ok? Treba ti data podatkovni sim ali na njemu nema poziva i drugačije su tarife za net i drugačiji APN. :)

Odnosno kontra sa govornom karticom iz moba sa tim tarifama za net koje imaš uz govor, sms, mms se nećeš isto tako spojiti preko data.vip.hr ili carnet.vip.hr mora biti gprs0.vipnet.hr :)

bug caruje, um klade valja
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.6.2013 23:18 (Oldy).
 
0 1 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice