Performance MX vs G700

poruka: 7
|
čitano: 7.529
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Performance MX vs G700

Posto sam primjetio da nema usporedbe za ova dva bezicna Logitech misa koji spadaju u gornji segment, a imao sam priliku koristiti oba odlucio sam napraviti mali review. Ovo mi je prvi review koji radim pa ako nemojte zamjerit na nedostacima i greskama :)

 

Uzmite u obzir da sam ja prosjecan korisnik koji ne smatra da mis ne mora biti striktno gamerski da bi se moglo adekvatno igrati te da ne tezim nekim ekstremnim performansama u igri vec volim da je mis ugodan jednako pri radu kao i pri igranju.

 

 

Pogled iz moje perspektive...

 

 

 

- ERGONOMIJA

 

 Uzevsi u obzir prosjecnu velicinu mojeg dlana moram ovdje dati prednost Performance MX'u koji je malo vislji od G700 te zbog toga daje bolji osjecaj kontrole i preciznosti no ta visina zahtjeva malo duze prilagodavanje. Uzevsi Performace MX u ruku trebalo mi je 2-3 dana prilagodbe da dobijem potpunu kontrolu nad njime (duzinu prilagodbe pripisujem visini) dok je kod G700 prilagodba mjerljiva u minutama. No bez obzira na duzu prilagodbu Performance MX mi je pruzio puno ugodniji osjecaj pri radu kao i pri igranju.

Odmoriste za palac te grip za mali prst daju puno uvjerljiviji osjecaj kod Perfomance MX'a nego kod G700. Razlog tome je sto Performance MX ima gumirana odmorista sto pridonosi kontroli dok je to kod G700 izvedeno sa nekom polu hrapavom plastikom koja ne samo da izgleda jeftino nego uopce ne pridonosi kontroli misa. Jednostavno receno mis klizi iz ruke (bile one znojne ili suhe), a pri naglom primanju miša ponovo u puni dlan dolazi do slucajnog pritiskanja bocnih tipki (no o tome malo kasnije).

 

"Ocjena ergonomije na stranu Performance MX'a"

 

 

 

- SENZOR

 

 Dark Field je nova tehnologija Logitecha koju cete naci na Performance MX'u dok G700 koristi nešto što su nazvali Gaming Laser. Iskreno moram priznati da ja nisam primjetio nikakvu razliku izmedu te dvije vrste lasera. Jedino ako mislite miš voziti po staklu trebat ce vam Dark Field. Oba misa su koristena na Steelseries QCK Heavy podlozi i nemam nikakve zamjerke. Oba su se pokazala odlicne performanse, prijemnik radi odlicno, a niti jednom nisam okusio "prazan hod".

Moram napomenuti da koristenjem Performance Mx'a bez podloge na poprilicno izlizanoj (glatkoj i potpuno cistoj) povrsini stola dolazilo je do praznog hoda iz tog razloga sto je povrsina bila pre cista. Naime Dark Field senzor ocitava najsitnije cestice na povrsini i to mu omogucije rad na povrsinama kao sto su staklo. U Logitechu kazu da ako je povrsina pre cista dovoljno je samo proci dlanom po njoj kako bi ostavili mikro cestice i mrtve stanice koje ce senzor prepoznati i raditi normalno. Iskreno oba misa rade savrseno na Steelseries QCK, a tokom tjedna cu (ako ulovim vremena) probati nadodati dojmove rada i na Roccat Sense podlozi.

 

"Ocjena senzora podjeljena. Prijem, tocnost i brzina izvanredna kako i prilici Logitechu."

 


 

 - TIPKE I SCROLL

 

 Standardni lijevi i desni kilkovi imaju odlican hod i daju poprilicno uvjerljiv osjecaj pri koristenju miseva na bilo koji nacin, igrali igre ili koristili misa pri svakodnevnom radu na racunalu. Dupli klik (double click) ili ne registrirani klik nisam niti jednom primijetio. Po pitanju toga veliki plus za oba dva misa.

 

Ajmo sada na ostale tipke. (ne ukljucujuci lijeve i desne)

 

Performance MX ih ima 5 dok G700 posjeduje 9 dodatnih tipki.

 

Tipke na Performance MX'u su odlicno rasporedene te u niti jednom trenutku nisam slucajno pritisnuo bilo koju od njih. Back i Forward tipke su malo vislje sto takoder trazi prilagodbu ali daje dodatnu sigurnost od slucajnih klikova. Sve tipke je naravno moguce prilagoditi svojim potrebama, a tipka ispod palca je super funkcionalna i odlicno pozicionirana. Takoder sve tipke imaju odlican hod te daju uvjerljiv osjecaj pri koristenju. Scroll tipka je takoder uvjerljiva iz tog razloga sto nije preuzeta tehnologija sa MX Revolutiona pa Performance MX nema sa time problema.

 

 Moj primjer koristenja dodatnih tipki na Performance MX'u

 

- Back i Forward tipke (orginalno postavljene za web browser)

- Application Switcher tipka (nalazi se ispod palca kojoj je ujedno App Switch orginalna postavka) meni sluzi kao One Touch Search (otvaranje web preglednika)

- Zoom tipka (orginalna postavka je kako i ime kaze zoom) a meni sluzi kao resize (minimize i maximize prozora)

 

 

Tipke na G700, makar ih ima vise moram upozoriti da nisu bas uvjerljive. Gornje tri tipke su odlicno smjestene, tik do kaziprsta samo sto pruzaju dosta neuvjerljiv osjecaj pri tipkanju. Imaju dosta mekan i kratak hod pa tako ponekad necete biti sigurni da ste je zaista pritisnuli no da su funkcionalno smjestene moram priznati da jesu.

Bocne tipke su smjestene u dva reda jedna ispod druge pa ako imate povece dlanove i prste imat cete velikih problema sa njima. Ja sa normalnim proporcijama :) dlana i prstiju sam iskusio veliko razocaranje u koristenju tih tipki. Kada uzmete mis i pogledate ga bocno da vidite tipke vidjet cete koliko su blizu jedna druge pa sam stoga morao postaviti indenticne postavke za gornju i za donju tipku jer mi se ucestalo desavalo da pritisnem krivu tipku, a pri klizenju misa iz ruke ta primanju istog ponovo u pravilan polozaj mi se ucestalo desavalo da nehoticno bacam flashbangove i granate sebi pod noge :p sto je na kraju rezultiralo micanjem svih postavki sa tih tipki.

 

 Moj primjer koristenja tipki na G700

 

- Back i Forward tipke (sve 4 bocne tipke su koristene za back i forward jer jednostavno nisam mogao koristiti opcije za druge aplikacije na preostalim tipkama zbog    ucestalog fulanja) tako da su obje lijeve bile za forward, a desne za back" 

- G8 tipka mi je sluzila za One Touch Search

- Ostale tipke jednostavno nisam nasao upotrebljive

 

 

Kotacici na oba misa posjeduju tehnologiju Hyper Scroll koja je prvi put videna na MX Revolution modelu i donijela je znacajno poboljsanje u koristenju misa. Za one koji neznaju kod MX Revolution modela to je bilo izvedeno na nacin da se kotacic pritisnuo pa se tako prebacivao u "free spin" nacin rada ili putem softvera u kojem ste mogli podesiti da ako jako zavrtite kotacic on se automatski prebacuje u "free spin" , a prilikom zaustavljana se takoder automatski vraca u normalan rezim rada. 

Osvrnimo se sada na opet na nase modele.

Kod nasa dva misa to je izvedeno mehanickim putem pomocu tipke koja se nalazi tik iznad kotacica i zahtjeva malo navikavanja i kod jednog i kod drugog no nako sto to savladate bit cete odusevljeni. Steta je sto nije ostalo isto kao i kod MX Revolutiona no zato smo dobili potpuno funkcionalnu tipku na kotacicu sto nije bas bio primjer kod starijeg Logitechovog modela.

 

Ocjena tipki i scrolla (sto se tice tipki definitivno na strani Performance MX'a, a po pitanju kotacica 50/50)

 

 

- SOFTWARE

 

 Mislim da se tu nema sta puno govoriti. Uvjek odlicni Logitechov Set Point.

No jednu zamjerku ipak imam. Iako su nasa dva kandidata u samom vrhu Logitechove ponude nemoze se koristit isti softver da oba modela, a ujedno mi softver za G700 nije prepoznao tipkovnicu (facepalm) dok je kod drivera za Performance MX bila uredno prisutna uz sve mogucnosti podesavanja.

 

Ocjena za softver blago na strani Performance MX'a

 

 

 

UNIFYING / NANO PRIJEMNIK

 

 Malen, tocan dalekometan :)

 

Prisutan kod oba modela doduse malo drukcije verzije (Performance MX=Unifying - G700=Nano). Veliki napredak naspram starijeg i nekoliko puta veceg im brata koji je bio prisutan kod MX Revolutiona

 

Ocjena nepotrebna, jednostavno odlican

 

 

 

STANDARDNA OPREMA I PUNJENJE

 

Sa Performance MX'om u paketu dolazi Unifying prijemnik te produzni kabel za njega tako da ga mozete smjestit na povrsinu stola.

U kutiji se nalazi i USB data kabel tako da mis mozete puniti dok ga koristite ili ga koristit kao zicni no to nije preporucljivo jer je kabel poprilicno tvrd pa cete imati jako neugodan osjecaj koristenja misa na takav nacin uz konstantno zapinjanje kabla i natezanje misa misleci kako cete sve potrgati jer USB port na misu ne djeluje nimalo cvrsto dok je kabel ustekan.

Dodatni plus je i strujni utikac tako da mis mozete puniti i na normalnu uticnicu koristeci USB kabel prilozen u paketu (definitivna preporuka ako se uzme u obzir da USB portova na racunalu uvjek fali) :). Sve to dolazi prilozeno u lijepoj maloj torbici.

Te na kraju naravno upute za koristenje i CD sa driverima. ;)

 

Uz G700 cete dobiti sve gore navedeno osim strujnog utikaca i Cd'a sa driverima koje morate preuzeti sa njihove stranice sto smatram propustom (ne velikim ali ipak propustom).

Data kabel je kod modela G700 nesto meksi pa je time i malo ugodnije koristenje misa zicnim putem i prilikom igranja no i dalje je prilicno krut za upotrebu misa na taj nacin. Puno bolje izveden USB port na misu, fiksniji i cvrsci te ne djeluje kao da cete sve potrgati kao kod Performance MX modela.

Jos jedna sitnica je maleni spremnik ispod poklopca baterije za Unifying prijemnik koji olaksava prijenos (i umanjuje mogucnost gubljenja), a nije prisutan kod Performance MX modela ali i kod njega ga mozete utrpati ispod makar nema predvideno mjesto za to :)

 

Ocjena standardne opreme i punjenja

Moram priznati da sam tu jako neudlucan, G700 pruza prilicno ucinkovitije rjesenje kod istovremenog punjenja i koristenja/igranja, dok je Performance MX tu malo zakazao no njega ni nemozemo uzeti u obzir kao "gamerski mis". Sa druge strane Performance MX donosi strujni utikac, CD sa driverima i cool torbicu :) hmmm..

Podjeljene ocjene 50/50

 

 

 - ZAKLJUCAK

 

Dva odlicna bezicna misa iz majstorske Logitechove radionice no laganu prednost dajem Performance MX'u iz sljedecih razloga:

 

- Nama sa srednim/velikim sapama (majka priroda nam je kriva i ima nas dosta) :) G700 ce jednostavno biti pre mali mis dok ce korisnici sa manjim dlanovim uzivati u svakodnevnom koristenju G700 i mozda im iz tog razloga grip nece predstavljati problem.

 

- Grip je daleko bolje izveden na skupljem modelu i osobno to smatram krucijalnim faktorom pri odluci kupovine misa. Jednostavno ne volim da mi mis bjezi iz ruke, a smatram da nas ima puno takvih.

 

- Ukoliko kupujete novi mis i nemozete odluciti izmedu ova dva modela preporucujem da definitivno prvo vidite kako vam koji lezi u ruci jer su nebo i zemlja po pitanju toga. Dajte si vremena i tipkajte po njima u ducanu koristeci sve tipke i neka vam nebude neugodno jer nisu nimalo jeftini :)

 

- Cijenu necu komentirati jer svi znamo da bi trebalo biti jeftinije :D

 

 

Toliko od mene i nadam se da sam nekome pomogao u odluci te da review nije ocajan (i da mozda nisam previdio da ga je netko napravio) /facepalm

 

Ako ste si dali truda i procitali slobodno komentirajte sta valja, a sta ne pa kad/ako se odvazim ili budem u prilici napraviti nesto slicno znam u cemu sam grijesio i sta treba mjenjati/dodati.

 

Live long and prosper {#}

 


The best way to be boring is to leave nothing out.
Poruka je uređivana zadnji put sri 5.1.2011 0:22 (Sale_ds).
Moj PC  
12 0 hvala 12
14 godina
neaktivan
offline
Performance MX vs G700
Svaka pohvala za recenziju dosta si to dobro napravio.

Promišljanje je posao mnogih; odlučivanje pak samo jednoga.
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Performance MX vs G700

Pohvala na reviewu, jer si si dao truda detaljno sve opisati, iako ja imam drukcija iskustva sa bocnim tipkama ali ok, 100 ljudi - 100 šapa :P

 

E i receiver kod g700 nije unificiran kao kod MX.

Živo mi se fućka, spavam do ručka, mama me mazi, a Tito me brani.
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
RE: Performance MX vs G700
AA-d00d kaže...

E i receiver kod g700 nije unificiran kao kod MX.

Ispravljeno. Uopce nisam skuzio.

 

I hvala na pohvalama :)

The best way to be boring is to leave nothing out.
13 godina
neaktivan
offline
RE: Performance MX vs G700
Sad sjedim u vlaku i kontam si... Pa Unifying je tehnologija koja objedinjuje vise uredaja..eee zato mi nije prepoznao tipkovnicu sa driverima od g700 i zato trebaju razliciti driveri pas mu glavu lizo :p
The best way to be boring is to leave nothing out.
14 godina
neaktivan
offline
Performance MX vs G700

E jos samo da si naveo i baterije koji kako papa bio bi savrsen review :P

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic. http://db.tt/0iXs5Cx
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Performance MX vs G700

Lijepo si napisao, samo MX nema data preko kabla, samo punjenje. Meni na MX baterija traje preko tjedan dana 10+ sati na dan koliko sam čitao G700 puno prije potroši.

 
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice