Overclocking Intel procesora (dual,quad) izdvojena tema

poruka: 4.205
|
čitano: 590.529
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
protjeran
offline
RE: Overclocking Intel procesora (dual,quad)
brti kaže...

Zanima me kad se radi overclock jel se moze ostetiti procesor i sto se dobiva s tim

 Normalno je da se sve može oštetiti van granica tvorničkih postavki. Kod hardwarea.

Overclock podiže temperature procesora i ako su iznad rizičnih drastično smanjuje vijek trajanja komponente.Nevinašce

free speech for the dumbxD
14 godina
neaktivan
offline
RE: Overclocking Intel procesora (dual,quad)
stoncin3 kaže...
brti kaže...

Zanima me kad se radi overclock jel se moze ostetiti procesor i sto se dobiva s tim

 Normalno je da se sve može oštetiti van granica tvorničkih postavki. Kod hardwarea.

Overclock podiže temperature procesora i ako su iznad rizičnih drastično smanjuje vijek trajanja komponente.Nevinašce

sa 15 godina na 10 godina ........

 

Kod overclocka treba nac optimalne postavke pri kojima su voltaze i temperature u granicama normale.....

Normalno ako pretjeras sa voltazama da se moze dogoditi kolaps, ali treba se prvo dobro informirat i nema straja

Google is your friend
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.7.2010 11:35 (Jurky).
16 godina
offline
Overclocking Intel procesora (dual,quad)

Evo probao sam ponovno overclock E6600 sa 2x 2,4 na 2x 3,0, zasad se sve čini stabilno, temperatura u full loadu ne prelazi 50

 

Evo postavke u BIOSU ako koga zanima:

 

CPU Clock Ratio - 9x

CPU Host Frequency - 333

System memory multiplier - 2,5

DDR2 Overvoltage - +0,050 V

CPU Vcore - 1,375 ( hvala Penryn)

 

 

RAM tajminzi  5-5-5-15

Uh, što volim ovaj režim - drugi rade a ja ležim
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Overclocking Intel procesora (dual,quad)
Adoon kaže...

Evo probao sam ponovno overclock E6600 sa 2x 2,4 na 2x 3,0, zasad se sve čini stabilno, temperatura u full loadu ne prelazi 50

 

Evo postavke u BIOSU ako koga zanima:

 

CPU Clock Ratio - 9x

CPU Host Frequency - 333

System memory multiplier - 2,5

DDR2 Overvoltage - +0,050 V

CPU Vcore - 1,375 ( hvala Penryn)

 

 

RAM tajminzi  5-5-5-15

Sad ga optereti sa OCCT-om.

16 godina
offline
Overclocking Intel procesora (dual,quad)

Hoću, odvrtio je par sati Everesta bez problema

 

Uh, što volim ovaj režim - drugi rade a ja ležim
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Overclocking Intel procesora (dual,quad)
Adoon kaže...

Hoću, odvrtio je par sati Everesta bez problema

 

Aha, onda ni ne trebaš. Ako je izdržao višesatni everest onda znači da mu je 1.375v dovoljno.

Pogledaj u Everestu pod Računalo>Senzor koliki je vcore u Windowsima.(odnosno, jel ti matična vdrop-a i koliko)

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.7.2010 17:16 (Penryn).
16 godina
offline
Overclocking Intel procesora (dual,quad)

1.34 i ne mrda

Uh, što volim ovaj režim - drugi rade a ja ležim
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Overclocking Intel procesora (dual,quad)
Adoon kaže...

1.34 i ne mrda

Prati tu vrijednost dok je komp u mirovanju i kad je opterećen sa everestom.

Pitam čisto informativno da vidim jel ploča vdroop-a.  Osmijeh

16 godina
offline
Overclocking Intel procesora (dual,quad)

Pod opterećenjem oslilira između 1,33 i 1,34  , to je to

Uh, što volim ovaj režim - drugi rade a ja ležim
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Overclocking Intel procesora (dual,quad)
Adoon kaže...

Pod opterećenjem oslilira između 1,33 i 1,34  , to je to

To je vrlo dobro. Sad ti preostaje najlakši test..svakodnevno korištenje.  Namigiva

14 godina
neaktivan
offline
Overclocking Intel procesora (dual,quad)

 

Eto mene na ovoj temi.

Jos sam nov u ovome pa budite njezni.Nevinašce

Imam malih problema sa oc mog proca. Ja sam ga uspio dici do 3.5 a znam da moze i vise. Ukratko, ne mogu pogoditi omjer fsb/multiplier.

Ako ima i zainteresiranih sa podrucja zapresica, placam pizzu i pivu ko me nauci!

Eto malo da pogledate:

Fila2mad
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
RE: Overclocking Intel procesora (dual,quad)

ma nemoras ga vise dizati, i 3.5 je odlicno

13 godina
neaktivan
offline
Overclocking Intel procesora (dual,quad)

pozdrav raja,

 

[URL=http://img8.imageshack.us/i/clocking.png/][IMG]http://img8.imageshack.us/img8/3123/clocking.png[/IMG][/URL]

 

uspio sam clokati svoj procesor do 2.88 ghz, i htio sam ga clokati do 3.0 ghz medjutim gasi mi se kompjuter dok na 2.88 ghz ne gasi se......zanima me zasto se gasi na 3.0 ghz???

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Overclocking Intel procesora (dual,quad)
thebigboy kaže...

pozdrav raja,

 

[URL=http://img8.imageshack.us/i/clocking.png/][IMG]http://img8.imageshack.us/img8/3123/clocking.png[/IMG][/URL]

 

uspio sam clokati svoj procesor do 2.88 ghz, i htio sam ga clokati do 3.0 ghz medjutim gasi mi se kompjuter dok na 2.88 ghz ne gasi se......zanima me zasto se gasi na 3.0 ghz???

 

digni voltažu pa neće

http://gtabalkan.com
13 godina
neaktivan
offline
RE: Overclocking Intel procesora (dual,quad)

digao sam na 1.45 V i opet isto

14 godina
neaktivan
offline
RE: Overclocking Intel procesora (dual,quad)
thebigboy kaže...

ma nemoras ga vise dizati, i 3.5 je odlicno

Ma je odlicno, ali sam taj proc uzeo bas zbog oc-a.

Planirao sam ga dici iznad 4 ghz

Fila2mad
13 godina
neaktivan
offline
RE: Overclocking Intel procesora (dual,quad)

neće.....temperatura na ovom mi varira izmedju 47-52 stepena i graficka takodjer varira izmedju 59-65 stepeni..jeli to normalno ili je previse jer planiram kupovati novi cooler

14 godina
neaktivan
offline
RE: Overclocking Intel procesora (dual,quad)
Fila2mad kaže...

 

Ma je odlicno, ali sam taj proc uzeo bas zbog oc-a.

Planirao sam ga dici iznad 4 ghz

 Probaj staviti FSB na 400, multi za proc na 10, koji ram imaš na tu ploču ide ddr2 ako se ne varam, tako da pripaziš malo i na frekvneciju rama, i na kraju voltaža, 1.45 bi trebalo biti dosta za 4GHz, no budući da je to extreme procesor, trebalo bi mu još manje. No kako se svaki čip razlikuje jedan od drugog, možda njemu nije dosta 1.45 pa mu daj još soka.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Overclocking Intel procesora (dual,quad)
Fila2mad kaže...
thebigboy kaže...

ma nemoras ga vise dizati, i 3.5 je odlicno

Ma je odlicno, ali sam taj proc uzeo bas zbog oc-a.

Planirao sam ga dici iznad 4 ghz

Hm...Pod "moj PC" kod tebe piše da ti je proc na @3.9Ghz?No ok..Ako imaš Formulu onda probaj kako ti je kolega gore rekao.

 EDIT:No mislim da će ti trebati manji napon od 1.45V.

Punk's not dead!!!!
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.7.2010 0:24 (doctor_crash).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Overclocking Intel procesora (dual,quad)
mrog 33 kaže...
Fila2mad kaže...

 

Ma je odlicno, ali sam taj proc uzeo bas zbog oc-a.

Planirao sam ga dici iznad 4 ghz

 Probaj staviti FSB na 400, multi za proc na 10, koji ram imaš na tu ploču ide ddr2 ako se ne varam, tako da pripaziš malo i na frekvneciju rama, i na kraju voltaža, 1.45 bi trebalo biti dosta za 4GHz, no budući da je to extreme procesor, trebalo bi mu još manje. No kako se svaki čip razlikuje jedan od drugog, možda njemu nije dosta 1.45 pa mu daj još soka.

99% mu je radi frekvencije memorije, jer na 1.45V ima da se pali ko iz topa .......

 

stavi sto ti je kolega mrog33 preporucio i pogledaj kolika ti je frekvencija rama, smanji mnozitelj rama da dodjes na otprilike stock frekvencije memorije, jer kad dizes FSB automatski se i overclocka memorija.....

Google is your friend
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.7.2010 8:43 (Jurky).
14 godina
neaktivan
offline
Overclocking E8400 - ne ide

Moj prvi overclocking, koji mi ne ide baš, napisao sam na zaključanoj sada temi:

 

http://www.bug.hr/forum/topic/overclocking/overclocking-e8400-ne-ide/61341.aspx

 

a mislio sam da bude otključana čisto kao nadopuna LUXX-ovim, Razer-ovim i r420r-ovim stickijima u vidu grafičke prezentacije podešavanja postavki u BIOS-u, što mislim da svim početnicima nedostaje. Pa ako možeš F1IVO da je otključaš, a LUUX, Razer, r420r i ostali je nadopune ... i naravno pomognu za dovršiti overclocking.

 

Također za sticki temu o overclockingu - je u redu, za par sugestija, ali mislim da ako netko ima opširan i specifičan problem kod overclockiranja, trebalo bi pustiti da se otvori nova tema, inače i ovako već 48 stranica u ovoj temi .... malo je nepregledno ..... Stavimo onda samo 7-8 tema u rubriku Overclocking i gotovo Smijeh ...

 

Ako ne, molio bi ako mogu u ovoj temi onda dobiti sugestije.

 

Trebam li ponovo pisati ili je gornji link dovoljan da bi se mogao problem pročitati i dati mi u ovoj temi sugestije? Hvala.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.7.2010 12:58 (Tiger).
Moj PC  
0 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Overclocking E8400 - ne ide

Stavi dakle FSB na 400, memory multiplier na 2.50, što će ti dati 1000MHz (orginal je 1066), i PCIe frequncy stavi na 100, nije preporučljivo imati to na auto. Voltažu ramu i ploči netreba davat, jedino malo procu, vidjet ćeš kolko. Predopostavljam ne više od 1.3v  za e8400 i to je previše pri toj frekvenciji

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.7.2010 12:59 (mrog 33).
13 godina
neaktivan
offline
Overclocking Intel procesora (dual,quad)

ja sam clokao svoj procesor na 2.88, i na CPUID mi prikazuje da je multipier 6x a ja sam napisao da bude 9x..kako da bude uvijek 9x odnosno da bude zakljucan na 9x?

 

i jos nesto.....ovo me buni, imate na slici......na cpuid prikazuje 2.88, na dva razlicita programa pokazuje 3.84 ghz, i na jednoj stranici također.....kome da vjerujem?

brzina brzina
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.7.2010 14:53 (thebigboy).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Overclocking E8400 - ne ide
Tiger kaže...

Moj prvi overclocking, koji mi ne ide baš, napisao sam na zaključanoj sada temi:

 

http://www.bug.hr/forum/topic/overclocking/overclocking-e8400-ne-ide/61341.aspx

 

a mislio sam da bude otključana čisto kao nadopuna LUXX-ovim, Razer-ovim i r420r-ovim stickijima u vidu grafičke prezentacije podešavanja postavki u BIOS-u, što mislim da svim početnicima nedostaje. Pa ako možeš F1IVO da je otključaš, a LUUX, Razer, r420r i ostali je nadopune ... i naravno pomognu za dovršiti overclocking.

 

Također za sticki temu o overclockingu - je u redu, za par sugestija, ali mislim da ako netko ima opširan i specifičan problem kod overclockiranja, trebalo bi pustiti da se otvori nova tema, inače i ovako već 48 stranica u ovoj temi .... malo je nepregledno ..... Stavimo onda samo 7-8 tema u rubriku Overclocking i gotovo Smijeh ...

 

Ako ne, molio bi ako mogu u ovoj temi onda dobiti sugestije.

 

Trebam li ponovo pisati ili je gornji link dovoljan da bi se mogao problem pročitati i dati mi u ovoj temi sugestije? Hvala.

 

 

nema zašto otkljućavat, jer nemaju svi iste matične da će im tako bit bios.. Svi koji imaju pitanje postavit će u ovu temu i to je to..

http://gtabalkan.com
14 godina
neaktivan
offline
RE: Overclocking E8400 - ne ide
mrog 33 kaže...

Stavi dakle FSB na 400, memory multiplier na 2.50, što će ti dati 1000MHz (orginal je 1066), i PCIe frequncy stavi na 100, nije preporučljivo imati to na auto. Voltažu ramu i ploči netreba davat, jedino malo procu, vidjet ćeš kolko. Predopostavljam ne više od 1.3v  za e8400 i to je previše pri toj frekvenciji

Hvala. Primjenio sam sve i uspjelo je.

 

- FSB sam podesio na 400 MHz,

 

- memory multiplier na 2.4 (5:6), jer mi u biosu ima predefenirane vrijednosti, a prva slijedeća mi je 3.2 (5:8), što mi za memoriju iznosi 400 Mhz * 1,2*2= 980 MHz frquency - to bi bilo OK? Memorije su sa svojim pasivnim hladnjacima, tako da računam da bi mogle podnijeti puno više. BIOS mi je sam podesio latencije (na "Auto" su) na CL5-7-7-22 to je isto OK?

 

- PCIe frquency sam stavio na 100 MHZ Osmijeh

 

- za sada sam voltažu pustio na "Auto".

 

Tako smo moj kompjuter i ja došli do 400 Mhz * 9 (zaključani množitelj) = 3,6 GHz Osmijeh

 

Već vrti prime95 bez problema... radi kao avion... jedino su mi sada temperature 72-73C (očitano u CoreTemp-u), jer tomu ima vjerojatno dosta utjecaj grafička ispod procesora, koja je inače tiha u normalnom režimu, ali 2GPU griju, ali ipak u granici normale - OK je.

 

Da li da tu stanem za sada sa povećanjem FSB-a, dok ne ugradim dodatne ventilatore na kućištu - link na temu Samogradnja na sliku ovog crnog kompjutera:

http://www.bug.hr/forum/topic/samogradnja/case-moding-by-tiger/59017.aspx

 

Ili da idem dalje do FSB 450 MHz odnosno dok se ne pojavi potreba za blagim povećanjem napona procesora  max do 1.3 V? Ali tada će mi se temperature procesora vjerojatno dignuti dosta...

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.7.2010 20:05 (Tiger).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Overclocking E8400 - ne ide

Nemoj voltažu ostavljati na auto, Probaj ju sa default volatžom, pa ako neće biti dobro postupno povećavaj. Kolko sam pročitao E8400 sa 1.3v radi na 4GHz i sa stock coolerom i temp su jako male. Tebi su ovak velike jel si ostavio volatžu na auto pa mu ploča daje previše vcora. Pogledaj samo prvu stranicuna ovoj temi pa vidi što je mtopol napisao 

14 godina
neaktivan
offline
RE: Overclocking E8400 i GA-P35-DS3 - ide
mrog 33 kaže...

Nemoj voltažu ostavljati na auto, Probaj ju sa default volatžom, pa ako neće biti dobro postupno povećavaj. Kolko sam pročitao E8400 sa 1.3v radi na 4GHz i sa stock coolerom i temp su jako male. Tebi su ovak velike jel si ostavio volatžu na auto pa mu ploča daje previše vcora. Pogledaj samo prvu stranicuna ovoj temi pa vidi što je mtopol napisao 

Probao sam prvo koliko mogu sa voltažom na Auto... Došao sam do FSB 410 MHz, odnosno CPU frequency 3,68 GHz..., a dalje na 420 MHz mi prime95 izbacio grešku nakon 6 sati, te sam se vratio na 410 MHz.

 

Kada sam stavio "System voltage control" u BIOS-u na "Manualno", nisam mogao vidjeti koliko mi je BIOS podesio napone. Kod DDR2 kod latencija piše "Auto" ali i piše koje je vrijednosti stavio BIOS: CL5-7-7-23.

Vrijednosti u BIOS-u Vrijednosti u BIOS-u
EDIT:

Kako bi mogao vidjeti koje je napone podesio BIOS? - Za sada Everest pokazuje samo CPU voltage i Memory voltage, ništa od NB i SB voltage.

Za vcore za CPU sam uspio vidjeti u CPUID-u dok se vrtio prime95 da je BIOS podesio napon CPU-a na 1,312 V.

Za DIMM Voltage sam vidio u Eversestu da radi pod 2,11 V.

U Everstu sam vidio da je napon na kome tvornički radi NorthBridge Intel P35 1,25 V, ali se ne vidi pod kojim sada radi? Također u Eversestu pod SouthBridge vidio sam da je tvornički napon 1,05 V, ali se također ne vidi pod kojim radi sada a koji je podesio BIOS (Inelligent Tweaker) ?

 

Pokušao bi doći do FSB 450 MHz. Za sada imam sigurnih 410 MHz. Kada bi uspio vidjet gornje napone, mogao bi nastaviti ručno podešavati napone, ali uvijek kada sa "Auto" prebacim na "Manual" BIOS mi pored izbaci poruku da mi naponi nisu usklađeni... - jer je DDR2 standardno radi na 1,8 V a moje memorije na 2,1 V (+0.3 V)  

 

EDIT2:

Gore na slici mogu pod "System voltage control" na "Manual" podešavati povećanje ili smanjenje napona i to:

1. DDR2 - normalno je podešen na 1,8 V za DDR2, obzirom da moje sve četiri memorije mogu raditi na 2,1 V stavio bi tu 0.3 V (dobijem 1.8 V+ 0.3 V = 2.1 V).

2. PCI-E - ne mogu vidjeti vrijednost za stavljenih FSB 410 MHz...

3. FSB OverVoltage - isto se ne vidi koja je vrijednost ...

4. (G)MCH OverVoltage - napon NorthBridgea - vidi se u Everestu.

5. CPU Voltage - vidio sam u CDUID da je vrijednost koju je podesio BIOS 1,312 V, a i u Everestu se vidi.

 

Latencije memorije su u redu a BIOS ih je sam podesio: CL5-7-7-23.

 

EDIT3:

Uspio sam doći do 3,78 GHz u ovim ljetnjim mjesecima (temperatura u sobi 27C, obije jezgre 69C). Više ne bi išao za sada. CPU frequency 3,78 GHz dobio sa slijedećim postavkama:

CPU Clock Ratio: 9x
CPU Host Clock Control: ENABLED
CPU Host Frequency: 420
PCI Express Frequency: 101
CIA2: Disabled
Performance Enhance: Standard
System Memory Multiplier SPD: 2.40

Dram Timing Selectable SPD: AUTO
(tada je BIOS podesio ove vrijednosti:
CAS Latency Time: 5
DRAM RAS to CAS: 5
DRAM RAS Precharge: 5
Precharge Delay: 15
-odnosno sve: CL5-5-5-15-3-3-5-44-3-7-17
-dok u CPUID v1.54 pokazuje CL5-7-7-23-66-2T)

System Voltage Control: MANUAL
DDR2 OverVoltage Control: +.3v (što znači 1,8 V +0,3 V = 2,1 V - normalni napon za DDR2 1066MHz)
PCI-E OverVoltage Control: +.1v (napon PCI-E sabirnice)
FSB OverVoltage Control: +.2v (napon SouthBridge 1,05 v + 0,2 V = 1,25 V
(G) MCH OverVotage Control: +.25v (napon NorthBridge 1,25 v + 0,25 V = 1,50 V

CPU Voltage Control: 1.34375 v.

 

I to bi bilo to za sada.

Pod prime95 nakon 21 sat rada nije javio pogrešku, tako da može raditi 24/7 iako je testiran 21 satNamigiva

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 24.7.2010 0:54 (Tiger).
15 godina
protjeran
offline
Overclocking Intel procesora (dual,quad)

E ekipo jer bi moj mogao na 4.0GHz na ovoj mbo?

Uzeo bi dns u Linksa je subotnja akcija na Scythe Yasya!

Za 319kn umjesto 359?

Kako bi se Scythe Yasya nosio sa Q6600 na 3.60-4.00GHz?

Sad je na stocku 3.00GHz bez beda več 8-9 mjes!!!

Hvala puno i pls javite jer bi dns uzeo cooler Scythe dok traje akcija!Cool

free speech for the dumbxD
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Overclocking Intel procesora (dual,quad)
stoncin3 kaže...

E ekipo jer bi moj mogao na 4.0GHz na ovoj mbo?

Uzeo bi dns u Linksa je subotnja akcija na Scythe Yasya!

Za 319kn umjesto 359?

Kako bi se Scythe Yasya nosio sa Q6600 na 3.60-4.00GHz?

Sad je na stocku 3.00GHz bez beda več 8-9 mjes!!!

Hvala puno i pls javite jer bi dns uzeo cooler Scythe dok traje akcija!Cool

Q6600 na 4.0GHz? Nema šanse.

Jedino ako je G0 i matična može dati preko 1.6V.

A i tada teško bez vodenog..

A i za preko 3.3GHz Q6600 treba minimalno 1.5V tako da računaj na toplinski udar u sobi.

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.7.2010 11:39 (Penryn).
15 godina
protjeran
offline
RE: Overclocking Intel procesora (dual,quad)

OK.

Thanks.

Znači moj je G0 stepping pa bi mogao više.

E sad na stock hladnjaku i 3.00GHz temperature u OCCT i primeu ne prelaze 65° jezgra.

Ako dignem na 3.20GHz ide preko 75.

To šta ti govoriš!!!

Matična GA EX38-DS4, znači Intel x38 chipset koja mis može potegnuti ovaj clock ja bi htio na 3.60.

Ako će hladnjak moći

btw na 3,20 drži ga napon 1.30625V u BIOS-u samo kažem pregrijava se na stock cooleru

Neodlučan

free speech for the dumbxD
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice