Reforma jezika foruma

poruka: 193
|
čitano: 33.437
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
RE: BUG, reforma jezika
Miro kaže...

 

I time već pada u vodu ovakva inicijativa, pisana u krajnje dobroj namjeri - kao što smo svi samozvani selektori i treneri kada se raspravlja o nogometu, tako si baš svatko uzima za pravo da podučava druge o - jeziku! Lijepo je imati dobre namjere, ali ne treba pretjerivati u propisivanju "jezika roda moga".

ja sam zagovornik vulgaris svakodnevnice sa plocnika po vuku ;)

sve ostalo je sterilno za drutvenu mrezu ili forum.

nema veze sto je oku neugodno.

 

udarac samir-a je bio iznimno los  :))

gledao sam sinoc emisiju kapital-netvork-a i ugledao urednika bug-a na prezentaciji rvackog majkrosoft ofisa.

 

what Marcellus Wallace looked like
14 godina
offline
RE: BUG, reforma jezika
AA-d00d kaže...
Sheeva kaže...

pa mislim stvarno
štokavski je ovdje da se svi razumije kak Bog zapovijeda jer da svaki pise po svojem kao ja tu gore.. nebi se mi nacital nit buga nit nicega ;)

Baš tako. Štokavski bar razumiju oni iz kajkavskih i čakavskih sredina dok se kajkavci i čakavci rijetko kad 100% razumiju.

 

Ja čakavac s jedne strane, a kajkavac sa druge, i iako je čakavski moj, i na njemu sam odrastao, svejedno znam kajkavski skoro isto tako...

ali moj ces jezik tesko razumijet makar sam kajkavac
problem je sto zivim blizu slovenske granice gdje svi govore mix kajkavsko slovenskog i zato ja tako lijepo govorim-.-
postoji kajkavsko narjecje al ne jedno, ima ih na mnozine, ako nisi cuo, poslusaj ljude iz bednje.. neces ih razumijet ni da si kajkavac jer to oni tako govore i nema druge...
mogu ja desifrirati cakavski al onda to potraje dugo zato svi pisu lijepo stokavskim standardnim dijalektom!

16 godina
offline
BUG, reforma jezika

Super je kad se nađe lokalni dušebrižnik koji, po mojoj procjeni, zbog manjka pažnje odluči privući istu poučavajući internet populaciju pravopisu.

Naročito ako i sam u cijeloj toj priči napravi pogreške.

 

Eto, samo naprijed.

When I get sad I stop being sad and I be awesome instead. True story!
15 godina
offline
BUG, reforma jezika

Bum ti se sad se na kajkavski raspisal, kaj mi buš sad napravil :P

▶ ▷ ▶ ☠P➋P FrEaK☠ ◀ ◁ ◀ email: p2pcro(at)gmail.com || FLAC - Free Lossless Audio Codec || http://www.bug.hr/bug/tekst/flac/95083.aspx
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.10.2010 20:22 (BORG).
16 godina
neaktivan
offline
RE: BUG, reforma jezika
Danny_HR kaže...

Super je kad se nađe lokalni dušebrižnik koji, po mojoj procjeni, zbog manjka pažnje odluči privući istu poučavajući internet populaciju pravopisu.

Naročito ako i sam u cijeloj toj priči napravi pogreške.

 

Eto, samo naprijed.

Hehe Mentalist si zabrijo da ima neki utjecaj na forumu, da je dovoljno jak da povede pobunu :P (karikiram).

"Yesterday is a history, tommorow a mistery, but today is a gift. Thats why it's called present"
16 godina
offline
RE: BUG, reforma jezika
Mentalist kaže...

 

Za početak, preporučujem korištenje standarnog, tj. književnog hrvatskog, srpskog ili bošnjačkog jezika.

Kolko vidim, ideje su ti slabo prihvacene. Ovo je hrvatski forum i najlogicnije je da se pise na hrtvatskom... No nema razloga da mi Hrvati inzistiramo da vi Bosnjaci i Srbi pisete na hrvatskom jer vas dobro razumijemo (manje-vise). Al da ti koji nisi Hrvat na hrvatskom forumu napises da se koristi standardni sprski ? bosnjacki ? Kaj si ti umisljas da si Tito Drugi ?

http://www.mediafire.com/?er4ng2zenhm
16 godina
neaktivan
offline
BUG, reforma jezika

Moje je mišljenje da ne treba raditi cirkus od toga, već da se svi mi, naravno u granicama mogućnosti i znanja pokušamo truditi da pišemo u duhu kvalitetnog hrvatskog jezika, te da se poštuju barem neka osnovna pravila. Samo to.

14 godina
neaktivan
offline
RE: BUG, reforma jezika
Riker kaže...

Moje je mišljenje da ne treba raditi cirkus od toga, već da se svi mi, naravno u granicama mogućnosti i znanja pokušamo truditi da pišemo u duhu kvalitetnog hrvatskog jezika, te da se poštuju barem neka osnovna pravila. Samo to.

Pa s tim je ciljem i napravljena tema.

16 godina
protjeran
offline
RE: BUG, reforma jezika
Riker kaže...

Moje je mišljenje da ne treba raditi cirkus od toga, već da se svi mi, naravno u granicama mogućnosti i znanja pokušamo truditi da pišemo u duhu kvalitetnog hrvatskog jezika, te da se poštuju barem neka osnovna pravila. Samo to.

da pišemo je srbizam. :srpski emotion:

 

kod nas je pisatiSmijehSmijeh

14 godina
odjavljen
offline
RE: BUG, reforma jezika
jurluk kaže...

zar je došlo do toga da nas nehrvat uči kako se govori/piše hrvatskim jezikom?! Iznena�en

 

namjerno sam napisao nehrvat, jer znam da nisi hrvat, nego si ako dobro znam iz bosne ili tako nešto, nhf

  Hrvati u Bosni i Hercegovini na isti način uče Hrvatski književni jezik. S obzirom na tu činjenicu, sasvim je izvjesno da netko poznaje bolje pravila hrvatskog jezika nego nekoga drugog iako on živio u srcu hrvatske.

Mentalist kaže...

 

Moja profesorica hrvatskog jezika zahtjeva da usvojenice i tuđice dekliniramo na taj nacin.

 

Ja nisam htio biti profesor, nego inicijator.

  OK - To je profesorica - Ali ovo je bre forum, ovde se mogu izrazavat kako me lično volja dok nadredni to tolerira

 

Nemoj bre da tripuješ

 

Eto na srpskom bez uvrede ;)

cema se neslaze sa ovim postom.
16 godina
neaktivan
offline
BUG, reforma jezika

Dobio je dovoljno pažnje za danas, ajmo lagano pustiti ovu temu...

 

(samo prijedlog)

BC2: NoobsMcKenzie_HR
14 godina
protjeran
offline
RE: BUG, reforma jezika
Sir Vidara the XVII kaže...

Dobio je dovoljno pažnje za danas, ajmo lagano pustiti ovu temu...

 

(samo prijedlog)

 

Vidim, neki zive od glupih komentara...

14 godina
neaktivan
offline
13 godina
neaktivan
offline
BUG, reforma jezika

Svakakve teme se ovdje otvaraju, ali nije glupa tema koliko su neki komentari IMO

The ONE and ONLY!
16 godina
protjeran
offline
RE: BUG, reforma jezika
PLASMAorLCD kaže...

Svakakve teme se ovdje otvaraju, ali nije glupa tema koliko su neki komentari IMO

au breeee... ovo gore je neka poslovica ?

 

nešto kao: "što si veći seljak, veći je krumpir".

16 godina
offline
BUG, reforma jezika

Sve je dobro dok se ne počne pisati kao što pišu neki klinci: mwaaa aaaa mwaaa, ljoljim te bla bla i te fejsbuk fore. namjerno napisano fejsbuk

 

Osim toga, nešto što me dosta živcira su riječi bez kvačica i ostalih znakova tipa cokolada, rijec, shto, shuti i tako. To je samo lijenost, ništa više.

 

Ali opet, ovo je forum i svatko piše kako mu odgovara i kako je naučio, to je odraz samo osobne kulture.

 

Kako se ono kaže... 100 ljudi, 100 ćudi - 100 žena, 200 sisa Namigiva

...Borba za mir je kao jebanje za nevinost...
14 godina
odjavljen
offline
BUG, reforma jezika

''Mili bože kud sam zaš'o, bol me snašla u tuđini''....

 

Jedino to mi pada na pamet u ovom trenutku vezano uz ovu temu.

Nemam 14 godina
15 godina
neaktivan
offline
RE: BUG, reforma jezika

bilo bi zgodno...ali nije potrebnoCool

When you walk....thorugh the storm....hold your head up high...and dont be afraid of the dark....
14 godina
neaktivan
offline
BUG, reforma jezika

Fino je što si ti nama skrenuo pažnju ali ne možeš 20 000 ljudi koji su ovdje  promjeniti,svako piše kako hoće..

 

Ja preferiram srpski,latinicu,nekad ekavicom,nekad ijekavicom..

Welcome to Srbija, gde murija ubija,gde nema pravde ni za lek i samo Bog je sudija!
14 godina
offline
RE: BUG, reforma jezika
Iohannes kaže...

Htio bih se ubaciti u ovo raspravu jer mi je to još relativno svježe gradivo. :)

Vidim da se lome koplja oko nekih osnovnih stvari pa ću pokušati pojasniti neke stvari služeći se udžbenikom hrvatskog jezika za prvi razred gimnazije Fon-Fon 1.

 

Idiom je pojavni oblik nekog jezika, a što može biti lokalni jezični sustav, dijaletk i jezik. Razlikujemo organske i neorganske idiome. Organski idiom čini govor nekog užeg područja, govor plemena, govor skupine

uže povezanih sela, na primjer. Neorganski idiomi su substandardni idiomi i standardni jezik tj. govor koji nije vezan uz usko određenu sredinu. To može biti npr. veća urbana sredina.

Stoga se standardni hrvatski jezik temelji na neorganskim idiomima.

Hrvatski standardni jezik nije štokavsko narječje, već je osnova standardnog književnog jezika štokavsko narječje, a ima i riječi iz čakavskot te kajkavskog narječja.

Postoje 5 značajki hrvatskog standardnog jezika: 1. potpuno je autonoman u odnosu na bilo koje narječje i idiom

                                                                                                                                              2. hrvatski standardni jeyik je normiran- što nije slučaj s ostalim narječjima

                                                                                                                                              3. on je funkcionalan u svim komunikacijskim situacijama veyanim uy čovjekov život

                                                                                                                                              4. on je stabilan u prostoru, ali je prilagodljiv vremenskom slijedu

 

eto, nadam se da su neke stvari jasnije :)

Točno! Kao da je prepisano iz moje knjige za hrvatski jezik(nije optužba).

 

No ono na što sam ja htio ukazati je značajka br. 1. Što neki poput @Buffer Overflow ne razumiju. 

 

Buffer Overflow kaže...

Drago djete, primi se knjige, mani se wikipedie i igrica. Možda i naučiš nešto o hrvatskoj povijesti prije nego što počneš govoriti da netko nema pojma.

  Upravo suprotno! Ti si taj koji bi se trebao primiti knjige. Poznajem povijest razvoja hrvatskoga jezika i znam što si ti mislio reći. No to nije točno. I to su praktičke gluposti. Molim te prouči odmah iznad citiran post Iohannes-a. Posebo značajku 1.

 

Kajkavski je prije bio službeni i sl. govori su čiste gluposti. Prvo premda se tebi čini da su ta narječja kao jezici jer ti ne razumiješ njihov govor. A upravo zbog tog tvog "velikog" poznavanja povijesti ti bi trebao to znati. Dakle štokavsko, kajkavsko i narječje pripadaju istome jeziku, dok hrvatski i srpski nisu isti jezici niti će ikada biti. Objašnjenje zašto je tako bilo bi prezahtjevno i predugo za ovaj forum, a i za mene.

 

Drugo standardni jezik je poptuno autonoman od bilo kojeg narječja. Točno on se temelji na štokavskome narječju no to nije ni približno isto kao štokavsko narječje.

 

Dakle:

Štokavsko narječje   nije jednako standardnome jeziku. 

 

I istina da je kajkavsko narječje prije bilo preferirano kao temelj službenog jezik. Ne sjećam se koji je jezikoslovac to preporučio no uglavnom točno je. Ne znam ja koja si ti generacija ni kada si išao u školu jer se za vrijeme II. Jugoslavije vrlo vješto nastojali uništiti Hrvatski i Srpski jezik u jedno. To se činilo tako da govorilo, a samim time učilo u školama da su Hrvatski i Srpski jedno, a da su čakavski i kajkavski govor seljaka i loših ljudi. Što naravno nije točno. Jer ako odvojite kajkavsko i čakavsko od Hrvatskoga onda ste sami time uništili hrvatski jezik.

 

A ti malo neke stvari ponovi jer stvarno o ovoj tematici gotovo da uopće nemaš pojma. A na ono što si izrekao mislim da bi sveki nastavnik hrvatskog jezika jako nasmijao(ili bi se sablaznio). Zato ako imaš djecu posjeti natsavnika hrvatksoga jezika u školi da ti malo pojasni neke stvari.

Znanje je moć!
14 godina
protjeran
offline
RE: BUG, reforma jezika

انا افضل العربية...

 

Pa do jutra popravljaj pravopis :P

Toliko sam očajan da moram u potpis stavit oglas da prodajem fotoaparat... http://www.bug.hr/forum/topic/fotoaparati-kamere-tv-hi-fi/prodaja-sony-dsc-650-hitno/72240.aspx
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.10.2010 19:30 (Daniman123).
14 godina
offline
BUG, reforma jezika

Mentalist - živi dokaz da bukva i međed mogu dijete imati...Šutim

 

Uglavnom, da, uvijek će netko pisati nerazumljivo, gramatički netočno itd. Ponekad živcira više, ponekad manje, al' jedno što sigurno znam je da ti to nećeš promijeniti temom na forumu, skoro pa ni malo. A pogotovo ne uvođenjem pravila o pisanju na forumu... Kao prvo, aj mi samo objasni tko će to provjeravati sve, i koja kazna bi bila? Kao drugo, nema smisla pokušavati promjeniti nečiji način sporazumijevanja. 

 

 

Al' ipak, na kraju krajeva, ljudi, spellcheck is your friend...

If you can understand the me, than I can understand the you.
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.10.2010 19:45 (The Unforgiven).
14 godina
protjeran
offline
RE: BUG, reforma jezika
captain_soap_McTawish kaže...
 Jer ako odvojite kajkavsko i čakavsko od Hrvatskoga onda ste sami time uništili hrvatski jezik.

 

 

Sumnjam u ovo... Zbog toga sto ostane jezik preslican srpskom?

13 godina
offline
BUG, reforma jezika

ha ha dobra tema, zanimljivo kak se uvjek nađe neko ko bi ganjo gramatiku.

 

ok možda bi bilo ljepo da se držimo nekih pravila za nariječja ok, al gramatika neznam baš ni u školi mi nije išlaBelji se

15 godina
offline
RE: BUG, reforma jezika
Mentalist kaže...
captain_soap_McTawish kaže...
 Jer ako odvojite kajkavsko i čakavsko od Hrvatskoga onda ste sami time uništili hrvatski jezik.

 

 

Sumnjam u ovo... Zbog toga sto ostane jezik preslican srpskom?

Nisi mi baš jasan s ovime.

(Ako nije namjerno trollanje ili wierd sarkazam) Sigurno nam je svima u Hrvatskoj "nedajbože" moguća sličnost (koja je i majmunima na grani jasna) sa srpskim jezikom važnija od nekoliko stotina godina kulture i književnosti pisanih ovim narječjima.

Anarchists of the world, unite!
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.10.2010 19:52 (wyks).
13 godina
neaktivan
offline
RE: BUG, reforma jezika
Mentalist kaže...

Nadam se da će ove ideje biti prihvaćene od strane velike većine korisnika BUG forum-a.

 

Iako inače ne pišem neka slova, zbog same prirode ovog teksta truditi ću se da pišem potpuno gramatički ispravno.

 

Naime, htio bih da kažem nešto o jeziku na ovom forum-u. Ne sviđa mi se način na koji neki (većina) pišu. Jednostavno, nije lijepo i nije ugodno za čitanje.

 

Za početak, preporučujem korištenje standarnog, tj. književnog hrvatskog, srpskog ili bošnjačkog jezika. Svaki od ovih će najvjerovatnije biti lako razumljiv korisnicima ove stranice.

Hrvatski i srpski jezik imaju svoja pravila. Bošnjački jezik ih ima, ali je tek u povoju. Morate shvatiti da prva dva navedena postoje stotinama godina dok potonji postoji tek par desetljeća.

 

Hrvatski jezik ima 3 dijalekta, to su štokavsko, čakavsko i kajkavsko. Štokavsko narječje je standardno. Čakavski i kajkavski razlikuju se u nekim područjima (geografski). Nisu jasno definirani. Nisu lako razumljivi.

 

Preporučujem korištenje štokavskog dijalekta, te koristenje ijekavskog načina pisanja. Naravno ovo u srpskom jeziku neće biti slučaj jer je ekavski način u srpskom jeziku standardan.

 

Htio bih da se zabrani bilo kakva uporaba vulgarizama na forum-u. Glupo je koristiti ih kad imate toliko mnogo riječi na raspolaganju. Korištenje zvjezdice (*) nije izlika za psovanje.

 

Želim da naučite koristiti znakove interpunkcije i rečenične znakove.

Želio bih da navedem samo par za koje, čini mi se, neki i ne znaju:

 

 

  • "," zarez, koristi se prilikom nabrajanja ili ukazuje na stanku
  • "." točka, nalazi se na kraju rečenice
  • "-" crta, ukazuje na duzž stanku, često se nalazi prije zadnje riječi u rečenici, nju i ističe
  • ":" dvotočka, koristi se neposredno prije nabrajanja.

 

 

Na početku rečenice uvijek pišemo veliko slovo. Velikim slovom pišemo i osobne imenice (imena).

 

Htio bih da se dogovorimo oko pisanja slijedećih slova: č, ć, đ, ž i š jer nezanemariv broj korisnika koristi tipkovnice sa engleskom postavom slova.

 

Ako sam nešto zaboravio, slobodno me napomenite.

Nisam ni za ni protiv no ako se svi(ili barem velika većina) budu pridržavali, budem i ja.

perodigitron
16 godina
neaktivan
offline
RE: BUG, reforma jezika
jurluk kaže...

zar je došlo do toga da nas nehrvat uči kako se govori/piše hrvatskim jezikom?! Iznena�en

 

namjerno sam napisao nehrvat, jer znam da nisi hrvat, nego si ako dobro znam iz bosne ili tako nešto, nhf

To što si Hrvat ama baš nimalo ne znači da umiješ ispravno govoriti/pisati hrvatskim jezikom Izlanuo se

Yeah, well, you know, that's just, like, your opinion, man.
15 godina
offline
RE: BUG, reforma jezika
Pero Dinamit kaže...

 

Osim toga, nešto što me dosta živcira su riječi bez kvačica i ostalih znakova tipa cokolada, rijec, shto, shuti i tako. To je samo lijenost, ništa više.

 

Dobro i ja sam protiv ovoga sh, ch i slično ali nemožeš nekoga natjerati da koristi kvačice iz više razloga:

 

1. Može biti iz inozemstva gdje nema "naših" slova pa ne treba prebacivati svaki put prebaciti tipkovnicu na hr kada želi nešto napisati.

 

2. Programer je, a vjerojatno znate da programeri ne vole kvačice zbog navike  Namigiva

 

3. Ne razlikuje č i ć, u tom slučaju mi je draže da napiše c nego pogrešno slovo.

Software is like sex... it's better when it's free (Linus Torvalds)
16 godina
neaktivan
offline
BUG, reforma jezika

iole stariji chater ircer i forumas pise malim slovima bez kvacica.

what Marcellus Wallace looked like
16 godina
offline
RE: BUG, reforma jezika
crni pauk kaže...

Iznenađen  meni izgleda da za par godina ovo neče biti forum namjenjen tehnici nego nekim domačicama i penzičima Iznenađen

Č Č Č EPIC FAIL :-D

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice