Reforma jezika foruma

poruka: 193
|
čitano: 33.631
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
RE: BUG, reforma jezika
paintb0x kaže...
jurluk kaže...

zar je došlo do toga da nas nehrvat uči kako se govori/piše hrvatskim jezikom?! Iznena�en

 

namjerno sam napisao nehrvat, jer znam da nisi hrvat, nego si ako dobro znam iz bosne ili tako nešto, nhf

To što si Hrvat ama baš nimalo ne znači da umiješ ispravno govoriti/pisati hrvatskim jezikom Izlanuo se

ko kaže? govorim ga od svoje prve izgovorene riječi, i ako ništa drugo, bar ga znam više od mentalista

Atomska bubamara
16 godina
offline
BUG, reforma jezika

Mentalist? Petak je. Odi se radije pobrini za onu svoju temu, sutra update...

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
16 godina
offline
BUG, reforma jezika

Tema je na mjestu, ali ne možeš ti nekog "tamo" naučiti da odmah nakon što pročita tvoju temu shvati da treba odmah promjeniti svoj način i početi pisati gramatički ispravno.

 

Ja se osobno jako trudim pisati gramatički ispravno i uvijek koristim interpunkcijske znakove, čak i u sms-ovimaSmijeh

No Pain No Gain | Croatia - Hrvatski Team Fortress 2 server
14 godina
protjeran
offline
RE: BUG, reforma jezika
Dodinho kaže...

Tema je na mjestu, ali ne možeš ti nekog "tamo" naučiti da odmah nakon što pročita tvoju temu shvati da treba odmah promjeniti svoj način i početi pisati gramatički ispravno.

 

Ja se osobno jako trudim pisati gramatički ispravno i uvijek koristim interpunkcijske znakove, čak i u sms-ovimaSmijeh

 

Meni se prijatelji rugaju u skoli zbog toga sto na chat-u pisem gramaticki ispravno. Zbog toga se na chat-u trudim ne pisati gramaticki ispravno.

14 godina
offline
RE: BUG, reforma jezika
Mentalist kaže...
Dodinho kaže...

Tema je na mjestu, ali ne možeš ti nekog "tamo" naučiti da odmah nakon što pročita tvoju temu shvati da treba odmah promjeniti svoj način i početi pisati gramatički ispravno.

 

Ja se osobno jako trudim pisati gramatički ispravno i uvijek koristim interpunkcijske znakove, čak i u sms-ovimaSmijeh

 

Meni se prijatelji rugaju u skoli zbog toga sto na chat-u pisem gramaticki ispravno. Zbog toga se na chat-u trudim ne pisati gramaticki ispravno.

 

Đe ti živiš čovječe božji...

If you can understand the me, than I can understand the you.
13 godina
neaktivan
offline
RE: BUG, reforma jezika
Mentalist kaže...

Nadam se da će ove ideje biti prihvaćene od strane velike većine korisnika BUG forum-a.

 

Iako inače ne pišem neka slova, zbog same prirode ovog teksta truditi ću se da pišem potpuno gramatički ispravno.

 

Naime, htio bih da kažem nešto o jeziku na ovom forum-u. Ne sviđa mi se način na koji neki (većina) pišu. Jednostavno, nije lijepo i nije ugodno za čitanje.

 

Za početak, preporučujem korištenje standarnog, tj. književnog hrvatskog, srpskog ili bošnjačkog jezika. Svaki od ovih će najvjerovatnije biti lako razumljiv korisnicima ove stranice.

Hrvatski i srpski jezik imaju svoja pravila. Bošnjački jezik ih ima, ali je tek u povoju. Morate shvatiti da prva dva navedena postoje stotinama godina dok potonji postoji tek par desetljeća.

 

Hrvatski jezik ima 3 dijalekta, to su štokavsko, čakavsko i kajkavsko. Štokavsko narječje je standardno. Čakavski i kajkavski razlikuju se u nekim područjima (geografski). Nisu jasno definirani. Nisu lako razumljivi.

 

Preporučujem korištenje štokavskog dijalekta, te koristenje ijekavskog načina pisanja. Naravno ovo u srpskom jeziku neće biti slučaj jer je ekavski način u srpskom jeziku standardan.

 

Htio bih da se zabrani bilo kakva uporaba vulgarizama na forum-u. Glupo je koristiti ih kad imate toliko mnogo riječi na raspolaganju. Korištenje zvjezdice (*) nije izlika za psovanje.

 

Želim da naučite koristiti znakove interpunkcije i rečenične znakove.

Želio bih da navedem samo par za koje, čini mi se, neki i ne znaju:

 

 

  • "," zarez, koristi se prilikom nabrajanja ili ukazuje na stanku
  • "." točka, nalazi se na kraju rečenice
  • "-" crta, ukazuje na duzž stanku, često se nalazi prije zadnje riječi u rečenici, nju i ističe
  • ":" dvotočka, koristi se neposredno prije nabrajanja.

 

 

Na početku rečenice uvijek pišemo veliko slovo. Velikim slovom pišemo i osobne imenice (imena).

 

Htio bih da se dogovorimo oko pisanja slijedećih slova: č, ć, đ, ž i š jer nezanemariv broj korisnika koristi tipkovnice sa engleskom postavom slova.

 

Ako sam nešto zaboravio, slobodno me napomenite.

lolomlat

 

Evo ja sam se radi ovog registrovo... Sta je meni trebalo u zivotu da otvorim ovu temu?

Kao prvo, ja sam pismeniji nego sto bi ti bio nakon tri zivota... ali mi se ne da pisati ispravno na forumu. Da ista pametno i konstruktivno radis trenutno u zivotu, ne bi se ni tebi dalo. A baska to sto, kao sto je neko spomenuto, stariji IRC-er i imaju naviku pisati slova bez kvacica.

Kao drugo, svoje teorije o tzv. "bosnjackom" jeziku sacuvaj za cetnicko-ustaske skupove. Informaticki forum kao sto je ovaj kutarisi svog intelektualnog smeca. Prije nego sto pocnes glumiti historicara, procitaj jedno 200-300 knjiga kompetentnih autora o ovim prostorima.

 

jebotepas

16 godina
neaktivan
offline
RE: BUG, reforma jezika
 jurluk kaže...

ko kaže? govorim ga od svoje prve izgovorene riječi, i ako ništa drugo, bar ga znam više od mentalista

Ne znam koliko hrvatskog jezika Mentalist zna, i vjerujem da ga govoriš od svoje prve izgovorene riječi, ali to i dalje ne znači da ga govoriš pravilno Osmijeh 

Naravno, diskutabilno je što je to zapravo pravilan hrvatski jezik Namigiva 

Definitivno ćemo se složiti da hrvatski standardni jezik nije jedini pravilan hrvatski jezik, jer su sva narječja jednako bitna za bogatstvo hrvatskog jezika i kulture.

Priča li se onda i na području Hercegovine - hrvatskim jezikom?

Yeah, well, you know, that's just, like, your opinion, man.
14 godina
odjavljen
offline
BUG, reforma jezika

I opet vas je Mentalist sve zeznuo sa svojim skrivenim humorom kojeg jako mali postotak ljudi kuzi :/

cema se neslaze sa ovim postom.
14 godina
neaktivan
offline
RE: BUG, reforma jezika
ondodont kaže...
lolomlat

 

Evo ja sam se radi ovog registrovo... Sta je meni trebalo u zivotu da otvorim ovu temu?

Kao prvo, ja sam pismeniji nego sto bi ti bio nakon tri zivota... ali mi se ne da pisati ispravno na forumu. Da ista pametno i konstruktivno radis trenutno u zivotu, ne bi se ni tebi dalo. A baska to sto, kao sto je neko spomenuto, stariji IRC-er i imaju naviku pisati slova bez kvacica.

Kao drugo, svoje teorije o tzv. "bosnjackom" jeziku sacuvaj za cetnicko-ustaske skupove. Informaticki forum kao sto je ovaj kutarisi svog intelektualnog smeca. Prije nego sto pocnes glumiti historicara, procitaj jedno 200-300 knjiga kompetentnih autora o ovim prostorima.

 

jebotepas

Registrirao si se zato da izvrijeđaš čovjeka jer želi potaknuti ljude da pišu malo ljepše? Bilo bi ti pametnije da si vrijeme utrošeno za to lupao glavom u zid, možda bi ti došla pamet u nju.

 

I kakve veze ima pametan i konstruktivan rad s ičim u ovoj priči?

15 godina
neaktivan
offline
BUG, reforma jezika
Ja sam za to da svi pišu na narječju na kojem žele. Ako će na štokavskom, kajkavskom, čakavskom (još bolje) mene nije briga. Ako će na srpski, opet - ne smeta. Ali dok god je to "lijepo" napisano, sa pravilnim č i ć, zarezima, točkama, odlomcima,...

A ne da piše: "Jućer dok sam išao kuči..."





P.S. Di su čakavci? Samo kajkavce viđam... :-)
[=XII=] (_.:BRUNO:._) /////// Work less, relax more
15 godina
neaktivan
offline
BUG, reforma jezika

mene iskreno jedino sto zna pogoditi u oko je w umjesto v.

 

widi ono bla bla

 

sve was wolim

 

<.<

 

sve ostalo interpoliram i cesto ni ne primjetim da nesto fali.

15 godina
protjeran
offline
BUG, reforma jezika

nista od toga 

ja tu pisem isto ko na xfire-u znaci sto brze i bitno da se kuzi kaj pisem, 

ako se kuzi za ostalo me nije briga

14 godina
neaktivan
offline
BUG, reforma jezika

lol :D

Bilo bi zgodno ... ali nije potrebno
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.10.2010 21:11 (rebelsy).
14 godina
protjeran
offline
RE: BUG, reforma jezika
Kaj si ti, neki učitelj koji se visoko drži?
Meni već to ide na neku stvar, dođem na forum , da malo pobjegnem od stvarnosti, te brige za pravopisom, i onda naletim na ovakve, baš si fun killer,u mome društvu 2 dana nebi preživio takav. Pa kaj se mladi pretvaraju u stare babe ili kaj?
I da, psujem kada je potrebno , i tada koristim zvjezdice, da se ublaže riječi.
13 godina
neaktivan
offline
BUG, reforma jezika

ufff u ovoj temi bas ima svasta..... mislim da svako treba da pise kako zna.... ja pisem na srpskom, ali znam i hrvatski (zbog bugaSmijeh) svi me razumeju i ja sve razumem..... mogu ja da pisem na hrvatskom, ali ne verujem da ce me bas svako razumeti.....jer ne znam bas super

bojan
14 godina
protjeran
offline
RE: BUG, reforma jezika
bokile kaže...

ufff u ovoj temi bas ima svasta..... mislim da svako treba da pise kako zna.... ja pisem na srpskom, ali znam i hrvatski (zbog bugaSmijeh) svi me razumeju i ja sve razumem..... mogu ja da pisem na hrvatskom, ali ne verujem da ce me bas svako razumeti.....jer ne znam bas super

Ma svi te shvaćaju, ja kad bi se trudio pisati gramatički točno , trebalo bi mi 2 sata da napišem sve kako treba biti. 

14 godina
offline
RE: BUG, reforma jezika
netko,netkovic kaže...
bokile kaže...

ufff u ovoj temi bas ima svasta..... mislim da svako treba da pise kako zna.... ja pisem na srpskom, ali znam i hrvatski (zbog bugaSmijeh) svi me razumeju i ja sve razumem..... mogu ja da pisem na hrvatskom, ali ne verujem da ce me bas svako razumeti.....jer ne znam bas super

Ma svi te shvaćaju, ja kad bi se trudio pisati gramatički točno , trebalo bi mi 2 sata da napišem sve kako treba biti. 

Što samo Dokazuje tvoju nepismenost... Ne kažem da mora biti sve točno, dapače, al' svejedno, ako treba nešto stvarno napisati kako spada, nije loše znati.

If you can understand the me, than I can understand the you.
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.10.2010 21:16 (The Unforgiven).
16 godina
offline
BUG, reforma jezika
Ondodont, kažeš za sebe da si pismeniji i bolje poznaješ gramatiku od 90% ljudi ovdje, zato si i pisao riječi bez č, ć, đ i sl. znakova?
No Pain No Gain | Croatia - Hrvatski Team Fortress 2 server
16 godina
neaktivan
offline
BUG, reforma jezika

domagoj ima vec zavrsnu betu plugina za skriptu.. lektor optimasjzer 0.9.7 rc2

ti napises... danas je petak za metak..skripta ce editirat...danas je petak 22. listopada i vrijeme je za izaci sa drustvom vani.

what Marcellus Wallace looked like
14 godina
protjeran
offline
RE: BUG, reforma jezika
The Unforgiven kaže...
netko,netkovic kaže...
bokile kaže...

ufff u ovoj temi bas ima svasta..... mislim da svako treba da pise kako zna.... ja pisem na srpskom, ali znam i hrvatski (zbog bugaSmijeh) svi me razumeju i ja sve razumem..... mogu ja da pisem na hrvatskom, ali ne verujem da ce me bas svako razumeti.....jer ne znam bas super

Ma svi te shvaćaju, ja kad bi se trudio pisati gramatički točno , trebalo bi mi 2 sata da napišem sve kako treba biti. 

Što samo Dokazuje tvoju nepismenost... Ne kažem da mora biti sve točno, dapače, al' svejedno, ako treba nešto stvarno napisati kako spada, nije loše znati.

Heh,shvati me, ja puno stvari točno napišem, jednostavno jer mi tako samo dolazi, tako sam naučeni , ali kada bih išao provjeravati sve što sam napisao, bez veze bih gubio vrijeme.Tako da mislim da nisam toliko nepismen :D.

Iako uvijek smatram da bi standardni jezik trebao biti onaj koji narod govori, a ne onaj kojeg će nam netko pripisati.

15 godina
neaktivan
offline
RE: BUG, reforma jezika
ondodont kaže...
Mentalist kaže...
....

lolomlat

 

Evo ja sam se radi ovog registrovo... Sta je meni trebalo u zivotu da otvorim ovu temu?

Kao prvo, ja sam pismeniji nego sto bi ti bio nakon tri zivota... ali mi se ne da pisati ispravno na forumu. Da ista pametno i konstruktivno radis trenutno u zivotu, ne bi se ni tebi dalo. A baska to sto, kao sto je neko spomenuto, stariji IRC-er i imaju naviku pisati slova bez kvacica.

Kao drugo, svoje teorije o tzv. "bosnjackom" jeziku sacuvaj za cetnicko-ustaske skupove. Informaticki forum kao sto je ovaj kutarisi svog intelektualnog smeca. Prije nego sto pocnes glumiti historicara, procitaj jedno 200-300 knjiga kompetentnih autora o ovim prostorima.

 

jebotepas

>odlicno poznajes hrvatski jezik

>kazes historicar

>hrvatski jezik

>historicar

>hrvatski jezik =/ historicar

When you walk....thorugh the storm....hold your head up high...and dont be afraid of the dark....
14 godina
protjeran
offline
RE: BUG, reforma jezika
torrente kaže...

domagoj ima vec zavrsnu betu plugina za skriptu.. lektor optimasjzer 0.9.7 rc2

ti napises... danas je petak za metak..skripta ce editirat...danas je petak 22. listopada i vrijeme je za izaci sa drustvom vani.

osim za mene, sutra imam praksu -.-

Poruka je uređivana zadnji put pet 22.10.2010 21:22 (netko,netkovic).
15 godina
neaktivan
offline
BUG, reforma jezika

 U postovima koje pišeš činiš se pametan, arogatan i voliš puno sr*t. ( da * sam stavio, nadam se da ti ne smeta)

Slika na tvom profilu jako ti odgovara. Neznam zasto ti smeta kad neko piše  C umjesto Č i Ć ili S umjesto Š kad to i ne primjetis.

Inače forumi, chat-ovi, sms-ovi sluze za brze odgovore, ovo nisu neke novine, ne pišemo mi knjige gdje se zahtjeva gramatika.

Nemozes gledat po postovima koliko je neko gramatički sposoban jer se ovdje niko ne trudi pisat gramatički točno.

Jedino što moze nervirat je kad neko piše sh, ch ... ili jer umjesto jel... w umjesto v.

Bude na forumu postova koje nemozes razumjet ali kad pogledas profil od tog lika vidis da ima 10 godina, no on se je registriro na forum da zatraži pomoć, napisat će 1 2 posta i ode.

Previše tražiš, puno zahtijevaš, a malo daješ.

 

 

* exec girlfriend.cfg * Loading...Loading...Loading has failed: there is no such file. * cl_righthand 1
14 godina
protjeran
offline
BUG, reforma jezika

ma bjezi ja cu koristiti ili bez čćšđž ili cu pisati na engleski pa onda oni koji neznaju neka googlaju sa prevoditteljem haha

AKO SAM POMOGAO KLIKNI HVALA
14 godina
protjeran
offline
RE: BUG, reforma jezika
netko,netkovic kaže...
u mome društvu 2 dana nebi preživio takav

 

Društvo... Glupa stvar u kojoj moras glumiti da si nesto sto nisi da bi prezivio?

 

Zanimljivo...

16 godina
offline
BUG, reforma jezika
Možda da se ovdje u ovome WYSIWYG editoru uvede 'Hrvatski rječnik' koji će podvući crvenom linijom pogrešno napisane riječi. Za obične html obrasce koristim hrvatski i engleski dodatak za provjeru pravopisa u FF..
sʌǝ ɾǝ ʞɹǝunןo uɐodɐʞo :(
16 godina
offline
BUG, reforma jezika
Da je ovakvu temu otvorio ugledan forumaš s 5 zvjezdica svi bi pohrlili s pohvalama i tu-ovima, ali pošto se radi o "prosječnom" Mentalistu koji je poznat po faq off ajmo srat po njemu. Ljudi, čovjek je dao smjernice i savjete o gramatici, nije vam ništa naredio i nametnuo, ohladite malo.
No Pain No Gain | Croatia - Hrvatski Team Fortress 2 server
14 godina
protjeran
offline
RE: BUG, reforma jezika
Mentalist kaže...
netko,netkovic kaže...
u mome društvu 2 dana nebi preživio takav

 

Društvo... Glupa stvar u kojoj moras glumiti da si nesto sto nisi da bi prezivio?

 

Zanimljivo...

Zašto bi morao glumiti nešto što nisi?

Društvo je skupina ljudi, koji imaju slična mišljenja te si "pašu" pa se druže,nema u tome ništa glupo i nema ništa što bi morao glumiti.

13 godina
protjeran
offline
RE: BUG, reforma jezika
Dodinho kaže...
Da je ovakvu temu otvorio ugledan forumaš s 5 zvjezdica svi bi pohrlili s pohvalama i tu-ovima, ali pošto se radi o "prosječnom" Mentalistu koji je poznat po faq off ajmo srat po njemu. Ljudi, čovjek je dao smjernice i savjete o gramatici, nije vam ništa naredio i nametnuo, ohladite malo.

a da sam ja otvorio ovu temu ne bi dobila 3 posta vec bi bila zakljucana pa morate se naucit da za clanove s vise zvjezdica vrijede drukcija pravila(koja nisu nigdi napisana)...

X
15 godina
neaktivan
offline
RE: BUG, reforma jezika
Mentalist kaže...

Nadam se da će ove ideje biti prihvaćene od strane velike većine korisnika BUG forum-a.

 

Iako inače ne pišem neka slova, zbog same prirode ovog teksta truditi ću se da pišem potpuno gramatički ispravno.

Inače ignoriram ove teme, ali hajd' da napomenem nešto na brzinu što malo tko zna i koliko sam vidio nitko nije napomenuo. Odnosi se na citirani tekst gore. Prva rečenica je ispravna dok je u drugoj podebljano krivo napisano. Mnogo ljudi kad želi govoriti diplomatski i potpuno točno, tečno i bez greške, dodaje sufiks "-i" na kraju ovakvog oblika glagola i u ovakvom poretku riječi. Kad se pomoćni glagol nalazi iza infinitiva, infinitiv postaje krnji, tj. gubi se nastavak i postaje "trudit" u ovom slučaju pa oblik glasi "trudit ću se". Kada je, međutim, pomoćni glagol ispred infinitiva, npr. "Ja ću se truditi...", onda infinitiv zadržava svoj oblik i ne postaje krnji, isto kao i u prvoj rečenici. Samo da napomenem budući da mnogo ljudi nije svjesno ovoga.

Druga stvar je aorist glagola biti:

Jednina:

  1. bih
  2. bi
  3. bi

Množina:

  1. bismo
  2. biste
  3. bi(še)

Dosta ljudi svede sva lica jednine i množine na drugo i treće lice jednine pa im onda ispadne ovako: bi, bi, bi, bi, bi, bi.

 

HARDCORE GRAMMAR NAZI, ne zamjerite! :)

:D
Poruka je uređivana zadnji put sub 23.10.2010 11:51 (Proz0r).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice