Potresi u Hrvatskoj

poruka: 604
|
čitano: 76.316
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
DamirDz kaže...

Jedan od osnovnih razloga, pored dakako vece magnitude potresa, je tip tla iznad osnovne stijene i razina podzemne vode na kojem se desio potres.

Za razliku od Zg potresa, ovaj potres se desio na lokaciji sa dosta mekanim tlom zasicenim vodom. Takva tla dovode do znacajne amplifikacije valova koji dolaze sa osnovne stijene. To je vjerojatno i razlog zasto se ovaj potres osjetio i na jako udaljenim podrucjima.

Pored toga, upravo takve stvar imaju los efekt na niske i mekane konstrukcije ggradjevina, jer dovode do znacajnog povecanja sila.

 

Upravo te amplifikacije su se jako dobro osjetile u Zagrebu npr. Bas su se tocno osjetili naleti "sporijih" valova povecanih amplituda.

 

Stjenovita tla jako brzo pronesu valove bez znacajnijih amplifikacija.

 Vjerojatno ili valjda je tak, ali bilo bi zanimljivo vidit i kolko se "zemljica" pomaknula na području Zaprešiča.

 

https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/satelitske-snimke-pokazuju-tlo-kod-petrinje-spustilo-se-za-vise-od-10-centimetara-foto-20201231

AMD,........is that Epyc or what?
10 godina
offline
Potresi u Hrvatskoj

Znači Industrogradnja iz 1974, zgrada je faking armirani beton sa nekaj sitno pregradnih zidova od cigle između dnevnog i kuhinje te siporexa između kupaone i kuhinje di su cijevi od vode i odvoda te dimnjak. U stanovima niti crtice al sam danas skužio pukotinu iznad svojih ulaznih vrata na 4. katu pa obišao sve do 8. i iznad svih ulaznih vrata je napuklo. Pretpostavljam da nije zid. Nadam se da nije zid..

 

Ovo su slike samo sa mog kata.

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.1.2021 0:34 (gocc01).
14 godina
online
Re: Potresi u Hrvatskoj
gocc01 kaže...

Znači Industrogradnja iz 1974, zgrada je faking armirani beton sa nekaj sitno pregradnih zidova od cigle između dnevnog i kuhinje te siporexa između kupaone i kuhinje di su cijevi od vode i odvoda te dimnjak. U stanovima niti crtice al sam danas skužio pukotinu iznad svojih ulaznih vrata na 4. katu pa obišao sve do 8. i iznad svih ulaznih vrata je napuklo. Pretpostavljam da nije zid. Nadam se da nije zid..

 

Ovo su slike samo sa mog kata.

 Skini žbuku pa ćeš znati. Naravno, skini iznad susjedovih vrata.

PSN - darklydexter
12 godina
odjavljen
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
gocc01 kaže...

Znači Industrogradnja iz 1974, zgrada je faking armirani beton sa nekaj sitno pregradnih zidova od cigle između dnevnog i kuhinje te siporexa između kupaone i kuhinje di su cijevi od vode i odvoda te dimnjak. U stanovima niti crtice al sam danas skužio pukotinu iznad svojih ulaznih vrata na 4. katu pa obišao sve do 8. i iznad svih ulaznih vrata je napuklo. Pretpostavljam da nije zid. Nadam se da nije zid..

 

Ovo su slike samo sa mog kata.

 

Bila bi puno veća rupa da je puknio zid, a ne samo žbuka

Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
14 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Dex.pwn kaže...

 Bila bi puno veća rupa da je puknio zid, a ne samo žbuka

 

  I ja isto mislim da bi bilo gore. Negdje sam čuo da je vijek betona oko 60 god. pa onda kreće starit i to starenje može potrajati - zavisi najviše u kakvim je uvijetima taj beton postojao tj. živio i kakve je kvalitete ugrađen. Kolega mi je radio na Sv. Roku kao tehnolog za beton i skupljao i provjeravo kockice kao uzorke i svaki mikser se morao se provjerit i uzet uzorak i onda u labaratorij ispitati (udara po njemu i mjeri).

13 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
gocc01 kaže...

Znači Industrogradnja iz 1974, zgrada je faking armirani beton sa nekaj sitno pregradnih zidova od cigle između dnevnog i kuhinje te siporexa između kupaone i kuhinje di su cijevi od vode i odvoda te dimnjak. U stanovima niti crtice al sam danas skužio pukotinu iznad svojih ulaznih vrata na 4. katu pa obišao sve do 8. i iznad svih ulaznih vrata je napuklo. Pretpostavljam da nije zid. Nadam se da nije zid..

 

Ovo su slike samo sa mog kata.

Tako je popucalo i kod mene u zgradi još nakon prvog potresa. Doduše, pukotine nisu razbacane kao kod tebe već su, ajmo reći, uspravne i točno iznad štokova ulaznih vrata.

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.1.2021 9:03 (Marko :D).
16 godina
offline
Potresi u Hrvatskoj

Novi potres od 2.4 u 9:20 na Medvednici. Link

12 godina
odjavljen
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
gocc01 kaže...

Znači Industrogradnja iz 1974, zgrada je faking armirani beton sa nekaj sitno pregradnih zidova od cigle između dnevnog i kuhinje te siporexa između kupaone i kuhinje di su cijevi od vode i odvoda te dimnjak. U stanovima niti crtice al sam danas skužio pukotinu iznad svojih ulaznih vrata na 4. katu pa obišao sve do 8. i iznad svih ulaznih vrata je napuklo. Pretpostavljam da nije zid. Nadam se da nije zid..

 

Ovo su slike samo sa mog kata.

 Jedno pitanje, si siguran da to nije od prije potresa? Da li si prije obračao pažnju na to? Taku napuknuta žbuka ilil boja se mogu vidjeti u ako puno zgrada, moglo se i prije potresa

12 godina
odjavljen
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
rokonja kaže...
Dex.pwn kaže...

 Bila bi puno veća rupa da je puknio zid, a ne samo žbuka

 

  I ja isto mislim da bi bilo gore. Negdje sam čuo da je vijek betona oko 60 god. pa onda kreće starit i to starenje može potrajati - zavisi najviše u kakvim je uvijetima taj beton postojao tj. živio i kakve je kvalitete ugrađen. Kolega mi je radio na Sv. Roku kao tehnolog za beton i skupljao i provjeravo kockice kao uzorke i svaki mikser se morao se provjerit i uzet uzorak i onda u labaratorij ispitati (udara po njemu i mjeri).

 Beton nema pravi vijek trajanja. Ono što može oštetiti beton je voda. Voda nagriza sve s vremenom pa i beton, ako ima armature unutra i voda dođe do armature, kod nje se javlja hrđa koja se širi i uzrokuje pucanje betona. Ako je beton dobro napravljen i zaštičen on nema vijek trajanja i trajat će tisučljećima. 

10 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj

 

@gocc01

 

To je sve O.K..

Minimalna šteta, ne brini.

Ako se radi o toj godini gradnje i toj firmi, ne brini siguran si.

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
13 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Branimir2412 kaže...

Novi potres od 2.4 u 9:20 na Medvednici. Link

Ispada da je bio 2.7. Nisam ga osjetio, samo čuo zvuk kao da se ormar stresao.

12 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
gocc01 kaže...

Znači Industrogradnja iz 1974, zgrada je faking armirani beton sa nekaj sitno pregradnih zidova od cigle između dnevnog i kuhinje te siporexa između kupaone i kuhinje di su cijevi od vode i odvoda te dimnjak. U stanovima niti crtice al sam danas skužio pukotinu iznad svojih ulaznih vrata na 4. katu pa obišao sve do 8. i iznad svih ulaznih vrata je napuklo. Pretpostavljam da nije zid. Nadam se da nije zid..

 

Ovo su slike samo sa mog kata.

 Obično naprezanje žbuke i boje... No worries. :) 

Treba dobro postrugati, pogletati i pofarbati i to je to. :) 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.1.2021 11:22 (mjaneci3).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj

I mislio sam da će opet bit potresa u Zgu.

Nadamo se da je to najjači.

Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
10 godina
offline
Potresi u Hrvatskoj

 

Prirodno je da se ljudi boje ljuljanja, ali ZGB je relativno siguran kontra potresa.

Naime, zgrade iz 70-ih i 90-ih su sigurne od potresa za koji stupanj više. I novije isto tako bi trebale biti.

 

Prije ćeš po vjerojatnosti stradati u prometu, nego od nekog tamo potresa.

 

 

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
16 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
PzKpfw kaže...

 

Prirodno je da se ljudi boje ljuljanja, ali ZGB je relativno siguran kontra potresa.

Naime, zgrade iz 70-ih i 90-ih su sigurne od potresa za koji stupanj više. I novije isto tako bi trebale biti.

 

Prije ćeš po vjerojatnosti stradati u prometu, nego od nekog tamo potresa.

 

 

Jako je siguran u pm :(

 

 

 

Bnet: mNik987#2148
16 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Marko :D kaže...
Branimir2412 kaže...

Novi potres od 2.4 u 9:20 na Medvednici. Link

Ispada da je bio 2.7. Nisam ga osjetio, samo čuo zvuk kao da se ormar stresao.

 Da više kao tutnjava, ili odma mi se nekak činilo da je epicentar tu negdje bliže.

PzKpfw kaže...

 

Prirodno je da se ljudi boje ljuljanja, ali ZGB je relativno siguran kontra potresa.

Naime, zgrade iz 70-ih i 90-ih su sigurne od potresa za koji stupanj više. I novije isto tako bi trebale biti.

 

Prije ćeš po vjerojatnosti stradati u prometu, nego od nekog tamo potresa.

 

 

 Ti si Zagreb ili Hrvatsku zamjenil sa Japanom, ali budi precizniji pa reci koji grad u Japanu.

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.1.2021 13:57 (rambox).
10 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
PzKpfw kaže...

 

Prirodno je da se ljudi boje ljuljanja, ali ZGB je relativno siguran kontra potresa.

Naime, zgrade iz 70-ih i 90-ih su sigurne od potresa za koji stupanj više. I novije isto tako bi trebale biti.

 

Prije ćeš po vjerojatnosti stradati u prometu, nego od nekog tamo potresa.

 

 

 Vidjeli smo kak je siguran u 3mj, ne zelim nit zamislit sta bi se desilo da je ovaj 6.2 (ili 6.4) drmnuo zagreb sa after shockovima koji su jaki kao oni iz 3 mjeseca koji su doslovno srusili zagreb.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj

Napisao je relativno. To znači da ako živiš u nekoj baraki, onda za tebe nije sigurno, no recimo za mene u Novoj je.

To što nitko ne održava prastare zgrade u centru je druga stvar. Ne možeš imati takve zgrade, živit na području gdje su potresi mogući i ništa ne učinit da ih koliko-toliko osiguraš od potresa. I onda se kasnije čuditi - kako to?

 

Iskreno, više me briga za potrese. Ako udari toliko jak da se Nova Galerija sruši, džabe mi bježanja vanka kad ni do vrata neću stić.

Jedino ne bi volio da me uhvati dok sam na WCu ili u tuš kabini 😁

 

Btw. kakvo je ono jelo na 0:50? Djeluje ukusno.

Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.1.2021 13:04 (Dex.pwn).
10 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Dex.pwn kaže...

Napisao je relativno. To znači da ako živiš u nekoj baraki, onda za tebe nije sigurno, no recimo za mene u Novoj je.

To što nitko ne održava prastare zgrade u centru je druga stvar. Ne možeš imati takve zgrade, živit na području gdje su potresi mogući i ništa ne učinit da ih koliko-toliko osiguraš od potresa. I onda se kasnije čuditi - kako to?

 

Iskreno, više me briga za potrese. Ako udari toliko jak da se Nova Galerija sruši, džabe mi bježanja vanka kad ni do vrata neću stić.

Jedino ne bi volio da me uhvati dok sam na WCu ili u tuš kabini 😁

 

Btw. kakvo je ono jelo na 0:50? Djeluje ukusno.

 Nije bit nova ili stara, mislio sam da je to vec prozvakano...

 

Bitno je od cega je napravljena. Tipa moja zgrada je armirani beton i zeljezo sagradjena negdje oko 70ih (tolko govori da mi je trebalo jedno pol sata da probusim 2 rupe za nosace od tva), nakon ovog potreba zgrada nije primila niti jednu pukotinu em izvana em iznutra (provjereni su svi stanovi detaljno), dok ima zgrada kilometar od mene koja je novija i ostecena (i to dosta), a ~30km od epicentra. A za drvo... drvo je kralj isto u svemu ovome ak je izgradjeno kak se spada... nedavno isao u Gredu, SVE kucice od drveta su zive, i onda gledas da su ljudima popucale neke i novije kuce (ono tipa od 2000+) po temeljima. A jel znas za Caciceve zgrade u Sisku ? (to ti je skoro na ulazu u Petrinju), ako znas, te zgrade su gradnja iz 2005 (ak se ne varam, ali znam da su novije), i zgrada je dobila prvu pukotinu u sisku negdje odma nakon par godina kad je bio prvi mali "veci" potres koji je bio negdje oko 4 ak se ne varam (znaci zid u stubistu je napukao na 4), dok sad, na 6.2 (4) i jos dodatnih aftershockovima od 5+ nije nista napuklo. Sad u ovoj zgradi, navodno moze izdrzat 8+ rihtera bez problema, pitanje je kakva je konstrukcija nakon potresa u toliko desetljeca (i toliko potresa) tak da mi nije svejedno kad se zaljulja i blizu na ~4.

 

Btw, ovima koji sire paniku, prvotno onom Igoru, metak u celo, svima ostalima koji to jos dalje sire prek interneta treba u cuzanu.

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.1.2021 13:39 (hahhaajaads).
16 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
hahhaajaads kaže... 

 Vidjeli smo kak je siguran u 3mj, ne zelim nit zamislit sta bi se desilo da je ovaj 6.2 (ili 6.4) drmnuo zagreb sa after shockovima koji su jaki kao oni iz 3 mjeseca koji su doslovno srusili zagreb.

 Veči dio građevina u Zagrebu je vrlo star, dakle centar grada pa gornji grad i okolica itd.50% ljudi u Zagrebu živi u obiteljskim kučama, ili ipak je to Hrvatska i opet 50-60% tih kuča nije građeno po nekakvih pravilima i standardima.

 

Potres jačine recimo 6.5, pa lako bi mogel popisat kaj nije oštečeno ili i dalje je upotrebljivo za normalno korištenje.Večina građevina bila bi teško oštečena, a dalje nema smisla niti komentirat.

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.1.2021 14:36 (rambox).
14 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
formula1live kaže...
rokonja kaže...
Dex.pwn kaže...

 Bila bi puno veća rupa da je puknio zid, a ne samo žbuka

 

  I ja isto mislim da bi bilo gore. Negdje sam čuo da je vijek betona oko 60 god. pa onda kreće starit i to starenje može potrajati - zavisi najviše u kakvim je uvijetima taj beton postojao tj. živio i kakve je kvalitete ugrađen. Kolega mi je radio na Sv. Roku kao tehnolog za beton i skupljao i provjeravo kockice kao uzorke i svaki mikser se morao se provjerit i uzet uzorak i onda u labaratorij ispitati (udara po njemu i mjeri).

 Beton nema pravi vijek trajanja. Ono što može oštetiti beton je voda. Voda nagriza sve s vremenom pa i beton, ako ima armature unutra i voda dođe do armature, kod nje se javlja hrđa koja se širi i uzrokuje pucanje betona. Ako je beton dobro napravljen i zaštičen on nema vijek trajanja i trajat će tisučljećima. 

 Nije mi bas jasno sto vama znaci vijek trajanja. Beton pocinje vezati nakon 1 h, 98% cvrstoće se dobije u 28 dana od ugradnje a zadnjih 2% beton očvršćuje sljedećih 100 (sto) godina. Armatura se ugrađuje hrđava i tako i tako. Voda bi eventualno uzrokovala oštecenja ako kontinuirano djeluje na neki dio ili ako dolazi do smrzavanja u nekom dijelu.

 

MadeInCroatia
14 godina
offline
Potresi u Hrvatskoj

Ja sam našao jednu obitelj i donirao osobno 1500 kuna na račun. Provjerio sam prvo sve jer ne volim nešto na "slijepo" davati. Nije puno, ali je od srca. Mislim da hrane svi tamo imaju i previše, a ovo što novine piše i je točno, CK i ostale udruge koriste prvo samo sebi, a onda onima kojima treba najviše.

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.1.2021 15:37 (crocro23).
15 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Ghost777 kaže...
* * *

Nije mi bas jasno sto vama znaci vijek trajanja. Beton pocinje vezati nakon 1 h, 98% cvrstoće se dobije u 28 dana od ugradnje a zadnjih 2% beton očvršćuje sljedećih 100 (sto) godina. Armatura se ugrađuje hrđava i tako i tako. Voda bi eventualno uzrokovala oštecenja ako kontinuirano djeluje na neki dio ili ako dolazi do smrzavanja u nekom dijelu.

 

Svaka zgrada ima vijek trajanja.. pogotovo ove čelik i scyscreaper zna se dokle može da traje i sl. tako i se i projektuju.
Znam da se Eifelov toranj da se ofarba od zaštite protiv korozije trba 7 godina.
Golden Gate iako nama izgleda isto korozira nenormalno brzo jer je de facto non stop u magli.. skoro da nema dijela koji nije zamjenjen.

3 godine
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Vidim na aplikaciji da je u brčkom zabilježen potres, izgleda da je ovaj u petrinji pokrenuo sve ostale rasjede??
10 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Boris grozni kaže...
Vidim na aplikaciji da je u brčkom zabilježen potres, izgleda da je ovaj u petrinji pokrenuo sve ostale rasjede??

 Potresa je uvijek bilo i bit ce, ovo se sad gleda zato jer je bio potres u petrinji, i sad ce narednih par tjedana svi visit po mobitelima i pratit gdje i kad je bio potres, no u realnosti, ista stvar je bila oduvijek i potresa je uvijek bilo i uvijek su se osjetili pogotovo ak ste na malo visem katu, sad, dal je ovaj malo jaci potres u Zagrebu danas slucajnost ili su se stvarno aktivirali rasjedi, to nitko ne zna dok se nesta ne desi (a nadam se da nece).

12 godina
odjavljen
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Vrlo vjerojatno Afrička ploča stišće sve prema sjeveru.
Ono jutro kad je bio potres u Banovini, bio je i mal jači potres i u Grčkoj.
Bojim se da nema mira dok se Afrička ne smiri.
Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
13 godina
offline
Potresi u Hrvatskoj

Afrička ploča se ne pomiče prema euroazijskoj od jučer... To je slučaj otprije postojanja ljudske civilizacije. Takva kretnja afričke ploče uzrokuje tenzije u podzemlju (na brojnim lokacijama). Potres nastaje kada se akumulira tolika količina energije koja uzrokuje lom. Dakle ova situacija nije ništa novo ili neočekivano.

 

Stijene u podzemlju imaju određenu elastičnost te mogu tolerirati određena naprezanja. Kako se Afrička ploča (u ovom slučaju) konstantno pomiče prema Euroazijskoj ta naprezanja postaju sve veća i veća. U jednom trenutku akumulirana energija veća je od elastičnosti stijene te dolazi do loma i oslobađanje ogromne količine akumulirane energije. Nakon što se energija oslobodi, njezina akumulacija ponovno započinje (zato što se Afrička ploča i dalje pomiče) pa će tako ponovno doći do loma i potresa u budućnosti.

 

Predviđanje potresa je dosta nezahvalno, uglavnom se računa da se javljaju u nekim približno jednakim periodima. Dakle treba uzeti vremenski period između 2 zadnja velika potresa na nekom području kao okvirnu smjernicu kada bi se mogao pojaviti novi potres. Tako npr, ako je zadnji potres na Petrinjskom području bio 1960. (bubam), a znamo da je ovaj od neki dan bio 2020. govorimo o periodu od 60 godina. To bi značilo da bi sljedeći potres takve magnitude na tom području mogao biti oko 2080. godine. Tako se npr. predviđa veliki potres na području Istanbula (tzv. Anatolijski rasjed). Taj bi potres mogao odnijeti puno života. Naravno ovakva predviđanja su okvirna i nisu precizna, pogotovo ne u onoj mjeri kako bismo mi to priželjkivali.

 

Evo to je vrlo skraćeno. 

Battlelog:cro1911
14 godina
offline
Potresi u Hrvatskoj

 Evo opet..... Zaprešić

10 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
rokonja kaže...

 Evo opet..... Zaprešić

 Je drmusnulo se malo prije. A jel bio i noćas u 1:15 ili ja pomalo haluciniram? Probudilo me poprilično drmanje a nigdje niš ne piše, samo na twitteru Slovenci ispituju jel bio ili nije.  

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
5 godina
offline
Potresi u Hrvatskoj

Bio je i noćas, rekoše na radiju, ali nisam dobro čuo oko koliko. Meni se stalno treslo, ne znam jel zbog debelog dupeta na kauču pod utjecajem živaca, ili stvarno.
Za Zaprešić velim.

U biti, najviše me brine Krško.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put pon 4.1.2021 8:38 (Al Crane).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice