Hrvatska carina i laptop?

poruka: 110
|
čitano: 52.032
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Hrvatska carina i laptop?

Poslala sam laptop prijateljici u Rijeci, zanima me kako ide sa Hrvatskom carinom ako je u pitanju laptop koji je koristen, star je oko 4-5 godina. Tu u Engleskoj moze se dobiti za £130- £160 ali ja sam stavila vrijednost paketa £100, to bi bilo oko 1300Kn...

Na stranicama Carina.hr nisam bas mogla naci konkretne detalje, samo da carina uzima 10% od vrijednosti paketa. To mi nekako izgleda malo, da li se racuna i PDV?Da li netko moze pojasniti postupak carine u Hr i koliki bi bili troskovi carine za taj laptop?

15 godina
offline
RE: Hrvatska carina i laptop?

Nije važna carina nego PDV. Ali to se sve odnosi na ROBU, pokloni i polovne stvari se ne carine. (Osobno bi mogli prenjeti kao prtljagu...)

Problem je u valjanoj izjavi (i da carisnka služba povjeruje da je poklon). Sama vrijednost robe je sporedna, tj prema važećem cjeniku na domaćem tržištu. Tu je još jedna 'sitnica', tarife su isključivo za novu robu, mada je polovna roba daleko jeftinija, sama carina i PDV bi mogli biti iveći nego da je računalo kupljeno novo u HR, jer treba dodati i špediterske troškove, kao ležarinu i uslugu kontrole-carinjenja...

Kad se obračunaju sva davanja za carinske troškove (ne samo carina), obično je jeftinije kupiti proizvod na tržištu (u HR) jer uvoznik ima povoljnije uvijete nego privatna osoba (manje troškove po komadu)

Također, ne primjenjuje se cjenik zemlje porijekla, nego domaći cjenik robe kao osnova za carinjenje. (osim u slučaju ovlaštenog uvoznika, on plača iznos po računu).

Nikako nije isplativo, isključivo ako osobno prenesete (ne šverc, nego se uredno prijavi..)

 

-ukratko, carina je zanemariva (ne i ostali troškovi..)

-ako obračunaju po tarifama onda je neisplativo. Ali velika je šansa da će proći bez ikakvog plaćanja. Samo je to potrebno adekvatno označiti.

Špediterski dio troškova (ko poštarina, naprotiv mogu biti viši nego što je vrijednost) dok se PDV naplaćuje za ROBU (roba je nov proizvod namijenjen za daljnju prodaju, kao zaštitna mjera domaće trgovine), dakle za poklon (ili polovno) PDV=0. Carina=0. Da je poštanska pošiljka (veličine kuverte) to bi bio jedini trošak.

 

btw. računalo staro 4-5 godina je svugdje(pa i HR) tehnički zastarjelo, samim tim i 'bezvrijedno'.. -Tako je to u IT biznisu. Sramim se

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Hrvatska carina i laptop?

Zelim samo dodati novu informaciju vezanu za isti problem.. Moja frendica u Rijeci dobila je pismenu obavijest od Rijecke carine da je laptop stigao, i sada joj traze racun za taj laptop. Od kuda njoj racun kad sam joj ja to poslala kao poklon. Da li moze netko pomoci oko ovog problema, ona ide sutra na Rijecku carinu da se s njima nateze pa ako moze netko da mi pomogne sto prije,  bila bi jako zahvalna. Oh, i samo da kazem da sam jako iznenadena da joj je postar naplatio 10Kn kad je dobila pismo od carine  -.-

what doesn't kill you makes you stronger
Poruka je uređivana zadnji put pon 22.3.2010 15:37 (Elune).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Hrvatska carina i laptop?
Elune kaže...

Zelim samo dodati novu informaciju vezanu za isti problem.. Moja frendica u Rijeci dobila je pismenu obavijest od Rijecke carine da je laptop stigao, i sada joj traze racun za taj laptop. Od kuda njoj racun kad sam joj ja to poslala kao poklon. Da li moze netko pomoci oko ovog problema, ona ide sutra na Rijecku carinu da se s njima nateze pa ako moze netko da mi pomogne sto prije,  bila bi jako zahvalna. Oh, i samo da kazem da sam jako iznenadena da joj je postar naplatio 10Kn kad je dobila pismo od carine  -.-

da, da...

i sada ce platiti carinu, i jos lezarinu ako ne podmiri troskove odmah..

a carinu ce lupiti prema njihovoj procjeni laptopa - ali ne prema "vizualnoj procjeni" vec prema odredenim tablicama...

sada si ju malo "uvalila".. ne "puše" oni fore sa "poklonima"...

 

ali, sretno joj bilo i javi sta se rijesilo!

16 godina
offline
RE: Hrvatska carina i laptop?
Elune kaže...

Zelim samo dodati novu informaciju vezanu za isti problem.. Moja frendica u Rijeci dobila je pismenu obavijest od Rijecke carine da je laptop stigao, i sada joj traze racun za taj laptop. Od kuda njoj racun kad sam joj ja to poslala kao poklon. Da li moze netko pomoci oko ovog problema, ona ide sutra na Rijecku carinu da se s njima nateze pa ako moze netko da mi pomogne sto prije,  bila bi jako zahvalna. Oh, i samo da kazem da sam jako iznenadena da joj je postar naplatio 10Kn kad je dobila pismo od carine  -.-

Neka ode i objasni da se radi o starom modelu, neka nađe i isprinta neke podatke (kad je proizveden i slično) te da li se može još negdje naći cijena takvih polovnih modela...

14 godina
neaktivan
offline
RE: Hrvatska carina i laptop?

"sada si ju malo "uvalila".. ne "puše" oni fore sa "poklonima"..."

 

Sasa, ne razumijem na osnovu kojih cinjenica si zakljucio da laptop NIJE poklon? Ne vidim nigdje takav podatak u mojem tekstu. Mislim da sam bila vrlo jasna u cemu je problem i samo sam trazila odgovor u vezi situacije kada osoba u Hr dobije preko poste tehnicku robu kao poklon, i to polovnu tehnicku robu.

Ja shvacam da ona mora platiti nesto, ili carinu ili PDV ili kako vec to ide u HR jer nisam tamo vec 14 godina, ali vjerujem da nasa carina nemoze tek tako zahtijevati racun za robu koja nije kupljena nego je poklonjena i uz to jos je second-hand.

what doesn't kill you makes you stronger
15 godina
neaktivan
offline
Hrvatska carina i laptop?

Konkretno carinici u riječkoj carinarnici (pošta 2) pred vama otvore paket i pogledaju što se unutra nalazi. Meni je prijatelj iz SAD-a prije pola godine poslao neko HP stolno računalo (rabljeno). Također je pisalo gift (u biti i bio je poklon jer sam taj komp donirao) ali svejedno mi je došao papirić doma da dođem i donesem račun. Došao sam tamo (naravno račun nemam) i objasnio cariniku o čemu se radi, on je paket otvorio, uvjerio se da nije novo (i najbolje očuvane stvari se skuže da su rabljene) i platio sam samo ležarinu od nekih 3 dana+papirić koji je poštar donesao što je iznosilo nekih 12-15 kn.

World championships: 7, GP started: 251, GP wins: 91, Podium finishes: 154, Pole positions: 68, Fastest laps: 76, Points: 1,377
Poruka je uređivana zadnji put uto 23.3.2010 10:47 (F1-IVO).
15 godina
offline
RE: Hrvatska carina i laptop?
Elune kaže...

"sada si ju malo "uvalila".. ne "puše" oni fore sa "poklonima"..."

 

Sasa, ne razumijem na osnovu kojih cinjenica si zakljucio da laptop NIJE poklon? Ne vidim nigdje takav podatak u mojem tekstu. Mislim da sam bila vrlo jasna u cemu je problem i samo sam trazila odgovor u vezi situacije kada osoba u Hr dobije preko poste tehnicku robu kao poklon, i to polovnu tehnicku robu.

Ja shvacam da ona mora platiti nesto, ili carinu ili PDV ili kako vec to ide u HR jer nisam tamo vec 14 godina, ali vjerujem da nasa carina nemoze tek tako zahtijevati racun za robu koja nije kupljena nego je poklonjena i uz to jos je second-hand.

 -koji je smisao carine (granice)? Zašto ste sad iznenađeni?

Carinski dio je zanemariv, drugi troškovi kao poštarina se naravno naplaćuju. Cijena se određuje po cjeniku tržišta na koji dolazi roba, ne po mjestu slanja. Privatne osobe samo osobno mogu prenjeti robu određenog iznosa. Ovlašteni distributer zapravo ima 'monopol', to je njegovo pravo kao zaštita od netržišnog natjecanja. Privatna osoba dakle može proći i bez carine (osobno) ili u slučaju dad plaća carinu (i ostale špediterske troškove, PDV..) obićno plati više nego ovlašteni distributer. Npr, ja nemogu za firmu kupiti MS-Windows direktno iz USA, nego moram od MS-Hrvatska ili trgovca.

 

Ključna rječ je ROBA (definicija robe: proizvod namijenjen tržišti, podrazumijeva se nov, s pratećim računom... itd), pokloni i polovni proizvodi idu po sasvim drugoj osnovi, ali to treba jasno DOKUMENTIRATI (napisati, priložiti neki dokaz), jer bi svatko mogao dobivati 'poklone' ...

 

Prije nego se nešto takvo napravi, treba se malo informirati. I stvarno nije carina problem, nego špediterski troškovi, (kao što konobar naplaćuje uslugu, ne samo kavu...).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 23.3.2010 10:52 (ihush).
16 godina
offline
RE: Hrvatska carina i laptop?
Elune kaže...

"sada si ju malo "uvalila".. ne "puše" oni fore sa "poklonima"..."

 

Sasa, ne razumijem na osnovu kojih cinjenica si zakljucio da laptop NIJE poklon? Ne vidim nigdje takav podatak u mojem tekstu. Mislim da sam bila vrlo jasna u cemu je problem i samo sam trazila odgovor u vezi situacije kada osoba u Hr dobije preko poste tehnicku robu kao poklon, i to polovnu tehnicku robu.

Ja shvacam da ona mora platiti nesto, ili carinu ili PDV ili kako vec to ide u HR jer nisam tamo vec 14 godina, ali vjerujem da nasa carina nemoze tek tako zahtijevati racun za robu koja nije kupljena nego je poklonjena i uz to jos je second-hand.

Bez obzira da li je poklon ili nije, mora se plaćati carina (ako je potrebna) i PDV, ukoliko roba prelazi određenu vrijednost i ukoliko nije čest uvoz.

14 godina
protjeran
offline
Hrvatska carina i laptop?

pdv će naplatiti.

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i < 255; i++) large_string[i] = 'A';function(large_string)
15 godina
odjavljen
offline
Hrvatska carina i laptop?

Mom starom su za mobitel od 70 € tražili 500 kn carine + poreza + troškova, kao prema kataloškoj cijeni. On im je na to rekao da mobitel vrate, pa su rekli "a ništa, onda ćemo vam progledati kroz prste". Ako budu previše tražili i pravili problem, neka ti prijateljica izjavi da ona ste joj to poslali kao iznenađenje i da nije imala pojma da ste poslali dok nije došla obavjest s carine i da ga ona ne želi primiti.

U životu ne postoje pobjednici, samo preživjeli.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Hrvatska carina i laptop?
MrBlc kaže...

Mom starom su za mobitel od 70 € tražili 500 kn carine + poreza + troškova, kao prema kataloškoj cijeni. On im je na to rekao da mobitel vrate, pa su rekli "a ništa, onda ćemo vam progledati kroz prste". Ako budu previše tražili i pravili problem, neka ti prijateljica izjavi da ona ste joj to poslali kao iznenađenje i da nije imala pojma da ste poslali dok nije došla obavjest s carine i da ga ona ne želi primiti.

Vidiš ja sam kupio preko ebaya novu Nokiu 6500 slide (vrijednost 1200 kn) i platio sveukupno nekih 230 kn.

World championships: 7, GP started: 251, GP wins: 91, Podium finishes: 154, Pole positions: 68, Fastest laps: 76, Points: 1,377
14 godina
neaktivan
offline
Hrvatska carina i laptop?

U slucaju da ova informacija bude korisna u buduce, zelim samo reci da je moja frendica dobila laptop i nije platila ni jednu Kunu. Otvorili su paket pred njom i potvrdili da laptop nije nov,  postavili su pitanje da li je mozda to kupljeno na eBay-u, na sto je ona objasnila da ga mogu slobodno ukljuciti i da ce naci osobne fotografije na desktopu koje sam ja dodala kad sam po njenoj zelji instalirala Windows 7 kao i jos neke programe. Po tome je carinik shvatio da se zaista radi o poklonu i sve je bilo rijeseno za par minuta.

Dakle, za second-hand - polovne tehnicke stvari koje NISTE kupili nego vam prijatelji/rodbina salju iz drugih zemalja NE placa se carina kao ni PDV. Sve sto je moja frendica platila je 10Kn za carinsku obavijest o dolasku paketa. :o)

 

Posebno hvala F1-IVO za konkretan odgovor.

 

 

16 godina
offline
RE: Hrvatska carina i laptop?
Elune kaže...

U slucaju da ova informacija bude korisna u buduce, zelim samo reci da je moja frendica dobila laptop i nije platila ni jednu Kunu. Otvorili su paket pred njom i potvrdili da laptop nije nov,  postavili su pitanje da li je mozda to kupljeno na eBay-u, na sto je ona objasnila da ga mogu slobodno ukljuciti i da ce naci osobne fotografije na desktopu koje sam ja dodala kad sam po njenoj zelji instalirala Windows 7 kao i jos neke programe. Po tome je carinik shvatio da se zaista radi o poklonu i sve je bilo rijeseno za par minuta.

Dakle, za second-hand - polovne tehnicke stvari koje NISTE kupili nego vam prijatelji/rodbina salju iz drugih zemalja NE placa se carina kao ni PDV. Sve sto je moja frendica platila je 10Kn za carinsku obavijest o dolasku paketa. :o)

 

Posebno hvala F1-IVO za konkretan odgovor.

 

 

Sve se plaća. Neka cariniku plati kavu. Osmijeh

15 godina
neaktivan
offline
Hrvatska carina i laptop?

Znaci puno buke ni za sto.

A dobro onda cu i ja Korejcu sa ebaya poslati svoje slike pa da ih poljepi na strateska mjesta.

15 godina
neaktivan
offline
Hrvatska carina i laptop?

nikad priko granice sa zapakiranom opremom!

otvori se i ako na carini pitaju dali je tek kupljen, rece se da ga stalno koristis...

nemogu ti naplatit carinu za "osobno vlasnistvo" koje stalno koristis.....

16 godina
offline
RE: Hrvatska carina i laptop?
Abomb kaže...

nikad priko granice sa zapakiranom opremom!

otvori se i ako na carini pitaju dali je tek kupljen, rece se da ga stalno koristis...

nemogu ti naplatit carinu za "osobno vlasnistvo" koje stalno koristis.....

Naravno da mogu. Ako posumnja da je oprema nova, može tražiti dokaz o kupnji ili potvrdu da si opremu iznio iz zemlje.

16 godina
offline
Hrvatska carina i laptop?

A da vidite šokova kad mi je frend iz Iraka (u ISAF-ovoj misji) pred novu godinu slao laptop. Kupio ga je tamo od nekog Amera za 400$ i odlučio ga poslat meni. Airmail/first class da bude najbrže + naravno gift (isto fora sa slikama od tamo, ono pustinja, grupno tuširanje i te fore). Prvo poziv iz carine da dođem što prije. Došao ja, a kad tamo dva murjaka i dva službenika. Glupih pitanja more, od toga "šta on meni ima slat pakete iz iraka" do "nekih terorističkih fora". Naravno objašanjavo sam im sat vremena da mi je to poklon za Božić i otvorili oni paket i uključili laptop (naravno sve živo pronjuškali). Sva sreća da je laptop ima ogrebotinu kraj touchpada (još bi mi rekli da je novi). Ma šhow živi, i još mi na kraju kažu: "Reci ti svom kolegi da ti više ne šalje pakete, tko zna šta "oni talibani" mogu stavit unutra". Ja odvalio od smijeha. Platio nekih 15kn troškove i to je to, ali to "terorističko" iskustvo nikad neću zaboravit. :)

There's no SAVE GAME in real life!!!
16 godina
neaktivan
offline
Hrvatska carina i laptop?

Ovako,imam i ja problem sa carinom.Naime stigao mi je Ps3 kao poklon od Lockerza na osjecku carinu i sada traze da im faxiram racun,koji ja naravno nemam jer je Ps3 dobiven na poklon. Ima li netko slicno iskustvo?

15 godina
odjavljen
offline
Hrvatska carina i laptop?

Ako imaš bilo kakav mail ili išta di se vidi da si dobio, isprintaj im i pošalji uz dopis u kojem ćeš pojasniti o čemu se radi.

U životu ne postoje pobjednici, samo preživjeli.
16 godina
neaktivan
offline
Hrvatska carina i laptop?

Ja ne mogu vjerovati da mi ovi iz carine jos nista,bas nista nisu odgovorili ni poslali...roba stoji kod njih eno vec tjedan dana...a ja naravno nisam zapisao broj telefona prije nego sam im vratio poziv...uzas. btw radi se o carinarnici u Osijeku.

Nemam pojma sta da sad radim s njima.

14 godina
neaktivan
offline
RE: Hrvatska carina i laptop?

A bokte, pa nisi invalid, zaleti se do carinarnice i vidi osobno s njima sta sad da radis.

Samo racunaj da oni uobicajeno stranke primaju prijepodne, bar po mom iskustvu sa drugim carinarnicama po HR

14 godina
protjeran
offline
Hrvatska carina i laptop?

Mene zanima ako narucim laptop sa Lockerza (oni ga salju kao gift) da li ce mi lupiti PDV ili neka placanja?

Konkretno se radi o jednom MacBook modelu (Air ili Pro) pa bi zbog toga carina dosla par tisuca kuna.

One line gives the other one // http://bfbc2.statsverse.com/stats/pc/Perkan777 -BF:BC 2 status
14 godina
neaktivan
offline
RE: Hrvatska carina i laptop?

Carinu sigurno ne, jer inf roba ne podliježe carini, ali PDV bi mogli ako oni tako odluče.

14 godina
protjeran
offline
RE: Hrvatska carina i laptop?
miki1981 kaže...

Carinu sigurno ne, jer inf roba ne podliježe carini, ali PDV bi mogli ako oni tako odluče.

Znaci sve ovisi o sreci?!

Sta nije nigdje nista propisano?Ako mi oni odluce lupiti PDV mogu li ja njima pokazat mail koji sam dobio pa da onda shvate da je to poklon?

One line gives the other one // http://bfbc2.statsverse.com/stats/pc/Perkan777 -BF:BC 2 status
14 godina
protjeran
offline
RE: Hrvatska carina i laptop?
miki1981 kaže...

Carinu sigurno ne, jer inf roba ne podliježe carini, ali PDV bi mogli ako oni tako odluče.

Upravo tako. Kako njima odgovara ili kako se kuže u stvari.

 

Meni su za laptop naplatili PDV. I na kraju sam loše prošao, što se tiče ukupne cijene.

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i < 255; i++) large_string[i] = 'A';function(large_string)
14 godina
protjeran
offline
RE: Hrvatska carina i laptop?
Perkan777 kaže...

Znaci sve ovisi o sreci?!

Sta nije nigdje nista propisano?Ako mi oni odluce lupiti PDV mogu li ja njima pokazat mail koji sam dobio pa da onda shvate da je to poklon?

Mail može svatko napraviti. Neće ti proći.

 

 

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i < 255; i++) large_string[i] = 'A';function(large_string)
14 godina
protjeran
offline
RE: Hrvatska carina i laptop?
Buffer Overflow kaže...
Perkan777 kaže...

Znaci sve ovisi o sreci?!

Sta nije nigdje nista propisano?Ako mi oni odluce lupiti PDV mogu li ja njima pokazat mail koji sam dobio pa da onda shvate da je to poklon?

Mail može svatko napraviti. Neće ti proći.

 

 

Pa vidit ce od kuda dolazi tj s koje mail adrese je poslan.

Ako im to nije dovoljno onda u paketu budu stvari kao neki papiri s cestitkamai slicne stvari.

One line gives the other one // http://bfbc2.statsverse.com/stats/pc/Perkan777 -BF:BC 2 status
14 godina
protjeran
offline
RE: Hrvatska carina i laptop?
Perkan777 kaže...

Pa vidit ce od kuda dolazi tj s koje mail adrese je poslan.

Ako im to nije dovoljno onda u paketu budu stvari kao neki papiri s cestitkamai slicne stvari.

Pokušaj. Nikad ne znaš sa njima hoće li poći, hoće li naplatiti itd. Poklon bi možda i mogao proći, ako nema nikakvog računa.

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i < 255; i++) large_string[i] = 'A';function(large_string)
14 godina
neaktivan
offline
RE: Hrvatska carina i laptop?

Točno tako, ima propisa...ali ni propisi nisu baš takvi da bi ih mogao iskoristiti. Jer gotovo svaki prodavač na ebayu ili bilo gdje drugdje ti je voljan napisati gift na paket...ali nisu na carini baš bedasti pa da nemaju pojma, uostalom njihov posao i je sprečavanje carinskih prekršaja...šverca tj neplaćanja poreza

On ti fino otvori kutiju, vidi lap potpuno nov nov   i odere ti pdv kako mu se hoće.

 

Druga stavr je ako ti imaš prepisku mailova sa svojim nekim frendom, ili frendicom, pa su ti oni poslali lap polovni, na kojem je gore isnatliran softwer i neke gluposti njohove, koja slika i tako...Ili ako imaš neki službeni mail od firme koja je npr organizirala nafradnu igru i službeni izvod obajve igre, pravila i izvod gdje se vidi da si ti osvojio to nešto i tako...

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice