Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega" zaključana tema

poruka: 441
|
čitano: 432.705
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
M_dipl. kaže...
 Drugo, teologija je jednako bliska pitanjima postanka svemira kao i teoretska fizika, razlika je samo u perspektivi (paradigmi koja je preuzeta).

 

 

 

Hoćeš reći da je metodologija po kojoj su Yuchi Indijanci došli do legende o raku Lock-Chewu koji je stvorio svu zemlju iz vode (koja je u početku sačinjavala čitav svijet) jednako bliska metodologiji teorijskih fizičara? Možeš mi to malo objasniti?

 

Razlika, naravno, nije "samo u perspektivi" već u metodologiji, odnosno načinu provjere točnosti pretpostavki i predviđanja.

 

Nema apsolutno nikakve sličnosti između teologije i teorijske fizike (eksperimentalne fizike, kemije, biologije i bilo koje druge znanstvene discipline), izuzev pokušaja davanja odgovora na ista ili slična pitanja, s tim što su teološka pitanja sama po sebi često pogrešna jer obično implicitno uzimaju zdravo za gotovo nepotvrđene pretpostavke ili predrasude. 

 

Ne radi se o "perspektivi", već o metodologiji. I teorijski fizičar može biti vjerski fanatik, pa podržavati teologijsku "paradigmu" (bilo koju), ali istodobno se u svom profesionalnom radu voditi posve drugom metodologijom i "perspektivom", kako ti kažeš, a da nikada ne pomiješa te dvije "paradigme". 

 

Ako si, pak, želio reći da teologija pokušava dati odgovor na pitanje o postanku svemira, to, naravno, nitko ne spori. Radi se samo o tome da to radi način koji nema veze s teorijskom fizikom i znanstvenom metodom uopće.

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.1.2011 19:06 (Drago).
13 godina
protjeran
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Tko uopće zna da li zakon o očuvanju energije vrijedi.

Nemam potpis.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
mbaksa kaže...
Potencijal za postojanje trebalo bi imati "nesto", zar ne? Potencijal za spontani nastanak. "Nista" (izostanak, nepostojanje svega) tu nije nikakav faktor. Kad pocnes govoriti o tome da "nista ne poznaje potencijal za postojanje" onda skreces pozornost na pogresnu stvar ("nista").
Ako nema ničega, nema ni potencijala - to sam htio reći. Nisam siguran da sam dobro shvatio tvoj odgovor...
mbaksa kaže...
Razumijem o cemu pricas - medjutim, nisi uzeo u obzir neke stvari. Kljucna stvar je ta da izvan/prije (naseg) svemira ne moraju vrijediti zakoni koji vrijede u (nasem) svemiru, iako i u (nasem) svemiru imamo egzoticne stvari (virtualne cestice). Imamo li mi pravo tvrditi da i kad nema prostora i vremena iz (naseg) svemira, da ne mogu spontano nastajati nekakve virtualne cestice i sile takvih energija da se mogu ponistiti i da opet ne ostane ista? Nemamo. I ne mozemo sad izvuci adut iz rukava i reci "God did it". To nema smisla.
Stvar je u tome da ili nesto moze spontano nastati (neke virtualne cestice) ili je (nas) svemir tu oduvijek - sto je takodjer opravdano vidjenje stvari, posto je vrijeme pocelo teci s nasim svemirom i u biti pitanje sto je bilo "prije" moze biti besmisleno. Besmisleno je i uvodjenje nekakvog dzokera za kojeg ces tvrditi da je otvorilo mogucnost da svemir nastane spontano - onda inicijalno nije da je postojalo ista (po istoj logici je inicijalno mogao postojati svemir ili preduvjeti za nas svemir) ili je tzv. bog nastao spontano - onda je to po istoj logici i nas svemir mogao nastati spontano.
Ne možemo (ili se barem tako čini) tvrditi da su fizički zakoni našeg svemira univerzalni u svakom mogućem svemiru (ili izvan-svemiru), no to nisam ni htio reći. Ono što sam htio reći je da takvo spontano nastajanje sigurno nemoguće ako je prije/izvan našeg svemira ništa. U tom se slučaju ne radi o empirijskoj nemogućnosti (kakvu bi otkrili fizičari), već o istini koja proizlazi iz definicije - tj. iz ljudske odluke kako koristiti pojmove. Naime, pojmove nešto, ništa, postojanje itd. koristimo u smislovima za koje je situacija "ničega sa spontanim nastankom" protuslovna (nema li ničega, nema ni potencijala, nema nastajanja itd.). Ostaje, naravno, mogućnost i da su pojmovi sami besmisleni (ne odnose se ni na što ili je nejasno na što se odnose). No pod trenutnim opće-prihvaćenim verzijama značenja, jasno je što je ništa, što je nešto itd...
(moj osobni stav je da "oduvijek" nešto postoji, ne nužno u vremenu - je li to nešto isto ono što mi zovemo svemirom, ne znam; no u svakom slučaju vjerujem da nikad nije bilo puko "ništa" - gore sam objasnio zašto)
mbaksa kaže...
Druga strana zapravo ne tvrdi "nista->nesto", nego tvrdi "spontano nastalo nesto" (ili ako hoces "nista, nesto"). Situacija je tu jako skakljiva - ako tvrdis da je nesto postojalo oduvijek, i ti moras dokazivati, jer nemas osnove za takvu tvrdnju. Izmedju ostalog, moras objasniti zbog cega postoji nesto umjesto nista i zbog cega postoji upravo ta kolicina neceg koja postoji. Dakle, ne mozes tu hipotezu stavljati ispred ove da je nesto nastalo spontano.
Ako se prihvati da je besmisleno govoriti o vremenu kad nije bilo ničega (ako se ništa shvati doslovno, a čim nije doslovno nije ni zanimljivo), nije potrebno dokazivati da je nešto oduvijek. Objasniti zbog čega postoji nešto umjesto ništa (zašto išta postoji) je potrebno, ali i nevezano uz ove probleme o ničemu i nečemu (prvo zahtijeva empirijski-nastrojeno istraživanje, drugo obično baratanje definicijama). 
edit: Chrome i uređivač postova se ne vole, pa sam morao izbaciti neke podcitate i uništiti dio originalnog oblikovanja citata... :(
The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.1.2011 20:34 (itf4n).
15 godina
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
mbaksa kaže...
...

- u nedostatku vremena za odgovor (koji bi bio dovoljno čitak...) samo pozdrav, do (zanimljivog) tipkanja...

 

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Postoji vrlo elegantno rješenje za to ništa u koje možeš uprijeti prstom, da se tako slikovito izrazim... nudi ga teorija struna odnosno M teorija,

membrana ona iz 11te dimenzije se provlači kroz cijeli svemir odnosno nosi svemir, kako to opisuje M teorija, a pošto se ne može dokučiti moguće je da je doživljavamo upravo kao praznoću, ostalih 6 prostornih dimenzija po M teoriji su ultra male i stvara ih komplicirano kretanje struna, postojanje mambrane bi moglo učiniti razumljivijim i spontano nastajanje parova virtualnih čestica koje se praktički stvaraju ni iz čega odnosno praznine, sudar dviju membrana objašnjava po M teoriji i sam nastanak svemira i konačno objašnjava misterij slabosti gravitacije naspram ostale tri fundamentalne sile

 

na kraju, da viškovi dimenzija nisu bezvezna priča govore istraživanja koja se obavljaju u LHCu i Tevatronu, a predviđa ih i standardni model

 

eto malo djetinjih spekulacija i od mene... undefined

 

OT:

suspenzija malog diplodokusa pa zašto pobogu?

odgovore šaljite na P.M.

TIA

OT ends

...ko kupi papak
Poruka je uređivana zadnji put sri 12.1.2011 2:32 ((s)izgoreo).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
M_dipl. kaže...
ne samo zato što sam vremenski limitiran, nego prije svega zato što mislim da je to rasprava daleko iznad razine pojedinih middlebrow diskutanata, a ne želim se opet, kao što to uvijek biva, baviti sa sto prigovora od kojih možda dva imaju ikakvo utemeljenje, nadam se da shvaćaš.

zašto se uopće i upuštaš u raspravu, ako nemaš vremena i volje diskutirati sa ostalim forumašima koji su ispod razine?

samo da bi se ovakvim komentarima mogao izdići ili želiš da dijelovi kocke budu i dalje nevidljivi za neotvorene perspektive ili...?

 

znanost, fizika particularly hoće i mora odgovoriti odnosno stvoriti ili nadopuniti konzistentnu teoriju o tome kako je nastao svemir jer je to fizikalni proces i sve iza toga je fizikalni proces, a pitanje zašto je svemir nastao je manje interesantno IMO jer kako ti kažeš perspektiva ima koliko i onih koji promatraju od raznih više ili manje dosljednih studija do totalnog bullshita od kojeg se nemožemo osloboditi ni u ovo moderno doba... dapače invazija sranja je neizdrživa pogotovu iz USA u obliku kreacionizma

...ko kupi papak
Poruka je uređivana zadnji put pet 14.1.2011 21:58 ((s)izgoreo).
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
M_dipl. kaže...

Ono što je mene zasmetalo je krajnje ignorantan i, da budem iskren, upravo kretenski komentar*(vidi dolje) tvog kolege iz redakcije koji je, citirajući neki odlomak, zamisli – iz Wikipedije, ustanovio da je teologija kao disciplina bezvrijedna

Naravno da komentar prozivas "ignorantskim" i "kretenskim", jer mislis da te to oslobadja od toga da moras argumentirati koji je to tako velik doprinos teologije. Ne, ne oslobadja te. Kad napises da je netko napisao ignorantski i kretenski komentar, onda se ocekuje i da objasnis po cemu je to ignorantski i kretenski komentar  - u suprotnom ispada da si ostao bez argumenata, da nemas sto pametno za reci, pa se takvim "biranim" rijecima pokusas izvuci iz argumentacije.

 

Napisao si ogromnu kolicinu teksta, a da i dalje nisi objasnio koji je doprinos teologije da bi je morali smatrati hvalevrijednom disciplinom, odnosno da bismo je uopce uzimali u obzir na ovoj temi. Kako teologija objasnjava postanak/nastanak svijeta i kako kontraargumentira mogucnost spontanog nastanka svemira?

 

Doprinos znanosti i tehnologije zaista ne treba posebno objasnjavati. Filozofija je omogucila razvoj znanosti i mnogo toga drugog. Cemu konkretno je doprinjela teologija?

 

Teologiju smatram bezvrijednom (ili bolje reci malovrijednom) disciplinom iz niza razloga, a onaj sam citat iz Wikipedije iskopirao jer na zanimljiv i pomalo saljiv nacin prikazuje moj stav. Onaj citat nije trebao nista dokazivati i moje misljenje nije utemeljeno na njemu (zapravo sam ga prvi put u zivotu vidio nekoliko minuta prije nego sam ga zalijepio u svoju poruku) - nisam siguran da shvacam sto si sa svojim komentarom htio reci.

 

 

Nadalje - ovo je tema za raspravljanju o mogucnosti spontanog nastanka svemira - ako neces povezati teologiju ili Ratzingera s temom, onda se vise ni ne moras javaljati na ovu temu jer si - off-topic. Pricas o svemu, samo ne o temi.

 

M_dipl. kaže...

uz to dodajući da moj (više-manje suprotni) stav nema nikakvo važenje (dok njegov naravno ima).

Pogresno si shvatio napisano. Poanta mojeg komentara nije bila da tvoj stav nema nikakvo vazenje, a da moj ima. Poanta je bila da moras argumentirati  izreceno - da nije dovoljno da samo nesto ustvrdis i da je to automatski nepobitna cinjenica. Napisao si "Prvo, biti teolog, a posebno biti najveći teolog ikada, nije baš beznačajna stvar.", a da to nisi potkrijepio nikakvim argumentima. A jos manje si objasnio kakve veze to ima s temom.

16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
itf4n kaže...
mbaksa kaže...
Potencijal za postojanje trebalo bi imati "nesto", zar ne? Potencijal za spontani nastanak. "Nista" (izostanak, nepostojanje svega) tu nije nikakav faktor. Kad pocnes govoriti o tome da "nista ne poznaje potencijal za postojanje" onda skreces pozornost na pogresnu stvar ("nista").
Ako nema ničega, nema ni potencijala - to sam htio reći. Nisam siguran da sam dobro shvatio tvoj odgovor...

Mozda je bolje da te pitam da objasnis taj "potencijal".

 

Imamo samo dvije mogucnosti:

  1. Oduvijek je bilo nesto. Ako je oduvijek bilo nesto, onda je to nesto mogao oduvijek biti i svemir. Nema razloga uvoditi nepoznanicu  x  (u vjernika poznata jos pod imenom Bog ili bog) koja je "stvorila" svemir.
  2. Nesto je spontano nastalo. Ako nije oduvijek bilo nesto, onda je nesto moralo nastati spontano. Onda je tako mogao spontano nastati i nas svemir. Kojeg smisla ima uvoditi nepoznanicu  x (u vjernika poznata jos pod imenom Bog ili bog) koja je nastala spontano samo kako bi mogla stvoriti svemir?

 

Ako ti "nicemu" (pa cak i "praznini" koju spominjes) pripisujes nekakav apstraktni ili fiktivni "potencijal za nastanak", to se svodi na jednu od dvije gornje mogucnosti. Nema trece.

 

 

itf4n kaže...
Ne možemo (ili se barem tako čini) tvrditi da su fizički zakoni našeg svemira univerzalni u svakom mogućem svemiru (ili izvan-svemiru), no to nisam ni htio reći. Ono što sam htio reći je da takvo spontano nastajanje sigurno nemoguće ako je prije/izvan našeg svemira ništa. U tom se slučaju ne radi o empirijskoj nemogućnosti (kakvu bi otkrili fizičari), već o istini koja proizlazi iz definicije - tj. iz ljudske odluke kako koristiti pojmove. Naime, pojmove nešto, ništa, postojanje itd. koristimo u smislovima za koje je situacija "ničega sa spontanim nastankom" protuslovna (nema li ničega, nema ni potencijala, nema nastajanja itd.). Ostaje, naravno, mogućnost i da su pojmovi sami besmisleni (ne odnose se ni na što ili je nejasno na što se odnose). No pod trenutnim opće-prihvaćenim verzijama značenja, jasno je što je ništa, što je nešto itd...
(moj osobni stav je da "oduvijek" nešto postoji, ne nužno u vremenu - je li to nešto isto ono što mi zovemo svemirom, ne znam; no u svakom slučaju vjerujem da nikad nije bilo puko "ništa" - gore sam objasnio zašto)

Razumijem te. Medjutim, i sam kazes da zakoni naseg svemira nisu (nuzno) univerzalni, stoga ne mozes sa 100%-tnom sigurnoscu tvrditi da nesto ne moze spontano nastati. Znam da je kontraintuitivno, ali takvu mogucnost jednostavno ne mozes iskljuciti. Zapravo sam i sam ostao zatecen u srednjoj skoli na satu filozofije, kad jos nisam mnogo razmisljao o tim stvarima, kad je profesor filozofije/logike/etike (inace vrlo pametan covjek, ujedno i prakticni vjernik) ostavio otvorenom tu mogucnost.

 

Tu mogucnost moras ostaviti otvorenom i zbog jos jednog razloga - ako je oduvijek postojalo nesto, onda moras objasniti odakle to nesto. Sve dok ne mozes objasniti odakle to nesto, ne mozes decidirano tvrditi da nesto nije moglo nastati spontano, ma kako god ti se to tebi osobno cinilo nevjerojatnim ili kontraintuitivnim. Meni osobno je kontraintuitivno to da "oduvijek" imamo "nesto". Meni je intuitivnije da spontano nastane nesto, ali na nacin da se to "nesto" moze iznutra ponistiti pa da opet ostane potpuno nistavilo. Dakle, da u tom zatvorenom sustavu u osnovi nema promjene u ukupnoj kolicini energije, koja uvijek iznosi 0.

 

 

itf4n kaže...
Ako se prihvati da je besmisleno govoriti o vremenu kad nije bilo ničega (ako se ništa shvati doslovno, a čim nije doslovno nije ni zanimljivo), nije potrebno dokazivati da je nešto oduvijek. Objasniti zbog čega postoji nešto umjesto ništa (zašto išta postoji) je potrebno, ali i nevezano uz ove probleme o ničemu i nečemu (prvo zahtijeva empirijski-nastrojeno istraživanje, drugo obično baratanje definicijama).

Ovo je posebno skakljiva prica. Vrijeme o kojem govorimo je "lokalno" vrijeme naseg svemira - ono je dio naseg svemira i neodvojivo od njega, nastalo je s njim, stoga u tom smislu ne mozemo govoriti sto je bilo "prije" u vremenskom smislu. Ali to ne iskljucuje mogucnost da "nesto drugo" postoji "izvan" naseg prostora i vremena. Stoga ovo da nije potrebno dokazivati da je nesto oduvijek pada u vodu. Izvjesno je da je nas svemir imao pocetak - ali sve osim toga je neizvjesno.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
M_dipl. kaže...
Jedini koji ovdje inzistira na off topicu, i to paradoskalno tražeći da se moj tobožnji off topic prebaci on topic, si ti. Uostalom, ja sam jako lijepo objasnio zašto je kretenski i ignorantni svaki komentar koji ne uzima u obzir kako stvari stoje sa svim tim "perspektivama", što ti je dostupno u istom tom postu koji si citirao, pa izvoli reći nešto o tome.

 

Što se pak vrijednosti teologije tiče, ako te to baš zanima, ona je od srednjeg vijeka pa sve do početka 20. stoljeća bila isključivi nositelj napretka u logičkoj teoriji. Većina logika koje danas koristimo derivati su srednovjekovnih teologa-logičara koji su disciplinu razvijali upravo da se pozabave svojim problemima. Prva četverovrijednosna logika zapadnog svijeta došla je od Dunsa Skota, teologa. Occamova britva, koliko god bila problematična, danas se koristi u prirodnim znanostima, a produkt je teologa. Ogroman dio današnjeg napretka u teoriji spoznaje i propozicijskoj logici, kao i mereologiji, produkt je logičara-teologa koji se bave pitanjima dokazivanja božje egzistencije, itd. Teologija, iako, po mom sudu, uvelike problematična disciplina, i dalje zahtijeva itekako mnogo rada, čitanja i razumijevanja da bi se u svojim kompleksnijim problemima pravilno raščlanjivala, ništa manje od teoretske fizike primjerice.

Ovo pokazuje da je logika korisna, i da su se neki od teologa uspješno bavili i logikom. Ovo ne pokazuje da je teologija korisna (u smislu da išta pouzdano objašnjava).

 

"Perspektive" su proizvoljan model - jednako tako možemo pretpostaviti drukčiji model gdje je svemir predstavljen ravnom malom dvodimenzionalnom pločom koju matematičar vidi cijelu, a teolog se okrenuo na drugu stranu pa ju uopće ne vidi.

 

16 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
mbaksa kaže... 

Imamo samo dvije mogucnosti:

  1. Oduvijek je bilo nesto. Ako je oduvijek bilo nesto, onda je to nesto mogao oduvijek biti i svemir. Nema razloga uvoditi nepoznanicu  x  (u vjernika poznata jos pod imenom Bog ili bog) koja je "stvorila" svemir.
  2. Nesto je spontano nastalo. Ako nije oduvijek bilo nesto, onda je nesto moralo nastati spontano. Onda je tako mogao spontano nastati i nas svemir. Kojeg smisla ima uvoditi nepoznanicu  x (u vjernika poznata jos pod imenom Bog ili bog) koja je nastala spontano samo kako bi mogla stvoriti svemir?

 

Ako ti "nicemu" (pa cak i "praznini" koju spominjes) pripisujes nekakav apstraktni ili fiktivni "potencijal za nastanak", to se svodi na jednu od dvije gornje mogucnosti. Nema trece.

Ustvari, ne pridajem "ničemu" nikakvu osobinu, jer se ništa odnosi isključivo na nedostatak ičega. Stoga smatram da 2. mogućnost koju navodiš nije moguća. Iz nje bi slijedilo da ipak postoji nešto, naime postoji "spontano nastajanje". Ne kažem da je spontano nastajanje nemoguće, već da je nemoguće ako  nema ničega. Ako nema ničega, to znači ne samo da nema, recimo, materije i zračenja, već potpuni nedostatak ičega o čemu se može govoriti. Kad sam govorio o praznini želio sam naglasiti kako "ništa" nije isto što i "praznina", pa sam rekao da je ništa jednako "prazno" koliko i "puno". (nije niti jedno od toga, jer "ništa" nije predmet već gramatička kratica za dulji jezični izraz - no posebno je pogrešno, kad se već zamišlja neko mistično ništavilo, ništavilo zamišljati kao nekakvu prazninu, jednako bi opravdano bilo zamišljati da je ništavilo ispunjeno) Ukratko, mislim da je 1. mogućnost jedina moguća (također smatram da je moguće da je naš svemir to "nešto što postoji oduvijek").

 

Što se bogova tiče, posve se slažem da bog - barem ako se taj pojam shvati kao inteligentno biće koje je sve stvorilo ili sl. - ništa ne objašnjava i samo dodatno komplicira situaciju.

 

 

 

mbaksa kaže...
 

Tu mogucnost moras ostaviti otvorenom i zbog jos jednog razloga - ako je oduvijek postojalo nesto, onda moras objasniti odakle to nesto. Sve dok ne mozes objasniti odakle to nesto, ne mozes decidirano tvrditi da nesto nije moglo nastati spontano, ma kako god ti se to tebi osobno cinilo nevjerojatnim ili kontraintuitivnim. Meni osobno je kontraintuitivno to da "oduvijek" imamo "nesto". Meni je intuitivnije da spontano nastane nesto, ali na nacin da se to "nesto" moze iznutra ponistiti pa da opet ostane potpuno nistavilo. Dakle, da u tom zatvorenom sustavu u osnovi nema promjene u ukupnoj kolicini energije, koja uvijek iznosi 0.

 

  Pa, to da je nešto oduvijek je puka trivijalnost na temelju definicija pojmova ništa i nešto. Da je "bilo ništa" je sukob pojmova, gramatička nemogućnost (ako se želi tvrditi nešto slično, moraju se koristiti drugi ponmovi). Meni se čini da je to o spontanom nastanku ustvari bazirano na ideji da oduvijek postoji vrlo malo, i da se u tome može rađati više, no ne i da doslovno ništa ne postoji.

 

Što se tiče pitanja odakle je to nešto što je uvijek, evo moje viđenje toga: naši pojmovi postojanja i nepostojanja se ne odnose na ono što bi se moglo nazvati "pravom stvarnošću". Neke pojave interpretiramo kao "X postoji", neke kao "X ne postoji". No pojave ponekad krivo tumačimo pa pogrešno zaključujemo na postojanje/nepostojanja. Kad kažemo "X jest", otprilike želimo implicirati da su neke radnje R1, R2, R3 ... koje bi inače bile moguće - sad nemoguće. Kad govorimo o otkrivanju postojanja, u bit govorimo o tome kako ćemo dodatno ograničiti ono što smo do tada smatrali mogućim (skup mogućih radnji), a od tada smatramo da nije moguće. Kako to radimo, primijećujemo da nam raste znanje o svijetu. No možda bi pravilnije bilo reći "smanjuje se zabluda". Ako inzistiramo na "rastu znanja" to daje dojam da je svijet sve veći i kompliciraniji kako ga bolje upoznajemo, pa se pitamo "otkud to?". No u drugom smislu, približavamo se tome da svijet "jednostavno jest". To što ga ne možemo tek tako, po rođenju, shvatiti kao ono o čemu je bespotrebno išta govoriti osim da postoji je posljedica strukture naših mozgova (ne kažem da uopće postoji hipotetski mozak čija bi konstrukcija omogućavala potpuno shvaćanje "jednostavnog postojanja", samo da naš nije takav). Mi stvaramo teorije i sl. kojima pokušavamo objasniti svijet. I recimo čak da uspijemo stvoriti savršenu teoriju koja će objašnjavati cijelu fiziku! Tad smo tek uskladili naš mozak sa stvarnim stanjem. To je, naravno, sjajno. No svijet se ne ponaša "po toj teoriji". Svo to znanje je puko usklađivanje, nismo otkrili ništa "bitno". Ništa "bitno" niti ne postoji, svijet jednostavno jest (postojanje pravila i zakona je privid, kao i postojanje kaosa i sl.), a mi moramo usklađivati naše znanje s njime. Ako bi se potpuno shvatilo da "svijet jednostavno postoji", pitanje "otkud taj svijet?" bi bilo besmisleno, pretpostavljam.

 

U zadnje vrijeme razmišljam o još jednoj ideji. Malo je preopširna za forumski post, ali ukratko... Mi ljudi postojimo, učimo, radimo u sustavu S1. Kad govorimo o svijetu, obično ne razmišljamo dalje od S1. No postoji i S2, to je sustav o sustavu  S1. S2 je potpuno izvan dohvata intuicije. Svako postojanje u S1 je samo privid, ako se gleda iz kuta S2. Na sličan način na koji je postojanje automobila u računalnoj igri (koja je u nekom S0 svijetu) samo privid za igrača (koji funkcionira u S1) - iako ne doslovno na taj način. Radi se ustvari o formalnim sustavima i metasustavima (u logici), dosta je toga zanimljivog u igri. Jedno rješenje za pitanje "otkud sve?" je da se radi o nekoj vrsti petlje, naime ako se stalno kreće u "gornji" S, doći će se do S1. Može se, dalje, pitati "otkud petlja"? Tome se doskače tako da se kaže da je petlja u biti "Meta-S" sustav, te da postoje i njeni metasustavi (Meta-Meta-S itd.). S koje god razine promatrali, sve je uvijek objašnjivo; no nažalost po nas nema načina da se posve oslobodimo svih sustava i upitamo "što je istinski najviše?".

 

(navedene 2 ideje su naravno nagađanje, nevezane uz ono što slijedi čisto na temelju pojmova)

 

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
M_dipl. kaže...

Po stoti put, ja nisam išao povezivati teologiju sa konkretnom temom ovog threada. Ja sam: (i) naveo da Ratzinger nije "stari prdonja koji trabunja gluposti" kako je to kolega The_Man dao naslutiti; i (ii) na tvoj odgovor meni (koji se posve nebitno bavio teologijom uopće) rekao da teologija kao disciplina nije bezvrijedna.

U temu si uveo teologiju (na liku i djelu Ratzingera) kao kompetenciju za raspravljanje o temi (mogucnosti spontanog nastanka svemira) pa je i sasvim normalno da od tebe ocekujem da to argumentiras.

 

M_dipl. kaže...

Jedini koji ovdje inzistira na off topicu, i to paradoskalno tražeći da se moj tobožnji off topic prebaci on topic, si ti. Uostalom, ja sam jako lijepo objasnio zašto je kretenski i ignorantni svaki komentar koji ne uzima u obzir kako stvari stoje sa svim tim "perspektivama", što ti je dostupno u istom tom postu koji si citirao, pa izvoli reći nešto o tome.

U osnovi si objasnio da je politicki ispravno  uzimati u obzir svaku perspektivu - bez obzira koliko ili na cemu bila utemeljena. Sorry, ali to ti ne daje opravdanje da komentare koji se ne drze te tvoje politicke "ispravnosti" okarakteriziras kretenskima i ignorantskima. Tim vise sto postoje opravdani razlozi zbog kojih neke perspektive smatram(o) manje vrijednima ili bezvrijednima.

 

M_dipl. kaže...

Što se pak vrijednosti teologije tiče, ako te to baš zanima, ona je od srednjeg vijeka pa sve do početka 20. stoljeća bila isključivi nositelj napretka u logičkoj teoriji. Većina logika koje danas koristimo derivati su srednovjekovnih teologa-logičara koji su disciplinu razvijali upravo da se pozabave svojim problemima. Prva četverovrijednosna logika zapadnog svijeta došla je od Dunsa Skota, teologa. Occamova britva, koliko god bila problematična, danas se koristi u prirodnim znanostima, a produkt je teologa. Ogroman dio današnjeg napretka u teoriji spoznaje i propozicijskoj logici, kao i mereologiji, produkt je logičara-teologa koji se bave pitanjima dokazivanja božje egzistencije, itd. Teologija, iako, po mom sudu, uvelike problematična disciplina, i dalje zahtijeva itekako mnogo rada, čitanja i razumijevanja da bi se u svojim kompleksnijim problemima pravilno raščlanjivala, ništa manje od teoretske fizike primjerice.

Hvala. Sad si upravo objasnio kljucnu stvar - ovi doprinosi koje spominjes nisu doprinosi teologije kao nauka ili sto vec jest, nego pojedinih osoba koje su uz to sto su bili i teolozi cesto bili i logicari, fizicar i tko zna sto sve ne, te koji su te stvari razvijali kao alat, mozebitno za teologiju i/ili za nesto drugo. Te druge stvari, ako su ikad i bile vezane   iskljucivo uz teologiju, vise nisu i prilicno je sigurno da bismo do vecine toga sto spominjes dosli i bez teologije. Na kraju krajeva, u proslosti se nisu svi imali luksuza ili mogucnosti baviti logikom ili fizikom.

 

Takodjer, neces valjda reci recimo da je Occamova britva dio teologije, zar ne? Reci ces da se mozebitno koristi u teologiji (jel zaista? hm... zar uvodjenje boga nije protivno Occamovoj britvi?) i u brojnim drugim disciplinama. Occam je bio fratar koji se bavio filozofijom, logikom, fizikom i teologijom. I odakle ti pravo da Occamovu britvu pripisujes teologiji?!

 

M_dipl. kaže...

A ti slobodno argumentiraj zašto smatraš da je bezvrijedna, jer ionako smo u off topicu, a volio bih čuti, na čemu ti temeljiš svoj stav? Nemoj se sada na isti taj off topic izvlačiti, mislit će ljudi da si ostao kratkih rukava i nemaš  što za reći u prilog svom stavu :), jer i sam si rekao: "moje mišljenje nije utemeljeno na citatu s Wikipedije", a teologiju smatraš "malovrijednom disciplinom iz niza razloga". Daj pojasni taj "niz razloga".

Da bi se nesto smatralo vrijednim treba davati nekakav doprinos. Nema doprinosa - nema vrijednosti. Stoga bih ja isao u dokazivanje negativa, dakle teret dokazivanja nije na meni, nego na tebi. Spominjao si neke stvari, ali kako rekoh - to su uglavnom djela pojedinaca koja su bili teolozi uz to sto su bili i jos nesto drugo i ta djela nisu postala sastavni dio teologije, nego sastavni dio logike, prirodnih znanosti i ne znam cega sve vec ne - dakle, nista sto je nuzno vezano s teologijom i sto ne moze bez teologije.

 

A neke doprinose teologije kao teologije zaista ne vidim, pogotovo ne u danasnje vrijeme. Ako nista drugo, s obzirom da je to podrucje djelovanja teologije, covjek bi ocekivao da bi teologija dosad trebala iskorijeniti vjerske netrpeljivosti i opcenito religijske zadrtosti - a vidimo da "no1 teolog Ratzinger" otvoreno promovira homofobiju i ateizmofobiju. Jel je teologija unaprijedila istrazivanje Zemlje i svemira? Nije. Sto je s evolucijom? Prihvaca li teologija evoluciju? Jel je rijesila glad u svijetu? Ili aktivno radi na tome? Gdje su rezultati? Jel je doprinjela edukaciji ljudi? U kom smislu? Prije bih rekao da potkopava edukaciju. Pa gdje su onda svi ti silni doprinosi teologije nasem drustvu?

 

A Thomas Paine je fakat u svojoj onoj izjavi dao stvari za razmisljati. Na cemu je teologija utemeljena? Na prastarim mitoloskim knjigama. Koje uzima za (nepobitnu) istinu?! Uzima kao cinjenicu da postoji "vise bice"? Ili? Ne obavlja mjerenja i eksperimente, ne dolazi do podataka, ne moze demonstrirati ista (ovo je malo pretjerano - slazem se da moze demonstrirati da u Bibliji na toj-i-toj stranici pise to-i-to, ali mislim da znas o cemu govorim). Mozda sam u krivu. Razuvjeri me.

 

Eto, zbog stoga smatram da teologija ne podrazumijeva kompetentnost za raspravu - o nastanku svemira, kao i o mnogo cemu drugom. Ostavimo proucavanje Biblije teolozima, a proucavanje svemira znanstvenicima.  {#}

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 15.1.2011 20:32 (mbaksa).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

hawking ima svoju teoriju, najverojatnije i snimio (pisati mu je teže) par radova o tome, našao i par utjecajnih istomišljenika da bi bio siguran da ga znanstveni skup neće popljuvati, potrošio dosta vremena za svoju teoriju prije nego ju je izjavio za razliku od vas koji mislite da u par dana na forumu budete pametniji od njega, isto tako ratzinger zna da je bolje negurati nos u sve jer danas svako vjeruje što hoće a on zna da crkva još uvijek ima svoje sljedbenike i nediraju ga znanstvene teorije, naravno svako malo izjavi neku protiv ali to je samo magljenje očiju kao za polit. izbore. a isto tako ako nepostoji 'ništa' a o tome se razglaba onda znači i da je 'ništa' nešto. to 'ništa' bi po mojem bila tzv. 'božja čestica' koju love u švicarskoj (i jednim djelom francuske) :) kad je jednom ulove i 'ništa' će dobiti svoje ime barem što se svemira tiče. znam, sad već malo se..em.

16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
itf4n kaže...

Ustvari, ne pridajem "ničemu" nikakvu osobinu, jer se ništa odnosi isključivo na nedostatak ičega. Stoga smatram da 2. mogućnost koju navodiš nije moguća. Iz nje bi slijedilo da ipak postoji nešto, naime postoji "spontano nastajanje". Ne kažem da je spontano nastajanje nemoguće, već da je nemoguće ako  nema ničega. Ako nema ničega, to znači ne samo da nema, recimo, materije i zračenja, već potpuni nedostatak ičega o čemu se može govoriti.

LOL. Zato i govorim o "spontanom nastajanju"!

 

itf4n kaže...

Kad sam govorio o praznini želio sam naglasiti kako "ništa" nije isto što i "praznina", pa sam rekao da je ništa jednako "prazno" koliko i "puno". (nije niti jedno od toga, jer "ništa" nije predmet već gramatička kratica za dulji jezični izraz - no posebno je pogrešno, kad se već zamišlja neko mistično ništavilo, ništavilo zamišljati kao nekakvu prazninu, jednako bi opravdano bilo zamišljati da je ništavilo ispunjeno) Ukratko, mislim da je 1. mogućnost jedina moguća (također smatram da je moguće da je naš svemir to "nešto što postoji oduvijek").

OK. Agree to disagree.  Ja ne mogu iskljuciti drugu mogucnost sve dok ne objasnis odakle "nesto".  {#}

 

Nego, zanima me jedna stvar - prihvacas li (barem teoretsku) mogucnost da nas svemir "kolabira" u totalno nistavilo? Naime, materija se moze pretvoriti u energiju (u biti na samom zacetku je i bila iskljucivo ili gotovo iskljucivo energija, ako se ne varam, koja se onda kroz milijarde godina pretvarala u materiju), ako nema materije, na sto ce djelovati sile poput gravitacije? Uostalom, gravitacija je usko vezana uz prostor - ako nema cestica, ako nema prostora, moze li biti gravitacije? S jedne strane imamo materiju koja se pretvara u pozitivnu energiju, te pozitivnu energiju, s druge strane imamo energiju gravitacijskog polja koja je negativna - i sve te energije, sudeci prema zadnjim opservacijama, u vidljivom dijelu svemira su jednake "kolicinski", tj. mogu se ponistiti, tj. ukupno su jednake nuli.

 

Pazi ovo: In a field model, rather than two particles attracting each other, the particles distort spacetime via their mass, and this distortion is what is perceived and measured as a "force". In such a model one states that matter moves in certain ways in response to the curvature of spacetime, and that there is either no gravitational force, or that gravity is a fictitious force.

 

Zanimljiv pogled - ako je ova hipoteza tocna, gravitacija ne postoji bez energije i materije. I sto na kraju imamo? Pozitivna i negativna energija se poniste i sto nam ostaje? Nista. Apsolutno nista.

 

itf4n kaže... 

Pa, to da je nešto oduvijek je puka trivijalnost na temelju definicija pojmova ništa i nešto. Da je "bilo ništa" je sukob pojmova, gramatička nemogućnost (ako se želi tvrditi nešto slično, moraju se koristiti drugi ponmovi). Meni se čini da je to o spontanom nastanku ustvari bazirano na ideji da oduvijek postoji vrlo malo, i da se u tome može rađati više, no ne i da doslovno ništa ne postoji.

Al onda to opet nije ono "pravo nista", nistavilo, nego "nesto". Koliko god malo bilo, to je nesto i onda opet moras objasniti odakle je to nesto doslo.

 

 

itf4n kaže... 

Ako bi se potpuno shvatilo da "svijet jednostavno postoji", pitanje "otkud taj svijet?" bi bilo besmisleno, pretpostavljam.

Govoris o "shvacanju", ali zapravo postavljas umjetnu granica od koje se dalje vise necemo pitati ni istrazivati. Tu granicu mozes postaviti i vec sada pa sprijeciti daljnja istrazivanja svemira/svijeta {#}.

 

 

itf4n kaže... 

U zadnje vrijeme razmišljam o još jednoj ideji. Malo je preopširna za forumski post, ali ukratko... Mi ljudi postojimo, učimo, radimo u sustavu S1. Kad govorimo o svijetu, obično ne razmišljamo dalje od S1. No postoji i S2, to je sustav o sustavu  S1. S2 je potpuno izvan dohvata intuicije. Svako postojanje u S1 je samo privid, ako se gleda iz kuta S2. Na sličan način na koji je postojanje automobila u računalnoj igri (koja je u nekom S0 svijetu) samo privid za igrača (koji funkcionira u S1) - iako ne doslovno na taj način. Radi se ustvari o formalnim sustavima i metasustavima (u logici), dosta je toga zanimljivog u igri. Jedno rješenje za pitanje "otkud sve?" je da se radi o nekoj vrsti petlje, naime ako se stalno kreće u "gornji" S, doći će se do S1. Može se, dalje, pitati "otkud petlja"? Tome se doskače tako da se kaže da je petlja u biti "Meta-S" sustav, te da postoje i njeni metasustavi (Meta-Meta-S itd.). S koje god razine promatrali, sve je uvijek objašnjivo; no nažalost po nas nema načina da se posve oslobodimo svih sustava i upitamo "što je istinski najviše?".

Nesto kao matrix? Nisam bas shvatio - jel bi postojao koji prvi sustav? Ili kako bi to islo?

 

16 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
mbaksa kaže...
itf4n kaže...

Ustvari, ne pridajem "ničemu" nikakvu osobinu, jer se ništa odnosi isključivo na nedostatak ičega. Stoga smatram da 2. mogućnost koju navodiš nije moguća. Iz nje bi slijedilo da ipak postoji nešto, naime postoji "spontano nastajanje". Ne kažem da je spontano nastajanje nemoguće, već da je nemoguće ako  nema ničega. Ako nema ničega, to znači ne samo da nema, recimo, materije i zračenja, već potpuni nedostatak ičega o čemu se može govoriti.

LOL. Zato i govorim o "spontanom nastajanju"!

Pa zar nije i "spontano nastajanje" nešto? :D Ako nema ničega, ne bi trebalo biti niti toga...

 

mbaksa kaže...
 

Nego, zanima me jedna stvar - prihvacas li (barem teoretsku) mogucnost da nas svemir "kolabira" u totalno nistavilo? Naime, materija se moze pretvoriti u energiju (u biti na samom zacetku je i bila iskljucivo ili gotovo iskljucivo energija, ako se ne varam, koja se onda kroz milijarde godina pretvarala u materiju), ako nema materije, na sto ce djelovati sile poput gravitacije? Uostalom, gravitacija je usko vezana uz prostor - ako nema cestica, ako nema prostora, moze li biti gravitacije? S jedne strane imamo materiju koja se pretvara u pozitivnu energiju, te pozitivnu energiju, s druge strane imamo energiju gravitacijskog polja koja je negativna - i sve te energije, sudeci prema zadnjim opservacijama, u vidljivom dijelu svemira su jednake "kolicinski", tj. mogu se ponistiti, tj. ukupno su jednake nuli.

 

Pazi ovo: In a field model, rather than two particles attracting each other, the particles distort spacetime via their mass, and this distortion is what is perceived and measured as a "force". In such a model one states that matter moves in certain ways in response to the curvature of spacetime, and that there is either no gravitational force, or that gravity is a fictitious force.

 

Zanimljiv pogled - ako je ova hipoteza tocna, gravitacija ne postoji bez energije i materije. I sto na kraju imamo? Pozitivna i negativna energija se poniste i sto nam ostaje? Nista. Apsolutno nista.

Nemam ništa protiv kolabiranja. Ne zvuči mi intuitivno da ne bude ničega, ali ne vidim neki čist, jasan i neoboriv razlog iz kojeg bi to bilo nemoguće. :D (ako bi se doista dogodilo potpuno poništenje svega što jest, smatram da bi bilo nemoguće da stvari ponovno nastanu)

 

 

mbaksa kaže...
itf4n kaže...  

Pa, to da je nešto oduvijek je puka trivijalnost na temelju definicija pojmova ništa i nešto. Da je "bilo ništa" je sukob pojmova, gramatička nemogućnost (ako se želi tvrditi nešto slično, moraju se koristiti drugi ponmovi). Meni se čini da je to o spontanom nastanku ustvari bazirano na ideji da oduvijek postoji vrlo malo, i da se u tome može rađati više, no ne i da doslovno ništa ne postoji.

Al onda to opet nije ono "pravo nista", nistavilo, nego "nesto". Koliko god malo bilo, to je nesto i onda opet moras objasniti odakle je to nesto doslo.

Da, slažem se, to onda ne bilo pravo ništa.

 

 

mbaksa kaže...

Govoris o "shvacanju", ali zapravo postavljas umjetnu granica od koje se dalje vise necemo pitati ni istrazivati. Tu granicu mozes postaviti i vec sada pa sprijeciti daljnja istrazivanja svemira/svijeta {#}.

 

(...)

 

Nesto kao matrix? Nisam bas shvatio - jel bi postojao koji prvi sustav? Ili kako bi to islo?

Vezano za prvu rečenicu: ako je ta pretpostavka o "jednostavno postoji", nije nužno da ćemo ikada doći do kraja istraživanja. Moguće je da postoji nešto u načinu na koji mislimo što će nam onemogućiti da ikad posve "uhvatimo" svijet. Recimo, na način na koji nikad ne možemo posve "uhvatiti" PI (s time da je to malo drugačija situacija, jer PI možemo neizravno predstaviti postupkom dobivanja decimala, dok "znanje o svijetu" možda ne možemo niti neizravno predstaviti).

 

Takvu granicu ne možemo postaviti sada, osim ako je naziranje granice razlog da se svo istraživanje odmah prekine. :D Uostalom, čak i ako ideja odgovara stvarnom stanju stvari, nama ljudima je i dalje (barem za praktične svrhe) korisno to znanje "od usklađivanja".

 

Za drugu rečenicu: pa, vjerojatno ne bi postojao prvi sustav. Svi sustavi bi bilo objektivno ravnopravni, iako bi za nas osobit značaj imao sustav u kojem sami djelujemo (nazvao sam ga S1). Svaki sustav bi imao metasustav - sustav koji je o njemu. Ima sličnosti s Matrixom, no nije baš jednako toj ideji... metasustav je bitno drugačiji od svojeg sustava. Recimo, neka je naš svijet metasustav igri križić-kružić (koja je običan sustav). U toj igri nema pojmova poput "prostor, čovjek, nešto ..."; čak i kad se oni koriste, oni imaju ulogu "primitivnih" pojmova koji nemaju značenje. U tom sustavu postoje stvari tipa "zauzeti polje", "ne moći na zauzeto polje"... kad bi postojalo inteligentno biće temeljeno na objektima i događajima u križić-kružić, ono bi bilo posve nesposobno shvatiti naš materijalni svijet (njegov metasustav) u kojem se javljaju pojmovi poput "pobijeda", "protivnik u igri" itd. (naravno, taj sustav je vjerojatno prejednostavan za razvoj inteligencije imalo nalik našoj, no nebitno).

 

Jedna dobra usporedba je sustave i metasustave opisati pomoću pojmova tvari i forme. Tvar nekog sustava je tvorena od forme njegova metasustava. Recimo, računalni program kao skup naredbi nije određen materijalnim česticama (iako se, naravno, može njima predstaviti). On je određen formom (uzorkom) u koju se čestice mogu organizirati. Računalni program je tu bio sustav, a materijalni svijet metasustav - ono što je nama forma, računalnom je programu tvar. Usput, tvar ne mora biti nužno shvaćena u uobičajenom smislu, već radije kao "materijal" bilo koje vrste. Možda je dobar način za prepoznati tvar tražiti točku istraživanja iza koje je besmisleno pitati zašto. Recimo da je besmisleno (ne kažem da doista jest!) pitati zašto je 1 + 1 = 2, da je to "jednostavno tako". U tom slučaju smo došli vrlo blizu "tvari" našeg sustava, jer imamo pojam (samorazumljive aritmetičke operacije) kojim možemo baratati no kojeg ne možemo objasniti. On je stoga nešto što smo naslijedili iz našeg metasustava. Slično, kad bi križić-kružić biće naišlo na pojam "ispuniti polje", ono ne bi moglo objasniti što to znači na način na koji bi to moglo reći za neke svoje složenije pojmove (misao toga bića bi vjerojatno bila složena kombinacija osnovnih pojmova, bilo bi mu teško doći do primitivnijih pojmova kao što je nama teško doći do objašnjavanja materijalnog svijeta).

 

Može se zamisliti da je sustav S1 točka na pravcu. Sustav S2 je od njega udaljen za 1, i potpuno objašnjava sustav S1 (jer S2 definira S1). No i dalje postoji pitanje "otkud pravac?" Stoga uvodimo novi pravac, recimo paralelan i udaljen za 1, koji u potpunosti objašnjava prvi pravac. No opet možemo pitati "otkud ravnina na kojoj su pravci?". Stoga uvodimo (3D) prostor u kojem dodajemo još jednu ravninu... itd.

Opisanoj analogiji još fali ideja "petlje". Nemam jasnu sliku kako bi ta petlja trebala biti realizirana (koje sustave bi uključivala, bi li petlja petljala npr. samo sustave na jednom pravcu ili bi to bila neka čudna više-dimenzionalna tvorevina), pa je neću ni pokušavati opisati. Ukratko, po ovom shvaćanju sa metasustavima, iz kojeg god (meta)sustava gledali, uvijek je sve objašnjivo osim pitanja "otkud je sve?" jer bi to pitanje zahtijevalo beskonačan proces za odgovor (prvo bi S1 zapitao S2, no da bi mu S2 odgovorio mora poslati upit S3 itd. (naravno, nema nikakvih upita doslovno, samo dajem metaforu)). To naravno ne znači da metasustavi ne postoje čak i ako je ova ideja u krivu, npr. moguće je da postoji samo naš sustav i njegov metasustav a da je ipak odgovorivo na pitanje "otkud sve?".

 

 

edit: blah, čini mi se da sam prilično nejasno objasnio ovu ideju s metasustavima i petljama. Kao što rekoh, premalo je prostora ovdje (i zahtijeva puno više koncentracije no što sam je ja uložio). Preporučam neku knjigu Douglasa Hofstadtera, on je to odlično opisao... (ja sam čitao GEB: An Eternal Golden Braid, no mislim da u svima više-manje govori o metasustavima, iako ne spominje to nužno u kontekstu našeg svijeta i toga kako je nastao (to mu je više usputna ideja)). 

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
Poruka je uređivana zadnji put sub 15.1.2011 20:29 (itf4n).
13 godina
protjeran
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Otišli ste predaleko sa ovom temom, a zadržavajući se samo na naslovu jedne egzotične i krajnje teoretske fizikalno-matematičke teorije.

 

Svaki teoretski fizičar se ponekad poigra sa matematikom pokazujući neke stvari koje bi bile moguće u realnom svijetu, a nikada nisu dokazane, pa čak i nebitne u svrhu trenutnog istraživanja, a i budućeg.

 

Matematički modeli mogu svašta predviđati, ali često oni ne odgovaraju fizikalnom stanju i činjenicama.

 

Zašto egzotično? Koliko god je teorijska fizika daleko došla, još uvijek nije u stanju objasniti kompleksna stanja kao što je sam početak svemira (prije 10-3x sekunde), pogotovo ne na kvantnoj razini, o čemu se ovdje govori. Dokle god se ne objasni porijeklo gravitacije, te se dođe do neke sigurne teorije simetrije između osnovnih sila, ovakve teorije ostaju ono što i jesu - matematička teorija. To gospodin Hawking zna, ali to naravno nije ni razlog zašto ne bi napisao takvu teoriju.

 

 

Teološke rasprave ne spadaju u teorijsku fiziku, jer imamo teorije koje imamo, i one ne uključuju teologiju u sebe, a stajališta i mišljenja pojedinih fizičara (i ostalih) su na kraju krajeva samo njihova osobna stajališta.

Nemam potpis.
16 godina
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Osobno... logiku i teologiju ne mogu nikako spojit u istu recenicu. Jer samo postojanje nekakvog viseg bica nema logike.

Idemo kod Petre Sanader na party... nema joj staroga doma!
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.1.2011 7:50 (tnakir).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Dakle ti sebe ne doživljavaš ''višim'' od jedne obične bakterije.

16 godina
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
vgetik kaže...

Dakle ti sebe ne doživljavaš ''višim'' od jedne obične bakterije.

Jel ti za to treba vjera? Da se osjecas visim, da se osjecas vaznim na ovom svijetu? Na kraju ces krepat ko i svi drugi, a ta bakterija od koje si toliko visi ce te prozderat...

Idemo kod Petre Sanader na party... nema joj staroga doma!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
tnakir kaže...

Osobno... logiku i teologiju ne mogu nikako spojit u istu recenicu. Jer samo postojanje nekakvog viseg bica nema logike.

pa ima logike u simulaciji, čak i sa današnjom tehnikom koju čovjek ima na raspolaganju može stvoriti kompleksne simulacije i u njima mjenjati parametre, zbog čega ne zamisliti da neko biće ili bića (Bog?) koje živi izvan našeg univerzuma odnosno nama nedohvatljivog univerzuma stvori toliko kompliciranu simulaciju koja će simulirati komletan naš svemir te postavi parametre tako da mi možemo živjeti u njemu?

 

naravno to još uvijek ne odgovara na pitanje otkud iz ničega nešto, pa čak i ako je to nešto Bog... samoodržavajući sistemi ala oni koje je predstavio itf4n mi se jednostavno ne sviđaju jer ne objašnjavaju nastanak već samo to kako funkcioniraju...

...ko kupi papak
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.1.2011 13:36 ((s)izgoreo).
16 godina
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
(s)izgoreo kaže...
tnakir kaže...

Osobno... logiku i teologiju ne mogu nikako spojit u istu recenicu. Jer samo postojanje nekakvog viseg bica nema logike.

pa ima logike u simulaciji, čak i sa današnjom tehnikom koju čovjek ima na raspolaganju može stvoriti kompleksne simulacije i u njima mjenjati parametre, zbog čega ne zamisliti da neko biće ili bića (Bog?) koje živi izvan našeg univerzuma odnosno nama nedohvatljivog univerzuma stvori toliko kompliciranu simulaciju koja će simulirati komletan naš svemir te postavi parametre tako da mi možemo živjeti u njemu?

 

naravno to još uvijek ne odgovara na pitanje otkud iz ničega nešto, pa čak i ako je to nešto Bog... samoodržavajući sistemi ala oni koje je predstavio itf4n mi se jednostavno ne sviđaju...

Daj ne kaki {#}

Idemo kod Petre Sanader na party... nema joj staroga doma!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
tnakir kaže...

Daj ne kaki {#}

wikipedia, wikipedia

...ko kupi papak
16 godina
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
(s)izgoreo kaže...
tnakir kaže...

Daj ne kaki {#}

wikipedia, wikipedia

Ljudi svasta teoretiziraju. Neki kazu da je Ava Karabatic nadprosjecno inteligentna i da je odlicna studentica. Vrag ce znat.

Idemo kod Petre Sanader na party... nema joj staroga doma!
14 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
tnakir kaže...
vgetik kaže...

Dakle ti sebe ne doživljavaš ''višim'' od jedne obične bakterije.

Jel ti za to treba vjera? Da se osjecas visim, da se osjecas vaznim na ovom svijetu? Na kraju ces krepat ko i svi drugi, a ta bakterija od koje si toliko visi ce te prozderat...

Kažu da si svjestan sebe onoliko koliko daleko uspiješ pobijeći od svoje realnosti.

16 godina
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
vgetik kaže...
tnakir kaže...
vgetik kaže...

Dakle ti sebe ne doživljavaš ''višim'' od jedne obične bakterije.

Jel ti za to treba vjera? Da se osjecas visim, da se osjecas vaznim na ovom svijetu? Na kraju ces krepat ko i svi drugi, a ta bakterija od koje si toliko visi ce te prozderat...

Kažu da si svjestan sebe onoliko koliko daleko uspiješ pobijeći od svoje realnosti.

Ja bih rekao da si svjestan sebe onoliko koliko si realan.

Idemo kod Petre Sanader na party... nema joj staroga doma!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
tnakir kaže...

Ljudi svasta teoretiziraju. Neki kazu da je Ava Karabatic nadprosjecno inteligentna i da je odlicna studentica. Vrag ce znat.

sve što je moguće će se najvjerojatnije i desiti ili se već desilo, međutim vjerojatnost da je ava inteligentna je slabo moguća i u paralelnim svemirima {#}

...ko kupi papak
16 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
(s)izgoreo kaže...
tnakir kaže...

Daj ne kaki  {#}

wikipedia, wikipedia

  Nemojte citirati wikipedia-ju, naljutiti će se M_Dipl.   {#}

I know that probably somebody will think this is stupid but i have nothing better to do
16 godina
protjeran
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Deus ex machina kaže...

 

Svaka cast na postovanju, prije slijedeceg commenta cisto da se ne osjetis uvrijedjenim, ovo nije ad hominem i postujem tvoje misljenje:

Zasto Ti mislis da si Ti dovoljno kompetentan u vezi cijele price, da bi odlucivao o njihovoj kompetentnosti? Kad budes religiozno educiran kao papa i znanstveno educiran kao Hawking, onda mozes donositi takve zakljucke.

a ti pogotovo nisi educiran da bi uopće i pomislio raspravljati o nastanku svemira {#}

 

pored njih dvojice naša razmišljanja o postanku svemira su na razini bakice s placa ...

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.1.2011 11:59 (Bugofil).
14 godina
protjeran
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

znanstvenici,danas tvrde jedno sutra drugo.danas se nečem isprdavaju sutra vjeruju u to.koga god oni osuđuju znam da taj govori istinu.više dokaza sa puno vise logike nude metafizička objašnjenja svega nego ovo naklapanje bijelih kuta,danas je ,sutra nije.

16 godina
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
bugonja kaže...

više dokaza sa puno vise logike nude metafizička objašnjenja svega nego ovo naklapanje bijelih kuta,danas je ,sutra nije.

Daj nebudi smijesan. Newtonov zakon je isti vec nesto manje od tisucljeca. Zakoni termodinamike su tu vec parsto godina.

Idemo kod Petre Sanader na party... nema joj staroga doma!
14 godina
protjeran
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

pa momak dragi netvrdim ja da je sve budalaština i izmišljotina,to su temljeni zakoni i temljna pravila ovog svijeta odavno postavljena.ali ovo sto danas neki tvrde i naklapaju je presmiješno,to su obične puke matematičke teorije na papiru,ništa više.one koje iznimo cijenim su kvantni fizičari i ono sto su oni otkrili u zadnjih par destljća smatram daleko korisnijem i većim otkrićem nego bilo čega dosad,ali eto o tome se ne priča.materija ne postoji,ona je izmišoljitna naših primitivnih tijela i osjetila,atom je 99,9%prazan.sve je energija i njene vibracije.to su neki narodi odavno znali ali znanost tek sad to dokazuje,zasto kvantna fizika nije mainstream neznam,valjda to nekome ne odgovara.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice