Syllable OS

poruka: 12
|
čitano: 3.850
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Syllable OS

Evo jedan OS u nastanku. Za sve one koji žele probati nešto novo, i one koji već razmišljaju na čemu će raditi za par godina kad se linux isfura :P

 

 

http://www.osnews.com/story/7900

 

 

http://www.linux.com/articles/56315

 

 

Pratim ga već oko 8mj i mogu reći da ljudi stvarno rade nešto, napreduju polako ali sigurno. Čak se može skinuti i LiveCD distribucija... Onako za upoznavanje.

Prvo što možete primjetiti je sučelje napravljeno po uzoru na AmigaOS, ima par osnovnih programčića poput music player, browsera... Svira mp3!

 

Evo tu možete skinuti .iso

 

http://web.syllable.org/pages/index.html

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Syllable OS

Neznam kako će se to linux isfurat, a ovo je jako loša kopija linuxa (ako ovako po izgledu gledam). No, treba probat, pa čemo onda neke pametnije komentare bacit :)

Btw... ne kužim, čemu taj OS? :)

15 godina
neaktivan
offline
Syllable OS

neće se linux isfurati... al će postati standard i kad za par god kupiš komp na njemu će biti linux, i htjet ćeš nešto drugo... hvala bogu ako znaš za nešto drugo. A ovaj OS je odličan kandidat za to. Npr ja sam prije 3-4 god smatrao Windows osnovnim dijelom kompa, no onda sam naučio da je to samo jedan od mnogih operativnih sustava... Pa sam počeo istraživati... učiti. I sad sam na linuxu. Syllable nije kopija linuxa, jer ima potpuno drugačije zamišljen sustav. Jedina sličnost je što su oboje POSIX kompatibilni

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Syllable OS
Ammon kaže...

neće se linux isfurati... al će postati standard i kad za par god kupiš komp na njemu će biti linux, i htjet ćeš nešto drugo... hvala bogu ako znaš za nešto drugo. A ovaj OS je odličan kandidat za to. Npr ja sam prije 3-4 god smatrao Windows osnovnim dijelom kompa, no onda sam naučio da je to samo jedan od mnogih operativnih sustava... Pa sam počeo istraživati... učiti. I sad sam na linuxu. Syllable nije kopija linuxa, jer ima potpuno drugačije zamišljen sustav. Jedina sličnost je što su oboje POSIX kompatibilni

 molim objašnjenje, detaljno
vidim da sam nekaj propustil u životu Sramim se
kernel panic
15 godina
neaktivan
offline
Syllable OS

hehe. Evo počmi sa wikipedije

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Syllable_(operating_system)

 

sa desne strane imaš OS family i dole imaš tip kernela. Pročitaj malo i usporedi sa linuxom.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Syllable OS

Trebao bi nam jos jedan forum za ovakve, a Mac treba imati zaseban forum, ak ga već Linux ima a mac korisnika ipak ima 4 puta više...

Predlažem da se otvori forum "Apple OS X" za mac a ovaj preimenuje u "Ostali marginalni i experimentalni OS-i" (da se ne miješaju kruške i kiseli krastavci).

http://www.youtube.com/watch?v=qHO8l-Bd1O4
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Syllable OS
Inari kaže...

Trebao bi nam jos jedan forum za ovakve, a Mac treba imati zaseban forum, ak ga već Linux ima a mac korisnika ipak ima 4 puta više...

Predlažem da se otvori forum "Apple OS X" za mac a ovaj preimenuje u "Ostali marginalni i experimentalni OS-i" (da se ne miješaju kruške i kiseli krastavci).

 
haha Smijeh
mac korisnike možeš izbrojat na prste
16 godina
protjeran
offline
RE: Syllable OS
nadimak888 kaže...
haha Smijeh
mac korisnike možeš izbrojat na prste
 Osim u Americi, no opet, mi nismo u Americi!
Try not to become a man of success but rather to become a man of value - Albert Einstein
15 godina
neaktivan
offline
RE: Syllable OS
Inari kaže...

Trebao bi nam jos jedan forum za ovakve, a Mac treba imati zaseban forum, ak ga već Linux ima a mac korisnika ipak ima 4 puta više...

Predlažem da se otvori forum "Apple OS X" za mac a ovaj preimenuje u "Ostali marginalni i experimentalni OS-i" (da se ne miješaju kruške i kiseli krastavci).

Macovi su savršeni, Apple OS X sadrži sve što je korisniku potrebno, jednostavan je za upotrebu, nema virusa, ne ruši se, ne treba ga održavati, odnosno općenito s njim nema nikakvih problema, stoga ne vidim neku svrhu postojanja posebnog dijela foruma za Apple OS X i Macove.

A što se tiče Syllable OS-a zanimljivo je danas vidjeti neki OS za koji moraš skinuti samo 60MB da bi ga isprobao. Pošto se može skinuti i predinstalirani VMware disk image, isprobat ću ga uskoro, čisto da vidim o čemu se radi, mada ne očekujem ništa posebno, jer se OS razvija od 2002. godine, a dogurali su tek do 0.6.5 verzije.
16 godina
offline
RE: Syllable OS
Inari kaže...

Trebao bi nam jos jedan forum za ovakve, a Mac treba imati zaseban forum, ak ga već Linux ima a mac korisnika ipak ima 4 puta više...

Predlažem da se otvori forum "Apple OS X" za mac a ovaj preimenuje u "Ostali marginalni i experimentalni OS-i" (da se ne miješaju kruške i kiseli krastavci).

Hahaha! Da, slažem se s ovim prijedlogom - pa neka nema više ovakvih uleta...

OT:
Simpatično, no moram priznati da mi se, slijedeći linkove, puno interesantnijim učinio ReactOS;
binarna kompatibilnost s Windows OS-om? Zvuči predobro da bi bilo istinito, baš me zanima koliki će postotak softwarea raditi na ovome...

Volio bi da i Syllable OS napravi nešto značajno, iako sam uvjeren da će imati jednake probleme kao i Linux distribucije - nedostatak konzistentnosti sučelja. Gnome i KDE okoline se trude to unificirati, ali previše je tu različitih filozofija. Prema screenshotovima, čini mi se da Syllable pati od iste boljke. Ne znam zašto programeri misle da znaju dizajnirati korisnička sučelja =)

Osim sučelja, ima tu još puno stvari, ali ovo mi se čini kako nekakav univerzalno nerješiv problem opensource zajednice...
Pazi, gledam te!
15 godina
neaktivan
offline
Syllable OS

@klimama

- tek do 0.6.5? A kad uzmes u obzir da su sve radili od nule? To je jako, jako puno posla. I linux je počeo '92 i koliko mu je trebalo da postane ovo što je danas? Lako je izdavati nove verzije linux distra kad nemaju šta nego posložiti sustav na već napravljen kernel. Ovi su sve radili od nule. I sigurno na tome radi samo grupica ljudi, dok na linuxu rade tisuće ljudi.... A inače syllable je po onom koliko sam mogao vidjeti veoma temeljito rađen. Nastoje iskoristiti x86 platformu do kraja. A to da je cijeli sustav strpan u 60MB nije ništa posebno. Pogle ovaj http://en.wikipedia.org/wiki/KolibriOS :)

 

@Veliki Brat

- React OS je zapravo windowsima ono što je linux unixima. Open-source "kopija" I projekt nikako na zelenu granu... Volio bi da im krene, jer bi brzo pojeli jedan dio kolača microsoftu...

Mislim da linux nema problema sa sučeljem... Slažem se da programeri ne znaju dizajnirati sučelja. To su na linuxu lako riješili, dali su korisniku da bira. Ako želim mogu sučelje prilagodit sebi. Ako želim, može izgledati kao Vista, kao XP, MacOS, mogu ostaviti gnome/kde/xfce/lxde/fluxbox/... default ili nešto potpuno različito.

Syllable još nema takvu fleksibilnost. Sučelje mu izgleda kao ono u AmigaOS-u.

 

Isplati se malo surfat i tražit nekakav novi OS, u nastanku i pratit njegov razvoj. Jer za par god Windows više neće biti "pojam" PC-a. Bit će malo ravnomjernija podjela tržišta sa glavnim facama (Microsoft, Linux, Apple *Mac je PC otkad su prešli na Intela!) i bit će tu puno malih igrača koji će nuditi različitost i neke male cake koje će privući korisnike. Syllable mi je zasad glavni favorit...

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Syllable OS

Ne mislim na izgled gumbića i to...

Problem sa sučeljem leži u rasporedu kontrola za upravljanje aplikacijom, njihova veličina, smještaj, boja i/ili tekst, sve je to dio sučelja programa prema korisniku. GNOME / KDE su puno učinili na tom polju, ali što ćemo s IceWM, Fluxboxom, Enlightenmentom i još raznim drugim window managerima, više ili manje popularnima. Nije ovdje problem u tome koliko lijepo izgleda prozor (jer na Linuxu to zaista može izgledati prekrasno), nego koliko je funkcionalno. Na linuxima svaki program ima različitu filozofiju rada - ono što sam iznad pisao o razmještaju kontrola. Prosječnom informatičaru to nije bitno (vjerojatno ionako koristi tipkovničke kratice za sve, ako već nije hardcore user i ne radi u konzoli ;).

 

Dok je god situacija takva, dok se ne postigne nekakva konzistentnost rada u OS-u, ili barem glavnim aplikacijama, dotle će OS ostati opskurna alternativa. Utoliko mislim da će i Linux imati problema (i da ih ima) s osvajanjem većeg dijela tržišta - jednostavno još uvijek nije dovoljno user-friendly, što bi se reklo u narodu.

 

Nadam se da će, kad dođe trenutak, angažirati i nekoga tko nije tehničke struke, da malo poradi na tom pitanju i predstaviti nekakve propozicije, standarde kojih se treba držati pri dizajniranju sučelja - ostaviti ovo samo na programeru? Brrrr....Šutim

Pazi, gledam te!
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice