Da li računalo može raditi stalno?

poruka: 31
|
čitano: 26.939
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Koliko vremena racunar moze da radi??

Mozda je ova tema vec pokrenuta, ali treba mi misljenje onih koji imaju iskustva.

 

Znaci dali je sigurno ostaviti racunar upaljen 24/7 i dali moze izazvati pozar.

 

Na racunaru nisu vrsene nikakve izmjene, nije overclokiran, redovno ga cistim :) i sluzi samo za download.

 

 

HVALA UNAPRIJED!!

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koliko vremena racunar moze da radi??

Trebalo bi biti, ako se baš bojiš instaliraj u prostoriju

gdje ti je smješteno računalo "Sprinkler" uređaj.

 

Jedino ako ti otkažu ventilatori i bios zaštita.

16 godina
offline
RE: Koliko vremena racunar moze da radi??

Ja imam računalo STALNO upaljeno zadnjih godinu i nešto. Tako rade zadnje 3 konfiguracije (svaka po 5,6 mjeseci do sada) pošto sam nadokupljivao komponente. Tu i tamo ga isključim na po pola sata dok nešto ,alo čistim ili prespajam. Kako BIOS ima zaštitu od pregorjevanja prockasa i napajanje mi je dovoljno kvalitetno (Hiper TypeR, 550W), mislim da realno gledano nema neke opasnosti od izbijanja požara ili stradavanja neke komponente.

Uglavnom - požara ne bi trebalo biti osim u EKSTREMNIM situacijama koje su teško predvidljive i prilično nevjerojatne.


Intel Core2 Duo E8400 6MB, 4GB OCZ Gold 800Mhz, Gainward GF8800GTS 640MB, Gigabyte X38-DS4 Ultra Durable 2
16 godina
offline
Dali racunar moze raditi stalno???

Samo ostavi bez straha...

 

Samo se iz slučajnosti može nešto dogoditi...

 

Moja 2 PC-a stoje upaljena 0-24 već nešto više od godinu dana uz povremeni restart ili pauzu kad nema struje... nikad nikakvih problema. nemaš straha.


Don't you see their bodies burning
Desolate and full of yearning
Dying of anticipation
Choking from intoxication
 
2 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Dali racunar moze raditi stalno???

Meni komp dosta cesto radi po par dana bez gašenja ali nije 24/7. Nisam još cuo da se neciji komp zapalio itd... dok je radio eventualno ti moze neka komponenta pregorit ali i to su rijetke situacije.

Ako  još  imaš  kvaliteteno  napajanje  onda  nemaš  razloga  za  brigu  slobodno  ga  ostavi  ;)


May The Force be With You DuDe!
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Koliko vremena racunar moze da radi??

Može raditi stalno. Osobno mislim da to manje šteti računalu nego da ga se dnevno 4-5 puta pali i gasi. Ali, naravno, ništa nije 100% sigurno. Možeš zaspat pred televizorom pa da ti se zapali televizor (malo karikiram, ali mislim da si shvatio bit).


Kad vidiš nekoga da se odmara, pomozi mu!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koliko vremena racunar moze da radi??

 

Hvala vam na pomoci.

 

Forum vam je odlican.Smijeh

 

16 godina
neaktivan
offline
Da li računalo može raditi stalno?

Ma neće kompu ništa bit, ne boj se. Jedino dobro riješi hlađenje (da ti temperature budu što niže), jer im konstantan rad na povišenim tempreturama gadno krati vijek trajanja.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Da li računalo može raditi stalno?

Meni je komp bio upaljen 24/7 osim kada bih isao na neki put, a otkinuo mi je monitor prije svega ostalog!!


Double posters deserve to die!!
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Da li računalo može raditi stalno?

Nemas brige. Moje racunalo je vec 5,6 godina upaljeno 7/24.

Gasen je bio u vrijeme ciscenja prasine, i spajanja UPSa, dodavanja nekih komponenti.

Samo pazi ako ti je komp u nekakvom stisnutom prostoru da ima mjesta za zrak.

Moj je npr pokraj stola ali udaljen od zida, ipak sam mu ja za svaki slucaj jednu stranicu otvorio.

Slobodno upalis usisavac i prodes tu prasinu jednom mjesecno pazeci da se ne zadrzavas na ventilatorima, da ti ga ne "usisava" pa mjenja smjer vrtnje.

Nemoj se ti nista brinut.


Einstein je umro, Newton je umro, Tesla je umro, a ni ja se ne osjećam baš najbolje!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Da li računalo može raditi stalno?

        Zlatna pravila elektrotehničke struke kažu da se uređaji nikada ne ostavljaju bez nadzora...nadalje može vam i eksplodirati računalo dok radite, bez obzira koliko radi, te mislim da bi prije svega trebalo misliti na takvo nešto,  te zaštiti sebe od mogućih posljedica ranjavanja, kada metal od kučišta leti na sve strane, a i aparat za gašenje bi u pravilu trebali uvijek imati uz računalo( i ne samo njega....stroj za pranje rublja.....)


Skupljam Kinder-jaja!
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Da li računalo može raditi stalno?

Koja to komponenta moze eksplodirati u Kompjuteru toliko jako da se geleri od kabineta razlete ? Kondenzator moze puci, ali to je zvuk vise nego udar.

 

Dok god kompjuter radi na normalnoj temperaturi nema frke za njega. Ocistis prasinu s vremena na vrijeme, najbolje kompresovanim zrakom, jer to mu je najveci neprijatelj. Jedina razlika za koju ja znam je racun za struju. Testirao sam mjesec dana, ustedim od prilike 300 nkr mjesecno, ako gasim, posto sam lijen i ne volim cekati, kompjuter je upaljen non stop, sem ako ne mislim doci kuci na duze od 24 sata.


1337
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Da li računalo može raditi stalno?

Moj prijatelj je poginuo u eksploziji računala. Nije to za zahebavat se...


Entrepreneurs are simply those who understand that there is little difference between obstacle and opportunity and are able to turn both to their advantage.
16 godina
neaktivan
offline
Da li računalo može raditi stalno?

Znam momka koji ima igraonu i upali računala u 10 mjesecu, a ugasi ih u 7 mjesecu (igraona mu je u studenskom domu), nikad mu nije bilo nikakvih problema tipa da nešto eksplodirai sl. Prvi put čujem da uoće može sta eksplodirati u računalu, a pogotovo da može nekoga tako ozljediti ili ubiti.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Da li računalo može raditi stalno?

Racunalo moze raditi 24/7 i ne samo da moze nego je to preporuceno.

Vidis svaki put kada aktiviras bilo koji elektricni uredjaj, elektricni "val" koji prodje naglo da bi se uredjaj upalio je "najstresniji" dio rada bilo kojeg el. uredjaja.

Znas kad ti je mama govorila ko malome: "Nemoj palit gasit svijetlo"? Jer svaki put kad ga ponovno upalis, tvoja zarulja trpi stres naglog prodiranja elektricne struje u elektricne sklopove.

Dakle sto manje palis racunalo to bolje.

Nikom jos nije krepalo racunalo dok je bilo upaljeno, nego pri paljenju.

 

Naravno racunalo nemoze radit 24/7 ako radi dok je u nekoj zahtjevnoj aplikaciji i dok svi sistemi rade na 100% (igre) jer onda ce nastat prevelika temperatura i moze doci do kvara.


AMD Athlon X2 6000+ @3Ghz
HD3850 512 Mb OC
2Gb DDR2 Dual Channel 800 Mhz
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Da li računalo može raditi stalno?

                             Može se desiti eksplozija računala, ta naravno da je mogućnost dosta rijetka, ali može....na primjer, mobitel treba gasiti na crpki, jel može izazvati iskru....obična voda iz hladnjaka u dućanu, kako svi znamo ne eksplodira pri uzimanju iz istog, ali znam za slučaj kada se plastika odvojila radi unutrašnjeg tlaka koji se išao izjednačiti s vanjskim, te je svoju putanju u prostoru, završila u nekoj točki promatranog koordinatnog sustava, samo je ta točka bila ljudsko meso, te su ostali oštećeni živci....po prilici stvari to se ne dešava, ali treba uzeti u obzir, jel se već dogodilo.


Skupljam Kinder-jaja!
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Da li računalo može raditi stalno?

Da, naravno. Ja sam prvi puta kompjuter ostavljao stalno upaljen između 1991 i 1996 kada sam imao BBS sistem. To nije bio bas neki najnoviji kompjuter, nego relatuivno stara (onda) 80386 kanta.  Gasio sam ga samo nedjeljom ujutro i opet ga palio u nedjelju popodne. Nikad nisam imao nikakvih problema, pa čak ni sa grizanjem, jer sam imao vrlo veliku kantu (ne danas popularne srednje). Taj kompjuter je otisao u povijest kada sam 1996 kupio Pentium Pro bazirani kompjuter i nikada se nije pokvario.

 

Jedan mi je upućeni prijatelj rekao da kompjuteru više šteti paljenje i gašenje nego kada stalno radi, pod uvjetom da je hlađenje dopbro rioješeno i da ima dosta zraka.

 

Danas palim kompjuter ujutro i gasim ga navečer kada idem na spavanje, a preko dana je upaljen. Nemam nikakvih problema. Moj prvi kompjuter je bio Radio Shack kojeg sam kupio 1981 i od tada sam promijenio masu kompjutera i laptopa (sada imam dva) ni nikada mi se niti jedan nije pokvario. Problem sa laptopima i notebookima je da im baterija prije ili kasnije oslabi i ode, a novu se ne može više kupiti.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Da li računalo može raditi stalno?

Dok sam imao stolno radio je 365/7/24 i nikad nikakvih problema. osim kad nije bilo struje.

16 godina
neaktivan
offline
Da li računalo može raditi stalno?

Kakva je potrošnja struje,ako računalo neprestalno radi,tj ako se stalno nešto "skida"?Jer ventilator stalno radi...

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Da li računalo može raditi stalno?

Brijem da ti vent nije potrošać veliki. Više GPU i CPU. Monitor gasi i to je to. A CPU ako imaš neki koji ima promjenjiv takt isto ne guta puno. A brze grafičke brijem i kada su idle dosta troše.

 

Npr:

http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=3209&p=12

16 godina
neaktivan
offline
RE: Da li računalo može raditi stalno?
žaki kaže...

Problem sa laptopima i notebookima je da im baterija prije ili kasnije oslabi i ode, a novu se ne može više kupiti.

 Ja sam kupio čak 3 dodatne baterije za svoje notebooke. Jesi siguran u to da se to ne može? Nevinašce

Entrepreneurs are simply those who understand that there is little difference between obstacle and opportunity and are able to turn both to their advantage.
16 godina
protjeran
offline
Da li računalo može raditi stalno?

Današnji CPUi nema šanse da pregore, ne uključujući OC. Intelovi procesori odavno imaju mjere zaštite od pregorenja. Jedino su se stari Athloni mogli pretvoriti u roštilj.BUG je na starom CDu imao video Toms hardwarea i kako gori Athlon a PIII bez ventilatora i dalje radi kasnije se ugasi a P4 radi uspješno, samo smanjuju takt.

Jedino znam za opasnost brzih CD/DVD playera i loših CDa koji puknu od velike brzine pa se kao šrapneli rasipaju po uređaju.


Developers,developers,developers...coming and coming and coming...
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Da li računalo može raditi stalno?

Da, naravno da se može. Ali danas se modeli laptola tako brzo pojavljuju da za 2 ili 3 godine više nema nikakvog pribora za  taj laptop. Osim toga, baterije su strašno skupe. Danas imam dva laptopa, a jedan je odlična Toshiba iz 2002 godine. Mogu naručiti bateriju, ali košta 2.000 kuna. To se naprosto ne isplati za stari laptop, pa ga koristim kao rezervu ako se nešto dogodi sa desktopom kod kuce jer kada je spojen na struju radi bez greške.

16 godina
protjeran
offline
Da li računalo može raditi stalno?

VIA ima svoju liniju Eden koja ne treba aktivni ventilator, je da radi na 600-800 MHz, sto planiram uskoro uzeti za home server. Godimama vozio Pentium I Pro koji je bio na pasivnom hladnjaku (bez gasenja, a radio je na beOs-u, MS-XP-u, linux-u), jer sam ga koristio kao Router na internet, whireles router itd..

 


Zlo i Naopako
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Da li računalo može raditi stalno?
možeš ga držat upaljenog ne brini,samo kad negdje odeš,ugasi monitor,nemože se zapalit jer pretpostavljam da kad ti negdje odeš,nećeš ostavit nikakve zahtjevne procese upaljene
Lutat ću svijetom,tražit ću sreću,al svoj CELERON zaboravit neću
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Da li računalo može raditi stalno?

Ispricavam se adminu teme imam i ja jedno malo pitanjce,kod mene je u kompa napajanje 400W dali ga ja smijel ostaviti da radi stalno..

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Da li računalo može raditi stalno?
Softwer kaže...

Ispricavam se adminu teme imam i ja jedno malo pitanjce,kod mene je u kompa napajanje 400W dali ga ja smijel ostaviti da radi stalno..

snaga nije bitna, može raditi neprestano, bitna je jedino kvaliteta napajanja - ono nekvalitenije može prije krepati i ne mora

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.8.2010 16:40 (igy).
14 godina
neaktivan
offline
Da li računalo može raditi stalno?

ok hvala na savjetu.. :)

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Da li računalo može raditi stalno?

ajde da dignem malo temu, ja imam 5,5 godina star HP nc6120 laptop i sve češće mi se zamrzava - najčešće prilikom paljenja, e sad da li je za laptope bolje da su stalno upaljeni ili ih gasit svaki dan pa palit sutra ujutro? Čuo sam negdje da im  stradava hard disk ako su stalno upaljeni...

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Da li računalo može raditi stalno?
vipplah kaže...

ajde da dignem malo temu, ja imam 5,5 godina star HP nc6120 laptop i sve češće mi se zamrzava - najčešće prilikom paljenja, e sad da li je za laptope bolje da su stalno upaljeni ili ih gasit svaki dan pa palit sutra ujutro? Čuo sam negdje da im  stradava hard disk ako su stalno upaljeni...

  Za laptope (pogotovo starije) nije preporucljivo da budu stalno upaljeni ipak oni imaju manji protok zraka i hladenje im nije bas najbolje rijeseno (ovo se odnosi na starije laptope-bar nije bilo na mom Aceru).

A ovo sta ti se smrzava preporucio bi ti da kupis onaj zrak u boci pa da ispuses svu prasinu van.

Poruka je uređivana zadnji put sub 5.3.2011 16:34 (Encheltis).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice