Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

poruka: 658
|
čitano: 258.796
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
I ja bi se uključio s pitanjem,

U zgradi sam gdje je veliko zagušenje WiFija po svim kanalima. A1 mi nudi Nokia Beacon 2 koji po specki sam traži slobodne kanale na širem pojasu, u stvarnom vremenu.
Pretpostavljam da je to odlika svakog boljeg mesh routers, a za navedeni sam pročitao na forumu da je low end uređaj.

E sad, sjetio sam se da mi u stan ulazi koaksijalni kabel za net i TV. Postoji li mesh router koji ima taj ulaz pa da od A1 router zamijenim mesh router on i ubijem dvije muhe jednim udarcem?
Koliko sam čitao Xiaomi AX3000 može zamijeniti ISPev router, ali nema koaksijalni ulaz. Postoji li kao alternativa kakav mali 1Gbit+ konverter kojeg bi mogao između uglaviti?

Unaprijed zahvaljujem na svim idejama i sugestijama!
SilvioS
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
SilvioS kaže...
I ja bi se uključio s pitanjem,

U zgradi sam gdje je veliko zagušenje WiFija po svim kanalima. A1 mi nudi Nokia Beacon 2 koji po specki sam traži slobodne kanale na širem pojasu, u stvarnom vremenu.
Pretpostavljam da je to odlika svakog boljeg mesh routers, a za navedeni sam pročitao na forumu da je low end uređaj.

E sad, sjetio sam se da mi u stan ulazi koaksijalni kabel za net i TV. Postoji li mesh router koji ima taj ulaz pa da od A1 router zamijenim mesh router on i ubijem dvije muhe jednim udarcem?
Koliko sam čitao Xiaomi AX3000 može zamijeniti ISPev router, ali nema koaksijalni ulaz. Postoji li kao alternativa kakav mali 1Gbit+ konverter kojeg bi mogao između uglaviti?

Unaprijed zahvaljujem na svim idejama i sugestijama!

 Pa utakni mesh u taj router sto imas. Stavi fiksnu adresu meshu i iskljuci dhcp na routeru i prepusti da ti mesh sve odradjuje a router od isp ti sluzi samo kao gateway....

14 godina
neaktivan
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Ako je moguće riješio bih se tog uređaja više, ako nije, i to je opcija
SilvioS
13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Zaboravi na micanje isp routera. Pogotovo ako ti tv i telefonija ide preko njega. Izvedivo je ali ne savjetujem. Ax3000 je samo mesh ap sustav. On nema modem u sebi. Neki kompatibilni su ti ftitzboxevi ali njega možda možeš i nažicat od a1 direktno.
6 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Posmatrač kaže...
SilvioS kaže...
I ja bi se uključio s pitanjem,

U zgradi sam gdje je veliko zagušenje WiFija po svim kanalima. A1 mi nudi Nokia Beacon 2 koji po specki sam traži slobodne kanale na širem pojasu, u stvarnom vremenu.
Pretpostavljam da je to odlika svakog boljeg mesh routers, a za navedeni sam pročitao na forumu da je low end uređaj.

E sad, sjetio sam se da mi u stan ulazi koaksijalni kabel za net i TV. Postoji li mesh router koji ima taj ulaz pa da od A1 router zamijenim mesh router on i ubijem dvije muhe jednim udarcem?
Koliko sam čitao Xiaomi AX3000 može zamijeniti ISPev router, ali nema koaksijalni ulaz. Postoji li kao alternativa kakav mali 1Gbit+ konverter kojeg bi mogao između uglaviti?

Unaprijed zahvaljujem na svim idejama i sugestijama!

 Pa utakni mesh u taj router sto imas. Stavi fiksnu adresu meshu i iskljuci dhcp na routeru i prepusti da ti mesh sve odradjuje a router od isp ti sluzi samo kao gateway....

Ja sam Xiaomi mesh samo ubo u lan i isključio wifi na isp routeru, jel moram isključiti dhcp na routeru?

13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
love2ml86 kaže...
Posmatrač kaže...
SilvioS kaže...
I ja bi se uključio s pitanjem,

U zgradi sam gdje je veliko zagušenje WiFija po svim kanalima. A1 mi nudi Nokia Beacon 2 koji po specki sam traži slobodne kanale na širem pojasu, u stvarnom vremenu.
Pretpostavljam da je to odlika svakog boljeg mesh routers, a za navedeni sam pročitao na forumu da je low end uređaj.

E sad, sjetio sam se da mi u stan ulazi koaksijalni kabel za net i TV. Postoji li mesh router koji ima taj ulaz pa da od A1 router zamijenim mesh router on i ubijem dvije muhe jednim udarcem?
Koliko sam čitao Xiaomi AX3000 može zamijeniti ISPev router, ali nema koaksijalni ulaz. Postoji li kao alternativa kakav mali 1Gbit+ konverter kojeg bi mogao između uglaviti?

Unaprijed zahvaljujem na svim idejama i sugestijama!

 Pa utakni mesh u taj router sto imas. Stavi fiksnu adresu meshu i iskljuci dhcp na routeru i prepusti da ti mesh sve odradjuje a router od isp ti sluzi samo kao gateway....

Ja sam Xiaomi mesh samo ubo u lan i isključio wifi na isp routeru, jel moram isključiti dhcp na routeru?

 Ne, nek isp-ov odrađuje taj dio.

12 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

da , teško je ako ne i nemoguće maknut ISP-ov iz kombinacije ( bar ne na telemachu koji koristi kabelski internet ) Tako sam i ja postavio kod sebe , Deco M4 ima i router i AP mode , bio je u početku u router modeu al dosta je brljavio , postavio u AP mode i hvala Bogu  radi ko sat . deco odrađuje sav wifi u stanu (desetak uređaja ) a ISP-ov odrađuje DHCP , telefoniju i desktop PC i što se mene tiče  mislim da bolje i ne može :) 

Poruka je uređivana zadnji put ned 26.2.2023 18:59 (error_666).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Da se nadovežem,

obećao je A1 Fritzbox 6660 koji koliko vidim podržava WiFi 6 što mi je veliki plus.

A koje je vaše mišljenje po pitanju njega i hoće li sam moći skenirati slobodne kanale i sam se prebacivati po slobodnima kao mesh uređaji ili mi ne gine još mesh router?

SilvioS
13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
SilvioS kaže...

Da se nadovežem,

obećao je A1 Fritzbox 6660 koji koliko vidim podržava WiFi 6 što mi je veliki plus.

A koje je vaše mišljenje po pitanju njega i hoće li sam moći skenirati slobodne kanale i sam se prebacivati po slobodnima kao mesh uređaji ili mi ne gine još mesh router?

 Nisam nikad imao Fritza u posjedu ali po speckama je bomba. Ovo za optimizacije kanala ima svaki imalo bolji router, ali ako je gadno zagušenje po svim kanalima u stanu, ne kužim kaj misliš dobiti s optimizacijama. Ne može ni on čuda izvoditi i varat fiziku.

Bilo bi najbolje kad bi svaki sused fino sebi po dogovoru namjestio jedan kanal i smanjio širinu. Svi bi imali normalan net. Ovak svaki stan vrišti.

Još je najbolje kad se netko malo razumije u tehniku pa uzme monstruma od 160Mhz širine kanala i naravno, iskoristi sve + maksimalno emitiranje. Onda se možeš sjest i čitat papirnate knjige

 

BTW, taj fritz je trenutno najbolji stroj koji naši operateri daju na korištenje. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 27.2.2023 12:34 (dax-lax).
10 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Wifi smetnje ako ih ima u okolini od susjeda potpuno jednako smetaju i za Mesh kao i sve druge wifi uređaje.

Što se tiče promjena kanala još od Wifi 802.11g ISP rutera imate u postavkama za kanal opciju "auto" pa kod smetnji i ponavljanja istih podataka više puta sam uređaj promjeni radni kanal, dakle nije to opcija samo Mesh uređaja. Normalno to imaju i svi dual band range extenderi bez Mesh softwera.

Ja sam kao što reče dax-lax sa svojim susjedima dogovorio fiksne kanale tako da ne smetamo jedan drugom i to fercera već godinama.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Slažem se ali oni vele da je to jednostavno tak zbog zagušenja mreže. Počeše malo kanale i to eura dok netko drugi ne sjedne na taj kanal, pa ih zovi opet
SilvioS
10 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Širenjem el. magn. polja ono slabi po udaljenosti tako da 30 korisnika na kanalu nije problem sa njih 27 koji su dalji već ona tri koja su blizu.

Praktično ako tvoj ruter koji je u hodniku čuje susjedov signal jače nego tvoj wifi od mobitela koji je u sobi imaš problem .

Jednako tako ako tvoj mobitel u sobi prima jači signal od susjeda nego signal od tvog rutera iz hodnika.

Dakle ovo je problem kad ste na istom kanalu jer ako su prvi susjedi na par kanala uviše ili uniže nego tvoj kanal tada je mogućnost ometanja daleeko manja.

 

Zaboravih napisati, ne radi se tu o jednoj mreži nešto kao kod LTE (3G/4G/5G) za koje često kažemo "zagušenje u večernjim satima",  već svako od njih ima svoju WIFI mrežu za koju može mjenjati kanal.

Ovo da postavite fiksno različite WIFI kanale neće pomoći samo tebi već jednako i njima !

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.2.2023 19:12 (AF139).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Dopuna

A1 ipak neće dati fritza jer su prešli na technicolour, ali ni njega ne daju jer ubee može podržati novu brzinu od 1gbps.

Pošto sam jako nezadovoljan njime i u nedostatku boljih opcija, uzeo bih Xiaomi AX3000 ili 3200. Koji mi preporučate i zašto?

Dakle krajnji cilj je "osposobiti" WiFi mrežu koja trenutno daje Max 70 Mbps.
SilvioS
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

ja sam na njihovom kabelu. taj fritz više nikom ne dijele jer im zadaje strašne glavobolje.

svi dobijaju technicolor.  ja ga imam zadnjih 10 dana i dobar je uređaj.

imao sam jak signal na kabelu i još neke mušice, te su mi uz put makli ubee, dali technicolora.

tehničari na terenu nikom više ne stavljaju fritz, već ga samo oduzimaju svakom tko se na nešto požali.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
0 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Pozz

Trebam savjet kako pokriti stan wifi signalom. Naime koristim fiksnu optiku od A1 i to 1Gbit/s a router je iskratel Innbox u92. Zbog položaja routera u drugom djelu stana mi je wifi signal loš. Probao sam to rješiti sa powerline TP link WPA7510 ali ne znam iz kojeg razkoga i wifi i lan konekcija je do 50 mbps (probao sa više utičnica ). Dali bi bilo rješenje dodatni router i koji ili postoji neko drugo rješenje ? LP

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Razvlaci kablove po stanu i postavi AP-ove gdje ti fali signala. Nije jeftino niti prakticno, ali daleko najbolje i najstabilnije rjesenje.

 

5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Pako1990 kaže...

Pozz

Trebam savjet kako pokriti stan wifi signalom. Naime koristim fiksnu optiku od A1 i to 1Gbit/s a router je iskratel Innbox u92. Zbog položaja routera u drugom djelu stana mi je wifi signal loš. Probao sam to rješiti sa powerline TP link WPA7510 ali ne znam iz kojeg razkoga i wifi i lan konekcija je do 50 mbps (probao sa više utičnica ). Dali bi bilo rješenje dodatni router i koji ili postoji neko drugo rješenje ? LP

 

 Mesh. Kupi 2 tp link m4 i problem riješen...

Ja ih imam...

4 godine
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Takodjer preporuka za mesh. Za vise info procitaj post od 3.6.2022. Tamo je u detalje pojasnjeno dali Mesh, Access Point ili Extender...
16 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Velika je razlika izmedju AP-ova gdje svaki AP ima svoj SSID i moras rucno prebacivat mreze, i onih ozbiljnijih AP-ova koji podrzavaju roaming, sami se prebacuju i uvijek imas najbolji signal.

 

I ovaj gore Deco moze radit kao AP ako mu iskljucis mesh i spojis svaki uredjaj s kablom. Mesh ima ogranicenje da ti je brzina veze ogranicena najsporijim linkom u lancu. Ako izmedju dva uredjaja imas debeli betonski zid, sve iza toga ce biti sporo.

 

Za ozbiljnije primjene je vec netko spomenuo Ubiquiti Unifi,a ima i budget opcija od TP-Linka, Omada serija. Imaju AP-ove za zid, strop, outdoor, Wifi N/AC/AX, uskoro izlazi i Wifi7. Cijene po AP-u od $30...$200+

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 15.4.2023 12:45 (SupremeCommander).
Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
SupremeCommander kaže...

Velika je razlika izmedju AP-ova gdje svaki AP ima svoj SSID i moras rucno prebacivat mreze, i onih ozbiljnijih AP-ova koji podrzavaju roaming, sami se prebacuju i uvijek imas najbolji signal.

 

I ovaj gore Deco moze radit kao AP ako mu iskljucis mesh i spojis svaki uredjaj s kablom. Mesh ima ogranicenje da ti je brzina veze ogranicena najsporijim linkom u lancu. Ako izmedju dva uredjaja imas debeli betonski zid, sve iza toga ce biti sporo.

 

Za ozbiljnije primjene je vec netko spomenuo Ubiquiti Unifi,a ima i budget opcija od TP-Linka, Omada serija. Imaju AP-ove za zid, strop, outdoor, Wifi N/AC/AX, uskoro izlazi i Wifi7. Cijene po AP-u od $30...$200+

 

 Glupost. Razlika izmedju AP moda i oruter moda je u nekim funkcijamaa mesh radi na obje varijante. Ja imam taj mesh sa 3 M4 i 1 E4 po cijeloj kuci i dvoristu gdje je jedan cak drugi iza glavnog uredjaja i pad brzine je oko 10 do 15% i mesh uredni radi. Moze raditi i u router modu isto kao mesh. topologija kao na slici. Study je u potkrovlju, living room i kitchen je na prvom spratu i jedan zid je izmedju a office je u dvoristu . Study je E4 ostali su M4. mesh uredno radi i gubitak brzine je oko 15% max. Vidi se jedna mreza i ona radi i na 2,4 i 5GHz. Mesh uredno radim roaming uredno radi. Cak ima opciju prenosa IPTV ali to nisam probao....Imam smart home uredjaje i kao sto se vidi na slici trenuitno je na meshu 38 uredjaja.....

Imao sam UNifi AP LR i nije mogao pokriti sve a kostao je kao cijeli mesh sa 4 uredjaja. Skinuo, kupio mesh i prepoorodio se.....O jednostavnosti podesavanja Unifi i mesh uredjaja necu ni pricati. Unifi uza podesiti treba znanja daleko iznad prosjecnog kucnog korisnika dok mesh moze podesiti bilo ko je ikad podesio bilo sta na WIFI-u....

Poruka je uređivana zadnji put sub 15.4.2023 14:38 (Posmatrač).
15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
SupremeCommander kaže...

..

I ovaj gore Deco moze radit kao AP ako mu iskljucis mesh i spojis svaki uredjaj s kablom. Mesh ima ogranicenje da ti je brzina veze ogranicena najsporijim linkom u lancu. Ako izmedju dva uredjaja imas debeli betonski zid, sve iza toga ce biti sporo.

 

..

 -pogrešno.. tj točno, da je svaka komunikacija ograničena uskim grlom, najsporijom karikom lanca, ostalo promašaj.. tj mesh upravo 'zaobilazi' zid rasporedom primopredajnika, dok automatika (kao mobitel-odašiljači, roaming..) radi ostalo tj koristi najbolju-najbržu dostupnu liniju, tj ispravak za mesh tj smisao takve rečenice.. jer upravo tome i služi.

 

edit. ili konkretnije (jasnije juzerima) .. npr extender služi 'premošćivanju' neke udaljenosti, od početne točke a-preko-b-c-d-do kranje x.. mesh ne služi pokrivanju na udaljenost nego prostora boljim-jačim-bržim vezama dok automatika prebacije, tj teoretski bi bez mesh-a juzer sam vidio indikator veze i prebacio se na bolji-bliži-jači signal no za to treba vrijeme-prekid i gnjavaža pogotovo ako recimo hoda kućom i gleda mobač-tablet-laptop.. to mesh radi dok mu nije cilj dobaciti liniju na drugi kraj grada tj upravo zbog veće brzine je uveden mesh-automatika.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.4.2023 13:42 (ihush).
16 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Istina, sa dovoljnom kolicinom mesh uredjaja koji su dovoljno blizu i bez velikih prepreka (kao npr. nosivi armirano-betonski zid) gdje ne dolazi do gubitka brzine moze se ostvariti maksimalna brzina na svakoj tocki. Dok ne spojis vise klijenata i pocnu dijeliti zajednicki dio mesha. Osim ako ne ubacis jos mesheva da imas visestruku redundanciju.  

 

A sve te komplikacije mozes izbjeci da potegnes kabel do svakog AP-a. Trebas ih manje nego mesheva i uvijek imas max brzinu.

 

Nadalje, mesh uredjaje i dalje moras napajati sa strujom, a AP-ovi se obicno napajaju preko PoE i ne treba im ekstra napajanje, pa ti mesh ne dodje niti kao neka usteda na kablovima.

 

 

Zica je zakon. 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.4.2023 14:01 (SupremeCommander).
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Žica je zakon naravno. Ali i mesh u kucnim uslovima odrađuje vrhunski posao...
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.4.2023 23:11 (Posmatrač).
2 godine
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Zadovoljan sam s ovim što daje/iznajmljuje T-com za 2 € mjesečno.

U početku nisam baš bio presretan (htio sam ga vratiti) jer je "leteći tanjur" često gubio brzinu, poslije sam nešto čačkao u postavkama routera (nešto sam poboljšao, ne znam ni sam što/kako, znam samo da sam odvojio 2,4 i 5 ghz na odvojene kanale.) koji je top klasa (uopće nema errora kao nekadašnji) i sad je već 3-4 mj sve stabilno.

合氣道 Leptiri poput Monarha su najsposobnija vrsta na planetu, a nemaju mozak ...možda baš zato...
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.4.2023 5:43 (Zaporožac).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

drustvo uzeo sam ubiquitiap ac lr.. preko aplikacije sam neke osnove podesio a preko konzole ima nekih raznih stimnanja! jel se mora sta dodatno stimati sto se tice kanala i sl?? ili ostaviti kanale na auto, mhz na 20 (2.4 mreza) i 40mhz (za 5ghz mrezu)?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
DangerousB kaže...

drustvo uzeo sam ubiquitiap ac lr.. preko aplikacije sam neke osnove podesio a preko konzole ima nekih raznih stimnanja! jel se mora sta dodatno stimati sto se tice kanala i sl?? ili ostaviti kanale na auto, mhz na 20 (2.4 mreza) i 40mhz (za 5ghz mrezu)?

Ako gledaš da imaš relativno dobar ping i jitter + dl ul, onda gledaj fiksno 20MHZ ch 6 ili ch 11 na 2.4GHZ, 40MHZ ch 44 ch 48 ZA 5GHZ...

Testiraj malo ako nisi zadovoljan, s kanalima koji se ne preklapaju.

I pogasi MU-MIMO i ostale đinđe ako je puno zidova u pitanju, samo strength mode na max.

 

15 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Znaci ovaj ubiquiti toliko lose baca signal..dok sam u kuci dobar je spustim se sprat nize nikako mreze.nema! Jel moguce da je do postavki? Mijenjao sam kanale ali opet nista! Jedino sto mislim da je moguce zato sto nije na plafonu ali opet jel moguce.da toliko lose baca signal ako nije na plafonu? 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
DangerousB kaže...

Znaci ovaj ubiquiti toliko lose baca signal..dok sam u kuci dobar je spustim se sprat nize nikako mreze.nema! Jel moguce da je do postavki? Mijenjao sam kanale ali opet nista! Jedino sto mislim da je moguce zato sto nije na plafonu ali opet jel moguce.da toliko lose baca signal ako nije na plafonu? 

 Nekaj si ti krivo napravio. Imam isti taj ac lr i na prijašnjoj poziciji, na kraju i prizemlju kuće, bacao signal kroz dvije armirane deke u potkrovlje bez problema.

Kak je kuća 125m2 po katu, neke ćeškove nije baš dobro pokrivalo pa je sad na katu u sredini i pokriva sve sve, pa čak i s dvije strane van 30-ak metara. Govorim o samo jednom "tanjuru".

Plan mi je samo roknut još dream router ili u6 da imam noviji standard, ali to čeka drugo vrijeme.

 

Uočio sam da bolje širi signal kad je horizontalno. Može dolje, može strop, a ak je na stropu, onda bolje da nije odmah na stropu nego na nekom standoffu od 3-4cm.

To mislim u slučaju ako hoćeš max performanse. Meni je trenutno na stropu direkt.

13 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Tri slična komada mi pokrivaju objekt od cca 1300m2 bez problema, odličan strojčić.

Mora biti tako montiran za max perfomanse da.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Kod mene sprat oko 80 kvadrata i na tom spratu je odlican signal i potrkvolje (dvo etazni) stan odlicno takodjd pokriva... spustim se u prizemlje gotov je tu gubim signal (jedna tacka)... evo slika kako sam postavio.. postavio sam ga na nosace jer preblizu zidu! Jel moguce da smeta zeljezna konstrukcija od stepenica da toliko unisti signal

Poruka je uređivana zadnji put čet 27.4.2023 8:25 (DangerousB).
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice