Koji monitor kupiti izdvojena tema

poruka: 20.429
|
čitano: 4.850.213
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
2 godine
online
Re: Koji monitor kupiti
Matthew26 kaže...

Monitor za soma €??? Svaka čast da možete odvojiti tolke novce samo za monitor. Di je sve ostalo?? 

 Pa ukoliko je u pitanju desktop pc kištra ideš komponentu po komponentu, ne moraš sve odjednom, pogotovo ukoliko nisi prodao staru, svaki mjesec odvojiš određenu količinu novaca koliko možeš, želiš, koliko trebaš, sakupiš i kupiš, ja uopće niti ne osjetim na plaći i uvijek si kupim što želim.

13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
evo upravo dobio mail od lagermaxa da je paket stigao kod njih, dostava unutar dva radna dana, daj boze sutra da dode 😁
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
ProTeinZ kaže...
evo upravo dobio mail od lagermaxa da je paket stigao kod njih, dostava unutar dva radna dana, daj boze sutra da dode 😁

 došao mi je monitor.

ne znam šta da kažem ovo nije normalno koja kvaliteta slike!

oduševljen sam jednostavno ovo je brutalno nešto. 

 

PS: ostavio sam si navlaku onu na ekranu i sad ju čak ne mislim skidati jer imam glossy ekran u biti, tako da je nemoj odljepljivati za početak.

 

Intel 80286
9 godina
offline
Koji monitor kupiti

ja ne bi uzeo oled monitore dok ne naprave da ne moze doci do burn in-a i dok ne pojeftine, ovako ces morat mijenjati monitore svakih par godina, rade uzmes 300€ ips 1440p pa si na miru.

Also, Horned Reaer nubek vidim da ces biit spreman za diablo 4 novu sezonu i expanziju sljedeci mjesec , di ti je podloga za misa? , Lako tebi work from home samo diablo4 se igra cijeli dan   

Moj PC  
1 1 hvala 0
14 godina
online
Re: Koji monitor kupiti
Horned Reaer kaže...

 

PS: ostavio sam si navlaku onu na ekranu i sad ju čak ne mislim skidati jer imam glossy ekran u biti, tako da je nemoj odljepljivati za početak.

 

 Kako sam mjenjao OLED ekran na svom LG55 B7 3x (2x burn-in) , svaki put je serviser tražio da odmah skinem zaštitnu foliju čim stignem doma. Kao, kad se ekran zagrijava tako folija otpušta lijepilo, a na staklu je posebni premaz. Da li to i sada vrijedi ne znam. 

16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Vjerujem da da, ne vjerujem da je pametno ostaviti je gore, no sa druge strane i na mobitele lijepe isto folije i sl. gluposti pa je sve ok, trebalo bi to zbilja provjeriti.

 

Sa druge strane ovima gore iznad burn in je samo izlika da ne iskeširaju pare za pravu stvar   neka Baba Roga......brrrrrrrrrr 

16 godina
offline
Koji monitor kupiti

ja isto nemam bas povjerenja u oled monitore

 

na oled tvu se bojim pustiti duze vrijeme neku sliku, a kamoli na pcu, previse bi razbijao glavu

 

druga strana su cijene, koje su jos prevelike. da padnu na 500-600e ajde, jer taj dio kompa traje jako dugo vremena bez mjenjanja

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Wiz3m4n kaže...

Vjerujem da da, ne vjerujem da je pametno ostaviti je gore, no sa druge strane i na mobitele lijepe isto folije i sl. gluposti pa je sve ok, trebalo bi to zbilja provjeriti.

 

Sa druge strane ovima gore iznad burn in je samo izlika da ne iskeširaju pare za pravu stvar   neka Baba Roga......brrrrrrrrrr 

 skinio sam foliju ipak ali nekako mi je sada žao jer nemam više taj glossy efekat 

Intel 80286
12 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Moras igrati po.noci.

maximum effort
2 godine
online
Re: Koji monitor kupiti
Wiz3m4n kaže...

Sa druge strane ovima gore iznad burn in je samo izlika da ne iskeširaju pare za pravu stvar   neka Baba Roga......brrrrrrrrrr 

 Zezaš se ali to je uistinu glavni razlog, pogotovo meni odnosno načinu na koji koristim i ophodim se s monitorom, imam blagi image retention i na ipsu ali je lako rješiv, u biti svjetliji dijelovi ostaju svijetli a tamniji tamni pogotovo kada sam na ovom forumu a browser mi nije preko cijelog ekrana, primjerice... mogu misliti kako bi to izgledalo na oledu a dati tolike pare pa ga još paziti i maziti te mijenjati navike i narušiti vlastiti komfor mi je van pameti koliko god me privlači kvalitetom prikaza, kad se i ako se tehnički riješi burn in problem onda ću razmišljati o kupovini oleda.

13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Kod TVa treba obavezno skidati zastitu (i odostraga na LG OLEDima) jer ako se panel ne hladi nece htjeti drzati peak brightness duze ili toliko visoko i bit ce vidljiviji image retention. LG G imaju i heatsink u panelu zbog toga...

Uglavnom, nikako ne bih drzao tu transportnu zastitu gore cak ni na monitoru, nije to ona skupa naljepnica za mobitele...
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Tako i ja. Dovoljno sam se bavio TVima da znam materiju u dubinu i ne da mi se zezati sa cudnim navikavanjima jos...

Cak i OLED TV nisam uzeo C6/7 dok nisu riješili stvar za 99% nacina uporabe i onda tek uzeo C1 (2021) i sada sve super i koristimo ga isto kao i stari (LED), tj. sam sebe pazi, refresha, pali screensaver kad stvarno treba itd.

Nije da se nema novaca, ali bas zato necu kupovati kompromise i dodatnog materijala za razmisljanje.
Poruka je uređivana zadnji put pet 20.9.2024 10:50 (Mad Ant).
16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Ne znam, no ne dijelim Vašu zabrinutost, sa cijenom se slažem, malo je poveća na žalost, no kako sam već linkao Aoca, da se ne ponavljam ima monitora od tipa 650e, što nije loše za Oled 2k 240hz, bolji Ips su blizu toga....cijene će pasti sigurno kako bude se konkurencija zahuktavala.

 

Burn in...ma ne znam, opalim koji put kada se sjetim pixel cleaning, ostale zaštite su mi upaljene automatski i ne brigam oko toga previše. Da Vas nema sa dužnim poštovanjem nebi ga se niti sjetio 

16 godina
offline
Koji monitor kupiti

Kada smo kod naljepnica, prije jedno 4g. uzeo 65 samsunga mislim ru8000 model, tako nešto, bio je izložbeni primjerak i odrezali mi oko 30% cijene novoga, ili više čak da ne lažem.....znači tv nema veze sa oledom.....ostale one naljepnice na tv-u kartonske i neke folije još....tamo di su bile naljepnice ostalo je oštro ograničeno tamnija slika, ili svijetlija, ne sječam se više točno no na sivoj podlozi se vidjelo jako da nešto ne štima....da li je to zbog svjetline pixela što su bili pod tom naljepnicom/neprozirnom no ostavilo je traga na tv-u....vratio sam ga, uzeo pare nazad i uzeo Panasonica kojeg imam dan danas

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
online
Koji monitor kupiti

Vezano za Burn-in OLED-a imam osobno iskustvo na TV LG55 B7 - Dva ekrana su imala zapečen HRT logo, s tim da sam drugi ekran pazio (mijenjao sadržaj) no nije pomoglo. Sada regularnu TV gledam tako da sam sliku podesio gdje odsjecam gornji dio slike (zona logo) , ukućani navikli. Streaming servise, filmove, YT i sl. gledam normalno. U međuvremenu je tehnologija napredovala, no "opravdani" strah je ostao. Zadnji ekran (4-ti , sve pokrila LG garancija ) rad bez problema zadnjih 2,5 godine, a tv radi cca 1.500 h /god.  E sad da li bih opet kupio OLED, ne znam za TV, no monitor ne bih, mada ne sumnjam u izvrsnost slike.

 

Drugi dio koji mi nije jasan je cijena monitora koja po meni ne bi trebao biti viša od 600 eur (i to je previše) komparirajući sa TV. Koliko znam postoje samo dvije tvornice OLED ekrana (LG, Samsung) i proizvodna linija (postupak) bi trebala biti ista za TV i monitor s tim da postotak škarta progresivno raste sa dimenzijom ekrana. To prate i cijene TV-a (npr. 48" cca 1.000; 55" 1300eur ;65" 1800 eur). Iz ovoga se može zaključiti koji bi cijena ekrana bila za 32". Još kada uzmemo da TV ima više f-ja od monitora (prijem tv programa, audio pojačala i set zvučnika, LAN i WIFI mreža,  brojni priključci i sl.) dođemo do toga da je Oled monitor s ovim cijenama ipak roba za uski klub korisnika koji su ga spremni i preplatiti.

 

Dakle što bi rekao Izet iz reklame za jednog od mobinih operatora: Imam al ne dam...

 
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Drug.....B7 ne možeš uopće stavljati u kontekst današnjih Oled ekrana i tehnologije, kao niti HRT logo kod korištenja Oled-a kao monitora :)

 

Nije on kupio mene nego ja njega, ko ga jebe

 

 

2 godine
online
Koji monitor kupiti

Nedavni HU video u kojem je pokazano da je burn in još uvjek realan problem oleda ukoliko će se monitor upotrebljavati u uvjetima u kojima ga prezenter upotrebljava za svoj posao, grafika, yt kreator i s mnogo statičkih objekata na ekranu...

 

 

Ukoliko se koristi pretežno za multimediju i igranje stvari su sigurno drugačije.

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.9.2024 13:13 (notloB).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Naravno kolega, prezenteri i grafički dizajneri kojih je pun forum, ako i baba i đedova što vise na ovozemaljskoj televiziji da im se upeče znak Hdz-a, pardon Hrt-a

15 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Wiz3m4n kaže...

Naravno kolega, prezenteri i grafički dizajneri kojih je pun forum, ako i baba i đedova što vise na ovozemaljskoj televiziji da im se upeče znak Hdz-a, pardon Hrt-a

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.9.2024 13:53 (ghibli7).
15 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
notloB kaže...
Wiz3m4n kaže...

Sa druge strane ovima gore iznad burn in je samo izlika da ne iskeširaju pare za pravu stvar   neka Baba Roga......brrrrrrrrrr 

 Zezaš se ali to je uistinu glavni razlog, pogotovo meni odnosno načinu na koji koristim i ophodim se s monitorom, imam blagi image retention i na ipsu ali je lako rješiv, u biti svjetliji dijelovi ostaju svijetli a tamniji tamni pogotovo kada sam na ovom forumu a browser mi nije preko cijelog ekrana, primjerice... mogu misliti kako bi to izgledalo na oledu a dati tolike pare pa ga još paziti i maziti te mijenjati navike i narušiti vlastiti komfor mi je van pameti koliko god me privlači kvalitetom prikaza, kad se i ako se tehnički riješi burn in problem onda ću razmišljati o kupovini oleda.

Sakrivanje taskbara i isključivanje ekrana poslije 2 minute ako te nema za monitorom i Pixel cleaning svakih 4 ili 8 sati.To je sve.Iskreno kolega koliko bi ti to narušilo komfor?

2 godine
online
Re: Koji monitor kupiti
Wiz3m4n kaže...

Naravno kolega, prezenteri i grafički dizajneri kojih je pun forum, ako i baba i đedova što vise na ovozemaljskoj televiziji da im se upeče znak Hdz-a, pardon Hrt-a

 Gledaj dovoljno je da ti pola dana na pola ekrana bude bug forum i imat ćeš problema, ja u poslu dosta radim s grafikom i videom etc., drugi s nečim drugim što dosta stoji na ekranu, nisu svi djeca koja se po cijele dane igraju... suma sumarum oled nije za one koji će na njemu raditi ili ga koristiti s mnogo statičkih objekata na ekranu, ali sve to sam već rekao i opet se ponavljam... za šalu palac gore.

ghibli7 kaže...

Sakrivanje taskbara i isključivanje ekrana poslije 2 minute ako te nema za monitorom i Pixel cleaning svakih 4 ili 8 sati.To je sve.Iskreno kolega koliko bi ti to narušilo komfor?

 Znam sjediti po nekoliko sati za monitorom, nije zdravo ali to radim, poznajem sebe i znam da bi sigurno imao burnin, već sam napisao gore da imam image retention i na ipsu, znam što pričam, i opet se moram ponavljati...

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.9.2024 14:05 (notloB).
15 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
notloB kaže...

ghibli7 kaže...

Sakrivanje taskbara i isključivanje ekrana poslije 2 minute ako te nema za monitorom i Pixel cleaning svakih 4 ili 8 sati.To je sve.Iskreno kolega koliko bi ti to narušilo komfor?

 Znam sjediti po nekoliko sati za monitorom, nije zdravo ali to radim, poznajem sebe i znam da bi sigurno imao burnin, već sam napisao gore da imam image retention i na ipsu, znam što pričam, i opet se moram ponavljati...

 Ok,oprosti na mojoj nepažnji

2 godine
online
Re: Koji monitor kupiti
ghibli7 kaže...

 Ok,oprosti na mojoj nepažnji

 Ma ništa, sve 5, još me drži nervozitis iz druge teme gdje sam skoro ponovio razred ponavljajući se... oprosti ti zbog pretjerane reakcije.

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.9.2024 14:13 (notloB).
13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Ne znam ekipa, meni se ne da trositi zivot na te sitne iritacije, pricekam jos malo da srede stvar toliko da mogu koristiti bez problema/razmišljanja/straha - znaci bez burn-ima, normalni raspored pixela, polarizator u panelu da nije raised black, bla, bla...
Poruka je uređivana zadnji put pet 20.9.2024 14:24 (Mad Ant).
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
online
Re: Koji monitor kupiti
Wiz3m4n kaže...

Drug.....B7 ne možeš uopće stavljati u kontekst današnjih Oled ekrana i tehnologije, kao niti HRT logo kod korištenja Oled-a kao monitora :)

 

Nije on kupio mene nego ja njega, ko ga jebe

 

 

 Ovdje Deda koji gleda ovozemaljski TV: Pokušao sam reći da znam što je burn-in (dakle nije hipotetski kako su me uvjeravali prije kupovine) i da je  traumatično iskustvo kada vidiš nakon 1,5 godine da treba mjenjati ekran od 1.300 eur, a ne znaš hoće li garancija to priznati, pa nakon zamjene ekrana opet isto nakon 1 godine (kao prvi puta sam naletio na loš ekran)  - HRT logo ima crvene kvadrate, a ukućani upale TV i odu dalje - crveno je smrt za oled jer mu je to najosjetljiviji sloj.

 

Mogu staviti stari TV u kontekst s novim monitorom jer sam nakon toga "proučio" materiju i burn-in postoji i danas i više ga riješavaju trikovima nego tehnologijom proizvodnje /materijala (npr. povećani crveni pixel, skrivanje loga i statičnih slika smanjivanjem osvjetljenja, screen saverima i refreshima svakih par sati). Pixel shifter kao ozbiljnu pomoć zaboravi jer pomicanje slike za par pixela neće pomoći za statične elemente koji su par desetaka i više pixela. OLED tj. organiski sloj se kumulativno troši (što je potrošeno ne može se više vratiti, no može se ublažiti), pa je cilj trošiti ga što ravnomjernije (tj. izbjegavati statični sadržaj).

Dakle druže, drago mi je da si kupio OLED monitor i da uživaš u vrhunskoj slici , znam kako je. Morat ćeš ga "paziti i maziti". No dobro došao u klub. Nakon određenog vremena ćeš svako malo provjeravati stanje ekrana (na YT ima odličnih testova). Napetost prije provjere i olakšanje kad je  sve ok-neprocjenjivo. 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.9.2024 15:01 (mr.potter).
15 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
mr.potter kaže...
Wiz3m4n kaže...

Drug.....B7 ne možeš uopće stavljati u kontekst današnjih Oled ekrana i tehnologije, kao niti HRT logo kod korištenja Oled-a kao monitora :)

 

Nije on kupio mene nego ja njega, ko ga jebe

 

 

 Ovdje Deda koji gleda ovozemaljski TV: Pokušao sam reći da znam što je burn-in (dakle nije hipotetski kako su me uvjeravali prije kupovine) i da je  traumatično iskustvo kada vidiš nakon 1,5 godine da treba mjenjati ekran od 1.300 eur, a ne znaš hoće li garancija to priznati, pa nakon zamjene ekrana opet isto nakon 1 godine (kao prvi puta sam naletio na loš ekran)  - HRT logo ima crvene kvadrate, a ukućani upale TV i odu dalje - crveno je smrt za oled jer mu je to najosjetljiviji sloj.

 

Mogu staviti stari TV u kontekst s novim monitorom jer sam nakon toga "proučio" materiju i burn-in postoji i danas i više ga riješavaju trikovima nego tehnologijom proizvodnje /materijala (npr. povećani crveni pixel, skrivanje loga i statičnih slika smanjivanjem osvjetljenja, screen saverima i refreshima svakih par sati). Pixel shifter kao ozbiljnu pomoć zaboravi jer pomicanje slike za par pixela neće pomoći za statične elemente koji su par desetaka i više pixela. OLED tj. organiski sloj se kumulativno troši (što je potrošeno ne može se više vratiti, no može se ublažiti), pa je cilj trošiti ga što ravnomjernije (tj. izbjegavati statični sadržaj).

Dakle druže, drago mi je da si kupio OLED monitor i da uživaš u vrhunskoj slici , znam kako je. Morat ćeš ga "paziti i maziti". No dobro došao u klub. Nakon određenog vremena ćeš svako malo provjeravati stanje ekrana (na YT ima odličnih testova). Napetost prije provjere i olakšanje kad je  sve ok-neprocjenjivo. 

 

 

 Mislim da su jedno TV OLED monitori starije generacije a drugo noviji OLED W ili QD 3 generacije.Također nemožemo uspoređivati TV monitor i PC monitor.

 Odlučio sam umjesto kolege Wizemana napraviti kratki burn in test svog Vivobooka nakon 2 ipol godine korištenja pa šaljem link videa.Ako imate dobro oko vidjet ćete oko 10 sekunde videa zapečenu sjenu moje glave.

 https://streamable.com/7jpgsy

 Ostajem pri svome mišljenju da se kod normalnog korištenja sa malo pažnje burn in može izbjeći.Uredski rad i duži rad sa pretežno statičnim elementima je sasvim druga stvar jer OLED monitori jednostavno nisu za to.

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.9.2024 21:39 (ghibli7).
16 godina
offline
Koji monitor kupiti

Svakako nije za sve Oled, slažem se sa svim kolegama i uvažavam, poštujem....želim ugodan lijepi sunčani vikend 

Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Koji monitor kupiti

Ima li smisla uzimat sad OLED monitor? 

 

Gledan 27inchne, a može i do 34 maksimum. Trošija bi do nekih 1000€, možda se može i malo rastegnit.

 

Trenutno ne vidin nešto šta mi se previše sviđa. Najbolje u ovom rangu je navodno AW2725DF al ima nekih nedostataka koji mi se ne sviđaju.

 

Nije mi žurba tako da mogu i čekat još godinu dana. Ima li smisla čekat, zna li se šta će izlazit dogodine/ubrzo?

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Ima smisla ukoliko ga želiš i trebaš, možeš si ga priuštiti, ti znaš najbolje. Da li će pojeftiniti....sasvim sigurno da hoće, možda naletiti kakva akcija i sl.

 

Ne žuri, malo guglaj pa možda nešto naleti zgodno na kakvoj akciji

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice