Vodeni blok - moj prvi

poruka: 32
|
čitano: 10.292
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Vodeni blok - moj prvi i vaše mišljenje :)

Napravio sam moj prvi vodeni blok za cpu 1155 pa zanima vaše mišljenje i savjeti .

Moram ga još ispolirati od ispod i to je to.

Vodeni blok 1 Vodeni blok 1
vodeni blok 2 vodeni blok 2
Vodeni blok 3 Vodeni blok 3
 
41 0 hvala 10
14 godina
neaktivan
offline
Vodeni blok - moj prvi

svaka cast !

 

{#}

xFire: rebelsy | steam: rebelsycro | origin: rebelszuka
 
2 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Vodeni blok - moj prvi

hvala :)

 

16 godina
neaktivan
offline
Vodeni blok - moj prvi

Lijepo izgleda i nadam se da će biti dobro zadihtano, jedino bi bilo bolje da si umjesto te rupe stavio da ti voda protječe kroz vijugave prolaze - tako se toplina bolje odvodi.

pr0n lesbians Y U NO EXIST IRL?! ლ(ಠ益ಠლ)
Moj PC  
2 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Vodeni blok - moj prvi

Citao sam puno karakteristika o tim vodenim blokovima i na puno mjesta se spominjala ta spirala.

Svuda se navodilo da nema potrebe raditi te spirale na tako malo mjesta . Tu se radi o par centimetara prostora kuda prolazi voda te se s tim spiralama oduzima potrebna kolicina vode.

Što je manja kolicina vode to je veca toplina , što su manji kanala veci je pritisak na pumpu i mora se stavljati jake pumpe koje tjeraju vodu jako brzo , što nije navodno preporucljivo.

Određena kolicina vode mora se zadržati u tom prostoru za hlađenje to neko vrijeme da uspije uopce preuzeti toplinu na sebe a ne samo da juri kroz te kanale gdje stvara dodatno predgrijavanje zbog brzog protoka vode.

Kako bi naši stari rekli "tiha voda brege dere " :) - Nadam se da vrijedi ta izreka :)

Što se tice dihtanja , stavio sam tu vodenu brtvu koja ide do 150 stupnjeva a naknadno sam razmišljao da dodam i Hermetik pastu. Kada dovršim sve stavit cu je na ispitivanje pa cemo vidjeti.

Za sada pod zracnim pritiskom je izdržala.

Kako budem dalje radio na tome, stavljati cu fotke i informacije .

Nabavio sam hladnjak od Škode pa sada moram raditi malo i na njemu, dodati prikljucke za vodu i ostale stvari.

sda opetureznice u ruke i ostali alat i idemo dalje

16 godina
neaktivan
offline
Re: Vodeni blok - moj prvi
basso.pula kaže...
Određena kolicina vode mora se zadržati u tom prostoru za hlađenje to neko vrijeme da uspije uopce preuzeti toplinu na sebe a ne samo da juri kroz te kanale gdje stvara dodatno predgrijavanje zbog brzog protoka vode.

Kako bi naši stari rekli "tiha voda brege dere " :) - Nadam se da vrijedi ta izreka :)

Tu ti ne vrijedi ta izreka :)

Pazi: toplina se brže odvodi kad je razlika temperatura (u ovom slučaju rashladne vode i tog bloka) veća, kad bi se voda zadržala u tom prostoru ta razlika bi postajala sve manja. To znači da bi sve manje i manje topline odlazilo na zagrijavanje vode, a pogodi gdje bi ostatak odlazio :). To što se onda voda ne bi "pošteno" zagrijala nema veze, čak je i bolje jer se onda u radijatoru ne treba puno ohladiti.

Primjere u stvarnom životu imaš svugdje:

  1. Voziš se u autu zimi i trebaš jače grijati da ti bude toplo nego da bi auto stajao na mjestu - zato jer ti uz prozore turbulentnije struji zrak pa se i toplina brže odvodi
  2. Zagrij vodu do kipućeg stanja i provjeri koliko treba da temperatura padne sa (npr.) 100°C do 70°C i koliko sa 70°C na 40°C - razlika u jednom i drugom slučaju je 30°C ali će trebati kraće da padne sa 100 na 70 nego sa 70 na 40.
pr0n lesbians Y U NO EXIST IRL?! ლ(ಠ益ಠლ)
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.2.2012 20:08 (AA-d00d).
13 godina
offline
Vodeni blok - moj prvi

Ne znam di si to čitao ili tko ti je to rekao, ali malo ti je kriva teorija. Ti kanali su itekako bitni, količina vode je nevažna, a protok je li-la nekih 1gpm je dovoljno nakon toga su dobici sve manji. Svrha kanala je povećanje disipacijske površine. Primjer koji svi znaju su zračni hladnjaci. Što misliš zašto su napravljeni od hrpe tankih limova a ne od jedne velike hrge? Ali opet vjerojatno će ti se blok ponašati ok, radijator je bitnija stavka.

[img]http://www.pohrani.com/f/3P/LZ/2VcjQeoa/katana.jpg[/img]
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Vodeni blok - moj prvi

Da, i disipacijska površina igra ulogu ali u ovom slučaju je bolje turbulentnije strujanje fluida jer je taj blok sam po sebi malen i ne može se dobiti bog-zna-kakva veća površina (kao npr. kod radijatora).

pr0n lesbians Y U NO EXIST IRL?! ლ(ಠ益ಠლ)
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Vodeni blok - moj prvi

Stvarno svaka cast ja sam isto iso u radnju ali odusto jer nemam di naci blokove od bakra iako moj cpu je na 50c u loadu ali mi je bila fora radit

imam radiator pumpu sve smao mi blok fali nazalost :/

btw malo cisto postove kanali su vazni da jer prenose toplinu il stavi male stupice.

st ase tice radijatora ja sam mislio iskoristit unutarnji radijator od auta od lade il od stojadine il yuga svi su dobri malo su veliku ali hlade ko majke i jedan 120mm fan il 2 stanu gore i viola

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.2.2012 2:29 (Lacko).
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Vodeni blok - moj prvi

Pa imas jeftin EK block onaj od 30e mali nije bakar ali...

Meni je EK Supreme Nickel Acetal Black mi je super, Eheim 1260/1250 pumpa, XSPC EX240 I EX120 radiatori, dupli za CPU obica za GPU, vodeni blok za GPU Hydro Coper fabricki, to u ludilu se ne bi zezao sa time na grafickoj od 400-500e. plus vodeni blok 150e.

srebrni fitinzi i crna creva ne debela mnogo i povremeno menjao oblik. 

I multioption EK X2 250 res je dobar, ali bi sve pare pre skrkao na ngraficku sa obicnim kulerom i ne zezao se sa time. Mnogo imam da ucim o tome, jednog dana, ne skoro.

Zanima me samo jer recimo Supreme Nickel Acetal moze i na AMD moci ce i na 1155, 2011 i na Haswell i na dalje. To me cisto zanima onako pitam.

Ja bi sada sve te pare skrkao na obicne komponente kada se pojave koje mi trebaju.

Jeste lepo izgleda ali treba biti i strucnjak pa jednog dana napraviti, sada mi je lakse ovako, zavucem ruku, ocistim, promenim,...

http://youtu.be/0LQWJxav7z0
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.2.2012 7:42 (Vlada011).
12 godina
neaktivan
offline
Vodeni blok - moj prvi

Sada trenutno sam napravio blok s okruglom rupom, malo cu ga testirati tako kakav je , lako ubacim spiralu unutra i isprobam i drugu verziju.(Imam ih tri tako da mogu kombinirati)

Bakar sam nabavio na otpadu. Košta kao sam vrag ali sam sretan što je sve bakar.

Koga zanima neka pogleda na najbližem otpadu željeza . Tamo odlažu bakar HEP kada popravljaju trafo stanice, njima to služi za spajanje kablova, a znaju dosta cesto bacati i mjenjati.

Ako nema na Otpadu ima na ovom linku http://www.strojopromet.com/ u Zagrebu ali košta kao sam vrag. Trebalo bi onima kome je bliže da odu direkt u ducan možda imaju manjih komada izrezanih.

Kupljeni blokovi imaju 3 mm bakra i to je sve .

Moj blok ima20 mm (2 cm) govorim u mm jer sam bravar pa mi je sve u mm .Doljnja baza što ide na CPU je istokarena na 2 mm tako da ima što bolji prijenos topline, krug u kojem prolazi voda je Fi 40 x 2 (znaci gornji poklopac) to znaci da ima ogromnu  zapreminu vode koja cirkulira.

Sam po sebi blok je sav od bakra i prokroma (vide , ulazi i ploca za stezanje).

Sam po sebi blok ima bolje hlađenje od bilo kojeg hlađenja koje imam trenutno doma , Mogu zamislit kakve ce performanse imati kada potece voda kroz njega.

Bar se nadam:)

Malo veci mi je izazov izraditi za GPU.

Tamo treba više toga paziti, ovaj za CPU je full jednostavna stvar.

Volio bih naci nekakvu fotku od GPU bloka s doljnje strane pa da vidim kako to uopce izgleda .

Pa ako netko ima kakv link volio bih to vidjeti.

 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Vodeni blok - moj prvi

Super stvar!

I koliko ti je trebalo da napraviš taj blok? I koliko još misliš da imaš posla dok sve ne bude gotovo?

 

Samo ne bi bilo fora da se usred igranja Tetrisa voda pojavi pokraj kućišta {#}

Novac ne može kupiti sreću, ali je ugodnije plakati u Ferrariju nego na biciklu...
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Vodeni blok - moj prvi

Ma par sati je trebalo

NAj teže mi je bilo naci taj bakar , Još kako je dans vrijeme svi traže taj bakar i prodaju ga. Prije si ga šutirao po cesti nitko ga nije htio dici :)

Ja mislim da sam ga dobro zabrtvio, ovako kako je s brtvom. A još mislim dodati zu Hermetik pastu. A hermetik drži glavu od Auta onda ce držati i ovaj pritisak od vode + brtva. Nema šanse da pusti. (bar se nadam :))

Spremnik za vodu sam mislio napraviti plasticni isto koji se zatvara hermeticki (tipo nešto za hranu za na More) s time da mi pored pumpe stanu dva zaleđena pingvina (ono za prenosni frižider isto za na more) ako zatreba da mogu dodatno rashladiti vodu.

Kada se ugriju ulošci samo ih zamjenim s drugim.(to košta par kuna jedan.

 

12 godina
offline
Vodeni blok - moj prvi

Predobro! {#}
Nadajmo se da ti neće procurit {#}

Watercooled CPU. KUPUJEM 120mm VENTOVE-PROZIRNI, PLAVE LED, 3-pin PRIKLJUČAK, 3 KOMADA, ISTE MARKE
Moj PC  
3 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Vodeni blok - moj prvi

Nemojte nikako zapoceti vodeno brušenje s 800 brusnim papirom jer ce vam se oteliti ona stvar. Nakon 4 sata struganja još se vide crtice. Odoh u grad po malo grublji papir pa cu prijeci na ove fine :)

Nako n4 sata brušenja :) Nako n4 sata brušenja :)
 
4 0 hvala 0
12 godina
offline
Vodeni blok - moj prvi

http://www.legitreviews.com/article/1849/3/

 

Neznam koliko je ovo komplicirano za napraviti unutar bloka (mislim na cetvrtu sliku), ali meni kao laiku ne izgleda ne izvedivo.

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Vodeni blok - moj prvi
filterini kaže...

http://www.legitreviews.com/article/1849/3/

 

Neznam koliko je ovo komplicirano za napraviti unutar bloka (mislim na cetvrtu sliku), ali meni kao laiku ne izgleda ne izvedivo.

 

 

Možda se sa laserom da napraviti?

Watercooled CPU. KUPUJEM 120mm VENTOVE-PROZIRNI, PLAVE LED, 3-pin PRIKLJUČAK, 3 KOMADA, ISTE MARKE
12 godina
odjavljen
offline
Re: Vodeni blok - moj prvi
basso.pula kaže...

Nemojte nikako zapoceti vodeno brušenje s 800 brusnim papirom jer ce vam se oteliti ona stvar. Nakon 4 sata struganja još se vide crtice. Odoh u grad po malo grublji papir pa cu prijeci na ove fine :)

to bi trebo polirat ,a ne sa brusnim papirom grebst :D

12 godina
offline
Re: Vodeni blok - moj prvi

Nesto na tu foru, da se poboljsa prijenos topline.

14 godina
neaktivan
offline
Vodeni blok - moj prvi

smirglanje je ali sa pun k finijim papirom od 1000 pa nagore i to vodobrusnim i na kraju kad se dode do 2500 onda se samo uzme polirka za finish... 

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Vodeni blok - moj prvi

blok

www.rigburning.comule.com
Moj PC  
1 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Vodeni blok - moj prvi

To se radi s laserom i košta kao sam vrag. Ali ja osobno mislim da je nepotrebno. Cemo vidjeti kada sve sklopim.

 

 

http://www.legitreviews.com/article/1849/3/

 

Neznam koliko je ovo komplicirano za napraviti unutar bloka (mislim na cetvrtu sliku), ali meni kao laiku ne izgleda ne izvedivo.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 11.2.2012 12:51 (basso.pula).
12 godina
neaktivan
offline
Vodeni blok - moj prvi

Evo nakon toliko sati brušenja vodenim papirima 2000 zadnji i kaladont pastom od djeteta i mekanom krpom uspio sam doci do sjaja. Malo truda i to je to.

Poruka je uređivana zadnji put sub 11.2.2012 12:49 (basso.pula).
 
15 0 hvala 4
14 godina
neaktivan
offline
Vodeni blok - moj prvi

cekce k sad tek vidim nick ako si ti iz pule mozemo se mozda nesto i dogovorit ;)

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Vodeni blok - moj prvi

kaži slobodno

12 godina
neaktivan
offline
Vodeni blok - moj prvi

svaka cast na trudu..

xfact
Moj PC  
1 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Vodeni blok - moj prvi

Jesi možda probao finishirat s nekom polir pastom iz auto programa?  mislim da bi rezultat bio još bolji. Poliram svašta, aute, felge i znam šta ima za završnu obradu..ako želiš mogu ti poslat nešto da probaš jer nisi tako daleko od mene.

Ja što god poliram idem od papira P80 pa sve do 3000 ia jako je bitno da sa svakim napraviš najbolje moguće jer ako sa npr 1200 nisi dovoljno dobro ispolirao crte od onog 800 niti 3000 neće izvuć sve do kraja i uvijek će ostat crtice.. Za finiš imaš 3 polir paste koje ja koristim a probao sam svaša, samo kod tebe bi efekt bio još bolji pošto se radi o bakru koji je puno mekši od aluminija

 

Evo par slika da vidiš razliku, znam da se ne tiće kompa ali..

Granulacija 80 Granulacija 80
3000 3000
prva pasta prva pasta
gotovo gotovo
Poruka je uređivana zadnji put ned 12.2.2012 11:32 (ARazer).
Moj PC  
2 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Vodeni blok - moj prvi

Ovo tvoje izgleda odlično. Gdje ti živiš da dođem po par kapi te paste. ja sam išao do 2000 . i još s kaladontom. Nizam niti znao da ima od 3000 papir.Neda mi se kupovati cijela pasta jer mi treba par kapi za to napraviti i šta da radim onda s ostatkom.Ako  si tu blizu lako skocim do tebe i popijemo birru :)

 

12 godina
neaktivan
offline
Vodeni blok - moj prvi

Evo napokon sam pospajao sve. Još treba sve zabrtviti i to je to. Po prvim procjenama bi trebalo raditi kako treba.

 
6 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vodeni blok - moj prvi
basso.pula kaže...

Evo napokon sam pospajao sve. Još treba sve zabrtviti i to je to. Po prvim procjenama bi trebalo raditi kako treba.

Odlićan ti rezervoar :DD

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice