Windows 10 16gb ram 7,96 iskoristivo

poruka: 51
|
čitano: 11.229
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Windows 10 16gb ram 7,96 iskoristivo

Pozdrav svima,

Kao što naslov kaže imam problema sa ramovima, ugrađeno je 16gb a windowsi ne iskorištavaju sve. Već godinu dana tražim odgovor na ovaj problem i nikako ga naći :( i  da 64bitni windowsi su



 

Galaxy S7 Edge SM G935F
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Windows 10 16gb ram 7,96 iskoristivo
Testiraj jednu po jednu plocicu rama da vidis dali obje rade, ako rade onda je najvjerojatnije stvar da moras memoriju staviti u odgovarajuce slotove.
Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
11 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 16gb ram 7,96 iskoristivo

Hvala na odgovoru ali to sam već sve isprobao, kartice su u odgovarajućim slotovima, BIOS ih prepozna, cpu z ih prepozna a i windowsi prepoznaju ali iskoristivo je samo 7,96.

Probao sam kartice kod frenda na kompu i njemu radi sve bez problema.... lud sam više jer neznam u čemu je problem :(

Galaxy S7 Edge SM G935F
15 godina
offline
Re: Windows 10 16gb ram 7,96 iskoristivo
andjelko1986 kaže...

Pozdrav svima,

Kao što naslov kaže imam problema sa ramovima, ugrađeno je 16gb a windowsi ne iskorištavaju sve. Već godinu dana tražim odgovor na ovaj problem i nikako ga naći :( i  da 64bitni windowsi su



 

 ajd' još provjeri imaš li uključenu grafiku ugrađenu u procesor (uz eventualnu posebnu grafičku). ako imaš grafičku, u BIOS-u isključi grafiku procesora, jer ona si uzima RAM ("dijeli sistemski") bez obzira na obzire. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
11 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 16gb ram 7,96 iskoristivo

to sam tražio i nisam mogao naći u BIOS-u, neznam dali uopće ima ta opcija u mom BIOS-u (asrock 990fx extreme3 je matična)

Galaxy S7 Edge SM G935F
15 godina
offline
Re: Windows 10 16gb ram 7,96 iskoristivo
andjelko1986 kaže...

Pozdrav svima,

Kao što naslov kaže imam problema sa ramovima, ugrađeno je 16gb a windowsi ne iskorištavaju sve. Već godinu dana tražim odgovor na ovaj problem i nikako ga naći :( i  da 64bitni windowsi su



 

- 99% nagađanje.. imao si 8GB i dodao još 8..?

- podesi BIOS, (isključi uefi-fastboot, PC treba biti ugašen ne u sleep/hyberu izgleda isto ali nije), kad BIOS u normalnom modu vidi RAM, save&exit.. tek tad je dostupan OSu.

- drugi korak, ovisi jesi li što već čačkao (opet 99% da jesi..) pa sad bezbroj sitnica ali jedna od njih msconfig.. provjeri. Da je clean install tad bi sav RAM bio detektiran i dostupan. Yogurti s loaderima su problem..

- razne mogućnosti, npr MBO-chipset max RAM ili noviji BIOS.. (vjerojatno ništa od tog). Sve mora biti za 64 bita, kao i OS da bi to bilo moguće-dostupno.

- treći soft.. smeće, kao RAM disk, neki utils, VGA (hyperRAM i sl).. btw vidi malo s task managerom detaljnije, kako je označen taj RAM, dostupan, rezerviran itd.. nije baš isto značenje.

- godinu dana? .. strpljenje je vrlina (ali ne daje rezultate) :) ponekad su samo 'pravi' infoi put do rješenja.

 

(edit: .. za integriranu VGA, ne može biti odgovor, jer je ona ograničena na 1.7GB.. i nije intel CPU) :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 31.10.2016 13:32 (ihush).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 16gb ram 7,96 iskoristivo

Da nadodao sam 8 gb ali te je još bilo na win 8.1 i tamo je prepoznalo a od kad je desetka ovako je ( nije piratska verzija), fastboot je isključen i da bio sam u msconfig ali isto bez uspjeha :(

Galaxy S7 Edge SM G935F
11 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 16gb ram 7,96 iskoristivo

Ovako windowsi prikazuju

Galaxy S7 Edge SM G935F
15 godina
offline
Re: Windows 10 16gb ram 7,96 iskoristivo

-po dodatnim info, (npr 8.1 je već prepoznao, nadogradnja na w10..) tad mora biti nešto 'treće' :)))

-nije postavka BIOSa (mada može biti, novi OS, UEFI, mogućnost nadogradnje BIOSa iz win a time i pogrešna postavka) .. pa ipak uđi u BIOS, provjeri.. i tek nakon save&exit (čak kad ništa ne radiš-mijenjaš) ostatak RAMa postane dostupan. Možda tu malo petljati, resetirati..

-sam win ne bi trebao biti problem, tj ako si provjerio msconfig... (odčekirao maxRAM?) .. tad je logičan sumnjivac neki 'soft-dodatak' (spomenuo sam već npr RAMdisk).

 

najkonkretnije, prvo eliminacijom-potvrdom vidjeti gdje/kad RAM nestane. Live boot (linux, miniPE..) npr hirens ili memtest... i vidiš koliko RAMa je dostupno, ako je 16 tad je BIOS-HW OK i krivac je win/soft. (pa nastavak).

 

edit: gornja slika.. identično bi bilo da je npr 32bitni OS samo bi tad bilo na 4GB (zapravo 2.7-3.5) ostalo bi bilo HW reserved..

-to bi značilo da nešto u lancu nije 64 bitno... ali je neobična situacija, tj tad bi bilo manje od 4... bios je sumnjivac, bugovit, nešto. Prođi sve opcije, vidi jel upaljen mem remaping ako uopće postoji opcija (podrazumijeva se-automatika). .. pa do neke nekompatibilnosti RAMa, .. mijenjaj utore, npr AMD je poznat po bugovitosti chipestova, pogotovo za dualchanel.. ako ih prebaciš u single možda problem nestane.

AKo je za tvoju MBO max 16GB, ako ima 4 kom DIMMa (utor), tad je max modul predviđen od 4GB i tad ovisno o gustoći (kapacitet pojedinog chipa na modulu + single-double sided) dešava se prepoznavanje npr samo 50% kapaciteta.. mijenjaj, raspored ili čak zamijeni modul-keks.. (nevažan je brand, važni su sami shipovi na modulu, stariji.. dok su Hz i CAS samo brzine ali ne kompatibilnost-problem).

 

(zato) provjeri teh.spec svoje MBO, tj koliko je deklariranog max RAMa (i koji-kakvi moduli)...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 31.10.2016 14:00 (ihush).
11 godina
offline
Windows 10 16gb ram 7,96 iskoristivo

Probaj otici u msconfig pa na "Boot" TAB pa tamo "Advanced settigs" pa onda ukljuci kvacicu na "Maximum memory" i ako ti tamo bude izlistao 16Gb restartaj pa vidi onda.

--- Lewis --- www.lewis.tomsoft.hr --- Skype: lewis3d ---
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 16gb ram 7,96 iskoristivo

da da odčekiran je max ram, radio sam već memtest i sve je ok. Po BIOS-u sam već sve probao barem mislim i doslovno više neznam što da gledam u njemu, probao sam i sa vađenjem ramova pa da vidim hoće li prepoznat i to je bilo ok ali windowsi ne doživljavaju, nije mi jasno zašto je toliko rezervirano za hardver :/

Galaxy S7 Edge SM G935F
11 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 16gb ram 7,96 iskoristivo
Lewis kaže...

Probaj otici u msconfig pa na "Boot" TAB pa tamo "Advanced settigs" pa onda ukljuci kvacicu na "Maximum memory" i ako ti tamo bude izlistao 16Gb restartaj pa vidi onda.

 Probao i to pa ništa :/

Galaxy S7 Edge SM G935F
15 godina
offline
Re: Windows 10 16gb ram 7,96 iskoristivo
andjelko1986 kaže...

Ovako windowsi prikazuju

 na ovoj slici toi dolje desno piše "rezervirano za hardver 8,0 GB". ako to uzmeš u izračun, stvar štima (u smislu nerezervirane iliti dostupne memorije). sad samo pogledaj za koji je to hardver i koliko rezervirano i zašto. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
15 godina
offline
Re: Windows 10 16gb ram 7,96 iskoristivo
andjelko1986 kaže...

.. nije mi jasno zašto je toliko rezervirano za hardver :/

 to ''rez. za hw'' je MSov ''fičer'' tj za 32 bit OS i višak, jer zapraov i 32bitni OS može više (npr server kernel ovisno o licenci do 192GB..) to je umjetno ograničenje, PAE..

i da, kad se kaže podesi BIOS, to znači i to, tj za 64bitni OS, tj PAE, NXbit itd.. moraju biti uključeni. Nevažno je što npr CPU može ako je opcija u BIOSu isključena.

 

@Ajar, .. ne, jer u taj dio ide sve za chipset+VGA (i legendarni prvi MB RAMa, zapravo rezervirane memorijske adrese-pozivi, kao i remaping). To je 'generička' poruka, koja ništa ne otkriva, osim da win ne može koristiti taj RAM (mada zapravo može.. postavka, jednako bi pisalo da ima 32 bitni OS s razlikom od <4GB, sve ostalo je tad rezervirano, mada to HW ne koristi).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 31.10.2016 14:05 (ihush).
14 godina
offline
Windows 10 16gb ram 7,96 iskoristivo

Model matične?

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 16gb ram 7,96 iskoristivo
softwaremaniac kaže...

Model matične?

 asrock 990fx extreme3

Galaxy S7 Edge SM G935F
15 godina
offline
Re: Windows 10 16gb ram 7,96 iskoristivo

-specifikacije.. dakle nije ni to (podržava do 64GB..). Ostaje bug/postavka u BIOSu ili clean install.

-bilo koji dodatni soft-utisl, ASR je dosta toga isporučivao (već treći put spominjem, npr RAMdisk?!).. može biti objašnjenje.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 16gb ram 7,96 iskoristivo

Od dodatnog softa koji je došao uz matični nisam ništa stavljao

Galaxy S7 Edge SM G935F
10 godina
offline
Re: Windows 10 16gb ram 7,96 iskoristivo
andjelko1986 kaže...

Pozdrav svima,

Kao što naslov kaže imam problema sa ramovima, ugrađeno je 16gb a windowsi ne iskorištavaju sve. Već godinu dana tražim odgovor na ovaj problem i nikako ga naći :( i  da 64bitni windowsi su



 

  Da li je opcija Maximum Memory isključena. (msconfig --- boot --- advanced options)
  Da li je Memory Remapping uključen u BIOS-u.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 16gb ram 7,96 iskoristivo
nicky.sl kaže...
andjelko1986 kaže...

Pozdrav svima,

Kao što naslov kaže imam problema sa ramovima, ugrađeno je 16gb a windowsi ne iskorištavaju sve. Već godinu dana tražim odgovor na ovaj problem i nikako ga naći :( i  da 64bitni windowsi su



 

  Da li je opcija Maximum Memory isključena. (msconfig --- boot --- advanced options)
  Da li je Memory Remapping uključen u BIOS-u.

 da isključena je a memory remapping nema u ovoj verziji biosa

Galaxy S7 Edge SM G935F
11 godina
offline
Windows 10 16gb ram 7,96 iskoristivo

Ako znaš kako, resetiraj BIOS pa vidi dali će to riješiti problem

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 16gb ram 7,96 iskoristivo
ibme74 kaže...

Ako znaš kako, resetiraj BIOS pa vidi dali će to riješiti problem

 misliš da izvadim bateriju ?

Galaxy S7 Edge SM G935F
11 godina
offline
Re: Windows 10 16gb ram 7,96 iskoristivo

da, imaš tonu tutorijala na netu ako ne znaš kako, pozz

14 godina
offline
Windows 10 16gb ram 7,96 iskoristivo

Na ploci je zadnji BIOS? Vidim postoji za tvoju plocu i beta BIOS za kojeg pise "Improve memory compatibility" pa mozda da to probas...

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 16gb ram 7,96 iskoristivo
Saky22 kaže...

Na ploci je zadnji BIOS? Vidim postoji za tvoju plocu i beta BIOS za kojeg pise "Improve memory compatibility" pa mozda da to probas...

 daj link od te bete

Galaxy S7 Edge SM G935F
15 godina
offline
Re: Windows 10 16gb ram 7,96 iskoristivo

-ista str.. 'beta zone'.

mada po deklaraciji max 64GB uz korištenje 16GB modula.. u samoj tablici su max 8GB korišteni-testirani, tako da je sama specifikacija na granici, tj noviji moduli (chip veće gustoće) ne moraju nikad biti podržani i ovise o novijem BIOSu, rasporedu po bankama+SS/DS .. ploča je dovoljno 'stara' da je 8GB modul problematičan.

-za AMD je pravilo popunjavanja utora po redu za DC, pokušaj staviti u 1 i 3 utor.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 31.10.2016 14:35 (ihush).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 16gb ram 7,96 iskoristivo

neznam tko je tu sad više lud, išao sam malo vadit pločicu po pločicu i sad je dostupno 12gb a 4 je za hardver !?!?

Galaxy S7 Edge SM G935F
15 godina
offline
Re: Windows 10 16gb ram 7,96 iskoristivo
andjelko1986 kaže...

neznam tko je tu sad više lud, išao sam malo vadit pločicu po pločicu i sad je dostupno 12gb a 4 je za hardver !?!?

 kakve module imaš? 8 ili 4GB? ... jer i kad su svi 4x4 popunjeni bugovit chipset ima problem, često se mora sniziti brzina i sl.

+ ovo gore čak meni ima smisla :)) .. tj ako imaš stari i novi modul od 8GB.. stari je prepoznat kao 8, novi kao 50%..  igraj se dalje rasporedom, mijenjaj utore-module. (ili zamijeni s frendom novi modul).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 31.10.2016 14:38 (ihush).
14 godina
offline
Re: Windows 10 16gb ram 7,96 iskoristivo
11 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 16gb ram 7,96 iskoristivo

imam noviji bios od te bete, pločice su po 4gb i sve su iste znači g skill ripjaws sa istim specifikacijama

Galaxy S7 Edge SM G935F
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice