Što su to latencije?

poruka: 33
|
čitano: 36.386
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Što su to latencije?
pitanje

Što su to latencije memorija? Što označavaju te četiri brojke?

92% tinejđera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Što su to latencije?

Evo ovdje je to baš dobro "nacrtano": http://www.tomshardware.com/reviews/ups-downs,743-3.html

 

Pozdrav

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Što su to latencije?

To sam se i ja uvijek pitao, ali kako sam skontao sto su manje brojke ("zategnute" latencije) to je stabilniji sistem, ali manja brzina RAM-a, a sto vece ("opustene") to je nestabilniji ali veca je brzina memorije, sad cu bas da posjetim taj link da vidim to detaljnije...

Inace me nesto vuce na ping (latency) :)

 

P.S. Evo upravo procitao ali mi nije puno jasnije, probat cu proguglati malo..

You cannot change your fate, no man can...
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.6.2008 0:24 (Dark Prince).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Što su to latencije?
autorov komentar
Dark Prince kaže...

To sam se i ja uvijek pitao, ali kako sam skontao sto su manje brojke ("zategnute" latencije) to je stabilniji sistem, ali manja brzina RAM-a, a sto vece ("opustene") to je nestabilniji ali veca je brzina memorije, sad cu bas da posjetim taj link da vidim to detaljnije...

Inace me nesto vuce na ping (latency) :)

 

P.S. Evo upravo procitao ali mi nije puno jasnije, probat cu proguglati malo..

 Je li je isplativo uzeti memoriju s taktom 800 MHz i latencijama 5-5-5-15?
92% tinejđera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis.
16 godina
offline
RE: Što su to latencije?
Dark Prince kaže...

To sam se i ja uvijek pitao, ali kako sam skontao sto su manje brojke ("zategnute" latencije) to je stabilniji sistem, ali manja brzina RAM-a, a sto vece ("opustene") to je nestabilniji ali veca je brzina memorije, sad cu bas da posjetim taj link da vidim to detaljnije...

Na memoriji pise onaj optimalni settings na kojem memorija radi (kao i takt za procesor). Za istu memoriju, sto je manji broj (postavljen u BIOSu), RAM brze radi i imas nestabilniji sistem. Veci broj znaci da procesor vise ceka na memoriju, daje joj vise vremena da se sredi ;) . E sad, ako kupis RAM na kojem pise recimo 15-4-4-4, a ti ga postavis u BIOSu na 18-5-5-5, onda ces imati isto brz sistem kao da si kupio 18-5-5-5 memoriju, ali ce ti biti stabilniji.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Što su to latencije?

Dobro pitanje bi bilo na koji način u stvarnom svijetu možeš primjetiti razliku između postavljanja memeorije na jedne od ovih postavki?

gdje da potpišem
16 godina
neaktivan
offline
RE: Što su to latencije?
SupremeCommander kaže...
Na memoriji pise onaj optimalni settings na kojem memorija radi (kao i takt za procesor). Za istu memoriju, sto je manji broj (postavljen u BIOSu), RAM brze radi i imas nestabilniji sistem. Veci broj znaci da procesor vise ceka na memoriju, daje joj vise vremena da se sredi ;) . E sad, ako kupis RAM na kojem pise recimo 15-4-4-4, a ti ga postavis u BIOSu na 18-5-5-5, onda ces imati isto brz sistem kao da si kupio 18-5-5-5 memoriju, ali ce ti biti stabilniji.
 Buncaš kolega, ili širiš dezinformacije u najmanju ruku.
P35 DS3P, E6700, 2x1Gb ZuperTalent C4 OC, Club3D 8800GT, barica 320GB+500GB, Raidmax Scorpio big tower, SilverStone Strider ST75F, BenQ FP93GX, Canon pixma 4300
16 godina
moderator
offline
Što su to latencije?

Evo jedno laicko objasnjenje za takt memorije i latencije koja sam nasao davno lutajuci netom :)

 

Radni takt memorije je kao automobil za drag race (analogija je: veci takt-veca propusnost=veca snaga auta-veca brzina)

Latencije su kao Formula 1 (nize latencije-brza izmjena stanja=bolji downforce-bolje lezanje)

 

Mozda nije strucan opis ali jako zabavan i slikovit, cak i djeca u predskolskom uzrastu kuze :)

 

 

Nudim profesionalne usluge: Pucanje u zrak na vjencanjima, povracanje na koncertima, opijanje na proslavama, parazitsko izlezavanje... Kontaktirajte me za kvalitetnu uslugu.
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Što su to latencije?

Evo vam još jedan link: http://www.hardwaresecrets.com/article/26

 

2 crystal6: 5-5-5-15 na 800 MHz je OK.

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.6.2008 0:13 (Level 1).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Što su to latencije?
DrNasty kaže...

 

Radni takt memorije je kao automobil za drag race (analogija je: veci takt-veca propusnost=veca snaga auta-veca brzina)

Latencije su kao Formula 1 (nize latencije-brza izmjena stanja=bolji downforce-bolje lezanje)

 Znaci bio sam upravu, veca frekvencija=veca brzina, manje latencije=veca stabilnost.. :)
You cannot change your fate, no man can...
16 godina
moderator
offline
RE: Što su to latencije?
Dark Prince kaže...
 Znaci bio sam upravu, veca frekvencija=veca brzina, manje latencije=veca stabilnost.. :)
 Ma sto vise zatezes latencije, sistem ti je nestabilniji (ako zatezes ispod deklariranih). S nizim latencijama ti memorija brze prelazi iz jednog stanja u drugo (npr read to write, kao sto f1 brze mijenja smjer kretanja, npr kad prolazi kroz sikanu:-).
Nudim profesionalne usluge: Pucanje u zrak na vjencanjima, povracanje na koncertima, opijanje na proslavama, parazitsko izlezavanje... Kontaktirajte me za kvalitetnu uslugu.
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.6.2008 0:09 (DrNasty).
16 godina
offline
RE: Što su to latencije?
Dark Prince kaže...
DrNasty kaže...

 

Radni takt memorije je kao automobil za drag race (analogija je: veci takt-veca propusnost=veca snaga auta-veca brzina)

Latencije su kao Formula 1 (nize latencije-brza izmjena stanja=bolji downforce-bolje lezanje)

 Znaci bio sam upravu, veca frekvencija=veca brzina, manje latencije=veca stabilnost.. :)
Ne kužim... Zar ovdje nitko ne gugla, ne čita BUG, nekakve specijalizirane forume ili što već?
Inače nisam tip od hardvera, ali čak i ja znam da na jednoj strani imaš stabilnost i (relativnu) sporost u paketu sa nižom frekvencijom i većim latencijama, a s druge veću brzinu sistema i manju stabilnost (ako se pretjera) u paketu sa višom frekvencijom i nižim latencijama.

Takt memorije ti govori koliko brzo podatke možeš prenositi, širina sabirnice koju količinu po taktu, a latencije ti govore koliko brzo memorija prelazi iz jednog stanja u drugo (a ima ih više) pri dohvaćanju podataka. Od ovih parametara najbrža memorija bi imala izrazito niske latencije, visok takt i najširu moguću sabirnicu. Dodatno na sve ovo imaš 'data rate' (ono DR u DDR2), što govori koliko se podataka može prenijeti po taktu (a mislim da nije isto što i širina sabirnice).

Ako sam negdje i zastranio, nemojte mi zamjeriti, ali vidim da se ovdje lagano klizi u krivom smjeru. Za malo više detalja i preciznija objašnjenja možda se uključi i netko stručniji...
Pazi, gledam te!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Što su to latencije?
Veliki Brat kaže...
Ne kužim... Zar ovdje nitko ne gugla, ne čita BUG, nekakve specijalizirane forume ili što već?
Inače nisam tip od hardvera, ali čak i ja znam da na jednoj strani imaš stabilnost i (relativnu) sporost u paketu sa nižom frekvencijom i većim latencijama, a s druge veću brzinu sistema i manju stabilnost (ako se pretjera) u paketu sa višom frekvencijom i nižim latencijama.

Takt memorije ti govori koliko brzo podatke možeš prenositi, širina sabirnice koju količinu po taktu, a latencije ti govore koliko brzo memorija prelazi iz jednog stanja u drugo (a ima ih više) pri dohvaćanju podataka. Od ovih parametara najbrža memorija bi imala izrazito niske latencije, visok takt i najširu moguću sabirnicu. Dodatno na sve ovo imaš 'data rate' (ono DR u DDR2), što govori koliko se podataka može prenijeti po taktu (a mislim da nije isto što i širina sabirnice).

Ako sam negdje i zastranio, nemojte mi zamjeriti, ali vidim da se ovdje lagano klizi u krivom smjeru. Za malo više detalja i preciznija objašnjenja možda se uključi i netko stručniji...
 I gdje sam ja sada pogrijesio? Dakle nize latencije=stabilniji sistem, ali je pri nizim latencijama obicno frekvencija niza, 'ne? I vice-versa..
You cannot change your fate, no man can...
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.6.2008 0:35 (Dark Prince).
16 godina
offline
RE: Što su to latencije?
Dark Prince kaže...
 I gdje sam ja sada pogrijesio? Dakle nize latencije=stabilniji sistem, ali je pri nizim frekvencijama obicno frekvencija niza, 'ne? I vice-versa..
 Obično biva tako SmijehSmijehSmijeh
16 godina
moderator
offline
RE: Što su to latencije?
Dark Prince kaže...
 I gdje sam ja sada pogrijesio? Dakle nize latencije=stabilniji sistem, ali je pri nizim frekvencijama obicno frekvencija niza, 'ne? I vice-versa..
 Ne. Memorija s nizim latencijama je 'brza'. Nije kao s taktom, nizi takt-sporije nego obrnuto, nize latencije-brze. Latencija ti oznacava vrijeme koje je memoriji potrebno da predje iz jednog stanja u drugo, tako da niza latencija znaci manje vremena za prelaz. Kuzis sad?

EDIT: Ovaj njegov lapsus je za ''the hall'', zar ne? :))
Nudim profesionalne usluge: Pucanje u zrak na vjencanjima, povracanje na koncertima, opijanje na proslavama, parazitsko izlezavanje... Kontaktirajte me za kvalitetnu uslugu.
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.6.2008 0:29 (DrNasty).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Što su to latencije?
DrNasty kaže...
Dark Prince kaže...
 I gdje sam ja sada pogrijesio? Dakle nize latencije=stabilniji sistem, ali je pri nizim frekvencijama obicno frekvencija niza, 'ne? I vice-versa..
 Ne. Memorija s nizim latencijama je 'brza'. Nije kao s taktom, nizi takt-sporije nego obrnuto, nize latencije-brze. Latencija ti oznacava vrijeme koje je memoriji potrebno da predje iz jednog stanja u drugo, tako da niza latencija znaci manje vremena za prelaz. Kuzis sad?

EDIT: Ovaj njegov lapsus je za ''the hall'', zar ne? :))
 Sorry na lapsusu, edited, i da, razumijem da su nize latencije brze (pa pobogu latencija=ping 'ne?), ali ti ocito mene nerazumijes, u BUG testu memorija se mjerio maksimalni takt kod normalnih latencija i onih nizih, kod nizih latencija je i takt bio nizi, ali stabilniji sistem, dok kod vecih je i takt bio puno veci ali bi sistem bio nestabilan..
You cannot change your fate, no man can...
16 godina
moderator
offline
RE: Što su to latencije?
Dark Prince kaže...
 Sorry na lapsusu, edited, i da, razumijem da su nize latencije brze (pa pobogu latencija=ping 'ne?), ali ti ocito mene nerazumijes, u BUG testu memorija se mjerio maksimalni takt kod normalnih latencija i onih nizih, kod nizih latencija je i takt bio nizi, ali stabilniji sistem, dok kod vecih je i takt bio puno veci ali bi sistem bio nestabilan..
 Dok memorija radi na deklariranim specifikacijama, sistem treba da bude stabilan (ako nema problema s kompatibilnoscu izmedju rama i ploce npr) Svako dizanje takta i spustanje latencija je overclocking i ima za posljedicu nestabilniji sistem. Ako ganjas takt, ostavis latencije. Ako spustas latencije, ne diras takt, jer ako oboje diras, prije ces udariti u zid, odnosno doci do tacke gdje ce se rusiti sistem. (meni su latencije spustene ispod tvornickih, i takt je dignut iznad tvornickog, sistem je stabilan, ali preko nece, mada je ovo sad offtopic).
Nudim profesionalne usluge: Pucanje u zrak na vjencanjima, povracanje na koncertima, opijanje na proslavama, parazitsko izlezavanje... Kontaktirajte me za kvalitetnu uslugu.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Što su to latencije?
DrNasty kaže...
 Dok memorija radi na deklariranim specifikacijama, sistem treba da bude stabilan (ako nema problema s kompatibilnoscu izmedju rama i ploce npr) Svako dizanje takta i spustanje latencija je overclocking i ima za posljedicu nestabilniji sistem. Ako ganjas takt, ostavis latencije. Ako spustas latencije, ne diras takt, jer ako oboje diras, prije ces udariti u zid, odnosno doci do tacke gdje ce se rusiti sistem. (meni su latencije spustene ispod tvornickih, i takt je dignut iznad tvornickog, sistem je stabilan, ali preko nece, mada je ovo sad offtopic).
 Ok, hvala na objasnjenju.. ;)
You cannot change your fate, no man can...
16 godina
neaktivan
offline
Što su to latencije?

Latencija memorije se javlja kada CPU treba povratiti informaciju iz memorije. Da bi CPU dobio potrebnu informaciju iz memorije šalje se zahtijev preko FSB-a (front side bus) odnosno sabirnice. S obzirom da je CPU znatno brži od memorije prisiljen je čekati dok traženi segment memorije nije lociran i učitan prije nego što se šalje nazad CPU-u. Latencija memorije se mjeri u "propalim" ciklusima sabirnice. Znači smanjenjem latencije zapravo želimo postići da se podaci do CPU-a vrate što brže, odnosno u što manje ciklusa.

 

 

 

 

 

Atheistic to the point of fanaticism, there u have me in a nutshell so kill me again or take me as I am for I shall not change.
 
5 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Što su to latencije?
Gilbert kaže...
SupremeCommander kaže...
Na memoriji pise onaj optimalni settings na kojem memorija radi (kao i takt za procesor). Za istu memoriju, sto je manji broj (postavljen u BIOSu), RAM brze radi i imas nestabilniji sistem. Veci broj znaci da procesor vise ceka na memoriju, daje joj vise vremena da se sredi ;) . E sad, ako kupis RAM na kojem pise recimo 15-4-4-4, a ti ga postavis u BIOSu na 18-5-5-5, onda ces imati isto brz sistem kao da si kupio 18-5-5-5 memoriju, ali ce ti biti stabilniji.
 Buncaš kolega, ili širiš dezinformacije u najmanju ruku.
 Sirim dezinformacije?!? Iznenađen Ja pisem istinu, i samo istinu! Smijeh
Al nitko ti ne brani da izneses svoju verziju istine, umjesto sto kritiziras tudje "istine".
16 godina
neaktivan
offline
RE: Što su to latencije?
SupremeCommander kaže...
Gilbert kaže...
SupremeCommander kaže...
Na memoriji pise onaj optimalni settings na kojem memorija radi (kao i takt za procesor). Za istu memoriju, sto je manji broj (postavljen u BIOSu), RAM brze radi i imas nestabilniji sistem. Veci broj znaci da procesor vise ceka na memoriju, daje joj vise vremena da se sredi ;) . E sad, ako kupis RAM na kojem pise recimo 15-4-4-4, a ti ga postavis u BIOSu na 18-5-5-5, onda ces imati isto brz sistem kao da si kupio 18-5-5-5 memoriju, ali ce ti biti stabilniji.
 Buncaš kolega, ili širiš dezinformacije u najmanju ruku.
 Sirim dezinformacije?!? Iznenađen Ja pisem istinu, i samo istinu! Smijeh
Al nitko ti ne brani da izneses svoju verziju istine, umjesto sto kritiziras tudje "istine".
 Dezinformacije tocno to.
Gilbert je u pravu.
Sigurno je mislio na ovaj podebljani dio.
Ako na memoriji piše 4-4-4-15 @ 2.1V onda je ona od proizvođaca testirana na tim postavkama i radi apsolutno stabilno.
Dakle nepotrebno ju je stavljati na 5-5-5-18 ili 15 ako proizvođac vec napiše da radi na nižim latencijama.
To sa stabilnošcu nema baš nikakve veze.
Bilo bi druga stvar da na memoriji piše  5-5-5-18 a ti ju postaviš na 4-4-4-12 il 15.
Tu bi moglo doci do nestabilnosti.
Ali zato testiraš kad nešto mijenjaš u biosu.
I još k tome za dodati je da skoro svaka DDR2 800mhz memorija radi na 4-4-4-12 mada je deklarirana na 5-5-5-15 il 18.
Ponekad na default voltaži(kod dobrih chipova) a ponekad je potrebno dat malo više struje.
Ali to bi svakom trebalo bit jasno da ako dira takt memorije ili procesora ili NB da kad tad mora povisit napon da bi bilo stabilno.
Nestabilitet ne dolazi sam po sebi.
Pogotovo je po meni dezinformacija da ce sistem bit stabilniji ako memoriju postaviš na 5-5-5-15 ak je deklarirana na 4-4-4-12.
Athlon X2 5000+@ 3200mhz,Gigabyte GA-MA770-DS3,Geil ultra 4x1gb, Gigabyte radeon HD 3870
16 godina
offline
RE: Što su to latencije?
LUXX kaže...
SupremeCommander kaže...
Gilbert kaže...
SupremeCommander kaže...
Na memoriji pise onaj optimalni settings na kojem memorija radi (kao i takt za procesor). Za istu memoriju, sto je manji broj (postavljen u BIOSu), RAM brze radi i imas nestabilniji sistem. Veci broj znaci da procesor vise ceka na memoriju, daje joj vise vremena da se sredi ;) . E sad, ako kupis RAM na kojem pise recimo 15-4-4-4, a ti ga postavis u BIOSu na 18-5-5-5, onda ces imati isto brz sistem kao da si kupio 18-5-5-5 memoriju, ali ce ti biti stabilniji.
 Buncaš kolega, ili širiš dezinformacije u najmanju ruku.
 Sirim dezinformacije?!? Iznenađen Ja pisem istinu, i samo istinu! Smijeh
Al nitko ti ne brani da izneses svoju verziju istine, umjesto sto kritiziras tudje "istine".
 Dezinformacije tocno to.
Gilbert je u pravu.
Sigurno je mislio na ovaj podebljani dio.
Ako na memoriji piše 4-4-4-15 @ 2.1V onda je ona od proizvođaca testirana na tim postavkama i radi apsolutno stabilno.
Dakle nepotrebno ju je stavljati na 5-5-5-18 ili 15 ako proizvođac vec napiše da radi na nižim latencijama.
To sa stabilnošcu nema baš nikakve veze.
Bilo bi druga stvar da na memoriji piše  5-5-5-18 a ti ju postaviš na 4-4-4-12 il 15.
Tu bi moglo doci do nestabilnosti.
Ali zato testiraš kad nešto mijenjaš u biosu.
I još k tome za dodati je da skoro svaka DDR2 800mhz memorija radi na 4-4-4-12 mada je deklarirana na 5-5-5-15 il 18.
Ponekad na default voltaži(kod dobrih chipova) a ponekad je potrebno dat malo više struje.
Ali to bi svakom trebalo bit jasno da ako dira takt memorije ili procesora ili NB da kad tad mora povisit napon da bi bilo stabilno.
Nestabilitet ne dolazi sam po sebi.
Pogotovo je po meni dezinformacija da ce sistem bit stabilniji ako memoriju postaviš na 5-5-5-15 ak je deklarirana na 4-4-4-12.
 
E pa tu se bas ne slazem s tobom. Ne postoji "apsolutno stabilno". Ak uzmes procesor od 3GHz i stavis ga da radi na 2GHz bit ce stabilniji, kao sto ce i ak ga stavis na 4GHz biti nestabilniji. Da li ce se greska dogoditi jednom u milion godina, umjesto jednom u 1000 godina, s tim downclockanjem, i na kraju koliko je to stvarno bitno, o tome bi se dalo raspravljati, ali stojim iza onog sto sam napisao, sistem ce biti stabilniji, sto god to u praksi znacilo. Iz toga se nadam da se moglo zakljuciti i suprotno, da ako ides u drugu stranu, sustav je sve vise nestabilniji. Sve je to relativno. Pogledaj malo s osciloskopom odzive bilo kakve sabirnice pa ces shvatiti o cemu ti pricam.
I ne govorim to sve bezveze, jer sam osobno dozivio da memorije deklarirane da rade na 800MHz CL5 (radi se o kingmaxu), kad ih se stavilo 4 komada u plocu, uopce nisu htjele pouzdano (cesto rusenje, nemogucnost bootanja) raditi na tim frekvencijiama dok im se nije smanjio takt i/ili povecale latencije. Dok su recimo sa jednim ili dva komada u ploci radile stabilno.
Takodjer (vidim da je i to podebljano), tvrdis da memorija 12-4-4-4 ako je podesena u biosu kao 15-5-5-5 radi brze od memorije koja je i postavljena u biosu i deklarirana kao 15-5-5-5? (ako memorija u oba slucaja radi na istoj frekvenciji)
16 godina
neaktivan
offline
Što su to latencije?

Ma neee.

Normalno je ako imaš 2 tipa memorije i postaviš ih na istu frekvenciju i iste latencije da ce isto brzo radit.

Pa ti si rekao da ak kupi memoriju koja je deklarirana na 4-4-4-15 i postavi ju na 5-5-5-18 da ce bit stabilnija što nesmije bit.

Ako je mema deklarirana od proizvođaca da na toj frekvenciji(800mhz) na latencijama 4-4-4-12 i 2.1V radi stabilno onda i mora raditi bez problema i nestabilnosti.

E sad to je druga stavar oko downclocka i labavljenja latencija.

Recimo ovako:

Proizvođac je testirao procesor i deklarirao ga na 3.0ghz.

Taj procesor je testiran da na tom taktu radi bez greške 10,000.000 sati.

Šta ti pobogu misliš postic ako ga downklockaš?

Da ce radit bez greške 15,000.000 sati?

Smiješno!

Pa u današnje vrijeme ljudi mijenjaju procove nakon 3-6 mjeseci, a ne drže ih 10 godina u kucištu.

Isto tako je sa memorijom.

Cemu vozit memu koja je deklarirana kao DDR2 800mhz i 4-4-4-12 na 6-6-6-21 i DDR2 667mhz?

Da bi umijesto 10 godina držala 15 godina?

Pa memoriju ljudi mijenjaju ko gace pa ne vidim baš smisao toga.

Sve u svemu nema baš previše smisla.

A tvoje probleme sa memorijom nemogu skužit.

Hoceš primjer?

Imam konfu iz potpisa.

Proc radi na 3200mhz(ok sad kad je toplo smanjio sam ga na 2.9ghz )

Imam 4x1gb geil ultra rama(DDR2 800mhz 4-4-4-12@2.1V) koja je tako od proizvođaca deklarirana.

I isto tako ju imam postavljenu.

Samo što je zbog povišenja HTT-a mema sada na 835mhz umjesto 800 i latencije kak stoji na memoriji 4-4-4-12 @ 2.1V

Sve radi stabilno i bez ikakvih problema.

To su dva dual channel kita.Dakle isti chipovi na njima i nema problema.

Kingmax nema dual channel kitove pa dobiješ ko zna kakve chipove i cudiš se da ne rade zajedno??

I zašto bi komp bio nestabilan?

Digneš mu takt i testiraš nekoliko sati.

Ja ga uvijek testiram preko noci.

12 sati orthosa otkrilo bi nekakve nestabilnosti.

Athlon X2 5000+@ 3200mhz,Gigabyte GA-MA770-DS3,Geil ultra 4x1gb, Gigabyte radeon HD 3870
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Što su to latencije?

amater sam u ovome, znaci bolje je kupiti memoriju sa nizim latencijama? I zanima me sto znace ovi limovi na ram memorijama (slika 1) i koja je razlika sa i bez tih limova?

marko88
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Što su to latencije?

Za latencije smiješ pročitati postove iznad, neće ti biti ništa.

 

A limovi su zapravo hladnjaci.

Iskustvo je predivna stvar. Omogućava vam da prepoznate grešku kad ju ponovite.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Što su to latencije?

Daj mi kazite koliko zaista u gamingu ima efekta podesavanje latencija? Da li recimo prilikom ulaska u novo podrucje, ili prilikom checkpointa dolazi do brzeg rada, jer znamo svi da se tu cesto javlja stuttering, tj kratkotrajno zastajkivanje, ili je ono iskljucivo vezano za ucitavanje pojedinih elemenata sa hard diska?

 

Zanimaju me iskustva iz prakse, kolike su zaista beneficije kod zatezanja/otpustanja latencija?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Što su to latencije?
infeqt0r kaže...

jer znamo svi da se tu cesto javlja stuttering, tj kratkotrajno zastajkivanje, ili je ono iskljucivo vezano za ucitavanje pojedinih elemenata sa hard diska?

Trzanje pri ulasku u novo područje je gotovo uvijek zbog učitavanja dotičnog sa diska. Memorijske latencije su nešto što bi svaki gamer trebao zaboraviti da uopće postoji, borba s tim problemom je isključivo na programerima. Jednostavno, što pametnije developeri poslažu stvari u radnoj memoriji kako bi maksimizirali korist CPU cachea, tim manje latencija ima utjecaja, jer je cache i stvoren baš za borbu sa problemom latencije.

To understand what recursion is, you must first understand recursion.
13 godina
neaktivan
offline
Što su to latencije?

Takvo nesto sam i pretpostavljao, dakle konkretno u mom primjeru najvecu ulogu ima HDD, odnosno SSD.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Što su to latencije?
infeqt0r kaže...

Takvo nesto sam i pretpostavljao, dakle konkretno u mom primjeru najvecu ulogu ima HDD, odnosno SSD.

Upravo tako! Raptor je brz, brzi od HDD-a ali je svejedno mehanicki disk i kao takav daleko sporiji od SSD-a. Sve sto ovisi o nanovnom ucitavanju (punjenje nove mape, punjenje novog dijela levela) je drasticno brze s SSD-om. Klasican primjer je BF4 ... dok se ekipa s HDD-ovima pocne spawnati na mapi, ja vec u heliju i zavrsavam skidanje udaljene zastave ...

battlelog: b4stardo_CRO
13 godina
neaktivan
offline
Re: Što su to latencije?
Bastardo kaže...
infeqt0r kaže...

Takvo nesto sam i pretpostavljao, dakle konkretno u mom primjeru najvecu ulogu ima HDD, odnosno SSD.

Upravo tako! Raptor je brz, brzi od HDD-a ali je svejedno mehanicki disk i kao takav daleko sporiji od SSD-a. Sve sto ovisi o nanovnom ucitavanju (punjenje nove mape, punjenje novog dijela levela) je drasticno brze s SSD-om. Klasican primjer je BF4 ... dok se ekipa s HDD-ovima pocne spawnati na mapi, ja vec u heliju i zavrsavam skidanje udaljene zastave ...

 

Klasika....raptor mi je otisao btw, sad sam na caviar greenu i sistem i arhiva, dok se uzmem ssd.

 

Cisto me zanimalo da li se osjeti brze ucitavanje onih dijelova koji su vec upisani u RAM memoriji, dakle neovisno od HDD-a/SSD-a....mada cisto sumnjam da bi se to dalo primjetiti. Prokleti HDD, stalno prolongiram kupovinu SSD-a radi drugih stvari, medjutim vrijeme je da se uozbiljim i ubodem neki solid.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice