Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.171.853
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
protjeran
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
PC Man kaže...

Anyone...?

 

Evo jos jedno pitanje...JA sam instalirao WIne i sada kad nesto pokusam installirati javi mi

 

The file '/home/***/Downloads/xfire_installer_42784.exe' is not marked as executable.  If this was downloaded or copied form an untrusted source, it may be dangerous to run.  For more details, read about the executable bit.

 

The file '/media/GTA_SAN_ANDREAS/setup.exe' is not marked as executable.  If this was downloaded or copied form an untrusted source, it may be dangerous to run.  For more details, read about the executable bit.

 

 

 

Whay?...And tnx! ! !

xfire ne instaliravas preko wine-a tj uopce ga ne instaliravas neg 

 

skines si gfire (dodatak za pidgin kojeg sigurno nemas pa moras i njega  instalirat

imas ga u software centru (il vec kak se zove))

napokon znamo tko se krije iza maske
14 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

A KAko da si GTA Installiram i ostale igre?

http://www.bytelove.com/images/uploads/Gadgets/linuxgear/x-ray-tux-sticker.jpg
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

u konzoli

 

wine /put_do_exe_datoteke/exe_datoteka.exe

 

u Nautilusu prvo desni klik na exe datoteku, pa onda open with Wine. ako ne postoji ta opcija, postoji sigurno opcija Open With ili nesto slicno. kada to otvoris, pronadji wine ili jednostavno upisi dolje pod command

 

/usr/bin/wine

 

i to je to.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

ALi nece mi dodje mi ovo cudo od poruke...i bis mi mogo reci kako namjestiti to za icone da mi se ne-pojavljuje?

http://www.bytelove.com/images/uploads/Gadgets/linuxgear/x-ray-tux-sticker.jpg
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori

Evo uspio sam instalirati DirectX i GTA SA i evo sta mi dodje:

GTA SA NA ubuntu 10.04 GTA SA NA ubuntu 10.04
PA ako moze pomoc? 

http://www.bytelove.com/images/uploads/Gadgets/linuxgear/x-ray-tux-sticker.jpg
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori

Pokušaj instalirati igru sa PlayOnLinux-om, dosta je olakšana instalacija, program nađe kernel i verziju Wine-a s kojim radi igra i slično..

 

Meni je pomoglo kod dosta igri.

8 bita ispod mora, to je stari bilo fora.. a ne što danas nude nam.. Lijepe kutije i knjige, a za priču kog je brige..što bit će dalje ja ne znam..
14 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
nontryer kaže...

Pokušaj instalirati igru sa PlayOnLinux-om, dosta je olakšana instalacija, program nađe kernel i verziju Wine-a s kojim radi igra i slično..

 

Meni je pomoglo kod dosta igri.

NApravio sam to i idalje nece (installirro giru preko PlayOnLinux)

http://www.bytelove.com/images/uploads/Gadgets/linuxgear/x-ray-tux-sticker.jpg
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
PC Man kaže...

Anyone...?

 

Evo jos jedno pitanje...JA sam instalirao WIne i sada kad nesto pokusam installirati javi mi

 

The file '/home/***/Downloads/xfire_installer_42784.exe' is not marked as executable.  If this was downloaded or copied form an untrusted source, it may be dangerous to run.  For more details, read about the executable bit.

 

The file '/media/GTA_SAN_ANDREAS/setup.exe' is not marked as executable.  If this was downloaded or copied form an untrusted source, it may be dangerous to run.  For more details, read about the executable bit.

 

 

 

Whay?...And tnx! ! !

zato jer file koji pokrećeš mora imati pravo egzekucije iliti izvršavanja. a to će lako napraviti tako da odeš na desni klik, odeš na permissions i označiš kvačicom allow executing file as program . drugi nači da to napraviš je da u konzoli napišeš chmod +x ime_fajla

 

p.s Whay - Why

JA:Učiteljice, uvijek pomokrim hlače kad idem na wc! UČITELJICA:Samo ga nemoj tako držat.
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.7.2010 7:26 (hrvooje).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
PC Man kaže...

Evo javljam vam se prvi put sa Linuxom na kompu...imam par pitanje...

 

1.Kako da iskljucim kada odem u MYComputer da i ujedm na disk da mi se taj disk nepojavi na DESKTOPu isto tako i kad prikljucim USB da mi se nepojavi...ajmo prvo to rjesiti pa cemo poslje dalje...! ! !

upiši u terminal gconf-editor i odi pod apps pa zatim nautilus pa desktop te makni kvačicu s volumes_visible

JA:Učiteljice, uvijek pomokrim hlače kad idem na wc! UČITELJICA:Samo ga nemoj tako držat.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
PC Man kaže...

Evo uspio sam instalirati DirectX i GTA SA i evo sta mi dodje:

PA ako moze pomoc? 

da li si instalirao 3D proprietary drivere? naime ovi koji dolaze s ubuntu su open-source driveri i za neko ozbiljnije 3D igranje trebat ćeš one koji dolaze od ati ili nvidia. to ćeš napravit  tako da odeš na System >>> Administration >>> Hardware Drivers

JA:Učiteljice, uvijek pomokrim hlače kad idem na wc! UČITELJICA:Samo ga nemoj tako držat.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...
PC Man kaže...

Anyone...?

 

Evo jos jedno pitanje...JA sam instalirao WIne i sada kad nesto pokusam installirati javi mi

 

The file '/home/***/Downloads/xfire_installer_42784.exe' is not marked as executable.  If this was downloaded or copied form an untrusted source, it may be dangerous to run.  For more details, read about the executable bit.

 

The file '/media/GTA_SAN_ANDREAS/setup.exe' is not marked as executable.  If this was downloaded or copied form an untrusted source, it may be dangerous to run.  For more details, read about the executable bit.

 

 

 

Whay?...And tnx! ! !

zato jer file koji pokrećeš mora imati pravo egzekucije iliti izvršavanja. a to će lako napraviti tako da odeš na desni klik, odeš na permissions i označiš kvačicom allow executing file as program . drugi nači da to napraviš je da u konzoli napišeš chmod +x ime_fajla

 

p.s Whay - Why

 

ne treba to kod pokretanja exe datoteka. ako se tako stavi, kada se klikne na exe datoteku Ubuntu (ili drugi) nece shvatiti da ti to hoces otvoriti sa Wineom, vec ce misliti da je to ELF binary i pokusat ce ga pokrenuti. i dobit ces error message. exe datoteke se pokrecu kao skripte kojima nije stavljen +x:

 

/bin/sh ime_skripte

 

odnosno

 

/usr/bin/wine ime_programa.exe

14 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...
PC Man kaže...

Evo uspio sam instalirati DirectX i GTA SA i evo sta mi dodje:

PA ako moze pomoc? 

da li si instalirao 3D proprietary drivere? naime ovi koji dolaze s ubuntu su open-source driveri i za neko ozbiljnije 3D igranje trebat ćeš one koji dolaze od ati ili nvidia. to ćeš napravit  tako da odeš na System >>> Administration >>> Hardware Drivers

Ovo sam napravio i nema mi niceg za installirati sada bas skidam drivere za ATI Graficku pa da vidimo tada

A sto se tice allow executing file as program to sam skuzio da moram ici pa sam moro igru sa CDA kopirati na disk ;D

http://www.bytelove.com/images/uploads/Gadgets/linuxgear/x-ray-tux-sticker.jpg
14 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ovako, stvar je sljedeca: Osposobio sam Wlan naredbom "rmmod", sad me zanima kako da to nekako spremim da ne moram upisivati tu naredbu svaki put kad startam sustav.............

The quieter you become, the more you are able to hear / where there is a shell , there is a way R.I.P...
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
Ivan 992 kaže...

Ovako, stvar je sljedeca: Osposobio sam Wlan naredbom "rmmod", sad me zanima kako da to nekako spremim da ne moram upisivati tu naredbu svaki put kad startam sustav.............

odeš na system>>preferences>>startup applications klikneš na add i u polje command upišeš komandu koju želiš da se izvršava.

a možeš napraviti i skriptu s popisom komandi i onda staviš da se ta skripta pokreće pri startupu. prije toga dodaj mogućnost izvršenja toj skripti (desni klik pa permissions pa allow execution)

 

skripta primjer:

 

#!/bin/bash

neka_naredba

neka_naredba

JA:Učiteljice, uvijek pomokrim hlače kad idem na wc! UČITELJICA:Samo ga nemoj tako držat.
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.7.2010 0:03 (hrvooje).
14 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Mozes li mi molim te malo bolje objasniti ovo sa izradom skripte (jos se ucim radu na linux-u) jer ja koristim PCLinuxOS a ne Ubuntu.............

The quieter you become, the more you are able to hear / where there is a shell , there is a way R.I.P...
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
Ivan 992 kaže...

Mozes li mi molim te malo bolje objasniti ovo sa izradom skripte (jos se ucim radu na linux-u) jer ja koristim PCLinuxOS a ne Ubuntu.............

mislim da pclinuxos distribucija po defaultu koristi kde4. to bi trebalo biti još lakše nego u ubuntu. samo trebaš skriptu koju želiš pokrenuti pri startu stavitu u autostart folder i onda toj skripti dati pravo izvođenja.

 

mislim da se autostart folder nalazi u /home/tvoj_username/.kde4/Autostart     (.kde4 je skriveni folder u tvom home direktoriju. kad u linuxu ime filea počinje točkom on je skriven). napravi prazan dokument u koji ćeš u prvi red staviti #!/bin/bash , a u svaki sljedeći red komande koje želiš izvesti. npr:

 

#!/bin/bash

neka_tvoja_komanda

neka_tvoja_komanda

itd...

 

poslije zatvoriš taj file i snimiš ga npr na desktop. daš mu pravo izvođenja ovako chmod +x ime_skripte i kopiraš ga u autostart folder ovako cp /home/tvojusername/Desktop/ime_skripte /home/tvojusername/.kde4/Autostart . pazi, u linuxu su važna mala i velika slova (skripta i Skripta nisu isti fileovi)

 

 

JA:Učiteljice, uvijek pomokrim hlače kad idem na wc! UČITELJICA:Samo ga nemoj tako držat.
13 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

bok ! imam problem na BT4 , ne mogu stavit wireless (wlan0) na fiksni kanal ! kanali se non-stop izmjenjuju ... kako da je prebacim u mod s fixnim kanalom ... ??? unaprijed hvala ... Cool

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Onda dobijem ovo:

 

[root@localhost ivan]#cp /home/ivan/Desktop/floop/home/ivan/.kde4/Autostart
cp: missing destination file operand after `/home/ivan/Desktop/floop/home/ivan/.kde4/Autostart'
Try `cp --help' for more information.

 

The quieter you become, the more you are able to hear / where there is a shell , there is a way R.I.P...
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
Ivan 992 kaže...

Onda dobijem ovo:

 

[root@localhost ivan]#cp /home/ivan/Desktop/floop/home/ivan/.kde4/Autostart
cp: missing destination file operand after `/home/ivan/Desktop/floop/home/ivan/.kde4/Autostart'
Try `cp --help' for more information.

 

Da, jer cp naredba ti treba 2 operanda, izvor i destinaciju, iliti ga source i destination. A ti kolko vidim u ovoj liniji imaš samo source (a pretpostavljam da bi to trebao biti destination): cp /home/ivan/Desktop/floop/home/ivan/.kde4/Autostart

 

Znači: cp /putanja/do/tvoje/skripte/skripta.sh /home/ivan/Desktop/floop/home/ivan/.kde4/Autostart

 

što u prijevodu znači kopiraj skriptu skripta.sh iz /putanja/do/tvoje/skripte/ u /home/ivan/Desktop/floop/home/ivan/.kde4/Autostart

 

Valjda je jasno. :)

 

EDIT: U sry. Sad vidim. Ti jesi napisao i source i destination, ali fali ti razmak (tu kod floop), znači ovako: cp /home/ivan/Desktop/floop /home/ivan/.kde4/Autostart


Ispravi me ako griješim

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.7.2010 20:53 (1domagoj1).
14 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

@Domagoj ja tebi ne mogu opisati koji si ti CAR...........

 

Hvala svima na pomoci..............

The quieter you become, the more you are able to hear / where there is a shell , there is a way R.I.P...
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Nešto mi se F-Spot rušio, pa sam odlučio iskompajlirat najnoviji, v0.7.0. E sad, sve je to išlo al me muči mono malo. Naime, kad pokrenem configure dobim ovaj error:

 

configure: error: missing required Mono 2.0 assembly: Mono.Simd.dll

 

Ne znam više kaj da radim, dependencies su sve (valjda) instalirane. Jel ima ko kakav prijedlog?

 

EDIT: Dobro je, riješio sam. Iz nekog razloga Ubuntu package manager ne stavlja Mono.Simd.dll u /usr/lib/mono/2.0, pa sam onda napravio ovo:

 

ln -s /usr/lib/mono/gac/Mono.Simd/2.0.0.0__0738eb9f132ed756/Mono.Simd.dll /usr/lib/mono/2.0/Mono.Simd.dll

Eto, ako netko naleti na sličan problem da zna ubuduće.

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.7.2010 0:01 (1domagoj1).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
1domagoj1 kaže...

@Quark Probaj na ovaj način.

Tako je opisano i u tutorijalu po kojem sa isprva radio, ali svejdeno sam ponovio postupak i nikakav pomak, i dalje izbacuje da je vboxfs nepoznati datotečni sistem.

Remember boys, flies spread disease, so keep yours closed...
14 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Naime, ja sam na windows xp–u instalirao ovo ovdje i nakon toga mi pri paljenju xp–a se pojavi plavi ekran te me obavjestava da mi se windows ne pokrece zbog naglog gasenja racunala tj nestanka struje ili virusa, dakle ono uobicjeno.. Sada sam da se tako izrazim usao u laptop preko ubuntua 9.04 i zelim izbrisati taj Easy B&D.

 

E sada.. da li da ga samo izbrisem iz program files–a ili nekako drugacije, jer ne mogu samo tako pokrenuti unistall.exe datoteku <ali bih ga zelio sto ucinkovitije ukloniti>

EDIT> Ja jos nisam siguran da je taj Easy BD kriv, ali moram od nekud poceti.. Druga opcija mi je skinuti neki antivirusni programcic za linux koji ce naravno skenirati viruse od windowsa.. pa bih i tu trazio malu pomoc

 

Google IS your friend!!!
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.7.2010 19:36 (passat).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
passat kaže...

Naime, ja sam na windows xp–u instalirao ovo ovdje i nakon toga mi pri paljenju xp–a se pojavi plavi ekran te me obavjestava da mi se windows ne pokrece zbog naglog gasenja racunala tj nestanka struje ili virusa, dakle ono uobicjeno.. Sada sam da se tako izrazim usao u laptop preko ubuntua 9.04 i zelim izbrisati taj Easy B&D.

 

E sada.. da li da ga samo izbrisem iz program files–a ili nekako drugacije, jer ne mogu samo tako pokrenuti unistall.exe datoteku <ali bih ga zelio sto ucinkovitije ukloniti>

EDIT> Ja jos nisam siguran da je taj Easy BD kriv, ali moram od nekud poceti.. Druga opcija mi je skinuti neki antivirusni programcic za linux koji ce naravno skenirati viruse od windowsa.. pa bih i tu trazio malu pomoc

 

 hmm, možda ono kaj si skinuo EASY bcd zaražen, tko zna jel to službena stranica ili nije. Hmm imaš par antivirusa za linux kao naprimjer ovaj http://free.avg.com/gb-en/download.prd-afl skines deb paket (koji podrzava ubuntu) imas i avast i aviru al neznam link . 

 

 

Ubuntu 10,04 (Lucid Lynx) , ako želite naučiti o linuxu posjetite wiki.open.hr ili www.linuxzasve.com
14 godina
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori

Evo downloada se... Sad se zabavljam sa boot.ini, jer mislim da mi je on tu nesto poremetio

Google IS your friend!!!
14 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ok, instaliralo se ali gdje cu sad ja to naci

Google IS your friend!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

ili je u /usr/bin direktoriju izvrsna datoteka, ili je AVG napravio novi folder unutar /opt direktorija u root direktoriju i tamo negdje mu je binary. najjednostavnije je pogledati u meni, vjerojatno pod utility :-)

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
passat kaže...

Ok, instaliralo se ali gdje cu sad ja to naci

evo, ja ga upravo isprobao zeznuli su ga toliko da ga nemozes ni pokrenuti,pokusao preko terminala neče. Sorri, izbriši ga. 

Hmm možda ti je program Easy bcd zeznuo windows, pa probaj instalirati grub2 (bootloader) od linuxa prema ovim uputama http://wiki.open.hr/wiki/GRUB_2#Ponovna_instalacija_sa_LiveCD-a samo moras znati di ti linux leži, meni je to sda1 pazi na nekim djelovima narebe netreba broj pisati pa je to sda, al gle postoje i druge oznake pa pogledaj sto ti izbaci ono pri početku. 

 

 

 

Ubuntu 10,04 (Lucid Lynx) , ako želite naučiti o linuxu posjetite wiki.open.hr ili www.linuxzasve.com
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

ako mu komp zeli uci u Linux, onda nije problem u Grubu. ako ne zeli uci u windowse, mozda je problem u boot.ini datoteci, jer se ona gleda neovisno sto ti imas Grub instaliran. doduse, s windowsima moze biti i jos 100 drugih problema.

 

najjednostavnija je, na kraju, ipak reinstalacija windowsa, pa onda ponovni setup gruba: prvo boot sa livecd-om, onda chrootanje na sistem i pokretanje gruba.

 

da bi se ispravno chrootali na sistem i da grub zna koje stvari su tu a koje ne, potrebno je uciniti sljedece:

 

1) mountati svoj root direktorij u /media/linux ili /mnt/linux (kreirati direktorij linux unutar jednog od ova dva direktorija) nakon bootanja LiveCDa (radite sve kao root):

 

mkdir /mnt/linux && mount -v /dev/sda_neki_broj /mnt/linux

 

gdje neki_broj oznacava broj particije na kojem se nalazi vas linux sistem. flag -v kaze verbose odnosno da se ispisuju poruke na ekranu vezano za to mountanje (korisno kod debugiranja).

 

2) mountanje proc i dev virtualnih sistema na vasoj /mnt/linux particiji (bitno jer bez toga grub nece raditi):

 

mount -o bind /dev /mnt/linux/dev && mount -t proc none /mnt/linux/proc

 

3) chroot u vas linux sistem:

 

chroot /mnt/linux /bin/bash && source /etc/profile

 

 

4) dumpanje podataka o montiranim particijama iz /proc direktorija u /etc/mtab:

 

grep -v rootfs /proc/mounts > /etc/mtab

 

5) konfiguracija grub-a (buduci da je sve konfigurirano i da je grub vec tako i tako podesen za windowse i linux, samo treba pokrenuti setup):

 

grub-install --no-floppy /dev/sda

 

gdje je sda prvi disk u sustavu (danasnji se disk kontroleri mahom prijavljuju kao SCSI). ako se kontroler slucajno ne prijavi kao SCSI, sda zamijenite sa hda svugdje gdje se on spominje.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.7.2010 11:36 (ibazulic).
Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Još uvijek tražim kako instalirati web kameru -.- !

 

Kada napišem u terminal lsusb ispiše mi ovo:

 

 

Bus 002 Device 006: ID 145f:013c Trust  <- ovo je web kamera

Bus 002 Device 003: ID 0458:009d KYE Systems Corp. (Mouse Systems) 

Bus 002 Device 002: ID 0a81:0101 Chesen Electronics Corp. Keyboard

Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

 

Kad instaliram Cheese on kaže ovo: No device found

 

Ima netko ideju? :S

You're my everything; Without you I'm nothing.
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice