Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.182.136
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

neka prvo malo uljepsaju stranicu od Puppy-a, izgleda ko da ju je srednjoskolac radio,a tek onda mozemo pricati o distri :D

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Gam3r kaže...

neka prvo malo uljepsaju stranicu od Puppy-a, izgleda ko da ju je srednjoskolac radio,a tek onda mozemo pricati o distri :D

Ovo je super kak je bila prije. :D

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
15 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Na 2 gige rama nema se potrebe mučiti sa ružnim DE-ovima, komotno možeš instalirati običan Ubuntu i radit će okej.
Daj usput navedi ostale komponente. 

@modovi, Sunce se okreće oko Zemlje,ne?
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pozz, dakle iman starog acera extensa 5220, laptop ima nekog celerona te 512 mb rama, hdd je iskoristen za drugi pc....

No da skratim pricu, plan mi je od toga laptopa napravit upload pc tako sto bi instalirao linux na usb te dodao jos jedan usb s kojeg bi se podatci za upload citali.

Tako da ukratko koji linux instalirat na usb za laptop s 512 mb rama  da mogu sto brze otic na browser(po mogucnosti google crome)  stavit na youtobeu da uploda I zaboravit na taj pc :) 

Nisam vjerovao, dok nisam vidio, a kad sam vidio, nisam mogao vjerovati!
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pozz ljudi!! Jel probao neko neku verziju iz Mint 17 generacije? Zanimaju me malo misljenja prije nego se upustim u stavljanje. 

Hvala unaprijed {#}

 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Liquid_Snake kaže...

Pozz ljudi!! Jel probao neko neku verziju iz Mint 17 generacije? Zanimaju me malo misljenja prije nego se upustim u stavljanje. 

Hvala unaprijed {#}

Mint  17 xfce je super

http://www.soundstream.com/
10 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
soundstream kaže...
Liquid_Snake kaže...

Pozz ljudi!! Jel probao neko neku verziju iz Mint 17 generacije? Zanimaju me malo misljenja prije nego se upustim u stavljanje. 

Hvala unaprijed {#}

Mint  17 xfce je super

Bas ga stavio skidat. Hoce mu 50 GB bit dovoljno za /home ili da vise stavim?

15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
LordNIbbler kaže...

Pozz, dakle iman starog acera extensa 5220, laptop ima nekog celerona te 512 mb rama, hdd je iskoristen za drugi pc....

No da skratim pricu, plan mi je od toga laptopa napravit upload pc tako sto bi instalirao linux na usb te dodao jos jedan usb s kojeg bi se podatci za upload citali.

Tako da ukratko koji linux instalirat na usb za laptop s 512 mb rama  da mogu sto brze otic na browser(po mogucnosti google crome)  stavit na youtobeu da uploda I zaboravit na taj pc :) 

ovo? http://damnsmalllinux.org/
Ima 50 mb, staviš na njega SSH i možeš uploadat sa drugih računala u mreži bez da diraš to računalo (možda dobro za smanjenje potrošnje ako isključiš monitor ili tako nešto).

@modovi, Sunce se okreće oko Zemlje,ne?
Poruka je uređivana zadnji put sub 28.6.2014 22:05 (zerocool12).
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Liquid_Snake kaže...

Bas ga stavio skidat. Hoce mu 50 GB bit dovoljno za /home ili da vise stavim?

U /home idu tvoji podaci: slike, videi, dokumenti, itd... Koliko toga imas, toliko ti GB treba za /home.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
10 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
1domagoj1 kaže...
Liquid_Snake kaže...

Bas ga stavio skidat. Hoce mu 50 GB bit dovoljno za /home ili da vise stavim?

U /home idu tvoji podaci: slike, videi, dokumenti, itd... Koliko toga imas, toliko ti GB treba za /home.

Malo sam se zaj***, mislim sam za sistem xD  Ugl digao sam mint 17 xfce(sve to radim normalno jel mi se neda ucit za ispite) pa cu sad da cackam dok se boje ne rastope!!

10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
zerocool12 kaže...

ovo? http://damnsmalllinux.org/
Ima 50 mb, staviš na njega SSH i možeš uploadat sa drugih računala u mreži bez da diraš to računalo (možda dobro za smanjenje potrošnje ako isključiš monitor ili tako nešto).

Instalirao Puppy linux, je da neznam di gonim al nekako instaliro monzilu spojio kabal od neta i leti acer pa je za sad ok budem jos nešto probo uplodat sutra  pa javim za sad sve ok. A  ušteda struje i je jedan od razloga za osposobljavanje laptopa, ipak manje Wata jede od digitrona v3(Moj PC)  {#} a i kad netko od ukućana treba nešto prosurfat nemoram se sklanjat već ima linux.

Nisam vjerovao, dok nisam vidio, a kad sam vidio, nisam mogao vjerovati!
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Liquid_Snake kaže...

Malo sam se zaj***, mislim sam za sistem xD  Ugl digao sam mint 17 xfce(sve to radim normalno jel mi se neda ucit za ispite) pa cu sad da cackam dok se boje ne rastope!!

Ja na Ubuntuu imam 20 GB za /root i mrvicu je knap, ali ok je zasad, 2.5 godine je stara instalacija i ~80% je popunjen. Kad obrisem stare kernele i malo pocistim padne to malo.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
10 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
1domagoj1 kaže...
Liquid_Snake kaže...

Malo sam se zaj***, mislim sam za sistem xD  Ugl digao sam mint 17 xfce(sve to radim normalno jel mi se neda ucit za ispite) pa cu sad da cackam dok se boje ne rastope!!

Ja na Ubuntuu imam 20 GB za /root i mrvicu je knap, ali ok je zasad, 2.5 godine je stara instalacija i ~80% je popunjen. Kad obrisem stare kernele i malo pocistim padne to malo.

Ma stavio ja 50 GB pa nek se ima. Hvala na odgovorima idem dalje da čeprkam! Zivili!

12 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Predzadnji Linux Mint, nestalo mi je fileova s druge particije na kojoj sad stoji Lost+found (za kojeg nemam dozvolu da pristupim), a iz Documents foldera mi je također samo nestalo dosta dokumenata.

 

U čemu je fazon?

 

Edit: sad vidim da je ova druga particija neka mala particija, a ove druge stare više nema nikako.

 

Edit2: sutra ću ubaciti SSove iz gparteda u kojem se sve fino vidi.

Poruka je uređivana zadnji put ned 29.6.2014 1:46 (Onjegin).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Onjegin kaže...

Predzadnji Linux Mint, nestalo mi je fileova s druge particije na kojoj sad stoji Lost+found (za kojeg nemam dozvolu da pristupim), a iz Documents foldera mi je također samo nestalo dosta dokumenata.

 

U čemu je fazon?

 

Edit: sad vidim da je ova druga particija neka mala particija, a ove druge stare više nema nikako.

 

Edit2: sutra ću ubaciti SSove iz gparteda u kojem se sve fino vidi.

Nisu mogli nestati sami od sebe. Da li ti je nestalo struje dok si nesto radio? Da li se racunalo naglo resetiralo, bilo da je zbog nestanka struje ili si ti pritisnuo gumb? Da li ti je iz nekog razloga mozda iskocio kernel panic? Da li si radio sa programima koji brljaju po particijama/fileovima kao Gparted ili mozda neki drugi?

 

S linka:

"The lost+found directory is a construct used by fsck when there is damage to the filesystem."

 

Ukratko, unutra su fileovi zavrsili zbog nekakve stete na filesystemu (sjeti se chkdsk-a na Win, ista stvar samo tamo nema takvog direktorija).

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
12 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

pozdrav, imam problem kod instalacije linuxa ( nije dual boot win 7 i ubuntu, ali je slično - win 8.1 i mint 17 )

 

napravio sam jednu particiju na koju planiram instlairati linux, napravio sam da mi linux pokreće preko usb-a i uspio pokrenuti instalaciju, ali problem nastaje kada dođem do točke da trebam odabrati particije za snimanje linuxa. Odaberem particiju na koju sam ga planirao instalirati ( stavim oznaku particije ext4 i mount point / ), ali kada kliknem next pojavi mi se slijedeća poruka " the partition table format in use on your disk normally requires to create a separete partiotion for boot loader code,..."

 

ako napravim tu particiju, koju oznaku particije moram staviti, koliko veliku i koji mount point?

 

ako napravim tu particiju, da li ću i dalje moći pokrenuti windows ( tj, da li će najnormalnije raditi dual boot ) - bojim se da nešto ne zaribam pa da onda ni windows ne mogu pokrenuti

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@ Onjegin

mogući uzroci:

- disk nije pravilno unmountan (bezbroj razloga, npr drugi OS) i označen je kao dirty, rebootaj... (i čitaj ispis, ako imaš strariju distru npr ubuntu 9-10, bootaj ga...)

- problem-kvar.. koji možda prođe, jer ne moraju svi kvarovi biti jednako fatalni, 'greška' kao manji infarkt..

- sigurnosne sitnice, kao bitlocker..

- ali pošto se spominju dokumenti (ne sam /root ili /home...) tad tko zna kojia particija-disk pa i FS

slika bi mogla dati te odgovore...

Alati za testiranje ispravnosti diska, vidi neki Hirens ima za većinu diskova odgovarajući tools/diag ili SMART, možda i kabel-kontakt..

Ako je linuxova particija (pogotovo egzotične ili najnovije) tad ti je izbor 'popularnih' alata sužen, za MSov FS ima bezbroj alata.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 29.6.2014 11:43 (ihush).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
1domagoj1 kaže...

Ukratko, unutra su fileovi zavrsili zbog nekakve stete na filesystemu (sjeti se chkdsk-a na Win, ista stvar samo tamo nema takvog direktorija).

ihush kaže...

Ako je linuxova particija (pogotovo egzotične ili najnovije) tad ti je izbor 'popularnih' alata sužen, za MSov FS ima bezbroj alata.

Hvala ljudi na brzom odgovoru. Bit će da particija nije dobro mountana. Nisam neki stručnjak, kao što se vidi, koristim Linux samo da povećam procenat i najveći domet do sad mi je bilo instaliranje .run file-a.

 

Dokumente je sestra cut+pastala na svoj mob kad je prebacivala slike. *facepalm* Ispričavam se što nisam provjerio prije.

 

Dakle, na laptopu je prije korišten W7 i kad sam instalirao Linux formatirao sam jednu particiju u ext4, a ovu drugu (/sad4), na koju sam snimio podatke samo ostavio kao ntfs jer je nisam mogao formatirati. Vidim tu da mi je taj Mount Point malo zbrljan /media/tajana/... Mogu li ikako opet početi koristiti tu particiju?

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Onjegin kaže...
..

Dokumente je sestra cut+pastala na svoj mob kad je prebacivala slike. *facepalm* Ispričavam se što nisam provjerio prije.

 

Dakle, na laptopu je prije korišten W7 i kad sam instalirao Linux formatirao sam jednu particiju u ext4, a ovu drugu (/sad4), na koju sam snimio podatke samo ostavio kao ntfs jer je nisam mogao formatirati. Vidim tu da mi je taj Mount Point malo zbrljan /media/tajana/... Mogu li ikako opet početi koristiti tu particiju?

 -chkdsk 'slovo:' /x /f ili /r ovisi dlai su u OSu ili bootCD.. (naravno MSovom) kad popravi deskriptore, vjerojatno će mountati.. ali postoji šansa da je 'seka odnjela i foldere'.. pa neke greške kao linkove na nepostojeće odredište možeš očekivati.

 

btw, idući put nek koristi copy-paste, ne cut... i nek unmounta!

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 29.6.2014 12:18 (ihush).
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
1domagoj1 kaže...
Liquid_Snake kaže...

Malo sam se zaj***, mislim sam za sistem xD  Ugl digao sam mint 17 xfce(sve to radim normalno jel mi se neda ucit za ispite) pa cu sad da cackam dok se boje ne rastope!!

Ja na Ubuntuu imam 20 GB za /root i mrvicu je knap, ali ok je zasad, 2.5 godine je stara instalacija i ~80% je popunjen. Kad obrisem stare kernele i malo pocistim padne to malo.

Ja to već neko vrijeme rješavam btrfs-om. Složim si / i /home subvolume, tako da ih mogu zasebno snapshotati i vozi miško!

 

apt-btrfs-snapshot na debianu radi sasvim uredno, ako se slijedi @ (/) i @home (/home) raspored subvolumea, tako da nakon svake nadogradnje ili instalacije automatski imam snapshot, dok je puna veličina diska ostavljena za svaki segment sustava. Nisam se još igrao s kvotama, ali jednog dana...

 

Znam da je u relativno ranoj fazi, ali nikad nisam imao problema s btrfsom.

Gledam te!
14 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

evo pozdrav-samo još jedno pitanje-jel se pri instalaciji neke linux distribucije ide po redu..znači root/home/swap?mogu li ja prvo root/swap/pa onda ona večina gigabajta šta ostane na home?I dali je uopće potrebno napraviti home particiju-jer ja imam 2 hard diska-na jednom planiram instalirati linux a na ovom drugome su svi podaci-znači ako napravim samo root i swap-jel to ok?

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 29.6.2014 17:45 (alexspalato).
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
alexspalato kaže...

evo pozdrav-samo još jedno pitanje-jel se pri instalaciji neke linux distribucije ide po redu..znači root/home/swap?mogu li ja prvo root/swap/pa onda ona večina gigabajta šta ostane na home?I dali je uopće potrebno napraviti home particiju-jer ja imam 2 hard diska-na jednom planiram instalirati linux a na ovom drugome su svi podaci-znači ako napravim samo root i swap-jel to ok?

 

 

Nije nužno raditi /home particiju ali je poželjno. Zašto? Zato što je u /home puno više od podataka koje sam snimiš, tamo su postavke za programe, razni profili, fontovi koje si dodao (ako ih ubaciš u .fonts), teme i puno toga. Nakon reinstalacije sustava, ako ti je /home na zasebnj particiji sve radi prema prethodno podešenim postavkama.

 

Ja obično, prije instalacije sam sredim particije (veličina i redosljed) te ih kod instalacije iskoristim. Jednostavno možeš iskoristiti Live CD.

Stručnjak za odmaganje...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
mario.L_hr kaže...
alexspalato kaže...

evo pozdrav-samo još jedno pitanje-jel se pri instalaciji neke linux distribucije ide po redu..znači root/home/swap?mogu li ja prvo root/swap/pa onda ona večina gigabajta šta ostane na home?I dali je uopće potrebno napraviti home particiju-jer ja imam 2 hard diska-na jednom planiram instalirati linux a na ovom drugome su svi podaci-znači ako napravim samo root i swap-jel to ok?

 

 

Nije nužno raditi /home particiju ali je poželjno. Zašto? Zato što je u /home puno više od podataka koje sam snimiš, tamo su postavke za programe, razni profili, fontovi koje si dodao (ako ih ubaciš u .fonts), teme i puno toga. Nakon reinstalacije sustava, ako ti je /home na zasebnj particiji sve radi prema prethodno podešenim postavkama.

 

Ja obično, prije instalacije sam sredim particije (veličina i redosljed) te ih kod instalacije iskoristim. Jednostavno možeš iskoristiti Live CD.

onda na home mogu staviti sve ostale gigabajte nakon što prvo sredim root i swap?

13 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Naravno.

 

Ja kod sebe imam 80 GB za /, 8 GB za swap i ostatak za /home.

Stručnjak za odmaganje...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
mario.L_hr kaže...

Naravno.

 

Ja kod sebe imam 80 GB za /, 8 GB za swap i ostatak za /home.

Hvala Baltazaru :)

10 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori
 
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
alexspalato kaže...

.. neke linux distribucije ide po redu..znači root/home/swap?mogu li ja prvo root/swap/pa onda ona večina gigabajta šta ostane na home?..

 

 redoslejd particija je nevažan... osim fizike mehaničkog diska i time npr određivanja npr /swap-a. On u pravilu ide na početak (bliže početku) diska. npr /boot, /swap, /root .../home tj zadnji dio do kraja diska je najsporiji (za seek, tek pri kraju +90% se osjeti i pad transfera) i u pravilu služi kao storage.

-ideja koju imaš je OK, ovo je nepotrebno.. samo kao info. btw i swap je danas sporedna stvar ali je veličina HDDa dovoljna da se uvjek postavi npr 4GB bez razmišljanja dali je stvarno potreban i dali će ikad biti u upotrebi (kad ima dovoljno RAMa, recimo da se podrazumijeva 2-4GB, manje 512MB je recimo minimum za moderne OSove tj korištenje-app.).

ali važniji btw, standardi. Samo primarna aktivna particija može biti boot (nakon MBRa), do 4 primarne na disku (zna biti nedovoljno, multiboot i sl). Pošto se particije u pravilu rade kao prva stvar na disku, uobičajeno je napraviti jednu boot i extended (pod sda5 nadalje) koja nema nikakvih ograničenja po broju, u kojoj može biti i swap ili kao primarna.. Današnje distre (pa i windoze) defaultno rade nešto slično takvom rasporedu na praznom disku (npr Suse ako nije izmijenjeno jer nisam probao s najnovijim). Jedina ograničenja su starinska (SCSI) na 16 po disku za korištenje kao najniži zajednički nazivnik) ili pod win na eng.abecedu 26.

 

cowboy kaže...

..

zanimljivo

da, ali još nema teme ili nema volje za temom? Pa daj malo.. ne mora svaku linux temu inicirati Drago(?).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 29.6.2014 19:10 (ihush).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

da, ali još nema teme ili nema volje za temom? Pa daj malo.. ne mora svaku linux temu inicirati Drago(?).

Ubio nas je prošli put s Gentoo-om i kompajlirnjem kernela. Sumnjam da će otvoriti temu već će nas ovdje trančirati.

Stručnjak za odmaganje...
10 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Kakvu temu ? Ja nemam gentoo

 
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
cowboy kaže...

Kakvu temu ? Ja nemam gentoo

- ma ne ti, nego onaj jedan.... Ti si OK! (nadam se!).{#}

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice