Linux i defragmentiranje

poruka: 5
|
čitano: 3.788
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Linux i defragmentiranje

Zanima me zašto na linuxima nije potrebna defragmentacija diska? Vidim da ima programa napisanih za linux koji služe upravo tome, ali većina kaže da nisu potrebni. Da li linux pametnije organizira raspored podataka?

Slavonija u ♥ ;;;---;;; http://crocraft.com - hrvatska Minecraft zajednica
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux i defragmentiranje
nidjo123 kaže...

Zanima me zašto na linuxima nije potrebna defragmentacija diska? Vidim da ima programa napisanih za linux koji služe upravo tome, ali većina kaže da nisu potrebni. Da li linux pametnije organizira raspored podataka?

google tvrdi da za linux ne treba defragmentacija i da je to zbog "Jer koristi EXT koji je Journaling file system. Journaling je ono što rješava problem fragmentacije. EXT file system u svakom trenutku zna gdje mu se na hard disku nalazi koji dio neke datoteke dok primjerice FAT i NTFS to ne pamte." i osim toga, ext sistem ima malo drukčiji algoritam alokacije memorije, tj. pametnije "pamti" gdje je što i "pametnije" raspoređuje datoteke. 

 

42
14 godina
neaktivan
offline
Linux i defragmentiranje

Ne treba jer se normalnim korištenjem svi linux filesystemi neznatno fragmentiraju. Do fragmentacije dolazi npr. ako ti je disk gotovo 100% popunjen jer se tada veće datoteke moraju nužno dijeliti kako bi se slobodan prostor maksimalno iskoristio.

 

Osim toga, koliko je meni poznato, jedino XFS filesystem ima alate za defragmentaciju koji rade kak spada, no XFS vjerojatno ni ne koristiš. Ono malo koliko sam ga koristio fragmentacija mi nikad nije prelazila 1% i nikad ga nisam defragmentiao.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Linux i defragmentiranje

Da se ubacim malo: kako ću NTFS particiju defragmentirati pod ubuntu-om 10.04.2? 1. hard - 20GB file system 1GB swap  ostalo NTFS(oko 2GB slobodnog mjesta). 2. hard 160GB NTFS( manje od 3GB slobodnog mjesta).Znam da je pregusto za bilo kakvu radnju. To sam radio jednom prijatelju  

I pitanje je odgovor
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux i defragmentiranje

@TONYA_

 

Pod linuxom nikako. Budući da imas jako malo slobodnog mjesta vjerojatno ni pod windowsom nikako, barem dok ne oslobodiš malo mjesta (barem 10 - 15 posto mislim). Kolko sam skužio to ti nisu sistemske particije pa ti defragmentacija nije ni previše potrebna.

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.3.2011 20:17 (matej885).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice