Elektricitet pri dodirivanju kucista računara

poruka: 88
|
čitano: 14.328
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Elektricitet pri dodirivanju kucista računara

Pozdrav ljudi.

Jučer mi se desilo dok sam kuckao na laptopu,pšto mi je računar sa lijeve strane slučajno sam dodirnuo laktom stranu kućišta (metalno kućište) i osjetio sam blaagu struju na ruci i prstima.

U čemu je problem?

Malo sam pisao na drugom forumu i rečeno mi je da možda mi utičnice nisu uzemljene tj ova glavna u zidu.

POšto imam covid i ne osjećam se dobro,sad me mrzi sve to rastavljati.

Ima li neki lakši način kako bih mogao provjeriti jel uzemljeno sve?

Koritstim preko te utičnice produžni kabl sa prenaponskom zaštitom i na njemu gori lampica da je sve uzemljeno.

Šta bi mogao biti uzrok ovome i jel opasno po komponente?

Naim ovaj računar radi već 6 godina i nemam nikakvih problema nekih naročitih.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Elektricitet pri dodirivanju kucista računara

Laptop vjerovatno ima adapter napajanja koji nije sa šuko utikačem već obični sa dva pina.

To što lagano pecka to tada nije nikakav kvar ni greška jer se na metalni oklop spajaju dva kondenzatora od filtra u napajanju pa se pojavi napon  ~110 V ali premalene struje da bi ti naškodilo.

Kućište PC ima preko šuko kabla dobro uzemljenje pa dok je jedna ruka na laptopu i dira neki metalni dio, a druga ruka na metalnom kućištu PC-a to je naj izraženije peckanje.

15 godina
offline
Elektricitet pri dodirivanju kucista računara

Aha.

Ma nisam ni siguran kakva je uticnica u zidu.

Pitao sam starog nekada i ako se dobro sjecam uticnica je "nulovana" a ja nemam pojma sta je to.

Moze li to imato veze s time?

Da li kako mogu provjeriti otvaranjem uticnice?

Da slikam ti zice kako je spojeno?

To mi je bas posao jer moram pomjerati sto te skidati komponente sa istog.

Laptop adapter je klasičan sa kablom koji ima uzemljenje,ništa specijalno drugačiji,sem malo jači adapter kakav traži ovaj laptop HP Envy 17 3080ez.

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.2.2022 4:32 (Zelja).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Elektricitet pri dodirivanju kucista računara

Otkrio sam da se dešava samo onda kad je jedna ruka na laptopu a druga dodiruje kućište.

Dio laptopa jeste metalni (oko tastaure),a stranica kućišta isto metalna.

Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Elektricitet pri dodirivanju kucista računara

Uzemljio si se 😂 

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Elektricitet pri dodirivanju kucista računara

Je li mogu da vam slikam utičnicu unutra jer mi je na drugom forumu rečeno da vrvt nije urađeno uzemljenje?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Elektricitet pri dodirivanju kucista računara
ZaliazniMacan kaže...

Uzemljio si se 😂 

 me zezaš? :D

2 godine
neaktivan
offline
Elektricitet pri dodirivanju kucista računara

Ako imaš uzemljenje na napajanju nema greške ali vjerojatno ti utičnica nema odgovarajuće uzemljenje...

Kako to možeš probat?. Izmjeri multimetrom.  Možeš i vidit koliki je potencijal na tom laptopu ako te pecne znači mala struja i voltaza...  Ono što mene brine da ti unutra nije neki genijalac stavio uzemljenje na metalni dio laptopa( ako ti je laptop nije bio kupljen novi)... Čudno ali najvjerojatnije ti je utičnica nije uzemljena 99%

 
0 2 hvala 0
15 godina
offline
Elektricitet pri dodirivanju kucista računara

Kućište laptopa je električki nevodljivo, statički poluvodljivo, a napajanje laptopa je izolirano i galvanski nije u krugu mrežnog napajanja.

 

Problem je pretpostavljam u pražnjenju statičkog elektriciteta koje pospješuje suh zrak u prostoriji (pretpostavljam da se prostorija dobro grije). Nabijanje brisanjem kućišta odjećom ili pokrivačem samo se dodatno stvaraju naboji koji samo čekaju priliku da se preko nečega isprazne. Rješenje bi bilo reguliranje vlage zraka s pomoću uređaja ili onih kadica sa vodom na radijatorima. Postotak vlage bi se trebao kretati oko 40-60% ili da se kućište tretira antistatičkim sredstvom.

 

Kućne instalacije mogu imati problem zbog prakse ''nulovanja'' kroz instalaciju ali to ovdje nije slučaj.

 

One - You lock the target Two - You bait the line Three- You slowly spread the net And four - You catch the man
Moj PC  
0 3 hvala 0
15 godina
offline
Re: Elektricitet pri dodirivanju kucista računara
ZaliazniMacan kaže...

Ako imaš uzemljenje na napajanju nema greške ali vjerojatno ti utičnica nema odgovarajuće uzemljenje...

Kako to možeš probat?. Izmjeri multimetrom.  Možeš i vidit koliki je potencijal na tom laptopu ako te pecne znači mala struja i voltaza...  Ono što mene brine da ti unutra nije neki genijalac stavio uzemljenje na metalni dio laptopa( ako ti je laptop nije bio kupljen novi)... Čudno ali najvjerojatnije ti je utičnica nije uzemljena 99%

 Da li se to vidi,kad skinem utičnicu pa da slikam ti?

Ako zaista nije uzemljeno a ja koristim računare godinama,srećom ništa se nije desilo, koliko može da bude opasno po opremu u računarima?

Pošto živim kod oca,ja mislim da je on nulovao utičnicu ovu ma šta god to značilo..ali evo pitam ga opet...samo malo.

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.2.2022 7:56 (Zelja).
15 godina
offline
Re: Elektricitet pri dodirivanju kucista računara
cgsi kaže...

Kućište laptopa je električki nevodljivo, statički poluvodljivo, a napajanje laptopa je izolirano i galvanski nije u krugu mrežnog napajanja.

 

Problem je pretpostavljam u pražnjenju statičkog elektriciteta koje pospješuje suh zrak u prostoriji (pretpostavljam da se prostorija dobro grije). Nabijanje brisanjem kućišta odjećom ili pokrivačem samo se dodatno stvaraju naboji koji samo čekaju priliku da se preko nečega isprazne. Rješenje bi bilo reguliranje vlage zraka s pomoću uređaja ili onih kadica sa vodom na radijatorima. Postotak vlage bi se trebao kretati oko 40-60% ili da se kućište tretira antistatičkim sredstvom.

 

Kućne instalacije mogu imati problem zbog prakse ''nulovanja'' kroz instalaciju ali to ovdje nije slučaj.

 

 Ja mislim da je stari nekad mi i rekao da je utičnica nulovana.

Jel to može biti opasnost i dovesti do ovoga?

Kuciste laptopa je od metala isto.

13 godina
offline
Elektricitet pri dodirivanju kucista računara

Zelja gasi PC dok ga nisi zarazio Covidom.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Elektricitet pri dodirivanju kucista računara

Sad sam razgovarao sa ocem,toliko me iznervirao tvrdi kako cijela zgrada pošto je stara nema uzemljenja te su sve utičnice nulovane u stanu.

Meni sad ništa nije jasno.

Mislim mogu ja skinuti sve i slikati vam ali imam i covid i morao bi pomjerati sto,sa stola periferiju itd itd...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Elektricitet pri dodirivanju kucista računara
MGloc kaže...

Zelja gasi PC dok ga nisi zarazio Covidom.

 Ahahahah.

Ma ne druže moj,sad me je ovo uplašilo,jer 3 PC-a su mi spojena na ovu utičnicu koja vjerovatno nema uzemljenja.

I šta sad da radim ja,treba da mi rikne PC radi toga...

15 godina
offline
Elektricitet pri dodirivanju kucista računara

On kaze evo da postoje 3 zice,jedna je faza druga nula i uzemljenje.

Nula je spojena sa uzemljenjem.

MOgu to provjeriti ali moram skidati utičnicu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Elektricitet pri dodirivanju kucista računara
Zelja kaže...
cgsi kaže...

Kućište laptopa je električki nevodljivo, statički poluvodljivo, a napajanje laptopa je izolirano i galvanski nije u krugu mrežnog napajanja.

 

Problem je pretpostavljam u pražnjenju statičkog elektriciteta koje pospješuje suh zrak u prostoriji (pretpostavljam da se prostorija dobro grije). Nabijanje brisanjem kućišta odjećom ili pokrivačem samo se dodatno stvaraju naboji koji samo čekaju priliku da se preko nečega isprazne. Rješenje bi bilo reguliranje vlage zraka s pomoću uređaja ili onih kadica sa vodom na radijatorima. Postotak vlage bi se trebao kretati oko 40-60% ili da se kućište tretira antistatičkim sredstvom.

 

Kućne instalacije mogu imati problem zbog prakse ''nulovanja'' kroz instalaciju ali to ovdje nije slučaj.

 

 Ja mislim da je stari nekad mi i rekao da je utičnica nulovana.

Jel to može biti opasnost i dovesti do ovoga?

Kuciste laptopa je od metala isto.

 Laptop se napaja istosmjernim naponom iz napajanja u kojemu je mrežni dio galvanski izoliran od izlaza. Dakle ne bi smio biti povezan bilo koji dio laptopa izravno sa dijelom kućne instalacije, osim naravno ako negdje nije došlo do proboja ili slabljenja izolacije prema mrežnoj strani. Možda da probaš vidjeti događa li se isto kada radi samo na bateriju sa skinutim kabelom?

Nulovanje može biti problem iza zaštitnog uređaja (osigurača) jer se ne mogu stvoriti dovoljno kvalitetni uvjeti za automatsko isključenje u uvjetima kvara, dakle nula i zaštitni vodič koji ima višestruku ulogu su spojeni u jedan kombinirani vodič, te se ne može prepoznati normalno pogonsko stanje od kvara.

One - You lock the target Two - You bait the line Three- You slowly spread the net And four - You catch the man
2 godine
neaktivan
offline
Elektricitet pri dodirivanju kucista računara

Ako ti je nula ujedno i uzemljivanje onda ništa čudno da ti je to tako... 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Elektricitet pri dodirivanju kucista računara
ZaliazniMacan kaže...

Ako ti je nula ujedno i uzemljivanje onda ništa čudno da ti je to tako... 

 Pa šta da radim povodom toga,i koliko to može da bude opasno po opremu?

15 godina
offline
Re: Elektricitet pri dodirivanju kucista računara
cgsi kaže...

Kućište laptopa je električki nevodljivo, statički poluvodljivo, a napajanje laptopa je izolirano i galvanski nije u krugu mrežnog napajanja.

 

Problem je pretpostavljam u pražnjenju statičkog elektriciteta koje pospješuje suh zrak u prostoriji (pretpostavljam da se prostorija dobro grije). Nabijanje brisanjem kućišta odjećom ili pokrivačem samo se dodatno stvaraju naboji koji samo čekaju priliku da se preko nečega isprazne. Rješenje bi bilo reguliranje vlage zraka s pomoću uređaja ili onih kadica sa vodom na radijatorima. Postotak vlage bi se trebao kretati oko 40-60% ili da se kućište tretira antistatičkim sredstvom.

 

Kućne instalacije mogu imati problem zbog prakse ''nulovanja'' kroz instalaciju ali to ovdje nije slučaj.

 

 Upravo ovde i jeste slučaj oko tog nulovanja sa uzemljenjem, jbg nisam ni znao dok nisam pitao oca...
Postoje valjda samo 2 žice, faza i nula pa je nula spojena sa uzemljenjem ako sam ga tako razumio.

7 godina
offline
Re: Elektricitet pri dodirivanju kucista računara
procitaj opet sta kolega af139 kaze, covik zna.. rjesenje je mozda spojit adapter za laptop na istu uticnicu di je spojen pc. (ako je napajanje od laptopa s uticnicom s uzemljenjem)

ako je napajanje od laptopa napravljeno tako da ima kondenzatore koje kolega af139 spominje isto bi trebalo bit propisno uzemljeno kroz uticnicu. ako je napajanje od laptopa bez spoja za uzemljenje onda nema spomenute kondenzatore i onda je negdi probilo izolaciju i neispravno je! kupi novo.
Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Elektricitet pri dodirivanju kucista računara
dabar_solta_V2 kaže...
procitaj opet sta kolega af139 kaze, covik zna.. rjesenje je mozda spojit adapter za laptop na istu uticnicu di je spojen pc. (ako je napajanje od laptopa s uticnicom s uzemljenjem)

ako je napajanje od laptopa napravljeno tako da ima kondenzatore koje kolega af139 spominje isto bi trebalo bit propisno uzemljeno kroz uticnicu. ako je napajanje od laptopa bez spoja za uzemljenje onda nema spomenute kondenzatore i onda je negdi probilo izolaciju i neispravno je! kupi novo.

 Laptop je spojen na produžni kabl u utičnicu odmah iznad ove gde nema uzemljenja pa znači i da na njoj nema uzemljenja,to su 2 utičnice jedna iznad druge u zidu.

 

13 godina
offline
Re: Elektricitet pri dodirivanju kucista računara
Zelja kaže...
ZaliazniMacan kaže...

Ako ti je nula ujedno i uzemljivanje onda ništa čudno da ti je to tako... 

 Pa šta da radim povodom toga,i koliko to može da bude opasno po opremu?

 To je standardno rješenje koje se je prije primjenjivalo, tako da nije opasno po opremu.

Ja bi na tvom mjestu prvo izbacio ovaj produžni kabel, jer sumnjam da su u njemu prenaponske zaštite, već koristi obične varistore, moguće da je varistior probio.

7 godina
offline
Re: Elektricitet pri dodirivanju kucista računara
nema veze sta nema uzemljenja uticnica ako spojis npr u isti produzni laptop i pc nece te trest izmedju laptopa i pc-a.(ako je napajanje od laptopa s uzemljenjem)

naravno onda u slucaju kvara svejedno laptopa ili pc-a trest ce te i s laptopa i pc-a preko poda zida itd jer nema uzemljenja.
Poruka je uređivana zadnji put pet 11.2.2022 9:08 (dabar_solta_V2).
15 godina
offline
Elektricitet pri dodirivanju kucista računara

Čekajte,

evo kako je spojeno:

U zidu postoje 2 utičnice očito uzemljene na način kako sam pojasnio tj nulovane.

Iz jedna utičnice ide produžni kabl u koji spajam laptop a u drugu utičnicu je spojen produžni kabl sa prenaponskom zaštitom i tu su mi spojena sva 3 računara.

Eh sad mene zanima ako je nulovano,da li postoji opasnot po opremu tj komponente računara te da li zbog toga što nema uzemljenja sam osjetio elektricitet dodirujuci 2 metalne površine.

Želim da naglasim da je kućište metalno kao i laptop.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Elektricitet pri dodirivanju kucista računara
dabar_solta_V2 kaže...
nema veze sta nema uzemljenja uticnica ako spojis npr u isti produzni laptop i pc nece te trest izmedju laptopa i pc-a.(ako je napajanje od laptopa s uzemljenjem)

naravno onda u slucaju kvara svejedno laptopa ili pc-a trest ce te i s laptopa i pc-a preko poda zida itd jer nema uzemljenja.

 Spojio u istu utičnicu gde je spojen računar,isto se dešava,znači prilikom dodira metalne stranice kucista i laptopa osjetim peckanje na dlanu,i blage vibracije.

Napominjem da se to dešava samo kad jedna ruka na laptopu a druga dodiruje metalnu stranicu kucista,tako da ja dodjem kao provodnik. :(

16 godina
offline
Elektricitet pri dodirivanju kucista računara

Imaš nešto napona na uzemljenju. To je ili neispravna utičnica, neispravan produžni ili neispravno uzemljenje. Uglavnom, nije dobro za komponente i to moraš riješiti.

https://www.gamingtribe.com/giveaway/test/191x7
Moj PC  
1 3 hvala 0
10 godina
offline
Re: Elektricitet pri dodirivanju kucista računara

Spominje se nulovanje a nitko se ne sjeti da se to radilo samo iz razloga da se zaštiti korisnik da ga struja ne treseili ubije.

 

Pojavom zaštitnih sklopki se to nulovanje moralo izvesti ispred sklopke da bi ona imala funkciju, dakle ne u

utičnici niti u razvodnim kutijama po prostorijama i u instalaciji se žice nula i uzemljenja ne smiju dodirivati.

 

Elektro statički elektricitet ne može da "trese" već se isprazni u jednom dodiru i neugodno je ali neopasno

kao kad skidaš đemper pa čuješ pucketanje .

 

Ako zgrada nema uzemljenje ili je loše uslijed suhe zemlje a nula od HEP-a ima isti problem ( i ona mora biti uzemljenja sa njihove strane)

tada se može ukuhinji i kupaonici osjetiti da trese dok dodiruješ tuš ventil ili na umivaoniku / sudoperu jer cjevi vodovoda i

kanalizacije imaju bolje uzemljenje. To se dešavalo većinom po primorju gdje je više kamena nego zemlje.

To je uslijed razlike potencijala stvarnog uzemljenja i uzemljenja kućnog koje je nulovano pa ga imamo na bojleru i štednjaku itd.

 

Uređaji kao PC, laptop, TV itd . normalno rade bez obzira na to kakvo je uzemljenje i da li je nulovano.

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.2.2022 9:49 (AF139).
15 godina
offline
Re: Elektricitet pri dodirivanju kucista računara
AF139 kaže...

Spominje se nulovanje a nitko se ne sjeti da se to radilo samo iz razloga da se zaštiti korisnik da ga struja ne treseili ubije.

 

Pojavom zaštitnih sklopki se to nulovanje moralo izvesti ispred sklopke da bi ona imala funkciju, dakle ne u

utičnici niti u razvodnim kutijama po prostorijama i u instalaciji se žice nula i uzemljenja ne smiju dodirivati.

 

Elektro statički elektricitet ne može da "trese" već se isprazni u jednom dodiru i neugodno je ali neopasno

kao kad skidaš đemper pa čuješ pucketanje .

 

Ako zgrada nema uzemljenje ili je loše uslijed suhe zemlje a nula od HEP-a ima isti problem ( i ona mora biti uzemljenja sa njihove strane)

tada se može ukuhinji i kupaonici osjetiti da trese dok dodiruješ tuš ventil ili na umivaoniku / sudoperu jer cjevi vodovoda i

kanalizacije imaju bolje uzemljenje. To se dešavalo većinom po primorju gdje je više kamena nego zemlje.

To je uslijed razlike potencijala stvarnog uzemljenja i uzemljenja kućnog koje je nulovano pa ga imamo na bojleru i štednjaku itd.

 

Uređaji kao PC, laptop, TV itd . normalno rade bez obzira na to kakvo je uzemljenje i da li je nulovano.

 Hvala na tako iscrpnom objašnjenju.

Mene samo zanima je li to nulovanje opasno po komponente u računaru?

Više je ovo kao osjećaj nekih vibracija pod dlanom,nema pucketanja,ne znam kako da najbolje objasnim,osjećam pod dlanom,prstima kao blage vibracije pri dodirivanju stranice kućišta jednom rukom a drugom laptopa istovremeno.

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.2.2022 10:02 (Zelja).
10 godina
offline
Re: Elektricitet pri dodirivanju kucista računara

Već sam napisao, nema nikakvih problema za rad tvojih uređaja jer i dalje njihovi adapteri za napajanje dobijaju isti napon od 220~V i svi su "uzemljeni" nulovanjem .

16 godina
offline
Re: Elektricitet pri dodirivanju kucista računara
AF139 kaže...

Već sam napisao, nema nikakvih problema za rad tvojih uređaja jer i dalje njihovi adapteri za napajanje dobijaju isti napon od 220~V i svi su "uzemljeni" nulovanjem .

 Čekaj, hoćeš reći da mu je normalno da napajanje preko utičnice dobija napon na GND-u te prenosi na kućište a time i na sve ostale komponente?

Koje su tvoje kvalifikacije da možeš takvo nešto izjaviti?

https://www.gamingtribe.com/giveaway/test/191x7
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice