Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV: zaključana tema

poruka: 1.795
|
čitano: 204.724
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV: ".
10 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC

Tih 20 000 sutra moze bit 40 000, brojke nisu tolko relevantne trenutno, nego opasnost koja sada prijeti svima pa i bogatim guzicama. Izgleda da nema tog gospodarstva koje ce sprjecit da se bogati zastite (ako je virus zbilja tolko opasan) ili da se jos vise obogate (ako je pusten iz laboratorija). To je moje misljenje..

8 godina
neaktivan
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
memulica kaže...

U EU ukupno umre preko 4 miljuna ljudi godišnje, a od korone je (možda) umrlo 20tak tisuća.

 Ajde razmisli malo.. na 400,000 potvrđeno zaraženih imamo 25,000 potvrđeno mrtvih. Europa ima cca. 750 mil. stanovnika, i da nije karantene u rasponu od god. dana bi ih se zarazilo bar 200 mil. što bi značilo cca. 12mil. mrtvih zbog corone, a da ne spominjem koliko kolateralnih žrtava(ostalih non-corona pacijenata) bi bilo jer jednostavno ne bi bilo dovoljno doktora za sve, a ni resporatora tako da bi i smrtnost od korone bila veća nego li je sad kad se svakog uspije adekvatno zbrinuti, iako nije ni sad u nekim zemljama..

16 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
memulica kaže...

Zašto je tih 20 tisuća važnije od 4 milijuna ili zašto je u nas važnije 6 od prethodnih 50 tisuća!?

Zato što je tek treći mjesec prošao, to je jedna četvrtina godine, a perspektiva je da tih 6 bude do kraja godine 100.000 pa onda nećeš imati 50.000 niti 50.006, nego 150.000.

Znam da ću požaliti što ti uopće odgovaram, ali eto, morao sam...

Gledam te!
 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
MrBlc kaže...
syncmaster245b kaže...

Iako me cijela ova situacija neizmjerno iritira i smatram ju prenapuhanom ( negdje sam nekome odgovorio i usporedio nase ponasanje sa definicijom alergije) , sjedim evo kuci, ne izlazim nigdje i kuckam na BUG-ovom forumu, jer ako to ne radim posvadjat cu se sa zenom.

Gle, i mene nervira. Nerviraju me mnoge stvari - to što moram stati u kući, to što ne mogu vidjeti obitelj, to što sam rođendan proslavio sam, to što smatram da vlast zabilazi zakonske procedure da ne bi morala surađivati s oporbom (dvije glave su pametnije od jedne), to što su se s propusnicama potpuno pogubili, to što policija tumači odluke na svoj način i provodi nepostojeće zabrane, to što su s polemikom oko maski pokazali da su sposobni ustrajati u lošim rješenjima i nisu sposobni priznati grešku (što je posebno opasno u kombinaciji sa zaobilaženjem zakona)....

 

Međutim, to ne mijenja činjenično stanje:

- potreba za respiratorom je znatno veća nego kod poznatih i uobičajenih respiratornih viroza

- onaj tko nema uvjete i ima ugroženu osobu u kućanstvu ne može biti na kućnoj njezi

- ljudima se zna pogoršati preko noći

- bolnice moraju biti spremne na naglo povećanje broja oboljelih, odnosno komplikacija

 

Slazemo se u dosta stvari, pogotovo onaj dio za nerviranje, medjutim posljednje 3 navedene stavke su apsolutno primjenjive i za gripu.

 

Prvu stavku ne mogu komentirati, jer koliko god kopao ne mogu pronaci bilo kakav podatak koliko je prijasnjih godina ljudi sa tezim komplikacijama uzrokovanim gripom je zavrsilo na respiratoru, a samim time ne mogu tvrditi niti osporiti da li je potreba za respiratorima veca ili manja..

Mogu samo ponoviti podatak o 800 respiratora u RH ( od kojih je 300 mobilnih), koji mi daje naslutiti da upotreba respiratora nije tako neubicajena.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
9 godina
neaktivan
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

Gledajmo ovo stanje kao nesto dobro za Hrvatsku. Umru svi stariji od 60 i eto mirovinski Fond se oporavi. Mladi se vrate u hrvatskuz.

 
0 4 hvala 0
15 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Kaby kaže...

 Ajde razmisli malo.. na 400,000 potvrđeno zaraženih imamo 25,000 potvrđeno mrtvih. Europa ima cca. 750 mil. stanovnika, i da nije karantene u rasponu od god. dana bi ih se zarazilo bar 200 mil. što bi značilo cca. 12mil. mrtvih zbog corone, a da ne spominjem koliko kolateralnih žrtava(ostalih non-corona pacijenata) bi bilo jer jednostavno ne bi bilo dovoljno doktora za sve, a ni resporatora tako da bi i smrtnost od korone bila veća nego li je sad kad se svakog uspije adekvatno zbrinuti, iako nije ni sad u nekim zemljama..

 

Ne razumijem kojom matematikom si dosao do 12 milijuna zrtava, odnosno kako si uopce dosao do 200 milijuna zarazenih?

I uostalom, prema  Worldometers stranici treenutan broj zarazenih je 854 307 i preminulih 42 016, sto znaci da se nisi niti potrudio pogledati trenutno sluzbene brojke prije nego si izvalio predvidjanje od 12 milijuna mrtvih EU 

I kojih godinu dana?

Nitko nezna da li ce virus prezivjeti ljeto, a nemamo razloga vjerovati da ovaj hoce, s obzirom da njegovi prethodnici (SARS i MERS) su dolaskom toplijih dana nestali.

 

Prema kojim podacima/parametrima si se vodio?

 

Mozes li to elaborirati malo?

 

Izuzetno je neodgovrno iznositi ovakve procjene.

 

Siris paniku frende.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.4.2020 0:14 (syncmaster245b).
16 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Kaby kaže...
memulica kaže...

U EU ukupno umre preko 4 miljuna ljudi godišnje, a od korone je (možda) umrlo 20tak tisuća.

 Ajde razmisli malo.. na 400,000 potvrđeno zaraženih imamo 25,000 potvrđeno mrtvih. Europa ima cca. 750 mil. stanovnika, i da nije karantene u rasponu od god. dana bi ih se zarazilo bar 200 mil. što bi značilo cca. 12mil. mrtvih zbog corone, a da ne spominjem koliko kolateralnih žrtava(ostalih non-corona pacijenata) bi bilo jer jednostavno ne bi bilo dovoljno doktora za sve, a ni resporatora tako da bi i smrtnost od korone bila veća nego li je sad kad se svakog uspije adekvatno zbrinuti, iako nije ni sad u nekim zemljama..

Ja da razmislim malo!? Evo da ti dam nešto za misliti. Koliko ono Kina ima stanovnika?

 

Gledajući po kvartalima u EU se ne događa nikakav veliki porast smrtnosti i te što ti pričaju bajke o nekakvim eksponencijalnim brojevima treba na kraju ove balade pozvat na odgovornost za širenje panike i direktne gospodarske štete.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.4.2020 0:05 (memulica).
6 godina
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

procitam brdo komentara... otvorim "nova poruka" natočim si jednu rakijicu... popijem i klinkem pošalji...

 

not bad

NULL!=NULL
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
memulica kaže...

 Mda to je kakti grubo rečeno, a to što niko nije ni primjetio tih mrtvih 4 miljuna duša prošle godine to niko nikome. Sad se zgražamo i umiremo od života, zbog koga!? Zašto je tih 20 tisuća važnije od 4 milijuna ili zašto je u nas važnije 6 od prethodnih 50 tisuća!? Hlebinci su mala dica za vas što falširate po balkonima. Čak nam je i Gospa Međugorska pobigla u karantenu od straha.

4 milijuna mrtvih je nakon svih zdravstvenih mogućnosti koje su u Europi daleko veće od ostatka svijeta. Makni zdravstvo i imat ćeš ih desetine milijuna.

Velika većina bolesti od koje bi se inače umiralo ima svoje liječenje, one koje nemaju su manjim dijelom zarazne bolesti, a od njih nijedna nema toliki faktor zaraze.

Sve ove zabrane i broj mrtvih i dalje raste. Nitko se ne želi igrati procjenama što i kako da ih nema.

syncmaster245b kaže...

Nitko nezna da li ce virus prezivjeti ljeto, a nemamo razloga vjerovati da ovaj hoce, s obzirom da njegovi prethodnici (SARS i MERS) su dolaskom toplijih dana nestali.

Točni, nitko ne zna. Ni hoće li ni neće. Npr. u Australiji nije, oni su tu negdje u prosjeku s oboljelima kao i mi i imaju striktne zabrane, a i nitko nije siguran bi li virus nestao ili bi se smanjio u populaciji, ali preživio s mogućnošću opet izbijanja pandemije / epidemije.

K tome, Australija ima geografsku prednost (udaljenost, velika površina / mala gustoća stanovništva).

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Old Iggy kaže...

Točni, nitko ne zna. Ni hoće li ni neće. Npr. u Australiji nije, oni su tu negdje u prosjeku s oboljelima kao i mi i imaju striktne zabrane, a i nitko nije siguran bi li virus nestao ili bi se smanjio u populaciji, ali preživio s mogućnošću opet izbijanja pandemije / epidemije.

K tome, Australija ima geografsku prednost (udaljenost, velika površina / mala gustoća stanovništva).

 

 

Koliko vidim, Australia je restriktivnije mjere uvela 29.3. (video na vrhu teksta)

 

 

 

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
16 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
syncmaster245b kaže...
Old Iggy kaže...

Točni, nitko ne zna. Ni hoće li ni neće. Npr. u Australiji nije, oni su tu negdje u prosjeku s oboljelima kao i mi i imaju striktne zabrane, a i nitko nije siguran bi li virus nestao ili bi se smanjio u populaciji, ali preživio s mogućnošću opet izbijanja pandemije / epidemije.

K tome, Australija ima geografsku prednost (udaljenost, velika površina / mala gustoća stanovništva).

 

 

Koliko vidim, Australia je restriktivnije mjere uvela 29.3. (video na vrhu teksta)

 

 

 

Da, do tada je bio gadan rast. No i druge zemlje (npr. Bliski istok) s dosta visokim temperaturama imaju gadne stope zaraze, sad kreće Afrika, Indija...

memulica kaže...
Old Iggy kaže...

4 milijuna mrtvih je nakon svih zdravstvenih mogućnosti koje su u Europi daleko veće od ostatka svijeta. Makni zdravstvo i imat ćeš ih desetine milijuna.

Velika većina bolesti od koje bi se inače umiralo ima svoje liječenje, one koje nemaju su manjim dijelom zarazne bolesti, a od njih nijedna nema toliki faktor zaraze.

Sve ove zabrane i broj mrtvih i dalje raste. Nitko se ne želi igrati procjenama što i kako da ih nema.

Još jedanput pitam zašto je ovih 20 tisuća bitnije od 4 milijuna prošle godine? Šta se to toliko 'stravično' dogodilo? Koji je to bi 'kataklizmični' okidač za neviđeni kolektivni kućni zatvor i ograničavanje kretanja ljudi i roba!? Šta je umrlo milijun dojenčadi u međuvremenu? Čitavi gradovi su izbrisani koronom? Svaki sedmi preživljava virus? Što!??

 

Jeste li vi svi skupa normalni ili vam je korona uništila i zadnje kognitivne funkcije?

Ne shvaćam - što je to bitnije? EU troši preko 1,5 bilijuna eura godišnje na zdravstvo i globalno gledano ima jako efikasno zdravstvo.

Za ogromnu većinu smrtnih slučajeva ovakve mjere niti pomažu niti bi išta značile.

Svakom s IQ-om većim od broja cipele je jasno zašto su uvedene mjere. Zaraznost, udar na zdrvatsvo, visoka smrtnost. Potencijalno bi stotine milijuna europljana bile zaražene. Uz pretpostavku da zdravstva to mogu podnijeti, radi se milijunima mrtvih. No kako to sustavi ne bi podnijeli, teoretski bi se radilo o desetinama milijuna. Matematika je bar tu jasna (i zato je bitna epidemiologiji).

Iz istog razloga su Kina, Koreja i bogate države u susjedstvu tako reagirale. Imali su SARS, MER, sad COVID. Ono što je problem je da bi mogli sljedećih godina vidjeti opet istu stvar ili pak imati redovna pojavljivanja korona virusa raznih varijanti.

14 godina
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

Sreća u ovoj nesreći je da smrt ide, narodski rečeno, "po redu".  Zamislite samo koja strahota bi bila da virus ubija djecu?!

Moj PC  
2 0 hvala 0
9 godina
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

Koliko samo doktora,profesora znanosti,predsjednika i vidovnjaka na jednom mjestu, pa sta vi radite na forumu ljudi?? 

Barcelona - Mes que un club
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Old Iggy kaže...

Da, do tada je bio gadan rast. No i druge zemlje (npr. Bliski istok) s dosta visokim temperaturama imaju gadne stope zaraze, sad kreće Afrika, Indija...

 Ne mogu sad povezati, kakav gadan rast?

4000 slucajeva je gadan rast od 24.1.2020. kada su prijavili zarazenog? Pa sto je onda Italija?

Indija na 1.3 milijarde populacije, 1400 zarazenih i 35 mrtvih. Pa toliko ih svaki put pogine kad im vlak udje u stanicu.

 

Gdje krece Afrika?

 

Nemojmo zaboraviti da do sada nismo niti radili testove na Coronu, tako da sve ove brojke o zarazenima i smrtnim ishodima trenutno su neupotrebljive, jer jednostavno ne mozemo znati da li su Corona virusi nesto od cega smo umirali i prije ili je posve nova stvar.

Da ponovim, jedini pouzdaniji podaci ce biti kada usporedimo mortalitet ove godine sa prijasnjim. Ako je tako, zrtve Corone ce se isticati.

 

 

 

 

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
5 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
phoenix2003 kaže...

Sreća u ovoj nesreći je da smrt ide, narodski rečeno, "po redu".  Zamislite samo koja strahota bi bila da virus ubija djecu?!

 Nema tu srece u nesreci. Vec imamo i djecu koja su zavrsila fatalno. Odnosno, ono sto smo slusali iz Kine nije se bas pokazalo u Europi kao tocno ili je virus evoluirao.

Najveci problem je u tome sto ce daleko manje ljudi ubiti ovaj korona virus od onoga sto slijedi nakon njega. Teska recesija, depresija, suicidi.... Vecina ljudi jos ima nesto novaca pa nekako ide, ali za dva, tri mjeseca...

Kada krenu minimalci, a kamate u banci rastu dok glavnica stoji... Nema tu srece u nesreci. Ovo je jedna velika nesreca. Eventualno se moze raspravljati o tome, jel ovo namjerno napravljeno za neki teski reset, jer ekonomija treba teske recesije. Jednostavno nemoguce je rasti u beskonacnost.  Ili se stvarno dogodilo bez namjere. Mada su rezultat i sama zelja za to - isti.

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.4.2020 1:19 (SamoPitam3).
16 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Old Iggy kaže...

Ne shvaćam - što je to bitnije?

Da što se to BITNO dogodilo od prošle godine? Koliko je točno milijuna zaraženo? Koliko je milijuna mrtvih? Koliko vidim ti si potpuno uvjeren da će od korone umrit najmanje 3 puta više ljudi, nego ih je ukupno umrlo u EU od raznoraznih uzroka. Na terenu nema naznaka ni blizu tim brojevima, pa me zanima odakle vadiš te brojke? Ono naša si neku zgodnu formulu, pa ti je lipo gledat te brojeve na papiru i diviš se grafovima u boji? Ti modeli su već nekoliko puta promašili metu za nekoliko redova veličine. Sjetimo se svinjske/ptičje gripe, SARSa, MERSa. Hlebinci su treća liga za vas. Vas voze žedne priko vode kako i kad se kome digne ona stvar/grafikon. A po medijskom crnilu puštenom od strane dnovinara više niko i ne umire od drugih bolesti ili nesreća, već sve ide po rubriku korona. Umre neko dite u Londonu i odma udarna vijest po svim portalima. Koorooonaaaaa!!!!!!!! Ono di god se okreneš ko da si na odjelu pshijatrije.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
15 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
SamoPitam3 kaže...

 Nema tu srece u nesreci. Vec imamo i djecu koja su zavrsila fatalno.

 

 

Gdje?

Evo trazim taj podatak ali ne mogu naci. Imas mozda kakav link?

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
5 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
syncmaster245b kaže...
SamoPitam3 kaže...

 Nema tu srece u nesreci. Vec imamo i djecu koja su zavrsila fatalno.

 

 

Gdje?

Evo trazim taj podatak ali ne mogu naci. Imas mozda kakav link?

 https://www.theguardian.com/world/2020/mar/29/coronavirus-illinois-governor-announces-rare-death-of-baby

 

Mislim, ima masa ovakvih linkova. Ima i sa 10godisnjacima. I sa 20. I sa 30. A sada odgonetnimo jel' ga ubio covid ili nesto drugo.

Oni samo napisu da su pronasli i covid, a sve ostalo...

16 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
el.šef kaže...

Koliko samo doktora,profesora znanosti,predsjednika i vidovnjaka na jednom mjestu, pa sta vi radite na forumu ljudi?? 

Gdje vidiš ikog od navedenih?

syncmaster245b kaže...
Old Iggy kaže...

Da, do tada je bio gadan rast. No i druge zemlje (npr. Bliski istok) s dosta visokim temperaturama imaju gadne stope zaraze, sad kreće Afrika, Indija...

 Ne mogu sad povezati, kakav gadan rast?

4000 slucajeva je gadan rast od 24.1.2020. kada su prijavili zarazenog? Pa sto je onda Italija?

Indija na 1.3 milijarde populacije, 1400 zarazenih i 35 mrtvih. Pa toliko ih svaki put pogine kad im vlak udje u stanicu.

 

Gdje krece Afrika?

 

Nemojmo zaboraviti da do sada nismo niti radili testove na Coronu, tako da sve ove brojke o zarazenima i smrtnim ishodima trenutno su neupotrebljive, jer jednostavno ne mozemo znati da li su Corona virusi nesto od cega smo umirali i prije ili je posve nova stvar.

Da ponovim, jedini pouzdaniji podaci ce biti kada usporedimo mortalitet ove godine sa prijasnjim. Ako je tako, zrtve Corone ce se isticati.

 

 

 

 

Australija. Problemi su krenuli tek početkom ožujka.

Afrika. Problem kod Afrike je nemogućnost testiranja i provođenja mjera kao u naprednijim zemljama.

Testove na COVID (ne koronu) nismo radili jer je bio nepoznat do prije par mjeseci. Za neke korona viruse jasmo, već godinama. Rezlutati svega do sada su bili dovoljni za ovakve panične reakcije. Korone smo do sada imali (SARS, MERS) i zato Kinezi i dio Azije jesu krenuli tako agresivno od samog starta.

 

memulica kaže...
Old Iggy kaže...

Ne shvaćam - što je to bitnije?

Da što se to BITNO dogodilo od prošle godine? Koliko je točno milijuna zaraženo? Koliko je milijuna mrtvih? Koliko vidim ti si potpuno uvjeren da će od korone umrit najmanje 3 puta više ljudi, nego ih je ukupno umrlo u EU od raznoraznih uzroka. Na terenu nema naznaka ni blizu tim brojevima, pa me zanima odakle vadiš te brojke? Ono naša si neku zgodnu formulu, pa ti je lipo gledat te brojeve na papiru i diviš se grafovima u boji? Ti modeli su već nekoliko puta promašili metu za nekoliko redova veličine. Sjetimo se svinjske/ptičje gripe, SARSa, MERSa. Hlebinci su treća liga za vas. Vas voze žedne priko vode kako i kad se kome digne ona stvar/grafikon. A po medijskom crnilu puštenom od strane dnovinara više niko i ne umire od drugih bolesti ili nesreća, već sve ide po rubriku korona. Umre neko dite u Londonu i odma udarna vijest po svim portalima. Koorooonaaaaa!!!!!!!! Ono di god se okreneš ko da si na odjelu pshijatrije.

Da, treba imati IQ veći od broja cipela.

Nego, nisi mi rekao koliko mrtvih prihvaćaš? Globalo / lokalno / u obitelji?

16 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Old Iggy kaže...

Da, treba imati IQ veći od broja cipela.

Nego, nisi mi rekao koliko mrtvih prihvaćaš? Globalo / lokalno / u obitelji?

Na razini onih prošlogodišnjih. Ponegdje i manje, jer ovo kolektivno ludilo će smanjiti neke rubrike. Npr. to je sad već sasvim sigurno bit će manje smrtnih slučajeva u prometnim nezgoda. A neke rubrike će malo i narasti poput smrtnosti ljudi iznad 65. godina.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
16 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
U mjesec dana Italija ima tri pita više mrtvih od tog virusa nego godisnje u prometu.
Neke analize da je prosječna dnevna smrtnost u Italiji porasla za i do 20%.
Sad zamisli situaciju bez karantene i ostalog.
16 godina
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

Koliko je točno umrlo ljudi u Italiji i od čega? Koliko je točno zaraženih sa simptomima COVID 19 ? Koliko je točno kliconoša COVID 19 bez simptoma? Koliko je točno populacije preboljelo COVID 19?

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.4.2020 2:05 (memulica).
Moj PC  
0 2 hvala 0
16 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Sve imaš službeno objavljeno. Na stranu što talijani sumnjaju da je broj umrlih zbog korone (tj. njenih posljedica) i veći.
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Old Iggy kaže...
Sve imaš službeno objavljeno. Na stranu što talijani sumnjaju da je broj umrlih zbog korone (tj. njenih posljedica) i veći.

 

Tebi i sličnima i dalje nije jasno da Talijani kao i svi ostali SVE koji imaju koronu stavljaju pod statistiku umrli od korone. Bez obzira dal je imao rak, sidu, srčani udar, svi oni stavljaju se pod mrtve zbog korone. Zbilja misliš da Talijani provode 1000 autopsija dnevno i utvrde ovaj čovjek od 85 godina nije umro zbog recimo slabog srca nek pronađu da je baš zbog korone?

Realne brojke smrti zbog korone su puno puno manje, i kad sve prođe netko će odgovarati zbog ove situacije i manipuliranaj cijelim svijetom.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
syncmaster245b kaže...
MrBlc kaže...
syncmaster245b kaže...

Iako me cijela ova situacija neizmjerno iritira i smatram ju prenapuhanom ( negdje sam nekome odgovorio i usporedio nase ponasanje sa definicijom alergije) , sjedim evo kuci, ne izlazim nigdje i kuckam na BUG-ovom forumu, jer ako to ne radim posvadjat cu se sa zenom.

Gle, i mene nervira. Nerviraju me mnoge stvari - to što moram stati u kući, to što ne mogu vidjeti obitelj, to što sam rođendan proslavio sam, to što smatram da vlast zabilazi zakonske procedure da ne bi morala surađivati s oporbom (dvije glave su pametnije od jedne), to što su se s propusnicama potpuno pogubili, to što policija tumači odluke na svoj način i provodi nepostojeće zabrane, to što su s polemikom oko maski pokazali da su sposobni ustrajati u lošim rješenjima i nisu sposobni priznati grešku (što je posebno opasno u kombinaciji sa zaobilaženjem zakona)....

 

Međutim, to ne mijenja činjenično stanje:

- potreba za respiratorom je znatno veća nego kod poznatih i uobičajenih respiratornih viroza

- onaj tko nema uvjete i ima ugroženu osobu u kućanstvu ne može biti na kućnoj njezi

- ljudima se zna pogoršati preko noći

- bolnice moraju biti spremne na naglo povećanje broja oboljelih, odnosno komplikacija

 

Slazemo se u dosta stvari, pogotovo onaj dio za nerviranje, medjutim posljednje 3 navedene stavke su apsolutno primjenjive i za gripu.

 

Prvu stavku ne mogu komentirati, jer koliko god kopao ne mogu pronaci bilo kakav podatak koliko je prijasnjih godina ljudi sa tezim komplikacijama uzrokovanim gripom je zavrsilo na respiratoru, a samim time ne mogu tvrditi niti osporiti da li je potreba za respiratorima veca ili manja..

Mogu samo ponoviti podatak o 800 respiratora u RH ( od kojih je 300 mobilnih), koji mi daje naslutiti da upotreba respiratora nije tako neubicajena.

 

1.) Da, Hrvatska ima 800 respiratora i njihova primjena je uobičajena, međutim, njihova primjena nije isključivo za komplikacije respiratornih infekcija. Koliko se dnevno operacija izvede? Sve operacije u punoj anesteziji zahtjevaju upotrebu respiratora (jedna od komponenti anestezije je i pazaliza mišića, zbog čega dolazi do prestanka disanja). Nakon nekih operacija, pogotovo na prsnom košu, pacijent može biti danima na respiratoru. Umjetna koma, ozlijede mozga ili kralježnice kod kojih dolazi do prestanka disanja, ozljede prsnog koša, to su sve samo neke od situacija u kojima je respirator nužan. A kako se radi o nezamjenjivoj spravi o kojoj ovisi život, moraš imati dovoljnu rezervu, pa su onda tu još slučajevi kad je pacijenta potrebno transportirati dok je na respiratoru... Trenutno se nastoji što više umanjiti potreba za respiratorima za ostale slučajeve, ali na neke stvari ne možeš utjecati. 

 

Za usporediti s gripom ili drugim respiratornim infekcijama, broj respiratora je nebitan, već je bitan primjena respiratora u odnosu na broj oboljelih. Kod gripe možda nemamo podatak o tome koliki postotak oboljelih treba respirator, ali imamo podatak o broju hospitaliziranih. S obzirom da broj ljudi koji trebaju respirator ne može biti veći od broja hospitaliziranih i da je broj hospitaliziranih, u odnosu na broj zaraženih, kod gripe manji nego broj ljudi na respiratoru u odnosu na broj zaraženih kod COVID-a, jasno je da je kod gripe potreba za respiratorom daleko manja.

 

2.) Istina, ali postojanje cjepiva i stečenog imuniteta znatno smanjuje rizik od prijenosa.

3.) Istina, ali rijetko se događa bez ikakve najave i simptoma koji bi na to upućivali. Simptomi koji na to upućuju su upravo standardni simptomi COVID-a, tako da kod gripe to pogoršanje preko noći obično bude rezultat neprimjećenih simptoma (osim eventualno kod imunokompromitiranih osoba koje bi trebale svakako biti pod nadzorom), dok kod COVID-a te simptome već imaju svi osim onih kod kojih bolest prolazi s iznimno blagim simptomima.

 

4.) Opet istina, ali sa značajnom razlikom u očekivanom broju slučajeva, koji je uz to kod gripe više manje predvidiv. Kad se pojavi neočekivani soj gripe kojeg dugo nije bilo i nije provedeno cijepljenje protiv njega, onda se i bolnice intezivnije pripremaju.

 

 

Old Iggy kaže...

Točni, nitko ne zna. Ni hoće li ni neće. Npr. u Australiji nije, oni su tu negdje u prosjeku s oboljelima kao i mi i imaju striktne zabrane, a i nitko nije siguran bi li virus nestao ili bi se smanjio u populaciji, ali preživio s mogućnošću opet izbijanja pandemije / epidemije.

Australija već ulazi u jesen, tako da je pitanje da li to utječe. Drugi faktor je vlaga - kažu da je najbitniji faktor apsolutna vlaga. Čak je pitanje da li sama temperatura direktno utječe ili indirektno preko vlage (što je veća temperatura, to je veća apsolutna vlažnost uz istu relativnu).

 

Old Iggy kaže...

K tome, Australija ima geografsku prednost (udaljenost, velika površina / mala gustoća stanovništva).

Australija ima malu prosječnu gustoću stanovništva, ali većina stanovništva je u gradovima u pojasu bliže obali i tamo nije baš mala gustoća stanovništva. Činjenica da je sredina kontinenta rijetko naseljena, ne znači ništa. Veće udaljenosti su im svakako kupile vremena za reakciju, ali nisu na vrijeme reagirali da spriječe širenje virusa među gradovim (udaljena je i Italija od Kine, pa je par letova bilo dovoljno).

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.4.2020 8:10 (MrBlc).
15 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.4.2020 8:47 (syncmaster245b).
11 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
I sada malo kada usporedis tekstove sa coronom, dodjes na isto.Halabuka ogromna
16 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
walentkane kaže...
Old Iggy kaže...
Sve imaš službeno objavljeno. Na stranu što talijani sumnjaju da je broj umrlih zbog korone (tj. njenih posljedica) i veći.

 

Tebi i sličnima i dalje nije jasno da Talijani kao i svi ostali SVE koji imaju koronu stavljaju pod statistiku umrli od korone. Bez obzira dal je imao rak, sidu, srčani udar, svi oni stavljaju se pod mrtve zbog korone.

Ako je uzrok smrti korona i sve što je ona uzrokovala, onda je ona uzrok smrti, bez obzira na sve bolesti koje je čovjek imao prije.

Kao da pokupiš starca na pješačkom i on pogine, nećeš reći "umro je od starosti".

MrBlc kaže...
 
Old Iggy kaže...

Točni, nitko ne zna. Ni hoće li ni neće. Npr. u Australiji nije, oni su tu negdje u prosjeku s oboljelima kao i mi i imaju striktne zabrane, a i nitko nije siguran bi li virus nestao ili bi se smanjio u populaciji, ali preživio s mogućnošću opet izbijanja pandemije / epidemije.

Australija već ulazi u jesen, tako da je pitanje da li to utječe. Drugi faktor je vlaga - kažu da je najbitniji faktor apsolutna vlaga. Čak je pitanje da li sama temperatura direktno utječe ili indirektno preko vlage (što je veća temperatura, to je veća apsolutna vlažnost uz istu relativnu).

 

Old Iggy kaže...

K tome, Australija ima geografsku prednost (udaljenost, velika površina / mala gustoća stanovništva).

Australija ima malu prosječnu gustoću stanovništva, ali većina stanovništva je u gradovima u pojasu bliže obali i tamo nije baš mala gustoća stanovništva. Činjenica da je sredina kontinenta rijetko naseljena, ne znači ništa. Veće udaljenosti su im svakako kupile vremena za reakciju, ali nisu na vrijeme reagirali da spriječe širenje virusa među gradovim (udaljena je i Italija od Kine, pa je par letova bilo dovoljno).

 

Australiji je to prednost radi manje dnevnih migracija, daleko manje od Europe. Oni su praktički u prosjeku oboljelih tu negdje kao mi.

Što se temperature i vlage tiče, malo je onih koji su sigurni kako će temperatura virus iskorijeniti- Općenito je teško iz dosadašnjih rezultata po državama išta pametnije zaključiti po tom pitanju.

10 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
MrBlc kaže...

Australija ima malu prosječnu gustoću stanovništva, ali većina stanovništva je u gradovima u pojasu bliže obali i tamo nije baš mala gustoća stanovništva. Činjenica da je sredina kontinenta rijetko naseljena, ne znači ništa. Veće udaljenosti su im svakako kupile vremena za reakciju, ali nisu na vrijeme reagirali da spriječe širenje virusa među gradovim (udaljena je i Italija od Kine, pa je par letova bilo dovoljno).

 

 Australija ima drugačiji pristup. Oni su sve svoje teško bolesne i rizične stavili u samoizolaciju još početkom mjeseca zajedno sa članovima obitelji sa kojima žive(rad od kuće a ako nije moguć država daje naknadu dok traje izolacija), članovi obitelji smiju samo u dućan i ljekarnu a ostatak stanovništva funkcionira gotovo normalno. Prekinuta su masovna okupljanja, ali sve ostalo radi.

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice