Predstavljeni Tesla Energy sustavi za pohranu ener

poruka: 12
|
čitano: 3.399
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Predstavljeni Tesla Energy sustavi za pohranu ener".
16 godina
offline
Predstavljeni Tesla Energy sustavi za pohranu ener

10 godina garancije 3500$ 10kWh zvuči predobro još da to i mi možemo kupiti :/

http://www.zvonimirbuzanic.com/ - http://www.doom.com.hr/ - http://www.weboteka.net/
Moj PC  
2 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Predstavljeni Tesla Energy sustavi za pohranu
ne razumijem koja je prednost toga???? ionako budem struju dobivao od hep-a, a dani kada nema struje su vrlo rijetki. ja vidim prednost samo ako kupim solarne panele i prestanem koristiti hepove usluge.
16 godina
neaktivan
offline
Predstavljeni Tesla Energy sustavi za pohranu ener

10kWh je malo. I onda da ne placas struju za punjenje trebas solarne celije za napuniti to. Trebalo bi izracunati, ali odmah mislim da se to u cijelome vijeku koristenja nece isplatiti. Barem ne u odnosu na sadasnju cijenu elektricne energije.

 
0 2 hvala 0
16 godina
offline
Re: Predstavljeni Tesla Energy sustavi za pohranu
Da pogledas video i prezentaciju onda bi ti bilo jasno da ciljaju na kucanstva sa solarnim plocama kako bi preko dana napunili baterije da preko noci mogu imat dovoljno struje. Ne znam kolko su solarne ploce dobre, kolko ih treba i kolko to sve skupa kosta da bi imalo smisla.
12 godina
neaktivan
offline
Predstavljeni Tesla Energy sustavi za pohranu ener

Ljudi su naopaki i nikako nece da razmisljaju dugorocno (malo ih je cini mi se)
Bitno je da je meni dobro, a ovim generacijama koje dolaze, ma bas mi svejedno za njih, snaci ce se nekako
Ako zelimo da opstanemo morati cemo preci na obnovljive izvore energije
Covjek fino rece "Imamo zgodan fuzijski reaktor na nebu imena sunce koji jednostavno radi, pojavi se svaki dan i proizvodi ogromne kolicine energije" a mi to ne zelimo da iskoristimo

 
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Predstavljeni Tesla Energy sustavi za pohranu
adiiiiii kaže...

Ljudi su naopaki i nikako nece da razmisljaju dugorocno (malo ih je cini mi se)
Bitno je da je meni dobro, a ovim generacijama koje dolaze, ma bas mi svejedno za njih, snaci ce se nekako
Ako zelimo da opstanemo morati cemo preci na obnovljive izvore energije
Covjek fino rece "Imamo zgodan fuzijski reaktor na nebu imena sunce koji jednostavno radi, pojavi se svaki dan i proizvodi ogromne kolicine energije" a mi to ne zelimo da iskoristimo

 Preskupo je sve to jos da bi se isplatila investicija, kapital ide tamo gdje se prije oplodi, 

13 godina
offline
Predstavljeni Tesla Energy sustavi za pohranu ener

Što je tu novo i revolucionarno?
U redovnoj prodaji se odavno nalaze solarni paneli , elektronika za punjenje VRLA baterija/akumulatora, invertori.
Cijena VRLA baterija kapaciteta 10kWh je oko 12000 do 13000 kn s PDV-om ili oko 1200 do 1400 EUR-a bez PDV-a nešto više USD. Imaju podjednake dimenzije, ali vjerojatno puno veću težinu, što za kuće i nije neki problem. Treba i minimalno provjetravanje i temperatura oko 20°C, dakle tamo gdje je čovjeku dobro i njoj je…
Baterije imaju vijek trajanja oko 10 do 12 godina (postoje i skuplje verzije vijeka trajanja do 20 godina), ali je bitno na kojoj su temperaturi i koliko se često prazne do kraja. Dakle ako ih se koristi na 15°C do 20°C i samo za povremene nestanke struje tada stvarno toliko dugo traju. Ukoliko se sustav dobro proračuna i koristi za svakodnevno punjenje pražnjenje tada im je vijek prepolovljen, isto važi ukoliko se temperatura podigne preko 25°C.
Ako se sustav loše izračuna, pa se redovito prazne do kraja tada je to samo 400 do 500 pražnjenja ili bolje rečeno toliko dana.
Na ovoj prezentaciji, a niti u članku baš nije puno rečeno o samim karakteristikama baterije i trajnosti, samo kapacitet i veličina.
Ono što ovdje vidim kao moguću prednost je ako sva elektronika bude povezana u jednu cjelinu s predkonfiguriranim kompletima, pa naručiš od njih komplet za npr. Izlaz (inverter-pretvarač) 5 kW 230V, baterije kapaciteta 20 kWh i  solarne panele s dc-dc pretvaračem potrebnim za punjenje tog kapaciteta pri oblačnom danu….

Međutim on je spomenuo samo cijenu baterije...

 
2 1 hvala 0
16 godina
online
Re: Predstavljeni Tesla Energy sustavi za pohranu
Rain Man kaže...

10kWh je malo. I onda da ne placas struju za punjenje trebas solarne celije za napuniti to. Trebalo bi izracunati, ali odmah mislim da se to u cijelome vijeku koristenja nece isplatiti. Barem ne u odnosu na sadasnju cijenu elektricne energije.

 Naravno da je primarna namjena ovakvih baterija da ih koristiš uz solarne ćelije/vjetrenjače i sl.

Ali i bez toga možeš štedjeti ako ih puniš preko noći iz mreže kad je struja jeftinija, a prazniš preko dana kad je skuplja.

10kWh ne mora biti malo, ako ih istovremeno puniš, npr. preko solarnih ćelija..

 

Znači preko noći ih dopunjavaš strujom iz mreže, a preko dana trošiš struju iz baterije u kombinaciji sa solarnim panelima.

16 godina
online
Re: Predstavljeni Tesla Energy sustavi za pohranu
Byron kaže...

Što je tu novo i revolucionarno?
U redovnoj prodaji se odavno nalaze solarni paneli , elektronika za punjenje VRLA baterija/akumulatora, invertori.
Cijena VRLA baterija kapaciteta 10kWh je oko 12000 do 13000 kn s PDV-om ili oko 1200 do 1400 EUR-a bez PDV-a nešto više USD. Imaju podjednake dimenzije, ali vjerojatno puno veću težinu, što za kuće i nije neki problem. Treba i minimalno provjetravanje i temperatura oko 20°C, dakle tamo gdje je čovjeku dobro i njoj je…
Baterije imaju vijek trajanja oko 10 do 12 godina (postoje i skuplje verzije vijeka trajanja do 20 godina), ali je bitno na kojoj su temperaturi i koliko se često prazne do kraja. Dakle ako ih se koristi na 15°C do 20°C i samo za povremene nestanke struje tada stvarno toliko dugo traju. Ukoliko se sustav dobro proračuna i koristi za svakodnevno punjenje pražnjenje tada im je vijek prepolovljen, isto važi ukoliko se temperatura podigne preko 25°C.
Ako se sustav loše izračuna, pa se redovito prazne do kraja tada je to samo 400 do 500 pražnjenja ili bolje rečeno toliko dana.
Na ovoj prezentaciji, a niti u članku baš nije puno rečeno o samim karakteristikama baterije i trajnosti, samo kapacitet i veličina.
Ono što ovdje vidim kao moguću prednost je ako sva elektronika bude povezana u jednu cjelinu s predkonfiguriranim kompletima, pa naručiš od njih komplet za npr. Izlaz (inverter-pretvarač) 5 kW 230V, baterije kapaciteta 20 kWh i  solarne panele s dc-dc pretvaračem potrebnim za punjenje tog kapaciteta pri oblačnom danu….

Međutim on je spomenuo samo cijenu baterije...

 

Novo je što imaš litij-ionsku bateriju koja je cijenom kompetitivna sa (VR)LA baterijama, a litij-ion ima puno prednosti u odnosu na VRLA:

 

- manja težina (puno veća gustoća energije)

- dugotrajnost (puno veći broj ciklusa punjenja/pražnjenja, ovo je još izraženije u toplijim klimama gdje je i češća upotreba solarnih panela)

- veća izdržljivost (temp.)

- veća efikasnost

 

S ovakvom cijenom i kad se uzmu svi troškovi u obzir, ova baterija je bolji izbor od VRLA, u toplijim klimama definitivno.

Još kad Tesla sagradi Gigafactory, za očekivat je da će cijene još ići dolje...

13 godina
offline
Re: Predstavljeni Tesla Energy sustavi za pohranu

Od kada je 3500 USD kompetitivno s 1500 USD?

Težina u kučama i nije neki problem.

Pitanje je koje su karakterisstike tih Litij-ion baterija (broj punjenja , temp karakteristika itd)

Litij-ion bez elektronike u bateriji može rezultirati eksplozijom (bio prisutan kad je jedna mala eksplodirala ko pucanj pištolja)...

Uostalom postoje i druge dobre jeftine tehnologije (LiFePO4)...

15 godina
offline
Re: Predstavljeni Tesla Energy sustavi za pohranu
Byron kaže...

Od kada je 3500 USD kompetitivno s 1500 USD?

Težina u kučama i nije neki problem.

Pitanje je koje su karakterisstike tih Litij-ion baterija (broj punjenja , temp karakteristika itd)

Litij-ion bez elektronike u bateriji može rezultirati eksplozijom (bio prisutan kad je jedna mala eksplodirala ko pucanj pištolja)...

Uostalom postoje i druge dobre jeftine tehnologije (LiFePO4)...

Kojih 1500 USD?

Garancija je 10 godina, uz mogućnost produženja.

Bez elektronike? Pa nije da su samo nagurali baterije i zatvorili, cijeli sustav je unutra.

LiFePO4 ima manju gustoću energije.

16 godina
online
Re: Predstavljeni Tesla Energy sustavi za pohranu
Byron kaže...

Od kada je 3500 USD kompetitivno s 1500 USD?

Težina u kučama i nije neki problem.

Pitanje je koje su karakterisstike tih Litij-ion baterija (broj punjenja , temp karakteristika itd)

Litij-ion bez elektronike u bateriji može rezultirati eksplozijom (bio prisutan kad je jedna mala eksplodirala ko pucanj pištolja)...

Uostalom postoje i druge dobre jeftine tehnologije (LiFePO4)...

Ti gledaš samo inicijalni trošak, pa ako ti je to najbitnije onda ti je VRLA bolji izbor, ja bih ipak gledao sveukupne troškove.

 

Evo imaš ovdje zanimljiv test i usporedbu VRLA sa Li-ion:

 

http://www.altenergymag.com/content.php?post_type=1884

 

Po tome testu je Li-ion isplativiji u toplijim klimama, a računali su ga po cijeni od $600/kWh.

Ako uzmemo u obzir ovu novu bateriju koja je $350/kWh po tome testu bi bila isplativija i u umjerenim klimama.

 

Ipak, izbor baterije ovisi o različitim faktorima - ovisi šta ti je bitnije - manji inicijalni trošak, dugotrajnost, temp. osjetljivost,...

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice