Otvaranje izvornog koda MS-DOS-a

poruka: 24
|
čitano: 4.295
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Otvaranje izvornog koda MS-DOS-a".
14 godina
neaktivan
offline
Otvaranje izvornog koda MS-DOS-a

Napokon razotkriveno, ovdje je izvor toga  :

 

BADNAM  DB    "Bad command or file name",13,10,"$"

 

 

http://www.norgems.com
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Otvaranje izvornog koda MS-DOS-a

Da su bar pustili van prvi Word za Macintosh iz 1984/85, to bi bilo fora vidjeti.

16 godina
offline
Otvaranje izvornog koda MS-DOS-a

cool

 

istina, verzija 1.1 ima manje od 300 KB, ali već verzija 2.0 ima 1,8 MB :-)

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Otvaranje izvornog koda MS-DOS-a

imam doma original pakovanje s 3 diskete instalacijeske + manual

 

samo neznam da li jos rade jer nemam floppy godinama... {#}

Ni jedno superracunalo nemoze pobijediti Chuck Norrisov mozak...
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
Re: Otvaranje izvornog koda MS-DOS-a
PaleRider kaže...

cool

 

istina, verzija 1.1 ima manje od 300 KB, ali već verzija 2.0 ima 1,8 MB :-)

to je napredak,

skype zdere vise memorije od windows xp-a

14 godina
offline
Re: Otvaranje izvornog koda MS-DOS-a
Ovo je odlican potez MS-a. Siguran sam da ce dobit nove poklonike ovim potezom.
16 godina
offline
Otvaranje izvornog koda MS-DOS-a

Pošto sam laik po tom pitanju, a vidim da svi hvalite tu odluku Microsofta, molim vas objasnite mi što se dobiva ili što će MS omogućiti otvaranjem koda.

Posebno otvaranjem kod tako starog softwarea.

Poruka je uređivana zadnji put sri 26.3.2014 17:23 (crozoki).
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Otvaranje izvornog koda MS-DOS-a
crozoki kaže...

Pošto sam laik po tom pitanju, a vidim da svi hvalite tu odluku Microsofta, molim vas objasnite mi što se dobiva ili što će MS omogućiti otvaranjem koda.

Posebno otvaranjem kod tako starog softwarea.

apsolutno nista...

12 godina
offline
Otvaranje izvornog koda MS-DOS-a

Odlican potez? 

Zasto bi ovako proziran i nepotreban potez bio odlican potez?

 

Ako je ikog zanimao source code kojim bi mogao imati uvid u to kako radi nekakav OS, imamo tu Linux.... ako nekome treba source nekakvog text procesora, imamo tu write... tako da ovim potezom NISTA NE DOBIJAMO...

 

Da je MS kudikamo firma koja stoji iza svojih djela, otvorili bi source code windowsa XP i omogucili rulji da si sama radi support za software koji su oni NESPOSOBNI davati support... tada bi ih mogao pohvaliti, ovako ih mogu samo pljuvati zbog licejernosti i prozirnosti....

 
0 13 hvala 0
12 godina
offline
Otvaranje izvornog koda MS-DOS-a

volim va, TD ko iz munje al da netko nesto konkretno napise... nop.... genijalci sa foruma! :)))

 
1 6 hvala 0
15 godina
offline
Otvaranje izvornog koda MS-DOS-a

nikad nije kasno. pa i krapinski pračovjek je otkriven tek u 19. stoljeću. da ne spominjem trilobite i mamute {#}

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Otvaranje izvornog koda MS-DOS-a
danijel0000 kaže...
Ovo je odlican potez MS-a. Siguran sam da ce dobit nove poklonike ovim potezom.

Potez odobravam, ali to nema utjecaja na mušterije.

 

crozoki kaže...

Pošto sam laik po tom pitanju, a vidim da svi hvalite tu odluku Microsofta, molim vas objasnite mi što se dobiva ili što će MS omogućiti otvaranjem koda.

Posebno otvaranjem kod tako starog softwarea.

Omogućava znatiželjnicima da bace oko na neke njihove interne stvari. Ovo nije potez koji će koristiti ljudima koji koriste njihov softver, riječ je samo o udovoljavanju znatiželji (ista stvar kao i izvorni kod rane verzije photoshopa koju je Adobe objavio).

 

Bilo bi interesantnije da su Windowsi 3.1 u pitanju (ili barem neki noviji DOS, recimo 5.0 nadalje) budući da je DOS kompletno napisan u assemblyju pa je jednostavnim disassembliranjem moguće dobiti gotovo isti izvorni kod. Isto tako DOS je možda jedan od najanaliziranijih operacijskih sustava čiji je rad jako dobro poznat svim entuzijastima pa je lako napisati njegov potpuno kompatibilni klon.

To understand what recursion is, you must first understand recursion.
Poruka je uređivana zadnji put sri 26.3.2014 19:36 (rustweaver).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Otvaranje izvornog koda MS-DOS-a
LudaRajcica kaže...
Ako je ikog zanimao source code kojim bi mogao imati uvid u to kako radi nekakav OS, imamo tu Linux.... ako nekome treba source nekakvog text procesora, imamo tu write... tako da ovim potezom NISTA NE DOBIJAMO...

Ne dobivaš ti, u svakom slučaju.

 

Postoje ljudi koji shvaćaju da DOS != Linux. I da operacijski sustavi ne počinju i završavaju sa Linuxom. Netko bi možda htio vidjeti i "one druge", ja recimo.

To understand what recursion is, you must first understand recursion.
12 godina
offline
Re: Otvaranje izvornog koda MS-DOS-a

http://www.freedos.org/

i ne moras gledati 30 godina stari, neupotrebljivi source, vec nesto up to date...

14 godina
neaktivan
offline
Re: Otvaranje izvornog koda MS-DOS-a
LudaRajcica kaže...

i ne moras gledati 30 godina stari, neupotrebljivi source, vec nesto up to date...

{#} Fokusiraj se. Već sam rekao da je jako dobro poznato kako DOS radi. Ovo je interesantno zato što možeš vidjeti kako je u originalu bilo implementirano. To ti je dio računalne povijesti, žišku?

To understand what recursion is, you must first understand recursion.
16 godina
moderator
offline
Otvaranje izvornog koda MS-DOS-a

Treba pažljivo čitati prava korištenja izvornog koda MS-DOS-a - Microsoft nije otvorio izvorni kod najstarijih DOS-eva, nego ga je samo objavio. Čovjek se ovdje o tome raspisao. Nije sad da bi taj kod nekome danas bio iskoristiv, ali ipak... To nije open source.

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Otvaranje izvornog koda MS-DOS-a
mbaksa kaže...

Treba pažljivo čitati prava korištenja izvornog koda MS-DOS-a - Microsoft nije otvorio izvorni kod najstarijih DOS-eva, nego ga je samo objavio. Čovjek se ovdje o tome raspisao. Nije sad da bi taj kod nekome danas bio iskoristiv, ali ipak... To nije open source.

još preciznije, MS uopće nije izmislio DOS već je kupio tvrtku koja ga je načinila (Seattle Computer Products) i na načelima dobre prakse zelene tržnice na Žitnjaku preprodao ga IBM-u. {#}

14 godina
neaktivan
offline
Re: Otvaranje izvornog koda MS-DOS-a

Otvorio / objavio s moje strane ista stvar. Ja "otvoriti kod" ne povezujem nužno sa izdavanjem nečega pod nekom open source licencom. Recimo objaviti nešto možeš na internet tako da i ne bude dostupno svima nego samo odabranima (privatni repozitoriji), ali otvoriti ga u smislu da svi imaju uvid, e to je već nešto drugo. Što opet ne podrazumijeva open source licencu. E sada, kada bi rekli da je MS izdao DOS pod open source licencom to bi onda (pored drugih stvari) podrazumijevalo i objavljen i otvoren kod.

 

Tako ja to vidim, s time da me cjepidlačenje oko tih stvari nikada nije zanimalo. To neka si rade kojekakvi puritanci koji se lože na takve stvari... NHF

 

Glavno da smo svi na istoj stranici i da znamo točno o čemu je riječ.

To understand what recursion is, you must first understand recursion.
Poruka je uređivana zadnji put sri 26.3.2014 21:23 (rustweaver).
12 godina
offline
Re: Otvaranje izvornog koda MS-DOS-a
rustweaver kaže...
LudaRajcica kaže...

i ne moras gledati 30 godina stari, neupotrebljivi source, vec nesto up to date...

{#} Fokusiraj se. Već sam rekao da je jako dobro poznato kako DOS radi. Ovo je interesantno zato što možeš vidjeti kako je u originalu bilo implementirano. To ti je dio računalne povijesti, žišku?

fikus :P

11 godina
neaktivan
offline
Otvaranje izvornog koda MS-DOS-a

A što s ovim? 6.0 ? http://www.baidu.com/#wd=MS-DOS.6.0.Source.Code.zip&rsv_bp=0&tn=baidu&rsv_spt=3&ie=utf-8&rsv_n=2&rsv_sug3=1&rsv_sug4=803&rsv_sug2=0&inputT=7

 

Prvi link pa kliknite na zeleni gumb... budući da na google-u ne nalazim morao sam preko baidu.

 

    BREAK <Memory arena structure>

;
;    Microsoft Confidential
;    Copyright (C) Microsoft Corporation 1991
;    All Rights Reserved.
;

;
;    Revision History:
;
;    M001 - added equates for UMB allocation
;    M002 - added equate for LINK/UNLINK state of UMBs
;    M026 - STRAT_MASK should be HF_MASK AND HO_MASK

;**    Arena Header
;

arena    STRUC
arena_signature     DB    ?       ; 4D for valid item, 5A for last item
arena_owner       DW    ?       ; owner of arena item
arena_size       DW    ?       ; size in paragraphs of item
arena_reserved       DB    3 DUP(?)    ; reserved
arena_name       DB    8 DUP(?)    ; owner file name
arena    ENDS

Poruka je uređivana zadnji put sri 26.3.2014 21:38 (marin_sagovac).
Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Re: Otvaranje izvornog koda MS-DOS-a

Izgleda kao the real thing, vjerojatno zato i ne nalaziš na googleu :D

Nemam sada vremena provjeravati autentičnost, ali nije nemoguće da je negdje procurilo ;) Kažem, nije teško njuškati po DOS-u, čak i bez originalnog izvornog koda, bilo bi lijepo kada novije verzije ne bi morao tako tražiti po netu, ali pretpostavljam da MS ima neke razloge zašto samo do verzije 2.0.

To understand what recursion is, you must first understand recursion.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Otvaranje izvornog koda MS-DOS-a
rustweaver kaže...

Izgleda kao the real thing, vjerojatno zato i ne nalaziš na googleu :D

Nemam sada vremena provjeravati autentičnost, ali nije nemoguće da je negdje procurilo ;) Kažem, nije teško njuškati po DOS-u, čak i bez originalnog izvornog koda, bilo bi lijepo kada novije verzije ne bi morao tako tražiti po netu, ali pretpostavljam da MS ima neke razloge zašto samo do verzije 2.0.

Jer sav taj kod ima u novim verzijama Windowsa zbog kompatibilnosti unazad? {#}

Sry, nisam mogao odoljeti.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
14 godina
neaktivan
offline
Re: Otvaranje izvornog koda MS-DOS-a
1domagoj1 kaže...

Jer sav taj kod ima u novim verzijama Windowsa zbog kompatibilnosti unazad? {#}

Znam da bi to trebala biti hiperbola radi komičnog efekta, ali je manje smiješno kada skužiš da to možda i nije tako daleko od istine. Sasvim je moguće da VDM dijeli određen dio koda sa "pravim" DOS-om.

To understand what recursion is, you must first understand recursion.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Otvaranje izvornog koda MS-DOS-a
rustweaver kaže...

Znam da bi to trebala biti hiperbola radi komičnog efekta, ali je manje smiješno kada skužiš da to možda i nije tako daleko od istine. Sasvim je moguće da VDM dijeli određen dio koda sa "pravim" DOS-om.

Hehe, u svakoj sali ima malo istine. ;)

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice