Opet pentakvark

poruka: 10
|
čitano: 2.783
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Opet pentakvark".
15 godina
offline
Opet pentakvark

Bravo!

 

Neznam sto bih drugo napisao, koliko sam odusevljen tekstom.

I zato, jos jednom:

 

<standing ovation=ON>

Bravo!!!

</standing ovation>

 

 

P.S.  nije li tocniji prijevod kvarka charm sarmantan umjesto caroban?

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
Poruka je uređivana zadnji put sub 25.7.2015 22:41 (syncmaster245b).
 
10 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Opet pentakvark

Meni je super kako autor sve razumljivo i lijepo objašnjava.

But where did he come from, this fleck of spite in an abandoned paradise?
 
9 0 hvala 1
9 godina
offline
Re: Opet pentakvark

hvala!

što se prijevoda tiče:

charm u engleskom ima više značenja


jedno (i danas češće) je "a feature or quality that is pleasing or attractive"
od francuskog "charme"

kod nas "šarm" u jedinom značenju "dopadljivost, privlačnost"

 

drugo (rjeđe) značenje je "an act or words believed to have magic power", sinonim je "spell"

zanimljivo da Filipovićev rječnik (ŠK i GZH, Zagreb, 1991) kao prvo značenje stavlja čarolija, a ne šarm

 

ta su dva značenja naravno povezana, onaj tko je šarmantan nas, u prenesenom smislu, začara ili očara

 

e sad, s obzirom da recimo "her physical charms"  znači isto što i "her beauty", a fizičari su bili b-kvark

nazivali i bottom i beauty (danas je prevladao bottom) onda bi bila dva kvarka s istim značenjem

(ljepote ili šarma)
no uglavnom, stvar je tradicijerecimo da su fizičari čestica ciljali na izvorno značenje riječi charm, zato je čarobni, a ne šarmantni
možete pogledati, primjerice, popularnu knjižicu "Elementarne čestice" od prof. Piceka (ŠK, Zagreb, 1997)ili sveučilišni udžbenik "Fizika elementarnih čestica" od istog autora (Hinus, Zagreb, 1997)

tamo je isključivo čarobni kvark, nikad šarmantni

14 godina
offline
Opet pentakvark

Standardni model je postao prava noćna mora. Umjesto da dođemo do nekoliko elementarnih čestica, koje će jednostavno objasniti strukturu materije, dobili smo gomilu kvarkova i antikvarkova u tri "boje" te čitav tucet čestica koje su nositelji sile. Tako imamo na stotine mogućih kombinacija za nastanak doista egzotične materije. Neki kvarkovi su teži od cijelih protona (top) a drugi stvaraju veoma nestabilnu materiju (charm). Neke čestice se spontano pretvaraju u fotone određene energije, a potom se taj foton pretvara u jednu ili više nekih drugih čestica (isto tako spontano). Uvijek sam više volio teoriju koja je potkrijepljena eksperimentalnim dokazima, ali moram priznati da mi se sve više dopada Teorija struna, iako smo još uvijek dosta daleko od energija na kojima bi mogli opaziti strune. Sviđa mi se način kako se u Teoriji struna izbjegavaju singulariteti i jednostavan opis ne samo kvarkova nego i nositelja sile. Najbolje (ili najgore) je što su obje teorije točne i daju očekivane rezultate. Kada teoretičari proračunaju da će čestica biti nađena na toliko i toliko TeV, možete biti sigurni da će se nešto pojaviti kada akcelerator postigne tu energiju. Energije akceleratora će rasti, otkrivat će se nove čestice, a onog trenutka kada nam Zemlja postane suviše mala, gradit će se akceleratori u svemiru. U vakuumu neće biti potrebe za gradnjom hermetički zatvorenih cijevi i hlađenjem, bit će dovoljno postaviti magnetske prstenove koji će usmjeravati i ubrzavati čestice do ogromnih energija.

Your dad always said that one day Del Boy would reach the top. Then again, he always said Millwall would win the cup.
Poruka je uređivana zadnji put sub 25.7.2015 23:54 (uss).
 
3 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Opet pentakvark

Sve pohvale autoru na načinu pisanja i razumljivosti. Nisam nikad bio posebno dobar u fizici, i kad sam pogledom preletio preko teksta i vidio terminologiju bilo me strah, ali skoro sve sam razumio. Ako mi je ovo jasnije od ženskog mozga valjda nisam još skroz poludio. Hvala!

 
6 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Opet pentakvark
MdN kaže...

Sve pohvale autoru na načinu pisanja i razumljivosti. Nisam nikad bio posebno dobar u fizici, i kad sam pogledom preletio preko teksta i vidio terminologiju bilo me strah, ali skoro sve sam razumio. Ako mi je ovo jasnije od ženskog mozga valjda nisam još skroz poludio. Hvala!

 ok no miješaš pojmove. svemir ili mikrosvijet su mahom determinističke kategorije (ili bi tako fizika željela) a ženski mozak je čista stohastika, s rastućom entropijom. shvatiti prvo uvijek možeš pokušati (pa čak i uspjeti) no ne gubi vrijeme na drugo (slijeganje ramenima je univerzalno rješenje). da je bitno ili moguće pojmiti, studiralo bi se kao i fizika 

I know that you believe you understand what you think I said, but I&amp;#39;m not sure you realize that what you heard is not what I meant.
9 godina
neaktivan
offline
Opet pentakvark
Da bih pohvatao neke konce u članku morao sam ga tri puta pročitati, a za smisao članka valjda bih trebao ići na neki šestomjesečni tečaj za apsolutne početnike na temu, no drago mi je da ima komentara ljudi koji očito kuže stvar. Još draže mi je da se Bug ponekad odmakne od tweet članaka koji samo ispunjavaju kvotu vijesti
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Opet pentakvark

o, pentakvarče, navrati ti nama opet. eo, saće kaf'ca. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I&amp;#39;m not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 2 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Opet pentakvark
Sve što ste oduvijek željeli znati o fizici, a niste se usudili pitati. Svaka čast autoru.

Drugi portali nedostatak 'pravih' vijesti popunjavaju guzicama sa Zrća, a Bug kvarkovima, što je za svaku pohvalu. S druge strane nekoć su i bugovi novinari ovako stručno i zanimljivo pisali o informatici, šteta što je to sad samo ovako na nivou ekscesa.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
11 godina
offline
Opet pentakvark

Kako ništa nije dugo ako se dobro skrati, tako isto ništa nije komplicirano ako se dobro objasni. A da se to može, svjedoči i ovaj članak.

 

A što se tiče kvarka "charm" - to je termin, a termin se prevodi kako se stručnjaci dogovore. Pa ako su se hrvatski fizičari dogovorili da je čaroban - onda je čaroban. Bez obzira na značenje engleske riječi "charm".

 

Slično kao što "red wine" nije crveno nego crno vino.

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice