Japanski svemirski lift

poruka: 24
|
čitano: 4.115
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Japanski svemirski lift".
16 godina
neaktivan
offline
Japanski svemirski lift

Nema šanse.

A ako neče lift, bar će tih 7.3 milijardi dolara otiči u zrak.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Japanski svemirski lift

Na stranu to kaj je dio krivo preveden (prema članku: 180 puta jači od čelika, a ne 800, dok je 5 milijardi funti cca 9,3 milijarde$ ...) sigurno da će samo istraživanje dovesti do otkrića novih materijala. Pa i ak ne naprave lift isplatit će se kroz pronalazak novih materijala.

A u međuvremenu da se sjetimo one stare "Jednu lojtru bum prinesel, nesel.."...

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 24.9.2008 22:51 (mrgud).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Japanski svemirski lift

Novci se sigurno nece bezveze bacit jer je izgradnja svemirskog dizala samo pitanje vremena... A koliko ce tehnickih novotarija iz toga izac da ne govorim...

MSI 745 ULTRA Athlon XP 1900+ Thoroughbred-B @ 600Mhz - patio je u proslosti 512Mb DDR 200Mhz GeForce 4 MX440 @ 250/333
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Japanski svemirski lift

kad kinezi preuzmu proizvodnju te kanafe po sistemu marka metar pravimo i mi jedan lift, a mozda onda napravi se onaj most do peljesca kao viseci

 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Japanski svemirski lift

Ideja ovakvog lifta mi zvuči nevjerovatno idiotski. Ne zbog toga jer je (ne)moguće nego samo po sebi. Lift, ajde onda lift do Marsa kojim su Zemljani toliko opsjednuti. Dajte napravite jednu polugu da pomaknemo Zemlju sa njezine putanje. Predrag Raos ima također takve nacrte u vezi lifta.

Zar nije praktičnije napraviti space shuttle za prijevoz?

Developers,developers,developers...coming and coming and coming...
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Japanski svemirski lift

Citao sam o ovome i gledo dokumentarce.

Space shuttle je skup za prevoz, velik udio u ukupnoj masi ima samo gorivo. Ovako, zamisli da odes do orbite jeftino (liftom) i onda sjednes u neki ship kojem nisu nakacene ogromne rakete da se otrgne od gravitacije.

Sto se tice materijala, dobra stvar s nanocjevima je da su jako lagane i jako cvrste, s tim sto se same stvaraju ako im je pogodno okruzenje, pa na kraju ispadaju jeftine.

Nudim profesionalne usluge: Pucanje u zrak na vjencanjima, povracanje na koncertima, opijanje na proslavama, parazitsko izlezavanje... Kontaktirajte me za kvalitetnu uslugu.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Japanski svemirski lift
the_tux kaže...

Ideja ovakvog lifta mi zvuči nevjerovatno idiotski. Ne zbog toga jer je (ne)moguće nego samo po sebi. Lift, ajde onda lift do Marsa kojim su Zemljani toliko opsjednuti. Dajte napravite jednu polugu da pomaknemo Zemlju sa njezine putanje. Predrag Raos ima također takve nacrte u vezi lifta.

Zar nije praktičnije napraviti space shuttle za prijevoz?

 
Do Marsa ne ide jer se Mars stalno mice (kruzi oko sunca nejednakom brzinom od Zemlje).
Lift bi donio ogromne ustede energije jer ne bi trebao mlazni motor i tisuce tona goriva, vec samo energija koja se moze dobiti iz solarnih panela na vrhu. Lansiranja kostaju od stotina milijuna dolara (sateliti) do milijardi dolara (shuttle), tako da ako ce sve to skupa kostati 10-tak milijardi dolara isplatit ce se brzo, a da ne govorim o novim materijalima.
Kolicina energije da se digne predmet tezine 1 kg na visinu 36.000 km je samo 100 kWh (E=mgh), pa ti racunaj da li se isplati ili ne.
15 godina
neaktivan
offline
Japanski svemirski lift

A ako slučajno "sajla" pukne na vrhu, odnosno 35 000 kilometara visok lift se sruši na Zemlju, neće biti baš lijep prizor.

I kažu idi na fakultet da se obrazuješ....lipe moje ovce!
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.9.2008 9:51 (klimama).
 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Japanski svemirski lift

U pravu ste ljudi (DrNasty i virtualAThome), ubrzao sam za zakljućcima. Samo da li dizanje čovjeka u takvom liftu ima kakve nuspojave? Kakva je sigurnost takvoga lifta?

Developers,developers,developers...coming and coming and coming...
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.9.2008 9:18 (the_tux).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Japanski svemirski lift
klimama kaže...

A ako slučajno "sajla" pukne na vrhu, odnosno 35 kilometara visok lift se sruši na Zemlju, neće biti baš lijep prizor.

 Vrh nije na 35 km, vec na 35.000 km Osmijeh
Niska orbita je na 100 km.
Cisto nagadjanje, ali mislim da ako dodje do prekida na jednom dijelu, donji dio bi stajao usidren na zemlji, dok bi gornji lebdio u orbiti (vjerovatno bi pao ako ne pokrpaju, ali ne odmah).

@ the_tux: Ma putnici bi sigurno koristili svemirska odijela, pa ako i izlete, vjerovatno bi prezivjeli dok ne pruze nekakvu kuku da ih dohvate Osmijeh
Nudim profesionalne usluge: Pucanje u zrak na vjencanjima, povracanje na koncertima, opijanje na proslavama, parazitsko izlezavanje... Kontaktirajte me za kvalitetnu uslugu.
16 godina
offline
RE: Japanski svemirski lift
the_tux kaže...

U pravu ste ljudi (DrNasty i virtualAThome), ubrzao sam za zakljućcima. Samo da li dizanje čovjeka u takvom liftu ima kakve nuspojave? Kakva je sigurnost takvoga lifta?

 Neznam kakve bi mogle biti nuspojave ali znam da će se s tim kasnije bavit, treba prvo lift napravit. U svakom slučaju zanimljiv projekt kako za Japan (materijali za čvršće/elastičnije zgrade -manje prijetnje od potresa) tako i za ostale. Vidit ćemo na što će ovo izać... baš me zanima.  :)
Q6600 -OCC, 8gb ddr2 mushkin, 4870 512mb OCC, 2x640gb seagate raid 0, DFI P45-T2RS MB, Antec p182 kućište
15 godina
offline
RE: Japanski svemirski lift
the_tux kaže...

U pravu ste ljudi (DrNasty i virtualAThome), ubrzao sam za zakljućcima. Samo da li dizanje čovjeka u takvom liftu ima kakve nuspojave? Kakva je sigurnost takvoga lifta?

 Pa čoveče to su japanci. Ako oni i to uspiju napraviti (ako ne oni , onda neće nitko) sigurno neće slati gore ljude, ako misle da je nesigurno, to je jedno, a drugo sigurno se neće gore uspinjati brzinom svijetlosti, a dekompresijske komore su danas jako lako za napraviti, tako da mislim da promjena u tlaku  neće imati utjecaja. A prednosti da imamo nešto takvo na planeti zemlji su enormne. Ona nacija koja prva to napravi sigurno će u budućnosti biti veleposlanik zemlje u svemiru jer izgradnja brodova i njihov daljnji put u svemir će biti nekoliko desetaka puta lakši. Inače sam enormno veseo što će to biti Japanci a ne Amerikanci. Da odu Amerikanci na neki drugi planet najvjerojatnije bi ih sve poubijali (jer možda izgledaju drugaćije od njih i imaju velike brade :) )
Jedan takav lift bi mogao omogućiti da se brodovi rade u svemiru, i da ljudi koji tamo rade imaju umijetnu gravitaciju (koja bi uklonila oko 90 posto problema od kojih pate astronauti).
Neznam za vas, ali mene pomisao na jedan takav uređaj enormno veseli.
AMD Phenom 9500 GA 790x DS4 RAM : 4 GB ATI RADEON 4850
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.9.2008 9:48 (dado2202).
15 godina
offline
RE: Japanski svemirski lift
DrNasty kaže...
klimama kaže...

A ako slučajno "sajla" pukne na vrhu, odnosno 35 kilometara visok lift se sruši na Zemlju, neće biti baš lijep prizor.

 Vrh nije na 35 km, vec na 35.000 km Osmijeh
Niska orbita je na 100 km.
Cisto nagadjanje, ali mislim da ako dodje do prekida na jednom dijelu, donji dio bi stajao usidren na zemlji, dok bi gornji lebdio u orbiti (vjerovatno bi pao ako ne pokrpaju, ali ne odmah).

@ the_tux: Ma putnici bi sigurno koristili svemirska odijela, pa ako i izlete, vjerovatno bi prezivjeli dok ne pruze nekakvu kuku da ih dohvate Osmijeh
Mislim da nebi pao, a ni odletio dalje u svemir, jer bi ga smijestili u geostaconarnu orbitu (ili lagano pomaknutog prema van - da i ako se otkači odleti u svemir, ali lagano), pa se onda uz pomoć nekih integriranih raketica može zadržati u blizini orbite dok se to ne popravi.
AMD Phenom 9500 GA 790x DS4 RAM : 4 GB ATI RADEON 4850
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.9.2008 9:52 (dado2202).
16 godina
offline
RE: Japanski svemirski lift
Za sve koji vole anime = Mobile Suit Gundam 00. Malo off topic lol ali u tom crticu tak nekej postoji. Gore ak naprave panele mogli bi cijeli svijet napajat strujom u beskonačnost. Forza Japan!
15 godina
offline
RE: Japanski svemirski lift
NEW_MAN kaže...
Za sve koji vole anime = Mobile Suit Gundam 00. Malo off topic lol ali u tom crticu tak nekej postoji. Gore ak naprave panele mogli bi cijeli svijet napajat strujom u beskonačnost. Forza Japan!
Jep, živjeli Japanci
AMD Phenom 9500 GA 790x DS4 RAM : 4 GB ATI RADEON 4850
16 godina
neaktivan
offline
Japanski svemirski lift

O ovoj ideji slušam već dosta dugo i bilo bi super da se to ostvari... jedan korak bliže istraživanju svemira...

Μολὼν λαβέ! "Swift as the Wind, Silent as a Forest, Fierce as Fire and Immovable as a Mountain."
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Japanski svemirski lift

A za sto ce vezati taj drugi kraj tog specijalnog uzeta u svemiru?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Japanski svemirski lift
plavooki kaže...

A za sto ce vezati taj drugi kraj tog specijalnog uzeta u svemiru?

 Koji drugi kraj. Misliš u svemiru?? Pa mogu ga vezati za bilo što. Svemirska postaja, solarne ćelije, brod...
AMD Phenom 9500 GA 790x DS4 RAM : 4 GB ATI RADEON 4850
16 godina
neaktivan
offline
RE: Japanski svemirski lift

OK. Ali sto drzi tu svemirsku postaju da je recimo kamion na drugom kraju na zemlji ne povuce skupa sa svim tim kabelom prema zemlji gdje ce gravitacija uciniti svoje, dakle povuci i taj satelit na kraju uzeta i kompletno 35k dugo uze natrag na zemlju? Hocu reci, teret koji na zemlji mogu pomaknuti samo strojevi, astronauti u svemiru pomicu svojim rukama, pa mi nije jasno koja sila ce drzati cijelu tezinu kabela + tereta?

15 godina
offline
RE: Japanski svemirski lift
plavooki kaže...

OK. Ali sto drzi tu svemirsku postaju da je recimo kamion na drugom kraju na zemlji ne povuce skupa sa svim tim kabelom prema zemlji gdje ce gravitacija uciniti svoje, dakle povuci i taj satelit na kraju uzeta i kompletno 35k dugo uze natrag na zemlju? Hocu reci, teret koji na zemlji mogu pomaknuti samo strojevi, astronauti u svemiru pomicu svojim rukama, pa mi nije jasno koja sila ce drzati cijelu tezinu kabela + tereta?

 Pa ovako, uzmi si olovku i na nju zaveži neki konac, nakon toga na drugi kraj olovke zaveži neki predmet i vrti olovku. I onda mi reci kamo ti ide taj predmet (dobro jedino ako ti se konac mota oko olovke onda to ne vrijedi, ali olovka i zemlja nisu istog oblika). Po nekom zdravom razumu (fizika itd.) bi trebao predmet se odmicati od olovke i samo ga konopac drži da ne odleti. Ne?? Ili se ja varam ??
AMD Phenom 9500 GA 790x DS4 RAM : 4 GB ATI RADEON 4850
15 godina
offline
Japanski svemirski lift

Nikad se nisam bavio tim računicama ili nešto slično, ali mislim da se dade izračunati koja bi bila najveća dopuštena masa koja bi se gibala po tom kablu a da ne povuče ovo dolje, s obzirom na centrifugalnu silu (mislim da se tako zove) silu koja se javlja prilikom okretanja zemlje oko svoje osi.

 

Neznam nisam se bavio fizikom toliko, to je samo moje logičko razmišljanje o tome

AMD Phenom 9500 GA 790x DS4 RAM : 4 GB ATI RADEON 4850
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Japanski svemirski lift

No da zaključim, evo našao ovo na netu, pa sve koje više zanima o toj temi, mogu si malo pogledati na ovoj stranici

 

Svemirsko dizalo

AMD Phenom 9500 GA 790x DS4 RAM : 4 GB ATI RADEON 4850
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
RE: Japanski svemirski lift

Da, radi se o centrifugalnoj sili. Ista sila koja drzi satelite u orbiti. Medjutim ta sila ovisi o masi tijela na kraju uzeta i brzini vrtnje. Brzina vrtnje je u ovom slucaju definirana i ne smije se mjenjati. Dakle ista kao i rotacija zemlje. Pa me zanima kolika masa tijela na kraju uzeta 35k km iznad zemlje mora biti da drzi cijelu masu kabela + nekog tereta? Nekako mi se cini da to nije masa satelita ili svemirskog broda danasnjice.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Japanski svemirski lift

Hvala Dado.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice