Bankomati na Windowsima XP

poruka: 41
|
čitano: 8.517
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Bankomati na Windowsima XP".
12 godina
protjeran
offline
Bankomati na Windowsima XP

A joooj, predlazem da se osnuje neki dobrotvorni fond di mozemo uplacivat donacije za spas banaka jer ipak je to spasavanje trend zadnjih petanestak godina.

Uistinu bi bila steta da menadzeri istih ostanu bez svojih bonusa.

Kao što potpuno ne poznajemo čovjeka ako imamo samo predodžbu o njegovoj vanjštini, tako ne poznajemo ni svijet koji nas okružuje ako o njemu znamo samo ono što nam objavljuju fizička osjet
Moj PC  
21 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Bankomati na Windowsima XP

Zar bankomati nisu spojeni samo na bančin intranet i prilično im je svejedno koji OS koriste? (A i u čemu je uopće problem, ako će veliki broj banaka ionako na vrijeme platiti produženje? ... a preostali mali broj, valjda ona trećina, nadograditi...)

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Bankomati na Windowsima XP
DigiMagic kaže...

Zar bankomati nisu spojeni samo na bančin intranet i prilično im je svejedno koji OS koriste? (A i u čemu je uopće problem, ako će veliki broj banaka ionako na vrijeme platiti produženje? ... a preostali mali broj, valjda ona trećina, nadograditi...)

 

imaju i bankomati vanjske inpute.. valjda bi se preko toga dalo nešto napraviti (teoretski jel..)..

 

ZET-ovi aparati u tramvajima i busevima također imaju XP, možda nek hakira sustav za free ride 

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
12 godina
neaktivan
offline
Bankomati na Windowsima XP

Na ovu temu, slika od prije par dana:

 

http://instagram.com/p/laspr1phzX/

 

:P

Moj PC  
12 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Bankomati na Windowsima XP
Ogromna svota za produljenje podrške - a bankama to nije ništa...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Bankomati na Windowsima XP
tripl3 kaže...

Na ovu temu, slika od prije par dana:

 

http://instagram.com/p/laspr1phzX/

 

:P

To nije nužno greška do operativnog sustava.

Xanzzu jer je danas teško biti orginalan.
16 godina
offline
Bankomati na Windowsima XP

Ma kod nas ima bankomata i s Win98, pa se ne zamaraju niti s tim. Kod nas se problemi rješavaju nakon što dođe problema, rijetko kada prije. A kad problem nastane, krivi su informatičari (osim ako nemaju pismeni trag o upozorenju na probleme) i problem se treba riješiti jučer.

 
6 0 hvala 0
14 godina
offline
Bankomati na Windowsima XP

Haha eto prilike za Microsoft da održi još neko vrijeme Win XP na živutu {#}

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Bankomati na Windowsima XP

Jedino što meni pada na pamet da bi se moglo sa bankomatom je da se napravi "spešl" kartica koja kad ju reader pročita, kod na njoj (koji btw mora stati na poprilično ograničeni prostor) napravi nešto što nebi smio.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Bankomati na Windowsima XP

Mogu li prastarii bankomati koji koriste win XP podnjeti instalaciju na Sedmicu {#}

15 godina
offline
Bankomati na Windowsima XP

A zasto nece biti nadogradjeni na windows 8 umjesto windows 7 kad je osmica tako dobra? {#}

 
1 4 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Bankomati na Windowsima XP
Master Infirmiy kaže...

Mogu li prastarii bankomati koji koriste win XP podnjeti instalaciju na Sedmicu {#}

Vjerojatno ne mogu. Ali zato MS ima "genijalan" savjet: napustite XP, a ako vam hardver ne zadovoljava minimalnu konfiguraciju za Win 8,

kupite novo računalo. Uvijek iznova me razveseli ta rečenica.

15 godina
offline
Bankomati na Windowsima XP

da su otpočetka na linuxu (distra npr. bankomint {#}) sad im se to ne bi događalo. ali ni prije.  niti ikad. tko im kriv kaj z vragom tikve sade. {#}

Moj PC  
4 4 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Bankomati na Windowsima XP
Sum_of_all_fears kaže...

Jedino što meni pada na pamet da bi se moglo sa bankomatom je da se napravi "spešl" kartica koja kad ju reader pročita, kod na njoj (koji btw mora stati na poprilično ograničeni prostor) napravi nešto što nebi smio.

Xp, sedmica, osmica ... svi su oni podlozni skimmingu a to je ono sto kojekakve ekipice ovih dana rade ...

 

 

Ako recenicu pocinjes sa ''znači'' - automatski smatram da si idiot!
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.3.2014 16:40 (Bastardo).
11 godina
neaktivan
offline
Bankomati na Windowsima XP

Tipično za NCR bankomate je Win XP, a koristi i Zagrebačka banka: http://www.ncr.com/

 

Na Rudešu bankomat kod Zagrebačke banke je bio i OS/2, osobno sam vidio kad su ga rastavljali i nadograđivali: informativna slika

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.3.2014 17:06 (marin_sagovac).
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Bankomati na Windowsima XP
Bastardo kaže...
Sum_of_all_fears kaže...

Jedino što meni pada na pamet da bi se moglo sa bankomatom je da se napravi "spešl" kartica koja kad ju reader pročita, kod na njoj (koji btw mora stati na poprilično ograničeni prostor) napravi nešto što nebi smio.

Xp, sedmica, osmica ... svi su oni podlozni skimmingu a to je ono sto kojekakve ekipice ovih dana rade ...

 

 

Divno kada se ljudi prave pametni, a daleko su od toga (da ne kažem nešto drugo). To što si ti postao nema nikakve veze s OS-om.

14 godina
offline
Bankomati na Windowsima XP

Sada neka plaćaju masno produženu podršku kada se na vrijeme nisu maknuli sa kako dobro napisano prastarog OS-a.

 

Svaka škola košta.

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Bankomati na Windowsima XP

Zar je na bankomatima Microsoftova podrška uopće bitna? I ovako nisu spojeni na Internet, sumnjam da ih često updateaju s Microsoftovim patchevima, a nije da će preko noći postati ranjivi na sve.

While some see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.---R.I.P S.J.|||Minecraft: njofra|BF3: nj0fra
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Bankomati na Windowsima XP
Bastardo kaže...

Xp, sedmica, osmica ... svi su oni podlozni skimmingu a to je ono sto kojekakve ekipice ovih dana rade ...

 

 

{#} Da ,a bankomati sa Linuxom (ili OS X-om) imaju ugrađene lasere koji štite bankomat i odmah sprže skimmera ,prije nego postavi svoju ''opremu''?! {#}

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.3.2014 18:25 (kizo2703).
13 godina
offline
Re: Bankomati na Windowsima XP
Ne shvaćam zašto uopće windowsi u bankomatima,koda to sve linux nemože odraditi,a besplatno je
robimarko@gmail.com
11 godina
neaktivan
offline
Bankomati na Windowsima XP

Zato što tvrtka NCR koristi Windows Embedded a ima ih preko 500 000 ATM- a u svijetu sa Win XP Embedded OS-om (doduše ne svi već samo neki od njih ima i OS/2).

Microsoft je upozorio korisnike Win XP Embedded  na ATM-u radi povećanog rizika korištenja ovog sustava, no čak i NCR je savjetovao da pređu na Win 7 međutim vjerojatno zbog hardverskih zahtjeva to nije bilo moguće niti onda riješiti a jednim dijelom je tu bila potrebna dodatne financije kako bi se nadogradio trenutni ATM. Ono što se može pretpostaviti je da se ne isplati nadograđivati hardver već vjerojatno uzeti kompletni novi ATM ili novo računalo nego mijenjati dio.

Zato NCR preporučuje kao najbolji način da se samo nadograđuje (što se i navodi na stranici) te se oslanja na sigurnost u intranet mreži. Microsoftu je tj. NCR bitna koleracija dodatne zarade na Win7/8 iako sadašnji Win XP Embedded ne iziskuje potrebu za novim sustavom budući da radi na intranet mreži i otvoreni su portovi samo za potrebe ATM-a.

Vjerujem da čak neke podatke prebacuju sa starim COM portom pa nisam siguran kako to radi danas sa dodatnom terminalnom opremom.

NCR je nudio Windows 7 još onda kao nadogradnju, i to još 2008. godine: Core2Duo, 2 GB RAM-a za potrebe ATM-a međutim zahtjeva dodatne licence od Microsofta pa je investicija vjerojatno neisplativa za banke i velikim razmjerom ROI-a.

Čak su u nekim NCR ATM-u nudili dualni OS radi lakše konverzije sa XP na Win7 - "mixed XP and Win7 estates".

Vjerojatno, sada u recesiji i banke  osjećaju financijski "gubitak"  pa se lakše oslanjaju na sadašnje stanje uz nadogradnje, popravke i backup sustava nego migracijom na novi OS. Treba pričekat još koju godinu-dvije dok se sve službeno ne odluče što s tim a možda i pregovori sa NCR-om još traju.
mixed XP and Windows 7 ATM estates

Moj PC  
2 0 hvala 2
11 godina
neaktivan
offline
Re: Bankomati na Windowsima XP
kizo2703 kaže...
Bastardo kaže...

Xp, sedmica, osmica ... svi su oni podlozni skimmingu a to je ono sto kojekakve ekipice ovih dana rade ...

 

 

{#} Da ,a bankomati sa Linuxom (ili OS X-om) imaju ugrađene lasere koji štite bankomat i odmah sprže skimmera ,prije nego postavi svoju ''opremu''?! {#}

Bas sam ispao budala i seljak jer sam mislio da post govori samo o bankomatima na XP-u i prelasku na moderniji MS operativni sustav. Drago mi je da si me ti educirao da postoji jos operativnih sustava koji ne poticu iz Redmonda. Hvala ti :)

Fora je kako si mi "natrljao usi" tvojim poznavanjem bankomata. Vidim da spadas i u upucenije, one kojima se odaju stvari koje drugi ne znaju jer ti imas podatak da bankomati vrte os X a mi smrtnici tih saznanja nemamo.

Ako recenicu pocinjes sa ''znači'' - automatski smatram da si idiot!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Bankomati na Windowsima XP
Bastardo kaže...

Bas sam ispao budala i seljak jer sam mislio da post govori samo o bankomatima na XP-u i prelasku na moderniji MS operativni sustav. Drago mi je da si me ti educirao da postoji jos operativnih sustava koji ne poticu iz Redmonda. Hvala ti :)

Fora je kako si mi "natrljao usi" tvojim poznavanjem bankomata. Vidim da spadas i u upucenije, one kojima se odaju stvari koje drugi ne znaju jer ti imas podatak da bankomati vrte os X a mi smrtnici tih saznanja nemamo.

To su tvoje riječi. {#}

 

Kod skimminga ,uopće nije bitno koji se OS vrti na bankomatu ,pošto nijedan neće spasiti žrtve - to je poanta.

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
15 godina
neaktivan
offline
Re: Bankomati na Windowsima XP
Oldy kaže...

Sada neka plaćaju masno produženu podršku kada se na vrijeme nisu maknuli sa kako dobro napisano prastarog OS-a.

 

Svaka škola košta.

Mislis da nam to nece naplatiti kroz koristenje kartica i razne naknade?

Kako god se ovo zavrsi opet cemo ga mi, krajnji korisnici, primiti bez vazelina!

12 godina
neaktivan
offline
Bankomati na Windowsima XP

Zašto jednostavno nebi prešli na besplatan operativni sistem npr linux koji je puno sigurniji i stabilniji što je vrlo bitno jer znamo kako je xp nestabilan kad ga drzimo cijeli dan upaljen i moramo ga restartirat i to također vrijedi za bankomate koji non stop neke probleme rade i onda ga ovi zaštitari moraju popravljati, a problem je u 99 % slučajeva u operativnom sistemu jer postane nestabilan i mora ga se resetirat. Za linux znamo koliko je stabilan, 99% servera i superračunala ga koriste baš zbog stabilnosti i sigurnosti, i također ima manje hardverske zahtjeve znači ne moraju kupovati nove komponente za bankomate dok prelaskom na noviji windows morali bi i komponente nove kupovati jer ove trenutne jedva pokreću i xp.

Nije bogat onaj koji nema, nego onaj koji ima
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.3.2014 22:51 (Shockwave).
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Bankomati na Windowsima XP
Shockwave kaže...

Zašto jednostavno nebi prešli na besplatan operativni sistem npr linux koji je puno sigurniji i stabilniji što je vrlo bitno jer znamo kako je xp nestabilan kad ga drzimo cijeli dan upaljen i moramo ga restartirat i to također vrijedi za bankomate koji non stop neke probleme rade i onda ga ovi zaštitari moraju popravljati, a problem je u 99 % slučajeva u operativnom sistemu jer postane nestabilan i mora ga se resetirat. Za linux znamo koliko je stabilan, 99% servera i superračunala ga koriste baš zbog stabilnosti i sigurnosti, i također ima manje hardverske zahtjeve znači ne moraju kupovati nove komponente za bankomate dok prelaskom na noviji windows morali bi i komponente nove kupovati jer ove trenutne jedva pokreću i xp.

XP koji kućni korisnici koriste i ovaj na bankomatima se ne mogu uspoređivati. Vjerojatno se radi o posebnoj verziji XP-a kao što je gore već spomenuto.

13 godina
offline
Re: Bankomati na Windowsima XP
Pa nemožeš XP nikako dovesti u stanje slično linuxu.
Vjerovatno proizvođači bankomata imaju neki deal sa Microsoftom,inače ne vidim razlog za XP
robimarko@gmail.com
15 godina
neaktivan
offline
Re: Bankomati na Windowsima XP
Shockwave kaže...

Za linux znamo koliko je stabilan, 99% servera i superračunala ga koriste baš zbog stabilnosti i sigurnosti, i također ima manje hardverske zahtjeve znači ne moraju kupovati nove komponente za bankomate dok prelaskom na noviji windows morali bi i komponente nove kupovati jer ove trenutne jedva pokreću i xp.

Za komercijalno korištenje i Linux moraš platiti. A da ne pričamo o cijenama održavanja.

 

XP koji ti poznaješ ,i onaj koji pokreće bankomate su nebo i zemlja.

Sil kaže...

XP koji kućni korisnici koriste i ovaj na bankomatima se ne mogu uspoređivati. Vjerojatno se radi o posebnoj verziji XP-a kao što je gore već spomenuto.

Na bankomatima (i drugim uređajima) se koristi Windows Embedded ,koji s klijentskom verzijom dijeli samo ime.

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.3.2014 23:47 (kizo2703).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Bankomati na Windowsima XP
kizo2703 kaže...
Shockwave kaže...

Za linux znamo koliko je stabilan, 99% servera i superračunala ga koriste baš zbog stabilnosti i sigurnosti, i također ima manje hardverske zahtjeve znači ne moraju kupovati nove komponente za bankomate dok prelaskom na noviji windows morali bi i komponente nove kupovati jer ove trenutne jedva pokreću i xp.

Za komercijalno korištenje i Linux moraš platiti. A da ne pričamo o cijenama održavanja.

 

XP koji ti poznaješ ,i onaj koji pokreće bankomate su nebo i zemlja.

Sil kaže...

XP koji kućni korisnici koriste i ovaj na bankomatima se ne mogu uspoređivati. Vjerojatno se radi o posebnoj verziji XP-a kao što je gore već spomenuto.

Na bankomatima (i drugim uređajima) se koristi Windows Embedded ,koji s klijentskom verzijom dijeli samo ime.

I za komercijalno korištenje je linux puno jeftiniji i uz tu jeftiniju cijenu još dobiješ puno bolju stabilnost i sigurnost, a kad već govoriš o cijenama održavanja šta misliš koliko košta stalno slati ljude da restatiraju bankomat jer je xp zaštekao??

Nije bogat onaj koji nema, nego onaj koji ima
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.3.2014 2:32 (Shockwave).
16 godina
offline
Re: Bankomati na Windowsima XP
DigiMagic kaže...

Zar bankomati nisu spojeni samo na bančin intranet i prilično im je svejedno koji OS koriste?

 

Jesu, zato migracija s XP na nešto novije i nije obavezna.

dd.inc kaže...

Ma kod nas ima bankomata i s Win98, pa se ne zamaraju niti s tim.

Win98 nije nikad bio u ozbiljnom pogonu jer nije certificiran za to. Bio je OS/2 i nakon toga XP.

Shockwave kaže...

I za komercijalno korištenje je linux puno jeftiniji i uz tu jeftiniju cijenu još dobiješ puno bolju stabilnost i sigurnost, a kad već govoriš o cijenama održavanja šta misliš koliko košta stalno slati ljude da restatiraju bankomat jer je xp zaštekao??

Za komercijalnu upotrebu linux je znatno skuplji i nije certificiran.

Inače, XP je ekstremno stabilan na bankomatima i nema "zaštekavanja".

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice