Ninja-molekula uništava superbakterije

poruka: 64
|
čitano: 11.420
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Ninja-molekula uništava superbakterije".
8 godina
offline
Re: Ninja-molekula uništava superbakterije
ddarknessfairyy kaže...

Nisam se našla uvrijeđena(da žensko sam ako ti do sad po mom pisanju u ženskom licu to nije jasno) već ti ne razumiješ pojam "nečega što je nastalo u bolnici". U bolnici nastaju namjerno uzgojene bakterije, virusi i sve ostale živine ako je nešto mutiralo u čovjeku onda nije uzgojeno u bolnici. Da si napisao da je zaraza MRSA bakterijom najveća u bolnici nebi ti ni riječi napisala, kao što nisam napisala ni riječi na komentare na prvoj stranici iako je bilo stvari s kojima se ne slažem. Ali kada ideš pisati kako je MRSA nastala u bolnici i to je krivica lječničke nehigijene e pa sorry ali to su kao što sam ih i na početku nazvala laprdanja.

I molit ću te lijepo ako nisi u stanju diskutirati bez patetike i upakiranog vrijeđanja da se istog ostaviš, jer ja sa takvim korisnicima kao što već dobar dio forumaša zna ne diskutiram.

 Meni je zasmetalo što si tek u naknadnom editu dodala citat i odgovor na moju poruku; teme pratim tako da skočim na nepročitano a ovo sam slučajno naknadno vidio. Zato je to bezveze, ostajem pri tom mišljenju

 

Nigdje nisam napisao da je MRSA ili bilo što drugo nastalo u bolnici/zdravstvenoj ustanovi zbog nehigijene, dapače napisao sam to u kontekstu gotovo isključivo bolničkog korištenja antibiotika meticilina nakon što si ti krenula sa postocima nositelja SA, zločestim pacijentima i još gorim njihovim posjetiteljima. A ti si u takvom uvjerenju meni odgovorila da laprdam. Tako da odnosa prema kolegama forumašima što se tiče, prvo kreni od sebe. MRSA i tata SA su postali problem zbog manjka znanosti, a ostat će to tako dugo dok bolničko osoblje ne pristane na rigoroznu higijenu tamo gdje je potrebno. 

 

U vezi toga, kod nas je provedena jedna studija prije par godina - sve bolnice su dobile upit što poduzimaju po pitanju kontrole bolničkih infekcija. Studija je, inače, puna hvalospjeva, karijere se ne grade gaženjem po koljenima, ali između redaka piše ovo: Pola bolnica uopće nije imalo plan kontrole bolničkih infekcija, a kamoli u praksi proveden protokol, ali SVI, baš svi su imali u primjeni protokol u postupanju kod ubodnih incidenata (na štetu osoblja, misli se), sve osoblje je procijepljeno protiv najvažnijih zaraznih bolesti. Dakle, postoji vrlo velika razlika između onoga što će prosječni liječni-k/ca/sestra/čistačica odnosno uprava prosječne bolnice učiniti za sebe i svoje i onoga što bi zapravo trebala raditi i za što je plaćena.

Ja rekoh
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ninja-molekula uništava superbakterije
Znanost je za mrsu kriva koliko i za to što ne može izliječiti čovjeka koji je pao s desetog kata. Uvijek će biti neizlječivih stanja.

Što se higijene tiče, tu se (kao i u drugim stvarima) gleda cost/benefit omjer. Pojačana higijena bi vjerojatno spriječila ili smanjila pojavu, ali bi dosta koštala, a financijska sredstva su fiksna, pa je teško opravdati zapošljavanje dodatnih čistaćica ili sestara, a otpuštanje doktora ili nenabavku lijekova i aparata, pogotovo u bolnicama u kojima nema problema s tom bakterijom (a sutra može biti).

Teško je reći koliko higijene je nužno sve dok se ne dogodi sranje, tek onda znaš da je bilo premalo. A nikome ne bi odgovaralo da se recimo zabrane posjete, što je najjeftinija mjera.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
8 godina
offline
Re: Ninja-molekula uništava superbakterije
Visak kaže...
Znanost je za mrsu kriva koliko i za to što ne može izliječiti čovjeka koji je pao s desetog kata. Uvijek će biti neizlječivih stanja.

Što se higijene tiče, tu se (kao i u drugim stvarima) gleda cost/benefit omjer. Pojačana higijena bi vjerojatno spriječila ili smanjila pojavu, ali bi dosta koštala, a financijska sredstva su fiksna, pa je teško opravdati zapošljavanje dodatnih čistaćica ili sestara, a otpuštanje doktora ili nenabavku lijekova i aparata, pogotovo u bolnicama u kojima nema problema s tom bakterijom (a sutra može biti).

Teško je reći koliko higijene je nužno sve dok se ne dogodi sranje, tek onda znaš da je bilo premalo. A nikome ne bi odgovaralo da se recimo zabrane posjete, što je najjeftinija mjera.

 Znanosti što se tiče, odnosno manjka znanosti, itekako je kriva. Kad je znanost odradila svoje, došle su preporuke kada se smiju/trebaju davati određeni antibiotici. Znaš li da je davanje antibiotika širokog spektra najveći pojedinačni faktor rizika za dobivanje bolničke infekcije?

 

Naravno da je novac problem. Ali najviše infekcija je u intenzivnoj skrbi koja je ujedno i najskuplja. Infekcije znatno produžavaju boravak što enormno podiže troškove. Glavni razlog zašto su pojedine bolnice u Americi kad još i nije bilo javnog pritiska zbog bolničkih infekcija, uspješno uvele obavezni screening na MRSAu i ostale procedure je upravo cost-benefit omjer. 20 dolara za test i još par dolara za higijenski pribor, a dan liječenja na intenzivnoj više nego što je potrebno košta po 10-15 tisuća i ide na teret bolnice.

 

Posjete kao takve nisu uopće velik problem. Intenzivna skrb gdje je najviše infekcija ionako ima vrlo ograničene ili nepostojeće posjete, a što je zanimljivo rizik zaraze je proporcionalno povezan s invazivnim procedurama, odnosno kateterizacijom, kanilom, umjetnim plućima. I gdje su poradili na tome, infekcije su otišle dolje za fu...ing 80%, dakle smanjile su se ogromnih PET puta. Čisti higijenski propust, dobrim dijelom i iz neznanja. Kateter u mjehuru je tu najčešće radi komocije osoblja ili uštede na radnoj snazi ili oboje, vrlo često se može bez njega.

Ja rekoh
16 godina
suspendiran
offline
Re: Ninja-molekula uništava superbakterije
Feudalac kaže...

 Znanosti što se tiče, odnosno manjka znanosti, itekako je kriva. Kad je znanost odradila svoje, došle su preporuke kada se smiju/trebaju davati određeni antibiotici. Znaš li da je davanje antibiotika širokog spektra najveći pojedinačni faktor rizika za dobivanje bolničke infekcije?

 

 Što se tiče inih priča o kljukanju životnja antibioticima zbog kojih su bakterije postale rezistentne i ostalo što se ovdje naširoko raspravljalo, to je zanimljiv primjer fenomena filtriranja vijesti: Prvo, mi smo očito copy paste konzumenti jer uglavnom takve vijesti dobijamo prevedene sa američkih portala i nektritički ih uzimamo pod svoje, drugo - ljudi prirodno daleko pažljivije prate članke iz kojih vrišti "opasnost, šokantno, zastrašujuće.." a objektivnost ne doživljavaju ili negiraju ako se ne uklapa u prvo. 
u tom svjetlu evo možda nekoga umiri: http://www.vecernji.hr/hrvatska/antibiotici-u-piletini-hrvatski-proizvodaci-tvrde-ne-i-kod-nas-962390

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.9.2016 18:34 (overhaul).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice