Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

poruka: 859
|
čitano: 134.913
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr".
8 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Sto se tiče kuće g razreda u pravu si, to dvoje bas i ne idu skupa, ali odekud se mora i početi. S našom prosječnom kilometražom na takvom automobilu bi se štedilo nekakvih 700 800 litara goriva dok se na kući može usparati i dvije tisuće litara po godini. S druge strane u tijeku projekt energetske obnove, ljudi masovno stavljaju stiropor fasade, mijenjaju stolariju Itd, čak se i dosta kolektora ugrađuje tako da će situacija kroz 15-takgodina biti takva da će većina objekata biti barem c kategorija, uz vjerojatno povelik broj objekata na granici b i a, ja recimo imam kuću koja je na granici pasivne, jedino sto mi se čini pretjerano u ekonomskom smislu je prisilna mehanička ventilacija s povratom topline koja je nužnost u tom slučaju. I nije me koštala ništa vise od obične, odlučio sam se na razvod toplog zraka i na tome uštedio vise nego dovoljno za dodatnu izolaciju i bolju stolariju. Tako da može se već sada, ali trebadosta mozgati i ne slušati bas apologete energetske ucinkovitosti
Ja rekoh
16 godina
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

Kod nas čovjek ne može kupiti novi automobil, kod nas čovjek nema para za razliku novaca do automatika... Nema automobila na struju još 1000 godina u RH.

Boris_CRO (War thunder, il2 Sturmovik, Steam account)
 
1 1 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

Kina proizvede više baterija, solarnih panela i proda više el. automobila, nego sve ostale zemlje svijeta zajedno, ali rođo je genije&vizionar i izranja iz svake paštete na dnevnoj bazi. 

 

Jedina sila koja može pokrenuti globalnu revoluciju je Kina, a ne tamo neki rođo iz Amerike ili EU birokrati.

 

 

 

 

 

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
0 1 hvala 0
16 godina
online
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Visak kaže...
Old Iggy kaže...

Ne znaju da imaju problem? Jok. Npr. Englezi ili Nijemci.

Kod nas uopće ne postoji tijelo koje bi krenulo s regulacijom, kamoli investiralo.

 Na tvom prvom linku kažu da će sadašnja mreža biti u problemima 2020. ako se ništa u međuvremenu ne poduzme. Uviđaš li koliko je to daleko od tvoje katastrofične interpretacije?

 

A National Grid spokesman said: “Growing use of solar power and electric cars will change the way the energy system is managed, but National Grid has been consistently dealing with evolution in the energy sector for decades, and these latest changes also present great opportunities.

 

Da, trebat će nešto uložiti, ali očito vlasnici elektro mreže to ne vide kao problem, već logično kao priliku za zaradom.

 

Svim zemljama u EU će sadašnja mreža biti u problemima ako se ozbiljno krene s EV. I vide to kao problem.

Problem je investicija, nemaš dediciranog investitora i nemaš mogućnosti ozbiljnog kretanja u to bez načina kako investitora potaknuti, zaštiti investiciju i profit.

U RH je još i gore (posebno u velikim gradovima) koji praktički trenutno s elektrodistribucijom imaju probleme, EV punionice su do sada bile više reklamno nego investicijski građene.

Mandor kaže...
ihush kaže...
Mandor kaže...
..filtrirati na jednom mjestu na velikoj skali i to je opet jeftinije ili učinkovitije.

 -da, dok ne gledaš bigpicture, bateriju. Tad ti ovo jeftinije postane dvostruko skuplje, učinkovitost (razliku) pojede transport.

 

Pa hajde da gledamo "big picture".

Električni automobili nemaju cilindre, klipove, karike, zupčasto remenje, ventile, bregaste osovine, olovne baterije, elektropokretač motora, alternator, ulje u motoru, mjenjač brzina, ulje u mjenjaču, filter zraka, filter ulja, filter goriva, lambda sondu, senzor protoka zraka, senzor radilice, injektore, visokotlačnu pumpu, maf senzor, filter čestica, lonce/cijevi ispušnog sustava,... To su sve dijelovi koji se redovito mijenjaju ili se kvare. Moraju se proizvesti, reciklirati, zbrinuti, biti dostupni na svim tržištima spremni za zamjenu. A koliko je vijek trajanja električnih motora? Električni auto sve ovo i više nema pa ima bateriju. Vau nije savršen, ali sad da je to toliki problem, nije.

Big picture, koja je cijena zdravlja? Auti zagađuju i uzrokuju bolesti. Koliko ti vrijedi život i koje su cijene liječenja?

Vozila do deset godina starosti praktički imaju potrebu mijenjanja ulja i filtera plus veliki servis svkih minimalno pet, nekad i više godina. U odnosu na EV i promjenu baterija je cifra urnebesno mala, da ne govorimo da je po današnjim cijenama tih deset godina pokriveno (uz cijenu i goriva) samom nabavom vozila.

Sve ostalo je već odavno organizirano, u odnosu na EV.

Cijena zdravlja je cijena komocije. Želiš zdravlje? Odeš čuvati ovce po Velebitu, ne treba ti ni vozilo.

8 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Investiranje u punionice je trenutno rizik jer nitko ne zna sa stopostotnom sigurnošću hoće li se el. automobili primiti ili ne. U užem smislu, sama punionica nivoa 2 dakle 220 V nije posebno skupa, tipa 2000 eura komad plus instalacija, najjednostavnija varijanta za garaže je 5-6 tisuća za jednu utičnici plus dvije tisuće po svakoj sljedećoj u bloku
Ja rekoh
16 godina
online
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Mandor kaže...
Old Iggy kaže...

Vozila do deset godina starosti praktički imaju potrebu mijenjanja ulja i filtera plus veliki servis svkih minimalno pet, nekad i više godina. U odnosu na EV i promjenu baterija je cifra urnebesno mala, da ne govorimo da je po današnjim cijenama tih deset godina pokriveno (uz cijenu i goriva) samom nabavom vozila.

 

Cijena zdravlja je cijena komocije. Želiš zdravlje? Odeš čuvati ovce po Velebitu, ne treba ti ni vozilo.

 

Prosječna starost vozila u hrvatskoj je 13 godina.

 

Zar ja nemam pravo na zdravlje ako ne živim na Velebitu?  Kako možeš biti takvo smeće i reći tako nešto???

Upravo ta starost je savršen primjer zašto smo tako daleko od EV vozila.

Ako želiš čist zrak, moraš otići iz gradova. Promet je samo dio problema, (srećom) imamo u RH čist zrak jer smo (nesrećom) izgubili industriju. Nema tu treće opcije, bio ja smeće ili ne.

 
6 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Naravno da postoji treća opcija. To je kao da kažeš da smeće možeš bacati posvuda po gradu, a kome se to ne sviđa neka ide na Velebit.
Jer komocija ima svoju cijenu.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
1 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

Dokle god im radius kretanja ovako slab nista od toga, a da ne govorim o cijeni promjena baterija i poprilicno vecoj tezini vozila, realno najisplatljiviji je plin, gubis oko polovice gepeka (ajmo reci neki prosjecan sedan), dobijes veliki plus na radijusu, dosta je mjesta koja prodaju plin, necekas par sati da ti se napuni, i isplatljiv je za ljude koji prave dosta kilometara, iako mislim da plin skracuje zivotni vijek motora, nista nije savrseno, ali i to sto ljudi kazu el auti nisu za obicnog covjeka koji živi u zgradi gradi iz 60tih, po meni to je auto za zenskicu koja zivi u vecem gradu i treba joj autic za shopping, manikuru i kave, nece ici na more snjim i naravno muz u S500 merci koji ce poplacat osnovnu cijenu auta, mozda cak i kucnu solarnu punilicu, i platiti nove baterije za par godina po par tisuca eura ili ga prodat u djelove, bezcjenje.

Moj PC  
1 1 hvala 0
16 godina
online
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Visak kaže...
Naravno da postoji treća opcija. To je kao da kažeš da smeće možeš bacati posvuda po gradu, a kome se to ne sviđa neka ide na Velebit.
Jer komocija ima svoju cijenu.

Zato stavljaš kante za smeće po gradu kako bi poboljšao komociju, ne nosiš na smetlište.

Iliti, zadržiš komociju, ne stavljaš prevelike prepreke pred prosječnog korisnika i to sve za nisku cijenu, koja je pak pokrivena u cijeni odvoza otpada.

To kod EV ne postoji ni u jednom segmentu.

8 godina
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

kao prvo, 95% onih koji ovdje svršavaju na e-auto i Muskove poslanice će u idućih par godina dat galiću za pravo. njihov slijedeći auto neće biti električni. onak, u to sam 100% siguran. za preko 15 godina e-auto najranije postaje značajnije zastupljen. moje subjektivno mišljenje bez dokaza.

kao drugo, mala digresija. imam drugi prijedlog. elektični bicikl ili kraće e-bike.

električni bicikl košta od 1500eur na više. običan solidan bajk od 400+eura se nadogradi na električni za oko 1000 eura. domet koji, naravno, ovisi od bateriji, motoru, terenu, težini vozača je ugrubo oko 50ak km. i da je 30km za dnevni komjut (odlazak na posao za one koji ne znaju) je više nego dovoljan. baterija po punjenju pojede čak kunu struje, a puni se bilogdje gdje je 220V i punjač. zamisli znanosti i neprektičnosti. ako se i isprazni, može se pedlirati. zdravije je, kad se već neki brinu o zagađenju benzinaca i sveopćem zdravlju. ali, vidi čuda. većina ljudi i dalje vozi auto na posao i dalje ne pedaliraju električno ili ne, kao što dalje koriste javni prijevoz. pa kako sad to? pričamo o tesli koji košta 40000eura, i svi u ekstazi, a e-biciklić je doslovno nadohvat ruke, pa niš. a gle popis prednosti:

1. trošak energije je nikakav

2. nema registracije

3. nema osiguranja

4. nema "zapeo sam u gužvi"

5. nema tehničkog

5. nema problema s punjenjem

6. nema naplate parkinga

mana:

1. vremenske prilike

2. prevozi jednu osobu, makar minimalno 60% ljudi sami idu autom na posao, pa za odlazak na posao to nije problem.

pa ih, realno, ljudi uopće ne koriste. tu i tamo uglavnom neki entuzijasti. a za gradski komjut dušu dali, pogledati pod prednosti. u čemu je problem? opća ekstaza na e-auto za koji za sada nema infrastrukture i općenito su preskupi, a alternativa u obliku e-bicikla nikome da bi pala na pamet. zato filozofije s kristalnim kuglama ne fali.

uostalom, puno ljudi bi bez problema mogli i običnim biciklom na posao. zdravije je pedalirat nego sjedit za volanom, manje ispušnih plinova, razbudi te ujutro, nabijanje kondicije, neusporedivo manji trošak. ne, to je bezveze. ajmo mi bolje prodavat pamet o benzincima i dizelima. "sami da sjednemo na bicikl?! kajgod, pa nisam lud." i to bi jedno 50ak% ljudi svakodnevno moglo, samo kad bi htjelo. ali ne žele. tko hoće nađe način, tko neće nađe ispriku. jedno 50% njih spada u drugu kategoriju. jednostavije je kenjat o nezdravom benzinu za volanom, nego nešto konkretno poduzet po pitanju zdravlja.

 
4 0 hvala 0
13 godina
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

Pobjegao mi je onaj post s nedostatkom kućnog odgoja pa evo ovako:

 

Imaš li pravo na zdravlje? Nemaš. Što je apsolutno zdravlje? Ako se energija potrebna za pogon EV proizvodi izvan grada, opet to utječe na tvoje zdravlje. Nek ti vjetar donese 1% i nek još 1% dobiješ u hrani koja se proizvodi van gradskih područja opet i EV ima utjecaj na tvoje zdravlje. Možda nešto manje ali zato drugome nešto više.

Kažeš "zašto bi odselio na Velebit?", imam li pravo na zdravlje....? A ima li pravo na zdravlje onaj koji ne živi u gradu? Nije li licemjerno da gradovi u kojima se većina prometa odvija zagađuju područja u kojima prometa nema? Ima li pravo na zdravlje onaj pored čije kuće će nova elektrana biti izgrađena?

Najdraži su mi ovi moralisti "imam li ja pravo". Imaš jednako kao i svak drugi, prevedeno: tko se puno vozi eto mu i zagađenje. Ti bi se vozio a da drugome smrdi? Dapače, gradovi problematiku zagađenja osobnim vozilima mogu itekako smanjiti. 

Jedino rješenje zagađivanja u gradovima, a da se poštuje parola "imam li ja pravo" je zabrana prometa osobnih vozila. To bi uveliko povećalo kapacitete javnog prijevoza, snizilo cijenu, smanjilo potrošnju energije, omogućilo projektiranje parkova na mjestu današnjih parkirališta, smanjilo buku, svjetlosno zagađenje, broj nesreća u prometu... ali ne, ti bi se vozao i vikao "imam li ja pravo" a onoga na Velebitu ko jebe? E nećeš razbojniče!

 
5 1 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Feudalac kaže...
Investiranje u punionice je trenutno rizik jer nitko ne zna sa stopostotnom sigurnošću hoće li se el. automobili primiti ili ne.

I opet, nitko ne zna da li će se el. auti primiti, ali Drago nije u pravu kad kaže da je mala vjerojatnost da će postati mainstream kroz 5 - 10 godina!? 

 

Dakle, izgleda da ova rasprava uopće nije zbog neslaganja, već isključivo zbog različitog perioda gledanja. Svi se slažemo da su problemi za jednoznamenkasti broj godina preveliki, ali par ljudi stalno muti vodu dugoročnim prognozama, iako one inicijalno nisu bile ni tema ove rasprave, niti na toliko duge staze možemo nešto dovoljno precizno prognozirati.

 

Feudalac kaže...
U užem smislu, sama punionica nivoa 2 dakle 220 V nije posebno skupa, tipa 2000 eura komad plus instalacija, najjednostavnija varijanta za garaže je 5-6 tisuća za jednu utičnici plus dvije tisuće po svakoj sljedećoj u bloku

Za takvu investiciju ti treba suglasnost polovice stanara, a ovisno o izvedbi, možda i više. I to samo ako je dovodni kabel dovoljan da izdrži dodatnu snagu i lokalna trafostanica ima dovoljnu rezervu.

 

BlueMax kaže...

Jedino rješenje zagađivanja u gradovima, a da se poštuje parola "imam li ja pravo" je zabrana prometa osobnih vozila. To bi uveliko povećalo kapacitete javnog prijevoza, snizilo cijenu, smanjilo potrošnju energije, omogućilo projektiranje parkova na mjestu današnjih parkirališta, smanjilo buku, svjetlosno zagađenje, broj nesreća u prometu... ali ne, ti bi se vozao i vikao "imam li ja pravo" a onoga na Velebitu ko jebe? E nećeš razbojniče!

Tako je. Meni je trenutno pokaz 380 kn, autobus ide rijetko, za praktički bilo koju lokaciju moram presijedati i voziti se duplo dalje, a automobilom potrošim ispod 300 kn goriva (a isti mi treba redovno van grada, pa ga svakako moram imati).

 

Promet po gradu treba ograničiti na javni prijevoz, ostalima uvesti vinjete, stanarima povoljnije mjesečne vinjete, a stanarima koji imaju privatni parking dodatni popust. Van grada raditi veće garaže koje će biti znatno povoljnije, a ispred kojih će biti okretišta javnog prijevoza. Idealno bi bilo da stanaru bez privatnog parkinga bude jeftinija kombinacija mjesečna u garaži van grada + pokaz od kombinacije mjesečna na uličnom parkingu + vinjeta.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
MrBlc kaže...
..

I opet, nitko ne zna da li će se el. auti primiti, ali Drago nije u pravu kad kaže da je mala vjerojatnost da će postati mainstream kroz 5 - 10 godina!? 

 

..

 -ne, razlikovati EV, hybrid i sl. i (naslov). Kao i period, jer Tesla je tu već 14 godina.. kad će? Musk je .. što?

-ili postoji neki dokaz budućnosti.. pa i tog da će EV biti mainstream i kada.. 5-10-15.. podjseća me na igru skrivača do 100.+, tko se nije skrio, Musk! :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
MrBlc kaže...

 

Feudalac kaže...
U užem smislu, sama punionica nivoa 2 dakle 220 V nije posebno skupa, tipa 2000 eura komad plus instalacija, najjednostavnija varijanta za garaže je 5-6 tisuća za jednu utičnici plus dvije tisuće po svakoj sljedećoj u bloku

Za takvu investiciju ti treba suglasnost polovice stanara, a ovisno o izvedbi, možda i više. I to samo ako je dovodni kabel dovoljan da izdrži dodatnu snagu i lokalna trafostanica ima dovoljnu rezervu.

 

 O ovome sam počeo pisati ali sam izgleda zaboravio pritisnuti "pošalji".

 

Moja zgrada - 10 stanova.

 

Predmet - izmjena brave na ulaznim vratima jer se ista ne može zaključati.

 

Cijena - 750kn s ugradnjom.

 

Dogovor - pola za, pola protiv.

 

Razlozi protiv:

 

- ko vas jebe

- nemam novca

- dvojici je draže da se ne mogu zaključati (jedan teško u noćnim satima pogodi bravu, drugi ne voli tražiti ključ kad nosi brdo vrećica iz dućana.

- ako si ti za, ja sam protiv

- nije me briga, kako većina odluči

- curi mi voda kroz fuge u kupaonici, ne dam ni lipe dok se to ne riješi

...

 

Mogu misliti što bi bilo da netko predloži opremanje garaže punjačima, izmjenu instalacije i dokupnju snage. Da svima pokloniš EV ne bi se mogli dogovoriti a kamoli ako će jedan po jedan kupovati EV.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
ihush kaže...

 -ne, razlikovati EV, hybrid i sl. i (naslov). Kao i period, jer Tesla je tu već 14 godina.. kad će? Musk je .. što?

-ili postoji neki dokaz budućnosti.. pa i tog da će EV biti mainstream i kada.. 5-10-15.. podjseća me na igru skrivača do 100.+, tko se nije skrio, Musk! :))

- ne, razlikovati sažetu informaciju iz naslova i detaljnije pojašnjenje iz članka potkrijepljeno argumentima. Drago jasno navodi da priča o električnim automobilima s baterijama. Hibridi i vozila s gorivnim člancima nisu tema članka.

- ne postoji dokaz budućnosti, ali postoji očekivanje temeljeno na dosadašnjem iskustvu, riješenim problemima i problemima koji preostaju. Preciznost očekivanja eksponencialno opada s vremenskom udaljenošću, a vremenska udaljenost u Draginom članku je relativno kratka - najviše prosječna starost vozila kod prvog vlasnika (jer kupci polovnog sigurno neće kupiti električnog dok ga oni koji kupuje novog ne odluče prodati).

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
neaktivan
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

Može neki link da je Musk rekao da će moj slijedeći auto biti električni?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Crni, ako ja kažem da nitko ne zna hoće li se električni automobili primiti to nikako ne znaci da mislim da se NEĆE primiti sto je Dragina teza. Ja nemam čarobnu kuglu i nikako se ne mogu složiti s tezom onih koji se prave da je imaju a najobičniji su nayseyeri bez imalo volje sagledati sto nova tehnologija donosi i kamo bi to moglo otići. Već sam ranije rekao ovdje na bugu da ev-ovi uz tehnologiju autonomnog upravljanja mogu iz temelja promijeniti osobni transport, cijena i punionice vise ne bi bili pitanje komocije već samo financijska stavka Ubera i slične Taxi službe. To je vrlo disruptivna ideja u koju se ulazu silne milijarde.

Sti se tiče punionica u garažama, krivo ste me shvatili - to je cijena javne instalacije za garaže s naplatom. Kućna garažna instalacija je dostupna već od 300 pa do 1000 i nešto sitno eurića za one koji nemaju dovoljno jak priključak, a žele čak dobiti subvenciju sto je moguće u određenom broju zemalja
Ja rekoh
13 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Feudalac kaže...
Crni, ako ja kažem da nitko ne zna hoće li se električni automobili primiti to nikako ne znaci da mislim da se NEĆE primiti sto je Dragina teza. Ja nemam čarobnu kuglu i nikako se ne mogu složiti s tezom onih koji se prave da je imaju a najobičniji su nayseyeri bez imalo volje sagledati sto nova tehnologija donosi i kamo bi to moglo otići. Već sam ranije rekao ovdje na bugu da ev-ovi uz tehnologiju autonomnog upravljanja mogu iz temelja promijeniti osobni transport, cijena i punionice vise ne bi bili pitanje komocije već samo financijska stavka Ubera i slične Taxi službe. To je vrlo disruptivna ideja u koju se ulazu silne milijarde.

Sti se tiče punionica u garažama, krivo ste me shvatili - to je cijena javne instalacije za garaže s naplatom. Kućna garažna instalacija je dostupna već od 300 pa do 1000 i nešto sitno eurića za one koji nemaju dovoljno jak priključak, a žele čak dobiti subvenciju sto je moguće u određenom broju zemalja

 Dragina teza je točno ono što u naslovu piše. Ja vjerujem kako su električni automobili budućnost a isto tako vjerujem kako ne samo idući nego moja iduća tri neće biti električni.

 

Btw, da malo razveselim pobornike Tesle, danas sam u Makarskoj na parkingu vidio Teslu poljskih tablica. Točnije iz grada Szczecina tj. 1600km udaljenosti. Kakav avanturist :) Jači je od onih što s dušecima krenu za Brač.

16 godina
neaktivan
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

Ja sam danas vidio tipa s tabletom. Izgleda da bi se ti tableti ipak mogli proširiti, iako su stručnjaci na ovom forumu tvrdili da nema šanse jer su nepotrebni i bezveze.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Visak kaže...

Ja sam danas vidio tipa s tabletom. Izgleda da bi se ti tableti ipak mogli proširiti, iako su stručnjaci na ovom forumu tvrdili da nema šanse jer su nepotrebni i bezveze.

- a rasprava-stav o 'x' (temi) ima veze s rezultatima 'y' (teme)?

tableti su u padu, kažu 20%.. no kako je to povezano s Muskom i baterijama, EV? Rade na struju, baterije, ok. Ima još jedna sitnica, tko je kupio tablet prije npr 10 godina? Danas ga možeš kupit na kiosku za šaku kuna. Teslu? Ili ako sam/nisam u pravu za temu x, tad sam i u y.. ili što? :))

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
bruno1026 kaže...

kao prvo, 95% onih koji ovdje svršavaju na e-auto i Muskove poslanice će u idućih par godina dat galiću za pravo. njihov slijedeći auto neće biti električni. onak, u to sam 100% siguran. za preko 15 godina e-auto najranije postaje značajnije zastupljen. moje subjektivno mišljenje bez dokaza.

kao drugo, mala digresija. imam drugi prijedlog. elektični bicikl ili kraće e-bike.

 

 Sve te prednosti ima i običan bicikl. E-bicikl ima smisla jedino na brdovitom terenu ili ako je biciklist mrtav-umoran. Veliki problem je nepostojanje učinkovite i smislene infrastrukture, isprekidane staze kojima ne možeš voziti kontinuirano su sranje. Također tu je i opasnost od krađe i zbog toga biciklom mogu otići jedino kod nekoga (prijatelja, rodbine, ljubavnice...) ali ne mogu u shopping ili na neki događaj. U manjim gradovima je stanje sigurno bolje.
Znam za dosta ljudi koji idu biciklima na posao, neki i e-bikeovima tako da uprkos nedostatcima nije točno da generalno ljudi to ne žele ili ne čine. Ja osobno automobil nekad ne upalim po 10-15 dana, javni prijevoz koristim možda 1-2 puta godišnje, ali bicikl koristim samo za vožnju iz gušta-rekreaciju, a ne commuting.

11 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
bruno1026 kaže...

1. trošak energije je nikakav

2. nema registracije

3. nema osiguranja

4. nema "zapeo sam u gužvi"

5. nema tehničkog

5. nema problema s punjenjem

6. nema naplate parkinga

 

 

7. nema bicikla jer ga je cigo ukrao

13 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Visak kaže...

Ja sam danas vidio tipa s tabletom. Izgleda da bi se ti tableti ipak mogli proširiti, iako su stručnjaci na ovom forumu tvrdili da nema šanse jer su nepotrebni i bezveze.

 Hm, tableti, baš dobar primjer. To su oni uređaji za koje se predviđalo kako će zamijeniti PC a prodaja im pada već nekoliko godina za redom otprilike 15% godišnje? Toliko su potrebni da ja svoga nisam upalio ne pamtim od kad. A nije im trebala nikakva infrastruktura.

Ti vjerojatno spadaš u one stručnjake koji su predviđali kako će tableti osvojiti svijet?

13 godina
neaktivan
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
BlueMax kaže...

 Hm, tableti, baš dobar primjer. To su oni uređaji za koje se predviđalo kako će zamijeniti PC a prodaja im pada već nekoliko godina za redom otprilike 15% godišnje? Toliko su potrebni da ja svoga nisam upalio ne pamtim od kad. A nije im trebala nikakva infrastruktura.

Ti vjerojatno spadaš u one stručnjake koji su predviđali kako će tableti osvojiti svijet?

Krivo, kolega. To su oni ručni radovi, koje bakice vezu da bi ih se stavilo na televizor. Prodaja im pada jer je na djelu zavjera čiji su proizvod sve tanji televizori. Jednostavno ih nemaš na što staviti. Inače ne troše niakakvu energiju osim ljudske.

Stručnjak za odmaganje...
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.10.2017 8:26 (mario.L_hr).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
To da će zamijeniti računala su izmislili novinari, kao i ovo da je Musk rekao da će sutra svi voziti EV, a onda se vi hvatate na takve gluposti i tvrdite da proizvod uopće nema šanse.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
jozef kaže...

 Sve te prednosti ima i običan bicikl. E-bicikl ima smisla jedino na brdovitom terenu ili ako je biciklist mrtav-umoran. Veliki problem je nepostojanje učinkovite i smislene infrastrukture, isprekidane staze kojima ne možeš voziti kontinuirano su sranje. Također tu je i opasnost od krađe i zbog toga biciklom mogu otići jedino kod nekoga (prijatelja, rodbine, ljubavnice...) ali ne mogu u shopping ili na neki događaj. U manjim gradovima je stanje sigurno bolje.
Znam za dosta ljudi koji idu biciklima na posao, neki i e-bikeovima tako da uprkos nedostatcima nije točno da generalno ljudi to ne žele ili ne čine. Ja osobno automobil nekad ne upalim po 10-15 dana, javni prijevoz koristim možda 1-2 puta godišnje, ali bicikl koristim samo za vožnju iz gušta-rekreaciju, a ne commuting.

 sve stoji. sam idem s biciklom na posao, od 8km u jednom smjeru infrastruktura ne postoji na oko 70% trase. tamo bi po zakonu morao na cestu, gdje je kolona u dvije trake koja ide puževim korakom. ali nebitno, to nije poanta. poanta je ekipno svršavanje na 100 metara na teslu i muska, filozofiranje o zdravlju, ispušnim plinovima i sličnim intelektulanim proljevima koje navodno e-auto riješava. sve to dok u isto vrijeme postoji gotovo savršena alternativa čija investicija u odnosu na opću pretvorbu gradova u e-punionice ne košta skoro ništa, a jednako dobro, i bolje, smanjuje emisiju ispušnih plinova. da ne velim da valjda pola onih zdravstvenih dušebrižnika koji odjednom drobe o zdravlju i kvaliteti života nisu u stanju se popeti na prvo brdo pokraj njih ili istrčati pet kilometara, ali su zato prvi na bojišnici za zdravlje koje donosi e-auto. e, to je poanta.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Feudalac kaže...
Crni, ako ja kažem da nitko ne zna hoće li se električni automobili primiti to nikako ne znaci da mislim da se NEĆE primiti sto je Dragina teza.

Ne, Dragina je teza da su oni koji tvrde da će se primiti u relativno kratkom roku muljatori, a tu tvrdnju je u članku argumentirao s dvije ključne činjenice:

- prva je ona koju i sam ističeš - nitko ne zna

- druga se temelji na količini problema koje treba riješiti - onaj tko tvrdi da će se EV primiti u relativno kratkom roku, a ne daje argumente vezane uz rješavanje tih problema je muljator.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
13 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Visak kaže...
To da će zamijeniti računala su izmislili novinari, kao i ovo da je Musk rekao da će sutra svi voziti EV, a onda se vi hvatate na takve gluposti i tvrdite da proizvod uopće nema šanse.

 Sad mi stvarno nije jasno o čemu onda govoriš. Cigo je rekao "svaka roba ima svog kupca" i po tom aksiomu i univerzalnoj istini normalno je i da će netko kupiti tablet. Ali predviđanja o tabletu kao uređaju koji će pokoriti tržište se nisu ispunila. Jednostavno je, kako bi Zagorci rekli, ni sim ni tam. Neergonomičan i neadekvatan za mnoge zadatke koje korisnici izvršavaju na računalu a ogroman, nepraktičan i  zakinut za neke funkcije kako bi bio uređaj koji će korisnik nositi sa sobom i pomoću njega komunicirati. Nešto kao gumeni čekić. Kamenari i keramičari ga koriste, ostali mu baš i ne vide svrhu.

Naravno da nisam ja mjerilo no poznajem velik broj ljudi koji imaju tablet i uopće ga ne koriste. Ja sam ga uzeo na produljenje ugovora jer mi ništa što su nudili nije trebalo, a već nakon par dana sam shvatio da bi bolje bilo da sam uzeo neki mobitel i poklonio ga nekome.

16 godina
online
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Feudalac kaže...

Sti se tiče punionica u garažama, krivo ste me shvatili - to je cijena javne instalacije za garaže s naplatom. Kućna garažna instalacija je dostupna već od 300 pa do 1000 i nešto sitno eurića za one koji nemaju dovoljno jak priključak, a žele čak dobiti subvenciju sto je moguće u određenom broju zemalja

Kućna instalacija u pravilu košta bitno više, ako trebaš novi vod, zakup el. energije, brojilo itd.

7 godina
protjeran
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
MrBlc kaže...
Da, i još stavimo jedan magnet na haubu, a drugi na nosač ispred da ga vuče...

 

mozda radije magnet ispod auta, da bude odbijanac od gravitacije i da prometalo lebdi...

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice