"CSI" poboljšavanje rezolucije slika iz Googlea

poruka: 41
|
čitano: 5.023
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na ""CSI" poboljšavanje rezolucije slika iz Googlea".
8 godina
offline
Re: "CSI" poboljšavanje rezolucije slika iz Google
skorvy kaže...

Ista stvar kada bi zaprljao leću kamere i s takvom uslikao sliku, pa kasnije da ideš to očistiti i popraviti na slici.

 

Pa da. Primjeri u praksi su softveri za skidanje vodenih žigova i sl. sa fotki/videa. S jednom ne može baš puno, već samo improvizirati (kao u ovdje prikazanim slučajevima). Sa par već solidno radi.

Sjećam se nekog ruskog OCR-a (ili pred-procesora za OCR?) koji je sa fotokopiranih skenova "ravnao" stranice knjige, rotirao ih i obrezivao i - skidao fleke od kopirke. Isprobao sam bio i stvarno radi, samo je (ipak) trebalo podešavanja. No AI.

 

Inače, od primjene ovih stvari u praksi, zgodna je kad trebate ići negdje pa na Google Street View pogledate prethodno lokaciju. Ja sam imao slučaj kad sam išao u Graz u neki tech dućan po naručeno. Guglo ima ružnu naviku da, osim što skriva reg. tablice automobila, botovi u pravilu brišu i table sa kućnim brojevima ulica. No, to se često može zaobići pogledom sa strane - upravo zahvaljujući resyntesize algoritmima koji spajaju slike u panoramu. U originalu, hrpica "out-of-focus" piksela; spojeno, vuče "sadržaj" iz nekog "konteksta" (sa strane).

11 godina
odjavljen
offline
Re: "CSI" poboljšavanje rezolucije slika iz Google

Radio sam prije sa OCR softverom, odnosno skeniranje stranica knjige i nadalje .txt ili .pdf ali bio sken 300dpi ili 600dpi, uvijek bi u nečemu fulao, slovo, znak, red.. Softver je bio origigi došao kao oprema s printerom. 

 

Ali vraćanje slike, gdje pikseli postoje ali su naknadno izgubljeni zamućenjem ili nuspojavama u uvijetima gdje je došlo do nespretnog okidanja fotke, za razliku da nikada nisu ni postojali?

SkorvY
8 godina
odjavljen
offline
"CSI" poboljšavanje rezolucije slika iz Googlea

Opet ti tupis nesto sto nema veze sa clankom. U clanku se prica o:

- primjeri su pokazivali vidljiva poboljšanja na slikama uz izoštravanje detalja i smanjenje kompresijskih artefakata

- zadanu sliku loše rezolucije usporediti s nekom postojećom slikom veće rezolucije koja je smanjena na veličinu zadane slike. Potom pokušava "zaključiti" što bi se moglo nalaziti na slici koju treba uvećati. Nakon toga uskače druga mreža i na izvornu malu sliku dodaje piksele i na pametan način popunjava informacije koje nedostaju.

 

Nema EXIF niti ikakvih drugih informacija. Informacije nedostaju i ne mogu se izracunati niti postoji bilo kakav teorisjki niti praktican nacin da se egzaktno rekonstruisu. Ti pricas nesto potpuno surpotno tome. Informacija vise nema i ne mogu se na egzaktana nacin dobiti. Mogu se aproksimirati ili pretpostaviti na mnogo nacina ali na egzaktan nacin ne mozes dobiti 100% izvornu sliku, tj mozes pogoditi ali neces znati jesi li pogodio ili nisi vec samo sa nekom vjerovatnosti pretpostaviti.....

 

 

 
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: "CSI" poboljšavanje rezolucije slika iz Google
Zechina kaže...
skorvy kaže...

Ista stvar kada bi zaprljao leću kamere i s takvom uslikao sliku, pa kasnije da ideš to očistiti i popraviti na slici.

 

Pa da. Primjeri u praksi su softveri za skidanje vodenih žigova i sl. sa fotki/videa. S jednom ne može baš puno, već samo improvizirati (kao u ovdje prikazanim slučajevima). Sa par već solidno radi.

Sjećam se nekog ruskog OCR-a (ili pred-procesora za OCR?) koji je sa fotokopiranih skenova "ravnao" stranice knjige, rotirao ih i obrezivao i - skidao fleke od kopirke. Isprobao sam bio i stvarno radi, samo je (ipak) trebalo podešavanja. No AI.

 

Inače, od primjene ovih stvari u praksi, zgodna je kad trebate ići negdje pa na Google Street View pogledate prethodno lokaciju. Ja sam imao slučaj kad sam išao u Graz u neki tech dućan po naručeno. Guglo ima ružnu naviku da, osim što skriva reg. tablice automobila, botovi u pravilu brišu i table sa kućnim brojevima ulica. No, to se često može zaobići pogledom sa strane - upravo zahvaljujući resyntesize algoritmima koji spajaju slike u panoramu. U originalu, hrpica "out-of-focus" piksela; spojeno, vuče "sadržaj" iz nekog "konteksta" (sa strane).

 Opet glupavi primjeri. Vodeni zig zauzima koliko izvorne slike? A ostatak slike je nedirnut. Ovdje se prica o kompresiji i gubitku dijela informacija na kompletnoj slici. Ovo za ocr je jos smjesnije jer pilikom skeniranja niti u jednom momentu nema sliku identicnu originalnom dokumentu....

8 godina
offline
Re: "CSI" poboljšavanje rezolucije slika iz Google
Torent kaže...
Zechina kaže...
skorvy kaže...

Ista stvar kada bi zaprljao leću kamere i s takvom uslikao sliku, pa kasnije da ideš to očistiti i popraviti na slici.

 

Pa da. Primjeri u praksi su softveri za skidanje vodenih žigova i sl. sa fotki/videa. S jednom ne može baš puno, već samo improvizirati (kao u ovdje prikazanim slučajevima). Sa par već solidno radi.

Sjećam se nekog ruskog OCR-a (ili pred-procesora za OCR?) koji je sa fotokopiranih skenova "ravnao" stranice knjige, rotirao ih i obrezivao i - skidao fleke od kopirke. Isprobao sam bio i stvarno radi, samo je (ipak) trebalo podešavanja. No AI.

 

Inače, od primjene ovih stvari u praksi, zgodna je kad trebate ići negdje pa na Google Street View pogledate prethodno lokaciju. Ja sam imao slučaj kad sam išao u Graz u neki tech dućan po naručeno. Guglo ima ružnu naviku da, osim što skriva reg. tablice automobila, botovi u pravilu brišu i table sa kućnim brojevima ulica. No, to se često može zaobići pogledom sa strane - upravo zahvaljujući resyntesize algoritmima koji spajaju slike u panoramu. U originalu, hrpica "out-of-focus" piksela; spojeno, vuče "sadržaj" iz nekog "konteksta" (sa strane).

 Opet glupavi primjeri. Vodeni zig zauzima koliko izvorne slike? A ostatak slike je nedirnut. Ovdje se prica o kompresiji i gubitku dijela informacija na kompletnoj slici. Ovo za ocr je jos smjesnije jer pilikom skeniranja niti u jednom momentu nema sliku identicnu originalnom dokumentu....

 Sad bi se ti svadio i radiš cherry picking onog što sam rekao (i što nisam). Treba razlikovati rekonstrukciju slike i sadržaja. To da se radi o "gubitku dijela informacija na kompletnoj slici" si - izmislio. Ili DOISTA imaš kolekciju 8x8 fotografija? Uvijek je bitan kontekst. Objasni mi što ti je smiješno u ovome o OCR softveru? Podijeli da se nasmijemo. Ako me nagovoriš, potražit ću program, znam otprilike gdje sam nanj bio naletio i kako bi se mogao zvati ("prekrumbator" nešto otpr).
Program ne "izmišlja" sadržaj već skida fleke i deformacije, po vrlo jednostavnim pravilima. Siguran sam da nije jedini koji to radi. Ako misliš da skida fleke od kopirke i VRAĆA sadržaj - ne, nisam to ni tvrdio. Naprosto, uzorkovanjem gotovo identičnih fleka po stranici "shvaća" što su fleke a što tekst, i briše ih izvan teksta - ne vraća slova i sadržaj ispod njih.

8 godina
offline
Re: "CSI" poboljšavanje rezolucije slika iz Google
skorvy kaže...

Radio sam prije sa OCR softverom, odnosno skeniranje stranica knjige i nadalje .txt ili .pdf ali bio sken 300dpi ili 600dpi, uvijek bi u nečemu fulao, slovo, znak, red.. Softver je bio origigi došao kao oprema s printerom. 

  

 

Nisam se dugo bavio time, ali meni je to radilo prilično dobro. Sjećam se jednog ekstremnog primjera kad je frendica došla u panici, izgubila je original seminara koji je hitno trebala kopirati. Bilo je pedantno formatirano u Wordu (i kvalitetan isprint). Umjesto da pretipkamo (žurilo joj se), probao sam neki OCR koji je ali 100% vratio original, u .docu. 100% obzirom na isprint, ne na interne điđe s formatiranjem.
Najluđi slučaj mi je bio kad sam OCR-ao knjigu s "fontom" - isprintima - 8-dot igličnog printera. 3 dana sam OCR učio font, ali u konačnici je nekih 90% točnosti imao, možda i više (u stvari, isti problem - tamo gdje je bila fleka ili loši isprint, fulao bi - nema magije).  
 
>  Ali vraćanje slike, gdje pikseli postoje ali su naknadno izgubljeni zamućenjem ili nuspojavama u uvijetima gdje je došlo do nespretnog okidanja fotke, za razliku da nikada nisu ni postojali?

Ne i da. Samo teoretski, imao sam par slučajeva gdje sam uspio djelomično vratiti sadržaj, ali to je sizifov posao. CSI bullshit. Naravno, ovisi o zamućenju i slično (tipičan primjer premračne fotke). Može se ponekad, ali... sumljam da bi to "AI" uspjela sama izvesti, osim da ima set vrlo srodnih fotografija. Pa Guglo to radi na onom svom storadgeu sa fotkama, meni je neku fotku uploadao i izoštrio koja je bila greška bezz (nisam stigao pobrisati), čak je bilo i pristojno. 
8 godina
odjavljen
offline
Re: "CSI" poboljšavanje rezolucije slika iz Google
Torent kaže...

Opet ti tupis nesto sto nema veze sa clankom. U clanku se prica o:

- primjeri su pokazivali vidljiva poboljšanja na slikama uz izoštravanje detalja i smanjenje kompresijskih artefakata

- zadanu sliku loše rezolucije usporediti s nekom postojećom slikom veće rezolucije koja je smanjena na veličinu zadane slike. Potom pokušava "zaključiti" što bi se moglo nalaziti na slici koju treba uvećati. Nakon toga uskače druga mreža i na izvornu malu sliku dodaje piksele i na pametan način popunjava informacije koje nedostaju.

 

.....

 

 

Zechina kaže...
...

 Sad bi se ti svadio i radiš cherry picking onog što sam rekao (i što nisam). Treba razlikovati rekonstrukciju slike i sadržaja. To da se radi o "gubitku dijela informacija na kompletnoj slici" si - izmislio. Ili DOISTA imaš kolekciju 8x8 fotografija? Uvijek je bitan kontekst. Objasni mi što ti je smiješno u ovome o OCR softveru? Podijeli da se nasmijemo. Ako me nagovoriš, potražit ću program, znam otprilike gdje sam nanj bio naletio i kako bi se mogao zvati ("prekrumbator" nešto otpr).
Program ne "izmišlja" sadržaj već skida fleke i deformacije, po vrlo jednostavnim pravilima. Siguran sam da nije jedini koji to radi. Ako misliš da skida fleke od kopirke i VRAĆA sadržaj - ne, nisam to ni tvrdio. Naprosto, uzorkovanjem gotovo identičnih fleka po stranici "shvaća" što su fleke a što tekst, i briše ih izvan teksta - ne vraća slova i sadržaj ispod njih.

 Evo ti meni objasni sta se desava kada "...Sliku veće rezolucije smanjiš na veličinu zadane slike". Kraj citatat iz teksta. Da li se u ovom procesu smanjenja rezolucije gubio dio informacija ili ne? Odgovori sa da ili ne....

 

Mi komentarisemo članak a ti uvodis situacije koje nemaju veze sa člankom. Kakve veze ima skeniranje papirnatog dokumenta u digitalni oblik sa smanjenje DIGITALNE slike na DIGITALNU sliku manje rezolucije???????????????

 

 

Jedini koji se provaljuje si ti. Da si ti u pravu niko ne bi drzao slike u RAW formatu nego u nekoj low res jpegu. Zasto bi se mucio i kupovao diskove kada to moze uvijek vratiti u originalno stanje.....

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.2.2017 20:41 (Torent).
16 godina
offline
"CSI" poboljšavanje rezolucije slika iz Googlea

Vidim da je ovaj Zechina vrlo tvrdoglav i ne odustaje od svoje tvrdnje pa predlažem da mu svatko od nas pošalje pikseliziranu sliku nas samih pa dam on vrati original.

 

Ako mi pošalje sliku koja 100% odgovara originalu prebacujem se u njegov tabor..

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
"CSI" poboljšavanje rezolucije slika iz Googlea

Zechina meni nije jasno, jesi li ti ozbiljan ili maestralno trolaš?

prodajem jednu od mašina
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: "CSI" poboljšavanje rezolucije slika iz Google

 Glupi i loš članak. Photo DNA radi kompracije postojećih slika, a izoštravanje slike nije isto što i njena rekonstrukcija. 

prodajem jednu od mašina
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice