Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?

poruka: 111
|
čitano: 42.424
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?".
16 godina
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
PzKpfw kaže...

Stvar je vrlo jednostavna.

 

Politička mafija vidjela da paušal-IT-evci imaju dosta para. Pa, je odlučila uzeti nešto za sebe.
Tu dolazi glasačka mašina na scenu. Koja se zove uhljebarij. Paraziti držanvog proračuna gledaju kako što više da uzmu,
jer moraš nahraniti sva ta gladna usta, koja ništa ne rade, nego sprovode kriminalne odluke političke mafije.

 

 

 

Kaj baca te na Che Guevaru. Anarhija. Stari moj da te stisnu tri lika iz Dubrave cvilio bi ko curica da te murija spasi a gle čuda plaćaju se iz poreza. Dakle ovih internet anarhista ima ko pljeve pa ti preporučam da malo razmisliš kako bi to tvoje izgledalo u praksi. Ti lovator šećeš ulicom i svi te samo tapšu po ramenu 

 

Gle, neke stvari stoje, korupcije ima, pokvarenjaka ima i onda treba organizirano raditi na tome da se takve individue procesiraju. Neće biti brzo ali svaki korak u pravom smjeru je super. A onda kada treba izaći na izbore ostaneš doma. Sapienti sat.

Democracy is not for the people
9 godina
neaktivan
offline
Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?

Opet beskonačna tema koja se svodi na polarizaciju društva.

 

Oni koji mogu, oni koji žele a neće i oni koji bi htjeli a ne mogu. Već viđeno. Moj komentar kao i bilo koji drugi, nema apsolutno nikakve važnosti niti utjecaja na ovaj predmet.

Jedino što vidim je pumpanje klikova na temu koju je opet zakuhao autor članka pred nekoliko godina skupa s grupom izvoznika softvera.

 

Država je ta koja treba to zakonski riješiti crno na bijelo. 

 

Ako netko ima uvjete za otvorit paušalni obrt neka ga otvori, također ako netko ima uvjete da bude kažnjen neka bude kaženjen.

Ono što u državi nedostaje, je pravna sigurnost i sposobni političari koji bi zakon sročili na način da nema pravne nesigurnosti.

 

Gluposti o porezima, službama i uslugama države su kompletne uhljebničko ljubomorne gluposti i mogu ovu raspravu rastezati kao kaugumu u nedogled.

 

Svatko tko misli pričati o porezima samo neka se osvrne na zadnjih 30 godina upravljanja poreznim novcem

Neka se osvrne na demografsku politiku i podjelu tih istih poreznih naših novaca određenim članovima zajednice koji su poznati po mnogobrojnosti

Neka se osvrbe na popis stanovništva

Afere i podjelu tog novca

Hrpu tih medicinara i doktora koji su otišli raditi za bolje plaće van , nisu im krivi paušalci, već država

 

 

Postoje jasni kriteriji kada je paušalni rad problematičan, npr. kada majstor otvori d.o.o. i otvori paušal i onda pretače lovu kroz paušal. 

 

Ove gluposti o prikrivenom zapošljavanju?

Pa ako je majstor odlučio skinut se sa ZOR-a, odlučio riskirati da ostaje bez svih onih blagodati npr. zaštite Ličkih međeda od strane sindikata, kolektivnih ugovora, 16e plaće, doplatak za ovo i ono i može drugi dan na cestu bez da srče proračun i burzu za naknade. Go for it.

 

Edit: nemojmo zaboraviti da obrtnici odgovaraju svom svojom materijalnom i nematerijalnom imovinom !!!! <<<< toga neki paušalci uopće nisu svjesni, tj. ne znaju što to znači.

 

 

Priče da neće biti ljekova, jer dotični ne uplaćuje u proračun dovoljno i sl. su priče za djecu.

Država je generator dugova, najveći neplatiša i sve u svrhu da bi se NAŠI novci pretvarali u KAMATE i extra profite vjerovnicima, a time i onima koji potpisuju te imaginarne dugove.

 

U ovoj prčiji, jedino se broj policije ne smanjuje iako se broj kriminalnih djela povećava. Kao replika na dva lika iz zamisli Dubrave, ti isti plavci će doći uglavnom na kraju balade, odraditi uviđaj i sastaviti zapisnik. ... nepoznati počinitelj.. žtva godište.. itd 

 

 

Da nije tako, ne bi se događalo da pripadnici raznih manjina teroriziraju svekoliko pučanstvo i kreiraju klanske mafije, koje eto u sred bijela dana rešetare automatskim oružjem, od zadnjeg zaprčka u nekoj vuko*+ni tamo iza sedam gora pa do belog Zagreb grada.

 

 

 npr.

https://www.rtl.hr/vijesti-hr/novosti/crna-kronika/3605899/kralj-roma-na-celu-skupine-koja-je-suradjivala-s-mafijom-medju-uhicenima-i-glasnogovornica-pu-karlovacke/

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 21.2.2022 10:37 (WORA).
 
8 0 hvala 4
16 godina
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
WORA kaže...

 

Edit: nemojmo zaboraviti da obrtnici odgovaraju svom svojom materijalnom i nematerijalnom imovinom !!!! <<<< toga neki paušalci uopće nisu svjesni, tj. ne znaju što to znači.

 

 

Ovo je žalosno ali istinito da ljudi nisu svjesni toga. Obrt je stvarno jedan od največih zala. Ako se ne varam frend ne može od devedeset neke zatvoriti obrt. Samobor grad obrtnika se pretvorio u Samobor grad bez obrtnika. 

11 godina
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
JudgeDredd kaže...

Dakle presumpcija ti je da ja ne radim za vanjske klijente. Zašto? Misliš li da njima nije važna cijena usluge? Da li ti sa manjim davanjima možeš biti konkurentniji i ponuditi nižu cijenu rada/usluge?

Argumenti ti ne stoje. I ja ne ubijam kokoši već govorim da bi se onda....sad pažljivo čitaj.... za sve oblike rada trebalo izjednačiti davanja tj. jednako oporezovati rad. 

 

Razlika između nesamostalnog i samostalnog rada je u tome što profit u prvom primjeru ostaje firmi dok u drugom ostaje tebi, zašto bi još zbog toga trebao biti porezno povoljnije tretiran?

 

Ako je IT ovoj državi strateška grana (službeno znamo da nije ali...) onda bi trebalo smanjiti davanja iz i na plaću cijeloj industriji, iako talk is cheap i u praksi je jako teško smanjivati poreze u takvom iznosu jer rashodnu stranu proračuna je teško smanjiti.

 

 Da, ako si zaposlen za hrvatsku firmu ti isključivo radiš na hrvatskom tržištu. To što tvoja firma ima inozemne klijente ne znači da ti radiš za njih. Ako misliš da radiš za njih, onda eto vraga prikriveno si zaposlen za stranca. Vidiš kako to funkcionira.

 

Ne, ne treba sve oblike rada isto oporezivati i izjednačivati jer nisu jednaki. Kako to ne možeš shvatiti?

 

To nije razlika između samostalnog i nesamostalnog rada. Već je objašnjeno nekoliko puta u ovoj temi. Za tvoj rad je odgovorna tvoja firma u kojoj radiš, samostalno si odgovoran ti sa svom svojom imovinom. Tebi što se najgore može dogoditi je otkaz, obrnici mogu izgubiti sve. Kako je to jednako?? Iza tebe stoji zakon o radu, svi mogući pravni alati i akti koji te štite kao radnika.

 

Na kraju krajeva, ako već nisi, idi probaj u samostalne vode pa se javi.

 

 

Nadglednik dina
Poruka je uređivana zadnji put pon 21.2.2022 11:01 (Entry Point).
11 godina
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
WORA kaže...

Opet beskonačna tema koja se svodi na polarizaciju društva.

 

 Klasičan hrvatski jal. Umjesto da radimo da bude bolje za sve, tu bi svi nekog kaznili iz nekog bolesnog mazohizma. Žalostan brdoviti balkan.

Nadglednik dina
16 godina
online
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
Gajotres kaže...
WORA kaže...

 

Edit: nemojmo zaboraviti da obrtnici odgovaraju svom svojom materijalnom i nematerijalnom imovinom !!!! <<<< toga neki paušalci uopće nisu svjesni, tj. ne znaju što to znači.

 

 

Ovo je žalosno ali istinito da ljudi nisu svjesni toga. Obrt je stvarno jedan od največih zala. Ako se ne varam frend ne može od devedeset neke zatvoriti obrt. Samobor grad obrtnika se pretvorio u Samobor grad bez obrtnika. 

Ljudi ne razmišljaju o tome. Najveem dijelu je bitno da 25kkn bruto mjesečno pretvore u neto bez velikih nameta.

Nekima su firme za koje rade to predložile i na prvu to jako dobro zvuči. To što se ne pune mirovinski i zdravstveni fondovi, imaju povećanu odgovornost i slično im iz njihove perspektive nije bitno.

"Rupa" paušalaca je bila zgodan brz odgovor na "platim čovjeka manje, a on dobije više". To nije dobro ni iz perspektive države ni iz perspektive konkurencije.

16 godina
online
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
Entry Point kaže...

 Klasičan hrvatski jal. Umjesto da radimo da bude bolje za sve, tu bi svi nekog kaznili iz nekog bolesnog mazohizma. Žalostan brdoviti balkan.

Nema to veze s jalom. Prikriveni paušalac radi da bi samo njemu bilo bolje, a svima nama ostalima lošije.

11 godina
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
Old Iggy kaže...

Nema to veze s jalom. Prikriveni paušalac radi da bi samo njemu bilo bolje, a svima nama ostalima lošije.

 Krivo sam shvaćen, moj odgovor je bio na polarizaciju. Tvoje stoji naravno.

Nadglednik dina
13 godina
offline
Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?

Tko je korisniji: paušalac koji radi za stranca i donosi svu tu stranu lovu u hrvatsku ili paušalac koji radi za lokalnog mecenu koji je u mafijaškim odnosima sa vladom i cijede zadnji kap krvi iz hrvatske? (mislim da svi znaju na koje se to firme odnosi)

Ove koji rade za strance treba pustit na miru jer kao što sam prije rekao oni mogu bez problema otvorit vani firmu i isto sveukupno plaćat 10% poreza (i po mogućnosti ne hrvatskoj).

Ovom represijom ćemo ostat bez najboljih ljudi i love koju donose iz vana. Isto se odnosi i na pomorce. (Sve ovo je rečeno u videu)

Poruka je uređivana zadnji put pon 21.2.2022 12:05 (ikolic).
 
3 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
ikolic kaže...

Tko je korisniji: paušalac koji radi za stranca i donosi svu tu stranu lovu u hrvatsku ili paušalac koji radi za lokalnog mecenu koji je u mafijaškim odnosima sa vladom i cijede zadnji kap krvi iz hrvatske? (mislim da svi znaju na koje se to firme odnosi)

Ove koji rade za strance treba pustit na miru jer kao što sam prije rekao oni mogu bez problema otvorit vani firmu i isto sveukupno plaćat 10% poreza (i po mogućnosti ne hrvatskoj).

Ovom represijom ćemo ostat bez najboljih ljudi i love koju donose iz vana. Isto se odnosi i na pomorce.

Gdje možeš otvoriti firmu i plaćati samo 10% poreza?

Represije uopće nema. Ogromna većina ljudi radi po regulama, paušalci su u manjini.

13 godina
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
Old Iggy kaže...
ikolic kaže...

 

Gdje možeš otvoriti firmu i plaćati samo 10% poreza?

Represije uopće nema. Ogromna većina ljudi radi po regulama, paušalci su u manjini.

 Da ponovim ono što sam prije napisao:

 

Ima nekoliko zemalja gdje je porez 0% na nerezidente, a i da platiš hrvatskoj 10% na isplatu dobiti opet te dođe skoro na isto (samo što više nemaš ograničenja na 300k).

UK (LLP) i Irska (LLC)  imaju tipove biznisa gdje je 0% za strance  (ne znam sve detalje)

Rumunjska 2003 ukinula porez na IT (ali sada nešto petljaju da bi ga polako opet uvodili), Bijelorusija i Poljska imaju slične olakšice. Nizozemska ima smanjenje poreza prvih nekoliko godina - ne znam sve detalje.

Malta ima porez 35%, ali je za strance 5%.... Bugarska ima flat 10% porez.

Sa ovim stranim državama porezna jednostavno više nema uvid u tvoje poslovnje i miran si.

 

Sve ovo je rečeno u videu: maknuti represiju jer ćemo ostat' bez informatike.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?

Nažalost, neće tebi biti ništa bolje niti lošije kada pogledaš paušalca. Nije ti on kriv za to.

 

https://www.index.hr/vijesti/clanak/kad-cujete-drzavni-poticaji-znajte-da-se-radi-o-jos-jednoj-pljacki-naseg-novca/2341125.aspx

 

 

S druge strane ako ćemo polarizirati, paušalci stvaraju dodatnu vrijednost, i to malo doprionsa uplaćuju u proračun.

Uhljebi doista ne stvaraju nikakvu novu vrijednost, već samo kanaliziraju novac od naših poreza, otetih od nas.

 

Ponovno u ovoj temi svatko zastupa svoje sebične interese, pa tako ekipa koja živi na državnoj sisi i hrani se proračunskim novcem kojeg mi porezni obveznici upumpavamo u sustav, navijaju da se što više novca otme i upumpa u što potrebne što izmišljene poslove.

 

Definitivno sam za to da što više ljudi radi u bilo kojem obliku i da se što više love vrti unutar zemlje. To je jedini način da svima zaista bude bolje.

 

npr. https://www.portalnovosti.com/rat-oko-poticaja

 

 

Za porez i novac koji mi je država otela kroz poreze i PDV želim:

- funkcionalnu državu

- pravnu sigurnost

- sigurnost i povjerenje koji radi svoj posao

- nultu stopu korupcije

- sudstvo koje odrađuje parnice u jednoj godini, a ne za života

- medicinsku uslugu trenutačno, a ne da mi djete naruče za pregled u gradsku bolnicu s čekanjem od 2 - 3 mjeseca?????

- sigurnost imovine, 

- jednaka pravila u prometu za sve i svih boja i rasa,

- da manjine ne traže i imaju veća prava od nas koji nismo manjina itd itd.

- da mi svatko tko je zaposlen u državnoj firmi stoji na usluzi, odrađuje uslugu kvalitetni, pošteno i brzo,

(bez obzira bila to pošta, policija, vojska itd..)

 

od svih ovih, jedino vatrogascima skidam kapu, doktori , svi ih žale, ali jednako drže vreću i stvaraju liste čekanja, jer nakon radnog vremena rade u privatnim poliklinikama u kojima nema čekanja.

 

Za ovo mi nisu krivi paušalci.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 21.2.2022 12:15 (WORA).
16 godina
online
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
ikolic kaže...
Old Iggy kaže...

 Da ponovim ono što sam prije napisao:

 

Ima nekoliko zemalja gdje je porez 0% na nerezidente, a i da platiš hrvatskoj 10% na isplatu dobiti opet te dođe skoro na isto (samo što više nemaš ograničenja na 300k).

UK (LLP) i Irska (LLC)  imaju tipove biznisa gdje je 0% za strance  (ne znam sve detalje)

Rumunjska 2003 ukinula porez na IT (ali sada nešto petljaju da bi ga polako opet uvodili), Bijelorusija i Poljska imaju slične olakšice. Nizozemska ima smanjenje poreza prvih nekoliko godina - ne znam sve detalje.

Malta ima porez 35%, ali je za strance 5%.... Bugarska ima flat 10% porez.

Sa ovim stranim državama porezna jednostavno više nema uvid u tvoje poslovnje i miran si.

 

Sve ovo je rečeno u videu: maknuti represiju jer ćemo ostat' bez informatike.

Porez na dobit i osobni prihod - kako bi riješio?

Jedno je firma, drgo je privatna lova.

Ako živiš tu, što zaradiš vani moraš prijaviti kao prihod. Znači, ide bar porez.

O mirovinskom i zdravstvenom da ne pričam.

13 godina
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
Old Iggy kaže...
ikolic kaže...
Old Iggy kaže...

 Da ponovim ono što sam prije napisao:

 

Ima nekoliko zemalja gdje je porez 0% na nerezidente, a i da platiš hrvatskoj 10% na isplatu dobiti opet te dođe skoro na isto (samo što više nemaš ograničenja na 300k).

UK (LLP) i Irska (LLC)  imaju tipove biznisa gdje je 0% za strance  (ne znam sve detalje)

Rumunjska 2003 ukinula porez na IT (ali sada nešto petljaju da bi ga polako opet uvodili), Bijelorusija i Poljska imaju slične olakšice. Nizozemska ima smanjenje poreza prvih nekoliko godina - ne znam sve detalje.

Malta ima porez 35%, ali je za strance 5%.... Bugarska ima flat 10% porez.

Sa ovim stranim državama porezna jednostavno više nema uvid u tvoje poslovnje i miran si.

 

Sve ovo je rečeno u videu: maknuti represiju jer ćemo ostat' bez informatike.

Porez na dobit i osobni prihod - kako bi riješio?

Jedno je firma, drgo je privatna lova.

Ako živiš tu, što zaradiš vani moraš prijaviti kao prihod. Znači, ide bar porez.

O mirovinskom i zdravstvenom da ne pričam.

 Spomenuo sam da platiš hrvatskoj 10% kad izvlačiš dobit. Ili, ako ti stvarno dobro ide ništa te ne spriječava da se nakon nekoliko godina odjaviš iz hvatske na 6 mjeseci i isplatiš si dobit bez da hrvatskoj platiš išta (malo duži odmor na Gran Canariji i još kojoj lokaciji). 

Zdravstveno i mirovinsko možeš si sam plaćat iako je mirovnisko takav Ponzi scheme koji će kolapsat svaki čas (fascinatno mi je da države zabranjuju Ponzi shcheme, a same vode najveće - apsurd). Zdravstvo je drugi apsurd. Slomim kičmu i naruče me za dvije godine da dođem na terapiju. Imam kalcifikacije u ramenu i naruče me za 13 mjeseci na terapiju. Sve ionako moraš sam platit tako da se ne isplati pričat o korisnosti svega toga. Najbolja mirovina ti je radit par godina za stranca (donosit lovu u hrvatsku), složit si nekoliko apartmana i na kraju živit od iznajmljivanja. Žalosno, ali istinito. Za informatičare jer bar lako jer stranci i obični web development plaćaju masno. 

Naravrno, ako misliš exploytat ljude (aka imat zaposlenike), onda će te svugdje opalit po džepu (što je ok, ali jadni radnik najgore prođe umjesto da se vlasniku uzmu od ukupne dobiti ovisno o tome koliko zaposlenika ima - to bi po meni bilo pošteno). 

Poruka je uređivana zadnji put pon 21.2.2022 12:58 (ikolic).
15 godina
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
bus kaže...
Gajotres kaže...
Ne vidim nikakav problem. 2016 kad sam krenuo fuš uz redovan posao, rekli su mi otvori obrt ja sam na lijepi način rekao neka mi ga posaugaju. Sad svaki paušalac koji nema para a ima imovine je najebao.
Da su pitali i jednog računovođu sto napravit umjesto sami googlali ne bi nikad otvorili paušalni obrt.

 Pa nek ove firme koje zaposljavaju pausalce zavrte racune među sobom i plate razlicte pausalce i rjesem problem, pausalci se imati 3-4 razlicita poslodavca i mogu samo se nasmijati poreznoj 🤣🤣

 To već uhodano rade.

14 godina
neaktivan
offline
Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?

Prije par godina gotovo sve veće IT agencije su svojim zaposlenicima predlagale da otvore paušalni obrt. čak su kod većine računovođe agencije to sređivale dotad zaposlenim ljudima. A svi ti sada novi paušalci su i dalje sjedili u istom uredu, radili za istu agenciju, koristili sve dobrobiti agencijskog rada, ali imali svoj laptop kupljen potporama.

 

I odjednom se umjesto 20% IT-jevaca paušalaca (od ukupnog broja IT-jevaca) na tržištu pojavilo 80% paušalaca (lupam bezveze brojke, ali otprilike takav skok se dogodio).

 

I naravno da je država reagirala. Loše, bez definirane logike, ali s razlogom.

 

Koliko god država bila užasna, a je jako, većina tih novih paušalaca je (barem neko vrijeme) bila u prikrivenom zaposlenju.

 
4 0 hvala 0
16 godina
online
Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?

Iako je i obrt za IT usluge knjigovodstveno jednostavan, paušalni je to trebao još dodatno pojednostavniti i olakšati ali onda su i granice prometa trebale biti puno niže (limiti za prelazak u neki drugi oblik, obrt ili d.o.o, sustav PDV-a itd.) pa su se mnogi prebacili iz "krivih" razloga. Paušalni bi trebao imati limit cca. 100k godišnje prometa da se ostali oblici ne dovedu u nepovoljan položaj a još uvijek je dovoljno da netko krene i proba da li je sposoban za nastavak.

 

Moj PC  
2 1 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?

@JudgeDredd

 

Kaj me dečki iz Dubrave žele stisnuti?

Pa, dobri su to momci uglavnom. Akos su pravi igrači, budu me poštovali.

Gle, meni se ništa ne smije dogoditi.  Potencijalni napadači mogu samo pjevati borbene.

 

-----

Htio sam ljudima napisati da vide sa kakvom bagrom imaju posla. Samo to. I neka se pobrinu za sebe.

Ne radi se o izoliranim slučajevima, nego o cijelom jednom zločinačko-kriminalnom naravitu, gdje je čudo pronaći poštenog čovjeka. Sve je u Hrvatskoj legalna pljačka.

Poštenja, morala i pravice, ima samo kao licemjereja na svim razinama.

 

Krade se od lokalne samouprave, pa na gore.....

Izbori nemaju smisla kada si okružen sa kriminalnim narodom. Zato sebi i drugima, govorim da se pobrinu za sebe.

 

Ovaj državni sistem progoni radne ljude, bilo da su otišli van, bilo da žele pošteno raditi. A za uzvrat država ništa ne daje.

 

Ovo država je neprijateljsko okruženje za sve ljude koji žele pošteno raditi.

dzg
3 godine
neaktivan
offline
Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?

Najbolje je tući lovu i ne plaćat poreze nikakve a onda posljedicno kukat kako sve u državi nevalja...

Nevaljaju političari ali svi trebamo imat socijalnu odgovornost a ovo je siva zona zaradiš koliko para a platis 0.1% poreza... 

Iako u nas si lopov ako kradeš siću ako kradeš milijune onda si kontroverzni biznismen... Tako da su pausalci u biti kontroverzni biznismeni...

 
0 2 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?

U se, Na se i Poda se je nekakv presjek razmišljanja u komentarima, a to točno odgovara i slici vlasti kakvu imamo u ovoj zemlji.

 

Uopće ne razumijete da "POREZ" nije jednodimenzionalna veličina za državu, kao što niti država nije jedan unisoni tim.

Kako se Vi natječete za poslove tako se i pojedini resori natječu za svoj dio kolača, do te mjere da se točno zna prilikom uplate koji dio novca ide kome.

 

Rad se oporezje sa cca 40%, bar. Ako ti platiš puuuno manje i misliš da je to u redu onda imamo bar dvije solucije:

1. Ti si jako pametan i svi ostali su glupi jer ne rade istu stvar

2. Ti si jako bezobrazan i ne želiš razumijeti da kad bi svi radili na isti način ne bi bilo niti države u kojoj možeš mirno raditi za nekoga XY naručitelja.

 

Jedino sto Vam priznam i gdje ste mooooožebitno u pravu jest problematika  tumačenja zakona i "sjetila sam se".

Stoga ako ste u pravu i ako imate muda, skupite se vas 10tak tisuća, ako Vas ima toliko, svaki neka da nekakvu siću, 3 do 5kkn i imate 30 do 50 miliona kuna sredstava.

Lijepo unajmite odvjetnički tim i objasnite državi da je glupa ko' noć te da takvo ponašanje "mi tumačimo ovako, i sada smo se sjetili da bi Vam tumačili ovak od tada i tada" ne može proći po niti jednoj osnovi.

Time ste pozitivno djelovali i stvorili ste temelje za bolje sutra što je po meni jednako vrijedno kao da ste plaćali svo ovo vrijemem 40% davanja na svoje prihode.

Budem Vam i ja uplatil ako to organizirate transparetno, provjerljivo i sa jasnim ciljevima, iako nisam paušalac i ne tangira me ovo cendranje.

 

Sada zamislite držvu koja vidi vasih sitnih 300 000kn prometa,  pa kad se to drapi sa nekakvih u prosjeku bar 30+% ispada da je država popušila 900 miliona kuna, to su skoro pa Rafalčeki koje smo kupili da se možemo igrati ratnog zrakoplovstva.

I tako svake godne. .

 

BTW i ja sam bio malo neuk i očnjaci su mi rasli na spomen poreza, a prvo gledanje kako mi tisuće i tisuće kuna idu u nekakve "uhljebničke" proračune me je užasno peklo. Vremenom poloviš svrhu novca i rada pa stvari malo sjednu na svoje mjesto.

 

Samo toliko, nadam se da sam uspio doprijeti do Vas, ako ne, nikom ništa, sve bu po starom. U se na se i poda se.

 

Eh da "Nelojalna konkurencija" - buahahahahahah. Paušalac nemre biti konkurencija ozbiljnim tvrtkama, nikada, pa čak niti tada. Ako slučajno i može, taj ne bu paušalac duže od par mjeseci.

Prilog je bio dobar. Combisov kadar je obično na mjestu.

 
7 1 hvala 2
16 godina
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
PzKpfw kaže...

@JudgeDredd

 

Ovo država je neprijateljsko okruženje za sve ljude koji žele pošteno raditi.

 Sry ali ispravak netočnog navoda ova planeta je neprijateljsko okruženje za sve ljude koji žele pošteno raditi pošto je na 90% ovoga planeta gore nego u HR.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
Gajotres kaže...
PzKpfw kaže...

@JudgeDredd

 

Ovo država je neprijateljsko okruženje za sve ljude koji žele pošteno raditi.

 Sry ali ispravak netočnog navoda ova planeta je neprijateljsko okruženje za sve ljude koji žele pošteno raditi pošto je na 90% ovoga planeta gore nego u HR.

 
Ma nije, problem je u ljudima i polarizaciji. Svi htjeli isto što i netko drugi, ali ne bi htjeli nimalo riskirati. Svi bi htjeli sve i odmah, pa i tako sigurnost neke debele plaće da se može dignut kredit i kupit stan, auto i sve što ide u paketu, naravno ne da im se rintat godinama, već je lakše dignut kredu, zažmirit, a onda jamrat kak drugi imaju a oni nemaju. Kak se drugi prave pametni, a i oni bi tako ali ne mogu.

 

Gledam to svakodnevno, kad treba zapet, potrudit se i dat malo extra, onda su svi daj , polako dobit ćemo još posla, pa nije to naš posal, itd itd. A onda kad dobiješ neku preporuku, povišicu ili promaknuće, onda krenu kivni i jalni, pa to smo mogli i mi, sabotaže i tak dalje.

 

Ista stvar je i ovdje uz dodatak sisača državne sise, gdje njihova egzistencija + kreditna sposobnost ovisi direktno o upumpavanju svježeg keša u porezni sustav.

 

Neki bi tako oporezovali drugima nekretnine, što su ili naslijedili il generacijama stvarali, ali oporezovali bi ili da namire proračun i svoju plaću ili da bi srušili cijenu neke nekretnike koju žele kupiti. 
Bez obzira što su svi porezi već plaćeni kroz nekoliko iteracija.

 

Nikad dosta.

 

Pa sad zaista razmišljam, zašto se svi silni protivnici paušalnosti, ne odvaže na poduzetnički pothvat, bilo paušal, obrt ili d.o.o?

 

Gledam ekipu koja je kivna i jalna na firmu, ali eto, oni bi otišli na pauzu, doma, imali sva bolovanja, godišnje,  ali isto tako bi htjeli sigurnost da im plaća ipak kapne do 15-og, jer očito nisu čekali da im para kapne za 30, 60, 90 dana ako i kapne, jer su eto takvi ugovori s firmama. A onda ako te neka firma izradi, onda si odradio 90 dana za badave, pa se ti nateži po sudovima ili odustani.

 

I tako, svi bi samo ono vrhnje, bez pravih žuljeva. Ili ako i ne bi onda barem da drugom bude gore ili jednako lošije.

 

Nije nitko ostao u radnom odnosu iz filantropskih razloga što želi puniti poreze ili davati veće doprionse kako bi pomogao bližnjima i spasio medicinske sestre.

 

Ostali su samo zbog svoje sigurne zone, komocije i zaštite prava, te tko ima sreće sindikalnih povlastica i ugovora. Pa malo porodiljni, pa malo Wc od pola sata, pa kavica, pa ručkić i tako ode dan, a plaća kapa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 22.2.2022 10:46 (WORA).
16 godina
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
profa31 kaže...

Prije par godina gotovo sve veće IT agencije su svojim zaposlenicima predlagale da otvore paušalni obrt. čak su kod većine računovođe agencije to sređivale dotad zaposlenim ljudima. A svi ti sada novi paušalci su i dalje sjedili u istom uredu, radili za istu agenciju, koristili sve dobrobiti agencijskog rada, ali imali svoj laptop kupljen potporama.

 

I odjednom se umjesto 20% IT-jevaca paušalaca (od ukupnog broja IT-jevaca) na tržištu pojavilo 80% paušalaca (lupam bezveze brojke, ali otprilike takav skok se dogodio).

 

I naravno da je država reagirala. Loše, bez definirane logike, ali s razlogom.

 

Koliko god država bila užasna, a je jako, većina tih novih paušalaca je (barem neko vrijeme) bila u prikrivenom zaposlenju.

 Da istina je da je to bilo aktualno prije 3-4 godine, i onda je porezna prvi put krenula u akciju, i svi živi (tj. znam za zaposlenike iz par većih firmi) su tad odmah prestali raditi na taj način i pozatvarali obrte, to je bilo 2019. Većini ne pada napamet kačit se s poreznom i ako su već u paušalcu i gledaju da je sve po zakonu, ali naravno uvijek ima iznimki i treba vršiti određenu kontrolu.

Mladen kaže...

Iako je i obrt za IT usluge knjigovodstveno jednostavan, paušalni je to trebao još dodatno pojednostavniti i olakšati ali onda su i granice prometa trebale biti puno niže (limiti za prelazak u neki drugi oblik, obrt ili d.o.o, sustav PDV-a itd.) pa su se mnogi prebacili iz "krivih" razloga. Paušalni bi trebao imati limit cca. 100k godišnje prometa da se ostali oblici ne dovedu u nepovoljan položaj a još uvijek je dovoljno da netko krene i proba da li je sposoban za nastavak.

 

 Mislim da baš treba podići te limite, ili stvoriti više različitih kategorija sa različitim oporezivanjem (ili zabraniti za neke djelatnosti npr za IT ako je im to smeta i onda korigirati generalni porez svima u toj branši).

Paušalci nisu zamišljeni nužno za nas IT-evce, već za druge poslove gdje ti kupuješ određenu robu, materijal, barataš s njim (npr. potrošiš 200k kn na materijal, a zaradiš 250k kn) tako da razlog zašto su mali doprinosu u paušalcu je što ne moraš evidentirati troškove, te država umjesto tebe procjenjuje tvoju dobit na koju ti na kraju godine platiš porez. To je dosta jednostavan model koji podržavam jer ti kao obrtnik ili početni poduzetnik, želiš se fokusirati na svoj posao.

Give a man a fish; you have fed him for today. Teach a man how to fish; and you have fed him for a lifetime
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.2.2022 10:56 (markoal).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
markoal kaže...
profa31 kaže...

Prije par godina gotovo sve veće IT agencije su svojim zaposlenicima predlagale da otvore paušalni obrt. čak su kod većine računovođe agencije to sređivale dotad zaposlenim ljudima. A svi ti sada novi paušalci su i dalje sjedili u istom uredu, radili za istu agenciju, koristili sve dobrobiti agencijskog rada, ali imali svoj laptop kupljen potporama.

 

I odjednom se umjesto 20% IT-jevaca paušalaca (od ukupnog broja IT-jevaca) na tržištu pojavilo 80% paušalaca (lupam bezveze brojke, ali otprilike takav skok se dogodio).

 

I naravno da je država reagirala. Loše, bez definirane logike, ali s razlogom.

 

Koliko god država bila užasna, a je jako, većina tih novih paušalaca je (barem neko vrijeme) bila u prikrivenom zaposlenju.

 Da istina je da je to bilo aktualno prije 3-4 godine, i onda je porezna prvi put krenula u akciju, i svi živi (tj. znam za zaposlenike iz par većih firmi) su tad odmah prestali raditi na taj način i pozatvarali obrte, to je bilo 2019. Većini ne pada napamet kačit se s poreznom i ako su već u paušalcu i gledaju da je sve po zakonu, ali naravno uvijek ima iznimki i treba vršiti određenu kontrolu.

Mladen kaže...

Iako je i obrt za IT usluge knjigovodstveno jednostavan, paušalni je to trebao još dodatno pojednostavniti i olakšati ali onda su i granice prometa trebale biti puno niže (limiti za prelazak u neki drugi oblik, obrt ili d.o.o, sustav PDV-a itd.) pa su se mnogi prebacili iz "krivih" razloga. Paušalni bi trebao imati limit cca. 100k godišnje prometa da se ostali oblici ne dovedu u nepovoljan položaj a još uvijek je dovoljno da netko krene i proba da li je sposoban za nastavak.

 

 Mislim da baš treba podići te limite, ili stvoriti više različitih kategorija sa različitim oporezivanjem (ili zabraniti za neke djelatnosti npr za IT ako je im to smeta i onda korigirati generalni porez svima u toj branši).

Paušalci nisu zamišljeni nužno za nas IT-evce, već za druge poslove gdje ti kupuješ određenu robu, materijal, barataš s njim (npr. potrošiš 200k kn na materijal, a zaradiš 250k kn) tako da razlog zašto su mali doprinosu u paušalcu je što ne moraš evidentirati troškove, te država umjesto tebe procjenjuje tvoju dobit na koju ti na kraju godine platiš porez. To je dosta jednostavan model koji podržavam jer ti kao obrtnik ili početni poduzetnik, želiš se fokusirati na svoj posao.

 

Model paušalnog obrta je definiran zakonom o obrtu i dozvoljen je za sve djelatnosti koje su tamo definirane.

Dokle god tamo stoji djelatnost 62. Računalno programiranje i savjetovanje sve daljnje rasprave na tu temu su suvišne.

 

Nagađati zašto postoji paušalni obrt i tko se na tome okoristio možemo do sutra.

 

Jedna od teorija je i da je to bilo namjenjeno jednostavnom poreznom reketu u kojem si dužan plaćati tih 16000+ tisuća kuna imao ti novaca ili ne. I vjerojem da je bilo dosta takvih, gdje država nije bila u stanju napraviti radna mjesta, pa je pecala prodavačice haljina i sl, da ulete u otvaranje obrta, dobiju onih trićavih 20 do 50000kn i onda kud koji, pa sjedaj na imovinu, kamate i sl. Znam neke koji su tako otvorili butike, posao nije išao, a sada rade u njemačkoj da otplate dugove prema poreznoj. Jer eto tih 16000 se vrlo brzo pomnoži s kamatama ;)

 

Doduše tu je IT kao obrtničko zanimanje naišlo na plodnije tlo i ljudi su uspjeli zaraditi neki novac. 300 000kn izgleda mnogo nekome tko zarađuje 110 ili 150 000 godišnje, gotovo duplo. Ali svaki puta kad stanete na semaforu pa vidite one uhljebničke Audije od 399 999kn, s grijanim sjedalima na račun holdinga, hepa, here itd itd. Onda znajte da je vaš porezni novac pametno potrošen.

 

Država je izmišljala neke Mingorp politike, neke su proradile i mislim da je paušal jedna od boljih politika, no ono gdje se sve zamutilo je kuhanje raznih agencija, autora članka, i svih onih kivnih koji nisu željeli napraviti isto; već im je bilo milije, službeni auto, bonusi, dnevnice, novi mobiteli, troškovi na račun firme i sl. Onaj manji dio je samo dobro hvatski kivan i jalan.

 

Nažalost, ovakvi koji rade u državnim agencijama ili državnim firmama, nažalost nisu mogli stupiti u paušalni odnos, jer su velike hrvatske firme definirale tko smije raditi s državom, a tko ne,  podjelli su plijen i definirali uvijete koje bilo koja manja firmica ili solo igrač jednostavno ne mogu zadovoljiti, bez obzira što su možda radili taj posao u toj istoj firmi kao vanjski suradnik za neku od tih velikih firmi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16 godina
online
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
markoal kaže...

Mladen kaže...

Iako je i obrt za IT usluge knjigovodstveno jednostavan, paušalni je to trebao još dodatno pojednostavniti i olakšati ali onda su i granice prometa trebale biti puno niže (limiti za prelazak u neki drugi oblik, obrt ili d.o.o, sustav PDV-a itd.) pa su se mnogi prebacili iz "krivih" razloga. Paušalni bi trebao imati limit cca. 100k godišnje prometa da se ostali oblici ne dovedu u nepovoljan položaj a još uvijek je dovoljno da netko krene i proba da li je sposoban za nastavak.

 

 Mislim da baš treba podići te limite, ili stvoriti više različitih kategorija sa različitim oporezivanjem (ili zabraniti za neke djelatnosti npr za IT ako je im to smeta i onda korigirati generalni porez svima u toj branši).

Paušalci nisu zamišljeni nužno za nas IT-evce, već za druge poslove gdje ti kupuješ određenu robu, materijal, barataš s njim (npr. potrošiš 200k kn na materijal, a zaradiš 250k kn) tako da razlog zašto su mali doprinosu u paušalcu je što ne moraš evidentirati troškove, te država umjesto tebe procjenjuje tvoju dobit na koju ti na kraju godine platiš porez. To je dosta jednostavan model koji podržavam jer ti kao obrtnik ili početni poduzetnik, želiš se fokusirati na svoj posao.

Ok, trebao sam napisati dohodak, jer je za IT usluge promet vrlo blizu dohotku (relativno mali rashodi u odnosu na neku proizvodnju).

Trenutna pravila stavljaju obrte i d.o.o. u nepovoljan položaj (npr. obrt trenutno ima 30k hladni pogon godišnje, bez i jednog naplaćenog računa a onda porez na dohodak).

Naravno da sam prije za to da se obrtima i d.o.o. snize davanja nego paušalcima povećaju, ali upravo su ti previsoki limiti (niska davanja) mnoge odveli u prekršaj (prikriveno zapošljavanje, jedan domaći klijent).

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 22.2.2022 12:04 (Mladen).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
Mladen kaže...
markoal kaže...

Mladen kaže...

Iako je i obrt za IT usluge knjigovodstveno jednostavan, paušalni je to trebao još dodatno pojednostavniti i olakšati ali onda su i granice prometa trebale biti puno niže (limiti za prelazak u neki drugi oblik, obrt ili d.o.o, sustav PDV-a itd.) pa su se mnogi prebacili iz "krivih" razloga. Paušalni bi trebao imati limit cca. 100k godišnje prometa da se ostali oblici ne dovedu u nepovoljan položaj a još uvijek je dovoljno da netko krene i proba da li je sposoban za nastavak.

 

 Mislim da baš treba podići te limite, ili stvoriti više različitih kategorija sa različitim oporezivanjem (ili zabraniti za neke djelatnosti npr za IT ako je im to smeta i onda korigirati generalni porez svima u toj branši).

Paušalci nisu zamišljeni nužno za nas IT-evce, već za druge poslove gdje ti kupuješ određenu robu, materijal, barataš s njim (npr. potrošiš 200k kn na materijal, a zaradiš 250k kn) tako da razlog zašto su mali doprinosu u paušalcu je što ne moraš evidentirati troškove, te država umjesto tebe procjenjuje tvoju dobit na koju ti na kraju godine platiš porez. To je dosta jednostavan model koji podržavam jer ti kao obrtnik ili početni poduzetnik, želiš se fokusirati na svoj posao.

Ok, trebao sam napisati dohodak, jer je za IT usluge promet vrlo blizu dohotku (relativno mali rashodi u odnosu na neku proizvodnju).

Trenutna pravila stavljaju obrte i d.o.o. u nepovoljan položaj (npr. obrt trenutno ima 30k hladni pogon godišnje, bez i jednog naplaćenog računa a onda porez na dohodak).

Naravno da sam prije za to da se obrtima i d.o.o. snize davanja nego paušalcima povećaju, ali upravo su ti previsoki limiti (niska davanja) mnoge odveli u prekršaj (prikriveno zapošljavanje, jedan domaći klijent).

 

 

Sve to stoji, ali paušal ima limit, doo i obrt nemaju. Stoga hladni pogoni i ostale stvari ne stoje baš ravnopravno u toj operaciji.

Dizanje kredita s paušalom, natječaji itd itd..

 

Zaista mislim da su pašalci donjeli puno više koristi i dobra za cijelokupni IT nego što će ovaj progon napraviti. Nisam paušalac, ali sam za to da se lova kotrlja među ljudima, da se poslovi spuste na niže razine.

Da se preveliki kolač razdjeli i da ljudi koji žele i mogu raditi budu adekvatno plaćeni za ono što rade.

 

Isti ti paušalci su digli indirektno plaće i onima koji nisu u paušalu. 22 000 kn je tu negdje ako se odbije sve kaj se ima za platit ne računajući neke troškove prostora i sl. Nemaju svi paušalci popunjen plafon, znao sam ekipu koja je imala 16 000 na paušalu, 13000 na paušalu itd itd.

 

Malo kvalitetniji kadar u IT i bez paušala nabije tih 22 000 uza sve benefite, a da ne pričam o fušu i crnoj ekonomiji.

 

Zaista u svojih 20-ak godina rada naišao sam na dvije firme u kojoj se plaća nije dobivala u koverti. Gotovo 90% svih tih firmi su imali developere prijavljene na cca 6800 netto, a razlika kroz putne, keš koverte itd itd.

 

Neka ljudi rade, tko želi. Jadna je ta firma koju će paušalac sa svojih 300 000 godišnje max upropastiti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16 godina
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
Uff 6800 to je jack pot. 3200 meni bilo prvi posao. 2800 kad smo sami nas tri firmu osnovali. Najjače mi je bilo vidjet Sancta domeniku, svi zaposlenici na 3100 prijavljeni. Tko to iz PU ignorira je ajme .....
16 godina
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
WORA kaže...

Nažalost, neće tebi biti ništa bolje niti lošije kada pogledaš paušalca. Nije ti on kriv za to.

 

https://www.index.hr/vijesti/clanak/kad-cujete-drzavni-poticaji-znajte-da-se-radi-o-jos-jednoj-pljacki-naseg-novca/2341125.aspx

 

 

S druge strane ako ćemo polarizirati, paušalci stvaraju dodatnu vrijednost, i to malo doprionsa uplaćuju u proračun.

Uhljebi doista ne stvaraju nikakvu novu vrijednost, već samo kanaliziraju novac od naših poreza, otetih od nas.

 

Ponovno u ovoj temi svatko zastupa svoje sebične interese, pa tako ekipa koja živi na državnoj sisi i hrani se proračunskim novcem kojeg mi porezni obveznici upumpavamo u sustav, navijaju da se što više novca otme i upumpa u što potrebne što izmišljene poslove.

 

Definitivno sam za to da što više ljudi radi u bilo kojem obliku i da se što više love vrti unutar zemlje. To je jedini način da svima zaista bude bolje.

 

npr. https://www.portalnovosti.com/rat-oko-poticaja

 

 

Za porez i novac koji mi je država otela kroz poreze i PDV želim:

- funkcionalnu državu

- pravnu sigurnost

- sigurnost i povjerenje koji radi svoj posao

- nultu stopu korupcije

- sudstvo koje odrađuje parnice u jednoj godini, a ne za života

- medicinsku uslugu trenutačno, a ne da mi djete naruče za pregled u gradsku bolnicu s čekanjem od 2 - 3 mjeseca?????

- sigurnost imovine, 

- jednaka pravila u prometu za sve i svih boja i rasa,

- da manjine ne traže i imaju veća prava od nas koji nismo manjina itd itd.

- da mi svatko tko je zaposlen u državnoj firmi stoji na usluzi, odrađuje uslugu kvalitetni, pošteno i brzo,

(bez obzira bila to pošta, policija, vojska itd..)

 

od svih ovih, jedino vatrogascima skidam kapu, doktori , svi ih žale, ali jednako drže vreću i stvaraju liste čekanja, jer nakon radnog vremena rade u privatnim poliklinikama u kojima nema čekanja.

 

Za ovo mi nisu krivi paušalci.

 

 mislim da si s ovim pogodio u bit

16 godina
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
WORA kaže...

 

Model paušalnog obrta je definiran zakonom o obrtu i dozvoljen je za sve djelatnosti koje su tamo definirane.

Dokle god tamo stoji djelatnost 62. Računalno programiranje i savjetovanje sve daljnje rasprave na tu temu su suvišne.

 

Nagađati zašto postoji paušalni obrt i tko se na tome okoristio možemo do sutra.

 

Jedna od teorija je i da je to bilo namjenjeno jednostavnom poreznom reketu u kojem si dužan plaćati tih 16000+ tisuća kuna imao ti novaca ili ne. I vjerojem da je bilo dosta takvih, gdje država nije bila u stanju napraviti radna mjesta, pa je pecala prodavačice haljina i sl, da ulete u otvaranje obrta, dobiju onih trićavih 20 do 50000kn i onda kud koji, pa sjedaj na imovinu, kamate i sl. Znam neke koji su tako otvorili butike, posao nije išao, a sada rade u njemačkoj da otplate dugove prema poreznoj. Jer eto tih 16000 se vrlo brzo pomnoži s kamatama ;)

 

Doduše tu je IT kao obrtničko zanimanje naišlo na plodnije tlo i ljudi su uspjeli zaraditi neki novac. 300 000kn izgleda mnogo nekome tko zarađuje 110 ili 150 000 godišnje, gotovo duplo. Ali svaki puta kad stanete na semaforu pa vidite one uhljebničke Audije od 399 999kn, s grijanim sjedalima na račun holdinga, hepa, here itd itd. Onda znajte da je vaš porezni novac pametno potrošen.

 

Država je izmišljala neke Mingorp politike, neke su proradile i mislim da je paušal jedna od boljih politika, no ono gdje se sve zamutilo je kuhanje raznih agencija, autora članka, i svih onih kivnih koji nisu željeli napraviti isto; već im je bilo milije, službeni auto, bonusi, dnevnice, novi mobiteli, troškovi na račun firme i sl. Onaj manji dio je samo dobro hvatski kivan i jalan.

 

Nažalost, ovakvi koji rade u državnim agencijama ili državnim firmama, nažalost nisu mogli stupiti u paušalni odnos, jer su velike hrvatske firme definirale tko smije raditi s državom, a tko ne,  podjelli su plijen i definirali uvijete koje bilo koja manja firmica ili solo igrač jednostavno ne mogu zadovoljiti, bez obzira što su možda radili taj posao u toj istoj firmi kao vanjski suradnik za neku od tih velikih firmi.  

 

Oh bože, što ti možeš svašta napisati. Koliko si kivan na državu, toliko koristiš isti diskurs u raspravi kao i političari. Ja i dalje mislim da je paušal jedna anomalija i da je to bio "easy way out" umjesto da je PU opalila po svim firmama sa kaznama za crne dio plaće (da i ja sam prvih 10 godina tako dobivao plaću) pa bi onda bilo i prostora za smanjivanje davanja svima. Ovdje diskusija treba biti o našim uvjetima rada i plaćanja obveza državi a ti o Audijima i ostalim tlapnjama. Samo u ovoj prčiji trebaš voditi firmu od 5000 ljudi za plaću od 2K€. Umjesto da se svaki posao pošteno plati i traži odgovornost i ispunjivanje ciljeva ali to ti neću uspjeti objasniti.

I zanimljivo je kako je po tebi sve što je država napravila sranje osim paušala gdje su to gro ljudi zloupotrijebili i prestali puniti dva solidarna sustava: mirovine i zdravstvo.

 

Nego reci ti meni znaš li možda firmu iz ZG koja ima 100+ developera a svi za nju rad na paušalu. Ona ih plaća Bruto1, za razliku do Bruto2 je jeftinij i javlja se na natječaje i dobija poslove. Pitam za frenda.

 

P.S.

Ne bih ja gasio paušalce nego bih da smanje davanja svima pa da mogu svojim radnicima dati veće plaće, eto!

Democracy is not for the people
9 godina
neaktivan
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
JudgeDredd kaže...
WORA kaže...

 

Model paušalnog obrta je definiran zakonom o obrtu i dozvoljen je za sve djelatnosti koje su tamo definirane.

Dokle god tamo stoji djelatnost 62. Računalno programiranje i savjetovanje sve daljnje rasprave na tu temu su suvišne.

 

Nagađati zašto postoji paušalni obrt i tko se na tome okoristio možemo do sutra.

 

Jedna od teorija je i da je to bilo namjenjeno jednostavnom poreznom reketu u kojem si dužan plaćati tih 16000+ tisuća kuna imao ti novaca ili ne. I vjerojem da je bilo dosta takvih, gdje država nije bila u stanju napraviti radna mjesta, pa je pecala prodavačice haljina i sl, da ulete u otvaranje obrta, dobiju onih trićavih 20 do 50000kn i onda kud koji, pa sjedaj na imovinu, kamate i sl. Znam neke koji su tako otvorili butike, posao nije išao, a sada rade u njemačkoj da otplate dugove prema poreznoj. Jer eto tih 16000 se vrlo brzo pomnoži s kamatama ;)

 

Doduše tu je IT kao obrtničko zanimanje naišlo na plodnije tlo i ljudi su uspjeli zaraditi neki novac. 300 000kn izgleda mnogo nekome tko zarađuje 110 ili 150 000 godišnje, gotovo duplo. Ali svaki puta kad stanete na semaforu pa vidite one uhljebničke Audije od 399 999kn, s grijanim sjedalima na račun holdinga, hepa, here itd itd. Onda znajte da je vaš porezni novac pametno potrošen.

 

Država je izmišljala neke Mingorp politike, neke su proradile i mislim da je paušal jedna od boljih politika, no ono gdje se sve zamutilo je kuhanje raznih agencija, autora članka, i svih onih kivnih koji nisu željeli napraviti isto; već im je bilo milije, službeni auto, bonusi, dnevnice, novi mobiteli, troškovi na račun firme i sl. Onaj manji dio je samo dobro hvatski kivan i jalan.

 

Nažalost, ovakvi koji rade u državnim agencijama ili državnim firmama, nažalost nisu mogli stupiti u paušalni odnos, jer su velike hrvatske firme definirale tko smije raditi s državom, a tko ne,  podjelli su plijen i definirali uvijete koje bilo koja manja firmica ili solo igrač jednostavno ne mogu zadovoljiti, bez obzira što su možda radili taj posao u toj istoj firmi kao vanjski suradnik za neku od tih velikih firmi.  

 

Oh bože, što ti možeš svašta napisati. Koliko si kivan na državu, toliko koristiš isti diskurs u raspravi kao i političari. Ja i dalje mislim da je paušal jedna anomalija i da je to bio "easy way out" umjesto da je PU opalila po svim firmama sa kaznama za crne dio plaće (da i ja sam prvih 10 godina tako dobivao plaću) pa bi onda bilo i prostora za smanjivanje davanja svima. Ovdje diskusija treba biti o našim uvjetima rada i plaćanja obveza državi a ti o Audijima i ostalim tlapnjama. Samo u ovoj prčiji trebaš voditi firmu od 5000 ljudi za plaću od 2K€. Umjesto da se svaki posao pošteno plati i traži odgovornost i ispunjivanje ciljeva ali to ti neću uspjeti objasniti.

I zanimljivo je kako je po tebi sve što je država napravila sranje osim paušala gdje su to gro ljudi zloupotrijebili i prestali puniti dva solidarna sustava: mirovine i zdravstvo.

 

Nego reci ti meni znaš li možda firmu iz ZG koja ima 100+ developera a svi za nju rad na paušalu. Ona ih plaća Bruto1, za razliku do Bruto2 je jeftinij i javlja se na natječaje i dobija poslove. Pitam za frenda.

 

P.S.

Ne bih ja gasio paušalce nego bih da smanje davanja svima pa da mogu svojim radnicima dati veće plaće, eto!

 

 

 

 

Naravno da sam kivan na državu, s punim pravom, ti se tu pozivaš na neku solidarnost, a sam si dobivao plaću na crno? Koliko patetičnosti u tvom sudstvu. Tvoj vlasnik, nazovimo to direktor se slobodno može odreći većeg dijela profita i tebi dati veću plaću kao što misliš da ju zaslužuješ.

 

Jednako tako nitko te ne spriječava da otvoriš svoj paušal, obrt ili d.o.o i nastupiš na tržištu, pokažeš svijetu svoju kvalitetu, diplomu, znanje i konkurentnost.

 

Spominjati neki solidarizam, dok s druge strane postoji ogromni nesrazmjer i krater u trošenju tih sredstava možeš biti samo slijep. Mirovine i zdravsto? WTF.

Znači prvi ešalon audija koje samo holding podjeli svake dvije godine svojim nezamjenjivim kadrovima, košta više nego što svi ti paušalci zajedno uskrate u zdravstvo. Na to žmiriš.

 

Pa vidim da si ti jedan od onih, koji dotrče šefu, čim čuju da je mali Perica dobio povišicu ili veću naknadu za prijevoz pa odmah tražiš da i ti zaslužuješ. :D

 

Ne znam za firmu od 100+ developera na paušalu, ali mi je to sasvim ok. Vjerojatno se javlja na državne natječaje, jer na drugim natječajima to nije bitno. Na svjetskom tržištu također je to minoran problem, jer je to kap u moru. što nas vodi ponovno do ->> SISAČA DRŽAVNIH / PRORAČUNSKIH PARA. 

 

Outsourcing je posao kao i svaki drugi. Koristi se dokle treba i prestaje kad se režu troškovi. U tom trenutku prestaju i obaveze. Na vanjskim projektima tvoj cash flow stane bez problema u 2 tjedna notice perioda.

 

A sad, ako si u firmi sisača državnog novca ili drito povezan s državom, tvoj problem. Razumijem zašto te to peče. Ali 99% paušalaca ti za to nisu krivi. Veći problem za to zdravstveno i pare iz proračuna ti stvara glasačka mašinerija i njihovi rođaci od pokojnog gradonačelinka. Jbt. 50 000 000 kn samo za kićenje mosta, a ti trubiš o solidarnosti. I to je jedan most u zagrebu.

 

Fakat se trebaš zagledat u ogledalo i reć da je sve ok. :D

 


EDIT: 

Ah sad vidim da si ti jedan od vlasnika firmi, pa želiš svojim radnicima dati veće plaće.

1. Nađi neki strani projekt, pa te neće svrbiti nelojalna konkurencija u podjeli državnog novca i državnih natječaja.

2. Kad ti tvoji djelatnici zarade prvu godinu za tebe, eto ti se lijepo pretvori u malenog makroa, koji će na ljudima uzet 10% marže od njihovog rada i budi agencija. 

10% za to da ti drugi rade i zarađuju dok ti ladiš **** i promatraš nove cure koje su došle raditi, je i dalje pristojna zarada za ne raditi ništa.

Pa to pomnožiš sa 100 developera i to ti je fina parica. Pazi makro si za  10%, ljudi sretni, puni para, država cvjeta, najbolji poslodavac.

 

Jer gle majstore, za 17 000 kn netto, imaš 30000 bruto 2. Uz to, možeš ljudima obračunati još neke dodatne beneficije i već si prešao 22 000 koliko je tamo neki paušalist koji je napumpao palfon. Naravno, tvoji ljudi za razliku od paušalista mogu stavit omču oko vrata i u banci dignut kredu u miljama kuna. Imaju uplaćene doprinose, opasno dobru penziju i sigurnost koju im trajno zaposlenje nudi. Paušalist ima samo onu ušteđevinu kaj mu ostane od tih 22 000kn. I gle, vjerujem da 90% ekipe radije bira tvoju firmu umjesto rizika na paušalu.

 

Kad uzmeš da se neoporezivo može isplatiti do 50 000kn tvojim zaposlenicima, te razne neoporezive naknade, ispada da te samo pohlepa iznad 10% kao makroa dijeli od te stvari da usrećiš svoje zaposlenike.

 

I pazi sad, nikakav paušalac te u tome ne spriječava.

 

S time da i dalje stoji ona, 50 000 000 državnih para za kićenje mosta, stotine milijuna za ***** zastave, beskonačne brojke na žičaru i ostale nebuloze, dakle ujutro kad se umiješ pogledaš se u zrcalo i pitaš se jel sve ok u državi. Ako je, onda natrag na forum i trkeljaj o paušalcima.

 

PS. znam za neke firme koje za tu razliku koji ti spominješ nisu povoljniji već su vlasnici bogatiji. A isto tako znam za firme, u kojima smo svi mi skupa, zajedno, herojski poduhvat, hajmo stisnite to dečki, mi to možemo, mi smo OBITELJ. A onda vlasnici prodaju firmu, pokupe vrhnje, a ekipa ostane negdje ... tamo u nekoj novoj "obitelji" i dalje puši neki novi HR marketing.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 25.2.2022 18:47 (WORA).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice