Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju mnog

poruka: 243
|
čitano: 42.964
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju mnog".
3 godine
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Općenito u popodnevnim satima, ne nužno "kasno popodnevnim". A prema kraju dana je vjetar ionako jači zbog jače razlike temperature kopna i mora. Jutrima je vjetar najslabiji. Tako da se solari i vjetroturbine lijepo nadopunjuju.
5 puta povećanje bi bio neki prosjek koliko sam ja shvatio. A energetski projekti se ionako ne rade za Živogošće nego za cijelu regiju tako da nebitno koliko i kako se u nekom selu troši. treba se malo šire sagledati.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju

Da, popodne je općenito najveća potrošnja, ali peak je navečer. Živim tu i znam kad su ispadi...

 

Da, popodne zna lagano puhati, ali najveća potrošnja je kad je na večer bez vjetra, tada je nepodnošljivo vruće.

 

Taj vjetar je karakterističan za priobalje, pitanje je kakva je situacija tamo gdje je pogodno mjesto za vjetroelektrane...

 

Što se tiče ovog 5 puta, očito si krivo shvatio jer u citatu kojeg si prenio piše: "budući da neka mjesta tada imaju i pet puta veću potrošnju nego zimi.".

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
3 godine
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Zato se vjetroelektrane trebaju projektirati prema realnoj potrošnji, zna se gdje vjetra ima.

Pa da, neka mjesta imaju, ali to je karakteristično gotovo za sva primorska mjesta, u primorju se u ljetnim mjesecima generalno broj "stanovnika" najmanje udvostručuje. Na Krku ih npr bude 4 puta više.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Da, ali zato priobalne urbane sredine, gdje se najčešće grije na struju, ipak ruše taj prosjek. Kad tome još dodaš industriju...

Inače, te manje sredine koje imaju ljeti znatno povećanje angažirane snage, češće imaju velikih problema s infrastrukturom. Zapaljenja trafostanice su česta pojava jer se samo jači osigurači stavljaju kako opterećenje raste...
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
5 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju

Moram komentirati dio posta s prve stranice ove teme:


"... Inače, zaboravljaš veliki problem nuklearki - to su i dalje termoelektrane, godišnje na njih ode 45% svjetske potrošnje pitke vode, a zamisli kaj onda ta vodena para učini, čak i ako ni ne vjeruješ da je isto "staklenički plin" (kao i CO2 i još hrpa njih).
Premda, smatram da to i dalje nije problem, jer bar ne ispušta toksična sranja u zrak ko ostale fosilne termoelektrane..."

 

 

Čitav nuklearni ciklus počevši od rudarenja preko transporta i obrade pa do dekomisije i skladištenja nuklearnog materijala daleko je od karbon neutralnog, naravno - a potcrtano je još jedan mit (da ne velim laž) koji propagiraju nuklearni lobisti... čak i tijekom svog normalnog rada, komercijalni nuklearni reaktori proizvode i u zrak (i vodu) ispuštaju na desetke tipova radionuklida nositelja alfa- i beta-raspada, u količinama koje je sama sebi dozvolila i s nadzorom koji je sama sebi propisala nuklearna industrija.

The IAEA recommends to consider 29 radionuclides for assessment of the environmental impact during the normal operation of nuclear power plants. According to analysis of radioactive effluents there are more than 35 radionuclides were found in releases of NPP in Korea. The approach of the European Commission suggests the organization of monitoring of 11 key radionuclides, providing control over the list of 33 radionuclides. The analysis of list of detected radionuclides in European NPPs discharges during last 5 years demonstrated a common nomenclature of controlled radionuclides: 101 radionuclides and 5 integral indicators. Tritium (3H) and three integral indicators (Σ iodine, Σβ + γ, Σ radioactive noble gas) are monitored in atmospheric releases at all European NPPs. Another 35 radionuclides are monitored in atmospheric releases at half or more of the European NPPs. Less than 50% of the European NPPs control the additional 67 radionuclides in their releases.

In the period from 2003 to 2017, Russian regulatory authorities require to control only 4 radionuclides (60Co, 131I, 134Cs, 137Cs) and 1 integral indicator (Σ radioactive noble gas) in atmospheric releases from Russian NPPs, declaring that “they form 98% of the annual effective dose to public”. However, model estimates for European NPPs with different types of reactor installations showed that the main contributors to the effective dose from atmospheric releases are 14C and 3H.

The absence of tritium and carbon-14 control in the atmospheric releases of Russian nuclear power plants led to underestimation of the effective dose up to 25% for LWGR and 98% for PWR . The existed methods and approaches to radioactive airborne releases control of Russian NPPs did not fit the new regulatory requirements of Russian Federation.

Moreover, if controlled radionuclide is absent in the atmospheric releases, the concentration corresponding to a half of the detection limit should be taken into account for regulation purposes...


https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1738573318305746



A računica je jednostavna: što više reaktora, više i radionuklida u okolišu. Je li to neki problem - guglajte slučaj Litvinenko.



Još malo relevantnih poveznica:
Despite Billion-Dollar Budget, Nuclear Regulatory Commission Cancels Project Studying Cancer near Nuclear Facilities
NRC nuked cancer study assuming no link between reactors and disease, records show
Epidemiological Evidence of Childhood Leukaemia Around Nuclear Power Plants

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.9.2020 1:31 (Al Crane).
8 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Gallu:

U okviru države, rekordi su zimski. Nije nimalo čudno da turistička mjesta imaju dvomjesečni peak, solar tu zgodno upada, nema dvojbe
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put čet 10.9.2020 7:01 (Feudalac).
8 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Digitall:

Sve u prirodi je free. But, međutim, nažalost, rijetko je kad u iskoristivom obliku, na mjestu gdje trebamo u količini i vremenu kada ga trebamo. Nafta je free, trebamo je “samo” izvaditi i preraditi. Sunce je free, “samo” ga treba uhvatiti i sačuvati za kasnije. Taj “samo” dio je ono što košta. Tako da besplatno nema ništa.
Ja rekoh
9 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju

što se više tehnologija razvija sve je besplatnije, logično.

već sad tako jadno kako je, isplati se samo od sebe i ide u dobitak, to se zove free. ono o čem pričamo zadnjih par postova.

 

razvoj se događa svakodnevno

https://www.newscientist.com/article/2253816-windows-become-transparent-solar-panels-with-added-nanoparticles/

 

sasvim je logično da će jednog dana i ekran mobitela biti neka vrsta solar panela i da će mu potrošnja biti puno manja da će se to jako osjetiti na bateriji.

to je samo jedan od bezbroj primjera.

učinkovitost raste kako učimo bolje iskorištavati sve oko nas

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.9.2020 16:36 (digitall).
8 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Digitall:

Ja sam najveći eko frik u okolici ali neke stvari jednostavno nemaju smisla. 5-inčna fotonaponska ćelija, aka ekran tipičnog mobitela, kada bi stajao na krovu cijele godine pod idealnim kutom, mogao bi proizvesti 1,5 kWh godišnje u našim kontinentalnim uvjetima. Isti taj mobitel ako se puni jednom dnevno treba cca 5 kWh. Podrazumijevaći maksimalnu efikasnost za neprozirnu ćeliju. Čim je prozirna, učin ide dolje. Jednostavno besmisleno dok god mobitel treba nekoliko vati da bi radio. A trebat će još dugo jer radio i ekran trebaju koliko trebaju uz već odlučnu efikasnost.

Čemu kombinirati dva suprotna zahtjeva - proizvodnju struje apsorpcijom svjetlosti i prozirnost prozora koja već sad s trostrukim staklima nije baš najbolja u smislu dobitka zimi. Pored toliko slobodnih dijelova fasada, krovova, parkirališta, cesta i čega sve ne kaj bi se moglo pokriti panelima, baš je nužno i pametno zamračiti prozore čija je glavna svrha - propuštanje svjetlosti
Ja rekoh
9 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju

ok odustajem, nema smisla pisati jedno te isto.

sve je katastrofa, idemo nazad u pećine, čemu napredak u iskorištavanju energije koja nam je oko ušiju svakodnevno, zašto se potruditi.. bezveze

 

nema napretka niti će ga biti, logično je da će svi uređaji trošiti jednako energije kao i sada čak i za 50 godina, baterije će uvijek biti katastrofa kao sada, učinkovitost iskorištavanja sunca, vjetra, vode neće napredovati.. klasa optimist.. bez obzira na povijesne činjenice

 

definitivno smo najgori narod ikad

 

btw ne znam o kakvom zamračivanju prozora pričaš kod prozirnih panela, a uz to nisi svjestan koliko je potpuno staklenih zgrada u svijetu

 

https://www.phonearena.com/news/graphene-power-bank-charges-up-to-5-times-faster_id127085?fbclid=IwAR3E4yCeRJGo9drU5tZNZXo26drY7jB_Dex9phLpiOQI6Fs4J6gyh3hy7iE

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.9.2020 9:06 (digitall).
5 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Feudalac kaže...
Digitall:

Sve u prirodi je free. But, međutim, nažalost, rijetko je kad u iskoristivom obliku, na mjestu gdje trebamo u količini i vremenu kada ga trebamo. Nafta je free, trebamo je “samo” izvaditi i preraditi. Sunce je free, “samo” ga treba uhvatiti i sačuvati za kasnije. Taj “samo” dio je ono što košta. Tako da besplatno nema ništa.

 

Hmm... za dobiti jednu litru goriva (dizel, benzin) na nekoj pumpi, treba utrošiti 30-50 puta više energije nego što ova daje (ovisi i o dostupnosti i blizini naftnog polja). To je ipak neka razlika u odnosu na drugi energent koji praktično pada s neba.
Da nema ogromnih dotacija i olakšica fosilnoj industriji, ova bi još davno propala.

8 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Al Crane:

Ekšeli, ne.

Efikasnost ekstrakcije nafte, od bušotine do vozila je iznad 80%. Transport plina plinovodom je efikasniji od transporta struje, gubitak cca 1% na 1000 km.

Kad se uračuna flaring, ispuštanje tijekom bušenja i svega ostalog, ukupni staklenički efekt litre benzina je za 30% veći od onog što će izaći kroz auspuh. Kažu najnovije studije neprijatelja fosilnih goriva.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pet 11.9.2020 11:46 (Feudalac).
5 godina
neaktivan
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Al Crane kaže...
Feudalac kaže...
Digitall:

Sve u prirodi je free. But, međutim, nažalost, rijetko je kad u iskoristivom obliku, na mjestu gdje trebamo u količini i vremenu kada ga trebamo. Nafta je free, trebamo je “samo” izvaditi i preraditi. Sunce je free, “samo” ga treba uhvatiti i sačuvati za kasnije. Taj “samo” dio je ono što košta. Tako da besplatno nema ništa.

 

Hmm... za dobiti jednu litru goriva (dizel, benzin) na nekoj pumpi, treba utrošiti 30-50 puta više energije nego što ova daje (ovisi i o dostupnosti i blizini naftnog polja). To je ipak neka razlika u odnosu na drugi energent koji praktično pada s neba.
Da nema ogromnih dotacija i olakšica fosilnoj industriji, ova bi još davno propala.

https://en.wikipedia.org/wiki/Energy_density

 

Ovde možeš vidit koliko je benzin učinkovit i koliki mu je energetski potencijal. Malo što ima veći energetski potnecijala od benzina, pogotovo ako isključimo nuklearna goriva/elemente. Malo si pogriješio, odnosno krivo razmišljaš u pogledu količine energije koju 1 litra benzina može dat.

Live long and prosper.
8 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Digitall:

Čemu takva negativnost. Ima još milijun stvari koje već znamo da pomažu okolišu pa ih ne radimo. Odbaci meso, aute, grijanje. Nemoj kupovati hranu u trgovini, uzgoji si je sam. Živi u pet kvadrata umjesto u 155.

Ono što ti, ja i većina radi je razmišljanje o grmu dok je glavni problem ogromna prašumetina svuda oko nas.

Stvarni problem je primarna energija koja nas pokreće, industrijske sirovine, materijali. I to zbog toga što nas ima toliko milijardi koliko nas ima.

Tvoj mobitel koji troši par kWh na godinu nije ništa prema 22 000 kWh koliko je svjetski prosjek po glavi ili 50 000 do 80 000 kwh koliko je američki eli evropski prosjek. Problem je primarna energija kojom se hrane elektrane, industrijski procesi, transport. Problem je pokjoprivreda industrijska. Problem je cement, problem su metali.

Nije problem u kućnom otpadu kojeg je 30% organskog kako piše u današnjem članku na indeksu. Organski višak koji odbacujemo uopće nije otpad, priroda ga reciklira u potpunosti kako to već radi stotine milijuna godina. Problem je jednokratna plastika u koju dolazi zapakirano ama baš sve a ne to što sam ja sortirao različite vrste u različite kontejnere jer se niti jedna vrsta, kako god dobro sortirana, ne reciklira tako efikasno kao čelik, aluminij a da ne spominjem organske tvari.

U globalu, naše, zapadno industrijsko razmišljanje je da je coca cola zero pakirana u staklenu bocu znatno bolja od obične u pet ambalaži dok je u stvarnosti postojanje coca cole problem. Ona sada, takvima dresiranima potrošačima uvaljuje brendiranu planinsku izvorsku vodu u pet ambalaži koju “osviješteni” zeleni aktivisti objeručke prihvaćaju jer “moramo piti barem osam čaša dnevno”. Ta voda nije ništa bolja od one iz pipe, skuplja je od benzina, a količinu koju trebamo regulira besplatni mehanizam koji se zove žeđ i ugrađen je u svaki živi organizam.

Pored toliko informacija i kapaciteta kojeg naš um ima, postali smo gluplji nego ikad
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pet 11.9.2020 11:45 (Feudalac).
9 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju

uopce ne razumijes sto pisem, ili se pravis.

toliko toga okolisas, ubacujes, ne pratis, da vise ne znam ni o cemu pisemo.

zaobilazenje odgovora.

jos nedostaju ustase, partizani, hdz i ravnozemljasi

 

vidim ekipa se dotice nafte i nekih usporedbi.. jos uvijek valjda nisu svjesni koliko je to ograniceno i primitivno, nafta, ugalj, uranij... 200 godina i nema vise.. plus enormne stete eksploatacije i koristenja toga kroz te godine.. 

dok imamo takvih "sva ta solar, vjerar, voda energija je neupotrebljiva i nece biti nikavog napretka po tom pitanju", tako ce nam i biti, dok ide ide, kad sve ode u 3pm nije bitno.. trazimo drugi planet.. sirotinja u glavi

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.9.2020 12:12 (digitall).
16 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
digitall kaže...

..

sve kaj pricas vrijedi i obrnuto.

ne znam kak uopce mozes staviti uranij (ili bilo koji drugi, potencijalno sigurniji element) u istu recenicu sa naftom/ugljenom, vjerojatno jer nemas pojma o cemu pricas.

isto tako forsiras da se nesto razvija i da necemu da sansa, a potencijalno (zapravo cinjenicno) boljem energentu ne zelis dati ni 1% sanse za napredak.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put pet 11.9.2020 13:36 (nixass).
9 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
nixass kaže...
digitall kaže...

..

sve kaj pricas vrijedi i obrnuto.

ne znam kak uopce mozes staviti uranij (ili bilo koji drugi, potencijalno sigurniji element) u istu recenicu sa naftom/ugljenom, vjerojatno jer nemas pojma o cemu pricas.

isto tako forsiras da se nesto razvija i da necemu da sansa, a potencijalno (zapravo cinjenicno) boljem energentu ne zelis dati ni 1% sanse za napredak.

 dobro uranija ima za 200 i nešto godina rudarenja, ovo drugog vjerojatno manje.. isprika na nepreciznosti.. poanta je bitna.. koju ni ti ne shvaćaš..

"bolji" energent.. hahahah

zasto bi šansu za napredak dao opasnim stvarima.. logično je što treba usavršavati i u čemu postoji ogroman potencijal.

 

https://thenextweb.com/shift/2020/09/10/swedes-boat-powered-by-wind-sailboat-ship-cargo-transatlantic/

 

zamisli kad počnemo koristiti mozak.. gdje će biti kraj..

još uvijek čekam da netko zbroji 2 +2 i da mi se napokon mob puni dok hodam, energijom iz tenisica koju neprekidno generiram hodanjem..pa makar i 1% u sat vremena, dovoljno za hitan poziv

 

možete se smijati koliko hoćete, isto tako su mi se smijali kada sam prije 25 godina rekao da ćemo imati mobitele preko kojih ćemo se gledati i pričati s nekim na drugom kraju svijeta... 

kad ono, zamisli stvarno se dogodio napredak.. da ne povjerujes ha

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.9.2020 13:55 (digitall).
5 godina
neaktivan
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
digitall kaže...

uopce ne razumijes sto pisem, ili se pravis.

toliko toga okolisas, ubacujes, ne pratis, da vise ne znam ni o cemu pisemo.

zaobilazenje odgovora.

jos nedostaju ustase, partizani, hdz i ravnozemljasi

 

vidim ekipa se dotice nafte i nekih usporedbi.. jos uvijek valjda nisu svjesni koliko je to ograniceno i primitivno, nafta, ugalj, uranij... 200 godina i nema vise.. plus enormne stete eksploatacije i koristenja toga kroz te godine.. 

dok imamo takvih "sva ta solar, vjerar, voda energija je neupotrebljiva i nece biti nikavog napretka po tom pitanju", tako ce nam i biti, dok ide ide, kad sve ode u 3pm nije bitno.. trazimo drugi planet.. sirotinja u glavi

 Sve OK, dobro ti govoriš, primitivno je, ali mi smo sada na nekakvim prelascima s primitivnog, na malo modernije. Zar ne vidiš ove puste solarne ploče i vjetrenjače? Zar ne čitaš o fuzijskim reaktorima? To više nije primitivno, ali treba još istraživanja dok se sve dovrši. 

 

Do tada je benzin najbolje i najkorisnije što imamo, jer i dalje ima najveći energetski potencijal po jediničnoj mjeri, ako izuzmemo nuklearna goriva.

Live long and prosper.
8 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Digitall:

Normalno da ne razumiješ kad si zapeo u izmišljanju nepotrebnih stvari. Napredak računalne snage još nije došao do teorijskih limita koji su nekoliko elektrona. Iskoristivost energije ima svoje teorijske i praktične limite a glavni faktor u svemu tome i nije iskoristivost već cijena.

Ja sam zagovornik obnovljivih izvora, ekipa na bugu me već toliko napadala da mi je to smiješno, a zapravo sam vrlo realan, govorim o stvarima koje uzrokuju 90% emisija i rješenjima koja udaraju baš tamo a ne o zanemarivim sitnicama koje, sve i da uđu u upotrebu neće ništa BITNO promijeniti. Tvoj auto treba više energije nego tvoja kuća. A mobitel u kući je manji od greške zaokruživanja. Sama tvoja kuća s betonskim temeljima i drugim dijelovima konstrukcije je odgovorna za više štetnih emisija nego svi mobiteli u hrvatskoj zajedno.

Fokusiraš se na sitnice umjesto na generalnu sliku. Ono što trebamo napraviti je pritisnuti vlasti širom svijeta da pritisnu glavne industrije a ne sanjati o prozorima koji proizvode struju i sortirati plastiku koja će ionako biti bačena negdje na deponij jer je nova, ekšeli jeftinija nego reciklirana.
Ja rekoh
6 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Obnovljivi izvori energije ne POSTOJE...ako me uvjeriš u suprotno...šalji račun... uplaćujem ti 1000€
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
9 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Feudalac kaže...
Digitall:

Normalno da ne razumiješ kad si zapeo u izmišljanju nepotrebnih stvari. Napredak računalne snage još nije došao do teorijskih limita koji su nekoliko elektrona. Iskoristivost energije ima svoje teorijske i praktične limite a glavni faktor u svemu tome i nije iskoristivost već cijena.

Ja sam zagovornik obnovljivih izvora, ekipa na bugu me već toliko napadala da mi je to smiješno, a zapravo sam vrlo realan, govorim o stvarima koje uzrokuju 90% emisija i rješenjima koja udaraju baš tamo a ne o zanemarivim sitnicama koje, sve i da uđu u upotrebu neće ništa BITNO promijeniti. Tvoj auto treba više energije nego tvoja kuća. A mobitel u kući je manji od greške zaokruživanja. Sama tvoja kuća s betonskim temeljima i drugim dijelovima konstrukcije je odgovorna za više štetnih emisija nego svi mobiteli u hrvatskoj zajedno.

Fokusiraš se na sitnice umjesto na generalnu sliku. Ono što trebamo napraviti je pritisnuti vlasti širom svijeta da pritisnu glavne industrije a ne sanjati o prozorima koji proizvode struju i sortirati plastiku koja će ionako biti bačena negdje na deponij jer je nova, ekšeli jeftinija nego reciklirana.

 cijelo vrijeme miješanje kruški i jabuka

5 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Feudalac kaže...
Al Crane:

Ekšeli, ne.

Efikasnost ekstrakcije nafte, od bušotine do vozila je iznad 80%. Transport plina plinovodom je efikasniji od transporta struje, gubitak cca 1% na 1000 km.

Kad se uračuna flaring, ispuštanje tijekom bušenja i svega ostalog, ukupni staklenički efekt litre benzina je za 30% veći od onog što će izaći kroz auspuh. Kažu najnovije studije neprijatelja fosilnih goriva.

 

Pričamo o energetskoj bilanci dobivanja nekog energenta, tj. tek pripremi procesa transformacije energije, zar ne?

Litra nekog goriva (dizel, benzin) daje oko 35 MJ energije. Za dobiti tu litru, treba obraditi barem 2 litre sirove nafte (uz dobitak još širokog spektra drugih proizvoda u manjim količinama, ovisno o kvaliteti sirovine) u najoptimističkijem scenariju... prvo te 2 litre treba ispumpati iz nekog dalekog polja u trećim zemljama ili ispod smrznutog dna nekog oceana, sa dubina od više tisuća metara... zatim treba transportirati, naftovodima, tankerima ili cisternama, do stotinama ili tisućama km udaljenog lanca rafinerija, u kojima će proći kroz niz kompliciranih i energetski zahtjevnih procesa i zagrijavanja na 250-350°C... zatim opet transportirati stotinama/tisućama km i skladištiti, do krajnjeg korisnika koji navodno plaća svu cijenu koja nominalno iznosi tričavi djelić njegovog prosječnog radnog sata koji ima mizernu kalorijsku vrijednost u usporedbi s dobivenom litom rafiniranog goriva.
Zanemarit ćemo energetsku potrošnju izgradnje potrebne infrastrukture za istraživanje, bušenje, crpljenje, transport, obradu i skladištenje, i za njeno održavanje, jer služi za dobivanje mnogo litara goriva, no i to sve ipak ima i te kakav energijski zahtjev...

Sve u svemu: nerelno zvuči da bi to sve utrošilo tek cca 28 KJ iliti 80% krajnje energetske bilance po litri - bliže će biti neki red koju magnitudu više, naime 30-50x više od dobivene kalorijske vrijednosti.
Ah da, i od tih konačnih 35 MJ energije, dvije trećine idu kroz auspuh u vjetar jer takva je iskoristivost motora na unutarnje izgaranje. Dakle, džaba smo krečili u dvije trećine napora i izdataka.


Koliko ono KJ energije treba utrošiti da Sunčevo zračenje ili vjetar opale fotonaponske ćelije ili lopatice vjetroturbina?

Ništa. Uočite razliku od dobivanja fosilnih goriva.
I koliki je ono stupanj energetske iskoristivosti elektromotora?
80%.

I zašto zapravo globalna industrija fosilnih goriva godišnje treba preko 500 milijardi USD financijskih poticaja i poreznih olakšica da bi bila održiva?... koje plaća kompletno društvo, a profit kupe tek najuži krugovi i pojedinci.
Fak, zašto se sve uopće računa u USD?
I zašto su svi američki republikanski predsjednici i republikanski zastupnici do guše ogrezli u naftni biznis? 
I čemu taj višedesetljetni "rat protiv terora" koji se vrti oko naftom najbogatijih zemalja?

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.9.2020 18:20 (Al Crane).
8 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Al crane:

To što ti ne vjeruješ u brojke je tvoj problem. Postoje vrlo detaljne studije, stotine njih, od državnih agencija do zelenih frikova. U prethodnoj poruci sam ti i to naveo.

Kakve veze ima efikasnost elektromotora kad golf troši 45 kWh u obliku dizela a njegov brat ID.3 preko 20? Misliš da će to spasiti svijet u kojem automobilske emisije predstavljaju 10-11%? S jeftinijim energentom samo ćemo se još više voziti i nećemo ništa postići. Problem je primarna energija, nije dovoljno biti 50% efikasniji, trebamo 10 PUTA, 1000% čišću energiju.

Kaj se tiče “poticaja”, svaka veća firma ih dobiva na razne načine. Uključujući i Teslu čiju filozofiju recikliraš kroz poruke. Tvornica koja se gradi u blizini Berlina je tamo samo zato što je lokana vlast imala najbolju ponudu. Ona u Nevadi, također. Šangaj - isto. Niti jedna multinacionalka ne mrda prstom dok joj se ne ponudi paket mjera koji se ne može odbiti.

Fosilna goriva su problem, nesporno. Ali nisu zlo. Da nije energije iz njih, pio bi vodu iz potoka, kenjao u rupu iza kuće, hodao pješice dva sata do polja gdje bi motikom kopao krumpir do mraka i za to dobio kilu kruha. Skončao bi do pedesete jer ne bi postojala moderna medicina, lijekovi i dr. Doslovce. Životni vijek prije industrijske revolucije omogućene fosilnim gorivima je bio ispod 50, sad je generalni problem što bi mogao biti 76,5 a “samo” je 75.
Ukratko, hebe te što si dobio 30 godina života ekstra, a hoćeš čak 31,5.

Ali eto, fosilna goriva su toliko korisna da smo zajvaljujući njima s pola milijarde narasli na skoro 8 milijardi. I vrijeme je da promijenimo način na koji radimo jer smo postali prevelik teret ovom planetu. Ništa u tome nije zlokobno, prirodna evolucija, svaka stvar se širi dok ju posljedice ne sustignu. Trebamo velike promjene, jučer. Ako ih mislimo ostvariti, šuplji argumenti, mržnja, konfrontacija i slično neće nas nikuda odvesti.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pet 11.9.2020 18:53 (Feudalac).
8 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Hcmaa:

Kako bi moj djed Ajnštajn rekao - sve je relativno. U okviru ljudskog vijeka pa i civilizacije, Sunce je beskonačan izvor energije a forma te energije koju mi sada zovemo obnovljivom - jest obnovljiva. Svaki vjetar je novi i ponavlja se, svako ljeto i izdašno sunce je novo, svaka kiša je nova voda koja pokreće naše turbine. Stoga ti šaljem broj računa,
Ja rekoh
15 godina
online
Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju mnog

- evo upravo na dnevniku, solarna, na visu, trebalo je samo 10 godina i 31mil kn.. za 5mw, uz poticaje, subvencije, slikanje na tvu itd.

- naravno, isplativo, barem za kumove i nasjmešene političare, manje za potrošače.. i naravno, sad smo ekološki svjesni, jednorozi pasu po parkićima i tak to..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
2 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
#Feudalac

Jel to znači da smo mi u rodu...jerbo Albert je mojoj babi bio rođak sa materine strane...nafta je isto solarna energija...rekla mi baba...nije bila sigurna pa je pisala rođaku da potvrdi... stoga ako lažem ja...laže i Albert
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
5 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Feudalac kaže...
Al crane:

To što ti ne vjeruješ u brojke je tvoj problem. Postoje vrlo detaljne studije, stotine njih, od državnih agencija do zelenih frikova. U prethodnoj poruci sam ti i to naveo.

Kakve veze ima efikasnost elektromotora kad golf troši 45 kWh u obliku dizela a njegov brat ID.3 preko 20? Misliš da će to spasiti svijet u kojem automobilske emisije predstavljaju 10-11%? S jeftinijim energentom samo ćemo se još više voziti i nećemo ništa postići. Problem je primarna energija, nije dovoljno biti 50% efikasniji, trebamo 10 PUTA, 1000% čišću energiju.

Kaj se tiče “poticaja”, svaka veća firma ih dobiva na razne načine. Uključujući i Teslu čiju filozofiju recikliraš kroz poruke. Tvornica koja se gradi u blizini Berlina je tamo samo zato što je lokana vlast imala najbolju ponudu. Ona u Nevadi, također. Šangaj - isto. Niti jedna multinacionalka ne mrda prstom dok joj se ne ponudi paket mjera koji se ne može odbiti.

Fosilna goriva su problem, nesporno. Ali nisu zlo. Da nije energije iz njih, pio bi vodu iz potoka, kenjao u rupu iza kuće, hodao pješice dva sata do polja gdje bi motikom kopao krumpir do mraka i za to dobio kilu kruha. Skončao bi do pedesete jer ne bi postojala moderna medicina, lijekovi i dr. Doslovce. Životni vijek prije industrijske revolucije omogućene fosilnim gorivima je bio ispod 50, sad je generalni problem što bi mogao biti 76,5 a “samo” je 75.
Ukratko, hebe te što si dobio 30 godina života ekstra, a hoćeš čak 31,5.

Ali eto, fosilna goriva su toliko korisna da smo zajvaljujući njima s pola milijarde narasli na skoro 8 milijardi. I vrijeme je da promijenimo način na koji radimo jer smo postali prevelik teret ovom planetu. Ništa u tome nije zlokobno, prirodna evolucija, svaka stvar se širi dok ju posljedice ne sustignu. Trebamo velike promjene, jučer. Ako ih mislimo ostvariti, šuplji argumenti, mržnja, konfrontacija i slično neće nas nikuda odvesti.

 

Gdje si naveo studiju? Vidim samo da si ispalio tvrdnju o nekih 80%, koja drži vodu koliko i priča o Alisi u Zemlji iza ogledala.
Kakva faking mržnja? Sagorijevanjem fosilnih goriva smo nafilali atmosferu stakleničkim plinovima koji će toliko pregrijati atmosferu da će pocrkati svi piceki, pajceki, peseki, mačići, i tih 8 milijardi manje ili više sretnih ljudi, i to su činjenice, sviđale se one kome ili ne.

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.9.2020 23:37 (Al Crane).
5 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju

Aj mi ti genijalac pokaži koliko MJ energije zahtijeva ispumpavanje 2L tekućine sa dubine od rečemo 5km, pa onda prebacivanje 2000km dalje do rafinerije, pa onda rafiniranje, pa onda Haber-Bosch postupak, pa opet transport do skladišta, itd...

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.9.2020 23:23 (Al Crane).
8 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Al crane:

Google is your friend. Type well to tank energy efficiency.
Ja rekoh
15 godina
odjavljen
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Feudalac kaže...
Hcmaa:

Kako bi moj djed Ajnštajn rekao - sve je relativno. U okviru ljudskog vijeka pa i civilizacije, Sunce je beskonačan izvor energije a forma te energije koju mi sada zovemo obnovljivom - jest obnovljiva. Svaki vjetar je novi i ponavlja se, svako ljeto i izdašno sunce je novo, svaka kiša je nova voda koja pokreće naše turbine. Stoga ti šaljem broj računa,

I nafta je jednako obnovljiva ko i hidroakumulacija. Razlika je jedino u tome kojom brzinom se obnavlja, a kojom je trošimo.

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice