Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV: zaključana tema

poruka: 1.795
|
čitano: 204.968
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV: ".
12 godina
neaktivan
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

Britanci su poduplali jučerašnju smrtnost sa 180 jučerašnjih na 381 današnji, za sada. Od Johnsona ni traga ni glasa. 

 
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
syncmaster245b kaže...

 

Nemojmo ignorirati cinjenicu da za gripu nikada nismo imali ovakvu medijsku popracenost, a samim time ljudi nisu dovedeni do tog stadija da se brinu za svoje zdravlje i potraze lijecnicku pomoc jer jednostavno nitko nije govorio o smrtonosnoj pandemiji.

Pa kvragu, zadnji puta kada sam imao gripu, mislio sam da umirem. Odlazak na WC (cca 6m udaljenosti) je bio u rangu istrcavanja maratona, ali nije mi na pamet padalo da idem u bolnicu (niti bi me tamo hospitalizirali) jer eto, rijec je o gripi.

Trebalo bi prestati uspoređivati gripu i koronu, stvarno nema smisla.

Pojavom Korone gripi se dodijelio pridjev "obična", što je daleko od istine, "obična" je prvenstveno zahvaljujući modernoj medicini i lijeku (cjepivu) koji za nju imamo, bez toga bi se i za nju danas vodile statistike, a mediji bi se pjenili i širili paniku.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
syncmaster245b kaže...

 Ukljuciti cu se u vas dijalog.

 

Nemojmo ignorirati cinjenicu da za gripu nikada nismo imali ovakvu medijsku popracenost, a samim time ljudi nisu dovedeni do tog stadija da se brinu za svoje zdravlje i potraze lijecnicku pomoc jer jednostavno nitko nije govorio o smrtonosnoj pandemiji.

Pa kvragu, zadnji puta kada sam imao gripu, mislio sam da umirem. Odlazak na WC (cca 6m udaljenosti) je bio u rangu istrcavanja maratona, ali nije mi na pamet padalo da idem u bolnicu (niti bi me tamo hospitalizirali) jer eto, rijec je o gripi.

Dijelom si u pravu - da, nepotrebno hospitaliziranje ugrožava medicinsko osoblje i druge pacijente.

 

Međutim, osobe koje nemaju mogućnost kućne izolacije, a pogotovo ako imaju članove kućanstva koji spadaju u ugrožene skupine, manju opasnost predstavljaju u bolnici s kvalitetnim uvjetima za izolaciju nego doma.

 

Dalje, u svim većim gradovima se izdvajaju posebne bolnice, a u manjim izolirani odjeli, da se minimizira mogućnost širenja. Tu su na Rebru potegli dobar potez (službeno je potegao ravnatelj, ali ne bi me čudilo da je iza toga Ostojić jer je politički pametno odigrano) gdje su pustili "probni balon" da otkazuju redovni program, a kad su dobili pažnju javnosti, onda su upozorili koliko je neprikladna inicijalno odabrana lokacija za karantenu (neposredno uz najveće hepatološke, onkološke i pulmološke centre u državi).

 

Ako postoji izgledna opasnost da će trebati sve resurse preusmjeriti na borbu protiv korone, onda, čak i ako ti pacijenti ne dolaze u bolnice, ne možeš zabiti glavu u pijesak i nastaviti s redovnim programom, pogotovo sa zahvatima kod kojih je oporavak dulji i ne možeš čovjeka, ako zagusti, poslati doma. Ako to radiš, izvan nužnih zahvata, sustav si opteretio i onog trena kad stvari odu u neku stvar, imaš manjak osoblja, imaš ugrožene pacijente o kojima netko treba skrbiti, a onda ti još dolaze i hitni slučajevi. Tad je već kasno - ne možeš čovjeka koji se oporavlja od raka jednjaka ili transplatacije pluća poslati na kućnu njegu jer ti fali resursa ni u normalnoj situaciji, a kamo li tek u pandemiji kad može i doma skupiti virus.

 

I na kraju, i respirator ima svoje nuspojave i opasnosti. Nijedan doktor neće pacijenta koji se mogao liječiti kod kuće spojiti na respirator jer ne spajaju ni one kojima je u bolničkoj njezi dovoljan samo kisik na nosnoj sondi.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
mzopg kaže...

Trebalo bi prestati uspoređivati gripu i koronu, stvarno nema smisla.

Pojavom Korone gripi se dodijelio pridjev "obična", što je daleko od istine, "obična" je prvenstveno zahvaljujući modernoj medicini i lijeku (cjepivu) koji za nju imamo, bez toga bi se i za nju danas vodile statistike, a mediji bi se pjenili i širili paniku.

 

Ne bi vjerovao, slazem se, ali ne iz razloga koji ocekujes.

 

Usprkos modernoj medicini u USA od 1.10.2019 do 22.02.2020 je umrlo izmedju 18000 i 46000 uzrokovano komplikacijama sa gripom ( raskorak u brojevima je iz jednostavnog razloga sto se ne provode detaljnja postmortem istrazivanja kada sumnjamo da je gripa).

U RH je 2018/2019 umrlo 111 ljudi od posljedica komplikacija gripom (sluzbeno potvrdjenih iako procijenjeni broj je ~500 godisnje premine od posljedica gripe)

 

U svjetskim razmjerima, godisnje umire izmedju 250 000 i 500 000 ljudi uzrokovano komplikacijama radi gripe. ( nazalost nemam trenutno link gdje sam to procitao, ali ako me pristisnes potraziti cu ga)

 

Zasto navodim ove brojke?

Iz jednostavnog razloga, sto nitko od nas se nije zamarao sa time dok nije dosla ova panika sa Koronom, no one samo pokazuju kako je gripa iznimno opasna ljude unutar ugrozenih skupina, ali eto po tom pitanju nema histerije.

 

 

 

Testove za koronu nismo ni primjenjivali niti smo ih imali do unazad ove panike.

 

Po neznam koji put, sve mi ovo sto tvrdimo moze i ne mora biti tocno.

Sve ove smrti od Corone, ako je ona nesto novo, pokazati ce se na godisnjem izvjestaju kao prekomjeran broj umrlih  u odnosu na prosle godine.

 

 

 

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
16 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
syncmaster245b kaže...

 Ne bi vjerovao, slazem se, ali ne iz razloga koji ocekujes.

 

Usprkos modernoj medicini u USA od 1.10.2019 do 22.02.2020 je umrlo izmedju 18000 i 46000 uzrokovano komplikacijama sa gripom ( raskorak u brojevima je iz jednostavnog razloga sto se ne provode detaljnja postmortem istrazivanja kada sumnjamo da je gripa).

U RH je 2018/2019 umrlo 111 ljudi od posljedica komplikacija gripom (sluzbeno potvrdjenih iako procijenjeni broj je ~500 godisnje premine od posljedica gripe)

 

U svjetskim razmjerima, godisnje umire izmedju 250 000 i 500 000 ljudi uzrokovano komplikacijama radi gripe. ( nazalost nemam trenutno link gdje sam to procitao, ali ako me pristisnes potraziti cu ga)

 

Zasto navodim ove brojke?

Iz jednostavnog razloga, sto nitko od nas se nije zamarao sa time dok nije dosla ova panika sa Koronom, no one samo pokazuju kako je gripa iznimno opasna ljude unutar ugrozenih skupina, ali eto po tom pitanju nema histerije. 

 

 Mislim da je raniji post kolege Kaby-ja relevantan:

Kaby kaže...
phoenix2003 kaže...

Dnevni Avaz od 27.2.2018.godine:

Dakle šta iz toga možeš zaključiti:

 

Gripa -> slobodno širenje -> oko 37 000 potvrđenih slučajeva(realni broj tko zna koliko veći) -> 9 umrlih

Korona -> polu-karantena -> 867 potvrđenih (realan broj sigurno par stotina veći) -> 6 umrlih, 32 na respiratoru 

 

Sad zamisli brojku umrlih i ovih na respiratoru da nema karantene i da u kratkom roku imamo 40 000 potvrđenih slučajeva..

Za koronu sam uzeo brojke iz HR čisto zato jer imam preciznije brojke, a mogao sam i brojke iz recimo Srbije gdje je duplo više teških slučajeva na skoro isti broj zaraženih..

 

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
15 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
MrBlc kaže...

Dijelom si u pravu - da, nepotrebno hospitaliziranje ugrožava medicinsko osoblje i druge pacijente.

 

Međutim, osobe koje nemaju mogućnost kućne izolacije, a pogotovo ako imaju članove kućanstva koji spadaju u ugrožene skupine, manju opasnost predstavljaju u bolnici s kvalitetnim uvjetima za izolaciju nego doma.

 

Dalje, u svim većim gradovima se izdvajaju posebne bolnice, a u manjim izolirani odjeli, da se minimizira mogućnost širenja. Tu su na Rebru potegli dobar potez (službeno je potegao ravnatelj, ali ne bi me čudilo da je iza toga Ostojić jer je politički pametno odigrano) gdje su pustili "probni balon" da otkazuju redovni program, a kad su dobili pažnju javnosti, onda su upozorili koliko je neprikladna inicijalno odabrana lokacija za karantenu (neposredno uz najveće hepatološke, onkološke i pulmološke centre u državi).

 

Ako postoji izgledna opasnost da će trebati sve resurse preusmjeriti na borbu protiv korone, onda, čak i ako ti pacijenti ne dolaze u bolnice, ne možeš zabiti glavu u pijesak i nastaviti s redovnim programom, pogotovo sa zahvatima kod kojih je oporavak dulji i ne možeš čovjeka, ako zagusti, poslati doma. Ako to radiš, izvan nužnih zahvata, sustav si opteretio i onog trena kad stvari odu u neku stvar, imaš manjak osoblja, imaš ugrožene pacijente o kojima netko treba skrbiti, a onda ti još dolaze i hitni slučajevi. Tad je već kasno - ne možeš čovjeka koji se oporavlja od raka jednjaka ili transplatacije pluća poslati na kućnu njegu jer ti fali resursa ni u normalnoj situaciji, a kamo li tek u pandemiji kad može i doma skupiti virus.

 

I na kraju, i respirator ima svoje nuspojave i opasnosti. Nijedan doktor neće pacijenta koji se mogao liječiti kod kuće spojiti na respirator jer ne spajaju ni one kojima je u bolničkoj njezi dovoljan samo kisik na nosnoj sondi.

 

Moram priznati da si iznio nekoliko valjanih argumenata i slazem se.

 

Ali primjeti razliku da smo mi imali vec luksuz, u odnosu na Italiju, da vidimo gdje su greske bile.

Prvi slucaj u RH je bio vec dobrano nakon sto su greske u talijanskoj inicijalnoj reakciji bile identificirane i vec smo znali kako sprijeciti najlosiji scenarij.

 

Izmedju ostalog, mi  nismo dan ili dva ranije najavili kako cemo zatvoriti gradove pa samim time nismo imali, u tom omjeru, egzodus ljudi iz pogodjenih podrucja u druge dijelove drzave.

 

A svega toga ne bi bilo da nisu ljudi pod utjecajem medija natjerani kao krdo u stampedo.

 

 

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
15 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Ivan(4) kaže...

 

 Mislim da je raniji post kolege Kaby-ja relevantan:

Kaby kaže...

 

 Sve 5, ali opet ignoriras cinjenic da niti za jednu epidemiju gripe nije bilo ovoliko panike.

 

Par stranica ranije sam iznio svoje misljenje po tom pitanju.

Evo da  citiram samog sebe:

 

Ajmo ovako, nekakvom poredbom.

 

Zamisli da u sezoni 2018/2019 (kada je samo u RH sluzbeno umrlo 111 ljudi od posljedica gripe, iako su procjene da je umrlo ~500 ljudi, jer jednostavno ne testiramo umrle na gripu) , da su od 60tak tisuca zarazenih (takodjer sluzbena brojka), samo polovica od njih potrazila pomoc u bolnicama, jer su eto procitali u medijima da je ove godine gripa posebno smrtonosna.

Naravno da bi sustav kolabirao.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
14 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
mzopg kaže...
syncmaster245b kaže...

 

Trebalo bi prestati uspoređivati gripu i koronu, stvarno nema smisla.

Pojavom Korone gripi se dodijelio pridjev "obična",što je daleko od istine, "obična" je prvenstveno zahvaljujući modernoj medicini i lijeku (cjepivu) koji za nju imamo, bez toga bi se i za nju danas vodile statistike, a mediji bi se pjenili i širili paniku.

Dobro, hajde onda da je zovemo "sezonska". Za sezonsku gripu imamo cjepivo ali se veoma mali broj ljudi cijepi protiv sezonske gripe (procjenjuje se da samo u Hrvatskoj se cijepi oko 30% ljudi starijih od 65 godina). S druge strane, cjepivo kao i da nemamo jer se svake godine moramo cijepiti obzirom da imunitet vremenom pada i da virus gripe mutira. 

https://www.cdc.gov/flu/prevent/keyfacts.htm

12 godina
odjavljen
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Najebali smo ga.
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
phoenix2003 kaže...

Dobro, hajde onda da je zovemo "sezonska". Za sezonsku gripu imamo cjepivo ali se veoma mali broj ljudi cijepi protiv sezonske gripe (procjenjuje se da samo u Hrvatskoj se cijepi oko 30% ljudi starijih od 65 godina). S druge strane, cjepivo kao i da nemamo jer se svake godine moramo cijepiti obzirom da imunitet vremenom pada i da virus gripe mutira. 

https://www.cdc.gov/flu/prevent/keyfacts.htm

 30% nije uopće malo. Ali uz to se cijepi i zdravstveno osoblje, što čini veliku razliku.

 

Ne razumijem ovo 'kao da i nemamao'. Kako je imati cjepivo koje treba uzimati svake godine isto kao i nemati cjepivo?

 

Da danas imamo jednosezonsko cjepivo protiv covid19 svi (koji žele) bi se cjepili i sve bi se istog časa vratilo u normalu. Bilo bi nešto sporadičnih slučajeva oko kojih se nitko ne bi previše uzbuđivao.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
14 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Visak kaže...

 

Zaraze u bolnicama nisu nastale od najezde ljudi koji su sumnjali da imaju virus, jer njih se nije puštalo blizu drugim pacijentima, nego upravo od onih koji nisu znali ili nisu 'podlegli panici', pa nisu previše marili da upozore osoblje. Ovo ti je klasična pila naopako.

 

Do izvjesne mjere, tačno. Ali ima dosta primjera svjesnog i nemarnog širenja zaraze zbog čega su podnesene kaznene prijave. U nekim slučajevima zarazu su širili nesavjesni građani a u nekim nesavjesan državni organ: 

 

https://okanal.oslobodjenje.ba/vijesti/od-13-marta-imala-temperaturu-preminula-od-koronavirusa-presutila-da-je-kcerka-bila-u-italiji/15929/

 

https://www.nezavisne.com/novosti/drustvo/U-KS-devet-klastera-jedan-i-sjednica-Vlade-FBiH/591667

Kaby kaže...
phoenix2003 kaže...

Dnevni Avaz od 27.2.2018.godine:

Dakle šta iz toga možeš zaključiti:

 

Gripa -> slobodno širenje -> oko 37 000 potvrđenih slučajeva(realni broj tko zna koliko veći) -> 9 umrlih

Korona -> polu-karantena -> 867 potvrđenih (realan broj sigurno par stotina veći) -> 6 umrlih, 32 na respiratoru 

 

Polu-karantena?! 

8 godina
neaktivan
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
syncmaster245b kaže...

Zamisli da u sezoni 2018/2019 (kada je samo u RH sluzbeno umrlo 111 ljudi od posljedica gripe, iako su procjene da je umrlo ~500 ljudi, jer jednostavno ne testiramo umrle na gripu) , da su od 60tak tisuca zarazenih (takodjer sluzbena brojka), samo polovica od njih potrazila pomoc u bolnicama, jer su eto procitali u medijima da je ove godine gripa posebno smrtonosna.

Pa ni sad ne hrle svi u bolnice jer 80% ih ima blage simptome, mogu ostat doma ako će se kvalitetno samoizolirat, ali problem je preostalih 15% koji trebaju neki oblik nadzora ili njege, i nekih 5% kojima će bit neophodan respirator. Dakle neovisno koliko je širenje panike po medijima, 5% od svih zaraženih jednostavno moraju u bolnicu.. npr. u švedskoj ih se u manje od mjesec dana zarazilo oko 4500, na intenzivnoj ih je 360, umrlih je 180. Tko zna šta ih sve čeka ne uvedu li karantenu..

14 godina
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

Mala anketa cijenjeni forumaši. Samo kratko da odgovorite na pitanje da li ste se do sada cijepili protiv sezonske gripe (DA- cijepio sam se, NE-nisam se cijepio) i da li to planirate učiniti? Hvala!

 

 

4 DA
25 NE
7 NE, ali planiram to učiniti
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.3.2020 19:01 (phoenix2003).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
phoenix2003 kaže...
Visak kaže...

 

Zaraze u bolnicama nisu nastale od najezde ljudi koji su sumnjali da imaju virus, jer njih se nije puštalo blizu drugim pacijentima, nego upravo od onih koji nisu znali ili nisu 'podlegli panici', pa nisu previše marili da upozore osoblje. Ovo ti je klasična pila naopako.

 

Do izvjesne mjere, tačno. Ali ima dosta primjera svjesnog i nemarnog širenja zaraze zbog čega su podnesene kaznene prijave. U nekim slučajevima zarazu su širili nesavjesni građani a u nekim nesavjesan državni organ: 

 

 A taj nemar je posljedica 'panike' u medijima ili nedovoljno ozbiljno shvaćene situacije, dakle nedovoljne 'panike'?

 

Panike nema, to je samo zlorabljenje riječi koja ima jaki efekt kako bi se osnažio nedostatak argumenata. Možemo pričati o prenapuhavanju priče, ali s obzirom na broj ljudi koji su i dalje neodgovorni i nanose veliku štetu, ja bih rekao da je problem u nedovoljnom napuhavanju. 

 

Dio ljudi ima jaki impuls da se opire normama i gubitku komocije i sad je njima veliki bed taj pritisak da trebaju nešto poslušati i nalaze svakakave izlike da to popljuju. Od ljudi koje dobro poznam baš takvi mi šalju linkove na teleskop.hr i sliče gluposti. Ali ako treba zatvoriti grad zbog dolaska Vatrenih, može i na mjesec dana.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Kaby kaže...

Pa ni sad ne hrle svi u bolnice jer 80% ih ima blage simptome, mogu ostat doma ako će se kvalitetno samoizolirat, ali problem je preostalih 15% koji trebaju neki oblik nadzora ili njege, i nekih 5% kojima će bit neophodan respirator. Dakle neovisno koliko je širenje panike po medijima, 5% od svih zaraženih jednostavno moraju u bolnicu.. npr. u švedskoj ih se u manje od mjesec dana zarazilo oko 4500, na intenzivnoj ih je 360, umrlih je 180. Tko zna šta ih sve čeka ne uvedu li karantenu..

 

Pa sad vise ne hrle, ali samo zato sto, kao sto sam rekao gore, nakon Italije svi smo dobili luksuz dodatng vremena utvrditi gdje su greske pocinjene.

 

Nitko ni ne spori da 20% ljudi ce trebati ekstra njegu.

 

Netko na forumu je bio iznio insajdersku informaciju ( u nekoj drugoj temi, ne sjecam se vise, puno se toga vec napisalo) da u sijecnju ove godine samo  jednoj zagrebackoj bolnici bilo je 13 ljudi na respiratoru radi gripe. Koliko nas je znalo za to, ili bilo nas briga uopce po tom pitanju?

OK, imate/mo puno pravo sumnjati u istinitost te informacije, ali s druge strane zasto imamo oko 800 respiratora u RH, od toga 300 mobilnih?

Skupljaju prasinu, ili smo ih kupili iz potrebe?

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.3.2020 19:24 (syncmaster245b).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
syncmaster245b kaže...

Moram priznati da si iznio nekoliko valjanih argumenata i slazem se.

 

Ali primjeti razliku da smo mi imali vec luksuz, u odnosu na Italiju, da vidimo gdje su greske bile.

Prvi slucaj u RH je bio vec dobrano nakon sto su greske u talijanskoj inicijalnoj reakciji bile identificirane i vec smo znali kako sprijeciti najlosiji scenarij.

 

Izmedju ostalog, mi  nismo dan ili dva ranije najavili kako cemo zatvoriti gradove pa samim time nismo imali, u tom omjeru, egzodus ljudi iz pogodjenih podrucja u druge dijelove drzave.

 

A svega toga ne bi bilo da nisu ljudi pod utjecajem medija natjerani kao krdo u stampedo.

Nismo službeno najavili, ali svaka mjera se već dva dana unaprijed znala i šuškala - to je moguće jedino ako su puštani probni baloni jer inače ne bi tako konzistentno i tempirano curile informacije.

 

Grešaka je bilo, pogotovo u vezi kontrole granica i pridržavanje samoizolacije, te testiranja onih koji su došli.

 

Međutim, sve nakon toga što govoriš, a nastavlja se na to je plakanje za prolivenim mlijekom - situacija je takva kakva jest i moramo joj se prilagoditi.

 

phoenix2003 kaže...

Mala anketa cijenjeni forumaši. Samo kratko da odgovorite na pitanje da li ste se do sada cijepili protiv sezonske gripe (DA- cijepio sam se, NE-nisam se cijepio) i da li to planirate učiniti? Hvala!

Ja se zbog sebe neću cijepiti (imam 34 godine, općenito dobrog zdravstvenog stanja, tlak i šećer u normalni, a kronična bolest koju imam ne predstavlja faktor rizika), ali kako u zadnje vrijeme imam sve više kontakta s imunokompromitiranim osobama, svakako ću se o tome posavjetovati s LOM.

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
MrBlc kaže...

 

Međutim, sve nakon toga što govoriš, a nastavlja se na to je plakanje za prolivenim mlijekom - situacija je takva kakva jest i moramo joj se prilagoditi.

 

 

Ma ne. To ne sporim uopce.

Iako me cijela ova situacija neizmjerno iritira i smatram ju prenapuhanom ( negdje sam nekome odgovorio i usporedio nase ponasanje sa definicijom alergije) , sjedim evo kuci, ne izlazim nigdje i kuckam na BUG-ovom forumu, jer ako to ne radim posvadjat cu se sa zenom.

 

To je jednostavno stvare opce kulture i empatije prema sugradjanima ( malo manje prema bugovim forumasima )

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.3.2020 20:29 (syncmaster245b).
9 godina
neaktivan
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

Stisnuo sam zadnji odgovor jer sam na brzinu procitao nit ne planiram. O.o

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
phoenix2003 kaže...

Mala anketa cijenjeni forumaši. Samo kratko da odgovorite na pitanje da li ste se do sada cijepili protiv sezonske gripe (DA- cijepio sam se, NE-nisam se cijepio) i da li to planirate učiniti? Hvala!

 

 

Nemaš previše koristi od te ankete jer je za pretpostaviti da nas je malo od 65+ godina na ovom forumu, a liječnici će samo njima savjetovati cijepljenje. Mlađima će to savjetovati jedino ako su u rizičnoj skupini. Ostale koji se i žele cijepiti će vjerojatno uvjeriti da im to nije potrebno.

10 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
mzopg kaže...

Nemaš previše koristi od te ankete jer je za pretpostaviti da nas je malo od 65+ godina na ovom forumu, a liječnici će samo njima savjetovati cijepljenje. Mlađima će to savjetovati jedino ako su u rizičnoj skupini. Ostale koji se i žele cijepiti će vjerojatno uvjeriti da im to nije potrebno.

 Neće te uvjerit, doktori pozdravljaju to da se cijepi što više ljudi, ali moraš platiti cjepivo. Besplatno je samo za rizične, 65+ i zdr. radnike. Ostali stotinjak kunića u džep pa onda prvo kod doktora po recept, pa u apoteku dvije-tri naći cjepivo pa onda natrag doktoru da te cijepe. Dok to sve odrade ljudi izgube volju za cijepljenjem.

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
16 godina
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

Ja sam doktor i ove godine sam se cijepio prvi put u životu. Imam 39 godina. 🙄

Bolje biti bez one stvari nego bez srece!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
volegradele kaže...

Ovo ce bit visestruko pogubno po ekonomiju opcenito u svijetu nego sto ce virus osobno napravit!Ja sam iz Dalmacije i ne bavim se s turizmom,turizam je oko 18% bdp,oko 15% poduzeca jedan dio svojih proizvoda izvozi van zemlje,znaci ostaje veliki dio ljudi koji su neovisni o izvozu i uvozu(i turizmu)..sto cemo s njima ako se nastavu ove sulude mjere zabrane rada,karantene i slicno?Vidim ljude boli briga za turizam a ne kuze da je to jedan zatvoreni krug iz kojeg svi vise ili manje dobivamo profit!U Italiji se skoro svaka smrt povezuje sa koronom sto uopoce nije stvarno stanje kao i sveukupan broj zarazenih,njih ima desetorostruko vise,samim time i prosjek smrtnosti pada ali panika,populizam su napravili svoje.Pored ekonomsko kraha desit ce se i psiholoski ako nastave sa planovima karantene do 6 miseca!!

 Mora da si iz Imockog odnosno Runovica 

14 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
mzopg kaže...
phoenix2003 kaže... 

Nemaš previše koristi od te ankete jer je za pretpostaviti da nas je malo od 65+ godina na ovom forumu, a liječnici će samo njima savjetovati cijepljenje. Mlađima će to savjetovati jedino ako su u rizičnoj skupini. Ostale koji se i žele cijepiti će vjerojatno uvjeriti da im to nije potrebno.

Godine nisu bitne. Cilj ankete je bio da pokažem koliko olako držimo do sezonske gripe znajući koliko je opasna, kakvi su joj simptomi i kako ih preležimo sedam dana i to je to. Ista stvar bi bila i sa cjepivom za Korona virus. Mlađi se opet neće cijepiti, stariji hoće (kao i za sezonsku gripu). 

12 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
dreadmoore kaže...
volegradele kaže...

Ovo ce bit visestruko pogubno po ekonomiju opcenito u svijetu nego sto ce virus osobno napravit!Ja sam iz Dalmacije i ne bavim se s turizmom,turizam je oko 18% bdp,oko 15% poduzeca jedan dio svojih proizvoda izvozi van zemlje,znaci ostaje veliki dio ljudi koji su neovisni o izvozu i uvozu(i turizmu)..sto cemo s njima ako se nastavu ove sulude mjere zabrane rada,karantene i slicno?Vidim ljude boli briga za turizam a ne kuze da je to jedan zatvoreni krug iz kojeg svi vise ili manje dobivamo profit!U Italiji se skoro svaka smrt povezuje sa koronom sto uopoce nije stvarno stanje kao i sveukupan broj zarazenih,njih ima desetorostruko vise,samim time i prosjek smrtnosti pada ali panika,populizam su napravili svoje.Pored ekonomsko kraha desit ce se i psiholoski ako nastave sa planovima karantene do 6 miseca!!

 Mora da si iz Imockog odnosno Runovica 

 Iz Splita sam,zasto bih bio iz Imotskog?

AUDIOFIL
12 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
phoenix2003 kaže...
mzopg kaže...
phoenix2003 kaže... 

Nemaš previše koristi od te ankete jer je za pretpostaviti da nas je malo od 65+ godina na ovom forumu, a liječnici će samo njima savjetovati cijepljenje. Mlađima će to savjetovati jedino ako su u rizičnoj skupini. Ostale koji se i žele cijepiti će vjerojatno uvjeriti da im to nije potrebno.

Godine nisu bitne. Cilj ankete je bio da pokažem koliko olako držimo do sezonske gripe znajući koliko je opasna, kakvi su joj simptomi i kako ih preležimo sedam dana i to je to. Ista stvar bi bila i sa cjepivom za Korona virus. Mlađi se opet neće cijepiti, stariji hoće (kao i za sezonsku gripu). 

 Da upravo to,ja se osobno nikad nisam cijepio i zadnjhi put sam je imao prije 5-6 godina a prije toga prije 30 sigurno!Ove godine svo troje djece je prebolilo gripu h1n1!Ja i zena nista,malo dan dva smo malo bili ali zanemarivo.

AUDIOFIL
6 godina
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

Općenito su sve uslužne djelatnosti u banani. Koliko je samo birtija, kafića i barova u RH? Samo te "institucije" uprihode i nude posao desecima tisuća ljudi. Ali zamislite si situaciju. Svi rade, nema restrikcija, virus kola totalno slobodno i "gripica" te baci u krevet 6,7 dana. A tvoga bližnjeg, najboljeg prijatelja ili treću ljubavnicu sj*be da mora na respirator. Ali nema slobodnih respiratora, bolnice su zatrpane, nema kreveta, sustav trijaže je ocjenio da se njima ne može pomoć i dogodi se najgore. Svima je sve grozno, poslije se kuka i pljuje. Sve će se obnovit, al kad ja krepam, krepao sam. Kad osobe umru, umrle su. Nema ničega, samo mrak, beskonačni mrak bez svijesti ili nečeg drugog što su si ljudi zamislili u glavama.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
syncmaster245b kaže...

Iako me cijela ova situacija neizmjerno iritira i smatram ju prenapuhanom ( negdje sam nekome odgovorio i usporedio nase ponasanje sa definicijom alergije) , sjedim evo kuci, ne izlazim nigdje i kuckam na BUG-ovom forumu, jer ako to ne radim posvadjat cu se sa zenom.

Gle, i mene nervira. Nerviraju me mnoge stvari - to što moram stati u kući, to što ne mogu vidjeti obitelj, to što sam rođendan proslavio sam, to što smatram da vlast zabilazi zakonske procedure da ne bi morala surađivati s oporbom (dvije glave su pametnije od jedne), to što su se s propusnicama potpuno pogubili, to što policija tumači odluke na svoj način i provodi nepostojeće zabrane, to što su s polemikom oko maski pokazali da su sposobni ustrajati u lošim rješenjima i nisu sposobni priznati grešku (što je posebno opasno u kombinaciji sa zaobilaženjem zakona)....

 

Međutim, to ne mijenja činjenično stanje:

- potreba za respiratorom je znatno veća nego kod poznatih i uobičajenih respiratornih viroza

- onaj tko nema uvjete i ima ugroženu osobu u kućanstvu ne može biti na kućnoj njezi

- ljudima se zna pogoršati preko noći

- bolnice moraju biti spremne na naglo povećanje broja oboljelih, odnosno komplikacija

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
6 godina
protjeran
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Dermentor kaže...

Ja sam doktor i ove godine sam se cijepio prvi put u životu. Imam 39 godina. 🙄

 doktor pravnik ? 💋

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
16 godina
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

U EU ukupno umre preko 4 miljuna ljudi godišnje, a od korone je (možda) umrlo 20tak tisuća. Tih 4 milijuna su valjda svi bili niškoristi kmetovi, ali zato u ovih 20 tisuća su toliko važni, pa se moralo skoro pola milijarde ljudi zatvorit po kućama, a gospodarstvo poslat u bankrot. Prioritet su nam postali mrtvi, a ne živi. Najobičnije stado ovaca koje vode vukovi na klanje.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
5 2 hvala 0
14 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
memulica kaže...

U EU ukupno umre preko 4 miljuna ljudi godišnje, a od korone je (možda) umrlo 20tak tisuća. Tih 4 milijuna su valjda svi bili niškoristi kmetovi, ali zato u ovih 20 tisuća su toliko važni, pa se moralo skoro pola milijarde ljudi zatvorit po kućama, a gospodarstvo poslat u bankrot. Prioritet su nam postali mrtvi, a ne živi. Najobičnije stado ovaca koje vode vukovi na klanje.

 Grubo rečeno (ovo u žuto označeno). S druge strane lakše je bilo organizovati da se ova manja grupa izoluje.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice