Radikalni plan bušenja najdublje rupe na Zemlji os

poruka: 41
|
čitano: 14.440
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Radikalni plan bušenja najdublje rupe na Zemlji os".
16 godina
offline
Radikalni plan bušenja najdublje rupe na Zemlji os

Meni nije jasno zašto bi trebalo ići toliko duboko? Nije li recimo 100°C već dovoljno za praktičnu upotrebu geotermalne energije ako bi se koristio recimo sistem sličan heatpipeovima na našim hladnjacima za cpu?
Pa potom na izlaznim vrelim kontaktima postaviti termoelekktrične elemente (npr. https://www.science.org/content/article/cheap-material-converts-heat-electricity) za direktnu generaciju struje ili ako trebamo samo toplinu, dalje u sekundarnu cirkulaciju jednostavno ubaciti vodu?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Radikalni plan bušenja najdublje rupe na Zemlji os

Zanimljivo. Ako krenu bušit - inače ne.

 
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Radikalni plan bušenja najdublje rupe na Zemlj
Cro0707 kaže...

Zanimljivo. Ako krenu bušit - inače ne.

 U trenutnim okolnostima, i Hrvatska bi trebala krenuti na svoje geotermalne izvore punom parom (pun intended). Mi čak na mnogo mjesta nemamo ni osobitih potreba za bušenjem:
https://hr.wikipedia.org/wiki/Geotermalna_energija_u_Hrvatskoj
" U jugozapadnom dijelu grada Zagreba izbušeno je i ispitano više proizvodnih bušotina koje proizvode vrlo veliku količinu geotermalne vode temperature 80 °C. Jedan dio bušotina predviđen je za zagrijavanje Sveučilišne bolnice. Iz ostalih bušotina proizvodi se geotermalna voda za zagrijavanje Sportsko rekreacionog centra Mladost."
Da je samo malo pameti, mogli bi za mnoge stvari biti energetski samodostatni. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.3.2022 18:21 (overhaul).
13 godina
offline
Radikalni plan bušenja najdublje rupe na Zemlji os

Sve krasno ali ja sam shvatio iz članka da je poanta prozvodnja struje a ne iskorištavanje tople vode...

 

"Priključenjem žirotrona megavatne snage na najnovije alate za rezanje, tvrtka Quaise namjerava prodrijeti do 20 kilometara dubine kako bi došla do geotermalnih izvora i proizvodila struju"

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Radikalni plan bušenja najdublje rupe na Zemlj
Overhaul:

Fluks iliti gustoća toka je problem. Po bušotini se dobiva premalo energije.
Ja rekoh
13 godina
neaktivan
offline
Re: Radikalni plan bušenja najdublje rupe na Zemlj
overhaul kaže...

Meni nije jasno zašto bi trebalo ići toliko duboko? Nije li recimo 100°C već dovoljno za praktičnu upotrebu geotermalne energije ako bi se koristio recimo sistem sličan heatpipeovima na našim hladnjacima za cpu?
Pa potom na izlaznim vrelim kontaktima postaviti termoelekktrične elemente (npr. https://www.science.org/content/article/cheap-material-converts-heat-electricity) za direktnu generaciju struje ili ako trebamo samo toplinu, dalje u sekundarnu cirkulaciju jednostavno ubaciti vodu?

 Rupe koje  planiraju raditi imaće mali prečnik, a moguće je da će biti veliki gubitak toplote tj. mala iskoristivost toplotne energije? Koliki je kapacitet konverzije vode u paru (zbog malih rupa)? "Geoelektrana" kako zahtjeva velika ulaganja mora biti dovoljno potentna da opravda ulaganja tj. troškove. Mene više zanima kako su ove geoelektrane trajne tj. koji je životni vijek istih? Te koja je cijena održavanja "napajanja".


PS: Našao sam tehnički izvještaj o dubinskom geotermalnom bušenju uz korišćenje mikrotalasne tehnologije:
https://www.osti.gov/servlets/purl/1169951

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.3.2022 10:39 (1student).
15 godina
offline
Radikalni plan bušenja najdublje rupe na Zemlji os

nek samo. kad već nemaju pametnijeg posla ...

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
9 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Radikalni plan bušenja najdublje rupe na Zemlji os

To mi izgleda kao "kako pomoći lavi da izađe na površinu". Nadam se da će se uspjeti dogovoriti sa lavom da ostane dole i da samo para ide gore.

 
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Radikalni plan bušenja najdublje rupe na Zemlj
Mad-Max-X kaže...

To mi izgleda kao "kako pomoći lavi da izađe na površinu". Nadam se da će se uspjeti dogovoriti sa lavom da ostane dole i da samo para ide gore.

 Daleko je to od lave. Koliko vidim, išli bi do temperature od max 500 °C, lava je oko 1000 °C i to kad je na površini dakle kad se već dijelom rashladila putem. 

Cro0707 kaže...

Sve krasno ali ja sam shvatio iz članka da je poanta prozvodnja struje a ne iskorištavanje tople vode...

 

"Priključenjem žirotrona megavatne snage na najnovije alate za rezanje, tvrtka Quaise namjerava prodrijeti do 20 kilometara dubine kako bi došla do geotermalnih izvora i proizvodila struju"

 Pa iz visoke temperature vode dobijaš paru, a para je osnovni pogon turbina generatora termalnih elektrana. I ako imaš nižu temperaturu od vrelišta - koristiš termoelektrične generatore koji otprilike 65% toplinske energije pretvaraju direktno u struju. Tako rade "nuklearne baterije" u svemirskim sondama i robotima.

Feudalac kaže...
Overhaul:

Fluks iliti gustoća toka je problem. Po bušotini se dobiva premalo energije.

 Da ali ako imaš ogroman, praktički neograničen izvor topline, pa možeš izrešetati sa 100 bušotina, jednom pored druge. 
Jedino mislim da je problem gubitak na tih par km - neznam da bi heatpipe vozio tako daleko...



12 godina
offline
Radikalni plan bušenja najdublje rupe na Zemlji os

Ugljen ne, nafta ne, nuklearna energija ne

 

 

ali zbusiti rupu i hladiti zemljinu koru hladnom vodom a time, mozebitno, utijecati na interne procese zemlje (razumijem da je daleko od jezgre) to da!!!! :D

 

 

zanimljiva smo mi civilizacija ;)

 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Radikalni plan bušenja najdublje rupe na Zemlji os

Po ovome videz sa članka ljudi znaju štu rade i što žele, samo eto mi smo ovdje kao na n-tu pametniji od njih.

Moj PC  
3 1 hvala 0
8 godina
offline
Radikalni plan bušenja najdublje rupe na Zemlji os

Osnovni problem s geotermalnom energijom je mala toplinska vodljivost stijena. Stoga je temperatura bitna, jer se na istoj površini bušotine može dobiti više pare. 

 
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Radikalni plan bušenja najdublje rupe na Zemlj
Geotermalna energija je zanimljiv koncept no ovisno o geografskoj lokaciji ovisi i dubina busotina. Imas vulkane, plitka busotina je dostatna sto samim time znaci i manje troskove. Medjutim, primjerice u Japanu takva mjesta su tradicionalno koristena kao toplice i geotermalne elektrane bi izmjestile naselja koja su tu stoljecima i koja zive od toplica no to je sasvim druga tema. Ono sto bih htio dodati o japanskim toplicama je da generalno postoje vruci izvori vode ili gdje se voda zagrijava ili upumpavanjem u podzemne busotine ili gdje se koriste vulkanski plinovi za zagrijavanje vode.

Sto se busenja u dubinu tice Sovjeti su dosli do cca 12.5km dubine i problem koji je nastao je taj da su stijene dolje imale konzistenciju plastike i busenje je bilo skoro pa nemoguce konvencionalnim metodama. Vidjet cemo kako misle doskociti ovom problemu za vece dubine.
Za vise informacija o busenju najdublje rupe trazite Kola Superdeep Borehole.

Sto se lave tice ako se busi npr. u Hrvatskoj gdje vulkana nema, cak i na 20km ta lava nece ici gore. Dubina “kore” (crust) u Europi je izmedju 30-40km i tu su pretezno kamenja i cvrsti materijal. Na podrucjima gdje postoji vulkanska aktivnost postoje podzemni bazeni magme. To je obicno predio izmedju dvije tektonske ploce ili kada se pojavi tzv. Hotspot gdje magma uspije prodrijeti kroz tektonsku plocu. Primjer hotspota su Havajsko otocje. Tako da ako nema vulkana u blizini nema niti opasnosti od lave.


 
8 1 hvala 0
2 godine
offline
Radikalni plan bušenja najdublje rupe na Zemlji os

oko toga projekta su se okupili poluidioti, koji ne znaju za sve moguće probleme, nisu sagledali pluseve i minuse, pokupit će geotermalne pare (novce) i ispariti. 

moguće da pobjegnu u Rusiju.

 

ne znam, no mislim da nedostaje samo ihush da nam objasni sve moguće probleme oko ovoga projekta.

 
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Radikalni plan bušenja najdublje rupe na Zemlj
overhaul kaže...

 U trenutnim okolnostima, i Hrvatska bi trebala krenuti na svoje geotermalne izvore punom parom (pun intended). Mi čak na mnogo mjesta nemamo ni osobitih potreba za bušenjem:
https://hr.wikipedia.org/wiki/Geotermalna_energija_u_Hrvatskoj" U jugozapadnom dijelu grada Zagreba izbušeno je i ispitano više proizvodnih bušotina koje proizvode vrlo veliku količinu geotermalne vode temperature 80 °C. Jedan dio bušotina predviđen je za zagrijavanje Sveučilišne bolnice. Iz ostalih bušotina proizvodi se geotermalna voda za zagrijavanje Sportsko rekreacionog centra Mladost."
Da je samo malo pameti, mogli bi za mnoge stvari biti energetski samodostatni. 

 

Znaš kako to kod nas ide, ako se ne može dogovoriti oko cifre u pitanju "Ima li tu mene?" onda nema interesa. Kako sam čuo, ista ti je stvar bila s tvornicom Gredelj u Zagrebu, uvozni lobby je silom htio zatvoriti tvornicu jer im nije bilo u interesu da u RH postoji tvornica koja bi izrađivala i popravljala željezničke vagone (i ne samo to, proizvodni i sevisni program je bio puno veći) i "proglašen" je stečaj taman pred potpisivanjem ugovora za remont vagona za kompletne rumunjske željeznice.

3 godine
offline
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Radikalni plan bušenja najdublje rupe na Zemlji os

Pa kad se zahebu, piknu cijev u neki veliki mjehur zakopanog CO2 koji će otići u atmosferu k'o da je soma krava deset dana jelo grah. Vlada će morati preko noći interventnim zakonima izdvojiti velika sredstva za subvencioniranje Bentleya na struju.

 
4 0 hvala 0
7 godina
offline
Radikalni plan bušenja najdublje rupe na Zemlji os

Super skroz, samo treba reći Zemljinoj kori da miruje kako ne bi shebala tu tanku cijev dugu 20 km.... 

 
5 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Radikalni plan bušenja najdublje rupe na Zemlj
Promjena okoliša na površini Zemlje nije OK...ali promjene okoliša ispod Zemlje je OK

živimo u vremenu kad izmišljanje tople vode je odličan način skupljanja milijuna
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
online
Radikalni plan bušenja najdublje rupe na Zemlji os

Još jedan "izvor energije koji samo čeka da ga se iskoristi".. Kakvo razmišljanje. Sve što znamo o onom duboko ispod površine zasniva se na modelima i nagađanjima. Ali eto sve to, kao i cijeli svemir, je stvoreno za čovjeka i samo čeka istog da ga iskoristi - u to smo očito sigurni.

Amenoum
 
4 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Radikalni plan bušenja najdublje rupe na Zemlj
Prikladan pokušaj da se "slučajno" pronađu novi izvori plina ili nafte.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Radikalni plan bušenja najdublje rupe na Zemlj
Thinker kaže...
overhaul kaže...

 U trenutnim okolnostima, i Hrvatska bi trebala krenuti na svoje geotermalne izvore punom parom (pun intended). Mi čak na mnogo mjesta nemamo ni osobitih potreba za bušenjem:
https://hr.wikipedia.org/wiki/Geotermalna_energija_u_Hrvatskoj" U jugozapadnom dijelu grada Zagreba izbušeno je i ispitano više proizvodnih bušotina koje proizvode vrlo veliku količinu geotermalne vode temperature 80 °C. Jedan dio bušotina predviđen je za zagrijavanje Sveučilišne bolnice. Iz ostalih bušotina proizvodi se geotermalna voda za zagrijavanje Sportsko rekreacionog centra Mladost."
Da je samo malo pameti, mogli bi za mnoge stvari biti energetski samodostatni. 

 

Znaš kako to kod nas ide, ako se ne može dogovoriti oko cifre u pitanju "Ima li tu mene?" onda nema interesa. Kako sam čuo, ista ti je stvar bila s tvornicom Gredelj u Zagrebu, uvozni lobby je silom htio zatvoriti tvornicu jer im nije bilo u interesu da u RH postoji tvornica koja bi izrađivala i popravljala željezničke vagone (i ne samo to, proizvodni i sevisni program je bio puno veći) i "proglašen" je stečaj taman pred potpisivanjem ugovora za remont vagona za kompletne rumunjske željeznice.

 Sad kad si spomenuo gredelj, čuo na radiju u autu danas da su baš uspjeli neki joint venture sa austrijancima... da proguglam; 
evo:
https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/gredelj-trazi-stotinu-novih-radnika-upravo-je-dogovorio-posao-od-dvije-milijarde-eura-20220314

Da se vratim komentarima... ajme meni kakvih ovdje na jednom tehnološkom forumu ignoranata ima... jedni misle da bi cijevima ohladili zemlju, drugi misle da bi bušenjem promijenili unutrašnjost zemlje... i to, evo još jednom provjeravam, Nije 24 sata, ni indeks nego sam na forumu koji komentira informacijske i ine TEHNOLOGIJE.   Njuz flaš genijalci koji bi radije komentirali nego učili, još vam je Mohorovičić otkrio koliko je debela litosfera (to vam je onaj stjenoviti vanjski dio, omotač na kojemo stojimo mi mali mravci). I koliko je nju i ono ispod nimalo briga koliko ćemo mi to rupica izbušiti. 
https://hr.wikipedia.org/wiki/Litosfera

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.3.2022 20:20 (overhaul).
16 godina
online
Re: Radikalni plan bušenja najdublje rupe na Zemlj
overhaul kaže...
Da se vratim komentarima... ajme meni kakvih ovdje na jednom tehnološkom forumu ignoranata ima... jedni misle da bi cijevima ohladili zemlju, drugi misle da bi bušenjem promijenili unutrašnjost zemlje... i to, evo još jednom provjeravam, Nije 24 sata, ni indeks nego sam na forumu koji komentira informacijske i ine TEHNOLOGIJE.   Njuz flaš genijalci koji bi radije komentirali nego učili, još vam je Mohorovičić otkrio koliko je debela litosfera (to vam je onaj stjenoviti vanjski dio, omotač na kojemo stojimo mi mali mravci). I koliko je nju i ono ispod nimalo briga koliko ćemo mi to rupica izbušiti. 

https://hr.wikipedia.org/wiki/Litosfera

 Naravno da se bušenjem mijenja unutrašnjost i naravno da se hladi ako toplina ide gore i koristi se za pogon turbina. Jedna rupa možda ne znači puno ali na globalnoj skali (sugerira se da ovo bude glavni izvor energije) naravno da znači.

I što sad ako je litosfera (koja je btw vrlo promjenjive veličine)? Nitko još nije bio na 20 km dubine, bila litosfera ili ne. Postoji korelacija između slojeva, ne zna se kakav utjecaj to može imati na ostale slojeve. Bušenjem pltike litosfere sjebali smo sloj koji se zove atmosfera (a šta smo napravili dublje ni ne znamo), a ti misliš da bušenje još dublje od toga neće imati utjecaja?? Genijalac.

Amenoum
3 godine
offline
Re: Radikalni plan bušenja najdublje rupe na Zemlj
Gallu kaže...
PaleRider kaže...
overhaul kaže...
Da se vratim komentarima... ajme meni kakvih ovdje na jednom tehnološkom forumu ignoranata ima... jedni misle da bi cijevima ohladili zemlju, drugi misle da bi bušenjem promijenili unutrašnjost zemlje... i to, evo još jednom provjeravam, Nije 24 sata, ni indeks nego sam na forumu koji komentira informacijske i ine TEHNOLOGIJE.   Njuz flaš genijalci koji bi radije komentirali nego učili, još vam je Mohorovičić otkrio koliko je debela litosfera (to vam je onaj stjenoviti vanjski dio, omotač na kojemo stojimo mi mali mravci). I koliko je nju i ono ispod nimalo briga koliko ćemo mi to rupica izbušiti. 

https://hr.wikipedia.org/wiki/Litosfera

 Naravno da se bušenjem mijenja unutrašnjost i naravno da se hladi ako toplina ide gore i koristi se za pogon turbina. Jedna rupa možda ne znači puno ali na globalnoj skali (sugerira se da ovo bude glavni izvor energije) naravno da znači.

I što sad ako je litosfera (koja je btw vrlo promjenjive veličine)? Nitko još nije bio na 20 km dubine, bila litosfera ili ne. Postoji korelacija između slojeva, ne zna se kakav utjecaj to može imati na ostale slojeve. Bušenjem pltike litosfere sjebali smo sloj koji se zove atmosfera (a šta smo napravili dublje ni ne znamo), a ti misliš da bušenje još dublje od toga neće imati utjecaja?? Genijalac.

 

 

Više znamo što je na Marsu nego što je 20km ispod nas. I relativno plitki iskopi su znali imati katastrofalne posljedice (Deepwater Horizon). Super za znanost i istraživanje, ali toliko nepoznanica postoji ispod nas da me strah i misliti o tome.

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.3.2022 9:19 (Gallu).
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Radikalni plan bušenja najdublje rupe na Zemlj
PaleRider kaže...
overhaul kaže...
Da se vratim komentarima... ajme meni kakvih ovdje na jednom tehnološkom forumu ignoranata ima... jedni misle da bi cijevima ohladili zemlju, drugi misle da bi bušenjem promijenili unutrašnjost zemlje... i to, evo još jednom provjeravam, Nije 24 sata, ni indeks nego sam na forumu koji komentira informacijske i ine TEHNOLOGIJE.   Njuz flaš genijalci koji bi radije komentirali nego učili, još vam je Mohorovičić otkrio koliko je debela litosfera (to vam je onaj stjenoviti vanjski dio, omotač na kojemo stojimo mi mali mravci). I koliko je nju i ono ispod nimalo briga koliko ćemo mi to rupica izbušiti. 

https://hr.wikipedia.org/wiki/Litosfera

 Naravno da se bušenjem mijenja unutrašnjost i naravno da se hladi ako toplina ide gore i koristi se za pogon turbina. Jedna rupa možda ne znači puno ali na globalnoj skali (sugerira se da ovo bude glavni izvor energije) naravno da znači.

I što sad ako je litosfera (koja je btw vrlo promjenjive veličine)? Nitko još nije bio na 20 km dubine, bila litosfera ili ne. Postoji korelacija između slojeva, ne zna se kakav utjecaj to može imati na ostale slojeve. Bušenjem pltike litosfere sjebali smo sloj koji se zove atmosfera (a šta smo napravili dublje ni ne znamo), a ti misliš da bušenje još dublje od toga neće imati utjecaja?? Genijalac.

 Hm, ček... jesi li kad čuo za vulkane? Znaš li koliko topline oni spontano i nekontrolirano "oslobađaju" iz unutrašnjosti? Ovo što tvrdiš (bušenje iz članka) je jedno 10 000 puta manji učinak na zemlju od uboda komarca na hlađenje čovjeka. Ljudi, jeste li vi svjesni kolika je zemlja, koliko nam treba da se uzdignemo iznad da bi uopće primjetili da nije ravna? Da, jesmo mi na površini gradovima i građevinskim radovima unakazili izgled, ali bušenje rupica... pa svake sekunde zemlja u rasjednim dolinama na dnu oceana spontano oslobađa topline dovoljno za energiju čitavih kontinenata. Pa Island nezna kamo bi sa viškom geotermalne topline koja spontano kipi iz zemljehttps://www.nordicenergy.org/figure/two-thirds-renewable/worlds-highest-share-of-geothermal-power/. Da, jednog dalekog dana će se ohladiti, radiogeničko grijanje će se istrošiti sav radioaktivni raspad... ali zasad koliko znanstvenici mogu razaznati, pričamo o milijardama godina. "“I am one of those scientists who has created a compositional model of the Earth and predicted the amount of fuel inside Earth today,” said one of the study’s authors William McDonough, a professor of geology at the University of Maryland. To determine how much nuclear fuel remains in the Earth, the researchers use advanced sensors to detect some of the tiniest subatomic particles known to science—geoneutrinos. By counting the number of collisions, scientists can determine the number of uranium and thorium atoms that remain inside of our planet. ...With fission still pumping out so much heat, Earth is unlikely to cool—and thereby halt the collisions of continents—for billions of years thanks to the long half-lives of some of these elements. And that means there's a lot of geothermal energy—or natural nuclear energy—to be harvested."
Još da je problem danas naguglati kako i što, ajde da bih riječ prigovorio. 

Gallu kaže...

Više znamo što je na Marsu nego što je 20km ispod nas. I relativno plitki iskopi su znali imati katastrofalne posljedice (Deepwater Horizon). Super za znanost i istraživanje, ali toliko nepoznanica postoji ispod nas da me strah i misliti o tome.

 Dobro, i ti si se sad pak pokakio po svim geolozima koji se bave zemljinom unutrašnjošću, poput ovog gore kojeg sam citirao PaleRideru... ali neda ti se barem par inuta guglati, pa kažeš, nisu dosad otkrili ništa i ništa neznaju? Što onda uče po fakultetima pobogu? Deepwater horizon je po tebi geološka katastrofa?
To je kao da tvrdiš da je puknuta cijev vodovoda hidrološki incident, jer "jako malo znamo o vodi i poznatija nam je površina mjeseca nego dno oceana". Neću vam više linkati ni citirati, jer možete to sve naći kao i ja, a čisto sumnjam da itko ovo čita (osim mene dok se u nevjerici češem po  glavi čitajući ove komentare). Umjesto toga, evo filmić. Jest malo stariji, tj. već je dosad otkriveno novih činjenica, ali nije loše za ubit oko. 

3 godine
offline
Re: Radikalni plan bušenja najdublje rupe na Zemlj
Nisam se pokakao po ničijem znanju. Svaka čast geolozima.
Iznio sam samo činjenice. Površina Marsa je puno više istražena i puno više znamo o njoj nego o tome što se nalazi 20km ispod nas.
Istraživanjem i potencijalom eksploatacijom ugljikovodika se bave - geolozi.
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.3.2022 21:01 (Gallu).
16 godina
offline
Re: Radikalni plan bušenja najdublje rupe na Zemlj
Gallu kaže...
Nisam se polako po nečijem znanju. Svaka čast teolozima.
Iznio sam samo činjenice. Površina Marsa je puno više istražena i puno više znamo o njoj nego o tome što se nalazi 20km ispod nas.
Istraživanjem i potencijalom eksploatacijom ugljikovodika se bave - geolozi.

 Ne bave se kontrolom naftovoda i naftnim platformama, zato sam povukao usporedbu sa puknućem vodovoda koja isto tako onda nije problem hidrologa nego vodoinstalatera. 
No enivej, neda mi se više mudrijati, stvarno nije teško pronaći podatke vezane uz sondiranja, sastav kore, probleme i prednosti hidrotermalne energije, pa eto. Tolko od mene.

16 godina
online
Re: Radikalni plan bušenja najdublje rupe na Zemlj
overhaul kaže...

 Hm, ček... jesi li kad čuo za vulkane? Znaš li koliko topline oni spontano i nekontrolirano "oslobađaju" iz unutrašnjosti? Ovo što tvrdiš (bušenje iz članka) je jedno 10 000 puta manji učinak na zemlju od uboda komarca na hlađenje čovjeka. Ljudi, jeste li vi svjesni kolika je zemlja, koliko nam treba da se uzdignemo iznad da bi uopće primjetili da nije ravna? Da, jesmo mi na površini gradovima i građevinskim radovima unakazili izgled, ali bušenje rupica... pa svake sekunde zemlja u rasjednim dolinama na dnu oceana spontano oslobađa topline dovoljno za energiju čitavih kontinenata. Pa Island nezna kamo bi sa viškom geotermalne topline koja spontano kipi iz zemljehttps://www.nordicenergy.org/figure/two-thirds-renewable/worlds-highest-share-of-geothermal-power/. Da, jednog dalekog dana će se ohladiti, radiogeničko grijanje će se istrošiti sav radioaktivni raspad... ali zasad koliko znanstvenici mogu razaznati, pričamo o milijardama godina. "“I am one of those scientists who has created a compositional model of the Earth and predicted the amount of fuel inside Earth today,” said one of the study’s authors William McDonough, a professor of geology at the University of Maryland. To determine how much nuclear fuel remains in the Earth, the researchers use advanced sensors to detect some of the tiniest subatomic particles known to science—geoneutrinos. By counting the number of collisions, scientists can determine the number of uranium and thorium atoms that remain inside of our planet. ...With fission still pumping out so much heat, Earth is unlikely to cool—and thereby halt the collisions of continents—for billions of years thanks to the long half-lives of some of these elements. And that means there's a lot of geothermal energy—or natural nuclear energy—to be harvested."
Još da je problem danas naguglati kako i što, ajde da bih riječ prigovorio. 

Nije to baš bušenje bezazlenih rupica, a nije ni toplina problem sama po sebi.

Energija je energija - ako ćemo pumpanje nafte zamijeniti pumpanjem vode (u obliku pare ili ne, svejedno), radi se o ogromnoj količini energije. Ljudske emisije CO2 su trenutno oko 100 puta veće od emisija vulkana i drugih magmatski aktivnih područja. Znači ako zamijenimo pumpanje nafte s ovim, opet utječemo direktno na atmosferu i litosferu 100 puta jače nego vulkani.

Može biti radioaktivnosti koliko hoćeš - ovdje govorimo o narušavanju ravnoteže, a da se sistem izbaci iz ravnoteže, nekad je dovoljna i pokoja rupica, naročito ako je sistem milijunima godina u određenoj ravnoteži - odnosno, nije iskušavao jače oscilacije često pa njima nije ni prilagođen.

 

i da naglasim ovo u tvom citatu:

 

there's a lot of geothermal energy—or natural nuclear energy—to be harvested

 

upravo ono što sam već rekao da je problem - smatra se da ta energija samo čeka nas i ničemu drugom ne služi, a uopće ne mora biti tako.

Amenoum
8 godina
offline
Re: Radikalni plan bušenja najdublje rupe na Zemlj
Overhaul:

Gallu je dao vrlo korektan komentar. Tvoj o Islandu je bezveze. Island je veličine omanjeg grada, to što oni mogu funkcionirati od zemljine topline je samo splet sretnih okolnosti. Za sve nas ostale - neprimjenjivo, ovo je pristojan komentar
Ja rekoh
16 godina
online
Radikalni plan bušenja najdublje rupe na Zemlji os

Princip rada geotermalne elektrane se može vidjeti ovdje:

 

U tom primjeru se iz vode (koja je vrlo slana) usput izdvajaju soli poput litijeva karbonata pa bi geotermalne elektrane mogle zaživjeti više zbog ekstrakcije litija nego ičeg drugog. 

Inače, visoka temperaturna vodljivost soli omogućuje i veće temperature u plićim slojevima tla pa ne treba ni bušiti duboko. 

 

Tvrdi se da se radi o obnovljivom izvoru jer se voda vraća dolje (iako hladna i bez soli/minerala) gdje se opet zagrijava i ponovno iskorištava. 

 

Obnovljivost se ovdje očito odnosi na recirkulaciju i ponovno zagrijavanje vode, jer obnovljivost soli je vrlo upitna. Jasno je da povratna voda ukoliko nije kisela, neće obnavljati koncentraciju soli pa bi se sol morala obnavljati na drugi način, npr. tokovima fluida iz dubine - no sumnjam da se itko time zamara.

 

Pa ako soli osiguravaju veću temperaturu, očito će ovakve elektrane raditi puput naftnih bušotina - dok se ne iscrpi resurs, u ovom slučaju sol.

 

Inače, kad se govori o održivosti danas se naglasak stavlja isključivo na obnovljivost resursa dok se količina energije i nepoznanice oko utjecaja transfera/transformacije iste na ravnotežu eko-sistema zanemaruju. 

Nisu fosilna goriva apsolutno zlo - razliku radi upravo količina utrošene energije po vremenu pa ako samo mijenjamo fosilna goriva drugim izvorima energije ništa manje ne utječemo na eko-sistem, može biti upitna samo mehanika i kakve će posljedice biti. Zato ni duboke bušotine nisu bezazlene. 

 

A posljedice mogu biti i iste - npr. upotreba klimatizacijskih uređaja se povećava (i zbog promjene klime i povećanja populacije) pa će opet dobar dio energije dobivene iz topline u dubini ponovno proizvesti toplinu u atmosferi (direktno i indirektno - emisijom HFC-a koji je 1000-3000 puta potentniji od CO2 kao staklenički plin) a što dalje povećava stakleničke plinove (vodenu paru, metan, CO2 itd.).

 

Trenutno, tokom toplinskih valova oko 50% proizvedene električne energije ode na klimatizaciju - tj. dodatno zagrijavanje atmosfere hlađenjem prostorija. Po brojnim projekcijama, broj jednosobnih klimatizacijskih uređaja će se do 2050 povećati više od 4.5 puta pa razmislite malo koliko je mainstream obnovljivost zapravo održiva. Uz ekonomiju beskonačnog rasta to sigurno nije.

Amenoum
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.3.2022 13:33 (PaleRider).
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice