Prezentacija električnih autobusa MAN u Hrvatskoj

poruka: 47
|
čitano: 13.702
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Prezentacija električnih autobusa MAN u Hrvatskoj".
16 godina
online
Re: Prezentacija električnih autobusa MAN u Hrvats
gkelekov kaže...
Old Iggy kaže...

Daklem... Imaš službene HEP-ove stranice, na stranu što ne proizvodimo dovoljno struje već je i podosta uvozimo.

OIE su negdje na 40% ukupne potrebe.

Punjač na svakom okretištu? Good luck.

 

Struja će, kao i svi energenti postajati samo skuplja. Na stranu potreba pokrića prihoda izgubljenih sa strane goriva, OIE nisu jeftini i nikad neće biti, plus što moraš imati ne-OIE rezervu.

Gledajući HEP stranice ispada da uvozimo 40% struje, a istovremeno izvozimo 20% ukupne proizvodnje. Tko tu sad lud, tko će ga zna.
Ja sam gledao ourworldindata.org kojeg su dopunjavali za 2021 baš ovih dana.

Slažem se da su OIE, imaju doduše najveću cijenu "one time ulaganja" (nuklearke imaju najveću cijenu), ali imaju dugoročni dobar obrtaj vrijednosti. Uz 3-4 nove hidroelektrane i kada bi napravili još jednu svoju nuklearku, HR bi zbilja postala energetski neovisna.

Moje je mišljenje da je to najvrednija stvar, jer može utjecati puno na industriju i turizam, kada možeš držati "nižu" cijenu električne energije.

No idemo sad offtopic...

Nitko nije lud. Uvozimo 40% jer nemamo dovoljno proizvodnje.

A ponekad, kad se poklope zvijezde imamo nešto veću proizvodnju od potrošnje pa prodajemo.

3 - 4 HE, svoja NE? Jasno ti je da ćemo prije lakše i jaftinije iskrcati svoju posadu na mjesec?

Što misliš zašto cijena struje stalno raste?

6 godina
offline
Prezentacija električnih autobusa MAN u Hrvatskoj

pola rasprave o /h a o dometu se govori koliko km a ne kojom brzinom :))))

NULL!=NULL
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Prezentacija električnih autobusa MAN u Hrvats
Old Iggy kaže...

Nitko nije lud. Uvozimo 40% jer nemamo dovoljno proizvodnje.

A ponekad, kad se poklope zvijezde imamo nešto veću proizvodnju od potrošnje pa prodajemo.

3 - 4 HE, svoja NE? Jasno ti je da ćemo prije lakše i jaftinije iskrcati svoju posadu na mjesec?

Što misliš zašto cijena struje stalno raste?

Eh, da je barem tak jednostavno...

Razmjena energije ide po unaprijed dogovorenom rasporedu, i proizvodnja se planira po tom dogovoru.

Inače bi bilo nemoguće izbalansirati sustav, jer kad imaš velika nagla odstupanja, dolazi do kaosa u mreži.

Naš sustav funkcionira savršeno, pročitaj npr.: https://hops.hr/page-file/oheXihWK6KzAVTR0079mD7/godisnji-izvjestaji/Godi%C5%A1nje%20izvje%C5%A1%C4%87e%20o%20sigurnosti%20opskrbe%20za%202020.%20godinu_v2.pdf

To je izvješće od 2020., imaš sva objašnjenja kak to funkcionira.

Znači, kod nas je ostvarena skoro 100% utilizacija sustava po planu, i balansiranje se onda lako vrši reguliranjem najjednostavnijih elektrana po tom pitanju (termoelektrane).

Uz zastoj u Krškom zbog potresa i par situacija gdje su VE podivljale nije bilo ni jednog ekscesa, i krivulja normalizirane razmjene je gotovo savršena, uz ispunjenje svih uvjeta, a da tak u svim državama funkcionira to bi bio raj.

 

Kruha i igala...
16 godina
online
Re: Prezentacija električnih autobusa MAN u Hrvats
fer-de-lance kaže...
Old Iggy kaže...

Nitko nije lud. Uvozimo 40% jer nemamo dovoljno proizvodnje.

A ponekad, kad se poklope zvijezde imamo nešto veću proizvodnju od potrošnje pa prodajemo.

3 - 4 HE, svoja NE? Jasno ti je da ćemo prije lakše i jaftinije iskrcati svoju posadu na mjesec?

Što misliš zašto cijena struje stalno raste?

Eh, da je barem tak jednostavno...

Razmjena energije ide po unaprijed dogovorenom rasporedu, i proizvodnja se planira po tom dogovoru.


 

Naravno. Samo je onako bitno kraće.

7 godina
offline
Re: Prezentacija električnih autobusa MAN u Hrvats
gkelekov kaže...

Gledajući HEP stranice ispada da uvozimo 40% struje, a istovremeno izvozimo 20% ukupne proizvodnje. Tko tu sad lud, tko će ga zna.
Ja sam gledao ourworldindata.org kojeg su dopunjavali za 2021 baš ovih dana.

To ti je zato kaj se Krško računa pod uvoz (makar je to naša struja).

Naime, ne možeš znati na ulazu u državu koji je dio energije iz našeg smjera, a koji iz kontra, a budući da Krško ide kroz više priključnih točaka još je i gore.

Zato se u EE sustavima sve kaj je više izvana tretira kao uvoz, a više od nas kao izvoz.

Znači,to je uvozna struja, ali ju mi proizvodimo.


I najvažnije: u dužim vremenskim intervalima ni ne može biti uvoz ili izvoz veći, nego mora biti onoliki koliko je dogovoren.

Inače bi došlo do masovne katastrofe i uništenja električne opreme.

 

Kruha i igala...
7 godina
offline
Re: Prezentacija električnih autobusa MAN u Hrvats
Old Iggy kaže....

Koliko sam vidio baterije se kreću od 320 do 640 kW, a i ne mogu se izmjenjivati na dnevnoj bazi. Punjenje je do pet sati.

Znači, ili više buseva, ili kombinacija s dizelom.

Dnevno punjenje - par godina rada baterije, onda?

 

Ideja je dobra, ali skupa i pitanje je kad će naši gradovi to moći.

Ovaj sam zaboravio :)

Svakodnevno punjenje, ali MAN koristi "optimizirani" režim punjenja i pazi se na depth of charge/discharge, i čak ni na 100% ne idu do granica kemije.

Znači u normalnoj eksploataciji sa svakodnevnim punjenjem očekuj lagano onih 5000 ciklusa do pada na 80% kapaciteta (uz interval pouzdanosti 97%, lognormalna razdioba ako se dobro sjećam).

To ti je onda recimo 13 godina eksploatacije (optimistično, realno 10).

Normalni (u ovom režimu godišnji) intervali preventivno servisa (po broju radnih sati) ti se za MAN dizel autobus ovih gabarita kreću oko cca. 20 k€ + redovna zamjena potrošnih sitnica još par tisućica.

To je cifra za dizela, za električni je (ako se dobro sjećam s prezentacije koju sam čitao za prošlu generaciju, tj. još uvijek istu) je bila cca. 80% manja cifra u odnosu na standardnu ugovorenu sa * uz opasku (a onda su ljudi komentirali da je tih cca. 20k€+- ovisno o ugovoru).

Znači za 10 godina tih je ta cifra ista cifri koju si platio za bus (kod dizela), dok je za električni 80% manje, i taman da je zamjena baterije (ak baš treba) očekivanih cca. 100 k€ , čak i kompenzira razliku u cijeni buseva, još je i jeftinije.

I još onda kad izračunaš potrošnju goriva, koja je kod dizela u prosjeku oko 30l/100 km za ovaj tip autobusa, pa 200 kilometara dnevno, i imaš recimo flotu 100 autobusa, i taman da im je litra 10 kuna, to ti je samo za gorivo 22 milijuna kuna godišnje, s električni cca. tri puta manje(ak sam dobro računao), tak da je to samo na gorivu još 30 k€ po busu godišnje razlike u odnosu na struju...

Ne znam kaj je tu skupo...

(ako sam dobro popamtio brojke).

 

Kruha i igala...
16 godina
online
Re: Prezentacija električnih autobusa MAN u Hrvats
fer-de-lance kaže...
Old Iggy kaže....

Koliko sam vidio baterije se kreću od 320 do 640 kW, a i ne mogu se izmjenjivati na dnevnoj bazi. Punjenje je do pet sati.

Znači, ili više buseva, ili kombinacija s dizelom.

Dnevno punjenje - par godina rada baterije, onda?

 

Ideja je dobra, ali skupa i pitanje je kad će naši gradovi to moći.

Ovaj sam zaboravio :)

Svakodnevno punjenje, ali MAN koristi "optimizirani" režim punjenja i pazi se na depth of charge/discharge, i čak ni na 100% ne idu do granica kemije.

Znači u normalnoj eksploataciji sa svakodnevnim punjenjem očekuj lagano onih 5000 ciklusa do pada na 80% kapaciteta (uz interval pouzdanosti 97%, lognormalna razdioba ako se dobro sjećam).

To ti je onda recimo 13 godina eksploatacije (optimistično, realno 10).


 

Yup, to već ima smisla.

Kako se baterije ponašaju kod čestog, kratkog punjenja? I 80% je više nego dovoljno, samo treba smisliti punjenje.

7 godina
offline
Re: Prezentacija električnih autobusa MAN u Hrvats

Kod kratkog punjenja dobiješ puno više ciklusa, ali opet po ciklusu onda manje prođeš pa treba izabrati neki balans.

Najidealnije je recimo ono standardno 75-25% pa punjenje, tak se dobije nekih cca. 15000 ciklusa do pada kapaciteta na 70% nazivnog.

Ako ti se da čitati: https://batteryuniversity.com/article/bu-808-how-to-prolong-lithium-based-batteries

Uglavnom, te brojke na toj stranici se i u praksi pokazuju, baš ću potražiti onaj link gdje vozači tesle stavljau podatke.

 

Kruha i igala...
16 godina
online
Re: Prezentacija električnih autobusa MAN u Hrvats
fer-de-lance kaže...

Kod kratkog punjenja dobiješ puno više ciklusa, ali opet po ciklusu onda manje prođeš pa treba izabrati neki balans.

Najidealnije je recimo ono standardno 75-25% pa punjenje, tak se dobije nekih cca. 15000 ciklusa do pada kapaciteta na 70% nazivnog.

Ako ti se da čitati: https://batteryuniversity.com/article/bu-808-how-to-prolong-lithium-based-batteries

Uglavnom, te brojke na toj stranici se i u praksi pokazuju, baš ću potražiti onaj link gdje vozači tesle stavljau podatke.

 

Ne znam da je baš isto.

Ideja s kraćim i češćim stanicama bi onda imala smisla, ali...

7 godina
offline
Re: Prezentacija električnih autobusa MAN u Hrvats

Da, nije baš linearan odnos, depth of discharge od 50% je otprilike najoptimalniji odnos između broja ciklusa i energije po ciklusu, a to je taman i idealno za autobus.

 

Kruha i igala...
15 godina
offline
Prezentacija električnih autobusa MAN u Hrvatskoj

Malo proučavam aktualne podatke o elektro vozilima. Svakako postoji ''niša'' za ekonomičnu uporabu elektro vozila nekih kategorija (pošta/dostava/rekreativne aktivnosti) ali u općem slučaju riječ je i dalje o (pre)skupom gadgetu. Osnovni problem je autonomija odnosno slaba mreža punionica (za neki značajniji porast broja elektro vozila), a zatim kapaciteti punjenja. Komercijalna cijena punjenja KWh je os 3 kn/KWh na više, s time da je cijena za brže punjenje veća, a porastom broja vozila cijena će se po principu zakona ponude i potražnje sigurno povećavati. Prije toga treba uložiti ogroman novac u proširenje elektroenergetske mreže, recimo povećanjem SN distribucije sa 10KV na 20KV a to ne ide preko noći u uvjetima kada se ne zna kako ćemo izgurati grijanje slijedeću zimu. Možda i taj električni autobus ima neku svoje opravdanje (neke linije koje omogućuju optimalnu iskoristivost autonomije), ali kao što su za prirodni plin utvrdili da nije ekološki energent tko tvrdi da isto neće biti sa baterijama, gorivim ćelijama i solarnim panelima? 

One - You lock the target Two - You bait the line Three- You slowly spread the net And four - You catch the man
Moj PC  
0 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Prezentacija električnih autobusa MAN u Hrvats
Ukratko - el. vozila imaju smisla kada se najviše koriste u gradskoj vožnji.
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Prezentacija električnih autobusa MAN u Hrvats

Prilikom dolaska na kolodvor ili u garazu, promijeni bateriju. Vilicar za baterije, otkopcas, stavis drugu punu. Tako imaju elektricni vilicari. Kad se isprazni baterija, ne mijenjas vilicar, vec bateriju. Ne znam je li radi sigurnosti moguce isto na autobusu. 

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
16 godina
online
Re: Prezentacija električnih autobusa MAN u Hrvats
cvaja997 kaže...

Prilikom dolaska na kolodvor ili u garazu, promijeni bateriju. Vilicar za baterije, otkopcas, stavis drugu punu. Tako imaju elektricni vilicari. Kad se isprazni baterija, ne mijenjas vilicar, vec bateriju. Ne znam je li radi sigurnosti moguce isto na autobusu. 

Postojala je ta varijanta kod nekih proizvođača, ali jako je nepraktično mijenjati tonu - dvije baterija samo tako...

6 godina
offline
Prezentacija električnih autobusa MAN u Hrvatskoj

Baterija na viličaru ima 1200 kila, ovima kojima sam ja imao susret. To je gotovo za 8 minuta u prosjeku...
Evo našao data sheet za Still rx 60-60; 60-80 viličar sa kojima sam također imao susret. 1240 Ah baterija, 2800 kila. Prosjek izmjene je cca 8 minuta.

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
Poruka je uređivana zadnji put sub 4.6.2022 15:15 (cvaja997).
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Prezentacija električnih autobusa MAN u Hrvats
3 godine
offline
Re: Prezentacija električnih autobusa MAN u Hrvats
Ne treba ne OIE rezerva. Dovoljne su RHE.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice