Apple iPhone 12

poruka: 504
|
čitano: 159.649
|
moderatori: XXX-Man, vincimus, Lazarus Long
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
offline
Re: Apple iPhone 12
ivanoile kaže...

Tko god misli da ce kvaliteta iPhonea u 2021 i 2022 biti kao i prijasnjih godina, iznenadit ce se 

 zašto to misliš ?

13 godina
offline
Re: Apple iPhone 12
MadDogMattis kaže...
ivanoile kaže...

Tko god misli da ce kvaliteta iPhonea u 2021 i 2022 biti kao i prijasnjih godina, iznenadit ce se 

 zašto to misliš ?

 Pa vrlo jednostavno, cijene svega idu gore, a koliko vidim cijene 13-ice ce ostati iste (ili slicne, 20% sigurno nece narasti). Dakle negdje se stedilo. O cipovima da ne govorim, puna ih je naslovnica.

Di2 & EPS FTW!
15 godina
offline
Re: Apple iPhone 12
ivanoile kaže...
MadDogMattis kaže...
ivanoile kaže...

Tko god misli da ce kvaliteta iPhonea u 2021 i 2022 biti kao i prijasnjih godina, iznenadit ce se 

 zašto to misliš ?

 Pa vrlo jednostavno, cijene svega idu gore, a koliko vidim cijene 13-ice ce ostati iste (ili slicne, 20% sigurno nece narasti). Dakle negdje se stedilo. O cipovima da ne govorim, puna ih je naslovnica.

 Ne znam gdje si to vidio, ali 9to5Mac kaze da iPhone 13 Pro Max 1TB ipak ide na $2099 start...sto je $600 vise nego prosle god ili ti 55%.

 

Ja nekako sumnjam da ce 256 preko $1400 ali vidjet cemo...valjda nece

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.9.2021 15:16 (Mitch).
16 godina
offline
Re: Apple iPhone 12
Nekak sumnjam da će Apple sebi dopustiti uništavanje ugleda sa smanjivanjem kvalitete proizvoda. Prije da ćemo vidjeti nisku dostupnost proizvoda, što je sada već postalo normalno u te h svijetu.

Iako je i pitanje koliki će biti interes za ovu seriju, jer koliko se barem meni čiji ne donosi nikakve prevelike pomake na bolje u odnosu na 12icu, a cijena će sigurno otići gore.
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Apple iPhone 12

Samo da naprave marketing oko 120hz panela kakav Apple zna i prodavat će se ludo. Johnny Ive na bijeloj pozadini i pretjerana upotreba riječi poput "seamless", "immaculate", "fluid" uz prizore slow-mo vodopada koji se uspoređuje sa glatkoćom izvedbe animacija na novom panerlu i VOILA!

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Apple iPhone 12
maks0806 kaže...

Samo da naprave marketing oko 120hz panela kakav Apple zna i prodavat će se ludo. Johnny Ive na bijeloj pozadini i pretjerana upotreba riječi poput "seamless", "immaculate", "fluid" uz prizore slow-mo vodopada koji se uspoređuje sa glatkoćom izvedbe animacija na novom panerlu i VOILA!

Ive ne radi u appleu vece godinama 

 

i bez 120Hz ekrana ce se prodavati kao sto su se prodavali svi modeli od kada je nastao do danas

 

iphone se ne prodaje zato sto ima najnovije tehnologije, obicno kasne godinu dvije za novitetima na mobilnom trzistu, osim SoC-a tu su oni ispred ostalih godinu dvije

 

iphone, pa i ostali njihovi proizvodi se prodaju zbog jedinstvene integracije cijelokupne ponude proizvoda, hardver-softver-periferija, to nema niti jedan proizvodac na svijetu, i tu je njihova prednost

 

ljubitelji apple proizvoda ce reci da oni namjerno ne idu sa najnovijim obiljezjima zato sto zele to napraviti kako spada pa ne zure

ja bih rekao da ne idu odmah sa najnovijim stvarim zato sto posluju po principu prodaj isti proizvod sa sto manjim ulaganjima i promjenama sto duze mozes 

 

12 godina
offline
Re: Apple iPhone 12

Znam da ne radi, ali govorim više o estetici njihovih promo videa i načina na koji od neke nebitne gluposti ishypeaju nebesa. Njegova glava na bijeloj pozadini mi se urezala u pamćenje :D

 

Što se ostalog tiče, naravno. Mogli su komotno prošle godine ugraditi hrr display, ali znali su da za ovu godinu neće imati selling point, a ciljana publika će kupiti sve što izbace pa ono...

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.9.2021 11:04 (maks0806).
13 godina
offline
Re: Apple iPhone 12
Mitch kaže...

 Pa vrlo jednostavno, cijene svega idu gore, a koliko vidim cijene 13-ice ce ostati iste (ili slicne, 20% sigurno nece narasti). Dakle negdje se stedilo. O cipovima da ne govorim, puna ih je naslovnica.

 Ne znam gdje si to vidio, ali 9to5Mac kaze da iPhone 13 Pro Max 1TB ipak ide na $2099 start...sto je $600 vise nego prosle god ili ti 55%.

 

Ja nekako sumnjam da ce 256 preko $1400 ali vidjet cemo...valjda nece

 Ja nisam nigdje vidio najave takvog ekstremnog podizanja cijena. Dakle po tome i MacBook Pro 14 bi trebao na 1500+ range za najosnovniji.

 

Takoder sumnjam i u tih 1TB nakon TSM-ove izjave. Ali zivi bili, ako ljudima bude okej 50% skuplji iPhone bez ikakvog napretka, so be it.

 

Moje karte su jos uvijek, 10-20% visa cijena, usteda u izradi i nista bitno novo.

Di2 & EPS FTW!
16 godina
offline
Apple iPhone 12

Slažem se, teško da će biti takvo povećanje cijena. +$100 po modelu možda ali ovo sumnjam. Trenutno sam na 12 Pro 256GB i jedino što me može natjerat na upgrade ove jeseni je rose gold boja. MBP 14'' čekam već pola godine i tu dileme nema, kolko god je da bude uzima se, sve max ide unutra

He who is brave is free.
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Apple iPhone 12
Dwyane Wade kaže...

Slažem se, teško da će biti takvo povećanje cijena. +$100 po modelu možda ali ovo sumnjam. Trenutno sam na 12 Pro 256GB i jedino što me može natjerat na upgrade ove jeseni je rose gold boja. MBP 14'' čekam već pola godine i tu dileme nema, kolko god je da bude uzima se, sve max ide unutra

Ako Pro Max ode 50%, onda ce i MBP 14" kostati najmanje 50% vise od sadasnjeg. A tu smo vec debelo u MBP 16", sto bi onda ispalo da je 14" neisplativ od prvog dana.

Di2 & EPS FTW!
15 godina
offline
Re: Apple iPhone 12

Pricam o top modelu (Pro Max 1TB ce bit $2099, a 512 oko 1500 kao i prije).

 

MBP 14 M1X ce kostat kao MBP 13 max out Intel (znaci 1499+)

Poruka je uređivana zadnji put pet 3.9.2021 15:39 (Mitch).
13 godina
offline
Re: Apple iPhone 12
Mitch kaže...

Pricam o top modelu (Pro Max 1TB ce bit $2099, a 512 oko 1500 kao i prije).

 

MBP 14 M1X ce kostat kao MBP 13 max out Intel (znaci 1499+)

 Ne postoji svijet u kojem ce cijena 13 i 12 biti ista. A bome ni MBPa.

 

imo. 10% najmanje, za skuplje modele i vise mozda.

Di2 & EPS FTW!
Poruka je uređivana zadnji put pet 3.9.2021 17:28 (ivanoile).
7 godina
offline
Apple iPhone 12

Neće biti nikakvog poskupljenja, ima Apple lufta na zaradi, nisu ludi da si usred potencijalne krize dižu cijene proizvoda.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Apple iPhone 12
ivanoile kaže...

Tko god misli da ce kvaliteta iPhonea u 2021 i 2022 biti kao i prijasnjih godina, iznenadit ce se 

 

Ono kad netko misli da zna jako puno i mora komentirati u Baba Vanga stilu.
Ako će netko štedjeti na uštrb kvalitete su kinezi, Samsung i ostali.

 

Tri su razloga za visoke cijene Apple proizvoda:

1. Brand

2. Kvaliteta proizvoda

3. Korisničo iskustvo

 

3 je vezano uz 2.

 

Da, sigurno će Apple štedjeti.

 

13 godina
offline
Re: Apple iPhone 12
CroDexter kaže...

Ono kad netko misli da zna jako puno i mora komentirati u Baba Vanga stilu.
Ako će netko štedjeti na uštrb kvalitete su kinezi, Samsung i ostali.

 

Tri su razloga za visoke cijene Apple proizvoda:

1. Brand

2. Kvaliteta proizvoda

3. Korisničo iskustvo

 

3 je vezano uz 2.

 

Da, sigurno će Apple štedjeti.

 

 Jel moram ja kolegi objasnit ili ce netko umjesto mene? 

Di2 & EPS FTW!
Poruka je uređivana zadnji put sub 4.9.2021 11:40 (ivanoile).
12 godina
offline
Re: Apple iPhone 12
Fantasticno korisnicko iskustvo 4 satnog punjenja ili fantasticnog 18w punjaca, ili lcd ekrani na "budget" ajfonima, a to je samo vrh preskupe sante leda.. ali da, ima brand, to se placa
 
0 3 hvala 0
14 godina
offline
Re: Apple iPhone 12
ivanoile kaže...
CroDexter kaže...

Ono kad netko misli da zna jako puno i mora komentirati u Baba Vanga stilu.
Ako će netko štedjeti na uštrb kvalitete su kinezi, Samsung i ostali.

 

Tri su razloga za visoke cijene Apple proizvoda:

1. Brand

2. Kvaliteta proizvoda

3. Korisničo iskustvo

 

3 je vezano uz 2.

 

Da, sigurno će Apple štedjeti.

 

 Jel moram ja kolegi objasnit ili ce netko umjesto mene? 

  Molim te objasni mi ti s obzirom da si veliki analitičar koji eto zna da će Apple smanjiti kvalitetu u 2021 i 2022-oj.

14 godina
offline
Re: Apple iPhone 12
mile59 kaže...
Fantasticno korisnicko iskustvo 4 satnog punjenja ili fantasticnog 18w punjaca, ili lcd ekrani na "budget" ajfonima, a to je samo vrh preskupe sante leda.. ali da, ima brand, to se placa

Opet je na temi o iPhonu 12 krenulo pametovanje o preskupim uređajima. Kome se ne sviđa ne mora kupovati ali uvijek se nađe netko tko krene spominjati ovce.

Bolje se malo zapitaj kad sljedeći put kupiš nove Nike ili Adidas tenisice.

12 godina
offline
Re: Apple iPhone 12
Ovcu sam koliko primjecujem spomenuo ti a ne ja?
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Apple iPhone 12
MadDogMattis kaže...

Neće biti nikakvog poskupljenja, ima Apple lufta na zaradi, nisu ludi da si usred potencijalne krize dižu cijene proizvoda.

 SoC ih kosta 20% vise ove god nego prosle zbog manjka cipova. Display barem 15% vise jer je 120 Hz.

16 godina
offline
Re: Apple iPhone 12
Pa naravno da će biti poskupljenja, ali onaj tko tvrdi da će kvaliteta biti lošija je mutav.

Apple će možda imati probleme sa dostupnošću proizvoda, kao na kraju i svi drugi, naravno sve ovisi kakav su forecast radili i kakav će realno biti demand. Iako mislim da im ova serija neće baš rasturiti, naravno možda spremaju neka iznenađenja, pa telefon ne bude Iphone 12 sa 120hz ekranom…
Poruka je uređivana zadnji put sub 4.9.2021 22:48 (HAL).
13 godina
offline
Re: Apple iPhone 12
CroDexter kaže...
ivanoile kaže...

 

 Jel moram ja kolegi objasnit ili ce netko umjesto mene? 

  Molim te objasni mi ti s obzirom da si veliki analitičar koji eto zna da će Apple smanjiti kvalitetu u 2021 i 2022-oj.

 Kolega ti je objasnio iznad. Taj ogranicen stav ostavi doma. Nabrojao si Samsung i kineze, pa oni i rade sve u tom iPhoneu kojeg drzis u ruci svaki dan. Nije uopce od Applea, nego ako imas povecanje od 20% na cipove(TSM, UMC), 10-15% na zaslon(Samsung), 20% na transport(Worldwide), 2-3% inflacije na svaku placu(Kina + USA), 10% na skuplju sirovinu(Kina). Objasni molim te, kako mogu zadrzat istu cijenu? A ja sam ovdje nabrojao samo nekoliko % koji su narasli, sirovine i transport su narasli za 30-40%, ali ne mogu pisat da ce i Apple toliko placat.

 

Kontejner iz Kine za Europu ili SAD je 25% skuplji od pocetka godine, let that sink in. Plus kamioni da to dostave do Apple Storea, jos 20% povecanje. Let another sink in.

 

Dakle negdje se mora ustedit, s obzirom da Apple nema svoje sirovine, komponente ili kamione tj. brodove, negdje ce se povecat marza* gdje sam Apple to moze napraviti, a to je ili u kvaliteti izrade, povecanju cijene, losijoj ponudi ili nesto cetvrto.

 

Ljudi moraju shvatit da iPhone nije komad pronaden u zemlji. U svaki iPhone ide x komponenti, y ljudi na placi, z troskova da dode do vasih ruku. Ako jedna varijabla naraste u x+y+z=cijena, dakle cijena raste. Ako sve 3 narastu, cijena jako raste. Smatra li Apple da moze povecat za 20-30% cijenu, vidjet cemo. Ali ja ocekujem da ce apsolutno 90% proizvodaca svega u narednih godinu dvije stedjeti na izradi svega. (aka kriza dolazi)

Di2 & EPS FTW!
Poruka je uređivana zadnji put ned 5.9.2021 12:40 (ivanoile).
14 godina
offline
Re: Apple iPhone 12
Ha-ha. Kilometarski post koji je totalno promašio poantu. Apple kada kupuje, kupuje na veliko. I zato mogu dobro pregovarati. Pogotovo jer kupuju skupe komponente. Negdje sam slušao da su pokupavali display ili tako nešto da nema za druge. Tako da je tvoja analiza nikakva. I da ti samo skrenem pažnju da se pričalo o kvaliteti, a ne cijeni. Apple će prije povećat cijenu nego smanjiti kvalitetu. Za razliku od Sonya koji štedi na hladnjacima za PS5.
Jedino si dobro napisao da će puno firmi štedjeti na kvaliteti. Apple nije jedna od njih. Nadam se i da građevinari u Hrvatakoj trenutno ne štede na uštrb kvalitete.
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.9.2021 16:36 (CroDexter).
13 godina
offline
Re: Apple iPhone 12
CroDexter kaže...
Ha-ha. Kilometarski post koji je totalno promašio poantu. Apple kada kupuje, kupuje na veliko. I zato mogu dobro pregovarati. Pogotovo jer kupuju skupe komponente. Negdje sam slušao da su pokupavali display ili tako nešto da nema za druge. Tako da je tvoja analiza nikakva. I da ti samo skrenem pažnju da se pričalo o kvaliteti, a ne cijeni. Apple će prije povećat cijenu nego smanjiti kvalitetu. Za razliku od Sonya koji štedi na hladnjacima za PS5.
Jedino si dobro napisao da će puno firmi štedjeti na kvaliteti. Apple nije jedna od njih. Nadam se i da građevinari u Hrvatakoj trenutno ne štede na uštrb kvalitete.

Opet moram bit gluplji od nas dvoje i upustat se u ovo.

 

Ajmo ovako opet, mozda ovaj put uspijes shvatiti. Inflacija hvata svakog, svaku placu tj. trosak i Apple nije prevelik da inflacija ne utjece na njega (stovise na tu kolicinu placa najvise ce i utjecat). Cijena sirovina je neovisna o kolicini (nisam mislio gram zlata je porasao za 12kn), ako ne proizvodis sam, kupujes, nema trece. Nema tu nikakve cijene za Apple, nismo na placi, dakle globalna cijena je narasla (globalno = svjetsko). Transport - nema Apple svoje brodove i kamione, vec Evergreen, MSC i ostali (oni veeeliki brodovi) nose iz Kine te stvari do EU i US. (a on je takoder globalno porasao za xx %).

 

Znaci ti si od svega izvadio sirovine, poskupljenja su u cijelom supply chainu (nadam se da ces bar ovo shvatiti, supply chain cini jako puno djelova). Ne samo u sirovinama, cak i da Apple ustedi tu, ima jos 35 drugih troskova koji su porasli s obzirom na 2020. (2020 je podcrtana jer mnogi misle da je najgore proslo, iako vecina cijena tj. troskova raste upravo od pocetka 2021. zbog xy razloga)

 

Mislim ja ne znam stvarno koliko ljudi u Hrvatskoj mogu biti ograniceni.(ocito vise od ocekivanja) Moja analiza je takva da ja zaradujem na takvim stvarima jer se time bavim jel, vjerovao ili ne, bila je uspjesna cak i u 3.mj prosle godine, a bome je i danas. Moj post nije promasio poantu, vec je promasio publiku koja to moze shvatiti.

 

E sad, pricalo se o kvaliteti. Da znas citati s razumijevanjem, onda bi vidio ovaj dio poruke: " ...povecat marza* gdje sam Apple to moze napraviti, a to je ili u kvaliteti izrade, povecanju cijene, losijoj ponudi ili nesto cetvrto.

 

*da ne govorim da si spominjao da ce Samsung i kinezi stedit na kvaliteti, a oni rade komponente za Apple, LOL. (a sad odjednom ne stede valjda)

 

I zaboravio sam, Apple ce u cijenu iPhonea 13 uracunat i "forecasted prices", dakle ako Apple misli da ce u slj. god dana narasti cijena x,y ili z komponente lanca, to ce takoder utjecat na cijenu.

Za nekog Dextera, ocekivao sam vise, ne trolaj sa hvatanjem za jednu od 20 stavki jer je to veoma ograniceno razmisljanje, iako vrlo cesto ovih dana 

 

Ako treba, mogu ti napravit slikovnicu umjesto "kilometarskog posta", navodno se tako lakse shvaca?

 

 

Di2 & EPS FTW!
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.9.2021 12:03 (ivanoile).
15 godina
offline
Re: Apple iPhone 12
CroDexter kaže...
Ha-ha. Kilometarski post koji je totalno promašio poantu. Apple kada kupuje, kupuje na veliko. I zato mogu dobro pregovarati. Pogotovo jer kupuju skupe komponente. Negdje sam slušao da su pokupavali display ili tako nešto da nema za druge. Tako da je tvoja analiza nikakva. I da ti samo skrenem pažnju da se pričalo o kvaliteti, a ne cijeni. Apple će prije povećat cijenu nego smanjiti kvalitetu. Za razliku od Sonya koji štedi na hladnjacima za PS5.
Jedino si dobro napisao da će puno firmi štedjeti na kvaliteti. Apple nije jedna od njih. Nadam se i da građevinari u Hrvatakoj trenutno ne štede na uštrb kvalitete.

 Sony nije usporediv. Marza na softver uz PS5 i pretplate je bitno veca nego na sam hardver PS5. Tako da njima to sluzi samo za otvorit ekosustav u kojem onda zaraduju puno vise.

 

Apple vec ima ekosustav i marze moraju bit ujednacene. Cijena iPhonea je takoder manja nego Galaxy S21 i Note.

 

Jednostavno cijena ide gore ove godine gotovo sigurno. A chip shortage i rast cijena komponenata ne pomaze. Proc je jednostavno 10-15% skuplji na koju god kolicinu okrenes, pogotovo kad ga nece moc proizvest u vise od 10 milijuna do kraja god. De facto telefon bi mogao biti nemoguc za dobavit ako je imalo dobar/zanimljiv.

7 godina
offline
Apple iPhone 12

Poskupljenje jedino u slučaju da ovaj put uz iPhone dobiješ airpodsice.

Ja ne vjerujem da ce osnovni modeli biti skuplji nego prošle godine, ali to cemo brzo saznati, ako se ne varam do kraja mjeseca.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Apple iPhone 12
ivanoile kaže...
CroDexter kaže...
Ha-ha. Kilometarski post koji je totalno promašio poantu. Apple kada kupuje, kupuje na veliko. I zato mogu dobro pregovarati. Pogotovo jer kupuju skupe komponente. Negdje sam slušao da su pokupavali display ili tako nešto da nema za druge. Tako da je tvoja analiza nikakva. I da ti samo skrenem pažnju da se pričalo o kvaliteti, a ne cijeni. Apple će prije povećat cijenu nego smanjiti kvalitetu. Za razliku od Sonya koji štedi na hladnjacima za PS5.
Jedino si dobro napisao da će puno firmi štedjeti na kvaliteti. Apple nije jedna od njih. Nadam se i da građevinari u Hrvatakoj trenutno ne štede na uštrb kvalitete.

Opet moram bit gluplji od nas dvoje i upustat se u ovo.

 

Ajmo ovako opet, mozda ovaj put uspijes shvatiti. Inflacija hvata svakog, svaku placu tj. trosak i Apple nije prevelik da inflacija ne utjece na njega (stovise na tu kolicinu placa najvise ce i utjecat). Cijena sirovina je neovisna o kolicini (nisam mislio gram zlata je porasao za 12kn), ako ne proizvodis sam, kupujes, nema trece. Nema tu nikakve cijene za Apple, nismo na placi, dakle globalna cijena je narasla (globalno = svjetsko). Transport - nema Apple svoje brodove i kamione, vec Evergreen, MSC i ostali (oni veeeliki brodovi) nose iz Kine te stvari do EU i US. (a on je takoder globalno porasao za xx %).

 

Znaci ti si od svega izvadio sirovine, poskupljenja su u cijelom supply chainu (nadam se da ces bar ovo shvatiti, supply chain cini jako puno djelova). Ne samo u sirovinama, cak i da Apple ustedi tu, ima jos 35 drugih troskova koji su porasli s obzirom na 2020. (2020 je podcrtana jer mnogi misle da je najgore proslo, iako vecina cijena tj. troskova raste upravo od pocetka 2021. zbog xy razloga)

 

Mislim ja ne znam stvarno koliko ljudi u Hrvatskoj mogu biti ograniceni.(ocito vise od ocekivanja) Moja analiza je takva da ja zaradujem na takvim stvarima jer se time bavim jel, vjerovao ili ne, bila je uspjesna cak i u 3.mj prosle godine, a bome je i danas. Moj post nije promasio poantu, vec je promasio publiku koja to moze shvatiti.

 

E sad, pricalo se o kvaliteti. Da znas citati s razumijevanjem, onda bi vidio ovaj dio poruke: " ...povecat marza* gdje sam Apple to moze napraviti, a to je ili u kvaliteti izrade, povecanju cijene, losijoj ponudi ili nesto cetvrto.

 

*da ne govorim da si spominjao da ce Samsung i kinezi stedit na kvaliteti, a oni rade komponente za Apple, LOL. (a sad odjednom ne stede valjda)

 

I zaboravio sam, Apple ce u cijenu iPhonea 13 uracunat i "forecasted prices", dakle ako Apple misli da ce u slj. god dana narasti cijena x,y ili z komponente lanca, to ce takoder utjecat na cijenu.

Za nekog Dextera, ocekivao sam vise, ne trolaj sa hvatanjem za jednu od 20 stavki jer je to veoma ograniceno razmisljanje, iako vrlo cesto ovih dana 

 

Ako treba, mogu ti napravit slikovnicu umjesto "kilometarskog posta", navodno se tako lakse shvaca?

 

 

 Ti imaš ozbiljnih problema s čitanjem i shvaćanjem. Zato i pišeš kilometarske postove u kojima nadrobiš svašta.

 

Komentirao sam tvoj Baba Vanga samouvjereni post u kojem si napisao

"Tko god misli da ce kvaliteta iPhonea u 2021 i 2022 biti kao i prijasnjih godina, iznenadit ce se "

 

Ja sam odgovorio da smatram da Apple neće smanjivati kvalitetu već da će prije povećati cijenu. Zato što to može. Za razliku od većine drugih proizvođača.

 

Napisao sam točno sljedeće
"Apple će prije povećat cijenu nego smanjiti kvalitetu."

 

I ti sad tu meni pričaš u dva mega posta o ekonomiji i cijenama i objašnjavaš inflaciju. A ja diplomirao na ekonomiji. Strašno.
Malo više pratim svjetsku ekonomiju od tebe da znam kako se kreću cijene minerala, poluvodiča, mlijeka, kruha i ostalih bitnih stvari, probleme u logistici i tako to.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.9.2021 19:08 (CroDexter).
14 godina
offline
Re: Apple iPhone 12
Mitch kaže...
CroDexter kaže...
Ha-ha. Kilometarski post koji je totalno promašio poantu. Apple kada kupuje, kupuje na veliko. I zato mogu dobro pregovarati. Pogotovo jer kupuju skupe komponente. Negdje sam slušao da su pokupavali display ili tako nešto da nema za druge. Tako da je tvoja analiza nikakva. I da ti samo skrenem pažnju da se pričalo o kvaliteti, a ne cijeni. Apple će prije povećat cijenu nego smanjiti kvalitetu. Za razliku od Sonya koji štedi na hladnjacima za PS5.
Jedino si dobro napisao da će puno firmi štedjeti na kvaliteti. Apple nije jedna od njih. Nadam se i da građevinari u Hrvatakoj trenutno ne štede na uštrb kvalitete.

 Sony nije usporediv. Marza na softver uz PS5 i pretplate je bitno veca nego na sam hardver PS5. Tako da njima to sluzi samo za otvorit ekosustav u kojem onda zaraduju puno vise.

 

Apple vec ima ekosustav i marze moraju bit ujednacene. Cijena iPhonea je takoder manja nego Galaxy S21 i Note.

 

Jednostavno cijena ide gore ove godine gotovo sigurno. A chip shortage i rast cijena komponenata ne pomaze. Proc je jednostavno 10-15% skuplji na koju god kolicinu okrenes, pogotovo kad ga nece moc proizvest u vise od 10 milijuna do kraja god. De facto telefon bi mogao biti nemoguc za dobavit ako je imalo dobar/zanimljiv.

 

Usporedba Sonya i Appla je bila isključivo kada se kolega dotaknuo kvalitete. Može marža biti na igrama i uslugama ali Sony je velika firma i znamo da se u pravilu na konzoli gubi. Poanta je da su spremni smanjiti kvalitetu.

Nije sigurno da su zeznuli hlađenje u novoj varijanti ali činjenica je da su smanjili količinu bakra. 
https://www.gamesradar.com/new-ps5-heat-sink-what-the-revised-cooling-system-means-for-you/

 

Nigdje ja nisam napisao da cijene neće ići gore. Ali zanimljivo je kako će neki odabrati štednju na komponentama, a drugi neće. 

13 godina
offline
Re: Apple iPhone 12
ivanoile kaže...

Dakle negdje se mora ustedit, s obzirom da Apple nema svoje sirovine, komponente ili kamione tj. brodove, negdje ce se povecat marza* gdje sam Apple to moze napraviti, a to je ili u kvaliteti izrade, povecanju cijene, losijoj ponudi ili nesto cetvrto.

 

 Ok, moram se posut pepelom trenutno. Nisam ocekivao da Apple prepakirat iPhone 12 u 13 i ostavit istu cijenu, nije mi palo na pamet. To je ocito "nesto cetvrto". 

 

btw. updateaj te svi na 14.8 iOS radi propusta koji je Apple pronasao 

Di2 & EPS FTW!
Poruka je uređivana zadnji put uto 14.9.2021 21:34 (ivanoile).
16 godina
offline
Re: Apple iPhone 12
Doslovno se znalo kaj sve Iphone 13 donosi već prije par mjeseci, malen pomak u odnosu na 12 i to je to. Ako su leakovi istiniti Iphone 14 će napokon biti ozbiljan skok naprijed za njih.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice