VPN preporuka

poruka: 355
|
čitano: 259.580
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
Re: VPN preporuka

Ihush, koji vpn softver koristiš i za koju banku si testirao pa si siguran da vpn neće uzrokovati probleme ?

Ja imam mzabu i addiko, i znalo mi se desiti da neprođe transkacija iz neke ljeve države bez telefonskog poziva iz banke...

U neku ruku mi je i logično da bi banci moglo biti sumnjivo da im mzaba prijavljuje da je trenutno u zgb ( koristi gps moba ) a vpn pokazuje japan pa onda bi transakcija mzabe ( za što koristi mobilne podatke tj vezu za koju će vpn odglumiti japan ) izgledala da dolazi iz japana...

Trebam konkretna iskustva osoba koje koriste mobilno bankarstvo i vpn a ne teoretiziranje i nagađanje.

Bunker
5 godina
offline
Re: VPN preporuka
Pa instaliraj neki free pa probaj...
15 godina
offline
Re: VPN preporuka

-transakcija nema veze s ovim što pitaš.. odobrenje-provjera ima svoju proceduru.

-vpn? bilo koji, svi su isti, ista mreža, ista pravila, opet, nešto sasvim drugo je kako ćeš obaviti autentifikaciju juzera recimo osobnim certifikatom, pinom, žigom vodovodne uprave itd..

praktički nemaš os koji ne dođe s nekim vpn-om, pa pogledaj, 'klikni'.. ili što je vpn? mrežni 'tunel' za razliku od fizičke mreže kojom upravlja router-rute-rulovi-firewall, tunel je klasična komunikacija dviju točaka a-b što možeš gledati i kao client-server a kao s telefonom, za taj soft-komunikaciju nije važno koji 'telefon' imaš nego linija (ili tel.broj)... sve ostalo je isto, identično, ne može biti različito.

 

-što su razni vpn servisi-serveri? pa treća (višak) strana u komunikaciji a-b točke, tj posrednici koji juzertu koji ne zna ništa to olakšaju, slično kao što to radi teamviewer .. koji ti jednako btw nudi i vpn pa možeš i tako probati.

-u čemu je razlika kad koristiš teamv ili nešto treće.. pa u tome o kojem serveru-centralnom ovisiš, imaš li ddns-ip adresu, znaš li podesiti router na obje točke a-b itd.. ili to prepušraš trećoj strani kao teamv.

 

-zašto bi banka imala problem s vpnom? npr da ti ne dozvoli spajanje, tj dovoljno da banka na ulazu provjerava s koje ip dolazi poziv-kanal.. i ako je izvan države da je recimo blokirano.. no čemu? što bi se time dobilo? (ništa) tj i dalje za transakciju trebaš autorizaciju, nije sam kanal kroz vpn ono što ti daje mogućnost transakcije, npr korištenje tokena, za što uopće ne moraš imati računalo, teoretski.. tj jedini problem je tad kako bi utipkao tražene podatke no za transakciju bi to bilo 'normalno' karikirano da ti netko preko trelefona govori što je na ekranu i da ti umjesto tipkanja to prenosiš trećoj strani..

 

-vpn služi 'skrivanju' ip adrese ili stvaranju izolirane mreže-tunela, kao da želiš intranet-lan mrežu kućnu-poslovnu, dok je jedino za wan-internet potreban takav 'spoj-most' kao vpn.. tj kad tako spojiš mrežu tad nema razlike intranet-lan i internet-wan tj lokacija računala u takvoj mreži može biti bilo gdje na svijetu, mreža radi jednako (osim brzina..).

-kad skrivaš adresu, recimo za torrente i sl. .. banka ako želi to lako eliminira no nema razlog-želju.. ako je pak lan-intranet nema razloga to spajati za banking tj ne miješati itd. jer mada je to sve the-mreža, ne sheraš fileove i printer s bankom, što će to banki.. kao što se spajaš vpnom u mrežu banke interno, nego browserom uđeš na stranicu i obaviš potrebno.. sve je to mreža, no namjena nije ista.

 

-možeš koristiti recimo mobač i sheranje wlana, .. baš nikakvog razloga nema da banka to blokira tj nije isto kao recimo slanje maila-spam što će ti server blokirati i tražit će autorizaciju (da se zna tko šalje mail u slučaju spama...) i tako će te jednako brzo operater eliminirati ako kreneš spamati, pri čemu nitko ne mora znati tvoj broj mobitela i prijaviti konkretno mob-broj..  .. jasnije? (mada je nejasno zašto te to zanima, što te muči.. čemu?) :)

 

edit: .. kad već pitaš koji vpn... najpopularniji je openvpn, odavno, imaš sve što ti može zatrebati uz recimo openssl.. a tad problem, 99% (sigurnost, enkripcija passworda itd.). za pravi vpn moraš koristiti npr pki x509, bez tog nema connecta (nema bez passa itd) i zato je vrlo 'teško' za početnika jer tek kad imaš sve radi.. ako nešto fali-preskočiš, ne radi.. traži 100%.

-za svaki servis pa i vpn imaš korištene portove-protokole, npr win-rdc .. tpc-udp, otvoriš (ako znaš što radiš, odnosno nakon par dana ćeš pokupiti malware i bit će ti jasno u čemu je opasnost, botovi traže defaulte i pitanje je minuta-sata kad padneš)...

-odavno je zgodna fora driver tun-tap, tunel-layer ili emulirana mrežna.. ovisi što trebaš, teoretski isto itd.

.. tu ti je 'sve' pa idi redom i .. sretno :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 21.3.2022 20:51 (ihush).
8 godina
offline
Re: VPN preporuka
Koristim surfshark vpn, pbz i revolut rade kao svicarski sat
 
0 0 hvala 1
7 godina
neaktivan
offline
Re: VPN preporuka

Bencho , hvala.

Nadam se da će i sa zabom i adikom biti tako...
Bunker
9 godina
offline
VPN preporuka

wronggggggggggg

Poruka je uređivana zadnji put uto 22.3.2022 11:30 (Taraba).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: VPN preporuka
bunker kaže...

Bencho , hvala.

Nadam se da će i sa zabom i adikom biti tako...

 -naravno da će raditi (jer sve banke, sustav, radi na istoj osnovi-pravilima, ne jedna banka za sebe..)..

+ to što se u logovima zapisuje ip i vrijeme je samo log, kad si spajan, jednako kao na bug forum ili bilo koji servis, koji postoji i na strani operatera-linije.. stvar rutine koja nema veze s autorizacijom ili ograničenju po ip adresi ili vpn-a.

-banku naprotsto ne zanima hoćeš li se recimo s mojeg računala (ip adese i mac + pc-id..) spojiti na svoj račun i plaćati ili na bilo koje postojeće računalo na globusu, dok imaš key-pin-autorizaciju koja to radi.. da tog nema tek tad bi bio potreban neki način kontrole.

-ako koristiš vpn koji će recimo prikazati lažnu ip adresu, to se može tumačiti kao pokušaj prevare, zavaravanja itd.. tj ako se nešto desi tad ćeš dodatno biti kriv ili objašnjavati što-zašto..

-firme koriste vpn, da to nečemu smeta kako bi radio ebanking.. tj uopće ne vidim poveznicu kakve veze ili problem očekuješ s korištenjem vpn-a osim ako je razlog-želja upravo neko skrivanje-zavaravanje.. :)

-jer vpn se za firme koristi kao lan, ne za banking-surfanje-mail nego kao povezivanje dislociranih adresa u jednu mrežu.. što baš nikavke veze s bankom nema.

-drugi razlog za korištenje vpn-a (recimo kućnih juzera..) je recimo zavaravanje, korištenje nekih recimo nedostupnih servisa na našim prostorima npr prije netflixa i sl.. tj dostupnost recimo igara i tržištu usa i sl. ili skrivanje za torrent-seedere i pirateriju.. u tom slučaju to može biti klasificirano kao teže kazneno djelo. Da tako želiš recimo prikazati da si recimo iz texasa ili australije nešto platio.. što bi time dobio? odnosno scenarij bi imao smisla da želiš nešto platiti i osporiti-stornirati kao prijavom krađe-gubitka kartice i podizanje na bankomatu što bi tad recimo išlo na teret banke.. :) .. jasno ti je da to ne prolazi?

 

-vpn nema ništa s ebankingom, ništa bitno-povezano, zaboravi..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
neaktivan
offline
Re: VPN preporuka

Ihush, neznam otkud ti tolika volja za pisanjem na osnovu nagađanja bez da znaš točno ono o čemu pišeš.

Kroz jutro sam pričao sa tehničarima zabe i adika, ljudi koji rade baš na tim apk, i nepreporučaju vpn iz više razloga...

Bunker
5 godina
offline
Re: VPN preporuka
bunker kaže...

Ihush, neznam otkud ti tolika volja za pisanjem na osnovu nagađanja bez da znaš točno ono o čemu pišeš.

Kroz jutro sam pričao sa tehničarima zabe i adika, ljudi koji rade baš na tim apk, i nepreporučaju vpn iz više razloga...

 Znaci radi ali ne preporucuju....

7 godina
neaktivan
offline
Re: VPN preporuka

Posmatrač, ako službenici banke kaže da gasim vpn dok koristim bankovne aplikacije, onda je ta tvrdnja posve suprotna od ihushove da je vpn nebitan glede bankinga.

Ajde razmisli na koje sve načine banka kod svake online transakcije procjenjuje legitimitet radnje. Kaj misliš kaj bi moglo biti ako se istovremene metode provjera nepoklapaju ? Kaj misliš jel bu mi teže ili lakše ishodoti neki spor ako dođe do zloupotrebe a moje konekcije upućuju na honolulu, Madagaskar i sl...?

Baš zbog svega toga i pitam ovdje za iskustva ljudi koji mjesecima ili godinama koriste mbanking kroz uređaj na kojem se koristi vpn. Od ispraznog nagađanja i teoretiziranja nitko nema baš ništa korisno. Ako koristiš, navedi koji vpn i koje apk od kojih banaka.

Bunker
5 godina
offline
Re: VPN preporuka
bunker kaže...

Posmatrač, ako službenici banke kaže da gasim vpn dok koristim bankovne aplikacije, onda je ta tvrdnja posve suprotna od ihushove da je vpn nebitan glede bankinga.

Ajde razmisli na koje sve načine banka kod svake online transakcije procjenjuje legitimitet radnje. Kaj misliš kaj bi moglo biti ako se istovremene metode provjera nepoklapaju ? Kaj misliš jel bu mi teže ili lakše ishodoti neki spor ako dođe do zloupotrebe a moje konekcije upućuju na honolulu, Madagaskar i sl...?

Baš zbog svega toga i pitam ovdje za iskustva ljudi koji mjesecima ili godinama koriste mbanking kroz uređaj na kojem se koristi vpn. Od ispraznog nagađanja i teoretiziranja nitko nema baš ništa korisno. Ako koristiš, navedi koji vpn i koje apk od kojih banaka.

 Ne citam ihusha i nisam tebe mislio provocirati.....Ja to nikad ne bih radio. Al to sam ja.... Nikad nisam ni vidio potrebu za VPNom.....Moje kartice su u svakom trenutku blokirane za on line placanje pa me vpn ili ne i ne tangira puno jer do zloupotrebe je maltene nemoguce doci ......

13 godina
offline
Re: VPN preporuka
bunker kaže...

Ihush, neznam otkud ti tolika volja za pisanjem na osnovu nagađanja bez da znaš točno ono o čemu pišeš.

Kroz jutro sam pričao sa tehničarima zabe i adika, ljudi koji rade baš na tim apk, i nepreporučaju vpn iz više razloga...

onda si uzmi neki VPN koji ima split-tunneling i problem rijesen

15 godina
offline
Re: VPN preporuka
bunker kaže...

Ihush, neznam otkud ti tolika volja za pisanjem na osnovu nagađanja bez da znaš točno ono o čemu pišeš.

Kroz jutro sam pričao sa tehničarima zabe i adika, ljudi koji rade baš na tim apk, i nepreporučaju vpn iz više razloga...

 -gle, što kažu? radi... a o preporukama, mogu preporučiti burek, kakve to veze ima s nečim?

-što nagađam? da vpn nema veze s bankingom? da ne može smetati ili biti neki problem? razmisli ili vjeruj što želiš :)

 

bunker kaže...

Posmatrač, ako službenici banke kaže da gasim vpn dok koristim bankovne aplikacije, onda je ta tvrdnja posve suprotna od ihushove da je vpn nebitan glede bankinga.

Ajde razmisli na koje sve načine banka kod svake online transakcije procjenjuje legitimitet radnje. Kaj misliš kaj bi moglo biti ako se istovremene metode provjera nepoklapaju ? Kaj misliš jel bu mi teže ili lakše ishodoti neki spor ako dođe do zloupotrebe a moje konekcije upućuju na honolulu, Madagaskar i sl...?

Baš zbog svega toga i pitam ovdje za iskustva ljudi koji mjesecima ili godinama koriste mbanking kroz uređaj na kojem se koristi vpn. Od ispraznog nagađanja i teoretiziranja nitko nema baš ništa korisno. Ako koristiš, navedi koji vpn i koje apk od kojih banaka.

 -gle sad, što kaže post prije? .. ili zašto bi gasio vpn, mada ja ne vidim ni razlog zašto bi ga koristio, ti valjda imaš svoj razlog.. koji je u poslovnim svrhama povezivanje distribuirane mreže u jednu, dislokacije, rad od kuće itd.

-a ovo s honolulom i sl.. da, tj ako do nečega dođe tad ćeš morati dati neke odgovore.. no jednako vrijedi za npr vožnju auta i nesreću, pa što? (to znači da ne smiješ voziti ili da si kriv za nešto?... smiješno-tužno) :)

 

-na kojem-kakvom uređaju koristiš vpn? na računalu? kakve veze s tim ima recimo mbanking s mobitela? Plaćanje radi? .. ili zaboravi sad bakning, može nešto drugo npr eporezna? misliš da je drugačije? -sve je isto, ista pravila, ista mreža, ista tehnologija i to ne za neku specifičnu banku kao izuzetak nego za sve, isto.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
neaktivan
offline
Re: VPN preporuka

Seinfeld - serija o ničemu

Ihush - litanije o ničemu

😂

Jebeš banku koja bi dozvolila skidanje para sa računa transakcijom koja se po ip-u odvija iz Irana a gps i triangulacija kažu da se isti taj devices trenutno nalazi u zgb.

Ako pitam za mbanking onda se valjda podrazumijeva da se radi o mobitelu na kojemu će biti vpn aktiviran.
Bunker
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.3.2022 18:04 (bunker).
15 godina
offline
Re: VPN preporuka

-svašta...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
offline
Re: VPN preporuka
bunker kaže...

Seinfeld - serija o ničemu

Ihush - litanije o ničemu

😂

Jebeš banku koja bi dozvolila skidanje para sa računa transakcijom koja se po ip-u odvija iz Irana a gps i triangulacija kažu da se isti taj devices trenutno nalazi u zgb.

Ako pitam za mbanking onda se valjda podrazumijeva da se radi o mobitelu na kojemu će biti vpn aktiviran.

 Hoces reci da banka radi triangulaciju mobitela??????????Ili si to karikirao.....

15 godina
offline
Re: VPN preporuka
Posmatrač kaže...
bunker kaže...

Seinfeld - serija o ničemu

Ihush - litanije o ničemu

😂

Jebeš banku koja bi dozvolila skidanje para sa računa transakcijom koja se po ip-u odvija iz Irana a gps i triangulacija kažu da se isti taj devices trenutno nalazi u zgb.

Ako pitam za mbanking onda se valjda podrazumijeva da se radi o mobitelu na kojemu će biti vpn aktiviran.

 Hoces reci da banka radi triangulaciju mobitela??????????Ili si to karikirao.....

 -lupeta što mu padne na pamet.. tj da to banka radi bez sudskog-policijskog naloga dobila bi kaznu (za neovlašteno praćenje osoba), kao i operater itd.. ne miješati s apps i mobitelom koji zna svoju lokaciju dok će recimo apps banke po tom podatku prikazati baknomate u blizini i sl.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: VPN preporuka
Pozdrav,ako ko ima slobodan vpn uz doplatu,hvala
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: VPN preporuka
Ip adresa je jedan od parametara koje banka može a i ne mora provjeravati prilikom pristupa na svoje online usluge. U teoriji ali i u praksi može doci do odbijanja transakcije ako je neka "egzoticna" ip adresa u kombinaciji sa nekim drugim rizicnim faktorom.
Sve su to neka pravila sigurnosti koje banke definiraju po svom nahođenju tako da ono što funkcionira u jednoj banci možda nece u drugoj. Ali definitivno nije baš da je ip adresa totalno nebitan podatak.
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.3.2022 21:01 (JackIsBack).
 
2 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: VPN preporuka
JackIsBack kaže...
Ip adresa je jedan od parametara koje banka može a i ne mora provjeravati prilikom pristupa na svoje online usluge. U teoriji ali i u praksi može doci do odbijanja transakcije ako je neka "egzoticna" ip adresa u kombinaciji sa nekim drugim rizicnim faktorom.
Sve su to neka pravila sigurnosti koje banke definiraju po svom nahođenju tako da ono što funkcionira u jednoj banci možda nece u drugoj. Ali definitivno nije baš da je ip adresa totalno nebitan podatak.

 Za banku bi trebao biti. Ako se banka oslanja na to bjezi od te banke....

7 godina
neaktivan
offline
Re: VPN preporuka

Ihush , pri instalaciji bilo koje aplikacije imaš mogućnost odrediti dopuštenja te aplikacije. Sve i jedna bankovna aplikacija koju sam dosada vidio koristi jednu ili više metoda lociranja . Ti možeš onemogućiti neka ili sva dopuštenja no isto tako može tada ta aplikacija prestati raditi jer je developer zamislio da bez tog dopuštenja apk neće raditi.

Kakvi te krvavi nalozi i praćenje spopalo, kaj si preskočio terapiju.... 😂 Uzmi si android mob i pogledaj pod dopuštenja aplikacija koliko apk na tvom mobu koristi lokacijske usluge. Kod mene to rade 34 apk, i vjerovao ili ne nijedna od tvrtki koje su iza tih apk nemaju sudski nalog za praćenje....


@posmatrač

Nemoj mi reći da neznaš kako gomila apk koristi lokacijske usluge izvlačeći ih iz moba .....


Mene prvenstveno zanimaju zaba i adiko, i danas su mi iz obje banke potvrdili da imaju više sigurnosnih provjera pri svakoj transakciji te da transakcija može biti odbijena ako se nepoklapaju sigurnosni parametri koje njihov poslovni sustav provjerava pro svakoj transkaciji. Ip i lokacija su osnove... Vpn će razultirati ip-om iz Klingonskog carstva a mzaba bu prijavljivala da je u petrinjskoj ulici u zgb, i tada je lako moguće odbijanje nekog zadanog plaćanja i sl...
Bunker
15 godina
offline
Re: VPN preporuka
Posmatrač kaže...
JackIsBack kaže...
Ip adresa je jedan od parametara koje banka može a i ne mora provjeravati prilikom pristupa na svoje online usluge. U teoriji ali i u praksi može doci do odbijanja transakcije ako je neka "egzoticna" ip adresa u kombinaciji sa nekim drugim rizicnim faktorom.
Sve su to neka pravila sigurnosti koje banke definiraju po svom nahođenju tako da ono što funkcionira u jednoj banci možda nece u drugoj. Ali definitivno nije baš da je ip adresa totalno nebitan podatak.

 Za banku bi trebao biti. Ako se banka oslanja na to bjezi od te banke....

 Zašto bi trebao bjezati, možeš pojasniti. U informacijskoj sigurnosti je normalna stvar da se provjerava i IP adresa odakle korisnik skupa sa hrpom drugih parametara. Ne vidim u cemu je problem. 

 

5 godina
offline
Re: VPN preporuka
bunker kaže...

Ihush , pri instalaciji bilo koje aplikacije imaš mogućnost odrediti dopuštenja te aplikacije. Sve i jedna bankovna aplikacija koju sam dosada vidio koristi jednu ili više metoda lociranja . Ti možeš onemogućiti neka ili sva dopuštenja no isto tako može tada ta aplikacija prestati raditi jer je developer zamislio da bez tog dopuštenja apk neće raditi.

Kakvi te krvavi nalozi i praćenje spopalo, kaj si preskočio terapiju.... 😂 Uzmi si android mob i pogledaj pod dopuštenja aplikacija koliko apk na tvom mobu koristi lokacijske usluge. Kod mene to rade 34 apk, i vjerovao ili ne nijedna od tvrtki koje su iza tih apk nemaju sudski nalog za praćenje....


@posmatrač

Nemoj mi reći da neznaš kako gomila apk koristi lokacijske usluge izvlačeći ih iz moba .....


Mene prvenstveno zanimaju zaba i adiko, i danas su mi iz obje banke potvrdili da imaju više sigurnosnih provjera pri svakoj transakciji te da transakcija može biti odbijena ako se nepoklapaju sigurnosni parametri koje njihov poslovni sustav provjerava pro svakoj transkaciji. Ip i lokacija su osnove... Vpn će razultirati ip-om iz Klingonskog carstva a mzaba bu prijavljivala da je u petrinjskoj ulici u zgb, i tada je lako moguće odbijanje nekog zadanog plaćanja i sl...

 Malo si pobrkao loncice... Koriste lokaciju ali ne za autentifikaciju transakcije vec da ti prikazu lokaciju najblizeg bankomata. Ajd da se kladimo da ce ti raditi kada na mobu iskljucic lokaciju.....

Iz banke ti sigurno nisu na telefon izdiktirali proceduru autentifikacije. 1000%. 

JackIsBack kaže...
Posmatrač kaže...
JackIsBack kaže...
Ip adresa je jedan od parametara koje banka može a i ne mora provjeravati prilikom pristupa na svoje online usluge. U teoriji ali i u praksi može doci do odbijanja transakcije ako je neka "egzoticna" ip adresa u kombinaciji sa nekim drugim rizicnim faktorom.
Sve su to neka pravila sigurnosti koje banke definiraju po svom nahođenju tako da ono što funkcionira u jednoj banci možda nece u drugoj. Ali definitivno nije baš da je ip adresa totalno nebitan podatak.

 Za banku bi trebao biti. Ako se banka oslanja na to bjezi od te banke....

 Zašto bi trebao bjezati, možeš pojasniti. U informacijskoj sigurnosti je normalna stvar da se provjerava i IP adresa odakle korisnik skupa sa hrpom drugih parametara. Ne vidim u cemu je problem. 

 

 Problem je sto je to vjerovatno najgluplji nacin bilo kakve sigurnosne provjere.... Sta ako ugasim mob i upalim ga u dubaiju? Banka ce odbiti transkaciju? 

15 godina
offline
Re: VPN preporuka
bunker kaže...

....

Kakvi te krvavi nalozi i praćenje spopalo, kaj si preskočio terapiju.... ...

....
Nemoj mi reći da neznaš kako gomila apk koristi lokacijske usluge izvlačeći ih iz moba .....


Mene prvenstveno zanimaju zaba i adiko, i danas su mi iz obje banke potvrdili da imaju više sigurnosnih provjera pri svakoj transakciji te da transakcija može biti odbijena ako se nepoklapaju sigurnosni parametri koje njihov poslovni sustav provjerava pro svakoj transkaciji. Ip i lokacija su osnove... Vpn će razultirati ip-om iz Klingonskog carstva a mzaba bu prijavljivala da je u petrinjskoj ulici u zgb, i tada je lako moguće odbijanje nekog zadanog plaćanja i sl...

-terapija? tko postavlja pitanje za vpn? tko pita za lokacijske usluge 'izvučene' iz moba?

-što ti kaže djelatnik banke? -radi. Nešto sasvim drugo je što preporučaju ili hoće li neka transakcija iz nekog razloga biti stopirana..

-lupetaš.

 

JackIsBack kaže...
Posmatrač kaže...
JackIsBack kaže...
Ip adresa je jedan od parametara koje banka može a i ne mora provjeravati prilikom pristupa na svoje online usluge. U teoriji ali i u praksi može doci do odbijanja transakcije ako je neka "egzoticna" ip adresa u kombinaciji sa nekim drugim rizicnim faktorom.
Sve su to neka pravila sigurnosti koje banke definiraju po svom nahođenju tako da ono što funkcionira u jednoj banci možda nece u drugoj. Ali definitivno nije baš da je ip adresa totalno nebitan podatak.

 Za banku bi trebao biti. Ako se banka oslanja na to bjezi od te banke....

 Zašto bi trebao bjezati, možeš pojasniti. U informacijskoj sigurnosti je normalna stvar da se provjerava i IP adresa odakle korisnik skupa sa hrpom drugih parametara. Ne vidim u cemu je problem. 

 

 -u logovima banka bilježi ip s koje se obavlja transakcija-spajanje.. to je rutina, ali za korištenje ebankinga nevažno-sporedno, samo jedan od podataka koji se moraju zapisati u logu (i koje dobiješ kao obavijest, jednako kao što dobiješ popis tel.poziva na računu itd.).

-adresa je podatak koji se zapisuje, log.. nije stvar autorizacije, nije uvjet pristupa itd.. zabrijali ste na sasvim pogrešan film.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
neaktivan
offline
Re: VPN preporuka

Posmatrač, ajde da se kladimo da kada onemogućiš lokaciju i izvadiš sim karticu te onemogućiš data promet da neće raditi.

Da bi apk znala gdje mi je najbliži bankomat valjda prvo mora znati gdje sam ja što znači da koriste dostupne lokacijske informacije ( koje sam po sebi generira android ).


@ihush , mnoge online trgovine još uvjek ne koriste sve sigurnosne protokole pa nema dodatne potvrde niti autorizacije transakcije ( npr Playstation store ) i kada tamo jednom nešto kupiš ( upisom broja kartice, datum isteka i cvv broja ) nekog njihovog službenika ( koji ima uvid u njihove transkacije ) ništa ne sprečava da iskoristi te podatke i tako sebi kupuje koječega a lova ide sa tvog računa. A ip transkacije će zahvaljujući vpn-u biti svaki puta drugačiji. Zbog toga je jedan od bitnih parametara sigurnosti istovremeno poklapanje lokacije ip-a i lokacije koju prijavljuje mobilna aplikacija.

Znalo mi se desiti da mi poneka transakcije nije prošla i uslijedio je poziv iz banke kojim su provjeravali da li sam ja pokretač te transakcije , istina bog lokacije su bile iz teških vukojebina no banka je reagirala kako i očekujem.

No ti i dalje samo teoretiziraš i nagađaš. Daj snimke ekrana koji vpn i koji bank apk koristiš i to će bar dati naznake da go koristiš godinama i da nemaš problema, a ovako samo teoretiziraš i nagađaš kaj je banki bitno a kaj nije... Baš imaš neku bolesnu potrebu da naširoko filozofiraš o nečemu o čemu znaš samo ono kaj si prosurfao, a to se već pokazalo u bezbroj tema ovog foruma.
Bunker
5 godina
offline
Re: VPN preporuka
bunker kaže...

Posmatrač, ajde da se kladimo da kada onemogućiš lokaciju i izvadiš sim karticu te onemogućiš data promet da neće raditi.

Da bi apk znala gdje mi je najbliži bankomat valjda prvo mora znati gdje sam ja što znači da koriste dostupne lokacijske informacije ( koje sam po sebi generira android ).



 Ajd da se kladimo da kada razbijes telefon nece raditi...

Ja sam rekao da ti autentifikacija ne koristi lokaciju a ne da aplikacija ne koristi lokaciju.

Kada izvadis sim karticu data promet ti je svakako nemoguc ;)

Evo upravo probao prebaciti sa tekuceg na kreditnu i proslo. U sta smo se ono kladili??? Ajd se prvo informisi a ne lupati gluposti o necemu o cemu pojma nemas......ž

Cak ni za bankomate ti nije neophodno da banka zna gdje si ti. Dovoljno je da telefon zatrazi koordinate bankomata i tebi na telefonu prikaze koji su najblizi a da ne salje banci nista.....Al nisam siguran da to tako radi ali moze. A nije ni bitno jer ne pricamo o tome....

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.3.2022 8:36 (Posmatrač).
15 godina
offline
Re: VPN preporuka
bunker kaže...

..

No ti i dalje samo teoretiziraš i nagađaš. Daj snimke ekrana koji vpn i koji bank apk koristiš i to će bar dati naznake da go koristiš godinama i da nemaš problema, a ovako samo teoretiziraš i nagađaš kaj je banki bitno a kaj nije... Baš imaš neku bolesnu potrebu da naširoko filozofiraš o nečemu o čemu znaš samo ono kaj si prosurfao, a to se već pokazalo u bezbroj tema ovog foruma.

 -imaš ozbiljan problem.. vpn s tim nema veze.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
neaktivan
offline
Re: VPN preporuka

Posmatrač , da točno znam onda nebih ovdje pitao. Dosada znam relevantno samo ono kaj su mi jučer rekli tehničari tih dviju banaka koje me zanimaju. A oni su rekli da mi ne preporučuju upotrebu vpn-a i to su preporučili na osnovu njihovog rada u tehničkoj službi tih banaka i dosadašnjih iskustava sa korištenjem vpn-a od strane njihovih korisnika. Pa valjda razumiješ da ti ljudi ne nagađaju i ne surfaju prije odgovora nego se pri odgovoru oslanjaju na dotadašnja iskustva u toj tematici u konkretnoj banci .

@ihush , nemam vremena niti volje podržavati te u tvojim bolesnim nagonima, tebi nema pomoći...
Bunker
15 godina
offline
VPN preporuka

Osobno sam napravio x transkacija preko vpn-a, PBZ i Addiko.  Nikad za sad problema, niti sam ikad imao dodatni poziv iz banke radi odobrenja tj. sumnjive transakcije.

 

Kod tehničara iz banke nebi se previše pouzdao, jer više puta nisu znali riješit problem, mogao bih ih usporedit sa korisničkom službom od telekoma, tipa čitanja pamfleta ispred sebe sto je ridikulozno i neozbiljno  za banke....

Ponosni vlasnik PS3 i nekoliko desetaka original igara / http://www.accredo.hr/ http://www.mcsi-design.net/
Moj PC  
2 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: VPN preporuka
bunker kaže...

Posmatrač , da točno znam onda nebih ovdje pitao. Dosada znam relevantno samo ono kaj su mi jučer rekli tehničari tih dviju banaka koje me zanimaju. A oni su rekli da mi ne preporučuju upotrebu vpn-a i to su preporučili na osnovu njihovog rada u tehničkoj službi tih banaka i dosadašnjih iskustava sa korištenjem vpn-a od strane njihovih korisnika. Pa valjda razumiješ da ti ljudi ne nagađaju i ne surfaju prije odgovora nego se pri odgovoru oslanjaju na dotadašnja iskustva u toj tematici u konkretnoj banci .

@ihush , nemam vremena niti volje podržavati te u tvojim bolesnim nagonima, tebi nema pomoći...

 Ajd nemoj se vaditi sad. Nalupao si se gluposti. Uostalom citaj sta si napisao. Ako su ti rekli da se ne preporucuje to znaci da ce radit ali ne preporucuju sto je totalno razlicito od nece raditi... Ima li jos ista nejasno? Rado cemo ti objasniti....

A i tvoj stav je potpuno pogresan. Pitas i onda proturjecis iako sam kazes da ne znas. Rekao si meni da nece raditi ja probao i radi. Sad to potpuno ignorises.....

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice