Internet će ostati bez slobodnih adresa

poruka: 22
|
čitano: 2.535
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Internet će ostati bez slobodnih adresa

Internet će ostati bez IP adresa do 2010., upozorio je Vint Cerf, “otac interneta” i jedan od vodećih svjetskih kompjuterskih stručnjaka te pozvao na što brže prebacivanje na novi sustav.
Cerf ističe kako mreža nema dovoljno jedinstvenih kodova koji čine IP adresu što znači da će povezivanje na internet kad-tad postati manjkavo i neki se kompjuteri neće moći spojiti na internet.
- To je kao da internet ostane bez telefonskih brojeva. Bez novih brojeva ne može biti ni novih pretplatnika - objasnio je Cerf i istaknuo da pripreme za prelazak na novi sustav moraju početi već sada.  Naime, kada je internet stavljen u funkciju 1977., sustav pod nazivom IP verzija 4 imao je 4.2 milijardi slobodnih adresa. No, predviđa se da će sve one biti zauzete do 2010. pa je potrebno stare adrese prebaciti na novi sustav.
Novi sustav, IP verzija 6, već se koristi u Japanu gdje povezuje tisuće senzora za potrese u jedan kompjutorski sustav koji u slučaju potresa automatski šalje signale upozorenja televizijskim kanalima i uključuje crveno svijetlo na semaforima. IP verzija 6 ima mjesta za tri puta 340 tisuća milijardi adresa.

Ovo je stvarno žalosno ali ipak miriši mi na prijevaru!

 

Viva La Vida
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Internet će ostati bez slobodnih adresa

Kaj ti je tu čudno i kaj ti zapravo od toga miriši na prijevaru?

Elvis je Zagorec bil, i nigda nije on kril, prije svakog koncerta demižonku vina je spil, govorile njegve su oči 'O daj mi natoči!!'
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Internet će ostati bez slobodnih adresa

kakva prijevara pa nije taj covjek budala govori istinu,stvarno je prevelik broj konekcija koji se spajaju u sustav interneta,zamisli to ovako kolko bi kombinacija mogo napravit od 4 broja i kad ih sve napravis vise nemres znaci tu je kraj i treba prec u drugi sustav naprimjer decimalni izmedu 0-4 postoj beskonacno mnogo kombinacija s decimalama (mozda jesam malo spetljo al ok ;)

http://ubizec.net46.net/forum http://www.ubizeccorporation.bloger.hr
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Internet će ostati bez slobodnih adresa

Kaže se "miriše". I kakvu prijevaru? Čega? LOL

Liniću i Šukeru je nakon n-te svađe odbrosio: "Ko pit bulovi ste!" Na to mu je Šuker, prisno uzvratio: "Najveći pitbul si ti!", na što je Bago ne trepnuvši ispalio: "Ne, pokraj vas sam pudlica!"
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Internet će ostati bez slobodnih adresa
naxeem kaže...

Kaže se "miriše"

 Pa sad, ajde..   u ZGu se govorilo 'miriši' (stara uzrečica - nit smrdi nit miriši), no književno je 'miriše'.

To ti je slično kao sa riječima štrudl/štrudla ili fotelj/fotelja ili kifl/kifla itd. (može se reči na dva načina npr. i muškog i ženskog roda).

-----------------------------------------------

mirìsati (, što, se) nesvrš.prez. mìrišēm (se), pril. sad. mìrišūćī (se), imp. mirìši (se), gl. im. -ānje⟩

3. (na, po) a. odisati nekim mirisom [miriše po mošusu] b. pren. razg. podsjećati na što, odavati neku sličnost s čim [to mi miriše na prevaru]

Intel Core2 Duo E8400 6MB, 4GB OCZ Gold 800Mhz, Gainward GF8800GTS 640MB, Gigabyte X38-DS4 Ultra Durable 2
15 godina
neaktivan
offline
Internet će ostati bez slobodnih adresa

wtf nastava hrvatskog jezika?ili tema o internetu?lol

 

http://ubizec.net46.net/forum http://www.ubizeccorporation.bloger.hr
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Internet će ostati bez slobodnih adresa

Nije to nista neobicno nego je jednostavno stvar matematike - broj racunala na netu se povecava, broj jedinstvenih IP-a je fiksan i eto problema (da nema NAT-a i slicnih stvari vec bismo odavno plakali, srecom barem nesto). Podrska za IPv6 se vec dosta dugo nalazi u raznoraznim OS-ovima (mislim da je na Windowsima od XP Sp1, ne sjecam se bas najtocnije). Kad dodje voda do grla, prebacit cemo se na sesticu, a do onda se ljudima bas ne da prelaziti jer treba mrdati, a tko ce se s tim zezati?

Recenzent, urednik, Bugovac, ljubavnik - ne nuzno tim redoslijedom
16 godina
neaktivan
offline
Internet će ostati bez slobodnih adresa

Meni se najgorim čini to što će sada biti puno teže popamtiti sve te brojke za adresu. IPv4 se lako zapamti, a IPv6 nikako:)))

Liniću i Šukeru je nakon n-te svađe odbrosio: "Ko pit bulovi ste!" Na to mu je Šuker, prisno uzvratio: "Najveći pitbul si ti!", na što je Bago ne trepnuvši ispalio: "Ne, pokraj vas sam pudlica!"
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Internet će ostati bez slobodnih adresa
naxeem kaže...

Meni se najgorim čini to što će sada biti puno teže popamtiti sve te brojke za adresu. IPv4 se lako zapamti, a IPv6 nikako:)))

 He, he, istina. Srecom pa se nule mogu "skratiti", ali jos uvijek adresa poput 1050:0:0:0:5:600:300c:326b nije sitnica.
Recenzent, urednik, Bugovac, ljubavnik - ne nuzno tim redoslijedom
16 godina
neaktivan
offline
RE: Internet će ostati bez slobodnih adresa
Goran Racic kaže...
naxeem kaže...

Meni se najgorim čini to što će sada biti puno teže popamtiti sve te brojke za adresu. IPv4 se lako zapamti, a IPv6 nikako:)))

 He, he, istina. Srecom pa se nule mogu "skratiti", ali jos uvijek adresa poput 1050:0:0:0:5:600:300c:326b nije sitnica.
 Zar nije moguce skratiti takvu adresu ovako:
1050:5::600:300c:236b

Ako sam dobro procitao nule se nemoraju pisati, jednostavno ih dvotocka zamjeni.

e.g.
2001:0db8:0000:0000:0000:0000:1428:57ab
2001:0db8:0000:0000:0000::1428:57ab
2001:0db8:0:0:0:0:1428:57ab
2001:0db8:0:0::1428:57ab
2001:0db8::1428:57ab
2001:db8::1428:57ab

EDIT: Sad sam skuzio. Sve nule u nizu u jednoj IP adresi mozes oznaciti s dvotockom. Znaci ova IP adresa:
2001:3465:0000:0000:89db:0000:0034:4321

se mozes skratiti na ovo:
2001:3456::89db::34:4321

Sad je to vec koliko toliko lagano za zapamtit.

Gentoo user. :')
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.9.2008 16:38 (Tux Slave).
16 godina
neaktivan
offline
Internet će ostati bez slobodnih adresa

Zakaj ne,kaj nebreš zapamtiti par brojeva?Pa moja lozinka za forum na bugu ima 18 znakova(nepovezanih).Tak da ti to nije baš problem.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Internet će ostati bez slobodnih adresa
Rekao sam da mi to sve MIRIŠE na prijevaru zato što jedino on govori o tome. (Iako je istina) o zašto se drugi ne oglašavaju?
Možda on samo želi uzdrmati javnost. Zašto ?
Valja zato što će i on imati profita na tome.
Viva La Vida
15 godina
neaktivan
offline
Internet će ostati bez slobodnih adresa

Nema uvijek toliko puno nula, pa se ne može sasvim pojednostaviti

Recimo adresa od

www.kame.net   je 203.178.141.194
www.kame.net IPv6 adresa je   2001:200::8002:203:47ff:fea5:3085

 

U SAD-u ARIN (American Registry for Internet Numbers) već dodjeljuje IPv6 adese.

Google posjeduje 7.9 x 1028 ili 296 IPv6 adresa.
Odnosno sve od

2001:4860:0000:0000:0000:0000:0000:0000

do

2001:4860:FFFF:FFFF:FFFF:FFFF:FFFF:FFFF

 

Google search je dostupan preko IPv6 na   http://ipv6.google.com

Potrebna je IPv6 veza da bi ga se koristilo.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.9.2008 17:11 (klimama).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Internet će ostati bez slobodnih adresa
Tux Slave kaže...
 Zar nije moguce skratiti takvu adresu ovako:
1050:5::600:300c:236b

Ako sam dobro procitao nule se nemoraju pisati, jednostavno ih dvotocka zamjeni.

e.g.
2001:0db8:0000:0000:0000:0000:1428:57ab
2001:0db8:0000:0000:0000::1428:57ab
2001:0db8:0:0:0:0:1428:57ab
2001:0db8:0:0::1428:57ab
2001:0db8::1428:57ab
2001:db8::1428:57ab

EDIT: Sad sam skuzio. Sve nule u nizu u jednoj IP adresi mozes oznaciti s dvotockom. Znaci ova IP adresa:
2001:3465:0000:0000:89db:0000:0034:4321

se mozes skratiti na ovo:
2001:3456::89db::34:4321

Sad je to vec koliko toliko lagano za zapamtit.

 
Je, ali kako je vec receno, nisu uvijek adrese s nulom pa je onda kita. Plus, lakse mi je bilo pamtit "ciste" brojeve, a sad su se i slova ubacila. U IPv8 ce ubacit crteze :) - npr. imat ces 32 broja, 16 slova te cetiri Dalijeve slike koje moras reproducirati iz pamcenja ;)

unknown kaže...
Rekao sam da mi to sve MIRIŠE na prijevaru zato što jedino on govori o tome. (Iako je istina) o zašto se drugi ne oglašavaju?
Možda on samo želi uzdrmati javnost. Zašto ?
Valja zato što će i on imati profita na tome.
 Svako malo se upozorava, ali kako jos nije stvarno hitno (ono, je, ali ne toliko da vise ne mozes dobiti IP ako trebas) ljudi previse ne trzaju na to.
Recenzent, urednik, Bugovac, ljubavnik - ne nuzno tim redoslijedom
16 godina
offline
RE: Internet će ostati bez slobodnih adresa

sad o IPv6 i oko pamcenja...dovoljno bi bilo da se svi serveri i svi od vaseg provajdera(pa ka vrhu ,znaci njegovv nadprovajder pa nadprovajderprovajdera etc..) predju na IPv6 ...stim bi oslobodili dosta IPv4 adresa i onda bi obicni smrtnicima ostao jos adresa (e sad koliko dugo nzm ).....

a sto da pamtis IPv6 kad se (u vecini slucajeva) automatski dodeljuje? :) a i postoje DNS-ovi.... :)

K'eni pa te vat' ;)
16 godina
neaktivan
offline
RE: Internet će ostati bez slobodnih adresa
BugSU kaže...

sad o IPv6 i oko pamcenja...dovoljno bi bilo da se svi serveri i svi od vaseg provajdera(pa ka vrhu ,znaci njegovv nadprovajder pa nadprovajderprovajdera etc..) predju na IPv6 ...stim bi oslobodili dosta IPv4 adresa i onda bi obicni smrtnicima ostao jos adresa (e sad koliko dugo nzm ).....

a sto da pamtis IPv6 kad se (u vecini slucajeva) automatski dodeljuje? :) a i postoje DNS-ovi.... :)

 Doma mreze znaju imati finksni IP, a i mreze u manjim/srednjim tvrtkama (u manjim/srednjim u nasem podrucju) - recimo, kad sam sljakao na TPortalu, sva racunala, a bilo ih je preko 50, imala su fiksnu adresu.
Recenzent, urednik, Bugovac, ljubavnik - ne nuzno tim redoslijedom
16 godina
offline
RE: Internet će ostati bez slobodnih adresa

aha nisam znao da je kod vas takva situacija....kod mene je malo drukcije

Svi imaju dinamicke IP adrese (kod ozbiljnijih ISP-ova a kod onih pilicarskih-manjih i bezobraznijih je NAT) a za fiksni IP se placa mesecno ...a ja sam mislio da je i kod vas isto ...al izgleda da nije...

dinamicka i staticka....mac s dve ostrice...u jednu ruku je dobra ova a drugu nije....

 

 

EDIT: pa i ako je fiksna adresa ne dodeljuje vam DHCP server? tj da budem precizniji bas je FIKSNA (da je sam unosis/utipkas/ukucas) ili STATICKA(da ti jednu te istu dodeljuje server tj. DHCP) ? :)

K'eni pa te vat' ;)
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.9.2008 23:45 (BugSU).
15 godina
neaktivan
offline
Internet će ostati bez slobodnih adresa

I u Hrvatskoj svi osim onih koji plate posebno imaju dinamičke IP adrese. Svaki put kad se spojiš bude nova adresa ili ako si stalno spojen obično nakon 24 sata dobiješ novu IP adresu.

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Internet će ostati bez slobodnih adresa
BugSU kaže...

aha nisam znao da je kod vas takva situacija....kod mene je malo drukcije

Svi imaju dinamicke IP adrese (kod ozbiljnijih ISP-ova a kod onih pilicarskih-manjih i bezobraznijih je NAT) a za fiksni IP se placa mesecno ...a ja sam mislio da je i kod vas isto ...al izgleda da nije...

dinamicka i staticka....mac s dve ostrice...u jednu ruku je dobra ova a drugu nije....

 

 

EDIT: pa i ako je fiksna adresa ne dodeljuje vam DHCP server? tj da budem precizniji bas je FIKSNA (da je sam unosis/utipkas/ukucas) ili STATICKA(da ti jednu te istu dodeljuje server tj. DHCP) ? :)

 Ne govorim o T-Comu (ISP-u), nego o TPortalu (www.tportal.hr) - znaci, interna mreza sve IP-ove ima fiksne.
Recenzent, urednik, Bugovac, ljubavnik - ne nuzno tim redoslijedom
16 godina
online
RE: Internet će ostati bez slobodnih adresa
unknown kaže...
Rekao sam da mi to sve MIRIŠE na prijevaru zato što jedino on govori o tome. (Iako je istina) o zašto se drugi ne oglašavaju?
Možda on samo želi uzdrmati javnost. Zašto ?
Valja zato što će i on imati profita na tome.
 Ne razumijem bas... Pa o tome se prica vec godinama, nije to nista ni novo ni nepoznato.
16 godina
neaktivan
offline
Internet će ostati bez slobodnih adresa

Ne kontam sta moze biti prevara oko nestanka ipv4 adresa. O ovome se prica zadnjih 10 godina, a aktivna je tema barem zadnjih 5. Nema vishe. Dobiti praznu c klassu se smatra ludilom, b klasa granici sa naucnom fantastikom, i placa se suhim zlatom :)

 

Najveci problem sa ipv6 je hardware. Nechu ni da znam koliko se servisa vrti na hardveru iz kasnih 90.

DNS ce biti vazniji nego ikada, kao i planiranje mreze, a jos vise sirenje postojecih.

Danas kada postajem pionir ...
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Internet će ostati bez slobodnih adresa
Goran Racic kaže...
BugSU kaže...

aha nisam znao da je kod vas takva situacija....kod mene je malo drukcije

Svi imaju dinamicke IP adrese (kod ozbiljnijih ISP-ova a kod onih pilicarskih-manjih i bezobraznijih je NAT) a za fiksni IP se placa mesecno ...a ja sam mislio da je i kod vas isto ...al izgleda da nije...

dinamicka i staticka....mac s dve ostrice...u jednu ruku je dobra ova a drugu nije....

 

 

EDIT: pa i ako je fiksna adresa ne dodeljuje vam DHCP server? tj da budem precizniji bas je FIKSNA (da je sam unosis/utipkas/ukucas) ili STATICKA(da ti jednu te istu dodeljuje server tj. DHCP) ? :)

  Ne govorim o T-Comu (ISP-u), nego o TPortalu (www.tportal.hr) - znaci, interna mreza sve IP-ove ima fiksne.
  Joo ,spominjao si kucu i kompanije pa sam ja skontao da svaki user ima ;)
K'eni pa te vat' ;)
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice