FER ili TVZ

poruka: 47
|
čitano: 43.822
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
neaktivan
offline
FER ili TVZ

>Helou

>Ako bih smio posuditi trenutak vase paznje to bi bilo odlicno :D.

>Naime, 4. sam raz, matura dolazi i to sve pa me zanimaju info u vezi ova dva faksa.

>Pogledao sam kroz teme, ima zasebno o svakom, a ne konkretno vs. i dosta se svadaju na nekima, a i neke su starije teme pa evo jedna friska.

>Zanimaju me i ELO i RAČ (moj san zapravo je napravit nesto tipa c3po/iron man al budimo realni). Iako, imam osjecaj da ako zavrsim RAČ da sve sto cu radit je tipkat redove i redove kodova sto bas i ne bih htio radit zauvijek (grijesim ??)

>FER je FER, cuo sam kao i svi ostali da je najbolji itd.. Za TVZ sam cuo da se poboljsao u protekle godine i to je sve sto znam. Nemam druge alternative pa cak i da je dno dna bih upisao, ali cuo sam da nije :)

>Molio bih nekakvu objektivnu usporedbu (ne tipa odi na FER i tocka.), valjaju li, tezina, sta mogu ocekivati kad zavrsim itd itd itd i opcenito isplati li se bit ing elo/rac u ovo vrijeme

>Also, zivim u ZG i nemam ni novaca ni namjeru ic izvan

 

Hvala vam svima 

 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
FER ili TVZ

Tvz - puno vise se radi na praksi i stvari koje ces trebat znati kad se zaposlis, jako malo teorije. Frend koji studira na gradevini kaze da obicno student gradevine tvza zna puno vise od njih, tj prakticni dio

 

Fer - kao i svi sveucilisni studiji voli ici siroko u teoriju i nepotrebne stvari, zastarjela vrsta studiranja. Imas ferovce koji neznaju kako izgleda utp kabel, govorim ti iz prve ruke s posla.

Moj PC  
7 1 hvala 1
9 godina
neaktivan
offline
Re: FER ili TVZ

Hmmm, ne bih htio previse strebat nepotrebnog tak da.. Zanimljivo, nisam znao ovo. A ima se posla kad se zavrsi? Znam da ferovci cekaju 1 dan za posao kad zavrse :D

10 godina
neaktivan
offline
Re: FER ili TVZ
dedaa kaže...

Tvz - puno vise se radi na praksi i stvari koje ces trebat znati kad se zaposlis, jako malo teorije. Frend koji studira na gradevini kaze da obicno student gradevine tvza zna puno vise od njih, tj prakticni dio

 

Fer - kao i svi sveucilisni studiji voli ici siroko u teoriju i nepotrebne stvari, zastarjela vrsta studiranja. Imas ferovce koji neznaju kako izgleda utp kabel, govorim ti iz prve ruke s posla.

 A na TVZ-u nema takvih?

 

 

 

14 godina
neaktivan
offline
FER ili TVZ

Sigurno ima, ono sto sam htio reci je da fer nije savrsen faks niti su studenti fera savrseni. Dapace, sto se tice samog posla, tvzovci bi trebali biti bolji, samo sto to nasi priglupi poslodavci ne prepoznaju.

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: FER ili TVZ

Ok Ok. Jos nekakve generalne informacije? Pogotovo gledano za posao. Any info is appreciated 

11 godina
neaktivan
offline
FER ili TVZ

Evo pokušat ću ti dati objektivan odgovor:


Završio sam na TVZ-u prve 3. godine, dakle postao sam bacc. ing. rač, a ove godine sam upisao specijalistički studij, također na TVZ-u...

TVZ (Računarstvo):

Prednosti:


1. Jako puno kvalitetnih stručnih kolegija: Baze podataka(MySQL), Napredne baze(MySQL), Java, Nekonvencionalni Računski postupci(Programiranje umjetne inteligencije), Java Web aplikacije(Java EE), PHP, C#, .NET, C, C++, Objective C/iOS, Android, Računalne Mreže, Administracija Računalnih mreža, UNIX itd.
2. Relativno veliki popusti na dodatne edukacije na http://www.netakademija.hr/.
3. Puno praktičnog znanja.

4. Većina profesora su vrhunski predavači, vrlo kompetenti i susretljivi.
5. Interna natjecanja: http://natjecanje.tvz.hr/2015/


Nedostatci:

1. Relativno loše znanje matematike i fizike nakon završetka studija. Zadaci se većinom rade po nekoj šabloni...
2. Nažalost, još uvijek ćeš kod nekih poslodavaca biti manje vrijedan ukoliko si završio TVZ a ne FER.

Upravo danas sam pričao sam šefom koji je završio FER i vrhunski je Developer, dakle po njegovom.

 

FER:

Prednosti:


1. Širok spektar znanja i jako dobro znanje matematike i fizike nakon završetka studija.
2. Imat ćeš diplomu FER-a.

Nedostatci:

1. Naučit ćeš koncepte programiranja no ne nužno i razne jezike u kojima se programira.


Summary:


Većina poslodavaca ipak više ne gleda da li na diplomi piše TVZ, FER ili nešto treće, bitno je ZNANJE koje si stekao tijekom studija.

Citiram svog trenutnog šefa: "Nije mi bitno da li je osoba sa FER-a, TVZ-a, FOI-a, PMF-a itd, bitno mi je što je ta osoba naučila i što sve zna raditi..."

To potrebno znanje možeš steći samo sa jako puno truda, dodatnog istraživanja/educiranja, izradom vlastitih projekata itd. 

Smatram da postoje dobri i loši TVZ-ovci kao i dobri i loši FER-ovci. 

Izbor je na tebi... za kraj bi samo htio reći da ni trunke nisam požalio što sam odabrao TVZ. Isto tako, jako bitna činjenica je da većina mojih kolega s kojima sam studirao uspješno dobila posao u struci...

Toliko od mene, ukoliko ćete još nešto zanimati, samo pitaj...

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.1.2015 0:47 (RapToX).
 
8 1 hvala 3
9 godina
neaktivan
offline
Re: FER ili TVZ
RapToX kaže...

Evo pokušat ću ti dati objektivan odgovor:


Završio sam na TVZ-u prve 3. godine, dakle postao sam bacc. ing. rač, a ove godine sam upisao specijalistički studij, također na TVZ-u...

TVZ (Računarstvo):

Prednosti:


1. Jako puno kvalitetnih stručnih kolegija: Baze podataka(MySQL), Napredne baze(MySQL), Java, Nekonvencionalni Računski postupci(Programiranje umjetne inteligencije), Java Web aplikacije(Java EE), PHP, C#, .NET, C, C++, Objective C/iOS, Android, Računalne Mreže, Administracija Računalnih mreža, UNIX itd.
2. Relativno veliki popusti na dodatne edukacije na http://www.netakademija.hr/.
3. Puno praktičnog znanja.

4. Većina profesora su vrhunski predavači, vrlo kompetenti i susretljivi.
5. Interna natjecanja: http://natjecanje.tvz.hr/2015/


Nedostatci:

1. Relativno loše znanje matematike i fizike nakon završetka studija. Zadaci se većinom rade po nekoj šabloni...
2. Nažalost, još uvijek ćeš kod nekih poslodavaca biti manje vrijedan ukoliko si završio TVZ a ne FER.

Upravo danas sam pričao sam šefom koji je završio FER i vrhunski je Developer, dakle po njegovom.

 

FER:

Prednosti:


1. Širok spektar znanja i jako dobro znanje matematike i fizike nakon završetka studija.
2. Imat ćeš diplomu FER-a.

Nedostatci:

1. Naučit ćeš koncepte programiranja no ne nužno i razne jezike u kojima se programira.


Summary:


Većina poslodavaca ipak više ne gleda da li na diplomi piše TVZ, FER ili nešto treće, bitno je ZNANJE koje si stekao tijekom studija.

Citiram svog trenutnog šefa: "Nije mi bitno da li je osoba sa FER-a, TVZ-a, FOI-a, PMF-a itd, bitno mi je što je ta osoba naučila i što sve zna raditi..."

To potrebno znanje možeš steći samo sa jako puno truda, dodatnog istraživanja/educiranja, izradom vlastitih projekata itd. 

Smatram da postoje dobri i loši TVZ-u kao i dobri i loši FER-ovci. 

Izbor je na tebi... za kraj bi samo htio reći da ni trunke nisam požalio što sam odabrao TVZ. Isto tako, jako bitna činjenica je da većina mojih kolega s kojima sam studirao uspješno dobila posao u struci...

Toliko od mene, ukoliko ćete još nešto zanimati, samo pitaj...

 

Zahvaljujem se na ovako detaljnom odgovoru

Htio bih se nadovezat na ovo sto si rekao, "To potrebno znanje možeš steći samo sa jako puno truda, dodatnog istraživanja/educiranja, izradom vlastitih projekata itd."

Ta odredena znanja nisu stekao na fakultetu vec nedgje drugdje, ako sam dobro shvatio. Mozes li molim te napisati o cemu se radi?

I jos jedno pitanje, sto radis [ mislim na posao] kad zavrsis racunalstvo :D i ti konkretno, odrzavas li neke sustave, prograimars li nest itd  itd

11 godina
neaktivan
offline
FER ili TVZ

Pod ovim "To potrebno znanje možeš steći samo sa jako puno truda, dodatnog istraživanja/educiranja, izradom vlastitih projekata itd."

Smatram sljedeće:

"Jako puno truda" - nije dovoljno naštrebati ili površno naučiti gradivo iz pojednih kolegija, samo kako bi ga položio i dobio jadnu dvojku. Da me ne shvatiš krivo ocjene nisu mjerilo znanja no razlika znanja koja je potrebna da npr. položiš kolegij "Programiranje u Javi" na TVZ-u za 2 ili za 5 je ogromna! Računaj na to da ukoliko zaista dobro želiš naučit npr. C, C++ ili Javu moraš biti spreman minimalno 8h tjedno raditi po kolegiju. To citiram profesora koji nam je predavao C i nažalost to nije daleko od istine...

"dodatnog istraživanja/educiranja" - dok sam studirao na TVZ-u iskoristio sam maksimalno popuste koja mi je pružala NetAkademija, tako da sam tijekom studija pohađao CCNA, Android Akademiju kao i Naprednu JAVA Akademiju. Također prije nego li sam završio faks, položio sam CCNA certifikacijski ispit.

"izradom vlastitih projekata itd." - nakon kolegija "Dinamičke Web aplikacije", stekao sam dovoljno znanja da napravim svoj prvi website. Dok sam imao kolegij "Programiranje u Javi", napravio sam svoj prvi "Virus". Za završni rad sam napravio Android aplikaciju itd.... Poanta je u tome da stećeno znanje upotrijebiš za nešto praktično, neovisno o tome da li se radi o privatnim projektima, web stranicama, sudjelovanjem u raznim natjecanjima itd.

Što se posla tiće, radio sam kratko kao demos na TVZ-u na kolegijima "Računale Mreže" i "Administracija Računalnih Mreža". Nakon toga sam radio kao Developer u Combis d.o.o sve dok se nisam preselio u drugu firmu gdje također radim kao Developer.

Što se posla nakon TVZ-a tiće mogu ti dati konkretan primjer kolega i kolegica s kojima sa studirao:

1. Kolega radi kao Developer
2. Kolega radi kao System Admin 
3. Kolegica radi na Administraciji i izradi Oracle Baza podataka.
4. Kolegica radi kao voditeljica jednog odjela u jednoj IT tvrtci.

Kao što vidiš smjer u IT-u kojim želiš zakoračiti ovisi isključivo o tebi, tvojim interesima i ambicijama...

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.1.2015 0:50 (RapToX).
 
5 0 hvala 2
9 godina
neaktivan
offline
FER ili TVZ

tvz bolji od fera

 
5 2 hvala 2
13 godina
odjavljen
offline
Re: FER ili TVZ
linuxproblemajme kaže...

tvz bolji od fera

 Koliko vidim ovdje se pišu prednosti i nedostatci oba, ne da je jedan striktno bolji od drugog

10 godina
neaktivan
offline
FER ili TVZ

Računarstvo:

 

FER ti je dobar za najnaprednije inženjerske probleme (npr engine-ovi za velike PC igre) i razvoj računarske tehnologije u njenoj srži. Okrenut je osnovama računarstva, a stručna znanja više dobiješ tokom magistarskog studija, premda čujem da je to dosta trontavo i više usmjereno onom naprednom i teorijskom. Malo se uči programirat, a u nekim kolegijima se traži naprednije programiranje nego za kakvo su "istrenirani". Ima puno matematike koja se može iskoristiti za razvoj vrlo moćnih algoritama tamo gdje su najpotrebniji. Također, studij TVZ Računarstvo je dosta kolegija odbacio što se tiče procesnog računarstva (npr. upravljački sustavi za uređaje i strojeve), tako da je FER i u tome bolji (nadam se da će  se to vratit na staro).

No za napredne algoritme i probleme više hvale PMF Matematiku, samo što FER ipak ima puno više računarstva i njegovih osnova.

 

TVZ ti je "čisti inženjerski" studij, no uče se, naravno, prvo osnove računarstva. Matematika je od ove god, kolko čujem, teža, i uče se korisne stvari, al nije obilna te ni približno "snažna" kao FER-ova. Na računarstvu se puno programira, bez obzira o odabranom smjeru, i to te jako dobro nauči, iako neke i strašno živcira što se tolko programira. Okrenut je razvoju i programiranju korisničkih, web i poslovnih aplikacija, te informacijskim sustavima i računalnim mrežama, te je u tome vrlo moćan. Npr kasniji kolegij "Web aplikacije u Javi" je isto što i tečaj "Web komponente u Javi" koji košta dosta para na NetAkademiji, tako da si odabirom tog kolegija uštediš pare (iako imaš popust). Od četvrtog semestra je studij živi raj.

 

Kako kaže profesor Željko Stojanović, FER je bolji na "duge staze". Puno matematike, puno dubinskog i pozadinskog znanja, kojeg je teže samostalno naučiti nego TVZ-ovo "stručno" znanje, te lakše širenje na nova i druga područja računarstva, i puno veće šanse u razvoju rač tehnologije i programskih algoritama i jezika. No moraš puno više sam raditi na sebi nego na TVZ-u kako bi dobio/zadržao prvi posao.

 

TVZ je većini puno zanimljiviji i ad-hoc koristan. Iako opet moraš sam radit na svojim stručnim sposobnostima, puno ti je lakše jer naučiš jako puno korisnih i praktičnih stvari već tokom studija, i "tjeraju" te programirat na labosima. No osnove računarstva su plitke. Ugl, nikad nisam požalio što sam upisao TVZ rač, iako me sad više zanima sveučilišni program. :D Druga sam godina, znam što me zanima u tipičnim područjima gdje ima puno posla i već sam sposoban radit.

 

Gdje diplomirat s TVZ Računarstvom? Možeš uzeti stručni specijalistički diplomski iz informatike, a čeka se i dopusnica za struč spec dipl računarstva. Možeš i na razlikovni ispit na FOI pa tam diplomirat informatiku. Možeš na razlikovnu godinu na ETFos-u u Osijeku, ili u FESB-u u Splitu, pa onda nastavit sveuč. diplomski računarstva.

 

 

Elektrotehnika:

 

ELO je dosta staro i fundamentalno područje, tako da ne znam ima li baš puno razlike između FER-ove i TVZ-ove. Ono što vrijedi je da FER ima puno više mat, malo stručnih znanja (na što jedna moja frendica pizdi) i da je bolji na duge staze. No i jedan i drugi studij su jako teški. Na TVZ ELO, Osnove Elektrotehnike I i II su najteža stvar na svijetu, te vjerojatno puno bolje neg FER-ove. Tu bi se trebalo pitat elektrotehničara za više detalja :D 

 

Za diplomiranje opet imaš: TVZ specijalistički ELO, razlika na ETFos-u i FESB-u.

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.6.2015 23:10 (cruelcore1).
 
1 0 hvala 1
11 godina
neaktivan
offline
FER ili TVZ

Nisam cito gornje poruke, mozda je neko ovo reko ali iskreno neda mi se.

 

Trenutno stanje je to da je FER previše za kapacitet hrvatske, 680 studenata godišnje prima i to je puno previše za hrvatsku jer tamo se obučavaju znanstvenici dok za svijet FER nije priznat što govore i rang liste. TVZ na drugu stranu ima premalo za kapacitet hrvatske jer to su inžinjeri. Kada tražiš posao FER ima dosta veću prednost jer poslodavac nema nikakvog pojma o tebi i nemas radnog iskustva a FER student je definitivno sigurniji izbor od TVZ jer FER je na dobrom glasu. FER diploma puno više znači nego TVZ diploma i ko kaže drugacije nema pojma o cemu prica, zavarava sam sebe ili je ekstremno rijedak slucaj gdje to zapravo i je tako.

Trenutno sam student TVZ-a (jedini faks koji sam upiso) iz par jednostavnih razloga.

-NE želim bit znanstvenik i donosit inovacije u svijet elektrotehnike već inžinjer koji se bavi time

-NE želim radit mnogo više nego na TVZ-u i trudit se i sta sve ne da bi na kraju otisao u drugu zemlju kao slabi znanstvenik ili ostao tu kao prekvalificirani inžinjer

-Posao nije tako tesko nac sa oba dva faksa iako FER-ovci ako su ostali u hrvatskoj (sto se ne preporuca ako zavrsis fer) imaju prednost nad TVZ-om

-FER je JEBENO TEŽAK, očekuj sate, sate sate i sate a nakon toga jos sate i sate pred knjigom, ne nije preuvelicavanje to je tako, oni koji polazu u roku ili barem 80-90% u roku JAKO puno uce bez obzira 3,4 ili 5 u srednjoj, srednja te niti malo ne pripremi za faks, ostali koji pricaju drugacije su pali dosta godina ili su odustali

-TVZ nije lak a nije niti tezak, TVZ je mnogo laksi od FER-a u punom smislu riječi. Pola predmeta u prvoj godini prodješ na osnovu srednje skole i malo razmisljanja i povezivanja stvari, ostalu polovicu naučiš svaki dan po jedan sat ili dva-tri dana prije ispita, ako si gimnazijalac onda trebas dosta vise ucit.

-Zadnja stavka i najvažnija vezana uz bilo koji faks. ŠTREBANJE. Faks prolaze oni koji štrebaju najlakše. Naučiš, napišeš, zaboraviš. Mnogo stvari koje naučiš su za diplomu i nemaju veze sa poslom koji ces radit, naravno nesto ce ti ostat u glavi i to je to. Oni koji su inteligentni i pametni i oslanjaju se na to padaju ko pokošeni. Imaju oni koji žele učit da razumiju sve sto ih uče ali takvi su za FER većinom onda. TVZ - štrebaj glavne predmete, razumi i shvati vježbe i to je to, prošo si i spreman za posao.

 

Moja preporuka TVZ, manje se mučiš za istu poziciju (u hrvatskoj, ako mislis ic van FER 100%), FER je kako kažu OVER-KILL za hrvatsku a i prirodno sam lijen i neda mi se učit, i pao sam prvu godinu jer sam se oslanjo na pamet, inteligenciju i logiku koja mi je za srednju bila SAVRŠENA.

 

Ovo je za druge koji traže jer očito se čovjek već odlučio.

phoda
 
4 2 hvala 2
10 godina
neaktivan
offline
FER ili TVZ

ja planiram van nakon faksa, ali to su daleki planovi zasad, trenutno mi je pitanje na koji faks ću upasti, tj. što upisati oko ta dva fakulteta i onoga u Osijeku.

i da, jel postoji kojim slučajem mogućnost da se nakon tri godine TVZ-a prebacim na FER ili ETFOS diplomski studij i ako to završim budem magistar inžinjer sa njihovom sveučilišnom titulom?

MSC, the greatest ever
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
FER ili TVZ

informatika: Fer > foi > tvz

elektrotehnika: Fer > strojarstvo(robotika) > tvz

 

fer ti je u svakom slučaju bolji, što se tiče tvz-a i njihovih programiranja dovoljno ti je da pogledaš malo "Ready steady code" natjecanja po netu i vidit ćeš da tvz ne rangira nešto previsoko.. neznam točno ali na feru i na strojarstvu (što se tiče elektrotehnike) se dosta više radi u assembly-u dok se na feru možda niti ne spomene.. koliko vidim po priči bi ti čak najviše odgovaralo strojarstvo, iako je na njega jaaako teško upast (taj smijer, pošto se bira nakon prve godine)..

Umro je Einstein, umro je Newton, ni ja se ne osjećam baš najbolje.. :(
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: FER ili TVZ
LUNAT1C kaže...

informatika: Fer > foi > tvz

elektrotehnika: Fer > strojarstvo(robotika) > tvz

 

fer ti je u svakom slučaju bolji, što se tiče tvz-a i njihovih programiranja dovoljno ti je da pogledaš malo "Ready steady code" natjecanja po netu i vidit ćeš da tvz ne rangira nešto previsoko.. neznam točno ali na feru i na strojarstvu (što se tiče elektrotehnike) se dosta više radi u assembly-u dok se na feru možda niti ne spomene.. koliko vidim po priči bi ti čak najviše odgovaralo strojarstvo, iako je na njega jaaako teško upast (taj smijer, pošto se bira nakon prve godine)..

Vidio sam i ja Infinumov hackathon gdje je 1. bio tim sa FOI-a, 2. tim sa TVZ-a i 3. tim sa FOI-a, a nakon njih 12 timova sa FER-a.

O TVZ-u(Informatici) mogu reći nekoliko stvari. Lagan za 2, težak za 5, a skoro nemoguć za 5.0. Znanja koja ćeš dobiti na TVZ-u su stručna i primjenjiva u praksi. Ono što smatram da je pohvalno je to da nećeš vidjeti generiranje koda do barem 3-4 semestra. Uvod u HTML se radi u notepadu, Osnove programiranja, Programiranje 1, i Objektno programiranje 1, iako se radilo u Visual studiu(C i C++) nismo koristili nijednom generiranje koda pa smo komotno mogli i DevC++ koristiti. Profesori su većinom u redu, znaju dobro ispredavati svoje i interesantni su. Na informatici su nam jake mreže i ako te predmete pređeš sa ocjenom višom od 2 bez ikakvog varanja ili pomoći sa strane onda znaš znanje. Jedino ako u životu nisi koristio Linux na duže od 2-3 mjeseca kao svoj glavni sustav doći ćeš na Uvod u Unix sustave i izgledati kao trut. Ovo do sada se odnosilo na smjer Organizacije i informatizacije na Informatici. Na smjeru elektroničkog poslovanja postaneš dobar web develoer. A na smjeru informtičkog dizajna smo vjerojatno najjači ako ne i jedini u državi koji se time bavimo. Nikad nisam požalio što sam bio prve 3 godine na TVZ-u.

Tako da vidiš da na TVZ-u nakon studija imaš vrlo širok spektar potencijalnih poslova, sve od system administracije do programiranja do informatičkog dizajna.

Ovo kratko što sam bio na FOI-u moram reći...

Teži je od TVZ-a, općenito. Ako si nisi na ti sa Matematikom, zaboravi. Na FOI-u na informatici (IMHO previše) inzistiraju na ekonomiji koje na tome studiju ima puno. Nažalost oni su službeno ekonomsko-društveni fakultet pa ih Sveučilište forsira da imaju određene ekonomske predmete i u informatičkom studiju. Da toga ima samo u njihovom ekonomskom studiju, to nebi bilo problem. Imaju jako malo istraživačkih radova nego su sve nekakvi projekti tipa "koliko bi ova tvrtka uštedila korištenjem novih tehnologija" i "uvođenje novog informacijskog sustava" projekti. Ali imaju dosta jako programiranje, programiranje im je možda i malo jače od onoga na TVZ-u. Profesor Radošević npr. sa Programiranja 2 je za svaku pohvalu. Također koliko god su im profesori strogi na nastavi, opušteni su izvan nje i možeš sa njima na kavu. Ono zbog čega je FOI teži je ta matematika, a i činjenica da te prenatrpaju sa raznim projektima. Drugo u čemu su dobri e da se naučiš raditi sa bazamam podataka kao da si na ti. Kada završiš foi možeš biti programer ili menadžer. Jako rijetki su oni koji nakon FOI-a postanu nekakvi administratori(po riječima profesora).

Eh sada na TVZ-u si svakako veći inženjer. A čak si i veći znanstvenik na TVZ-u nego na FOI-u. Ali na FOI-u si puno veći menadžer ako ti se to sviđa(meni osobno ne, nemogu trpjeti siva odjela i slično). Na TVZ-u po novome dopuštaju 30 redovnih na specijalistički što je svakako pomak na bolje u odnosu na prijašnjih 5 koji su i dalje bili izvanredni ali su bili oslobođeni plaćanja.(Žao mi je što meni tako nije bilo)

Ono što moraš znati je da ni Američki MIT od tebe neće napraviti "gotovog zaposlenika". Svaka dobra informatička tvrtka kada zapošljava nekog tek izašlog sa faxa u pravilu radi vlastitu obuku novih zaposlenika. Ono što to tebi znači je da sa onime sa čime se planiraš baviti, ti trebaš ili ciljati na ocjenu 5 na faxu ili se još dodatno o tome educirati izvan fakulteta. Također ako ti što znači, FOI je više manje oženjen za Windowse a na TVZ-u ako želiš možeš cijeli studij koristiti Linux ili OSX.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Poruka je uređivana zadnji put pet 25.9.2015 17:33 (g12356).
15 godina
offline
Re: FER ili TVZ
Istina je to sto kazes, samo sto se tice programiranja prog2 kod radosevica nije nesto sto bih davao kao referencu, opcenito programiranje u verifikatoru je takvo da pokusava nauciti kako se programira zapravo ali posto je program pun bugova i rusi se konstantno nebi ga bas koristio kod studenata koji tek uce programirati, ali zato golubova predavanja na os-u i os2 su svakako nesto sto te nauci kako raditi neke stvari.. sp je isto vrijedan spomena (pi, web dip daleko najjaci sto se tice programiranja), na foiu se isto uce mreze, iako se uce osnovne stvari opet se nesto nauci, a sto se tice ekonomije to je i ideja informatike, da ti priblize neko opce poslovanje neke firme kako bi lakse napravio aplikaciju za tu istu.. sad dali ga je previse je pitanje, 2 predmeta po godini po meni nisu previse tako da te ne ubiju u pojam...
Inace malo smo otisli u offtopic zato sto je izbor fer/tvz i konkretno elektrotehnika..
Umro je Einstein, umro je Newton, ni ja se ne osjećam baš najbolje.. :(
14 godina
neaktivan
offline
FER ili TVZ

Svatko tko samo sjedi na predavanjima i polaže kolegije s dvicama nije sposoban za rad, bio s FER-a ili TVZ-a.

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: FER ili TVZ

Inače u SŠ sam imao cara koji je razred položio sa točno 2.0.  Još dobro ako barem sjede na predavanjima, što sa onima koji dolaze samo na ono što je obavezno za potpis? Ili sa duhovima koji se čarobno pojave na popisu a nema ih?

A ima na FOI-u informatici puno više ekonomije od 2 po godini. Ako sam ih ja na razlikovnoj samo imao 5.

Doduše ja i miješane ekonomsko-informatičke predmete brojim pod ekonomske predmete. Ali da, jest off topic.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Poruka je uređivana zadnji put sub 26.9.2015 0:01 (g12356).
8 godina
neaktivan
offline
FER ili TVZ

g123456, kakva je situacija na TVZ-u ako dolaziš sa predznanjem? Upisao bi sljedeće godine izvanredni studij programskog inženjerstva na TVZ-u, imam dobro i relevantno iskustvo, matematika nije problem dok sjednem i naučim. Imam puno iskustva sa razvojem aplikacija pisanih u Ruby, sistemskim alatima i Linux sistem administracijom, no nažalost radi posla si ne mogu priuštiti 8 sati učenja dnevno.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: FER ili TVZ
etcshadow kaže...

g123456, kakva je situacija na TVZ-u ako dolaziš sa predznanjem? Upisao bi sljedeće godine izvanredni studij programskog inženjerstva na TVZ-u, imam dobro i relevantno iskustvo, matematika nije problem dok sjednem i naučim. Imam puno iskustva sa razvojem aplikacija pisanih u Ruby, sistemskim alatima i Linux sistem administracijom, no nažalost radi posla si ne mogu priuštiti 8 sati učenja dnevno.

 Izvanredni studiji na TVZ-u i jesu koncipirani tako da paralelno uz njih možeš i raditi puno radno vrijeme. Tome su prilaogođeni i termini predavanja i rokovi.

STB-7710/SG8000/VIP1003 Firmware Development: http://blagus.info
13 godina
neaktivan
offline
Re: FER ili TVZ
etcshadow kaže...

g123456, kakva je situacija na TVZ-u ako dolaziš sa predznanjem? Upisao bi sljedeće godine izvanredni studij programskog inženjerstva na TVZ-u, imam dobro i relevantno iskustvo, matematika nije problem dok sjednem i naučim. Imam puno iskustva sa razvojem aplikacija pisanih u Ruby, sistemskim alatima i Linux sistem administracijom, no nažalost radi posla si ne mogu priuštiti 8 sati učenja dnevno.

 To će ti sve pomoći. Nekih rijetkih predemta se tako možeš i unaprijed riješiti. Matematika je mojoj generaciji bila jedan od lakših kolegija, ali sam čuo da su novim generacijama postrožili. Programsko inženjerstvo nažalost nisam imao jer je to studij računarstva a ja sam bio na studiju informatike. Ruby koliko ja znam se nigdje na TVZ-u ne koristi. A po onome kako je na većini TVZ-ovih studija, prvo moraš naučiti ANSI C, zatim C++ a dalje biraš između C++-a,Jave ili C#-a. Poznati smo da imamo dobre profesore iz Jave. Vjerujem da ćeš kroz sve kolegije vezane uz Linux proletjeti. Može se.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
8 godina
neaktivan
offline
Re: FER ili TVZ
g12356 kaže...
etcshadow kaže...

g123456, kakva je situacija na TVZ-u ako dolaziš sa predznanjem? Upisao bi sljedeće godine izvanredni studij programskog inženjerstva na TVZ-u, imam dobro i relevantno iskustvo, matematika nije problem dok sjednem i naučim. Imam puno iskustva sa razvojem aplikacija pisanih u Ruby, sistemskim alatima i Linux sistem administracijom, no nažalost radi posla si ne mogu priuštiti 8 sati učenja dnevno.

 To će ti sve pomoći. Nekih rijetkih predemta se tako možeš i unaprijed riješiti. Matematika je mojoj generaciji bila jedan od lakših kolegija, ali sam čuo da su novim generacijama postrožili. Programsko inženjerstvo nažalost nisam imao jer je to studij računarstva a ja sam bio na studiju informatike. Ruby koliko ja znam se nigdje na TVZ-u ne koristi. A po onome kako je na većini TVZ-ovih studija, prvo moraš naučiti ANSI C, zatim C++ a dalje biraš između C++-a,Jave ili C#-a. Poznati smo da imamo dobre profesore iz Jave. Vjerujem da ćeš kroz sve kolegije vezane uz Linux proletjeti. Može se.

 Što se matematike tiče svjestan sam da ću morati zagrijati stolicu, no ukoliko bi si olakšao ostale kolegije, onda je to odlično. Zanima me prvenstveno inženjerski smjer, no vidjeti ću kakve će biti kvote i kako ću kotirati na prijamnom, pošto izvanredni studenti pišu i prijamni ispit. Zaletiti ću se jedan dan do referade, pa vidjeti postoji li kakav primjerak prijamnog ispita, na službenom webu je samo onaj za studente građevinskog smjera. Inače, o TVZ-u sam čuo odlične stvari. Nadam se samo da mi računarstvo neće biti overkill u usporedbi sam informatikom.

10 godina
neaktivan
offline
FER ili TVZ

jel mi može netko objasnit razliku između:

redovitog preddiplomskog stručnog studija
i
izvanrednog preddiplomskog stručnog studija

ja bi upisu ELO na TVZ-u i planiram ić van

MSC, the greatest ever
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.10.2015 13:44 (isuckatthisgame).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: FER ili TVZ

Redoviti ti znaci da imas studentska prava i beneficije koje dolaze s njima. Ujedno ne placas studij ako rjesavas skoro sve predmete redovito. Predavanja se odrzavaju tokom citavog dana.

Izvanredni znaci da su sva predavanja nakon 16-17-18h(dakle vecernji termin) i subotama ujutro, nemas studentska prava. Placas studiranje sam iz svojeg dzepa. I ne, izvanredni ne znaci da ne trebate dolazit na predavanja, vec da su van radnog vremena(naravno ne pase svima tak al ajde).

 

Predmeti su isti, vecina profesora je ista, ispiti su isti, skoro sve je isto. I nakon studija papir koji dobijes na kraju je isti.

 

Mozes se ulogirat na moj.tvz.hr sa gost@tvz.hr i gost pa pogledat raspored, malo potrazi( odaberi ispravan studij i smjer u izborniku).

Linux, Arch Linux. Dvorak keyboard layout. MTCNA
13 godina
neaktivan
offline
Re: FER ili TVZ
isuckatthisgame kaže...

jel mi može netko objasnit razliku između:

redovitog preddiplomskog stručnog studija
i
izvanrednog preddiplomskog stručnog studija

ja bi upisu ELO na TVZ-u i planiram ić van

 Ako želiš ići van obavezno se informiraj o tzv. Erasmus programu. Osobno sam sam bio u NJemačkoj jedan semestar preko tog programam i bilo je zakon.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
13 godina
offline
FER ili TVZ

pozz. vidim spominjete računalstvo i informatiku,dajte mi pojasnite razliku :)
Inace prvi izbor ce mi bit fer dok drugi tvz. Navijam više za fer jer kao što je neko rekao iznad "ako planiraš van onda fer" . I jel netko bio na erasmusu ako moze opisat kak to izgleda i usporedit s studiranjem na fakultetu u RH.

Acta, non verba.
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: FER ili TVZ
Ja sam bio na Erasmusu.
Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
15 godina
offline
Re: FER ili TVZ
Racunalstvo- razumijevanje pseudokoda i upotreba programa
Informatika - izrada programa i sl..

Sad,opet ovisi o studiju jel neki studij racunalstva moze imati predmet di se uci programira je i to..
Umro je Einstein, umro je Newton, ni ja se ne osjećam baš najbolje.. :(
13 godina
neaktivan
offline
FER ili TVZ

Na TVZ-u ti je računarstvo čista računalna znanost. Malo jače programiranje.
Informatika je mješavina računalne znanosti sa dodanim stvarima iz primjene računala kao računalni dizajn, system adminsitracija, web development, nešto slabije ali i dalje pristojno programiranje, uredsko poslovanje...

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Moj PC  
0 0 hvala 1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice