Dizajner video-igara

poruka: 23
|
čitano: 8.852
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
Dizajner video-igara

Zdravo narode!

 

Ove godine u 9. mjesecu krećem u srednju školu,a upisi su počeli.Za razliku od mnogih,odlučan sam za smjer koji bi upisao.ALi tu se događa situacija da je malo mjesta a meni pola boda fali da upadnem za tehničara za računalstvo...Naime mjesta je 28 premda su 2 mjesta rezervirana za one koji ponavljaju godinu.....Kao drugi izbor,uzeo sam računalni tehničar za strojarstvo i zanima me hoću li moći postati dizajner video igara (SAN mi je raditi za Ghost Games u Gothenburgu,inače studio Electronic Artsa za izradu NFS-a) ako upišem i završim sa odličnim taj smjer..Treba li mi fakultet nakon toga i koji?

 

Hvala na odgovoru!

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Dizajner video-igara

Ja sam isao za racunalnog tehnicara u storjarstvu. to ti je strojarski tehnicar samo radis na CNC stroju (to ti je opis ugrubo) poslije toga mozes bilo koji faks upisati, ako ti je uspijeh odlican....

HAKOSUKA
8 godina
neaktivan
offline
Re: Dizajner video-igara

Koji fakultet trebam završiti ako možda znaš?

 

14 godina
offline
Dizajner video-igara

Zavisi što te točno više zanima, grafički dizajn/3d modeliranje ili programiranje?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Dizajner video-igara

Racunalstvo? Ako znas posao mozda ne moras ni jedan, ali ces naci lakse posao ako ga imas... moras biti programer i to jeben programer...

HAKOSUKA
8 godina
neaktivan
offline
Re: Dizajner video-igara
dastefan kaže...

Zavisi što te točno više zanima, grafički dizajn/3d modeliranje ili programiranje?

 Zanima me i jedno i drugo premda grafički dizajn prednjači......Programiranje svakako nije na odmet...Konkretno zanimaju me ponuđeni poslovi u crvenome.

Poruka je uređivana zadnji put čet 30.6.2016 0:05 (MrkyBoy).
8 godina
neaktivan
offline
Dizajner video-igara
Nisam upoznat sa lokalnim školama ali kolega mi nakon državnog faksa u Londonu se i nije nešto usrećio.
Usavršavao je se sa tečajima od 2006 do 2011 na 3dbuzu ( koji je u međuvremenu propao a instruktori sa pokupljenim znanjem utekli na lead pozicije u Epicu, ovim putem pozdravljam Jeffa i Zaka (ps. Jeff kreten si).
Meanwhile je radio na projektima tipa Prometej ali onaj fancy UI, i nešto sa strane što se tiče blockbustera.
Kad je vidio da je vrag odnio šalu, povukao je nešto ušteđevine i položio Gnomon.
Sad pošto je Gnomon ipak skuplji ne znam jel' mu se još isplatio.

Da skratim priču ono što je htio nije još dobio,a ima svaki potrebni papir i u industriji je aktivan već 9 godina.
Ima najkvalitetniju školu u biznisu pa možemo zaključiti da to ničemu ne služi pošto se gleda iskustvo i radovi te reel.
Svaki engine ima svoj scripting jezik glavno di je da u mjesec i po dana naučiš kako ćeš nešto provesti u realnost od ideje ostalo ti je nevažno. Što se tiče scriptinga samo način razmišljanja, može ti skratiti posao i do 3 dana.

Kreatori Bioware su bili trojica doktora, znači škola i nije bitna, ovo su druga vremena.

Eto pogledaj malo njegov tijek od 2005 pa do danas a pogledaj našeg Tonija koji sa multimedijom u FOI-a (inače žešća sprdačina) radi u blizza koji je ovom englezu mokri san.

Ti sam zaključi kako hoćeš nakon ove priče.

Pozzzz


 
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Dizajner video-igara
MrkyBoy kaže...

Zdravo narode!

 

Ove godine u 9. mjesecu krećem u srednju školu,a upisi su počeli.Za razliku od mnogih,odlučan sam za smjer koji bi upisao.ALi tu se događa situacija da je malo mjesta a meni pola boda fali da upadnem za tehničara za računalstvo...Naime mjesta je 28 premda su 2 mjesta rezervirana za one koji ponavljaju godinu.....Kao drugi izbor,uzeo sam računalni tehničar za strojarstvo i zanima me hoću li moći postati dizajner video igara (SAN mi je raditi za Ghost Games u Gothenburgu,inače studio Electronic Artsa za izradu NFS-a) ako upišem i završim sa odličnim taj smjer..Treba li mi fakultet nakon toga i koji?

 

Hvala na odgovoru!

 Tvoj post mi zvuči kao da imaš neku vezu u tom studiju i da si 100% siguran da ces tamo upasti poslije završene škole. Dobro je imati ambicije ali mislim da je ovo samo jedan prolazni hype 14  godišnjaka.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Dizajner video-igara
zeroname kaže...

 Tvoj post mi zvuči kao da imaš neku vezu u tom studiju i da si 100% siguran da ces tamo upasti poslije završene škole. Dobro je imati ambicije ali mislim da je ovo samo jedan prolazni hype 14  godišnjaka.

 big things have small beginnings

8 godina
neaktivan
offline
Re: Dizajner video-igara
zeroname kaže...
MrkyBoy kaže...

Zdravo narode!

 

Ove godine u 9. mjesecu krećem u srednju školu,a upisi su počeli.Za razliku od mnogih,odlučan sam za smjer koji bi upisao.ALi tu se događa situacija da je malo mjesta a meni pola boda fali da upadnem za tehničara za računalstvo...Naime mjesta je 28 premda su 2 mjesta rezervirana za one koji ponavljaju godinu.....Kao drugi izbor,uzeo sam računalni tehničar za strojarstvo i zanima me hoću li moći postati dizajner video igara (SAN mi je raditi za Ghost Games u Gothenburgu,inače studio Electronic Artsa za izradu NFS-a) ako upišem i završim sa odličnim taj smjer..Treba li mi fakultet nakon toga i koji?

 

Hvala na odgovoru!

 Tvoj post mi zvuči kao da imaš neku vezu u tom studiju i da si 100% siguran da ces tamo upasti poslije završene škole. Dobro je imati ambicije ali mislim da je ovo samo jedan prolazni hype 14  godišnjaka.

 Iskreno da ti kažem,niti imam kakvu vezu,niti imam pojma trebam li fakultet za tako nešto ili ne.Mene najviše zanima hoću li iz smjera računalni tehničar za strojarstvo moći upasti na neki fakultet za grafički dizajn ili programiranje.To je sve.

Poruka je uređivana zadnji put čet 30.6.2016 6:53 (MrkyBoy).
14 godina
offline
Dizajner video-igara

Dakle, kod razvoja igara postoje dva odjela, artistički i programerski. Artisti ne programiraju niti programeri rade dizajn. Ako više naginješ dizajnu onda ti je sljedeći korak škola primjenjene umjetnosti pa likovna akademija ili grafički fakultet. Ako te više zanima matematika i programiranje onda je najbolji put MIOC pa FER.

Što se tiče artističkog dijela tu nije nužna škola i faks ako si talentiran za crtanje i ako uložiš puno vremena u učenje 3d modeliranja preko web tutoriala. Znam ljude koji nemaju nikakve službene škole dizajna i zaposlili su se u Kanadi u jakim studijima ali su uložili jako puno vremena u učenje 3d modeliranja i teksturiranja i naravno u startu su bili jako telentirani za crtanje.

Što se tiče programiranja tu ti je zapravo jedini izbor FER (ako ciljaš na najbolje game development studije) pa onda vidi sa kojom školom možeš kasnije upisati FER.

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Dizajner video-igara
dastefan kaže...

Dakle, kod razvoja igara postoje dva odjela, artistički i programerski. Artisti ne programiraju niti programeri rade dizajn. Ako više naginješ dizajnu onda ti je sljedeći korak škola primjenjene umjetnosti pa likovna akademija ili grafički fakultet. Ako te više zanima matematika i programiranje onda je najbolji put MIOC pa FER.

Što se tiče artističkog dijela tu nije nužna škola i faks ako si talentiran za crtanje i ako uložiš puno vremena u učenje 3d modeliranja preko web tutoriala. Znam ljude koji nemaju nikakve službene škole dizajna i zaposlili su se u Kanadi u jakim studijima ali su uložili jako puno vremena u učenje 3d modeliranja i teksturiranja i naravno u startu su bili jako telentirani za crtanje.

Što se tiče programiranja tu ti je zapravo jedini izbor FER (ako ciljaš na najbolje game development studije) pa onda vidi sa kojom školom možeš kasnije upisati FER.

 

 Hvala ti za odgovor.Definitivno se odlučujem za artistički dio razvoja...Nisam siguran bi li se snašao kao programer dok s druge strane vrlo dobro znam crtati.Znači ako sam dobro razumio,bez fakulteta mogu raditi ono što želim,uz naravno mnogo,mnogo truda.Što se tiče školi primijenjene umjetnosti,prijemni rokovi su već prošli tako da nemam više šansu tamo otići.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Dizajner video-igara
MrkyBoy kaže...
dastefan kaže...

Dakle, kod razvoja igara postoje dva odjela, artistički i programerski. Artisti ne programiraju niti programeri rade dizajn. Ako više naginješ dizajnu onda ti je sljedeći korak škola primjenjene umjetnosti pa likovna akademija ili grafički fakultet. Ako te više zanima matematika i programiranje onda je najbolji put MIOC pa FER.

Što se tiče artističkog dijela tu nije nužna škola i faks ako si talentiran za crtanje i ako uložiš puno vremena u učenje 3d modeliranja preko web tutoriala. Znam ljude koji nemaju nikakve službene škole dizajna i zaposlili su se u Kanadi u jakim studijima ali su uložili jako puno vremena u učenje 3d modeliranja i teksturiranja i naravno u startu su bili jako telentirani za crtanje.

Što se tiče programiranja tu ti je zapravo jedini izbor FER (ako ciljaš na najbolje game development studije) pa onda vidi sa kojom školom možeš kasnije upisati FER.

 

 Hvala ti za odgovor.Definitivno se odlučujem za artistički dio razvoja...Nisam siguran bi li se snašao kao programer dok s druge strane vrlo dobro znam crtati.Znači ako sam dobro razumio,bez fakulteta mogu raditi ono što želim,uz naravno mnogo,mnogo truda.Što se tiče školi primijenjene umjetnosti,prijemni rokovi su već prošli tako da nemam više šansu tamo otići.

 nakon sto si procitao stefanovu poruku i ciljas art procitaj moju

14 godina
offline
Dizajner video-igara

Da moguće i bez faksa ali moraš biti ne vrlo dobar nego odličan. Svejedno ti preporučam da završiš faks jer ćeš si sa papirima olakšati puno toga poslije u životu, od dobivanja posla, radne vize do bolje plaće.

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Dizajner video-igara

Ukoliko je art ono sto te vuce u game dev onda je daleko najbitnija stavka tvoj portfolio. Od domacih pa do stranih game dev firmi, ukoliko se prijavljujes na art poziciju svi ce te prvo pitati za tvoj portfolio, odnosno tvoje dosadasnje iskustvo. S obzirom da u HR prema mojim saznanjima ne postoji srednja skola/faks koja se iole ozbiljnije bavi game developmentom, najblize sto ti mogu preporuciti je isto sto su ti kolege ranije predlozile, no racunaj da tamo stices opcenita umjetnicka znanja koja ti mozes primijeniti u game dev-u ali ta znanja ne obuhvacaju zapravo srz onoga sto tebi treba za takav posao.

Mozda bolje mjesto za steci konkretnija, prakticna znanja za izradu game asseta i sl. bi bilo nesto tipa Machina. Da se razumijemo, to su znanja koja mozes steci i sam ali na tebi je izbor dali zelis potrositi vise vremena uceci sam ili zelis platiti pa u kracem roku steci ista znanja.

Obzirom da imas prilicno specifican cilj, "samo" te portfolio zapravo dijeli od njega, pogledaj kakve radove rade postojeci environment artisti u tom studiju i racunaj da je to kriterij koji moras moci zadovoljiti. Takoder uzmi u obzir da je realno da ces svoj put prema tom studiju mozda zapoceti negdje drugdje ali ustrajnoscu mozes doci upravo tamo gdje zelis. Ima tu jos puno toga, tesko je srociti u jedan post ali dodati cu jos samo ovo - nista ne ide preko noci, koliko god trajalo i bilo trnovito, ukoliko je to ono sto zelis - ne odustaj!

 

dastefan kaže...

Da moguće i bez faksa ali moraš biti ne vrlo dobar nego odličan. Svejedno ti preporučam da završiš faks jer ćeš si sa papirima olakšati puno toga poslije u životu, od dobivanja posla, radne vize do bolje plaće.

 

Idealan artist ima sve i zna sve ali koliko je takvih :) Ono sto zelim istaknuti je da diploma u slucaju artista znaci jednako koliko i dobar portfolio, odnosno bez portfolia ne znaci nista. Drugim rijecima artist sa diplomom i prosjecnim portfoliom ima manje sanse od artista bez diplome sa dobrim portfoliom.

I possess a skill to google.
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.6.2016 18:05 (Minoza).
Moj PC  
4 0 hvala 1
14 godina
offline
Dizajner video-igara

Sorry za double post... da ne promakne pitanje jer sam ga kasnije nadodao...

Znas li koje su ucestale art pozicije u studijima i sto tocno koja obuhvaca? Znas li sto zapravo environment artist radi? Bilo bi dobro da barem otprilike znas kako bi se lakse usmjerio prema onome sto te najvise interesira, te cjeline su danas svaka za sebe postale prilicno kompleksne i tesko je biti dobar u svemu cak i unutar jednog segmenta, zato se 3d artisti cesto specijaliziraju i onda ostatak zivota (ili dok ne izgore :)) peglaju to sto su odabrali (karakteri, hardsurface, environment...).

I possess a skill to google.
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.6.2016 18:10 (Minoza).
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Dizajner video-igara
minoza neki se bave environment konceptom artom 10 godina pa skuže da nema kruva i onda završe kao hard surface modeleri na jebenom star citizenu,
ironije hahaha, zato jer su ovo zadnje vjezbali 6 miseci i mogu reci da su cak dobri u tome
12 godina
offline
Re: Dizajner video-igara
Minoza kaže...

Sorry za double post... da ne promakne pitanje jer sam ga kasnije nadodao...

Znas li koje su ucestale art pozicije u studijima i sto tocno koja obuhvaca? Znas li sto zapravo environment artist radi? Bilo bi dobro da barem otprilike znas kako bi se lakse usmjerio prema onome sto te najvise interesira, te cjeline su danas svaka za sebe postale prilicno kompleksne i tesko je biti dobar u svemu cak i unutar jednog segmenta, zato se 3d artisti cesto specijaliziraju i onda ostatak zivota (ili dok ne izgore :)) peglaju to sto su odabrali (karakteri, hardsurface, environment...).

 
Evo ti covijek objasnjava sve, zbrush, maya, quixel, implementiranje u engine, zasto i kako.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Dizajner video-igara
Luka123 kaže...

 
Evo ti covijek objasnjava sve, zbrush, maya, quixel, implementiranje u engine, zasto i kako.

 To od Minoze je retoričko pitanje, trebao si quotat momka koji je otvorio temu

8 godina
neaktivan
offline
Re: Dizajner video-igara
Minoza kaže...

Sorry za double post... da ne promakne pitanje jer sam ga kasnije nadodao...

Znas li koje su ucestale art pozicije u studijima i sto tocno koja obuhvaca? Znas li sto zapravo environment artist radi? Bilo bi dobro da barem otprilike znas kako bi se lakse usmjerio prema onome sto te najvise interesira, te cjeline su danas svaka za sebe postale prilicno kompleksne i tesko je biti dobar u svemu cak i unutar jednog segmenta, zato se 3d artisti cesto specijaliziraju i onda ostatak zivota (ili dok ne izgore :)) peglaju to sto su odabrali (karakteri, hardsurface, environment...).

 Recimo da znam što su otprilike hard-surface i organic-suface modeleri.Prije bih otišao u smjeru hard-surface modelera jer u tom studiju (Ghost Games => Need for Speed) se više stvari vrte oko samih automobila a oni su ono što je čovjek napravio,odnosno to je mašina i pripada u hard-suface ´modelarstvo´.S druge stane,ipak cool je biti dio ekipe koja kreira okolinu po kojoj se ti automobili kreću.Ako se mene pita,Need for Speed 2015 je bio totalni promašaj što se tiče okoline.Ulice su sve mokre i kiša stalno prevladava,uostalom ulice nisu lako pamtljive kao u,recimo,Need for Speed Most Wanted 2005 ili Carbon i volio bih biti dio i tog tima koji radi na organic-sufaceu.Lako pamtljiv okoliš u kojem je ugodna atmosfera za igru ljudi traže već dugo vremena i serijalu je  potreban ˝refresh˝ barem što se toga dijela tiče.Još imam vremena dok završim srednju,valjda ću se za 4 godine odlučiti što želim raditi,hard-surface ili organic-suface modelling.

Poruka je uređivana zadnji put čet 30.6.2016 21:02 (MrkyBoy).
14 godina
offline
Re: Dizajner video-igara
vito79 kaže...
minoza neki se bave environment konceptom artom 10 godina pa skuže da nema kruva i onda završe kao hard surface modeleri na jebenom star citizenu,
ironije hahaha, zato jer su ovo zadnje vjezbali 6 miseci i mogu reci da su cak dobri u tome

 

Eto u zlu neko dobro, jasna mi je razina frustracije doduse jer 10 godina je puno vremena za uloziti u nesto, a da nemas nista od toga. Osobno stremim indie-u/manjim timovima jer u takvom okruzenju imam osjecaj da dajem konkretan doprinos za razliku od "tvornice" gdje sam brojka. Takoder cini mi se kao manje frustracije opcenito, prilika da radis na vise podrucja, a da paralelno specijaliziras ono sto tebe interesira i sl.

I possess a skill to google.
12 godina
offline
Dizajner video-igara

znaci jer je need for speed promasaj ti zelis napraviti novi need for speed? XD?

 

Inace vec sam dao link, zbrush, maya etc. Nije tesko za shvatiti puno posla oko nicega ionako svaki auto je copyrighted tako da sretno.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Dizajner video-igara

Environment artist ti se ne ogracuje na hard surface ili na organsko modeliranje. Ovisno o tvrtci tvoj posao ce biti od modeliranja WC skoljke(hard surface) do modeliranja vinove loze(organsko) pa sve do osvjetljenja mape(tehnicko). Sto manji studio bude bio to ocekuj da ces raditi vise poslova sve od sklapanja materijala u enginu do namjestanja osvjetljenja mape.

 

Za pocetak trebao bih nauciti ove stvari:

 

Engleski mora biti odlican!

3D: 3DSMax,Maya,Blender,ZBrush

2D: Photoshop,GIMP

Engine: UDK ili Unity

 

Kreni uciti modularno modeliranje,PBR i high poly na low poly tehniku modeliranja. Preporucljivo je da se pridruzis nekom modding timu da vidis kako workflow ide.

 

Skola je nebitna, samo portofolio i iskustvo gledaju.

Poruka je uređivana zadnji put uto 5.7.2016 4:02 (ivanzu).
 
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice