Vodič za odabir grafičke kartice izdvojena tema

poruka: 40.619
|
čitano: 5.580.230
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
Krunoo7 kaže...

 Imam 3060-ku već, uf, 3 mjeseca? Jedina igrica na kojoj sam upalio RT je bila BFV i jedina razlika koju sam primjetio je da mi je FPS pao sa standardnih 120+ na 80 avg, a zna past i ispod 60.

RT sam ugasio, i nikad više upalio.

 

 

Možda jednog dana nadam se da će RT postat standard, al ovo sad je jednostavno prevelik udarac za performanse za relativno suptilnu razliku u grafici.

 koliko sam vidio, u igrama gdje je dobro implementiran rt izgleda fantastično

obično ima i dobar dlss, tako da ne mora biti prezahtjevna da bi izgledalo dobro

 

evo, link na video koji je postavio doktor u temi gdje je igra

 

 

igra izgleda kao kad igraš witcher 2, upališ sve detalje na max i ok je, a onda te netko prebaci na witcher 3 - wow

rt doslovno preobrazi cijelu igru i definitivno je najbolji grafički efekt u igri

budu li nadolazeće igre i blizu tako dobro implementirale rt, pa makar i svaka treća, po meni se isplati uzeti rtx

 

vidi, igre možeš igrat i na low sa nekakvom starom 1060, ne znam čemu uopće uzimat nove grafe i palit grafiku na max ili high kad možeš gejmat i bez tih šarenih điđa miđa 

pa jbga, rt je takva šarena điđa miđa koja izgleda fantastično kad se dobro implementira i kad budem uzimao grafu sigurno neću uzet nekakvu koja doslovno uvene kad upališ rt

tko ne voli dobru grafiku i smatra to bezveznim može slobodno kompletno sve isključit, jer zapravo za igrivost ti ništa od toga i ne treba

12 godina
neaktivan
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

U tome i jest problem, što je Nvidia ugradila u taj rtx neki proprietary shit, kao i uvijek. Pa igre rađene isključivo za njihovu rtx implementaciju RT-a, osakaćuju AMD-ove kartice. Ako se RT implementira bez tih njihovih sranja, ima isti uticaj na performanse, i kod Nividie i kod AMD-a. Ako pogledaš testiranja kartica u različitim igrama, vidjet ćeš da ima i onih kod kojih RT smanjuje fps otprilike isto i za AMD i za Nvidiju...

 
0 1 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
Bilal kaže...

U tome i jest problem, što je Nvidia ugradila u taj rtx neki proprietary shit, kao i uvijek. Pa igre rađene isključivo za njihovu rtx implementaciju RT-a, osakaćuju AMD-ove kartice. Ako se RT implementira bez tih njihovih sranja, ima isti uticaj na performanse, i kod Nividie i kod AMD-a. Ako pogledaš testiranja kartica u različitim igrama, vidjet ćeš da ima i onih kod kojih RT smanjuje fps otprilike isto i za AMD i za Nvidiju...

 Ako se RT neimplementira bez njihovih sranja? Daj molim vas, pa AMD je nesposoban za to. Stavili su RT eto cisto marketinga radi u ovoj seriji. 

Mislio sam da nvidia ima poseban dio za RT jezgre, ali su i kao kod AMD-a povezani sa CU-om. uglavnom ako AMD nabije ML cip mora biti brzi od nvidie. Ali ova serija AMD-a je pak perf 2080ti u RT-u, barem ovaj 21 DIE sto nije lose, ima dying light i FSR pa se da izvuci 60 i sa nekim RT-om.

ALi RT izgleda u dvijema igrama daying light i CP stvarno kao novi svijet. Ovo se sigurno nece prestati razvijati, 

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.2.2022 14:55 (UltrasVinkovci).
14 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
Krunoo7 kaže...
picajzla0707 kaže...

 naravno da nije nešto bez čega se ne može, ja osobno igram bez toga oduvijek, ali kad vidiš kolika je razlika u igri poput dying light, jasno je da je to jedan od najbitnijih grafičkih fičra u toj, a i drugim nadolazećim igrama, pa ako već uzimaš novu grafu svakako je bolje uzeti onu koja nije u tome zakinuta

jbga, prednost je prednost i to ne mala i ako se već kupuje grafa u ovo šugavo vrijeme onda je bar dobro za svoju lovu dobit što više prednosti

 Imam 3060-ku već, uf, 3 mjeseca? Jedina igrica na kojoj sam upalio RT je bila BFV i jedina razlika koju sam primjetio je da mi je FPS pao sa standardnih 120+ na 80 avg, a zna past i ispod 60.

RT sam ugasio, i nikad više upalio.

 

 

Možda jednog dana nadam se da će RT postat standard, al ovo sad je jednostavno prevelik udarac za performanse za relativno suptilnu razliku u grafici.

 Probaj ovo

 

8 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Ovo je kao 2004 kad su izašli shaderi, koristilo se par efekta i na tad dx9 grafičkama se jedva vrtilo. Većina igrica je imala dx7 mod bez tih efekta.

 

DLSS i raytracing uključim gdje god stignem, pogotovo ako je fps 60+. Probao u BFV, Doom Eternal, Resident Evil Village i Metro Exodus i radi bez problema.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
forumaš kaže...

 Probaj ovo

 

 Ma rekoh, nije da nema razlike, nekome je ta razlika ogromna, nekome nije.

Nekome ta razlika nije vrijedna gubitka performansi. Ja sam u tom taboru.

 

Sve to lijepo izgleda na YT i side by side, ali u igri ja tu razliku ne primjetim koliko primjetim pad u FPS-u.

Pogotovo u igrama iz prvog lica poput Metroa i Dying Light 2, puno mi je bitnije što bliže 144 FPSa, pa i na low bi igro.

To je moje stajalište, nije svatko isti, ali i dalje stojim iza toga da je mainstream RT jos barem 1-2 generacije iza.

A ne da na grafi od +10k kuna trpim ispod 75FPS-a (RTX 3090, DLSS quality i Ultra RT CP2077, 1080p)

Say hello to my little friend
11 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Ah ti vraziji driveri uvik nesto mute. Sto kazete?!

 

Link: /Intel-Arc-Alchemist-launch-postponed-to-Q2-2022-due-to-driver-issues.

Survivor - eye of the tiger
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
picajzla0707 kaže...

 koliko sam vidio, u igrama gdje je dobro implementiran rt izgleda fantastično

obično ima i dobar dlss, tako da ne mora biti prezahtjevna da bi izgledalo dobro

 

evo, link na video koji je postavio doktor u temi gdje je igra

 

 

igra izgleda kao kad igraš witcher 2, upališ sve detalje na max i ok je, a onda te netko prebaci na witcher 3 - wow

rt doslovno preobrazi cijelu igru i definitivno je najbolji grafički efekt u igri

budu li nadolazeće igre i blizu tako dobro implementirale rt, pa makar i svaka treća, po meni se isplati uzeti rtx

 

vidi, igre možeš igrat i na low sa nekakvom starom 1060, ne znam čemu uopće uzimat nove grafe i palit grafiku na max ili high kad možeš gejmat i bez tih šarenih điđa miđa 

pa jbga, rt je takva šarena điđa miđa koja izgleda fantastično kad se dobro implementira i kad budem uzimao grafu sigurno neću uzet nekakvu koja doslovno uvene kad upališ rt

tko ne voli dobru grafiku i smatra to bezveznim može slobodno kompletno sve isključit, jer zapravo za igrivost ti ništa od toga i ne treba

 Opet krivo.

Uspoređuješ gejmanje uz isključivanje Ray Tracinga sa gejmanjem uz postavke cijele grafike na LOW, što je glupost. Komentari su ti kao da radiš u PC trgovini i sad nagovaraš ljude da trebaju kupiti novo, a razlog se uvijek nađe.

https://www.pcmag.com/picks/the-best-graphics-cards-for-1080p-gaming za komotno 1080p igranje u visokim detaljima, kao što se vidi ovdje, je dovoljna neka 1660ti, super (sigurno i neke starije od ovih), ili od novijih RTX 3050 . Pa nisu ljudi ludi da na svaku njihovu izmišljotinu tipa Ray Tracing kupuju novi ili jaki hardware. Ugasiti ću njihove nove izmišljotine za obaranje fps-a, i nastaviti igrati u visokim detaljima. A ti kupuj svakih par godina novi i jači hardware, jer će ti nakon Ray Tracinga za godinu dvije lansirati neki novi proser, pa i da si jučer kupio PC, počni već danas skupljati za sljedeći novi.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 12.2.2022 6:22 (ALVIN).
14 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
prodam staro skuplje nego sam ga platio a preko godinu dana sam igrao igre sa ray tracingom 😂 ne mora pc hobi nužno biti gubitak.
15 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Može molim preporuka za grafu?

 

Trenutna konfiguracija je slj. i koristi se isključivo za Adobe Photoshop, InDesign i Illustrator.

CPU: Ryzen 5 3600

RAM: 16GB 3200Mhz

GPU: AMD RX 580 8GB

Monitor je 27" 1440p ako ima neke veze.

 

Znam da cijene nemaju veze sa vezom, ali neovisno o njima što izabrati.. AMD ili Nvidia, i koji model? 

 

AMD RX 6600

AMD RX 6600 XT

 

ili

 

Nvidia 3060

Nvidia 3060 Ti

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
Rupy kaže...

Može molim preporuka za grafu?

 

Trenutna konfiguracija je slj. i koristi se isključivo za Adobe Photoshop, InDesign i Illustrator.

CPU: Ryzen 5 3600

RAM: 16GB 3200Mhz

GPU: AMD RX 580 8GB

Monitor je 27" 1440p ako ima neke veze.

 

Znam da cijene nemaju veze sa vezom, ali neovisno o njima što izabrati.. AMD ili Nvidia, i koji model? 

 

AMD RX 6600

AMD RX 6600 XT

 

ili

 

Nvidia 3060

Nvidia 3060 Ti

 Iskreno,ni jednu ni drugu..

Fokusiraš se na krivo područje-napravi upgrade proca i rama a ne grafičke(ako je za ovo šta si naveo)

6 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
Rupy kaže...

Može molim preporuka za grafu?

 

Trenutna konfiguracija je slj. i koristi se isključivo za Adobe Photoshop, InDesign i Illustrator.

CPU: Ryzen 5 3600

RAM: 16GB 3200Mhz

GPU: AMD RX 580 8GB

Monitor je 27" 1440p ako ima neke veze.

 

Znam da cijene nemaju veze sa vezom, ali neovisno o njima što izabrati.. AMD ili Nvidia, i koji model? 

 

AMD RX 6600

AMD RX 6600 XT

 

ili

 

Nvidia 3060

Nvidia 3060 Ti

 Gledaš krive grafičke. Ako je komp samo za to, onda ti treba Quadro. Ali ovo što kolega, kaže, radije uzmi bolji proc (a ja bi dodao i RAMa i što više ssd storage-a). 

14 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Tko moze za 1080p neka si ugrabi rtx 3050 za 279 Eura u Njemackoj MediaMarkt i Saturn imaju ponekad online i u trgovinama. Kartica je za te pare odlicna za 1080p ide svaka igra na ultra 60Fps.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
CroVandal kaže...

Tko moze za 1080p neka si ugrabi rtx 3050 za 279 Eura u Njemackoj MediaMarkt i Saturn imaju ponekad online i u trgovinama. Kartica je za te pare odlicna za 1080p ide svaka igra na ultra 60Fps.

 baš gledam u saturnu, imaju asus s jednim ventom i gigu eagle s dva venta za 279 eurića, dječji komp mi vapi za tako nečim 

sranje je što nema dostave nego samo možeš osobno pokupiti u trgovini, a kad pogledam cijene kod nas, najmanje duplo skuplja ova eagle

3 godine
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
CroVandal kaže...

Tko moze za 1080p neka si ugrabi rtx 3050 za 279 Eura u Njemackoj MediaMarkt i Saturn imaju ponekad online i u trgovinama. Kartica je za te pare odlicna za 1080p ide svaka igra na ultra 60Fps.

 Daj link

12 godina
neaktivan
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Ovako. Imam stariji PC iz 2013 koji me služio perfektno svih ovih divnih godina. Bio sam ponosan vlasnik po meni najbolje budget kartice RX 480 koja je nazalost preminula nakon 5 godina upotrebe.

i tako ja 5 godina od kupnje te kartice nijednom nisam pogledao cijene i pratio trziste sta se desava. I sta sad moram kupiti drugu karticu ova krepala. Idem ja to malo gledat reviewe usporedbe bla bla i uglavnom pitam se koji vrag se desio. Korona, crypto mineri, inflacija,itd....

 

Uglavnom cijene su brutalne za kartice koje su gore nego moja RX 480. LOL

E sad dolazim za pomoc vama dragi ljudi vecina savjeta koje sam uvijek dobio ovdje su bili odlicni pa i sama kupnja RX 480 kartice.

 

Uzeo sam prije 2 dana GTX 1650 4GB karticu jer je to jedina budget opcija koja mi je bila dostupna. Komp koristim za igranje samo jedne igre (FS22) te modding za tu istu igru sto ukljucuje modeliranje u blenderu itd. E sad isprobao sam ja tu novu grafu i ne valja osjeti se poveca razlika u odnosu na RX 480, manje frameova dobivam tijekom igre na istim postavkama te itekako steka blender ako je i igra ukljucena isto vremeno a mora biti dok testiram modove. To sa RX 480 nije bio problem. Vjerojatno jer ima duplo manju sabirnicu pa je zato to tome tako (128bit)??

 

Grafa je kostala 2300kn. Jedina alternativa je RX 6500XT  koja kosta isto tolko. Sad mene interesira slijedece. Dal da zamjenim GTX 1650 jer jos imam tu opciju 2 tjedna za ovu drugu amd karticu. Gledam po netu i ova RX 6500 XT kažu da je sranje ali da je ipak jača od GTX 1650 i dobiva se vise frameova. Problem je sto ja imam maticnu sa PCIe 3.0 sto znaci da amd kartica nece mozda biti bolja od ove ako se koristi na PCIe 3.0 umjesto na 4.0 za sto je i dizajnirana. Najbolja opcija mi bi bila novi komp ali za navedno sta ga koristim i s obzirom na luđačke cijene svih komponenti to mi bas i nije opcija.

 

Procesor i5 4670

Matična: GIGABYTE GA B85M HD3

RAM: 16GB 

 

Uglavnom bojim se da mi je kartica krepala u najgore vrijeme. Neznam sta mi je radit iskreno 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 19.2.2022 20:27 (njuska11).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
renato1977 kaže...
CroVandal kaže...

Tko moze za 1080p neka si ugrabi rtx 3050 za 279 Eura u Njemackoj MediaMarkt i Saturn imaju ponekad online i u trgovinama. Kartica je za te pare odlicna za 1080p ide svaka igra na ultra 60Fps.

 Daj link

 evo link

GIGABYTE GEFORCE RTX 3050 EAGLE 8G (GV-N3050EAGLE-8GD) (NVIDIA, graphics card) Buy graphics card | SATURN

 

EDIT

uh, sad gledam i nema više ponude kakva je bila prije samo koji sat vremena 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 19.2.2022 11:40 (picajzla0707).
14 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Da scalperi kupuju i te kartice ali puno manje nego ostale. Tko je u DE moze u trgovinama pogledati lokalno ja sam tamo nasao bila zotac sa 2 venta i Asus sa jednim. 

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Ne morate biti u DE. Pogledajte Mailboxde.com, oni će vam proslijediti paket. Usluga je provjerena i nije skupa.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

jel vrijedi ove pare?

 

ili je bolje uzeti rx 6600 za 30tak eura vise?

 

 

https://www.mediamarkt.de/de/product/_gainward-geforce-rtx-3050-ghost-8-gb-3222-nvidia-grafikkarte-2786311.html

Zaradite do 150 dolara dnevno testiranjem aplikacija http://bit.ly/2iPkkYu
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.2.2022 23:12 (exer1234).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

Imas na Ebay.de Zotac za 399 Eura.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
12 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

ne znaci mi nista 10 15 eura vise manje, da li grafa vrijedi te pare ili ne?

Zaradite do 150 dolara dnevno testiranjem aplikacija http://bit.ly/2iPkkYu
 
0 0 hvala 0
11 godina
suspendiran
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
exer1234 kaže...

ne znaci mi nista 10 15 eura vise manje, da li grafa vrijedi te pare ili ne?

 

Definitivino RX6600 za 30€ više jer je u rangu RTX3060

12 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

To i mislim, gledam da je u igrama bolja nego 3050

 

to je mozda trenutno i neki best buy nove grafe za 1080p?

Zaradite do 150 dolara dnevno testiranjem aplikacija http://bit.ly/2iPkkYu
 
0 0 hvala 0
11 godina
suspendiran
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

Pa uloženo - dobiveno da.

Ova RTX3050 je isto dobra kupnja ali po onoj cijeni što je bila u par trgovina u njemčkoj od cca 2.000kn.

12 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

di je bilo za 300 eura? to bih odmah ugrabio...

 

 

Zaradite do 150 dolara dnevno testiranjem aplikacija http://bit.ly/2iPkkYu
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

Ne znam ja vidim da nema ispod 400-500e rtx3050 a ima i gtx1660 koja je i jaca od 3050 ako se ne varam.

edit: Nije jaca my bad.

Poruka je uređivana zadnji put pon 21.2.2022 23:13 (MGloc).
12 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

ne vjerujem da je jaca, ima ih za 380 eura (gtx 3050), ali ja bih radije 6600 koja je jaca od nje a kosta mrvicu vise.. 

Zaradite do 150 dolara dnevno testiranjem aplikacija http://bit.ly/2iPkkYu
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
ljudi cekajte jos malo. cijene moraju dole .. mo ra ju..
R33mba#2892
Moj PC  
4 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
exer1234 kaže...

di je bilo za 300 eura? to bih odmah ugrabio...

 

 

 a prekjučer je bilo po 279 eura dva modela u saturnu, problem je što je za jednu i drugu stajala napomena da se mogu preuzet samo u trgovini

već koji sat kasnije nije ih više bilo u ponudi, tako da probaj gledati idućih dana svako malo i ako si u švabiji ili imaš nekog neka se zaleti i kupi

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice