Biciklizam, bicikli, oprema, staze... izdvojena tema

poruka: 30.327
|
čitano: 14.221.862
|
moderatori: XXX-Man, pirat, vincimus, Lazarus Long, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Gunner_V kaže...

Htio bi čuti vaše mišljenje, zašto su kočnice na road, gravel biciklima tako loše u odnosu na MTB?

 

nedavno sam prvi put isprobao 2 gravel bicikla renomirane firme u dućanu (1000eur i 1600eur) koji su imali mehaničke disk kočnice. Iznenadio sam se koliko su loše,a dok sam se spuštao nizbrdo, moram priznati da me bilo strah "što ako netko izleti pred mene".

Imam Trek mtb star 15 god i obične neodržavane v-brake kočnice i moram reći da je to space shuttle za ovo što sam isprobao.

 

Objašnjenje koje sam dobio od prodavača je bilo "zato što se ti bicikli drugačije voze i drugačije se koči", ali obzirom da se ti bicikli koriste od commutinga po gradu do divljih terena, gdje postoji opasnost da ti netko izleti (čovjek, auto ili panj) i moraš trenutno stati, kako tako "slabe" kočnice?  

 

Razmišljam o kupnji gravel bicikla, i primjer bicikla koji me zanimao Cube nuroad pro (grx oprema i trp spyre meh. diskovi), nakon ovog iskustva sam ga totalno odbacio i sve ostalo što nema hidraulične diskove 

 

 - jesam li u pravu ili niti sa hidrauličnim diskovima ne bi ništa bolje prošao?

 Jesu novi bicikli ? Mozda treba malo istrosit pakne da pocnu lovit kak spada. 

Mehanickih kocnica ima svakakvih, a ne znam sa kojima si ti vozio. 

Losije mehanicke kocinice ti rade pritisak na disk samo sa jedne strane. Pitanje isto kakvi su bužiri. Moraju bit compressionless kvalitetni.

 

Uglavnom diskovi na cestovnim mogu kocit vrhunski kad je sve kak spada.

Vozimo se brzinama vecim od 80km/h tak da je od zivotne vaznosti da koci kak treba 

 

Ja si sad slazem gravel bicikl i narucio sam si hibridne mehanicke kocinice za njega.

 

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put ned 17.9.2023 16:07 (Santana).
13 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Pozdrav ekipa,

 

 

Zanima me koja je razlika između hollowtech (bezšupljinskog pogona) i klasičnog (osovinskog pogona).

Koji je trajniji, koji se manje haba? 

 

unaprijed hvala

zvonimir
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Hollowtech je lakši i jači. Firkant je teži i voli puknuti i ode noga u asfalt. Dva firkanta su mi pukla kod kurble i nabio se u ramu, srećom pored jaja. Firkant puno oslabljuje rupa za bočni vijak kurble. Hollowtech ima nježnije ležajeve, ali veće u promjeru nego firkant osovina.
najdix
 
0 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
zvonko kaže...

Pozdrav ekipa,

 

 

Zanima me koja je razlika između hollowtech (bezšupljinskog pogona) i klasičnog (osovinskog pogona).

Koji je trajniji, koji se manje haba? 

 

unaprijed hvala

 

Sve ti krece od rame. Dal je rupa za pogonske lezajeve napravljena po specifikaciji, ako je premala i onda su unutra ugurani lezajevi imat ces problema bez obzira koja je tehnologija osovine. 
24mm shimano osovina je čelična i trebala bit zivjet isto kolko i bicikl,ako je sve ostalo ispravno. 

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.9.2023 16:14 (Santana).
8 mjeseci
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
zvonko kaže...

Pozdrav ekipa,

 

 

Zanima me koja je razlika između hollowtech (bezšupljinskog pogona) i klasičnog (osovinskog pogona).

Koji je trajniji, koji se manje haba? 

 

unaprijed hvala

 Ako možeš, hollowtech uzmi. Noviji, lakši upgrade, jednostavniji za servisiranje. Tapered zna zezat kod skidanja pedale. Ja sam uspio dva alata provrtiti (navoj). Hollowtech je foolproof dizajn.

13 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Hvala na brzom odgovoru

Pitam prvenstveno jer mi je opet počeo šaraf kurble ispadat, te na kraju sam skužio da se osovina pogona pohabala tj.poglodala..
Mislim da ću prodat trenutni bajk i uzet novi sa hollowtechom

Tu sam priložio 2 fotke da vidite o čem se točno radi...
zvonimir
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 mjeseci
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
zvonko kaže...
Hvala na brzom odgovoru

Pitam prvenstveno jer mi je opet počeo šaraf kurble ispadat, te na kraju sam skužio da se osovina pogona pohabala tj.poglodala..
Mislim da ću prodat trenutni bajk i uzet novi sa hollowtechom

Tu sam priložio 2 fotke da vidite o čem se točno radi...

 Ovdje vidim pedale da su pohabane što je vjerojatnije nego sama osovina. Iako i na njoj ima tragova. Čuj, ako možeš, najbolje je novo naravno, nove tehnologije, 1x12 ako je mtb gravel u pitanju... Ali i to se da riješit, možeš uzet bsa 72 BB, nove kurble i vozi.

13 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Mislim da ću popravit pogon komplet i prodat bajk.

 

Kad smo kod ove teme, zamolio bih prijedlog MTB-a do 1000 eura sa sljedećim zahjevima:

29" kotači

hidraulične kočnice

L/ XL rama

hollowtech 

 

hvala

zvonimir
6 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Koliko brzina, 2x11, 1x12, thru axle, vilica suntour ili RockShox, hod vilice, pogon, 30, 32, 34? Težina ispod 12.6kg? Pogledaj po Ciklocentru, imaju 15% na sve bicikle.
najdix
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Preferiram 1 zupčanik naprijed znači 1x12 recimo

vilica mi je ne bitna jer ne idem u šumu i nisam zahtjevan vozač

težina bitna da izdrži mene hahah ( 187 cm i 91 kg)

 

zvonimir
12 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Kona Kahuna ti je sad na akciji za cca 1000€, no nekako mislim da tebi ne treba MTB.

 

EDIT, sad vidim da je nema ispod 1200. Onda i nije toliki best buy iako je to i dalje solidna cijena.

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.9.2023 12:41 (BlueMax).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Ekipa,pala mi je plastika sa ovog indikatora brzine,mijenjac je Shimano Altus,zna li netko gdje bi to mogao nabaviti,eBay ili aliexpress mi ne daju bas rezultata 

 

 

 https://ibb.co/8PdMFnf

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.9.2023 17:10 (doky01akablava).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Tko trazi gravel bicikl CRC ima dosta veliki popust na Ridley Kanzo alu (690€), ima velicina S, M i L.

Oni kazu 67% popust, sumnjam da je bas toliko ali 50% je.

Mala opaska glede velicine (ali i samog bicikla): procitati recenziju na Velo, izgleda da je bicikl velik, tako da tko zeli kupiti neka obrati pozornost.

Koliko sam skuzio, solidan daily commuter, pogotovo za trenutnu cijenu na CRC-u.

Gledam te!
 
1 0 hvala 0
9 mjeseci
neaktivan
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Došao je moj novi ljubimac iz Slovenije. Kupljen je u Izoli. Giant xtc slr 2. 

https://i.postimg.cc/CK2ZmMg6/GIANT2.jpg

https://i.postimg.cc/vms2Dyjk/GIANT4.jpg

 
6 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
ajimerej kaže...
...

Za izraslinu na ruci, nemam riječi i čitam u čudu i želim vam puno zdravlja.
Ono profesionalci svaki dan voze trkaći bicikl i po 6 sati, neki čak i bez rukavica. Čitao sam kako se olimpijci za brzo klizanje na ledu pripremaju, trening i po 10 sati na dan vožnja trkaćeg bicikla i samo žestoko... možda samo niste imali sreće.

Ako bi htjeli podijeliti savjet i razlog što mislite da je razlog, dali vam je žuljalo korman dlan?

 
Evo dužan sam ostao odgovor...
kvrga je kao u ovom videu, premda moja meni djeluje kao nekakvo okoštavanje a ne cista (i knjige ne pomažu, čak niti religijske )



Često sam promrzao prilikom bicikliranja (u mladosti me to nije tako smetalo), a u familiji mi postoji neka sklonost prema artritisu, i položaj šake na dropbaru mi je s godinama bio sve neugodniji tako da sam odahnuo kad sam prešao na flat. Moguće kombinacija svih faktora.
I lijevo koljeno me jedno vrijeme dosta mučilo, ali to je prestalo kad sam povećao Q-faktor (kontra standardnim preporukama po pitanju aerodinamike).
Ma danas su cestovnjaci dosta bolje ergonomički dizajnirani nego prije, ali opet UCI pravila imaju preveliki odjek u dizajnu... na primjer, to što za natjecanja nos sjedala ne smije prelazit okomicu osovine pogona često rezultira time da biciklisti sjede na pola sjedala i žuljaju prostatu umjesto da im sjedne kosti budu na najširem dijelu.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Aterom? Imao sam ja pizd* s tim, u početku je pomagala biblija ali s godinama se to samo vraćalo. Ukratko, smanjilo mi pokretljivost u zglobu. Na kraju, operacija i čao đaci! Nema je već barem 7-8 godina!
5 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...


Hmm, mislim da nije aterom, kod mene je to baš na kosti, koža slobodno prelazi preko, ali vrlo je neugodno kad i napeta tetiva okida preko toga. Ali ne smeta s flatbarom.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
10 godina
neaktivan
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Ev nakon mjesec i pol od kupovine Cannondalea zadovoljan sam. Deore puno bolji od Adventa, zracna vilica puno bolja od Suntour normalne vilice na mom bivsem Marinu.

Al Marin ima bolju geometriju, katkad sa nogama dodirnem ramu di su oni sarafi di se stavlja korpa. Nista strasno al iritira.

 

Takodjer na prednjem kotacu Cannondale instalira nekakav senzor s kojim preko aplikacije prati se broj km, preko gpsa kud se vozim i sve te voznje se mogu fino pohraniti. Nije lose skroz.

Zasad oko 300 km sam napravio, s pauzom od mjesec dana jer sam bio na godisnjem. OVaj tjedan je super vrijeme i svaki dan pedaliram do posla i natrag.

Zivim u Svabiji, zbilja imaju dobru biciklisticku infrastrukturu. Fotke su od subote i 40 km odvozeno.

 

E sad imam jedan problem, zadnji kotac je poceo plesat lagano tj pomjerat se lijevo desno tj nije cvrsto fiksiran. Ocito sa onim kuglicama nesto ne stima tj crankom.

Takodjer kad pedaliram unatrag lanac hoce da padne.

 

Moje pitanje je koji je razlog pada lanca? sto kotac se pomjera ili je do mjenjaca. ISpocetka je sve bilo super to je krenulo zadnja dva tri dana. Popravit cu naravno, nije za zajebanciju samo me zanimaju misljenja.

 

Zasada uzeo sic sa starog bajsa Ergon, gripove Odi koji mi zbilja pasu jer su deblji. Kupio sam novi volan tj handlebar 700mm i visine 40mm.

Jos uvijek mi je prenisko pa cu i novu lulicu sa 35 stupnjeva minimum. Za proljece je plan i nove plasticne pedale, siroke. Ove sto imam su bezveze.

 

Pusa iz Dojclanda.

 
5 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Pozdrav, zato i služi onaj prvi besplatni servis, da se bicikl doštela ako nešto nije bilo dobro.

Nek dugo traje i puno kilometra 👍
14 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Pozdrav biciklisti !

 

Radi se o pogonu SLX FC-M670 ( 42-32-24 ) i gledam dali na taj pogon paše lančanik od 42 zuba koji ide na pogon XT FC-M780 . Da li je to netko možda stavljao XT lančanik na SLX pogon ?Razmak rupa je isti , 104mm , a i po obliku su jako slični , ako ne i isti . Nemoguće je više kupiti SLX lančanik od 42 zuba , zato gledam XT . Radi se o ovim lančanicima :

 

SLX M670

 

XT 780

 

Ovaj pogon imam :

 

Music As A Weapon !!
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 mjeseci
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Haf, ako ti je razmak rupa isti ne vidim razlog zašto ne bi pasalo.

 

Evo jedna s juga, dok još nisu počele kiše jesenje, iskoristit ovo lipog vrimena.

6 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

evo i mog E-Bajka kupio mu nove rucke, pedale i ove mini blatobrne, ali nisu ni za djoku, jel ima neko neku preporuku? 

 

vise mi je zbog kisnih dana potrebno, da se ne uspricam i tako, pa ako netko zna neke manje fensi blatobrane neka baci link! 

 

hvala! 

 

PS. slika je ogromna pa sam ju morao na imgur postaviti. 

 

LINK 

 

lp! 

Moj PC  
6 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

odlican. nek je sa srecom.

12 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Pozdrav,

 

Trebam malu pomoc. Gledam koji bicikl kupiti.
Ja sam visok 191 cm dok je cura oko 165, pa pretpostavljam da meni treba XL velicina a njoj M ?

 

Vecinom bi vozali rekreacijski 2-3h gore dole, nekad manje do posla ili nesto, znaci vecinom po gradu i neki pjescani putevi/makadam.

Pretpostavljam da onda biramo neko trekking biciklo ?

 

Vidim da je ispod 500 eura jako tesko naci bilo sta, ali budget bi bio onda tako nesto po biciklu.

 

Da li su onda ova 2 dobar izbor dok su jos na akciji:
https://keindl-sport.hr/liv-rove-4-dd-terra-roza-proizvod-50425/

https://keindl-sport.hr/giant-roam-2-disc-black-2022-proizvod-47597/

 

Ili se mozda moze naci nesto bolje, ili slicno za manje ?

Hvala na pomoci i komentarima unaprijed.

 

Lp,
Josip

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
JoPa_CaR kaže...

Pozdrav,

 

Trebam malu pomoc. Gledam koji bicikl kupiti.
Ja sam visok 191 cm dok je cura oko 165, pa pretpostavljam da meni treba XL velicina a njoj M ?

 

Vecinom bi vozali rekreacijski 2-3h gore dole, nekad manje do posla ili nesto, znaci vecinom po gradu i neki pjescani putevi/makadam.

Pretpostavljam da onda biramo neko trekking biciklo ?

 

Vidim da je ispod 500 eura jako tesko naci bilo sta, ali budget bi bio onda tako nesto po biciklu.

 

Da li su onda ova 2 dobar izbor dok su jos na akciji:
https://keindl-sport.hr/liv-rove-4-dd-terra-roza-proizvod-50425/

https://keindl-sport.hr/giant-roam-2-disc-black-2022-proizvod-47597/

 

Ili se mozda moze naci nesto bolje, ili slicno za manje ?

Hvala na pomoci i komentarima unaprijed.

 

Lp,
Josip

 M kod nekih proizvođaca ide preko 180cm 

Mozes nac za liv bicikl size chart 

Za 165 se preporuca S ili cak XS. 

Nemoj uzimat prevelik bicikl. Nema gore od toga

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Santana kaže...
JoPa_CaR kaže...

Pozdrav,

 

Trebam malu pomoc. Gledam koji bicikl kupiti.
Ja sam visok 191 cm dok je cura oko 165, pa pretpostavljam da meni treba XL velicina a njoj M ?

 

Vecinom bi vozali rekreacijski 2-3h gore dole, nekad manje do posla ili nesto, znaci vecinom po gradu i neki pjescani putevi/makadam.

Pretpostavljam da onda biramo neko trekking biciklo ?

 

Vidim da je ispod 500 eura jako tesko naci bilo sta, ali budget bi bio onda tako nesto po biciklu.

 

Da li su onda ova 2 dobar izbor dok su jos na akciji:
https://keindl-sport.hr/liv-rove-4-dd-terra-roza-proizvod-50425/

https://keindl-sport.hr/giant-roam-2-disc-black-2022-proizvod-47597/

 

Ili se mozda moze naci nesto bolje, ili slicno za manje ?

Hvala na pomoci i komentarima unaprijed.

 

Lp,
Josip

 M kod nekih proizvođaca ide preko 180cm 

Mozes nac za liv bicikl size chart 

Za 165 se preporuca S ili cak XS. 

Nemoj uzimat prevelik bicikl. Nema gore od toga

 

Hvala na informaciji, provjerio sam i u pravu si, S bi bila odgovarajuca velicina.
Tako da onda moram naci neko drugo za nju.
Kako god da li se ovi Giant-i cine dobri za tu cijenu ili ima negdje nesto bolje na akciji ?

 

Lp,

Josip

11 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Korektni su ti oba bajka,u toj cijenovnoj kategoriji gledaj da ima hidrauliku i ak je moguće da su kompletno Shimano.

Baci oko na Kona Dew i Plus u Ciklo Centru,msilim da bi ti to pokrilo zahtjeve

CikloCentar :: CESTA / KROS-HIBRID-SPORT (Ravni upravljač) (ciklo-centar.hr)

 

Ovo je dostupno u S,ako djevojka može preći preko izgleda bicikla,

Ghost Square Cross Base (dsg.hr)

Poruka je uređivana zadnji put uto 31.10.2023 16:37 (evang).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Pozdrav,

 

Hvala na svim informacijama!

Jedna stvar, pretpostavljam da nema misla cekati neki black friday il dodatne popuste ako su ovo vec dosta dobre cijene na akciji ?

AKo je tako onda je zakljucak da za mene je nesto od ova dva:
https://keindl-sport.hr/giant-roam-2-disc-black-2022-proizvod-47597/

https://ciklo-centar.hr/artikl/kona-splice-bicikl-crni

 

Nisam siguran koji je bolji.

 

A za curu:
Taj predlozeni Ghost, taman sam ga bio nasao i sam: https://dsg.hr/ghost-square-cross-base-proizvod-2512/

ili cak ? : https://ciklo-centar.hr/artikl/drag-grand-canyon-5-0-pro-lady-bicikl-crni

 

Liv Gian nema velicine nazalost, a Kona Dew nema prednji amortizer pa nezz koliko je to losije ili bitno u odnosu na ova dva gore.

 

Lp,
Josip

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Ghost za curu ti je dosta dobra kupnja,ak joj odgovara veličina i ak joj se sviđa za 500njak € nemreš bolje proći(imaju i mušku varijantu ali čušpajz dijelova).

Što se ovih kaj si za sebe,gle ok su oba ,ništa spektakularno ali će ti odradit posao, nijanse ih razlikuju pa bi išao na onog koji mi je udobniji i koji mi se više sviđa.

 

 

Inače, zakasnili ste koji mjesec ,Kiendl je imao raspordaju sa zaista ,začuđujuće, konkretnim popustima.

Dosta je trenutno mršava ponuda ali sad će ti lagano počet dolazit 2024.modeli pa će ti biti veći izbor,ak ti nije baš hitno.

 

Btw sad su ti vani Black Friday popusti pa ak ti nije bed naručivat preko neta bi možda se nešto moglo i naći,npr.

https://www.canyon.com/en-hr/hybrid-bikes/touring-bikes/pathlite/pathlite-al/pathlite-4/3285.html?dwvar_3285_pv_rahmenfarbe=BU#productDetailModalTriggerGridContainer

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.11.2023 10:31 (evang).
6 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Pozdrav @JoPa obrati pozornost na klase Shimana i moj savjet da izbjegavaš njihov Tourney, užasan je (imao sam, brzo se pokida, loše prebacuje brzine, zapadne u međubrzinu), ali ima i lošijih od toga.
Teži višoj klasi, što veća klasa to bolje radi, ali je i skuplji naravno.
https://www.totalbike.rs/blog/upoznajte-se-sa-shimano-komponentama

Najbolje bi bilo uzeti Deore za brdske i hibridne bicikle dok za gradske i cestovne može proći i Sora.

Ili pošto je već kraj sezone sačekaj nove modele, možda izađe nešto sa Shimano Cues koja je budućnost a ove tourney, altus zaboravi. https://cyclingmagazine.ca/mtb/shimano-cues/
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice