Auna auto hi-fi sustav

poruka: 57
|
čitano: 37.798
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Re: Auna auto hi-fi sustav
Bastardo kaže...

Da samo sub ide na pojacalo. Njemu treba snage. Prednji zvucnici na 45-50W RMS-a rasturaju, a rasturali bi i zadnji da si slusao XXX-a i njegov savjet. Ovi alpine ce raditi ali ne glasno kao hertz. Pojacalo napaja woofer i to je to.

 

Inace, kad vec pricas o pojacalu i za zvucnike, moras biti svjestan da zvucnik radi bolje ako ima postenu kutiju/kuciste sto nije slucaj na starijim autima. Ne vrijedi ti pumpati 120W RMS-a u zvucnik koji je samo prisarafljen na tapacirung/zadnju policu jer ces dobiti onaj "kirbaj" efekt kada sve tako gadno tresti a pola stvari u pjesmi je izobliceno.

Dobio sam alpince za 200 kn pa sam ih zato uzeo. Slikam kutiju u kojoj je zvučnik u autu na vratima čini mi se poštena mada opet nisam relevantan po tom pitanju, da bi to ocijenio :) dosadašnji zvučnik od 20w rms-a je solidno glasno svirao i čisto s zapanjujuće dobrim basom na alpine radiu s kazetom. Mislim ako bi puno bolje radilo s pojačalom kad već sprovodim žice da odmah i njih sprovedem do bunkera ako ima smisla to radit mislim neznam nisam s tim do sad imao posla zato i pitam da mi objasnite imal smisla. 

 

koliko sam gledo radio ima nominalnu snagu od 4x 30 w rms-a (4x50w piše). 

 

Maximum Power50W x 4 Output Power (DIN45324,+B=14.4v)30W x 4
14 godina
moderator
offline
Re: Auna auto hi-fi sustav
Over(C)lock kaže...

Dobio sam alpince za 200 kn pa sam ih zato uzeo. Slikam kutiju u kojoj je zvučnik u autu na vratima čini mi se poštena mada opet nisam relevantan po tom pitanju, da bi to ocijenio :) dosadašnji zvučnik od 20w rms-a je solidno glasno svirao i čisto s zapanjujuće dobrim basom na alpine radiu s kazetom. Mislim ako bi puno bolje radilo s pojačalom kad već sprovodim žice da odmah i njih sprovedem do bunkera ako ima smisla to radit mislim neznam nisam s tim do sad imao posla zato i pitam da mi objasnite imal smisla. 

 

koliko sam gledo radio ima nominalnu snagu od 4x 30 w rms-a (4x50w piše). 

 

Maximum Power50W x 4 Output Power (DIN45324,+B=14.4v)30W x 4

Da si ih dobio za 20kn opet nebi bili dobri.

 

Kad se zvučnici spajaju na radio gleda se osjetljivost (dB), a ne RMS jer je to u 95% slučajeva nebitan podatak. Kod spajanja na pojačalo je nešto drugačije, ali i dalje je osjetljivost jako bitan faktor.

Fokusirao si se na snagu zvučnika, što je pogrešno.

3dB veća osjetljivost zvučnika znači duplo veću glasnoću sa istom snagom.

Dakle: Imaš 2 zvučnika, 1. zvučnik je 40W 90dB, 2. je 40W 93dB i oba spojiš na radio. Ovaj drugi je duplo glasniji.

 

Radilo bi bolje na pojačalu, ali za 2300kn koliko si naveo da imaš ne možeš ni kupiti pošteno 6 kanalno pojačalo.

TROLLBUSTER!!! Izrada naljepnica za aute, stickerbomba, naljepnica za zidove i majica s tiskom. Banggood kodovi na PP.
12 godina
offline
Auna auto hi-fi sustav

Evo slike radija starog Alpine, tih zvučnika koji su jako dobri za tu snagu od 20 w, kao i vrata u koje planiram ugradit te nove zvučnike ima još plastični nastavak koji nisam slikao na njega se stavi zvučnik pa se potom šarafi u vrata.

 

EDIT: rastavljeno je pa zato tako neugledno izgleda budem ja to sve fino sredio :), razumijem istina skup je to sport.

Poruka je uređivana zadnji put ned 30.11.2014 13:36 (Over(C)lock).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Auna auto hi-fi sustav
Bastardo kaže...
Over(C)lock kaže...

Šalim se, naravno, evo ovo sam naručio:

 

https://www.svijet-medija.hr/art/autoradio-kenwood-kmm-120y/56552  -   Kenwood iz osobnih razloga, ima izlaze za pojačalo, tipke plave boje što mi je potrebno, nema cd i netreba mi ga i mislim da vrijedi ovih 400 kn svakako.

 

https://www.svijet-medija.hr/art/autozvucnici-hertz-dsk170-3/48267    -   Isti onaj koji si preporučio od 16,5 u verziji 17cm ako se ne varam? Ima više ovih rupa valjda ga budem pripasao lakše neg ovaj 16,5 koji ima samo 4.        To su prednji.

 

https://www.svijet-medija.hr/art/autozvucnici-alpine-spg-17c2/24901    -    I alpine par zadnjih zvučnika to budem nekako smontiro u stražnja vrata.

 

 

kupio sam i ove žice za pojačalo sad još ostaje SUB + Pojačalo kojim bi to sve napojio :P i kako bi sad to spojio znači zvučnike prednje recimo mogu spojit na org izlaz koji bi išao do radija pa onda uz cinch do pojačala?

Front left i Front right iz radija ti ide na hertz skretnice, iz skretnica u basove i visokotonce.

Rear left i right idu direkt na alpine zvucnike.

Sa radija vodis chinch i kabl za signal pojacalu da se pali, a sa baterije vodis +12V za napajanje radija. Kablove poras zaturiti u tapacirung pragova. Preporucam +12V kabl voditi na drugoj strani auta, tj. odvojeno od chincha da ne izazove smetnje.

Na pojacalu spojis +12V, masu skines negdje ispod tapacirunga, naci ces vec negdje neki vijak, signalnu zicu takodjer spojic na pojacalo, ubodes chinch i sa pojacala skines izlaz za sub. To je to.

Oprosti ali nisam te dobro skužio, imam samo Front R i L te Rear R i L što to nebi trebalo ić na pojačalo? a zvučnike spajam na Iso konektor tj već predviđene instalacije u autu? Jer inače gdje bi cinch ušteko?

 

 

 

 

 

Instalacije Instalacije
11 godina
neaktivan
offline
Re: Auna auto hi-fi sustav
Over(C)lock kaže...
Bastardo kaže...
Over(C)lock kaže...

Šalim se, naravno, evo ovo sam naručio:

 

https://www.svijet-medija.hr/art/autoradio-kenwood-kmm-120y/56552  -   Kenwood iz osobnih razloga, ima izlaze za pojačalo, tipke plave boje što mi je potrebno, nema cd i netreba mi ga i mislim da vrijedi ovih 400 kn svakako.

 

https://www.svijet-medija.hr/art/autozvucnici-hertz-dsk170-3/48267    -   Isti onaj koji si preporučio od 16,5 u verziji 17cm ako se ne varam? Ima više ovih rupa valjda ga budem pripasao lakše neg ovaj 16,5 koji ima samo 4.        To su prednji.

 

https://www.svijet-medija.hr/art/autozvucnici-alpine-spg-17c2/24901    -    I alpine par zadnjih zvučnika to budem nekako smontiro u stražnja vrata.

 

 

kupio sam i ove žice za pojačalo sad još ostaje SUB + Pojačalo kojim bi to sve napojio :P i kako bi sad to spojio znači zvučnike prednje recimo mogu spojit na org izlaz koji bi išao do radija pa onda uz cinch do pojačala?

Front left i Front right iz radija ti ide na hertz skretnice, iz skretnica u basove i visokotonce.

Rear left i right idu direkt na alpine zvucnike.

Sa radija vodis chinch i kabl za signal pojacalu da se pali, a sa baterije vodis +12V za napajanje radija. Kablove poras zaturiti u tapacirung pragova. Preporucam +12V kabl voditi na drugoj strani auta, tj. odvojeno od chincha da ne izazove smetnje.

Na pojacalu spojis +12V, masu skines negdje ispod tapacirunga, naci ces vec negdje neki vijak, signalnu zicu takodjer spojic na pojacalo, ubodes chinch i sa pojacala skines izlaz za sub. To je to.

Oprosti ali nisam te dobro skužio, imam samo Front R i L te Rear R i L što to nebi trebalo ić na pojačalo? a zvučnike spajam na Iso konektor tj već predviđene instalacije u autu? Jer inače gdje bi cinch ušteko?

 

 

 

 

 

U ovom slucaju zvucnici idu preko ISO prikljucka, a 2 chinch kabla sa rear/sub vodis na pojocalo u gepek.

*dobitnik i7-4790K!
12 godina
offline
Auna auto hi-fi sustav

Trebam pomoć, kažu ovi u trgovini da pojačalo ima 2x225 RMS-a na 4 Ohma ili 1x500 u bridge-u, poslali su mi i sliku kutije, samo tu nije naveden rms pa mislim da je u tome fora evo prilažem sliku kutije pa ako ko može protumačit o čemu se radi zanima me snaga tog pojačala po ovom što piše na kutiji.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Auna auto hi-fi sustav

Bastardo unregistered himself from this topic ...

*dobitnik i7-4790K!
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Auna auto hi-fi sustav

Ček, rekao si da ćeš staviti u stražnja vrata?

Elantra nema zvučnike u stražnjim vratima nego ispod stražnjeg stakla, bar koliko ja znam.

Sarcasm-ability to insult idiots without them realising it ;)
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Auna auto hi-fi sustav

Da, izrezat cu i ugradit nebi to trebao bit problem, ove stražnje s police ću maknut jer sub ide u bunker pa da ih ne sjaši. Koliko sam vidio bez većih problema je to izvedivo.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
moderator
offline
Re: Auna auto hi-fi sustav
Over(C)lock kaže...

Trebam pomoć, kažu ovi u trgovini da pojačalo ima 2x225 RMS-a na 4 Ohma ili 1x500 u bridge-u

Kaže i moja baba da je Tito još uvijek živ...ali ona je malo senilna... Smijeh

Over(C)lock kaže...

Da, izrezat cu i ugradit nebi to trebao bit problem, ove stražnje s police ću maknut jer sub ide u bunker pa da ih ne sjaši. Koliko sam vidio bez većih problema je to izvedivo.

Ako ih samo misliš zašarafiti na tapecirung bit će tu problema...puno...

TROLLBUSTER!!! Izrada naljepnica za aute, stickerbomba, naljepnica za zidove i majica s tiskom. Banggood kodovi na PP.
12 godina
offline
Auna auto hi-fi sustav

Namontirao sam hertzovce i mogu reć da je kvaliteta dobra, mada bas se nije značajnije poboljšao, zvuk naravno jest zbog visokotonca koji daje izraženije visoke pa automatski to bolje zvuči. točno fali pravi bas u bunker, čak i pojačalo za ove prednje ehheheh nema nikakvih naznaka lupanju tapacirunga ili tome slično sve je čvrsto bez problema bi se zvučnici mogli gonit jače da to pojačalo na radiju dozvoljava, no pojačat mogu do nekih 25/35 da ne dolazi do krčenja.

 

Evo par sličica kako se radilo ako ko prati temu :)

 

Zaključak je da bez pojačala neće doći do neke velike promjene osim po pitanju kvalitete reprodukcije.

 

 

Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Auna auto hi-fi sustav

Moram pohvaliti pedantnu ugradnju visokotonaca ...

*dobitnik i7-4790K!, battlelog: B4stardo_CRO
Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
offline
Auna auto hi-fi sustav

Tu su i tvornicki na nekim modelima pa sam ih zato tu ugradio.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Auna auto hi-fi sustav

Evo da se javim naručio sam ovo pojačalo i nije mi žao što sam čekao toliko na neku akciju, uhvatio sam ga iz 1500 na 700kn radi se o Magnat tribal x one pojačalu.

 

Jednokanalac koji mi je i potreban pošto samo sub s njim planiram gonit, stabilan na 2 ohma točnije:

 

1X350W @ 4Ohm, 1x500W @ 2Ohm, 1x700W @ 1Ohm

 

Još dobim i ovaj potenciometar za sub hehehe barem fora izgleda, sad sam još u lovu na subwofer nikud mi se ne žuri hvatam neku akciju dobru primjerice kao i za ovo pojačalo.

 

 

 

 

 

http://ronis.hr/alpine/76/subwoofer-alpine-swt-12s4/SWT-12S4   koliko sam gledo svi je hvale, u čemu je razlika između tube i kutije?

 


Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
moderator
offline
Re: Auna auto hi-fi sustav

Sad još minimum 20 kvadrata kablove za to...

 

A woofer uzmi u kutiji.

TROLLBUSTER!!! Izrada naljepnica za aute, stickerbomba, naljepnica za zidove i majica s tiskom. Banggood kodovi na PP.
12 godina
offline
Re: Auna auto hi-fi sustav
XXX-Man kaže...

Sad još minimum 20 kvadrata kablove za to...

 

A woofer uzmi u kutiji.

Ne smetaju deblji? imam 35 kvadrata? A s pojačalom dobivam 10 kvadrata, ovih 500w rms na 2 oma bi mogo izvuć uz 2 woofera jelda kad bi ih spajao serijski, jel to isplativo msm ili se bolje držat 1 suba s približno 350 - 400w rms-a na 4 ohma i bit sretan :) najradije bi izvuko vise naravno ako je to moguće i bude dobro radilo.

 

Imam jednu ideju za razmatranje pa bi volio čut što misliš o njoj. Dali da uzmeme polovno pojačalo 4 kanalno ima ih za bagatelu i da napajam s njega zvučnike u autu ove ostale jer me je ovo s radija slabo nisu oni iskorišteni ni približno koliko bi mogli mislim na ove prednje hertz a ako ih odvrnem malo jače palim radio bezveze. i spojim ga na 10 m2 kablove što ću dobit uz ovo novo pojačalo.

 

Ipak imaju mogućnost svirat 80w RMS-a radio daje 30w ako i toliko nebude ništa lupalo ili tome slično sve je čvrsto i bez ikakvih naznaka klepetanju tapacirunga što smo zaključili da bi bio eventualan problem kad bi ih koristio koliko mogu. Zbog toga sam došo na tu ideju.

14 godina
moderator
offline
Re: Auna auto hi-fi sustav
Over(C)lock kaže...

Ne smetaju deblji? imam 35 kvadrata?

Naravno da ne smetaju.

Over(C)lock kaže...

ovih 500w rms na 2 oma bi mogo izvuć uz 2 woofera jelda kad bi ih spajao serijski,

Naravno da nebi. Serijski je to 8 ohma.

Over(C)lock kaže...

ili se bolje držat 1 suba s približno 350 - 400w rms-a na 4 ohma i bit sretan :)

To je jedino pametno u tvojem slučaju :)

Over(C)lock kaže...

Imam jednu ideju za razmatranje pa bi volio čut što misliš o njoj. Dali da uzmeme polovno pojačalo 4 kanalno ima ih za bagatelu i da napajam s njega zvučnike u autu ove ostale jer me je ovo s radija slabo nisu oni iskorišteni ni približno koliko bi mogli mislim na ove prednje hertz a ako ih odvrnem malo jače palim radio bezveze. i spojim ga na 10 m2 kablove što ću dobit uz ovo novo pojačalo.

 

Ipak imaju mogućnost svirat 80w RMS-a radio daje 30w ako i toliko nebude ništa lupalo ili tome slično sve je čvrsto i bez ikakvih naznaka klepetanju tapacirunga što smo zaključili da bi bio eventualan problem kad bi ih koristio koliko mogu. Zbog toga sam došo na tu ideju.

Uzmi 4x50W i uživaj :)

 

Radio daje 4x23W RMS.

Samo pazi da ne spališ zvučnike.

 

 

I napomena, ako imaš AGU kučišta za osigurače baci to u smeće i kupi ANL kučišta i osigurače.

TROLLBUSTER!!! Izrada naljepnica za aute, stickerbomba, naljepnica za zidove i majica s tiskom. Banggood kodovi na PP.
12 godina
offline
Auna auto hi-fi sustav

Nije mi jasno kako misliš 8 ohma, što nebi trebalo bit 2ohma u tom slučaju, evo tu sam to pročitao. "SERIJSKI – dakle imamo 2 woofera, svaki ima 1 zavojnicu od 4 ohma (iliti 1 + i jedan -). Serijski spojimo + i + skupa pa na pojačalo, - i – skupa pa na pojačalo. Na taj način pojačalo radi na manjem otporu, isporučuje više snage, ali se i više grije te radi veća izobličenja (THD) zvuka. Ujedno je i kontrola woofera slabija zbog pada damping faktora."

 

Tako ću nešto i uzet približno jer ipak nije ih u redu držat na 25% snage to mi je glupo. {#}

 

Kablove od prednjih zvučnika vodit ću uz cinch do bunkera pa na pojačalo tu ću cca 1 - 1,5 kvadrata kablove koristit budu dovoljne debljine ili ipak deblje da uzmeme? , a ove na polici ću morat ostavit na polici jer će mi ugradnja u stražnja vrata zakomplicirat život, sad hoće li sub štetit njima?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
moderator
offline
Re: Auna auto hi-fi sustav

Neznam odakle si taj citat kopirao, ali tko god je to pisao nema pojma što piše.

Opisan je paralelni način spajanja, ne serijski.

 

Za početak naučiti osnovne pojmove, korisno ih je znati prije pojave bijelog dima.

 

EDIT:

Našao sam izvor dezinformacija, preporučujem zaboraviti sve pročitano na toj stranici jer je tekst pun pogrešnih informacija i totalnih gluposti.

http://www.ficoforum.net/t251-osnove-autoakustike

 

 

Za prednje 1.5mm2 dosta

Sub će ti izbijati zadnje zvučnike i u teoriji im može naštetiti, u praksi im u većini slučajeva ne smeta previše u smislu oštećenja ali izobličuje zvuk jer tlak zraka miče membranu na njima.

TROLLBUSTER!!! Izrada naljepnica za aute, stickerbomba, naljepnica za zidove i majica s tiskom. Banggood kodovi na PP.
12 godina
offline
Auna auto hi-fi sustav

I ja samo pročitam pa se toga držim, uopće ne razmišljam, znam toliko što je paralno a što serijsko nebude dima ne brini. {#}

 

Nego kako bi onda riješio taj problem da ih odozdo zatvorim s nečim ili nisam pametan {#}. I vidim ima na pojačalima više rca ulaza jel nužno sve spojit da bi radili svi izlazi na pojačalima ili samo primjerice Front Left? 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
moderator
offline
Re: Auna auto hi-fi sustav

Nemoj više tamo čitati :)

 

Za početak se netrebaš s time zamarati, ako bude problema onda razmišljaj o tome.

 

Naravno da je potrebno spojiti, nema signala na ulazu = nema signala na izlazu.

TROLLBUSTER!!! Izrada naljepnica za aute, stickerbomba, naljepnica za zidove i majica s tiskom. Banggood kodovi na PP.
12 godina
offline
Auna auto hi-fi sustav

ako imam ovakvu situaciju jel mogu ovo napravit? 

 

Nacrto sam znači iz jednog izlaza spojit na više ulaza. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
moderator
offline
Re: Auna auto hi-fi sustav

Do svakog pojačala jedan kabel sa radija i onda kod pojačala razdjeliti po potrebi sa Y kablovima.

TROLLBUSTER!!! Izrada naljepnica za aute, stickerbomba, naljepnica za zidove i majica s tiskom. Banggood kodovi na PP.
12 godina
offline
Auna auto hi-fi sustav

Da to sam mislio, znači nabavio sam JBL CS 50.4 ima 4x 67w RMS bit će to sasvim dovoljno :) otraga još moram uzet zvučnike za policu, nekako mi ih sad žao stavit otraga, pogotovo hertz, pošto će sub u bunker, a od ugradbe u vrata izgleda ništa... ako postoji kakav suvisal način ja bi to lako napravio primjerice kutiju zašarafim i zatvorim te zvučnike na polici od ispod i super.. samo bi onda moro računat litražu ili? 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
moderator
offline
Re: Auna auto hi-fi sustav

Nadam se da nisi dao više od 200kn...

 

U tom slučaju radio spajaš sa 2 kabla na to JBL pojačalo i sa AUX izlaza kratkim kablom u drugo pojačalo.

 

Kutija samo uz računanje, sve drugo je bezveze

TROLLBUSTER!!! Izrada naljepnica za aute, stickerbomba, naljepnica za zidove i majica s tiskom. Banggood kodovi na PP.
Poruka je uređivana zadnji put ned 21.12.2014 19:44 (XXX-Man).
12 godina
offline
Auna auto hi-fi sustav

Zamjena neka {#} zadovoljan sam..   izradio bi to nije mi problem, mjere se računaju programom koliko sam upućen. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Auna auto hi-fi sustav

spojio sam zasad jbl pojačalo na 4 neka zvučnika u bridge i imam onaj dobro poznati problem blinkanja svjetla, a drugo pojačalo još nisam ni spojio što će tek tad bit , e sad aku je varta 75ah i mislim da oko 600A nebi ga trebala tako neka mzika mučit ovo trenutno u bridgeu ima cca 300w rms-a i vidi se.. nije strašno sad to jedva da se primjeti na svjetlima (u vožnji ne uopće) ali kad spojim drugi vidjet ćemo što će bit.. 350w rms-a još kad dođe sub.. ako ne smeta mogu zanemarit ili nije dobro da blinka?

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice