IIS cluster

poruka: 18
|
čitano: 3.176
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
IIS cluster

Jel netko slagao IIS cluster na win 2008 R2.

Ideja je da postoje dva IIS-a koja bi po potrebi opsluživala jednu web aplikaciju.

tj ako se jedan IIS sruši da drugi preuzme i obratno (tipa failower)

Isto tako ako je jedna mašina preopterećena da druga preuzme upite.

 

 

Hvala

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: IIS cluster
fiber kaže...

Jel netko slagao IIS cluster na win 2008 R2.

Ideja je da postoje dva IIS-a koja bi po potrebi opsluživala jednu web aplikaciju.

tj ako se jedan IIS sruši da drugi preuzme i obratno (tipa failower)

Isto tako ako je jedna mašina preopterećena da druga preuzme upite.

 

 

Hvala

 da li želiš baš pravi cluster (za koji ti treba ili ent ili datacenter licenca) ili bi možda npravio dva identična IIS-a i onda korištenjem dns roundrobina (ili nekog hw load balancera) distribuirao upite prema njima?

kod mene normalno radi.....
15 godina
offline
IIS cluster

Rekao bi da mu treba NLB cluster sa 2 IIS noda.

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
IIS cluster

Evo gledam sad malo NLB na WS2008 i to nije loša ideja.

Znači složim NLB ispred ta dva servera

Da li NLB distribuira upite prema svakom IIS-u  ili uvijek na jedan IIS pa ako taj rikne onda preusmjeri upite na drugi IIS?

Ali ostaje pitanje kako onda podesiti IIS-ove na oba servera.

Podešavanje IIS se radi na svkom serveru odvojeno ili... ?

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: IIS cluster
fiber kaže...

Evo gledam sad malo NLB na WS2008 i to nije loša ideja.

Znači složim NLB ispred ta dva servera

Da li NLB distribuira upite prema svakom IIS-u  ili uvijek na jedan IIS pa ako taj rikne onda preusmjeri upite na drugi IIS?

Ali ostaje pitanje kako onda podesiti IIS-ove na oba servera.

Podešavanje IIS se radi na svkom serveru odvojeno ili... ?

 ajmo korak po korak

- kakve servere imaš (web, std, ent, datacenter)

- kaj se točno vrti na tim iis-ovima (web, aplikacija, neš treće)

- kakva prava imaš u toj okolini

- kakav imaš hardveraj

- s koliko para raspolažeš

 

 

(c/p sa microsoft: Network load balancing (NLB) in Windows Server® 2008 provides traffic distribution using TCP/IP and can be used with the IIS 7.0 shared configuration feature to create a Web farm that provides redundancy and fault-tolerance. NLB works by balancing traffic between the nodes in a Web farm or cluster. Servers emit a heartbeat message to other hosts in the cluster and listen for the heartbeat of other hosts. If a host fails, the remaining hosts adjust and redistribute the workload)

kod mene normalno radi.....
16 godina
offline
Re: IIS cluster
cekpi kaže...
fiber kaže...

Evo gledam sad malo NLB na WS2008 i to nije loša ideja.

Znači složim NLB ispred ta dva servera

Da li NLB distribuira upite prema svakom IIS-u  ili uvijek na jedan IIS pa ako taj rikne onda preusmjeri upite na drugi IIS?

Ali ostaje pitanje kako onda podesiti IIS-ove na oba servera.

Podešavanje IIS se radi na svkom serveru odvojeno ili... ?

 ajmo korak po korak

- kakve servere imaš (web, std, ent, datacenter)

- kaj se točno vrti na tim iis-ovima (web, aplikacija, neš treće)

- kakva prava imaš u toj okolini

- kakav imaš hardveraj

- s koliko para raspolažeš

 

 

(c/p sa microsoft: Network load balancing (NLB) in Windows Server® 2008 provides traffic distribution using TCP/IP and can be used with the IIS 7.0 shared configuration feature to create a Web farm that provides redundancy and fault-tolerance. NLB works by balancing traffic between the nodes in a Web farm or cluster. Servers emit a heartbeat message to other hosts in the cluster and listen for the heartbeat of other hosts. If a host fails, the remaining hosts adjust and redistribute the workload)

ovako:

 

- serveri su WS2008R2 EE

- to su aplikativni serveri na kojima će se vrtit ta web aplikacija (baza na trečem serveru)

- prava imam takva da mogu složit kaj trebam

- to su virtualni serveri svaki na svom hostu (mašine su dovoljno jake)

- dovoljno (samo bi htio da sve ostane na MS-u i postojećem hardweraju)

 

Znači sve se postavlja ispočetka, zahtjev je taj da aplikacija bude "high availability and scalability"

 

 

 

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: IIS cluster
fiber kaže...

ovako:

 

- serveri su WS2008R2 EE

- to su aplikativni serveri na kojima će se vrtit ta web aplikacija (baza na trečem serveru)

- prava imam takva da mogu složit kaj trebam

- to su virtualni serveri svaki na svom hostu (mašine su dovoljno jake)

- dovoljno (samo bi htio da sve ostane na MS-u i postojećem hardweraju)

 

Znači sve se postavlja ispočetka, zahtjev je taj da aplikacija bude "high availability and scalability"

 

A što ako ti DBMS bude preopterećen? Just saying... Navale ti na 2 servera, oni počnu šibati podatke u / iz baze i... Bye-bye.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
13 godina
neaktivan
offline
Re: IIS cluster

Ako koristis HyperV za virtualizaciju, imaj na umu da ti NLB nece raditi out of the box. Ima par fixeva koji se moraju odraditi da bi to funkcioniralo kako treba.

 

Za totali HA ce ti trebati vise od 3 servera ( 2 x IIS i 1 x DB ).

 

Moja preporuka ti je NLB .

 

Na koji nacin ces rijesiti sessione?  Si razmisljao sto ce se dogoditi kada jedan request dodje na jedan server...drugi request od istog usera na drugi server?

 

Ako budes imao kojih specificnih pitanja, a nisu za "javnost" , slobodno se javi na PP .

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.10.2011 8:58 (Alesandro).
14 godina
neaktivan
offline
IIS cluster
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: IIS cluster
fiber kaže...

ovako:

 

- serveri su WS2008R2 EE

- to su aplikativni serveri na kojima će se vrtit ta web aplikacija (baza na trečem serveru)

- prava imam takva da mogu složit kaj trebam

- to su virtualni serveri svaki na svom hostu (mašine su dovoljno jake)

- dovoljno (samo bi htio da sve ostane na MS-u i postojećem hardweraju)

 

Znači sve se postavlja ispočetka, zahtjev je taj da aplikacija bude "high availability and scalability" 

 

 

 

Dva servera za NLB cluster, multicast.

Dva servera za two-node active/passive cluster za tu aplikaciju, povezani na storage.

Backup server sa svojim storageom.

Backup server backup servera.

Serveri NLB01 i APP02 spojeni na SWITCH01, serveri NLB02 i APP01 spojeni na SWITCH02.

Ako imaš dva UPS-a, ista križaljka i sa strujom.

 

Na drugu tektonsku ploču valjda ne moraš ić. {#}

I left my wallet in El Segundo.
15 godina
offline
Re: IIS cluster
Langsdorff kaže...
fiber kaže...

ovako:

 

- serveri su WS2008R2 EE

- to su aplikativni serveri na kojima će se vrtit ta web aplikacija (baza na trečem serveru)

- prava imam takva da mogu složit kaj trebam

- to su virtualni serveri svaki na svom hostu (mašine su dovoljno jake)

- dovoljno (samo bi htio da sve ostane na MS-u i postojećem hardweraju)

 

Znači sve se postavlja ispočetka, zahtjev je taj da aplikacija bude "high availability and scalability" 

 

 

 

Dva servera za NLB cluster, multicast.

Dva servera za two-node active/passive cluster za tu aplikaciju, povezani na storage.

Backup server sa svojim storageom.

Backup server backup servera.

Serveri NLB01 i APP02 spojeni na SWITCH01, serveri NLB02 i APP01 spojeni na SWITCH02.

Ako imaš dva UPS-a, ista križaljka i sa strujom.

 

Na drugu tektonsku ploču valjda ne moraš ić. {#}

 

I onda dođeš upravi s tim zahtjevima pa te za malo bace kroz prozor :))

 

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: IIS cluster
Opti kaže...

I onda dođeš upravi s tim zahtjevima pa te za malo bace kroz prozor :))

 

 

Pa je, ali... Ili slažeš HA / FO sustav ili ga ne slažeš. Polovična rješenja zapravo upadaju u ovu drugu kategoriju.

 

---

Dodatno: nešto što kolega iznad nije ni spomenuo: offsite BU. Ljudi to često zaboravljaju prilikom slaganja ovakvih sustava. Džaba sve ako ti npr. požar proguta oba servera, a ti nemaš offsite BU svega i možeš biti online u roku npr. 2 dana.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
16 godina
neaktivan
offline
Re: IIS cluster
vlad0 kaže...
Opti kaže...

I onda dođeš upravi s tim zahtjevima pa te za malo bace kroz prozor :))

 

 

Pa je, ali... Ili slažeš HA / FO sustav ili ga ne slažeš. Polovična rješenja zapravo upadaju u ovu drugu kategoriju.

 

---

Dodatno: nešto što kolega iznad nije ni spomenuo: offsite BU. Ljudi to često zaboravljaju prilikom slaganja ovakvih sustava. Džaba sve ako ti npr. požar proguta oba servera, a ti nemaš offsite BU svega i možeš biti online u roku npr. 2 dana.

ili backup na drugu tektonsku ploču..

;)

 

zapravo kod nas je dovoljno tipa ST-VU ili neke tako udaljene gradove...

14 godina
neaktivan
offline
Re: IIS cluster
sasa kaže...

zapravo kod nas je dovoljno tipa ST-VU ili neke tako udaljene gradove...

 

Po ISO-u bi trebalo biti min 100 km, ali za mid-size tvrtke je to često neizvedivo. No kako je bilo kakav offsite BU je bolji od nikakvog offsite BU-a, tom logikom je već i drugi kvart u istom gradu OK.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
12 godina
protjeran
offline
IIS cluster

Mislio sam na offsite backup lokaciju spomenuvši "Backup server backup servera". Trebao sam se jasnije izraziti. /doh

 

Ovih 100km u Hrvatskoj je jako teško izvedivo. Firme su koncentrirane oko Zagreba i ako si u Zg, najdalje što možeš otići je Buzin. Što nije niti 30 km.

Ali... Bolje išta nego ništa. :D

I left my wallet in El Segundo.
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: IIS cluster
vlad0 kaže...

 

Po ISO-u bi trebalo biti min 100 km, ali za mid-size tvrtke je to često neizvedivo. No kako je bilo kakav offsite BU je bolji od nikakvog offsite BU-a, tom logikom je već i drugi kvart u istom gradu OK.

Da, time su pokrili nuklearni holokaust, ali mislim da hidrogenska bomba može i to nadmašiti. :)

 

Ja svoj off-site BU radim u zgradu Proizvodnje, 500m, i nije vezana za Upravnu zgradu.

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
13 godina
neaktivan
offline
Re: IIS cluster

Dobro, mislim da sada pretjerujemo vec :D Covjek je pitao kako sloziti cluster za 2 servera, znaci, ne radi se o necem velikom :)

Mi radimo backup od backup servera na trecoj lokaciji :D ako to sta ikome znaci :D

 

BTW, mi se raspricali, a autor topica shuti :D

14 godina
neaktivan
offline
Re: IIS cluster
Alesandro kaže...

Dobro, mislim da sada pretjerujemo vec :D Covjek je pitao kako sloziti cluster za 2 servera, znaci, ne radi se o necem velikom :)

Mi radimo backup od backup servera na trecoj lokaciji :D ako to sta ikome znaci :D

 

BTW, mi se raspricali, a autor topica shuti :D

[sales mode]

bolje mu ponudit rješenje za 100 nečega i nađemo se ne pola puta nego da mu ponudimo rješenje za 20 nečega pa da se opet moramo na pola puta nalazit

[/sales mode]

 

{#}

 

kod mene normalno radi.....
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice